Şimdi Ara

Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
435
Cevap
8
Favori
51.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )

quote:

Yakın arkadaşımın 2 gün önce teslim aldığımız ve bugün Fk1000p uygulaması yaptığımız yeni cliosu

Videolar ve test sürüş yazıları geliyor...

Aracı genel olarak beğendik , motor özellikle şaşırttı bizi.

Yeni Renault Clio 0.9 TCE test sürüş izlenimleri.

Bugün biraz tesadüf olarak Görkem kardişim ile birlikte 1-2 showroom gezelim dedik , en son aklımıza makyajlı megane'ı incelemek için renault bayisine gittik ve belki clio'larda gelmiştir ümidiyle showroom'a vardık.

Bayide yeni clio göremedik ve gt line 1.6 130 hp'lik megane'yi incelerken karşımıza test aracı çıktı , hemen formları doldurduk ve düştük yollara.

Motor

Biliyorsunuz motor 3 silindir 90 hp güç üreten bu üniteye , 5 ileri manuel şanzıman eşlik ediyor.

İlk direksiyon'un başına ben geçtim.

Rolantide çok az da olsa vibrasyon'u hissediyorsunuz , 3 silindir bi araçda bunun olmaması zaten garip , ama rahatsız edici boyutda değil kesinlikle.

Hızlanması kesinlikle tatminkar , 0.9 lt'lik bi motor 120 km hıza kadar kesilmeden çıkıyorsa başarılıdır. Üst devirlerdeki sesine bayıldım. (Mercedes A 200 motoru bana ses olarak bu kadar keyif vermedi.)

Performans

Arac'ın teknik verileri yazmasada ben 12 sn'ye civarı 0-100 süresi olduğunu düşünüyorum , 1-2 kaynakta da araştırdım 12.2 sn'ye verilmiş galiba ama resmi bi açıklama göremedim.

İlk 2 vitesdeki ivmelenmeyi size hissettiriyor , kimse 135 nm tork var demez bence , benim beklediğimden bi tık öndeydi performans olarak.

Yalıtım , konfor ve İç mekan

İç mekan kalitesi klasik B sınıf'ı üzerinde değil , sert ama desenli güzel bi plastik ile kaplanmış , piano black kaplamalardan ben hoşlanmıyorum ama beğenenler içiin güzel olabilir.

Renkli ekran her donanım'da standart ve güzel bi hava katıyor , ses sistemi tatminkar.

Yalıtım olarak çok çok üst düzey bişey beklememek gerekir , 110-120 km gibi hızlarda özellikle sol ön cam'dan ciddi rüzgar sesi geliyor.

Ama şu konuda çok ciddiyim , yol sesi konusunda A serisin'den eksik kalır hiç bir yanı yok.

Arka süspansiyonlar , bu sınıftaki diğer araçlara göre biraz yumuşak ve çalışma karakteri çok başarılı. Bu sınıftaki bi çok aracın arka süspansiyonları gürültülü çalışırken , clio'nun arka süspansiyonları gerçekten başarılı. Yol tutuşa etkisi nasıldır bilemem , yol tutuşunu deneyecek bi yolumuz yoktu ne yazık ki.

Genel olarak , araç B segmentine farklı bi hava katmış. Tasarım olarak dikkat çekici çizgilere sahip.

Touch donanım bile tatminkar donanımlara sahip , icon donanım ise resmen donanıma doyuruyor sizi.

Eğer arka camlar'ın manuel açılması sizin için sorun değil ise , 33.000 tl 'ye 0.9 tce touch , 36.000 tl'ye 0.9 tce icon donanım araçlar bence çok uygun.

Not : Benim sıfırladığım ortalama tüketim , görkem ve benim kullanımım sonra 10.7 lt tüketim gösteriyordu.

Benim test sürüşü.

Görkem kardişim kullanırken.

@Utku'dan inciler...

quote:

Orijinalden alıntı: Utku

Selam arkadaşlar.

Ben de konuya kendi tarzımla destek olmaya, meraklılara yardımcı olmaya çalışayım.

Aracı pazartesi günü showrooma da girmesinin avantajıyla çok ayrıntılı bir biçimde inceleme şansı yakaladım.

Kırmızı rengi kullanarak insanları daha çabuk avlayabileceğini düşünmüş olmamılar ki showroomda 3 adet kırmızı Clio kafa kafaya vermiş alıcı bekliyor. Haksız da değiller. Renk mükemmel. Zaten çatır çatır yeni CLio satıyorlardı. Gelen herkes yeni Clio soruyor, bazıları da direk pazarlığa giriyordu. Showrooma giren araçlar girer girmez satıldı. Aynı aracı 2 kişinin isteyip, birinin hayal kırıklığına uğradığı bir durum da gördüm.

Aracı tanımlamak için en güzel poz bu olsa gerek. Showroomda aracı gören herkesin heyecanlandığını gözlemleyebiliyorsunuz.

Zaten şu fotoğrafta da aracı aldıktan sonra nasıl bir hayatınızın olacağı güzelce anlatılış.

Zaten çok dinamik olan dış tasarım, bu gibi ayrıntılarla hem daha dinamik, hem de daha şık olmuş.

Arap yağı bol bulunca şeyine sürermiş hesabı..

İcon donanımda anahtarsız giriş mevcut.

Farların üzerinde "x2 halogen" yazıyor ama ben ne anlama geldiğini çözemedim.

Büyüklüğü eleştirilen ön logo, ön tasarımla tam bir bütün gibi duruyor. Büyüklüğü göze batmıyor, hatta güzel geliyor.

Şişik arka çamurluklar ekstra sportiflik katıyor. Araç segmentinde hiçbir arabanın olmadığı kadar sportif duruyor.

Stopların altındaki bu siyahlığı da piano yapmamaları beni şaşırttı.

Difüzör yok ama görüntüsü var.

Ön çamurluklar plastik arkadaşlar.

Uzaktan seçilemeyen bir kaç ayrıntıyı paylaşayım.

Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )

Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )

Bu da boynuzlu

Arka cam sportif tasarıma kurban verilmiş. Çok küçük.

Fotoğrafta kaç Renault Logosu var sayın. Ayrıca uzaktan gözükmeyen bir ayrıntı da bu fotoğrafta. "Clio" yazısına dikkat.

Loş ışıkta rengin nasıl gözükeceğini de simüle ettim.

GÜndüz ledleri araç çalıştırıldığında kendiliğinden yanıyor; ancak park ışıklarını yakar yakmaz sönüyor.

Kaput amortisörlü. Keçe yok.

Ancak o benzinliydi. Dizel motorda keçe var.

Bayii araçlara kendisi geri görüş kamerası eklemiş ama 3 araçta da arkada kameranın yerleşimi farklı.
     Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )

Ayrıca görüntü Multimedya ekranına gitmiyor. Geri görüş ekranı olan ve sonradan takılmış dikiz aynasına gidiyor.

İç mekana geçelim.

Ön konsoldaki kırmızı gözüken yerde yumuşak hisli kaplama kullanılmış. Malzeme kalitesi olarak başka ekstrası yok.

Ön kapılarda piano kaplama ve kol dayamadaki deri dışında her yer sert plastik; ancak bu plastiğin üzerine desenler işlenerek kötü görüntü ortadan kaldırılmış, kalite hissi artırılmış.

İnanamayacaksınız ama parlak siyah göremeyeceğiniz yerler de var.

Klima kontrolleri çok pratik.

Bass Refles hakikaten çalışıyor gibi.

Dİreksiyonda kullanılan deri diğer Bursa üretimi modellere göre daha kaliteli duruyor.

Tavan aydınlatması daha şık olabilirdi.

Multimedya ekranının fazla ısınması bu şekilde engellenmeye çalışılmış.

Kolçağın içine cüzdan falan girer işte.

Yan havalandırma kanallarında hem piano, hem de korom kaplama kullanılmış.

Ön koltuğu kendime göre ayarladığımda öndeki genişlik şu şekilde

Arkada da genişlik şu şekildeydi.

Ben oturduğumda durum bu. Kafam tavana değmiyor.

El freninin arkasında arka koltuklar için bardaklık ama çok kullanışlı değil.

Şu camı koyarken ne düşündüler acaba?

B segmenti araçlara göre geniş bir bagajı var.

Ancak eşiği fazla yüksek ve bu da yükleme yapma açısından zorluk demek.

Bagaj taban halısı altında kullanılan yalıtım malzemesi.

Kapak tutamağı bu şekild değil de, tutuş yeri üste gelecek şekilde yapılsaydı daha iyi olurdu. Bu şekilde kullanımı zorlaşmış. Kapaktaki kaplama işçiliği gayet başarılı.

Arabada görünürde bulabildiğim tek işçilik hatası da bagajdaydı.

R-NAV ile baş başa bırakayım sizi.

Öncelikle belirteyim; ekran resistif.

Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )  Yeni Renault Clio 0.9 TCE Test Sürüş İzlenimleri (video + foto )

Araçla ilgili Olumlu taraflar
    -Motor ve yol sesi yalıtımı segmentinin üstünde.
    -Süspansiyonlar C segmenti otomobiller kadar dengeli. Sessiz çalışıyor ve iyi darbe emiyor.
    -Yol tutuşu gayet başarılı
    -0.9 motor hem ekonomik hem de atak olmayı başarabiliyor.
    -Standart donanım çok iyi.
    -Donanıma rağmen fiyat rekabetçi.
    -Bagaj geniş.
    -Kişiselleştirebilme seçenekleri fazla.
    -İşçilik iyi.
    -0.9 motorun sesi kışkırtıcı.

Olumsuzlar
    -A sütunundan rüzgar sesi alıyor.
    -Koltuk dolguları daha sert olabilirdi.
    -Tasarım uğruna küçültülen cam ve kalın C sütunu sebebiyle arka görüş sıkıntılı.

Bu arada olumlulara yazsam mı bilemedim ama kapı sesine iyi çalışmışlar. VW'leri kıskandırır yani.

Özetle; Bu güne kadar üretilmiş en iyi Clio. Pek çok beklentiyi iyi derecede karşılayacak kadar iyi. Renault çok çok iyi iş çıkartmış.

Swat882 adlı arkadaşımızın incelemesi.

quote:

Orijinalden alıntı: swat882

selamlar arkadaşlar bugün clio 4 tce 90 beygirlik turbo benzin motorunu kullandım...VİDEO VE RESİMDE ÇEKTİM

hemen aktarıyorum

arabanın dış şekli resmen bir harika.. çok sportif gözüküyor

iç malzeme kalitesi normal b segmenti araç kalitesinde.. öyle aşırı kaliteli ya da çok vasat değil.... kullandığım araç touch versiyondu...

start düğmesine bastım ve yola koyuldum... aracın 1. vitesden itibaren hızlanması muazzam.. resmen şok oldum.. bu kadar küçük bir motorun kalkışdaki hızı çok ama çok iyi... ancak 2. vitesden itibaren araba sabit bir şekilde hızlanıyor..yani dizel gibi bir anda torku hissettirmiyor.(1. vites hariç) bununda hem motorun küçüklüğünden hemde benzinli motor olması olarak açıklayabilirim..

aracı çok ama çok agresif kullandım... nerdeyse hiçbirşekilde düz gitmedim sürekli 4 şeritte makas atarak gittim.. aracın yol tutuşu çok iyi bunun yanında esp ninde rolü çok büyük..araba kendini atmıyor.. yola sımsıkı sarılıyor.... arabanın motor sesi inanılmazdı sanki corvette kullanıyorum gibi hissettim..

aracın direksiyonu çok güzel ayarlanmış... direksiyon hafif değil... çok dengeli bir şekilde ağır( opel corsa d kasa ya da 6. nesil golfden ziyade).. bu ağırlaştırılmış direksiyon çok hoşuma gitti.. sportiflik katmış araca....

araçla iki kere keskin viraja girdim hemde çok hızlı bir şekilde esp yi ve yol tutuşu denemek için... gerçekten çok başarılıydı...

aracı 140 km hıza kadar çıkardım sağolsun yanımdaki görevli hiç ses etmedi bu agresif kullanımıma

son olarak aracı hem son gazla kullandım.. kalkışta da dip gaz yaptım vites değiştirdikten sonra da dip gaz yaptım.. aracın yakıtı 9.1 litre olarak gösterdi.. ama bu çok agresif bir kullanım.. eğer sakin kullanırsanız 6 litre civarı yakarsınız...

benim boyum 1.88 metre koltuğu ayarladım kendime göre ve rahat bir şekilde oturdum... arkada oturan arkadışımda rahattı. diz mesafesi yeterli düzeydeydi....

aracın lastikleri bu arada "continental eco contact 5" vallaha lastikleri görünce inanamadım.. en kral lastiği takmışlar

ses yalıtımını beğendim.. içeri fazla rüzgar sesi almıyor...

şimdilik bu kadar aklıma başka birşey gelmedi... sorularınız olursa cevaplarım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HondAta -- 7 Kasım 2012; 21:11:28 >

• önlerden yerimizi alalım bekleyelim.
  • Güzel araç. Özellikle 0,9 turbo benzinli motor için gelecek yorumları merakla bekliyorum. Sırf dizel diye b sınıfı bir araca 42-43 bin vermek bana pek akıl karı gelmiyor açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sipiralli -- 6 Ekim 2012; 17:40:36 >
  • evet sonunda ciddi bir inceleme geliyor sanırım.
  • İyi olacagini dusunuyorum bu motorun.
  • Merakla bekliyorum. Özellikle yeni turbo motoru.
  • Kulağı gözüken benim
  • Elinize saglik 10 numara inceleme olmus

Bu arac kirmizi renk ici kirmizi ile cok guzel duruyor beyaz pek belli etmemis kendini
  • şu mercedes a serısını ses konusunda cok sövdunuz.merak ettım gercekten.bır zaman bulup bende test edıcem...
  • Elinize sağlık, pazartesi kapsamlı bir test de biz yapalım bakalım
  • video gelecekmi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Elinize saglik 10 numara inceleme olmus

Bu arac kirmizi renk ici kirmizi ile cok guzel duruyor beyaz pek belli etmemis kendini

Aynen , beyaz renk olmamış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aanil

quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Elinize saglik 10 numara inceleme olmus

Aynen , beyaz renk olmamış.

Mavide guzel ama ben birde sari gordum resim cekemedim ama

Kirmizi cok basarili olmus
  • Videoyu bekliyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRoGKaTa

Videoyu bekliyoruz.

HD olarak atıyorum , biraz uzun sürüyor. İlk video gelmek üzere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aanil

quote:

Videoyu bekliyoruz.

HD olarak atıyorum , biraz uzun sürüyor. İlk video gelmek üzere.

Teşekkürler
  • merakla bu motorun yakıt tüketimini bekliyorum, teknik verilerin ne kadar üstüne çıkar? hani atmosferik motor için 10 ise üstüne 1-2 ekle deriz ya, teknik verisi 5,6 olan araca da 1-2 eklemeyiz inşallah
    benzinli için hangi donanım f/p açısından daha mantıklı olur?
    touch 33 icon 36 derken? sitesinde 34990 - 36490 yazıyor
  • quote:

Videoyu bekliyoruz.

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: escala

merakla bu motorun yakıt tüketimini bekliyorum, teknik verilerin ne kadar üstüne çıkar? hani atmosferik motor için 10 ise üstüne 1-2 ekle deriz ya, teknik verisi 5,6 olan araca da 1-2 eklemeyiz inşallah
    benzinli için hangi donanım f/p açısından daha mantıklı olur?
    touch 33 icon 36 derken? sitesinde 34990 - 36490 yazıyor

Ben yola çıkarken sıfırladım , görkem ve benim kullanımım sonunda 10.7 lt tüketim vardı. Ama aracı hep zorladık.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.