Şimdi Ara

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu] (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.807
Cevap
49
Favori
418.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • isbankasi ile garanti bankasi ayni ogs'de oldugu gibi alt limit uygulamasi(bakiye 15/20TL altina duserse otomatik yukleme yapiliyor) getirmisler. al baraka ise ayni ptt sistemini uyguluyor ve 0 bakiyeye dustugunde yukleme yapiliyor.

oysa hgs sistemine gore 0'da dussen bile kacak gecisleri 7 gun icinde yukleyerek cezadan kurtulabiliyorsun. is bankasi ve garanti firsatcilik yapip 15-20 tl gibi parayi icerde tutuyor. kendi adima ptt'den devam etmeyi dusunuyorum.
  • HGS kart ve etiketi. Kart etiketin 2 katı büyüklüğündedir. Yani araç camında 2 kat büyük yer kaplar. Sinyal gücü arasında ikisi arasında herhangi bir fark yoktur. Kart aldığınızda cam aparatınıda isteyin. Esasında camda yapışık durması için bir aparat bu. Bana göre şahsi araçta karta hiç ihtiyaç yok. Çünkü kaliteli bir sinyal iletişimi için oda cama yapışık olmak zorunda. Neden daha fazla vereyimki. Motorlar hariç tutuyorum çünkü etiketler iç mekan tipi olduğu için motorlarda yağıştan etkilenecektir. Zaten onlar kendi çözümlerini bulmuşlar çeşitli koruyucu aparatlarla.İlla kart istiyorsanız etiketi bir karta yapıştırın alın size kart. Araç değiştiğinde kartı yeni araca taşıyacağım diye düşünenler, yeni plakayı Banka yada PTTden düzelttirmeleri gerekir. Ayrıca kart çalınırsa o kart başka araçta kullanılabilir. Etikette böyle bir çalınma yapıştırılmış ise olamaz. Kartlar birçok şöförü olan ve hesapları ayrı olan aynı aracı kullananlar için uygun.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker67

quote:

Orijinalden alıntı: echo87

Merhaba ,
    Benim biraz farklı bir sorum var. Ben 28/12/2012 de bir araç kiralayacağım ve 4 gün sonra 01/01/2013'de aracı teslim edeceğim. İstanbul-sinop arasını yolculuk yapacağım. Şuanda KGS var falat dönüş tarihim 01/01/2013 olacağı için KGs kullanamıyor olacağğım. araç kiralık olduğu için HGS alabilirmiyim acaba bu konuda bilgisi olan var mı ?

teşekkürler.

Otoyollarda Kgs nin 31 Ocak'a kadar kullanılabileceğini yazan tabelalar var ama kartınızda para yoksa son yüklenme tarihi nedir bilemiyorum. Bir de şu var ki bazı çıkışlarda kgs şimdiden kaldırılmış, örneğin Gerede çıkışında Kgs gişesi yoktur uyarısı vardı.

dönüşte e5 i kullan nasılsa köprü ücreti de ödemeyeceksin. ben olsam öyle yapardım.

• quote:

Orijinalden alıntı: petus20007@hotmail.com

HGS kart ve etiketi. Kart etiketin 2 katı büyüklüğündedir. Yani araç camında 2 kat büyük yer kaplar. Sinyal gücü arasında ikisi arasında herhangi bir fark yoktur. Kart aldığınızda cam aparatınıda isteyin. Esasında camda yapışık durması için bir aparat bu. Bana göre şahsi araçta karta hiç ihtiyaç yok. Çünkü kaliteli bir sinyal iletişimi için oda cama yapışık olmak zorunda. Neden daha fazla vereyimki. Motorlar hariç tutuyorum çünkü etiketler iç mekan tipi olduğu için motorlarda yağıştan etkilenecektir. Zaten onlar kendi çözümlerini bulmuşlar çeşitli koruyucu aparatlarla.İlla kart istiyorsanız etiketi bir karta yapıştırın alın size kart. Araç değiştiğinde kartı yeni araca taşıyacağım diye düşünenler, yeni plakayı Banka yada PTTden düzelttirmeleri gerekir. Ayrıca kart çalınırsa o kart başka araçta kullanılabilir. Etikette böyle bir çalınma yapıştırılmış ise olamaz. Kartlar birçok şöförü olan ve hesapları ayrı olan aynı aracı kullananlar için uygun.

O halde kart, camla konsolun birleştigi bolume konuluyor yani etiketi de bu şekilde gözümüzü rahatsız etmeyen bir bölgeye yapıştırabiliriz demek oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• zaten hgs nin kart aparatı tamamen bir şehir efsanesi ne gören var ne duyan sadece ismi var kendi yok.. bilhassa google aramalarda arattım bir resmi bile çıkmadı ama binlerce etiket ve onla ilişik resimler çıkdı yani anlıycağınız nette bu aparatın bir resmi bile yok.. ben şahsen böyle bir aparat olduğuna inanmıyorum
  • Cama yapışan aparat bende olmadığı için sadece "HGS Kart" ın fotoğrafını ekliyorum. Arkasından olan fotoğrafa dikkat ederseniz hgs etiket boyutlarında bir kabarıklık var. Belli ki içine gömülmüş. Plastik malzeme olduğu için çipin indüklenmesine etkisi olmuyor diye düşünüyorum.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu]
  • HGS'ye geçiş işlemleri hızla sürerken ortaya ilginç bir sorun çıktı. HGS alan motosikletçi bunu nereye yapıştıracak?

Köprü ve otoyollarda trafik akışkanlığını sağlamak için getirilen HGS, motosikletçilerin kafasını karıştırdı.

Motosiklet forumlarında, HGS'nin nereye yapıştırılacağı konusu tartışma yaratırken, çözüm önerileri arasında kask bile vardı.

DURMAK ZORUNDA KALACAKLAR

Motorda HGS'nin yapıştırılacak yer bulunamaması durumunda, motosikletçi durup HGS'yi okutma ihtiyacı duyacağından köprü ve otoyol akışkanlığı yine sekteye uğrayacak.

Diğer yandan motosikletlerin, kamyonet ve minibüsler de dahil olmak üzere diğer araçlarla aynı kefeye konarak aynı bedel üzerinden ücretlendirilmesi motosikletçilerin haklı tepkisine neden oldu. Motosikletçiler, köprü ve otoyolların motosikletlere bedava ya da en azından daha ucuz olması için imza kampanyası başlattı.

• Dün Garanti bankasından 30 TL'ye HGS'mi aldım. Yapışkan kartı ücretsiz veriyor. Henüz kullanmadım. Limit 15 TL'nin altına düştüğünde kredi kartımdan 30 TL yükleniyor...
  • Hala KGS deki bakiyelerin ne olacağı belli değil. Bi işimizde düzgün olsun be.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muyu61

isbankasi ile garanti bankasi ayni ogs'de oldugu gibi alt limit uygulamasi(bakiye 15/20TL altina duserse otomatik yukleme yapiliyor) getirmisler. al baraka ise ayni ptt sistemini uyguluyor ve 0 bakiyeye dustugunde yukleme yapiliyor.

oysa hgs sistemine gore 0'da dussen bile kacak gecisleri 7 gun icinde yukleyerek cezadan kurtulabiliyorsun. is bankasi ve garanti firsatcilik yapip 15-20 tl gibi parayi icerde tutuyor. kendi adima ptt'den devam etmeyi dusunuyorum.

Kaçak geçişleri evet 7 gün içerisinde ödersen cezadan kurtuluyorsun ama kaçak geçişinde sınırı var.Ogs de 10 adetten fazla kaçak geçiş yapılması halinde 10 kat cezalı geçiş ücretini ödüyorsunuz.Hgs için araştırmadım ama aynı uygulama geçerlidir diye düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: petus20007@hotmail.com

Esasında çoğu araçta aynanın arkasındaki siyah bölge atermik. Ben bu siyah bölgeyi selobantla denemenizi tavsiye ederim. HEm net sinyal geçiriyor hemde ayna kapattığı için görüşü engellemiyor.

Konudaki mesajlarınıza bakınca sanki bu sistemi kuran teknik ekipte yer almışsınız gibi bir izlenim oluyor.

Peki o zaman söyler misiniz neden bu kart denen şey her yerde bulunmuyor. Kartın kullanımına ilişkin ne bir fotoğraf ne de video var.
    Ben kartı bekleyenlerdenim ama açıkçası durmadan geçerken bir elim camda, kart tutarsam gişelere çarpmak da olası.
    Yukarıda bir arkadaş kartın cama sabitlemeye yarayan bir aparatla verildiğini ama kendisine bu aparatın verilmediğini söylemiş. Bu aparatın bir fotoğrafı, nasıl kullanıldığı, aracın neresine takıldığı (konduğu) hakkında bir bilgi var mı?

Kart her yerde bulunmadığına ve de bir açıklama yapılmadığına göre bize mecburi olarak etiket aldırılmış olmuyor mu?

Teşekkürler.

Bende kart alacağım ve apar vermemelerde sorun degil. 1 adet ehliyet koruma kılıfı alınır bu plastik kalın olanlardan. Hatta aksama fotografını çekerim. Altına çift taraflı bant yapistirilip cama yapıştırılır. Benim oturduğum sitede boyle bir kart uygulaması var o kartı o sekilde yapistiriyorum. Hem istediğiniz zaman kartı alıp başka bir arabada kullanabilirsiniz. Aynı zamanda olur ya cam değiştirdiniz. Yeni bir hgs almanıza gerek kalmayacak

• Banka etiketi zaten bedava veriyor ne gerek var para verip kart almaya.
  • Bizde aldık HGS iş bankasından ama araç benim üstüme, HGS babamın. Bir sorun olur mu ?
  • Arkadaşlar aracım 2004 Megane 2 HB ön camda film var etiket filmin üzerinden algılıyor mu yoksa filmi kesmemiz falan gerekiyor mu ? Noktalı yere mi yoksa aynanın 5 cm altına mı yapıştıracağız bu cevapları bir türlü bulamadım arkadaşlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: lord66

quote:

isbankasi ile garanti bankasi ayni ogs'de oldugu gibi alt limit uygulamasi(bakiye 15/20TL altina duserse otomatik yukleme yapiliyor) getirmisler. al baraka ise ayni ptt sistemini uyguluyor ve 0 bakiyeye dustugunde yukleme yapiliyor.

Kaçak geçişleri evet 7 gün içerisinde ödersen cezadan kurtuluyorsun ama kaçak geçişinde sınırı var.Ogs de 10 adetten fazla kaçak geçiş yapılması halinde 10 kat cezalı geçiş ücretini ödüyorsunuz.Hgs için araştırmadım ama aynı uygulama geçerlidir diye düşünüyorum.

Toplam 10 kez degil 10 kez ust uste gecerseniz ceza geliyor. Benim motosikletim var ve her gun kopruden geciyorum 10 gunde bir aliyorum cihazi yanima.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erniuif

quote:

Orijinalden alıntı: lord66

quote:

Toplam 10 kez degil 10 kez ust uste gecerseniz ceza geliyor. Benim motosikletim var ve her gun kopruden geciyorum 10 gunde bir aliyorum cihazi yanima.

ELEKTRONİK ETİKET ARAÇTA TAKILI DEĞİLKEN YA DA KAÇAK GEÇİŞ UYARISI VEREN CİHAZLARLA GEÇİŞLER SÜREKLİLİK ARZ EDİYOR İSE ÜCRETLENDİRME NASIL OLACAKTIR?

Elektronik etiket (araç içi cihaz), sözleşmesinde beyan edilen araçta kullanılırken elektronik etiket arızasından ya da okunamamasından kaynaklanacak kaçış kategorisindeki geçişler için belirli geçişe kadar köprülerde normal geçiş ücreti, otoyollarda ise uzak mesafe geçiş ücreti uygulanmaktadır.
    Ancak bu durum; 10 adet ihlalli geçiş ile sınırlıdır. Bu sayı kesinlikle aşılmamalıdır.
    Giriş/çıkış gişelerinde okunamayan etiket ile geçiş yapılmaya devam edildiği takdirde indirimli geçiş uygulamasına otomatik olarak son verilecektir ve ‘’Ek İşlem Bedeli’’ olarak ücretlendirme yapılmaya başlanacaktır. (Ek İşlem Bedeli: Her geçiş için aracın fotoğrafının çekilmesi, operatör tarafından plaka girişinin yapılması, bu resimlerin elektronik ortama kayıt yapılması vb.)Bu durumda yapılan her geçiş otoyolda en uzak mesafe ücretinin 2 katı şeklinde ek işleme girecektir.

NOT:Karayolları sitesinden alıntıdır.

• quote:

quote:

Merhaba ,
    Benim biraz farklı bir sorum var. Ben 28/12/2012 de bir araç kiralayacağım ve 4 gün sonra 01/01/2013'de aracı teslim edeceğim. İstanbul-sinop arasını yolculuk yapacağım. Şuanda KGS var falat dönüş tarihim 01/01/2013 olacağı için KGs kullanamıyor olacağğım. araç kiralık olduğu için HGS alabilirmiyim acaba bu konuda bilgisi olan var mı ?

teşekkürler.

Otoyollarda Kgs nin 31 Ocak'a kadar kullanılabileceğini yazan tabelalar var ama kartınızda para yoksa son yüklenme tarihi nedir bilemiyorum. Bir de şu var ki bazı çıkışlarda kgs şimdiden kaldırılmış, örneğin Gerede çıkışında Kgs gişesi yoktur uyarısı vardı.

Cevap için teşekkür ederim ama tam olarak sormak istediğim sorunun cevabı olmamış. Kiralık bir araca HGS alabilirmiyim bilginiz var mı ? benim üzerime kayıtlı olmayan bir arac ile cuma akşamı köprüde ki gişelerden HGS satın alabilirmiyim?

• arkadaş bizi kartla barkodla niye uğraştırıyorlar
    ben kaçak geçince plakamı okuyan sistem var mı ? var.
    o halde öyle bir sistem olsunki ben paramı plakama yatırayım ama kart/barkod işi olmasın. nasıl olsa plakamı okuyan bir sistem var.

bu fikrimden dolayı yılın noel ödülünü bekliyorum.
  • quote:

quote:

quote:

Merhaba ,

teşekkürler.

Cevap için teşekkür ederim ama tam olarak sormak istediğim sorunun cevabı olmamış. Kiralık bir araca HGS alabilirmiyim bilginiz var mı ? benim üzerime kayıtlı olmayan bir arac ile cuma akşamı köprüde ki gişelerden HGS satın alabilirmiyim?

Hocam şu anda KGS var demişsiniz. Ben de size 31.01.2013 tarihine kadar KGS nizi kullanabilirsiniz diyorum. Yani kartınızda yeterli bakiyeniz varsa dönüş tarihiniz sıkıntı yaratmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İlkerA. -- 25 Aralık 2012; 15:11:04 >

• Kgs'yi 31 Aralık'a kadar kullanabiliyorsunuz ama Hgs'ye yeterince geçiş olmadığı için bu süre 1 ay daha uzatılmış olabilir. Kgs yüklemeleri de 15 Aralık itibariyle durduruldu ve Kgs gişe sayısı her geçen gün azalıyor. Kiralık aracın kendi hgs ya da ogs'si yoksa siz kart tipi olandan alıp kullanabilirsiniz ama aracı teslim ettikten sonra ptt'ye gidip hgs'yi iptal etmeyi unutmayın. Tüm sorumluluk size ait olur.

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.