Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: social

Merhaba Halkbankasına Konut Kredisi ve Yapılandırmadan alınan ucretlerle alakalı netten buldugum İade yazısını yazdım ve genel merkeze aideli gonderdim.
    Yanlız bana email ortamında iade etmeyeceklerını belırttıler.Bir evrak gelecekmi acaba
    bilginiz varmı

dekont ve red yazısı ile yasal yollara başvurabilirsiniz, 1.272,19 TL altında ise ikametgahınızın bağlı olduğu Tüketici Hakem Heyetine, 1.272,19 üzerinde ise Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz
  • Ankara 7. Tüketici Mahkemesi Hakimi İlhan Kara "..dosya masrafı kalemleri konusunda avans faizi alınabileceğini ancak bu konunun uygulayıcılar tarafından pas geçildiğini söyledi..."

dosya masraflarını talep ederken avans faizi ile birlikte ibaresini kullanın. Bu ticari faiz anlamındadır, yasal faiz oranından yüksektir ve paranızı tahsil edinceye kadar geçecek süreçte işler.

http://www.ankarabarosu.org.tr/Arkasayfa.aspx?S=HaberTop10Img/haber1316
  • Bende Pazartesi günü Tüketici Mahkemesine başvuru yapıcam. İlerleyen günlerde sonuçları yazarım.
  • ben de TEBin aldığı düzenleme ve dosya masrafı için hiç banka ile uğraşmadan direk olarak tüketici hakem heyetine başvuru yapmıştım hem kredi dosya masrafı için hemde yapılandırma ücreti için ayrı ayrı dilekçe yazdırmışlardı bana ikisinin toplamı limiti aştığı için ayrı ayrı dilekçe yazıp başvurum sonucunda 2 y sonra hakem heyeti beni haklı buldu ve 1000 lira düzenleme parası ayrıca 700 lira dosya masrafın iadesine karar kıldılar. bankaya gittim sonuç ile birlikte bana bizim 15 gün süremiz var bizede geldi bu sonuç yazısı değerlendirip size döneceğiz dendi 15 gün sonra gittiğimde ise paranın 1700 lira hesabıma yattığını gördüm.

bazen bankalar hakem heyetinden üst mahkeme olan tüketici hakem heyetine başvurabiliyor ama bunda da bu masraf konusunda çıkan kararda hep tüketiciler haklı bulunuyor zaten haklıda.:) neyse yani başvurun bankalar şöyle haklı çıkarız böyle uzar masrafınız olur falan derler aldırmayın bu zamanda kim kime karşılıksız 5 kuruş para veriyor gidin söke söke alın paranızı.

not: hakem heyetinin kararına karşın banka ücreti vermez ise eğer isterse tüketici mahkemesine gitsin siz elinizdeki hakem heyeti kararı ile icraya başvurursanız paranızı icra bankaya gidip alır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zafer135 -- 14 Mart 2014; 15:14:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ogormek

quote:

Orijinalden alıntı: gizemliadam007

evet doğru anlamışssınız :)

Konut kredisi kullandım 9 ay oldu. 750 dosya masrafı verdim. Bende başvurucam ama adamlar 0,64 den kullandırdılar. Şuanki oranları görünce içimden gelmiyor hakem heyetine başvurmak:))

dosyamasrafı başvurunuz sizin kredi hesabınız ile hiçbir şekilde alakası yoktur. (kredi faiziniz sabit faiz ise sizin isteğiniz dışında yapılandırmaya girmez)
    başvurunuz sonucunda 750 liranızı alırsınız ve hiçbirşey olmamış gibi aynı faizden kredinizi ödemeye devam edersiniz.
  • av.yasin toprak A kullanıcısına yanıt
    Bankalar birliginin web sitesinden basvuruda bulunsak olmazmi acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kağıthane tüketici hakem heyetine gittim konut kredisi kullandım dosya masrafını alabilirmiyim dedim yapılandırma varsa alabilirsin bunun dışında alamazsın eğer devam etmek istersen ilgili dilekçe örneğini veririm ama 250 tl ile 850 tl arasında avukatlık masrafını banka senden alabilir dedi. bazen bankaların müşteri memnuniyeti açısındanda ödeme yaptıklarını söyledi. iki arada bir derede kaldım bununla ilgili mahkeme örneği varmı acaba alacağım miktarda 1200 tl. pazartesi günü bankaya gidip müşteri temsilcisine soracam iade yaptınızmı (çağlayan denizbank)
  • merhaba...2 ay önce thh ne yaptığım başvuru dün sonuçlanmış ve tarafıma tebliğ edildi..hem halkbank hem de ziraat den yaklaşık 1200 er lira alacağım...ne yapmam gerekiyor..

acaba bana tebliğ edildiği gibi bankaya da sonuç bildiriliyor mu...
    yoksa direkt icraya mı vermeliyim...nasıl vereceğim..

tşk...
  • quote:

ödeme şeklinde bir sonuca ulaşamazsınız, sadece hakem heyeti yada mahkeme kanalı ile geri ödeme alabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: av.yasin toprak

quote:

ödeme şeklinde bir sonuca ulaşamazsınız, sadece hakem heyeti yada mahkeme kanalı ile geri ödeme alabilirsiniz

Yasin bey bankalar birligi hakem heyeti web sitesi var online basvuru yapilabiliyor

• quote:

quote:

quote:

Yasin bey bankalar birligi hakem heyeti web sitesi var online basvuru yapilabiliyor

internetten başvurulan bankalar birliği hakem heyeti uzlaştırmacı gibi çalışmaktadır, kararlarını icraya koyamazsınız, bankalar tüketici hakem heyeti hatta mahkemeden karar çıkınca dahi çoğunlukla ödeme yapmıyorlar icraya başvurmak gerekiyor.İnternetten başvurulan bankalar birliği hakem heyeti dosya masrafları iadesi konusunda vakit kaybıdır. Yine de siz şansınızı denemek istiyorsanız bişey diyemem...

• 28.05.2014 tarihinden itibaren parasal değeri 2000 Türk lirasına kadar olan uyuşmazlıklar için İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulacaktır.
  • Yasin bey merhaba bugun tuketici kredimiz icin bas vurdugumuz dosya masrafi iadesi icin bir numaradan avukat oldugunu soyleyen bir sahis dosya masrafi iade talabeniz onaylandi hic bir ucret talep etmeden sadece bana kefalet vermeniz dahilinde ucretinizi alabilirim dedi bende dusunelim dedim kapatyim telefonu bize herhangi bir tebligat gelmedi bu sahis acaba gercekten avukatmi ? Bizim nunaramizi bu iade talebimizi nerden ogrenkis olabilir biyle bir olay daha once duydunuz mu basina gelen varmi

• quote:

Orijinalden alıntı: kronikyorgun

Yasin bey merhaba bugun tuketici kredimiz icin bas vurdugumuz dosya masrafi iadesi icin bir numaradan avukat oldugunu soyleyen bir sahis dosya masrafi iade talabeniz onaylandi hic bir ucret talep etmeden sadece bana kefalet vermeniz dahilinde ucretinizi alabilirim dedi bende dusunelim dedim kapatyim telefonu bize herhangi bir tebligat gelmedi bu sahis acaba gercekten avukatmi ? Bizim nunaramizi bu iade talebimizi nerden ogrenkis olabilir biyle bir olay daha once duydunuz mu basina gelen varmi

dilekçenizde telefon belirttiyseniz burdan size ulaşılmış olabilir , avukat vekaletnameleri noterden çıkarıldığı için avukat olmayan kişilere vekalet çıkartamazsınız, çevrenizde tanıdığınız bildiğiğniz avukatlar varsa bildiğiniz kişilere vekalet vermenizde fayda var,
  • quote:

quote:

Merhaba Halkbankasına Konut Kredisi ve Yapılandırmadan alınan ucretlerle alakalı netten buldugum İade yazısını yazdım ve genel merkeze aideli gonderdim.
    Yanlız bana email ortamında iade etmeyeceklerını belırttıler.Bir evrak gelecekmi acaba
    bilginiz varmı

dekont ve red yazısı ile yasal yollara başvurabilirsiniz, 1.272,19 TL altında ise ikametgahınızın bağlı olduğu Tüketici Hakem Heyetine, 1.272,19 üzerinde ise Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz

Ben bugün akbankın mailine internette bulduğum iade takebi dilekçesini yolladım. Cevaben iade etmeyeceğini söylemeleri durumunda mail çıktısını alıp aynı şekilde intetnette bulunan tüketici hakem heyeti başvuru formunu doldurup kargo yoluyla göndersem yani kendim gitmeden olur mu? Kargo olursa hangi adresine kargoluyacağım. Dekont bende yok. İnternet şubesindende dekontu gönderemiyorum. Şubeden mi gidip alacağım? Hesap ekstresi ve sözleşme örneğini de göndermem gerekiyor mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Arkadaşlar işyeri olarak topluca tüketici kredisi çektik. Banka bize 2 alternatif sundu. Masraflı 1,37 masrafız 1,39 biz de masrafsızı seçtik. Ama dolaylı olarak masraf ödemiş oluyoruz. Böyle bir durumla ilgili ne yapılabilir. Aynı durumda masraflı olanı seçenler alabiliyor.
  • ogormek O kullanıcısına yanıt
    kesinti dekontu ve bankanın red cevabıyla birlikte bulunduğunuz yer kaymakamlığı tüketici hakem heyetine başvuracaksınız
  • 21/03/2014 ANKARA 9 TÜKETİCİ MAHKEMESİ DURUŞMALARIN TAMAMI DOSYA MASRAFLARI İLE İLGİLİ, ... ESKİDEN BOZUK CEP TELEFONU, ARABA, KAPIDA SATIŞ VE DEVRE MÜLK DAVALARI OLURDU..
     Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.'
  • quote:

21/03/2014 ANKARA 9 TÜKETİCİ MAHKEMESİ DURUŞMALARIN TAMAMI DOSYA MASRAFLARI İLE İLGİLİ, ... ESKİDEN BOZUK CEP TELEFONU, ARABA, KAPIDA SATIŞ VE DEVRE MÜLK DAVALARI OLURDU..

Hocam öncelikle kolay gelsin. Benim bir arkadaşın dosya masrafı ile bankayla görüğtüğü zaman banka demiş ki yalnız ücreti geri alırsanız bankalar tarafından mimlenirsiniz banka size kredi vermez. Karaliste değil ama kendi aramızda anlaşırız demiş. Böyle birşey demeye hakkı varmı? Ne yapabilir arkadaş 2,3 senede bir araba alır kiralama dükkanı var kredi çekemezse hali harap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Edeb'i Muamma

quote:

21/03/2014 ANKARA 9 TÜKETİCİ MAHKEMESİ DURUŞMALARIN TAMAMI DOSYA MASRAFLARI İLE İLGİLİ, ... ESKİDEN BOZUK CEP TELEFONU, ARABA, KAPIDA SATIŞ VE DEVRE MÜLK DAVALARI OLURDU..

Hocam öncelikle kolay gelsin. Benim bir arkadaşın dosya masrafı ile bankayla görüğtüğü zaman banka demiş ki yalnız ücreti geri alırsanız bankalar tarafından mimlenirsiniz banka size kredi vermez. Karaliste değil ama kendi aramızda anlaşırız demiş. Böyle birşey demeye hakkı varmı? Ne yapabilir arkadaş 2,3 senede bir araba alır kiralama dükkanı var kredi çekemezse hali harap.

hukuki yollarla dosya masraflarını alan müvekkilimiz aynı bankanın aynı şubesinden tekrar kredi almıştır, banka sisteminde bu şekilde bir mimlenme olamaz, sadece bazı işgüzar banka çalışanları zorluk çıkarabilir, siz de diğer şubeye gidersiniz bu kadar basit

• 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.