Şimdi Ara

1. Ordu Muhabere Alay Komutanlığı YARIMBURGAZ / İSTANBUL

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
34
Cevap
0
Favori
49.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar, 309. dönem, kısa dönem piyade er oldum, 12 sinde buraya teslim olacağım.

1. Ordu Muhabere Alay Komutanlığı YARIMBURGAZ / İSTANBUL da yapacağım.

Ancak bu "YarımBurgaz" istanbul da neresi arkadaşlar, bilen varmı? Burada askerliğini yapmış olan varmı? Nasıl gidilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sight -- 8 Nisan 2006; 14:06:17 >

• Askeri Dilde: 1'İNCİ OR. HRK. KUR. YBŞK. MU. A. K.LIĞI YARIMBURGAZ İSTANBUL
    Çevirisi: 1. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı Muhabere Alay Komutanlığı
    Türkçesi: 1. Ordu Muhabere Alay Komutanlığı Halkalı İstanbul

Mutemelen 12.12.12'de askere gidecek 349 KD'lerden, yine yoğunluktan dolayı acemiliği buraya çıkan olacaktır.
    O yüzden bilgi vereyim istedim şimdiden.

Google Maps'e şunu yazınca çıkıyor ( maps.google.com )
    @41.038761,28.761606

Buradan dağıtılacağınız yerler:
    1- İstanbul Üsküdar Selimiye Kışlası,
    2- İstanbul/Çatalca,
    3- İstanbul/Hadımköy,
    4- İstanbul/Metris
    5- Aynı yerde de kalabilirsiniz.
    (gerçi ben 337. KD olarak, gidecekleri usta birliğini askerde iken öğrenen son dönemdim sanırım, şimdi ikisi de aynı anda açıklanıyor heralde. O yüzden bizde çok daha fazla belirsizlik ve heyecan oluyordu)

Çok güzel bir alay, 1. Ordu'nun Muhabere Alayı'dır burası. Alay komutanı dolayısıyla Albay rütbesindedir. Görebileceğiniz en yüksek rütbedir burada (denetlemeye gelen olmazsa)

Küçükçekmece gölünün kıyısında, temiz, güzel, bakımlı, eziklik yaşayan astsubay çavuşlar haricinde komutanları iyi olan, normalde mevcudu 250-300 olup, Kısa Dönemlerin de Aralık celplerinde 250-300 kişi gelmesinden dolayı pek bir şey yaptırılmayan, banyo ve yemek ihtiyaçları sağlıklı şekilde giderilebilen bir alaydır.

Aralık celbinde soğuk olur. İçlik falan alın, polar eldiven, bere, boyunluk seti almıştım ben, epey kullandım.
    Kantinde askeri malzeme bulamayabilirsiniz, o yüzden şunu oradan alırım, bunu oradan alırım demeyin bence.
    Kantini iyidir, bozuk para alın yanınıza.

Alayın içinde 4 tabur vardı zannedersem; Mebs taburu, tasmus taburu, alay karargah, bir tane daha ismini hatırlayamadığım tabur vardı.
    Kısa dönemler mevcuda göre bu taburlara dağıtılıyor. Ancak tabur mensubu olmuyorsunuz acemi asker olduğunuz için, o taburun binasında kalıyor olsanızda size takım deniyor, 1. takım, 2. takım gibi.

Alayda kalanlar oldu, kalanlar için acemilikten sonrasının çok iyi geçeceğini söyleyemem. Çünkü 280 kişiden 10-15'i burada kalıyor. Dolayısıyla nöbet saatleri yüksek oluyor.

Ben dağıtımda Selimiye Kışlası çıktığı için az biraz da oradan bahsedeyim.

1. ORDU KOMUTANLIĞI SELİMİYE KIŞLASI ÜSKÜDAR İSTANBUL

İstanbul Üsküdar'da, Harem feribot iskelesinin orada, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin yakınında yer alıyor. maps.google.com dan " Selimiye Kislasi, Üsküdar, Turkey " yazarak kışlaya ulaşabilirsiniz.
    1. Ordu Komutanlığı'nın karargahıdır burası. Komutanı Orgeneraldir. KKK'nın bir altında yer alır diyebiliriz.
    Örnek olarak benim zamanımdaki Ordu Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu, Şuanki KK Komutanıdır bildiğiniz gibi.
    Kışlada yaklaşık 150 civarı Albay olduğu söylenir (Kurmay Albaylar dahil).
    Her gün kışlaya 4 General giriş çıkış yapar; Ordu Komutanı Orgeneral, Kurmay Başkanı Tümgeneral, Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral, İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral.
    Bu yüzden biraz diken üstünde olsanız da çoğu Albay-Yarbay'ın sizin yaşınızda çocuğu olduğu için son derece iyi niyetli yaklaşırlar (bazıları hariç)
    Üst düzey komutanların cenazeleri Selimiye Camii'nde olursa o zaman yıldızlar geçidi olur, galaksiyi yakından görebilirsiniz :)
    4 Bölük var: Muhafız, Karargah, Hizmet, Bakım
    Hepsinin kendine göre iyi yanı da var iyi olmayan yanı da. O yüzden bunun hakkında pek bir şey yazmaya gerek yok.
    İstanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip bir yerdedir. Bina çok güzel. İmkanlar çok güzel. Kadıköy yürüyerek 10 dakika. Kışlanın önünden geçen minibüsler ile Uzunçayır Metrobüs durağına ulaşabilirsiniz.
    Askerlik yapılacak en güzel yerdir diyebilirim. Umarım Halkalıya, oradan da Selimiye'ye düşersiniz.

Hayırlı tezkereler

Halkalı Muhabere Alayı ile ilgili diğer başlık da bu:
    http://forum.donanimhaber.com/m_36320762/tm.htm

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.