Şimdi Ara

TURBONUN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR, BELİRTİLERİ NEDİR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
5
Favori
364.816
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar malum bayağı yeni dizel alan arkadaşlar var. bu motorların korkulu rüyası olan turbo bozulduğunda nasıl bir belirti oluyor? yani çekiştenmi düşüyor ? duman olayımı oluyor? diyelimki turbo dağ başında bozuldu o vaziyette bir müddet gitmek motorun diğer aksamlarına zarar verirmi yani 2000 ytl lik turbo masrafı 7000-10000 ytl lik masraflara çıkarmı? bu konuda bilgilenmemiz çok önemli diyorum.şahit olduğum bir olayı anlatayım. marka vermeyeceğim,otobanda giderken dizel otonun arkasından simsiyah bir duman çıkıyor ve araba orada kalıyor.(çeçme otobanında) sonra öğrendiğime göre önce 7000 ytl masraf çıkıyor, sonra 12000 ytl ye maloluyor.

bende bir dizel kullanıcısı olarak çok memnunum ama bu tür olaylar beni bayağı korkutuyor,onun için bu motorları çok iyi tanıyıp ona göre kullanalım diyorum ve açtığım topic konusunda bigisi olanların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum....

gerçi daha turbo problemi yaşayan yoktur ama duyumlarınız vardır.sanki benim araç çekişten biraz düştü gibi ,servise göstereceğim...

• quote:

Orjinalden alıntı: emekli1955

arkadaşlar malum bayağı yeni dizel alan arkadaşlar var. bu motorların korkulu rüyası olan turbo bozulduğunda nasıl bir belirti oluyor? yani çekiştenmi düşüyor ? duman olayımı oluyor? diyelimki turbo dağ başında bozuldu o vaziyette bir müddet gitmek motorun diğer aksamlarına zarar verirmi yani 2000 ytl lik turbo masrafı 7000-10000 ytl lik masraflara çıkarmı? bu konuda bilgilenmemiz çok önemli diyorum.şahit olduğum bir olayı anlatayım. marka vermeyeceğim,otobanda giderken dizel otonun arkasından simsiyah bir duman çıkıyor ve araba orada kalıyor.(çeçme otobanında) sonra öğrendiğime göre önce 7000 ytl masraf çıkıyor, sonra 12000 ytl ye maloluyor.

bende bir dizel kullanıcısı olarak çok memnunum ama bu tür olaylar beni bayağı korkutuyor,onun için bu motorları çok iyi tanıyıp ona göre kullanalım diyorum ve açtığım topic konusunda bigisi olanların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum....

gerçi daha turbo problemi yaşayan yoktur ama duyumlarınız vardır.sanki benim araç çekişten biraz düştü gibi ,servise göstereceğim...

Naptın amca ya 10-000 ytlye komple sıfır motor alırsın o nasıl bi masrafmış öyle????
  • arkadaşım bizim arbanın turbosu bozuldu tam olarak turbo değil herhalde bi parçası o da herhalde boş viteste sonladığımdan olmuş olabilir servisten değişti.araçta siyah duman filan hiç fark yoktu ama çekiş düşüyodu bilg. uyarı veriyodu 80 i geçemiyodun ışık yanıyodu kökleyemiyon ama bi düzeldi :D araç a6 3.0TDi quattro
  • bizim arkadaşın arabanın aldığının ikinci haftası bozulmuş 120yi geçmemiş öyle anlaşılmış.
  • teşekkürler , demekki bayağı bir performans kaybı oluyor. yani anlaşılıyor ve bir müddet yani servise kadar gidilebiliyor. inşaallah başımıza gelmez....
  • zaten yenı aracların coğunda turbo götürüyor turbo bozuldugunda yarı yarıya düşüş olur bide turbo sesını duymazsın
  • 12.000 YTL ye malolmuş?

Oha diyorum ya.. 12.000 YTL'ye ben araba alırım..
  • çekişi çok fazla düşer anlamaman mümkün deyil

bozuk halde yol yapman araca bi zarar vermez sanırım bu abs devre dışı kaldığında frenlerinnormal olarak çalışması gibi bişey sadece turbonun getirdiyi ekstra güçten yararlanamazsın ama fazla yol yapabileceyini sanmıyorum motorun hacmine göre yokuşları bile çıkamama ihtimalin var

sadece turbo deyişim masrafı çok deyil bildiyim kadarıyla ama firmadan firmaya deyişecektir yinede en fazla 2000 ytl tutar gibime geliyor

ayrıca dizel motorlarda korkman gereken turbosu deyil pompasıdır kötü yakıt dolayısıyla çok kolay bozoulaiblir tamir ettirilmesi mümkün deyil bildiyim kadarıyla ve kendisi en kötü tahminim 5000 ytl civarıdır

bmw 320d geçen yaz antalya yolundayken henüz 50 küsürbin kilometrede motor yaktı servis bu motordan artık adam olmaz yeni motor sipariş etmemiz gerek dediyinde çıkarılan masraf yanlış hatırlamıyorsam 24.000 ytl idi

ayrıca gittiyi servis 2000 den sonraki dizel motorların ömürlerinin çok kısa ve çok sorunlu olduklarını arkadaşa söylemiş

ama orta sınıf bir aracın motor masrafı ne tutar bi tahminim yok ama bmw kadar tutmayacağı kesin
  • quote:

Naptın amca ya 10-000 ytlye komple sıfır motor alırsın o nasıl bi masrafmış öyle????

olabilir. benmim aracın(focus tdci ghia cvt) şanzımanı garantiden değiştirdim. cvt şanzımanın liste fiyatı 13,500 ytl. sadece şanzıman
  • zaten yeni motor takıldı, geçen yıl.........
    quote:

Orjinalden alıntı: Fiatci

quote:

arkadaşlar malum bayağı yeni dizel alan arkadaşlar var. bu motorların korkulu rüyası olan turbo bozulduğunda nasıl bir belirti oluyor? yani çekiştenmi düşüyor ? duman olayımı oluyor? diyelimki turbo dağ başında bozuldu o vaziyette bir müddet gitmek motorun diğer aksamlarına zarar verirmi yani 2000 ytl lik turbo masrafı 7000-10000 ytl lik masraflara çıkarmı? bu konuda bilgilenmemiz çok önemli diyorum.şahit olduğum bir olayı anlatayım. marka vermeyeceğim,otobanda giderken dizel otonun arkasından simsiyah bir duman çıkıyor ve araba orada kalıyor.(çeçme otobanında) sonra öğrendiğime göre önce 7000 ytl masraf çıkıyor, sonra 12000 ytl ye maloluyor.

• hyundai H100 kamyonet turbo sürekli devrede bu yüzden girip çıkma yüzünden oluşabilecek arıza riskleri azalıyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: mygokhan

hyundai H100 kamyonet turbo sürekli devrede bu yüzden girip çıkma yüzünden oluşabilecek arıza riskleri azalıyor...

Sadece senin kamyonetinin değil bütün araçların turboları devrededir. Kontağı çevirildiği anda turbo da çalışır. Sadece turbonun motora ve çekişe katkısı belli bir devirin üzerinde başlar ve arçata hissedilir bir çekiş, ivmelenme olur. Bu durum yanlış algılanarak turbo devrde, devrede değil gibi bir şehir efsanesine yol açmış durumda.

Turbonun devreye girmesi çıkması diye bir durum yoktur. Turbo herzaman devrededir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

quote:

hyundai H100 kamyonet turbo sürekli devrede bu yüzden girip çıkma yüzünden oluşabilecek arıza riskleri azalıyor...

Sadece senin kamyonetinin değil bütün araçların turboları devrededir. Kontağı çevirildiği anda turbo da çalışır. Sadece turbonun motora ve çekişe katkısı belli bir devirin üzerinde başlar ve arçata hissedilir bir çekiş, ivmelenme olur. Bu durum yanlış algılanarak turbo devrde, devrede değil gibi bir şehir efsanesine yol açmış durumda.

Turbonun devreye girmesi çıkması diye bir durum yoktur. Turbo herzaman devrededir.

öylemi ?bilmiyordum teşekkür ederim....biraz daha açarmısın bu olayı..nasıl oluyo mesela bu kamyonetteki turbo olayı...
  • quote:

quote:

quote:

öylemi ?bilmiyordum teşekkür ederim....biraz daha açarmısın bu olayı..nasıl oluyo mesela bu kamyonetteki turbo olayı...

Bu konuda buradaki arkadaşlardan biri çok detaylı açıklamıştı zaten, şimdi konu başlığını hatırlayamadım. Ama çok kısa özetlenecek olursak turbo iki şekilde çalışır:

1-Egzos gazları bir paneli döndürür ve turbo çalışması için gerekli hareketi buradan alır.
    2-Turbo hareketi için gerekli gücü bir kayış veya zincir vasıtasıyla doğrudan motordan alır.

1. durum için turboya ekstradan bir güç harcanmaz ama turbonun verimli çalışması için egzos gazı miktarının yüksek olması gerekiyor bu da yüksek devir çevirmek demek. Bu niçin belli bir devirden sonra turbonun katkısının hissedildiğini (turbo devreye girdi yanılsaması) açıklıyor.

2. yöntemde turbo aracın gücünden biraz çalıyor ama sonra katkısyla bunu biraz telafi ediyor. Hyundai ve daha bri çok firma 1. yöntemi kullanıyor.

Turboda sıkıştırılan havanın soğutulması gerekir çünkü sıkıştırılan hava ısınır (basınç ve sıcaklık arasındaki ilişkiye dair temel kanun). Soğuk havanın yoğunluğu daha fazladır ve daha fazla oksijen içerir. daha fazla oksijen daha fazla yanma ve daha fazla itme sağlar. İşte bu havayı soğutma işleminede cooling denir. Bu işi yapan alete de intercooler denir.

en basit ve yalın izah böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 19 Nisan 2006; 23:05:05 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: alysentr

quote:

olabilir. benmim aracın(focus tdci ghia cvt) şanzımanı garantiden değiştirdim. cvt şanzımanın liste fiyatı 13,500 ytl. sadece şanzıman

O pahalı olabilir ama motorun o kadar olması biraz garibime gitti...........Çıkma almak daha mantıklı sıfır motor yerine...................
  • quote:

zaten yeni motor takıldı, geçen yıl.........
    quote:

quote:

Valla turbo arızasından sıfır mottor takıldığını ilk defa senden duyuyorum............
  • Turboyu bozmamak icin moturun yagina dikkat etmemiz gerekiyor.Turbo yagsiz kaldigi zaman bozulur.Arabalarin motorlari 7000 ile 9000 rpm cevirirken,turbonu pervanesi max 150.000 rpm cevirir.Bunun icin yaglama cok onemlidir.Yeni nesil dizellerde motoru durdurmadan mutlaka 5 ile 10 saniye arasinda beklememiz gerekir.Boylece turbo normal devirine inip yeterli yaglanmayi yapabilir.Eger motoru hemen kaptirsak,turbo yagsiz bir bicimde donmeye devam eder.ilgilenen icin citroen c3 c2,ford fiesta ve peugeot 206 nin kullandigi dizel motorlardaki turbonun markasi BorgWarner KP35 dir.

http://www.3k-warner.de/en/products/technology.asp

http://www.answers.com/topic/turbocharger

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakcal2 -- 20 Nisan 2006; 11:44:42 >
  • arkadaşım ne çıkması, otosanda motor yoktu , haftalarca beklediler.dizel motorlar gerçekten çok pahalı ,servislere bir sor istersen.
    bu olay turbodanmı kaynaklandı bilmiyorum . olay yolda giderken eksozdan simsiyah dumanların çıkıp aracın orada kalması .ve sonuç motor yenilendi....yani nedenini tam olarak bilmiyorum...
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: alysentr

quote:

O pahalı olabilir ama motorun o kadar olması biraz garibime gitti...........Çıkma almak daha mantıklı sıfır motor yerine...................
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bu konuda buradaki arkadaşlardan biri çok detaylı açıklamıştı zaten, şimdi konu başlığını hatırlayamadım. Ama çok kısa özetlenecek olursak turbo iki şekilde çalışır:

1-Egzos gazları bir paneli döndürür ve turbo çalışması için gerekli hareketi buradan alır.
    2-Turbo hareketi için gerekli gücü bir kayış veya zincir vasıtasıyla doğrudan motordan alır.

1. durum için turboya ekstradan bir güç harcanmaz ama turbonun verimli çalışması için egzos gazı miktarının yüksek olması gerekiyor bu da yüksek devir çevirmek demek. Bu niçin belli bir devirden sonra turbonun katkısının hissedildiğini (turbo devreye girdi yanılsaması) açıklıyor.

2. yöntemde turbo aracın gücünden biraz çalıyor ama sonra katkısyla bunu biraz telafi ediyor. Hyundai ve daha bri çok firma 1. yöntemi kullanıyor.

Turboda sıkıştırılan havanın soğutulması gerekir çünkü sıkıştırılan hava ısınır (basınç ve sıcaklık arasındaki ilişkiye dair temel kanun). Soğuk havanın yoğunluğu daha fazladır ve daha fazla oksijen içerir. daha fazla oksijen daha fazla yanma ve daha fazla itme sağlar. İşte bu havayı soğutma işleminede cooling denir. Bu işi yapan alete de intercooler denir.

en basit ve yalın izah böyle.

Ağzınıza sağlık çok güzel açıklamışsınız, sadece bir ekleme

Turboyu örneğin 2000 devirde açıyor denilirken kastedilmek istenen turbo pallerinin gerekli basıncı üretebilmesi için ulaşmaları gereken yaklaşık 50.000 devire ulaştıkları motor devridir. Turbolar bu devire özel uygulamalar dışında takıldıkları motorun genel özelliklerine göre 1500 ile 3500 devir arasında ulaşırlar.
  • Peki turbonun arıza yapmaması için neler yapmalıyız. Bu konu hakkında bilgisi olanlar yanıtlarsa sevinirim.

Turbo dizel aracı çok uzun süre aşırı devirli kullanınca turbo bozuluyor deniyor. Hatta bizim arkadaş sürekli redline civarında vites değiştirdiği için 6 ayda 2 defa Pejo 206HDİ arabasında turbo arızası yaptı. İlki garantiden 2.si kullanıcı hatası sayıldıgından cebinden çıktı.

Yani benim bildiklerim turbo arızalanmaması için araç uzun süre aşırı devirli kullanılmamalı ve stoplarken belli bir müddet turbonun soguması için beklenmeli diye biliyorum.(yanlışım varsa düzeltin.)

Peki birde turbonun soğutulmasında yağ çok önemli denilmiş yukarıda. Turboda motor yağıyla soğutuluyor ozaman heralde. Biz peki yarısentetik yerine tamsentetik motor yağı kullansak turbonun daha iyi soğutulmasına yardımcı olmuş olurmuyuz.

Yada şöyle sorayım, tam sentetik yağ kullanmak turbonun arızalanma ihtimalini azaltırmı?

Bir diger sorumda, MOTOR SILK BOR ON yağ katkısı turbo dizellerde de kullanılabilir deniyor, ben kullanmayı düşünüyorum ama kullanırsam turbonun selameti açısından faydasımı olur zararımı acaba?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.