- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu]
Bu konudaki kullanıcılar:
 
2403
Cevap
43
Favori
316583
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


8497 Mesaj
18 Eylül 2012; 3:25:25 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)

İlerleyen günlerde en çok açılacak konulardan birisi olacağı ve tüm soru-cevapları tek bir başlıkta toparlamak istediğim için bu konuyu açmayı gerekli gördüm. HGS ile ilgili paylaşımları tek bir başlık altında yaparsak almayı düşünenler için daha faydalı bir başlık olacağı düşüncesindeyim ve lafı daha fazla uzatmadan HGS ile ilgili daha önce yazılıp çizilmiş şeyleri toparlayarak konuya devam ediyorum.
HGS Nedir?

Ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS’ye alternatif olarak çıkarılan HGS'de, cama içerden yapıştırılan etiket ve kart tipi olmak üzere iki tip etiket kullanılacak. Etiketler, pilsiz, çalışma enerjisini radyo frekanslı okuyucudan geçerken alan, üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkarılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden, yüksek güvenlik seviyesinde olacak ve klonlanamayacak.

Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen yeni sistem 17 Eylül'de uygulamaya başlandı ancak 1 Ocak 2013 itibariyle KGS'nin yerini tamamen HGS'nin alması hedefleniyor. Yapışkan tipli HGS'ler 5 liraya, kart tipli olanlar ise 15 liraya satılacak. PTT müşterilerine bu kartlar ücretsiz verilecek. Bir başka tahmin ise vatandaşın baskı yaparak yükleme miktarının düşürülmesini sağlayacağı yönünde. Bu değişiklik yapılırsa kısa sürede HGS’nin KGS’nin yerini alabileceği söyleniyor.Fiyatlandırma Nasıl Olacak?

HGS gişelerinden ilk etiket veya kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler 1. sınıf araçlar için 30 lira, 2. sınıf araçlar için 37 lira, 3. sınıf araçlar için 53 lira, 4. sınıf araçlar için 67.50 lira, 5. sınıf araçlar için de 81.50 lira olarak belirlendi.

Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak. Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir ceza verilmeyecek. HGS etiketleri, PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan PTT gişelerinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek. Yine PTT şubeleri başta olmak üzere kart satışı yapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek. Ayrıca telefonlar aracılığıyla SMS yoluyla da yükleme mümkün olacak.OGS, KGS ve HGS Arasındaki Farklar Nelerdir?

OGS; otoyol ve köprülerden duraklamadan yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar ancak alması zahmetli ve pahalıdır, 40 ila 60 lira bedelle alınır, banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekir.

KGS; gişelerde durmak gerekir, OGS ve HGS'ye göre yüzde 20 daha pahalıdır ancak kartını almak 1 lira ile 5 liraya mal olur, hesapta para bulundurmak gerekmez, yükleme yapmak son derece kolaydır.

HGS; hızlı ve yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar, OGS'ye göre almak daha kolay ve ucuzdur, 5 ve 15 lira olmak üzere iki türü vardır, yükleme yapmak çok kolaydır.HGS'ye Geçildiğinde KGS Kartları Çöpe Mi Gidecek?

Hayır. Karayolları Genel Müdürlüğü KGS gişelerinin bazılarını HGS gişesi yapacak. Ancak vatandaş, daha ucuz olan HGS’yi tercih ettiğinde yani KGS kullanımı çok azaldığında KGS kullanımdan kaldırılacak. O günden de daha önceden ilan edileceği için vatandaş mağduriyeti yaratılmayacak.HGS'ye Abone Olmanın Avantajları Nelerdir?

HGS'ye üye olan sürücüler cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini %20 (yüzde yirmi) indirimli olarak yapacaklardır. HGS'de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve boğaz köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS, OGS ve KGS ile geçiş sağlanmaktadır.Araç Sınıfları Nelerdir?

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 1. sınıf araç olarak HGS'ye abone olabilir. HGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda, sınıf uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin HGS hesapları kara listeye girecektir.

1. Sınıf Araçlar:

Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre altında olan araçlar 1. sınıftır.
2. Sınıf Araçlar:

Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre ve üzerinde olan her türlü 2 akslı araç 2. sınıftır.
3. Sınıf Araçlar:

Aks adedi (dingil sayısı) 3 olan her türlü araç 3. sınıftır.
4. Sınıf Araçlar:

Aks adedi (dingil sayısı) 4 veya 5 olan her türlü araç 4. sınıftır.


5. Sınıf Araçlar:

Aks adedi (dingil sayısı) 6 veya daha fazla olan her türlü araç 5. sınıftır.

Ağır Vasıta Araçlara HGS Aboneliği Verilmesi:

Ağır vasıta araçlar, maksimum aks (dingil) sayısına göre tek bir HGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde "Akıllı Sınıflandırma" çalışacak ve yere değen dingil sayısına göre otomatik ücretlendirme yapılacaktır.Resimde görülen kamyonun bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 3. sınıf olması gerekmektedir. Geçiş yapılırken araçta 3. sınıf HGS cihazı olmasına rağmen akslardan birinin kaldırılması halinde 2. sınıf ücreti tahsil edilecektir.Çekici ve Dorselerden Oluşan Ağır Vasıta Araçlara HGS Üyeliği Verilmesi:

Tır türündeki araçlarda kullanılacak olan HGS cihazının çekici ve dorse ile birlikte kullanılabileceğinden; çekici ve dorsenin toplam maksimum aks adedine göre HGS cihazı bankadan talep edilmelidir. Bazı gerekli durumlarda aks kaldırarak yapılan geçişlerde sistemde "Akıllı Sınıf" sistemi sayesinde yere değmeyen aksın ücreti alınmayacaktır. Bu nedenle HGS kullanıcıların aracının maksimum dingil sayısına göre HGS cihazı almasında herhangi bir maddi kayıpları söz konusu değildir.

HGS'yi kullanacak olan tüm çekicilere ait HGS etiketlerinin aktif bir şekilde çalışması, giriş/çıkış gişelerinden geçerken okunması ve BİP sinyalini vermesi gerekmektedir. HGS cihazı geçişlerde okunmuyor ise kesinlikle geçişlere devam edilmemelidir.

Çekici ve dorseden oluşan araçlar için maksimum dingil sayısına göre tek bir HGS cihazı alınacak ve HGS cihazı çekici plakası üzerine kayıt edilecektir.

Dorseler için ayrıca bir HGS cihazı alınmayacak, bankalar tarafından dorselerin plakalarına ayrı sanal hesaplar oluştularak Dorse plakalarının kaydı yapılacaktır. Bu sanal hesaplar dorseli geçişlerde sistemin HGS cihazını algılayamadığı durumlarda dorsenin cezalı ücrete maruz kalmaması için gerekli bulunmaktadır.

Çekicilere bağlı olarak çalışan tüm dorse plakalarının sistemde kayıtlı olması ve sanal hesap açılması zorunludur.

Sanal hesabı olmayan dorselerin HGS geçişlerinden dolayı oluşabilecek cezalardan kurumumuz sorumlu değildir.Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıf 4. sınıf olması gerekmektedir. Araçta 4. sınıf HGS etiketi olmasına rağmen bir dingilini kaldırıp yapılan geçişte hesaptan 3. sınıf ücreti tahsil edilecektir. Yine araçta 4. sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 2. sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir.
Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 4. sınıf olması gerekmektedir. Yine araçta 4. sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 3. sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir. Tırın sadece çekici olarak geçiş yapması durumunda 2. sınıf ücret tahsil edilecektir.

Bu tür aracın sisteme plakasının kaydı sadece çekicinin üzerine yapılacaktır. Dorse plakaları için bankanın sanal HGS hesapları oluşturarak, bu hesabın plaka hanesine dorselerin plakalarını kayıtlanması yapılmalıdır. Bu durumda çekici ve dorse plakalarının sisteme kayıtlı olması sebebiyle HGS cihazının okunamadığı durumda çekici ya da dorse plakalarına kaçış cezası oluşmayacaktır.HGS Hesabında Yeterli Kredi Olması Gerekli Midir?

HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle HGS hesaplarına Posta Çeki Hesabından veya PTTBonus Kredi Kartından otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda HGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde PTT tarafından iptal edilerek tebligat işlemleri yapılacaktır. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, yedi gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı olacaktır.Hızlı Geçiş Şeritleri Hangi Gişe Alanlarında Bulunmaktadır?

Hızlı Geçiş Şeritleri gişe alanlarında gişe üzerinde yer alan bilgi panosunda HGS yazılı ve saçak trafik ışığı yeşil yanan gişelerden geçiş yapılabilmektedir.HGS Etiket Montajı:

HGS Geçiş İhlali Sorgulama:

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/violation.jsfKaynaklar:

http://fotogaleri.hurri...ay.aspx?cid=60128&rid=2

https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
_____________________________

Asus Z87-Pro || Intel Core i5-4670K @ 4.3GHz 1.210v || Corsair Hydro H110i GT || 4x4GB G.Skill RipjawsX DDR3-1866MHz CL9-10-9-28 1.50v
Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 Gaming || Asus Xonar DSX || 240GB Corsair Neutron GTX || 1TB Western Digital Caviar Blue WD10EZEX
Corsair Carbide Clear 600C || 750W Corsair TX750M || Asus VG248QE 144Hz || Logitech G510 || Logitech G400 || Edifier R1900TII
Thrustmaster T300 RS + T3PA Pedal Set + TH8A Shifter || Logitech Rumble Gamepad F510 || Kingston HyperX Cloud Headset


7029 Mesaj
18 Eylül 2012; 9:40:43 

Elimizdeki KGS kartlarını ne yapmalıyız peki?
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

God doesn't play dice with the universe.


1407 Mesaj
18 Eylül 2012; 9:56:06 

daha kgs kartını alalı 1 ay olmadı. hgs girecek bide,
_____________________________4615 Mesaj
18 Eylül 2012; 10:41:35 

Kgs kartını verenlere ücretsiz vermeleri lazım.
_____________________________

Nokia Şarjı Bulunur
Çağrılık Kontör Mevcuttur
Okeye 4. Tavlaya 2. Olunur
Adres Tarif Edilir.


 
198 Mesaj
18 Eylül 2012; 10:49:56 

Sanırım bu yazıyı başka bir yerden kopyaladınız, bilemiyorum, ama OGS öyle zahmetli filan değil, banka hesabıma bağlı ogs istediğimde kısa süre içinde elime ulaştı ve her defasında minimum 30 TL yüklemek gibi bir zorunluluk yok, ayrıca 10 TL'nin altına düşünce otomatik olarak para yüklenebiliyor (bankadan bankaya değişebilir). bence bu yönden hgs'den daha pratik.

keşke yönetimler insanların cebindeki paraya göz koymadan hizmet getirebilse, mesela hgs'yi isteyen kredi kartına veya banka hesabına bağlasa ve sadece geçtiğiniz zaman hesabından para çekilse.
_____________________________967 Mesaj
18 Eylül 2012; 10:50:55 

HGS kartlarımızı herhangi bir kredi kartına tanımlayıp belli bir bakiyenin altına düştüğünde şu kadar para yatır diyebilecekmiyiz yada hesabımızda ki para miktarını nasıl takip edebiliriz bilgisi olan var mı arkadaşlar?
_____________________________

Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!


2277 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:04:02 

bildiğim kadarıyla tepkiler sonucu hesapta en az 30 tl olması olayı kaldırıldıki çok çok iyi oldu...

nasıl bir soygunculuktur belli değil adamın geçeceği turnike 3-4 lira hesabında 25 lira parası olacak ama kaçakçı sınıfına girecek
_____________________________658 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:11:27 

Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Telif Hakları Blue_brownie v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2011, ve
Brownie Ltd.
Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1 'e Aittir.


967 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:17:01 

quote:

Orijinalden alıntı: blue_brownie

Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?

Bende de shell kgs kartı mevcut ama dikkat ederseniz kartın üzerinde Halk Bankası yazıyor,shell sadece dolum yapıyor aslında halkbank kgs sanırım,o yüzden bakiye aktarımında sorun olacağını düşünmüyorum.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!


3185 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:24:27 

Bu konu gerekliydi. Nedir ne değildir herkes buradan öğrenmiş olur.
_____________________________

| AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
| Canon EOS 650D | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | EF 50mm f/1.8 II |
| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |


658 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:31:22 

quote:

Orijinalden alıntı: millercoholic


Bende de shell kgs kartı mevcut ama dikkat ederseniz kartın üzerinde Halk Bankası yazıyor,shell sadece dolum yapıyor aslında halkbank kgs sanırım,o yüzden bakiye aktarımında sorun olacağını düşünmüyorum.

Halkbankası kart içindeki parayı ödeme yapmıyoruz diyor sitesinde kullanmıyıcağımız geçerliği yakında kalmayacak bir kartı ve içindeki parayı geri ödemek zorunda olduğunu yada hgs olarak ücretsiz yükleyip vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kartları shell zamanında parayla sattığına göre hgs ücretsiz olarak yükleyip bize vermek zorunda olmalıdır.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Telif Hakları Blue_brownie v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2011, ve
Brownie Ltd.
Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1 'e Aittir.


3141 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:32:52 

hgs aldıktan sonra camdaki ogs yi söküp çöpemi atacağım


967 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:35:11 

quote:

Orijinalden alıntı: blue_brownie


Halkbankası kart içindeki parayı ödeme yapmıyoruz diyor sitesinde kullanmıyıcağımız geçerliği yakında kalmayacak bir kartı ve içindeki parayı geri ödemek zorunda olduğunu yada hgs olarak ücretsiz yükleyip vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kartları shell zamanında parayla sattığına göre hgs ücretsiz olarak yükleyip bize vermek zorunda olmalıdır.

İadesi yapılmıyor paranın ama hgs hesabına aktarılıyor diye biliyorum ben...
_____________________________

Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!


1429 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:43:31 

KGS'nin yerine gelmesi mantıklı ama OGS bundan etkilenmeyecek değil mi? Bence talimatla kendini yeterli seviyede tutması açısından HGS kullanımından daha kolay bir kere alındıktan sonra.
_____________________________

“Gelişmiş ülke, fakirlerin araba sahibi olduğu bir yer değil, zenginlerin toplu taşıma araçlarını kullandığı yerdir.”


14768 Mesaj
18 Eylül 2012; 13:30:02 

etiket ve kart tipi olmak üzere 2 çeşit varmış. etiket cama yapışıyor.
peki kart tipi etiketi nasıl kullanıyoruz? ikisi de cama yapışan tipten mi?
_____________________________2008 Mesaj
18 Eylül 2012; 13:51:35 

30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________6418 Mesaj
18 Eylül 2012; 13:59:12 

quote:

Orijinalden alıntı: serco05

30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım

Aynen bende DIT kullanıyordum, bakiye sorunu yoktu, zaten çok seyrek otoban kullanıyorum ankarada olmam nedeniyle...

bu bakımdan kötü oldu...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...3185 Mesaj
18 Eylül 2012; 14:05:04 

quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi


Aynen bende DIT kullanıyordum, bakiye sorunu yoktu, zaten çok seyrek otoban kullanıyorum ankarada olmam nedeniyle...

bu bakımdan kötü oldu...

Bankaların HGS'yi aynı şekilde kredi kartına bağlayacağını düşünüyorum. Üstelik daha kolay. Geçiş yapıldığından sonraki 7 gün içerisinde kredi kartından otomatik ödeme gibi bir sistemi gerçekleştiremeyeceklerse bu sistem aptallıktır yani. PTT ile bakiye yüklemek bu kadar kolay olacaksa diğer bankaların hayli hayli bu sistemi çıkartacaktır diye düşünüyorum.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

| AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
| Canon EOS 650D | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | EF 50mm f/1.8 II |
| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |


6418 Mesaj
18 Eylül 2012; 14:12:10 

quote:

Orijinalden alıntı: rbatasoy


Bankaların HGS'yi aynı şekilde kredi kartına bağlayacağını düşünüyorum. Üstelik daha kolay. Geçiş yapıldığından sonraki 7 gün içerisinde kredi kartından otomatik ödeme gibi bir sistemi gerçekleştiremeyeceklerse bu sistem aptallıktır yani. PTT ile bakiye yüklemek bu kadar kolay olacaksa diğer bankaların hayli hayli bu sistemi çıkartacaktır diye düşünüyorum.

bence de dediğiniz gibi karta bağlanmalı...

o durumda çok rahatlık olur, zaten aklın yolu bir, bakalım ne zaman akıl edecekler de uygulamaya alacaklar...
_____________________________

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...2839 Mesaj
18 Eylül 2012; 15:10:59 

HGS çok uzun ömürlü olabilecek bir sistem değil. OGS ve KGS sahibi olanlar rahat olsun.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________4141 Mesaj
18 Eylül 2012; 15:28:03 

Anladığım kadarıyla bu HGS kartı 2 parçadan oluşuyor...

1. Ön cama yapıştırılan parça

2. Ruhsatın arkasına yapıştırılan parça

Tamam cama yapıştırmayı anladık...

Peki şu ruhsatın arkasına yapıştırma işi ne oluyor acaba?

Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"


1429 Mesaj
18 Eylül 2012; 16:21:46 

quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti

HGS çok uzun ömürlü olabilecek bir sistem değil. OGS ve KGS sahibi olanlar rahat olsun.

Neden çok uzun ömürlü olmayacak diyorsunuz?
Buna gelen 1 yanıtı gör.


2839 Mesaj
18 Eylül 2012; 16:57:49 

quote:

Orijinalden alıntı: mcornek


Neden çok uzun ömürlü olmayacak diyorsunuz?

sadece PTT'nin desteklediği, başka kimsenin üzerine düşmediği, çalışma mantığı olarak ogs'nin de çok gerisinde olan bir sistem. ne tübitak ne de aselsan tarafından destekleniyor. KGS veya OGS'ye rakip olabilecek bir teknoloji ya da sistem değil.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________4141 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:06:12 

quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti


sadece PTT'nin desteklediği, başka kimsenin üzerine düşmediği, çalışma mantığı olarak ogs'nin de çok gerisinde olan bir sistem. ne tübitak ne de aselsan tarafından destekleniyor. KGS veya OGS'ye rakip olabilecek bir teknoloji ya da sistem değil.

Tam tersine...

Bir 6 ay sonra hiç kimse KGS'yi hatırlamayacak bile...

Hatta önümüzdeki yıl bugünlere geldiğimizde HGS yavaş yavaş OGS'nin de yerini alacaktır...

Zira OGS ile sadece OGS gişelerinden geçilebilirken HGS ile bütün gişelerden geçilebiliyor olacak...

Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"


2839 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:20:01 

quote:

Orijinalden alıntı: dammak


Tam tersine...

Bir 6 ay sonra hiç kimse KGS'yi hatırlamayacak bile...

Hatta önümüzdeki yıl bugünlere geldiğimizde HGS yavaş yavaş OGS'nin de yerini alacaktır...

Zira OGS ile sadece OGS gişelerinden geçilebilirken HGS ile bütün gişelerden geçilebiliyor olacak...ilk önce izmirde test edildi. hakkında hazırlanan rapor çok olumsuzdu. rafa kalkacaktı, tutturursak istanbulda tuttururuz diye istanbulda denemeye başladılar. burada da başarılı olamaz ise rafa kalkacak. OGS ve KGS tübitak veya aselsan tarafından geliştirilen desteklenen projeler. HGS için ikisi de destek vermedi. sadece ptt'nin önderliğinde yürütülüyor. siz işin operasyonel tarafını görmüyorsunuz.
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________4141 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:30:31 

quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti

ilk önce izmirde test edildi. hakkında hazırlanan rapor çok olumsuzdu. rafa kalkacaktı, tutturursak istanbulda tuttururuz diye istanbulda denemeye başladılar. burada da başarılı olamaz ise rafa kalkacak. OGS ve KGS tübitak veya aselsan tarafından geliştirilen desteklenen projeler. HGS için ikisi de destek vermedi. sadece ptt'nin önderliğinde yürütülüyor. siz işin operasyonel tarafını görmüyorsunuz.

Doğrudur...

Başlangıçta bir takım sorunlar olabilir...

Ancak bir süre sonra her şey normale dönecektir...

Emin olun en kötü otomatik geçiş uygulaması bile trafik katili KGS'den iyidir...
_____________________________


"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2012; 18:11:32 

Bugun iki aracima da hgs etiketi aldim. İlki acemiligime geldi etiketi cok yamuk yapistirdim uyuz oldum
ikinciyi jilet gibi yapistirdim. Ancak yagmur sensoru yuzunden bayagi asagiya yapistirmak zorunda kaldim.

Bence mantikli bir sistem 3 adet kgs min de bskiyelerini bitirip cope atacagim.

On camda kocaman ogs kutusu bulundurmak yerine ufacik etiket bulundurmak daha iyi olsa da, benim yikamaci o etiketi 10-15 yikama icinde hacemat eder diye dusunuyorum

Bu arada postaneye giderken ruhsat ve kimliginizi mutlaka yaniniza alin...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.


3185 Mesaj
18 Eylül 2012; 18:55:33 

quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti


ilk önce izmirde test edildi. hakkında hazırlanan rapor çok olumsuzdu. rafa kalkacaktı, tutturursak istanbulda tuttururuz diye istanbulda denemeye başladılar. burada da başarılı olamaz ise rafa kalkacak. OGS ve KGS tübitak veya aselsan tarafından geliştirilen desteklenen projeler. HGS için ikisi de destek vermedi. sadece ptt'nin önderliğinde yürütülüyor. siz işin operasyonel tarafını görmüyorsunuz.

Dün televizyonda tartışılıyordu. Destek vermedi değil. Hükümet Aselsan'ı sallayıp elin gavuruna bu sistemi yaptırdı. Hem de bu işi hiç yapmamış bir firmaya. Birileri yine ekmek yedi galiba bu işten. Günah almak gibi olmasın ama güven kalmadı güven.

http://blog.milliyet.co...esi/Blog/?BlogNo=377657
_____________________________

| AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
| Canon EOS 650D | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | EF 50mm f/1.8 II |
| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |


2839 Mesaj
18 Eylül 2012; 19:08:54 

quote:

Orijinalden alıntı: rbatasoy


Dün televizyonda tartışılıyordu. Destek vermedi değil. Hükümet Aselsan'ı sallayıp elin gavuruna bu sistemi yaptırdı. Hem de bu işi hiç yapmamış bir firmaya. Birileri yine ekmek yedi galiba bu işten. Günah almak gibi olmasın ama güven kalmadı güven.

http://blog.milliyet.co...esi/Blog/?BlogNo=377657

tam tersi kurumlar teknolojik destek vermediği için dışarıdan tecrübesiz birine yaptırıldı. PTT genel müdürü başbakanın yakın arkadaşı olduğu için iş onun yüzü suyu hürmetine gidiyor. kullanılan teknoloji çok eski ve demode.

@dammak

kgs çilesine ben de katılıyorum ama çözümün HGS olmadığını bu işle uğraşanların hepsi biliyor.
_____________________________3185 Mesaj
18 Eylül 2012; 19:13:00 

Hic oyle konusulmadi ama. Yazilanlar cizilenler de oyle degil. Isin arkasini bilemem tabi. Ama aselsanin destek vermemesi nasil oluyor?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

| AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
| Canon EOS 650D | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | EF 50mm f/1.8 II |
| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |


1987 Mesaj
18 Eylül 2012; 19:18:55 

KGS 2013 yılı sonuna kadar kullanılacak. Bugün arayıp merkeze sordum.
Mağduriyet oluşmasın diye KGS gişeleri hizmet verecekler.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
63 Mesaj
18 Eylül 2012; 20:26:43 


quote:

Orijinalden alıntı: edec

Bugun iki aracima da hgs etiketi aldim. İlki acemiligime geldi etiketi cok yamuk yapistirdim uyuz oldum
ikinciyi jilet gibi yapistirdim. Ancak yagmur sensoru yuzunden bayagi asagiya yapistirmak zorunda kaldim.

Bence mantikli bir sistem 3 adet kgs min de bskiyelerini bitirip cope atacagim.

On camda kocaman ogs kutusu bulundurmak yerine ufacik etiket bulundurmak daha iyi olsa da, benim yikamaci o etiketi 10-15 yikama icinde hacemat eder diye dusunuyorum

Bu arada postaneye giderken ruhsat ve kimliginizi mutlaka yaniniza alin...

Kart neden almadiniz? Kart nasil kullaniliyor? Etiketlide ruhsata yapistirdigimiz ne? Ruhsat ehliyet lazim peki odeme isi ne olacak? Yani ne kadar odediniz? Ne kadar surdu bunlari aciklarsaniz sevinirim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
947 Mesaj
18 Eylül 2012; 21:27:28 

Hgs almaya Giden birisi lutfen neden ruhsata kagit yapistiricaz onu da sorarsa sevinirim.

Ayrica kgs yi anonim kullanabiliyorduk. Bu hgs yi kullanamayacagiz galiba.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rumelian -- 18 Eylül 2012; 21:28:27 >
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2012; 21:33:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Anne terliğiKart neden almadiniz? Kart nasil kullaniliyor? Etiketlide ruhsata yapistirdigimiz ne? Ruhsat ehliyet lazim peki odeme isi ne olacak? Yani ne kadar odediniz? Ne kadar surdu bunlari aciklarsaniz sevinirim.

Birincisi kart sordum, bize daha gelmedi sadece etiket var dediler. Ayrıca kart 15 lira etiket 5 lira.. Bir de ben o kartı kaybederim.. Daha önce kgs kartlarını sürekli koltuk altına düşürüp bulamamktan yeni kartlar almıştım. 3-4 tane kart var elimde şu an.

Kartın nasıl kullanıldığını hiç bilmiyorum.

Etiket iki kısımdan oluşuyor. Biri çipli ve ön cama yapiştiriliyor. İincisinde çip yok ama barkod var. Bunu da ruhsatın arkasına yapiştiriyoruz. Benzinliklerden veya postanelerden dolum yapmak istediğimiz zaman ruhsatı vereceğiz, barkodu okuyarak herekli meblağı hesaba yükleyecekler zannediyorum.

İki HGS için 70 lira ödedim. Tek HGS 35 lira. 5 Lirası etiket parası, 30 lirası ilk seferlik mecburi dolum miktarı. Daha sonra 30 lira ödeme mecburiyetimiz olmuyormuş ama.

Ne kadar sürdü derseniz 2 saat kadar. Sebebi yanımda nüfus cüzdanı taşımamam. 6 yıldır yanımda kimlik olarak ehliyetimi taşıyorum ama ilk kez bu işte sorun yaşadım. Eve gittim kimliğimi alıp geri geldim bir daha sıra bekledim.

Normalde sıra yoksa 10 dakkada halledilebilecek bir iş.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


6736 Mesaj
18 Eylül 2012; 21:39:57 

Ogs var ama arabaya yapistirmadim zaten ayda 1 kere kullaniyorum gecerken elimle tutuyorum cama tamamdir< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________ 
1986 Mesaj
18 Eylül 2012; 23:08:51 

Ben de bugün aldım 5 dakika sürdü, yanlız yanında verdikleri bröşür kafamı karıştırdı, ön camları metalik korumalı olan araçlarda etiketi siyah noktalı bölgeye yapıştırın demiş bazı markaları yazmışlar. Bir de dikiz aynası camdaysa 5 cm altına, tavandaysa 10 cm altına yapıştırmsk gerekiyormuş. Ben aynanın yapıştığı bölümün hemen üzerine yapıştırdım ogs gibi, henüz deneme fırsatım olmadı ama neden ısrarla cm olarak belirtilmiş bir de metalik cam olayını ilk kez duydum nedir bilen varmı?< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

iPhone 6 Plus 64 Space Grey
Zorlu Center Apple Store
26.09.2014


2263 Mesaj
18 Eylül 2012; 23:11:04 

Benim esas merak ettiğim neden hepsine ayrı gişe ne alaka? Hadi kgs durmak zorunda olan bir sistemde güvenlik esasları nedeniyle olmaz.. Ama OGS ve HGS varken tüm gişeler her iki sistemede hizmet veremezmi???
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
63 Mesaj
19 Eylül 2012; 10:10:15 


quote:

Orijinalden alıntı: edec


Birincisi kart sordum, bize daha gelmedi sadece etiket var dediler. Ayrıca kart 15 lira etiket 5 lira.. Bir de ben o kartı kaybederim.. Daha önce kgs kartlarını sürekli koltuk altına düşürüp bulamamktan yeni kartlar almıştım. 3-4 tane kart var elimde şu an.

Kartın nasıl kullanıldığını hiç bilmiyorum.

Etiket iki kısımdan oluşuyor. Biri çipli ve ön cama yapiştiriliyor. İincisinde çip yok ama barkod var. Bunu da ruhsatın arkasına yapiştiriyoruz. Benzinliklerden veya postanelerden dolum yapmak istediğimiz zaman ruhsatı vereceğiz, barkodu okuyarak herekli meblağı hesaba yükleyecekler zannediyorum.

İki HGS için 70 lira ödedim. Tek HGS 35 lira. 5 Lirası etiket parası, 30 lirası ilk seferlik mecburi dolum miktarı. Daha sonra 30 lira ödeme mecburiyetimiz olmuyormuş ama.

Ne kadar sürdü derseniz 2 saat kadar. Sebebi yanımda nüfus cüzdanı taşımamam. 6 yıldır yanımda kimlik olarak ehliyetimi taşıyorum ama ilk kez bu işte sorun yaşadım. Eve gittim kimliğimi alıp geri geldim bir daha sıra bekledim.

Normalde sıra yoksa 10 dakkada halledilebilecek bir iş.

Hic bir yerden bulamadigim bilgileri sizden aldim tesekkurler. Bir tane daha sorum var, yagmur sensoru yuzunden asagi aldim demissiniz, cok mu asagida surus esnasinda gozunuze carpiyor mu? Bende de yagmur sensoru var, masallah 20 cm uzaniyor ayna ve sensor sistemleri.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________3701 Mesaj
19 Eylül 2012; 11:13:04 

Peki kgs de bulunan bakiyemizi hgs ye aktarabiliyormuyuz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

HEP DESTEK


TAM DESTEK


4141 Mesaj
19 Eylül 2012; 12:17:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Inque

KGS 2013 yılı sonuna kadar kullanılacak. Bugün arayıp merkeze sordum.
Mağduriyet oluşmasın diye KGS gişeleri hizmet verecekler.

KGS'ler 2013 değil 2012 sonuna kadar kullanılacak...

_____________________________


"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"


4141 Mesaj
19 Eylül 2012; 12:19:31 

quote:

Orijinalden alıntı: esenlik

Benim esas merak ettiğim neden hepsine ayrı gişe ne alaka? Hadi kgs durmak zorunda olan bir sistemde güvenlik esasları nedeniyle olmaz.. Ama OGS ve HGS varken tüm gişeler her iki sistemede hizmet veremezmi???


Yılbaşından itibaren KGS gişelerinin tamamı HGS gişesi olacağı gibi OGS gişelerinden de HGS ile geçiş yapılabilecek...
_____________________________


"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"


1839 Mesaj
19 Eylül 2012; 15:00:53 

Dün HGS aldım. Cama yapıştırdım.

Bugün geçiş yaptım. Kaçak geçiş uyarısı verdi.

Hemen kenara çektim.
Gişelerin ordaki kontrol merkezine gittim.
Daha HGS kameraları takılmadı sistem tam devreye girmedi. Cezalı geçmezsiniz.
Çağrı merkezini arayın dediler.

444 17 88 Ptt çağrı merkezini aradım. Bakiyeden düşmemiş. Gidin Ptt ile görüşün dediler.

kalktık postaneye tekrar gittik. Bugün sizin gibi 2 kişi daha geldi. Kontrol edelim dediler.

Bilgisayardan baktılar da baktılar.

Memurların Bir bilgileri yoktu.
Bizi eğitime götürdüler sadece Hgs özelliklerini anlattılar. Bizde pek bilemiyoruz dediler.

Geçiş ücreti 1 hafta içinde bakiyeden düşer. Düşmezse bir daha gelin bakarız vs vs..

Döndük geldik.

Hgs almak isteyen arkadaşlar:

Acele etmeyin daha sistemi oturtmamışlar.
Uğraştığınızla kalırsınız.
Buna gelen 3 yanıtı gör.
_____________________________

I'm too Old for This Stuff...


2839 Mesaj
19 Eylül 2012; 15:24:48 

quote:

Orijinalden alıntı: out

Dün HGS aldım. Cama yapıştırdım.

Bugün geçiş yaptım. Kaçak geçiş uyarısı verdi.

Hemen kenara çektim.
Gişelerin ordaki kontrol merkezine gittim.
Daha HGS kameraları takılmadı sistem tam devreye girmedi. Cezalı geçmezsiniz.
Çağrı merkezini arayın dediler.

444 17 88 Ptt çağrı merkezini aradım. Bakiyeden düşmemiş. Gidin Ptt ile görüşün dediler.

kalktık postaneye tekrar gittik. Bugün sizin gibi 2 kişi daha geldi. Kontrol edelim dediler.

Bilgisayardan baktılar da baktılar.

Memurların Bir bilgileri yoktu.
Bizi eğitime götürdüler sadece Hgs özelliklerini anlattılar. Bizde pek bilemiyoruz dediler.

Geçiş ücreti 1 hafta içinde bakiyeden düşer. Düşmezse bir daha gelin bakarız vs vs..

Döndük geldik.

Hgs almak isteyen arkadaşlar:

Acele etmeyin daha sistemi oturtmamışlar.
Uğraştığınızla kalırsınız.


önceki mesajlarımda bahsetmek istediğim tam olarak buydu.
_____________________________2167 Mesaj
19 Eylül 2012; 16:02:48 

sadece bu konuda değil, her uygulama geçişinde yaşanan sıkıntılardan kurtulamıyoruz bir türlü. Türkiye'de acele etsen bir türlü, etmesen bin türlü...
Buna gelen 1 yanıtı gör.


 
63 Mesaj
19 Eylül 2012; 16:38:09 

Bu gun saat 13:30 da gittigim ptt kucukbakkalkoy subesinden saat 16:35 itibari ile hic bir sonuc elde edemeden geri donuyorum, zira her bir kisinin islemi 20 dk suruyor ve onumde 5 kisi daha vardi.

Koca ptt de hgs icin sira numarasi alinamiyordu, ve tek bir gise hizmet veriyordu.

Hayatimdan 3 saati KOCA BİR HİC İCİN calan yetkililere hakkimi helal etmiyorum, ve umarim ki hayatimdan aldiklari 3 saat da kendi hayatlarindan alinir.

Hgs koca bir hic, ptt ile hgs bir arada olmaz, bir yukleme icin butun gunumuzu ayirmamiz gerekecek zira.

Cok daha agir kufurler edebilirdim, ama etmiyorum, hakkimi da helal etmiyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________4141 Mesaj
19 Eylül 2012; 23:20:18