Şimdi Ara

Trafik Cezaları Hakkında?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
19.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • belki yeri burası deil ama.buraya takılanlar bilir diye düşündüm.

2 ay evvel 2 tane trafik cezası geldi 2 yıl önce kesilmiş.ancak 2 ay evvel geldi.ve 2 hafta önce de kaldırıma park ettiğimiz için bi ceza daha yedik.o hemen arabanın camındaydı.

şimdi diğer 2 ceza 2 aydır ödenmedi. 49 ar ytl idi.2 hafta önce yediğimiz cezada ödenmedi oda 49 idi.

bunlar şuan ne kadar olmuştur acaba.10 günde bir katlanıyormu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rail -- 12 Nisan 2006; 3:27:53 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Anti-X

belki yeri burası deil ama.buraya takılanlar bilir diye düşündüm.

2 ay evvel 2 tane trafik cezası geldi 2 yıl önce kesilmiş.ancak 2 ay evvel geldi.ve 2 hafta önce de kaldırıma park ettiğimiz için bi ceza daha yedik.o hemen arabanın camındaydı.

şimdi diğer 2 ceza 2 aydır ödenmedi. 49 ar ytl idi.2 hafta önce yediğimiz cezada ödenmedi oda 49 idi.

bunlar şuan ne kadar olmuştur acaba.10 günde bir katlanıyormu.

01/01/2005 öncesi TPC lerde önce 2 katına sonra 3 katına ceza çıkıyor ve orada kalıyordu.
    Değişin yasa ile birlikte bu katlanma hadisesi kaldırıldı. Günlük gecikme zammı uygulanmakta artık.
    Aylık %3 gecikme zammı uygulanıyor.

Ancak onun da üst sınırı cezanın 2 katı. Yani aslında mükellef lehine bir değişiklik yapıldı.

Burada önemli konu şu. gecikme zammı hesaplaması cezanın size tebliğ edildiği andan itibaren başlıyor. Yani 2 yıl önce kesilmiş olan ceza size 2 ay önce tebliğ edildiği için 1 ay da ödeme süresini hesaplarsak 1 aylık bir gecikme zammı ödenecek. 2 hafta önce gelen ceza için henüz herhangi bir ceza sözkonusu değil. Fakat ilk 15 günde ödeseydiniz %25 erken ödeme indiriminden faydalanabilirdiniz.

Bu hesapla 49+49+49*3/100=99.47 ytl borcunuz var.

Elinizdeki makbuzlardaki ceza miktarları ve tebliğ tarihlerini tam olarak yazarsanız size tam bir hesap verebilirim.

• öncelikle üşenmeyipte bu kadar ayrıntısıyla yazdığınız için size çok çok teşekkür ederim

ceza tebliğ tarihleri ve miktarları:

23.1.2006=45 ytl 23.1.2006=41ytl 28.3.2006=49 ytl
  • quote:

Orjinalden alıntı: Anti-X

öncelikle üşenmeyipte bu kadar ayrıntısıyla yazdığınız için size çok çok teşekkür ederim

ceza tebliğ tarihleri ve miktarları:

23.1.2006=45 ytl 23.1.2006=41ytl 28.3.2006=49 ytl

1nci için 47.30 2nci için 43.09 3ncü için henüz bugün %25 erken ödeme indiriminin son günü.
  • quote:

Orjinalden alıntı: monsera
    1nci için 47.30 2nci için 43.09 3ncü için henüz bugün %25 erken ödeme indiriminin son günü.

Maliyede mi yoksa bankada mı çalışıyorsunuz ?

Bu erken ödeme indirimi oldukça faydalı.. %25 hiç fena bir tutar değil yani
  • Tüm araç sahiplerine 2 tavsiyem var.
    1.www.gib.gov.tr adresinden dönem dönem borcunuzu kontrol edin.
    2. TPC leri vaktinde yatırın ki %25 indirimden faydalanmış olursunuz.
  • quote:

2. TPC leri vaktinde yatırın ki %25 indirimden faydalanmış olursunuz.

Bu konuda küçük bir uyarı yapayım.. İndirim alabilmeniz için Cezanın tanzim tarihi 01/06/2005 sonrasında olması gerekiyor.. Bu tarihten önce tanzim edilen cezalarda indirim geçerli değil maalesef.. Bir de, vaktinde yatırın demekle kastedilen, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde yatırmanız gerekiyor, yoksa indirim alamazsınız..
  • 01/06/2005 tarih bilgisini nereden aldınız bilmiyorum ama sanırım size yanlış bilgi verilmiş.
    tpc hesaplamasında suç tarihi dikkate alınmaz. Cezanın size tebliğ edildiği tarih önemlidir.
    İlk 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli ödersiniz. Normal ödeme vadesi 30 gündür.
    30 günden sonra da aylık %3 gecikme zammı uygulanır.
  • quote:

01/06/2005 tarih bilgisini nereden aldınız bilmiyorum ama sanırım size yanlış bilgi verilmiş.
    tpc hesaplamasında suç tarihi dikkate alınmaz. Cezanın size tebliğ edildiği tarih önemlidir.
    İlk 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli ödersiniz. Normal ödeme vadesi 30 gündür.
    30 günden sonra da aylık %3 gecikme zammı uygulanır.

Bu tarihten emin olabilirsin, bilmediğim şeyi buraya yazmazdım

Erken Ödeme İndirimi, düzenleme tarihi 01.06.2005 ve sonrası olan Trafik Para Cezalarına uygulanabilir...
  • Benim de bir sorum var:

Dün benim eve de bir trafik cezası geldi. Geçen yıl kesilen bir park cezası. Fakat ben o aracı çoktan sattım. Cezayı hala ödemek zorunda mıyım? Ödemezsem ne olur?
  • Trafik cezası gerçekten sana ait ise yani aracın senin tescil ettirdiğin tarihten sonraki bir suç tarihine sahip ise sen herhangi bir aracın için muayene izin belgesi ya da temiz kağıdı çıkarmaya gittiğin zaman senin vergi numaran üzerinden cross check ile eski borçların da bulunur ve vergi dairesi bu parayı senden almaya çalışır (muhtemelen de alır).

Not: Bu arada önceki mesajlarda geçen 01/06/2005 tarihi doğru. Kabahatlar kanununun kapsamı bu tarihten sonraki suçlar için geçerli.
    Ben yanlış bilgi vermişim :(
  • az önceki mesajıma baktımda uzun bir cümle olmuş ve biraz karışmış sanırım.
    Cevap: evet ödemek zorundasın ve sen başka bir araç için işlem yaptıracağın zaman bu borç ortaya çıkar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

Benim de bir sorum var:

Dün benim eve de bir trafik cezası geldi. Geçen yıl kesilen bir park cezası. Fakat ben o aracı çoktan sattım. Cezayı hala ödemek zorunda mıyım? Ödemezsem ne olur?

Borcu (cezası) olan arabayı nasıl sattın?
  • quote:

az önceki mesajıma baktımda uzun bir cümle olmuş ve biraz karışmış sanırım.
    Cevap: evet ödemek zorundasın ve sen başka bir araç için işlem yaptıracağın zaman bu borç ortaya çıkar.

teşekkürler monsera.
    ben de öyle düşünmüştüm.
    devlet asla borcunu unutmaz çünkü
    2 kuruş borç için 25 YTL masraf yapar ama alır genede!
  • ya arkadaşlar bilen varsa cevaplayabilirse sevinirim. bana da 2004 yılına ait bir ceza geldi. araç çekilmişti. ancak ben o cezayı aracı çekildiği yerden alırken ödedim. ben buna itiraz mı etmeliyim yoksa ödemesem ne olur sizce. internetten ceza sorguluyorum birşey çıkmıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dedikodu

quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

Benim de bir sorum var:

Borcu (cezası) olan arabayı nasıl sattın?

Bilmiyorum. Ben satış için muameleciye vekalet vermiştim.
    İnternetten kontrol ettim, aracın tescil tarihi benim satış yaptığım tarih olarak görünüyor. Bu aracın gerçekten satıldığını ve o satışa göre yeniden tescil edildiğini gösteriyor.

• Sorun şuradan kaynaklanıyor.
    Cezayı emniyet kestiği için işk ceza kaydı emniyettedir. Ancak emniyet bu cezaları maliye'ye dönem dönem toplu olarak göndermektedir. Tabi bu cezaların sisteme elle girilmesi ayrı bir zaman almaktadır. (Hatta bazı illerde bu cezalar sisteme girilmiyor bile.)
    Arabanızı satarken ceza henüz kayıtlı olmadığı için borçsuz görünürsünüz. Emniyet daha sonra bu cezaları tebliğ ederken aracın eski ve yeni tüm sahiplerine bakar ve ceza hangisine aitse ona gönderir ve ceza maliyenin sistemine girer. Bundan dolayı sattığınız arabalara sonradan borç çıkıyor. Bazen emniyette hata yapıyor, örneğin bir araç son 1 yılda birden fazla el değiştirmişse cezanın kime gönderileceği konusunda hata yapabiliyorlar, böyle bir durumda cezayı ödemeyebilirsiniz (tabi cezanın tarih itibarıyle size ait olmadığının kanıtlamak şartı ile).

Not: önümüdeki 2 ay sonunda bu sorunda ortadan kalkacak, çünkü emniyet cezaları artık online olarak maliye'ye bildirecek.

• Geçmiş olsun arkadaşım.... Ceza olayı pis bi olay...
  • 2 yıl önce devletin paraya ihtiyacı varmış o yüzden bazı plakalara şans eseri cezalar yazılmış mesela bizim mahallede bir amcanın anadolu vardı araba hep kaldırımın kenarında dururdu ve adama geçenlerde park cezası geldi adam arabayı bile çalıştıramıyor ama iki yıl önce park cezası gelmiş adam arabanın iki yıl öncede aynı yerde durduğunu kanıtlayamadığından itiraz edemedi ve cezayı ödemek zorunda kaldı sene cezayı kontrol et
  • Benim de bir sorum var mümkünse.

bundan 1.5 yıl önce arabama muayenesi olmadığı için 61 ytl para cezası kesildi.
    ama ben ödemedim ve 7 ay önce arabamı sattım. Satıştada hiç bir borcum cıkmadı.arabayı sattım ne olucak bu ceza daha sonra bana ulaşırmı yada silindimi ne oldu anlayamadım :)

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.