Şimdi Ara

'NTLDR eksik' hatası (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
210
Cevap
4
Favori
205.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • zaten o sorunu ortadan kaldırabilsem format atacamda o hatayı verdiği için atamıyorum...
    lütfen daha açıklayıcı bir dille yazsanız ...TŞK ederim
  • bir link daha. Neyin ne olduğunu bilelim çünkü mesajlardan da anlaşılabileceği gibi sorunun tek bir nedeni ve dolaysıyla tek bir çözümü yok. tıklayın

Ayrıca bunu da okuyun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barsoy -- 26 Nisan 2008; 17:53:50 >
  • Bu sorun ne yazıkki benim de başıma geldi ama pekte telaşlanmadım belki disklerimde o kadar önemli şey olmamasından kaynaklanıyodu elimde mini xp diye bi cd ile bilgisayarı açtım ve sorunu nette aramaya çalıştım yani donanım forumda bulduklarım bulabileceklerim bunlardan ibaret oldugunu düşünerek tümünü okudum ve ilk uyguladıgım iki hard diskim vardı bunlardan biri ide yani arşiv için ikincisi sata işletim sistemi yüklü olan. İde yi çıkardıgımda sorun çözüldü. öncedende takıyodum sorun yoktu ama çıkardıgımda çalıştı sonra tekrar taktım bu ide yi şuan hala çalışıyo neden oldugunu bende anlamış degilim ama sorunum çözüldü..

Saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WalkmaN -- 11 Mayıs 2008; 14:53:37 >
  • format atmaya gerek yok onarsın windowsu onar gider o sorun
  • Bizim de tuzumuz olsun :)

NTLDR Eksik

Yeniden Başlat Ctrl+Alt+Del

Bu duruma sebep olan muhtemel durumlar şunlar olabilir:

1. Bilgisayar boot edilemeyen bir kaynaktan açılmaya çalışılıyor olabilir. Bios'tan başlangıç durumu kontrol edilmelidir.
    2. NTLDR ve/veya NTDETECT.COM dosyaları zarar görmüş olabilir.
    3. boot.ini dosyasındaki ayarlar bozulmuş olabilir.
    4. Yeni bir harddisk sisteme eklenmiş olabilir.
    5. Harddisk Sistem tarafından algılanmıyor olabilir. Bunun için Bios'a bakılmalı.
    6. Boot sektör veya master boot kayıtları bozulmuş olabilir.
    7. İşletim sisteminiz bozulmuş olabilir (Win XP veya Win 2000)
    8. IDE kablosunda problem olabilir.

NTLDR veya NTDETECT.COM dosyasının bozulması durumunda (işletim sistemi olarak Win XP) yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağım:

1. Bootable Win Xp Cdsini Cd-Rom'a yerleştirin
    2. Başlangıcı Bios'tan Cd-Rom olarak gösterin
    3. Normal Windows kurulumu yapar gibi devam edin
    4. Windows Xp'nin kurulum menüsü geldiğinde Onarımı seçin (R)
    5. Kurulum ekranında karşınıza çıkan seçeneklerden "1" seçin
    6. administratör şifrenizi komut satırından girerek enter tuşuna basın.
    7. Eğer sisteminizdeki harddisk 2 partiondan oluşuyorsa C ve D gibi ve Cd-Rom da E ise, işletim sistemi de C de ise

copy e:\i386\ntldr c:\ (entera bas)
    copy e:\i386\ntdetect.com c:\ (entera bas)

8. Yukarıdaki komutları sırasıyla yazarak çalıştırdğınızda 2 tane dosyanın C'ye kopyalandığını göreceksiniz.

9. Cd'yi cd-Rom'dan çıkarın ve sistemi yeniden başlatın.

Windows'unuzun geri geldiğini göreceksiniz.

ALINTIDIR..

• Selam. Aynı sorun bende de var. Ama ben sorunum daha var. Cd den pc başlatıyorum Windows Kur ekranına gelince reset atıyor pc. Ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum.
  • Sayın kardeşim <ntdrl> bir windows sistem başlama dosyasıdır sisteminin böyle hata vermesi sisteminden bir virüs aracılığı ile <ntdrl> dosyası silnmiş ve yapacağın çözüm yolları 3. tane sırayla söyliyeyim 1.Windows nerde kuruluysa windows cdsını tak ve cdden onyukleme için bir tusa bas ve yüklemeye başlarken hangi h.d.d. ise ona yükle ve uyarı gellecektir yani uzerıne yaz yada dosyaları sil yeniden kur dıye farketmes ıkısınden bırını seç ve tamam kur anakart ve ekrankartını pcye tanıt iş bukadar 2.ise windos cdsini tak ve onar tusuna bas " R" ok 3. ise Format tesekkur ederim ve inşallah derdine derman olabilmişimdir benim bunları soylemem aynısı benim başıma gelmişti oyüsden yani
  • Aynı hatayı bende yaşadım format atıyım dedim..Daha sonra girdim kurulma geçtim c yi bölümü sil diyerek kaldırdım daha sonra xp uygun disk bulamadi gibi bi hata aldım c ye d ye e ye hiç bir şekilde yükleme yapamıoyurm..
     'NTLDR eksik' hatası

dosya burada ne yapmam gerekir ?
  • işin garip yanı bu hatayı kimse yarım yıl önceye kadar almıyordur...

birşey daha dikkatinizi çektimi bilmiyorum , benim başıma bu hata 3 kere geldi ve 3'ündede aynı şeyi yaptıktan sonra bu hatayla karşılaştım...

nemi yaptım ?

şu autorun.ini virüsünü temizledim birde nerdeyse her klasörün içine aynısının bir kopyasına benzeyen birşey atan virüs vardı onuda sildim...

ondan snra pc'yi yeniden başlatınca bu NTLDR hatasıyla karşılaştım....

benim bildiğim yarım 5-6 ay önceye kadar böyle bir hata yoktu piyasada
  •  'NTLDR eksik' hatası

Bu sorun benim başımada geldi beni çok uğraştırdı ama açlımayan xp me hiç bir zarar vermeden ulaşmayı başardım.
    Şimdi size nasıl xp mi kurtardığımı anlatacağım.Bu yöntem bu sorunu tarihin tozlu sayfalarına gömecek:

?Yöntemimiz biraz uzun zaman alıyor ama kesin sonuç verecek?
    -Öncelikle xp format cd mizden bilgisayarımızı boot ediyoruz
    -Normal xp kurma yolumuzu izliyoruz.
    -Xp mizi kurtarmak istedğimiz bölüm dışında herhangi bir yere kuruyoruz
    -Yeni kurduğumuz xp den bilgisayar açılıyor
    -Yeni kurulan xp miz handi sürücümüzdeyse orayı açıyor,klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göstere tik koyuyor ve korunan işletim sistemi dosylarını gizle tikini kaldırıyoruz
    -ntldr
    NTDETECT.COM
    boot.ini dosyalarını kopyalıyor ve açılmayan xp sürücümüzün içerisine atıyoruz
    -ardından boot.ini dosyasında düzenleme yapıyoruz

[boot loader] 
    timeout=0
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP full sistem" /noexecute=optin /fastdetect
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

gördüğünüz gibi boot.ini dosyasına
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP full sistem" /noexecute=optin /fastdetect
    satırını ekledim,sizde bu değişikliği yaptıktan sonra kaydedin her iki sürücüyede bu boot.ini dosyasını atın

bilgisayarınızı yeniden başlattğınızda Microsoft Windows XP full sistem'i seçtiğinzde xp nizi kurtardığınızı göreceksiniz.
    Umarım bir teşekkürü çok görmezsiniz

• ya beyler benım PC'e kardesım avast yuklemıs ben askerde ıken nese ole bole derken kaldıramadık avastı ve bugun lısansı bıttı...

quote:

"Bu durum, bir program kök klasörde düzenli olarak geçici dosyalar oluşturuyor sonra bunları kaldırıyorsa veya çok sayıda dosya kök klasöre yanlışlıkla kopyalanırsa oluşabilir."

Bu olaya sadık kaldı tabı avast.... ve ben PC ı kapttım actım ve ne goreyım aynı sorun bende de var NTLDR eksik dıor bı satır assagıda c+a+del dıor ve kalıyor ole ustune ustuk On yukleme yapmak ıstıorum yada format atmaya calıstım ama "bı tusa basın dedıgı anda" tusa basıyorum ve on yukleme ekranı gelmeden aynı hatayı verıyor anlıcagınız format bıle atamıorum.. zaten guvenlı kıpte de hıc acılmıor :(

YARDIM EDIN YAA :( "D" dıskını kurtarayım barı napmam lazım :(

• quote:

Orjinalden alıntı: aproL

quote:

Orjinalden alıntı: querman
    hocam benim bildiğimde ntldr hatası mbr'nin yer değiştirmesidir
    yani master boot record; hard disc windowsu burdan başlatacak anlmına gelir yani plak gibi dusunun
    bunu içinde kurtarma konsoluna dusrukten sonra "fixmbr" yazarsan sorun cozulur diye dusunuyorum

Onlar yanlış biliyor kimsenin suçu değil buuuuu....

Evet güzel bir şarkı değilmi :)

Neyse konuya geçelim, yorumların tamamını okudum hatta microsoft'un açıklamasını da okudum çok saçma buldum o da ayrı bir konu da. Ve hatta makinamı NTLDR eksik konumuna getirmeye çalıştım ve başardım :D

Çözüm basit aslında ama mesele çözüm değil sorundur :)

Öncelikle olur olmaz sadece bu konuda değil her konuda çözüm yolu için format at diyenlere bir iki çift laffım var, dalgamı geçiyorsunuz kardeşim, insanları oyalamak hoşunuzamı gidiyor, yada bir yorumda denildiği gibi sadece mesaj sayınızın çoğalması içinmi gayret ediyorsunuz. İnsanları saptırmayın yanlış bilgilerle. Çok sinir oldum sizin bu yaklaşımlarınıza, yazık ya adam format atacak sonuç nafile... yine aynı yine aynı :S

querman kardeşime katılıyorum, bu kadar yorum içerisinde en doğru çözüm yolunu açıklamış gibi, konuyu daha ayrıntılı incelerseniz sorun ortadan kalkar...

MBR Hatası : MBR Bir diskin açılıştan önceki boot ettiği bir disk kayıt işlemidir. Bu işlem sırasında disk bölümlerinde (partition) daha önce yapılandırılmış partitionlarda boot sektör araştırılır ve uygun partition bulunduğunda disk boot eder. Sistem çalışır, uygun partition bulunamadığında ise NTLDR Eksik, Lütfen sistenmi yeniden başlatın CTRL+ALT+DELETE gibi bir sorunla karşılaşılır. Bu sorunun olası 2 nedeni vardır;

Birincisi : Disk çok fazla hasar gördüğünden dolayı badsector dediğimiz durum disk üzerinde bi hayli yoğundur. Bu durum partitionların iç içe karışmasına hatta alıgılanamamasına neden olur. Bu birinci durum başınıza gelmiş ise bunun çözümü scandisk, chkdisk, format işlemleri sırası ile yapılmalıdır, öyle sanıyorum ki sorun ortadan kalkacaktır.

İkincisi : Bu birinciden daha enteresan bir durumdur (Bizzat kendim bu yöntem ile NTLDR Eksik konumuna düşürdüm bilgisayarımı) şöyleki, sisteminizde daha önce sorunsuz çalışıyordunuz ve hiçbir arıza ile karşılaşmadınız. Fakat bir gün böyle bir hata ile karşılaştınız. Başlarına bu durum gelebilecek kişilere şu şekilde izah edeyim,

Sistemimizde 2 tane hdd mevcut. İkiside master diyelim. İlk sistemi kurduktan sonra ikinci hdd yi aldık ve kapasiteyi genişletmek istedik. O hdd 'de ilk geldiği şekilde master. Bu durumda PC'de iki tane hdd ve ikiside master olarak mevcut. İkinciyi taktığımızda biçimlendirilmemiş sıfır olduğu için sistem kendisine göre düzenler ve o hdd artık sistemin gözünde çalıştırılabilen bir partitiondur.

Bir gün bilgisayarı temizlemek için söktük diyelim, elektronik kartları tamamen birbirinden ayırdık dolayısı ile data kablolarınıda sökmüş bulunduk. Sonrasında tekrar hdd'leri ve CD veya DVD okuyucu/yazıcı larımızıda birbirine bağladık. Önce sorun yoktu fakat şimdi NTLDR Eksik dedi.

İşte burada film kopuyor, daha önce sistemin yüklü olduğu hdd'yi cd/dvd ile aynı kablo aracılığı ile birinci giriş portuna bağlamıştık. Şimdi ise sistemin bağlı bulunduğu hdd'yi ikinci giriş portuna yalnız bağladık. İkinci yani sonradan eklediğimiz hdd'yi de cd/dvd ile aynı kablo üzerinden birinci giriş portuna bağladık. Öyle zannediyoruz ki power 'a basınca sistem açılacak ve gayet düzgün çalışacak.

Sonuç : NTLDR Eksik.... :) Ve ilk zamanki haline tekrar getirmiş olsak dahi sonuç yine NTLDR Eksik

Şimdi sorunun ikinci hdd'den kaynaklandığının ispatı için ikinci hdd'yi anakart'tan ayırın ve sistemi tekrar başlatın windows açılmaz ve NTLDR Eksik derse o zaman ben bişey bilmiyorum demektir :) Gerisini okumanıza dahi gerek yok...

Peki bu durumdan nasıl kurtulacağız. Çok basit bir yöntemdir. Öncelikle sistem yüklü olan hdd'mizi cd/dvd ile aynı kablo ile birinci girişe bağlayalım ve master olduğuna emin olalım :) Daha sonra ikinci hdd'yi doğrudan ikinci giriş portuna bağlayalım ve bunu master yapmayalım cd olsun (sanırım bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuzdur) Bilmeyenler için Hdd nin arkasında :::: şeklinde sekiz pin değiştirilebilir bir sistem mevcuttur. Üzerinde iki pin 'i birbirine bağlamak için küçük bir aparat. Bu aparatı hdd üzerinde gösterildiği üzere takarsak master ve diğer seçenekleri uygulamış oluruz.

Daha sonra BIOS (SETUP) ayarlarında bir değişiklik yapmamız gerekmektedir. Setup'a girmek için açışılta DEL tuşuna basınız.

BIOS 'ta Birinci ve İkinci hdd lerin yerlerini değiştirmemiz gerekiyor. Yani bu durum ile karşılaşmış kişilerin BIOS 'u genelde

BooT : First device driver (Primary hdd) : Sonradan alınanan disktir.
    BooT : Second device driver (Secondary hdd) : Sistemin yüklü olduğu disktir.

İşte burada bu disklerin yerlerini değiştirmemiz gerekecektir.

BIOS 'un çeşitli marka ve sürümleri olduğu için kendi BIOS 'unuzla ilgili ayarları faklı bir kaynaktan araştırmanız daha doğru olacaktır.

Herkese sorunsuz günler dilerim :)

oly budur arkadaşlar beni kurtararn bu mesaj ve üye oldu.serkan arkadaşa çok tşekkürler.ikincil diskimin kablolarını söktüm pc yi açtım kapadım tekrar bağladım açtım açıldı pc.nerdeyse 44 saattir uğraşıyordum hemde.zoruma gitmişti sök tak o yüzden diğer tüm teorileri uyguladım ama beni kurtararn bu oldu sona sakladığım son teori:Dbileydim en baştan yapardım.neyse kurtardık ya sistemi şükğr sorun yok.

her şeye format bas diyen Türk gençliğe armağan ve kapak olsun;)

• 1+2 DDR2 var en son aldıgım ram ı sokup taktım sorun duzeldı (:
  • Her yere kendini kopyalayan Autorun virüsü için Kaspersky 7 ile tarama yapıp bitince otomatik kapanmaya ayarlamıştım. Sabah açınca NTLDR eksik hatası verdi. 3 sayfada okuduğum tamir, kopyalama, Hiren Boot CD 'den Win 98 seçeneklerini deneyeceğim. Bios ayarlarını da kontrol edeyim. Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.
  • Kopyalama, tamiri denedim olmadı. chkdsk /p,fixboot komutları da işe yaramadı. Win 98'de uzun süre bekledim açılmadı. Biostan Hardiski kapatıp USB açılışa izin verdim. USB'den SLAX 6.0 kurdum. C ve D'yi gördü ama onları açıp kopyalayamadım. Bu yüzden tekrar Harddiske dönmek istedim, bu sefer de Bios ayarları açılmaz oldu. Realtek Network Gigabit Ethernet ve Shift+F10 yazısı çıkıp kapanıp açılıyor, böyle devam ediyor. Tekrara Bios ayarlarına nasıl girerim? Ultra Boot CD'de Max blast 5.0'ın imaj alma programı vardı. Bir onu deneyeceğim, bir de CD'den çalışan Truva linux 1.0 var. Acaba truva NTFS diskleri açıp kopyalayabilir mi? Tabii önce Bios'a girmeyi başarmam gerkiyor. Biosa tekrar nasıl girebileceğimi bilen varsa
    yazabilir mi? teşekkürler. Ben de de araştırayım.
  • kardeş sana basit bi çözüm şimdi ilk önce 1. işlem NTDETECT sıkıştırılmış dosyasını C: nin içine açarak kopya zipten çıkar ve dos ortamında kopyala sonra 2. işlem olarak BOOT doısyasınıda sıkıştırılmış dosyadan dos ortamında C: nin altına kopyala
    kolay gelsin!

http://uploaded.to/?id=o76xzx (bu boot.ini dosyası )

http://uploaded.to/?id=bd32do (buda NTDETECT dosyası )

• Xp cd sini takıp onarım yapabilirsin o zaman düzelir Son çare bu olmalı...
  • Klavye ps2'den çalışmadığı için Biosa girememişim, USB ile bağlayıp girdim. XP CD'siyle tamir olmadı. Boot.ini dosyasında değişiklik yapamadım. NTLDR dosyasını ve NTDETECT:COM'u kopyaladım, düzelmedi. Udede'nin yüklediği dosyaları yeniden USB bellekle aktarayım. Bu olmazsa Hiren boot CD ve Ultimate boot CD'de çalıştırabileceğim disk editor v3.0, diskman 4 v4.01, DTS disk EDitor V 1.04 /
    MBR Work 1.07 MBR Tool 2.2.100, Bootfix Utility, MBR SAVE /RESTORE, Boot Partition 2.60, Partition Table Doctor 3.0, Smart boot Manager installer 3.7.1, Boot Magic 8.0, MBR Wizard 2.0 programlarından hangisini tavsiye edersiniz? Virüslü harici WD Harddiski biçimlendirmeme rağmen sadece içindeki System volume information adlı virüslü klasör kaldı. Bu virüsü de silebilecek bir program biliyor musunuz? DOS ortamında bile olabilir? Onu temizleyip, Harddiskin imajını alıp aktarmayı, sabit diske de format atmayı planlıyorum. Zaten NTLDR eksik hatası virüs taraması sonucu otomatik kapanmaya ayarlamadan sonra ortaya çıktı,
    Bios şimdi CD'den çalımaya ayarlı, sabit diskten başlatırsam "Realtek Network Gigabit Ethernet Boot Agent, Press Shift+F10 to configure......"yazıp duruyor, kapanıp açılıyor.
    teşekürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengiz han -- 23 Temmuz 2008; 7:54:53 >

• Ben hayatımda hiç bir şeyden bu kadar tiksinmedim ya !!!!!!!!!!!! Kafayı yiyecem çıldıracam ya Ya burada yazılanların hiçbirini yapmak mümkün değil ki !!!! Bu sorun hiç bi şekilde işlem yapmaya izin vermiyor.Şöyle ki Bilgisayarda iki harddisk var bunları teker teker de denedim ikisi arasındaki master secondary ayarlamalarını yaparak ta denedim hiç değişen bir şey olmadı her seferinde ayrı errorlar hatalar....Ayrıca herkes demiş format at çözülür kardeşim format atma aşamasına kadar bile gitmiyor ki bilgisayar !!!!!! Recovery ekranına kadar gitmiyor zaten alet !!! Ya ntldr eksik uyarısı veriyor ya cd den boot ettiğimde windows setup kur ekranında bi yere kadar ilerliyor ve sonra mavi bios ekranı çıkıyor ...Ayrıca xp yi dosla açamıyorum yine buna da izin vermiyor.Nasıl yaptığımı hatırlamasam da bir iki kere dostan açabilmiştim ama bu sefer de dos üzerinden formatlamak ve üzerine işletim kurmak istediğim partitionı görmedi.....XP yi geçiyorum Vista yüklemeye çalışıyorum onda sorun yok yükleniyor fakat gene açılışta önceki yüklemenin parçalarından dolayı 3-5 tane üstüste işletim sistemi görünüyor birini seçmem gerekiyor falan.YAHU DELİ OLACAM BU NE BİÇİM BİR SORUNDUR YAAA Ben XP 64 bit kurmaya ve kullanmaya çalışıyorum başlangıçta 10 tane üstüste yüklenmiş işletim sistemi seçim ekranı çıkmadan NE OLUR YARDIM EDİN YA.

Ankarada oturan ve bu işten gerçekten iyi anlayan biri varsa benimle irtibata geçerse çok sevinirim.Parası neyse vericem eğer düzeltebilirse bu sorunu.Hayattan soğudum vallahi ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi livingman -- 24 Temmuz 2008; 10:08:45 >

• Çözümü buldum. Ultimate Boot CD'de Copywipe 1.14 diye bir program var. Hardiskim c ve d olmak üzere 2 parça idi. Hardisk programda 0,1 olarak gözüküyordu. Ben 0'ı işaretleyip sonra 2.seçenekteki tüm boyutu ile kopyalayıp USB den bağlı WD 500 GB HDD'e tüm verilerimi kopyaladım. Sabah elektrik kesilmişti, şimdi kontrol ettim. Tüm HDD kopyalanmış, şimdi güvenle format atabilirim. 4 günden beri bu NTLDR eksik sorunu ile uğraşıyorum. Hiren BOOT CD ve Ultimate BOOT CD'deki onlarca programla uğraştım. İmaj alma programları işe yaramadı. Copywipe 1.14 en son programdı, umudum bitiyordu. Yani asla pes etmiyoruz. Bu programın firewire desteği de gözüktü ama çalışmadı. Harici USB disk desteği muhteşem. Bu önemli bir bilgi olarak yer alsın.
    Ben UBCD dedim ama Hiren Boot CD'de de olabilir, internette yazınca çıkıyor.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.