Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yasin Bey, bankaların kredilerden kestiği BSMV ve KKDF giderlerini de talep edebilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MylifeisPC

Merhaba Yasin bey yardımınız için şimdiden teşekkürler

Babam 2013 yılında 19000 tl ziraat bankasından ihtiyac kredisi çekmişti, taksitleri de emekli maaşından her ay otomatik olarak faiziyle birlikte kesiliyor.

İnternet şubesinden aldığımız hesap hareketleri dökümanı ile THH ye başvurabilir miyiz? Yoksa bankadan mı ekstre döküman vs almamız lazım ?

2. sorum resimde kesilen masraflardan hangilerini geri almak için bankaya dilekçe yazmamız lazım ?İyi günler

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.'

Hocam ben dün internet şubesinden hesap detayınin çıktısını alıp gittim thh'ne ama bu olmaz bankadan onaylı almanız lazım dediler bilginiz olsun. Avukat bey olur demiş ama usulde degisiklik olmuş olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• HAKEM HEYETİ ZORLUK ÇIKARMIŞ ŞİMDİYE KADAR YAPTIĞIMIZ BAŞVURULARDA BANKA ONAYLI EVRAK İSTEYEN OLMADI BİZ BANKA DEKONT YADA EKSTRE FOTOKOPİLERİ İLE BAŞVURDUK ASILLARI OLANLARI BİLE VERMEDİK KENDİ BÜRO DOSYAMIZDA SAKLADIK
  • Arkadaşlar,
    Vakıflar bankasında 1 yıl önce konut kredisi çektim..
    Kredi masraflarını dekontunu almak için bugun bankaya gittim
    .dekont için 78 tl masraf aldılar.

2 sayfa yazı güya bende varmış..

neyse THH başvurmadan önce ihtarname çekmeye gerek varmı?
    yoksa direk elimdeki dekontla birlikte THH mi başvurayım.

internette önce ihtarname (iadeli tahahütlü) çekin sonra cevap gelmez ise
    THH ihtarname belgesi ile ekine koyarak başvurunuzu yapı diyor..

Masrafını geri alanlardan yardım talep ediyorum..

teşekkürler..
  • Ben bugun 2 dosya verdim THH'ne. Biri 1900 TL dosya masrafi ve ipotek bedeli için ekstre, dilekçe ve nüfus cüzdan fotokopisi (2 takim) diğeride 335 TL dosya masrafi için. 4 veya 5 ay'a karar çıkar dendi.

• Eylül 2012 de Finanstan kullandığım konut kredisi komisyon ve dosya masrafları için açmış olduğum dava bugün olumlu sonuçlandı. Neredeyse iki yıl sürdü, lanet bir daireye düşünce. Geç oldu ama kazandık çok şükür. Darısı sizin davalarınızın başına...

• av.yasin toprak A kullanıcısına yanıt
    Yasin Bey, bankaların kredilerden kestiği BSMV ve KKDF giderlerini de talep edebilir miyiz?
  • 2010 yılında akbankdan kullanmış olduğum konut kredisi için 580 tl expertise ve 300 tl ipotek ücreti aldı bunları alma şansım varmı. Expertise ücreti için Thé ye başvurdum bunu kazandım sonra banka bu masrafı bir kısmını belgelendirip beni mahkemeye verse tüm mahkeme masrafı bana mı kalır.

• musti-duru61 M kullanıcısına yanıt
    BSMV VE KKDF giderlerini talep edemezsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanmbe

2010 yılında akbankdan kullanmış olduğum konut kredisi için 580 tl expertise ve 300 tl ipotek ücreti aldı bunları alma şansım varmı. Expertise ücreti için Thé ye başvurdum bunu kazandım sonra banka bu masrafı bir kısmını belgelendirip beni mahkemeye verse tüm mahkeme masrafı bana mı kalır.

300 TL ipotek ücretini geri alabiliresiniz, ekspertiz ücreti ile ilgili olarak bankanın fatura sunma ihtimali varsa 580 TL nin 280 TL sini geri istiyorum şeklinde başvuru yapabilirsiniz,
  • quote:

Orijinalden alıntı: av.yasin toprak

quote:

2010 yılında akbankdan kullanmış olduğum konut kredisi için 580 tl expertise ve 300 tl ipotek ücreti aldı bunları alma şansım varmı. Expertise ücreti için Thé ye başvurdum bunu kazandım sonra banka bu masrafı bir kısmını belgelendirip beni mahkemeye verse tüm mahkeme masrafı bana mı kalır.

300 TL ipotek ücretini geri alabiliresiniz, ekspertiz ücreti ile ilgili olarak bankanın fatura sunma ihtimali varsa 580 TL nin 280 TL sini geri istiyorum şeklinde başvuru yapabilirsiniz,

yasin bey thh ne ben expertiz ücretinin tümü için başvurmuştum dilekçey değiştirebilirmiyim.

bir sorum daha olacak bankaların taksitli avans çekim esnasında almış olduğu komisyonları alabilirmiyiz.

şimdiden teşekkürler

• quote:

quote:

quote:

yasin bey thh ne ben expertiz ücretinin tümü için başvurmuştum dilekçey değiştirebilirmiyim.

bir sorum daha olacak bankaların taksitli avans çekim esnasında almış olduğu komisyonları alabilirmiyiz.

şimdiden teşekkürler

KARAR ÇIKMADIYSA DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ,
    TAKSİTLİ NAKİT AVANSTA DA KOMİSYON İADESİ ALABİLİRSİNİZ

• mtasova kullanıcısına yanıt
    HAKEM HEYETİ KARARI SİZE GELDİYSE, BANKA HESABINIZI KONTROL EDİN PARA YATMADIYSA DİREK İCRAYA KOYABİLİRSİNİZ
  • quote:

Orijinalden alıntı: mtasova

quote:

HAKEM HEYETİ KARARI SİZE GELDİYSE, BANKA HESABINIZI KONTROL EDİN PARA YATMADIYSA DİREK İCRAYA KOYABİLİRSİNİZ

Ustad seni yoruyorum ama suanda bankadayim ve birsey gozume carpti 2 basvuru yapmistim biri dosya masrafi digeri yeniden yapilandirma ekspertiz dosya masrafinda droun yok ama yeniden yapilandirma ve ekspertiz icin verilen karardada dosya masrafi ve ekspertiz yazmislar yeniden yapilandirma ve ekspertiz diye cikmamis aradim hep boyle yazioz anca 1 ay sonra duzeltiriz dediler ne derisniz 2 kararida isleme koyuyum mu? Yoksa yarin banka beni mahkemee verip dosya masrafi degil diye eribistermi daha once sabirim boyle birsey okumustum... Musait oldugunuzda ivedi cvp verebilirseniz cok memnun olurum

SORUN OLACAĞINI SANMIYORUM İCRAYA KOYARKEN TAKİP TALEBİNDE "DOSYA MASRAFI ( YAPILANDIRMA)" ŞEKLİNDE BELİRTİN

• Ben farklı zamanlarda 2 kere konut kresi bir kere de tüketici kredisi çektim. Hepsi işbankası'ndan alındı fakat toplamda 2000 TL'yi geçtiği için THH'ye başvurabilmek için en fazla 2000 TL olacak şekilde farklı dilekçelerle masrafları bölüştürmek mi gerekiyor, yoksa her bir masraf için ayrı dilekçe mi vermek gerekiyor? Ekspertiz bedelleri faturalıysa banka bize karşı dava açıp mahkeme kararını bozdurup masrafları da bize ödetebilir mi? Bu durumda diğer alacaklarımız boşa gider sanırım.

Tarih Miktar Ödeme Türü
    09.03.2010 11:13 428,57 Tüketici Kredisi Komisyonu
    26.12.2011 16:22 1250,00 Konut kredisi dosya masrafı
    26.12.2011 16:17 450,00 Ekspertiz 1. parça
    19.12.2011 18:36 300,00 Ekspertiz 2. parça
    17.07.2012 10:41 300,00 İpotek fek bedeli
    15.01.2013 13:41 500,00 Konut kredisi dosya masrafı
    15.01.2013 13:45 200,00 İpotek tesis ücreti
    07.03.2013 17:42 600,00 Ekspertiz masrafı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NaBeg -- 25 Haziran 2014; 9:53:35 >

• Sayın arkadaşlarım, ben de halk bankasından 2011 yılında konut kredisi çekmiştim, geçenlerde 2 hafta evvel bankaya şubeye (dosya masraflarını vs... tüm ödeme planlarını) gösteren dökümleri istedim amma bana sadece ödeme planlarını verdiler diğer masrafları gösteren dekont kağıt neyse vermediler ve esas bu kağıt lazımmış galiba,neyse şubedekile dilekçe forumu varmış şubede doldurman lazım dediler ne istiyorsan diye sonra biz size posta yoluyla dönüş yapacağız dediler ve 2 hatfa sonra posta geldi dün elime ulaştı.Amma bana gelen posta tam bir fasa fisodan ibaretti,işi yokuşa süren kağıt,benim istediğim masrafları gösteren kağıtları beklerekn ne çıktı karşıma, neyse bu aşamada ne yapmalıyım, tıkandım kaldım, bu masrafları nasıl geri alacağım.Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NaBeg

Ben farklı zamanlarda 2 kere konut kresi bir kere de tüketici kredisi çektim. Hepsi işbankası'ndan alındı fakat toplamda 2000 TL'yi geçtiği için THH'ye başvurabilmek için en fazla 2000 TL olacak şekilde farklı dilekçelerle masrafları bölüştürmek mi gerekiyor, yoksa her bir masraf için ayrı dilekçe mi vermek gerekiyor? Ekspertiz bedelleri faturalıysa banka bize karşı dava açıp mahkeme kararını bozdurup masrafları da bize ödetebilir mi? Bu durumda diğer alacaklarımız boşa gider sanırım.

Tarih Miktar Ödeme Türü
    09.03.2010 11:13 428,57 Tüketici Kredisi Komisyonu
    26.12.2011 16:22 1250,00 Konut kredisi dosya masrafı
    26.12.2011 16:17 450,00 Ekspertiz 1. parça
    19.12.2011 18:36 300,00 Ekspertiz 2. parça
    17.07.2012 10:41 300,00 İpotek fek bedeli
    15.01.2013 13:41 500,00 Konut kredisi dosya masrafı
    15.01.2013 13:45 200,00 İpotek tesis ücreti
    07.03.2013 17:42 600,00 Ekspertiz masrafı

EKSPERTİZLE İLGİLİ GARANTİLİ YÖNTEM KISMİ DAVA AÇMAK VE GELECEK BİLİRKİŞİ RAPORUNA İSTİNADEN DAVAYI ARTTIRMAKTIR BU HALDE BANKA AVUKATINA ÜCRET VE MASRAF ÖDEMEK ZORUNDA KALMAZSINIZ, BANKALAR BAZEN FATURA SUNUYOR BAZEN DE SUNMUYORLAR

• quote:

Orijinalden alıntı: marseltalon

Sayın arkadaşlarım, ben de halk bankasından 2011 yılında konut kredisi çekmiştim, geçenlerde 2 hafta evvel bankaya şubeye (dosya masraflarını vs... tüm ödeme planlarını) gösteren dökümleri istedim amma bana sadece ödeme planlarını verdiler diğer masrafları gösteren dekont kağıt neyse vermediler ve esas bu kağıt lazımmış galiba,neyse şubedekile dilekçe forumu varmış şubede doldurman lazım dediler ne istiyorsan diye sonra biz size posta yoluyla dönüş yapacağız dediler ve 2 hatfa sonra posta geldi dün elime ulaştı.Amma bana gelen posta tam bir fasa fisodan ibaretti,işi yokuşa süren kağıt,benim istediğim masrafları gösteren kağıtları beklerekn ne çıktı karşıma, neyse bu aşamada ne yapmalıyım, tıkandım kaldım, bu masrafları nasıl geri alacağım.Teşekkürler.

BANKANIZDAN DEKONTLARI ISRARLA İSTEYİNİZ VERMEK ZORUNDALAR

• 2007 yılında oyakbankdan yüklüce bir kredi çekmiştim.

Elimde krediye ait bazı dökümanlar var. Orada yazanları aynen aşağıya yazıyorum

5. VERGİ, FON VE MASRAFLAR
    5.1 KKDF (%) :0
    5.2 BSMF (%) :0
    5.3 Sözleşme Damga vergisi (%) :0
    5.4 İstihbarat/Dosya Masrafı YTL :2.800.00
    Kampanya Katılım Payı YTL :14.226.00
    5.5 Kredi Sigorta Primi YTL :
    5.6 Teminat Sigorta Primi YTL :
    5.7 Ekspertiz Ücreti YTL :

Ekspertiz Ücreti yazmasa da kredinin çekildiği güne ait hesap hareketlerine baktığımda;
    315 Liralık Ekspertiz Masrafı, 113.25 ve 96.65 liralık olmak üzere toplamda 524,9 liranın hesabımdan çekildiğini gördüm.

Sadece İstihbarat/Dosya Masrafı başlığı altındaki 2.800 lirayı mı, yoksa kampanya katılım payı ile toplamı olan 17.026 lirayı mı isteyeyim.

Kampanya Katılım Payı usulsüz bir kesinti midir?

• quote:

Orijinalden alıntı: salih67

2007 yılında oyakbankdan yüklüce bir kredi çekmiştim.

Elimde krediye ait bazı dökümanlar var. Orada yazanları aynen aşağıya yazıyorum

5. VERGİ, FON VE MASRAFLAR
    5.1 KKDF (%) :0
    5.2 BSMF (%) :0
    5.3 Sözleşme Damga vergisi (%) :0
    5.4 İstihbarat/Dosya Masrafı YTL :2.800.00
    Kampanya Katılım Payı YTL :14.226.00
    5.5 Kredi Sigorta Primi YTL :
    5.6 Teminat Sigorta Primi YTL :
    5.7 Ekspertiz Ücreti YTL :

Ekspertiz Ücreti yazmasa da kredinin çekildiği güne ait hesap hareketlerine baktığımda;
    315 Liralık Ekspertiz Masrafı, 113.25 ve 96.65 liralık olmak üzere toplamda 524,9 liranın hesabımdan çekildiğini gördüm.

Sadece İstihbarat/Dosya Masrafı başlığı altındaki 2.800 lirayı mı, yoksa kampanya katılım payı ile toplamı olan 17.026 lirayı mı isteyeyim.

Kampanya Katılım Payı usulsüz bir kesinti midir?

14.226.00 TL Kampanya Katılım Payı Peşin alınan faiz midir, yoksa kullandığınız krediye zaten faiz işletildi mi

• 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.