Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Garantiden evrakları istedim geldi ama aldıkları ücretlerin yasal olduğunu geri ödeme yapamayacaklarını bir yazı ile bildirmişler THH ye gideceğim ...
  • Bizde basvurduk bakalim Halkbank 900 dosya 250 ipotek tesis ücreti almislardi tüketici hakem heyeti 1271 liraya kadar biz bakiyoruz dedi sonuçlanmasida 5 ay filan sürer dediler gene gelişmeleri burdan paylasirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chessmania -- 10 Şubat 2014; 11:58:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *planet*

cevap için teşekkürler,ekstrede şöyle yazıyor;

kullandırım komisyonu:1.500 TL
    Kullandırım ekspertiz ücreti:800 TL
    ipotek tesis ücreti:200 TL
    ekspertiz komisyon iadesi:495 TL
    ziraat sigorta:146 ve 126 TL iki adet
    ziraat hayat ve emeklilik: 159 TL

ben ilk 3ü için 2005 TL'lik iade talebinde bulunmuştum.Ayrıca THH bu tür başvurulara 3000 TL'ye kadar(yanlış hatırlamıyorsam) biz bakıyoruz demişti.

1.272,19 TL ÜZERİNE İLİŞKİN THH KARAR VEREBİLİR ANCAK BAĞLAYICI DEĞİL, 1.272,19 TL ALTINDAKİ KARARLAR MAHKEME İLAMI GİBİ İCRAYA KONULABİLİR BAĞLAYICI
  • quote:

ben ilk 3ü için 2005 TL'lik iade talebinde bulunmuştum.Ayrıca THH bu tür başvurulara 3000 TL'ye kadar(yanlış hatırlamıyorsam) biz bakıyoruz demişti.

BELİRTTİĞİNİZDEN 800 tl EKSPERTİZ ÜCRETİ ALINMIŞ SONRA 495 TL İADE OLMUŞ GİBİ ANLADIM, YANİ SADECE 305 TL ALINDIYSA BUNU İSTEMEYİN ÇÜNKÜ BUNA İLİŞKİN BANKA EVRAK SUNUP DAVA AÇARSA SİZE AVUKATLIK ÜCRETİ VE MAHKEME MASRAFLARI ÇIKABİLİR
  • quote:

Orijinalden alıntı: chessmania

Bizde basvurduk bakalim Halkbank 900 dosya 250 ipotek tesis ücreti almislardi tüketici hakem heyeti 1271 liraya kadar biz bakiyoruz dedi sonuçlanmasida 5 ay filan sürer dediler gene gelişmeleri burdan paylasirim

İPOTEK TESİS ÜCRETİNİ İSTEMEYİN BANKA BUNA İLİŞKİN YAPILAN HARCAMALARI BELGELENDİRİRSE DAVA AÇABİLİR VE SİZE MASRAF VE AVUKATLIK ÜCRETİ ÇIKABİLİR
  • quote:

Orijinalden alıntı: av.yasin toprak

quote:

BELİRTTİĞİNİZDEN 800 tl EKSPERTİZ ÜCRETİ ALINMIŞ SONRA 495 TL İADE OLMUŞ GİBİ ANLADIM, YANİ SADECE 305 TL ALINDIYSA BUNU İSTEMEYİN ÇÜNKÜ BUNA İLİŞKİN BANKA EVRAK SUNUP DAVA AÇARSA SİZE AVUKATLIK ÜCRETİ VE MAHKEME MASRAFLARI ÇIKABİLİR

Tesekkurler,peki bundan sonra ne yapmam gerekir,THH olumsuz karar vermisti,
    Kullandirim komisyonu ve ipotek tesis ucreti icin tuk mahkemesine mi basvurmaliyim sadece(1500+200).

• Garanti Bankasından gelen yazıda;

Dosya masrafı : 500 TL
    Ekspertiz masrafı : 500 TL
    Hayat sigortası: 404 TL
    Ev sigortası : 128 TL

şimdi hangi ücretlerin iadesi için THH ye gideceğiz ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: esevetnov

Merhaba arkadaşlar. 11.01.2013 tarihinde halkbankasından 85.000 tl konut kredisi kullandım. alınan masrafları aşağıda belirttim. başka bir bilgi isterseniz onuda veririm ücret geri alınabilirmi? nekadarı alınır? nereye başvurmalıyım? vede son olarak başvuru için gerekli dilekçe örneği linki verirseniz memnun olurum. teşekkürler.

kredi tutarı..............85.000 tl
    kredi vadesi............120 ay
    dosya ücreti............750 tl
    ekspertiz ücreti.......400 tl
    ipotek tesis ücreti....250 tl
    sigorta hariç toplam masraf....1400 tl

bugün thh gittim dilekçe ile kabul etmedi. ilk önce bankaya dilekçe yazıp parayı isteyin dedi. 60 gün içinde cevap gelmezse bize getirin dilekçeyi dedi. bakalım gönderdim bankaya hayırlısı. teşekkürler.
  • quote:

quote:

Bizde basvurduk bakalim Halkbank 900 dosya 250 ipotek tesis ücreti almislardi tüketici hakem heyeti 1271 liraya kadar biz bakiyoruz dedi sonuçlanmasida 5 ay filan sürer dediler gene gelişmeleri burdan paylasirim

İPOTEK TESİS ÜCRETİNİ İSTEMEYİN BANKA BUNA İLİŞKİN YAPILAN HARCAMALARI BELGELENDİRİRSE DAVA AÇABİLİR VE SİZE MASRAF VE AVUKATLIK ÜCRETİ ÇIKABİLİR

ipotek tesisi bilemem ama ipotek fek iade alınabilir diye düşünüyorum..

çünkü..

1- tapu kadastro genel müdürlüğünden aldığım resmi cevaba göre; ipoteğin kaldırılmasının sadece banka tarafından yapılacağı gibi bir zorunluluğun olmadığı, müşterinin de bankadan alacağı bir yazı ile ipoteğini kaldırabileceği... (bankadan bu yazıyı talep ettim.. reddettiler.. avukatımız halledecek diye.. aldıkları parayı hak edecekler ya güya)

2- çankaya tüketici hakem heyetinin de kararı var... banka ipoteği, kendi alacağını garanti almak adına tesis ediyor, bu bankanın kendi meselesi, bu ücret tüketiciden tahsil edilemez... ayrıca ipoteğin kaldırılmasında A4 kağıda yazılan basit bir yazının ederinin 300 TL olmasının hangi sebeplere dayandırıldığının açıklanamadığından... vs. vs...
  • arkadaşlar merhaba, peder bey adına konut kredisi çekmiştik 2009 yılında, geçen hafta ziraat bankası şubesine masraf dekontlarını almak için gittik ve 30 TL karşılığında dekont aldık ANCAK; dekontta dosya masrafı diye bi kalem yok, exper ücreti ve diğer ücretleri de içine alıp hesapladıkları, tek kalem halinde; KOMİSYON MASRAFLARI 1190 TL diye yazıyor. dosya masrafı 700 TL gibi bi meblağ idi. dekontta detay yok yani. ne yapmak gerek ziraat bankası bu konuda işgüzarlık yapıyor sanki. avukat arkadaşlardan fikir ve yardım alabilirsem çok memnun olurum. tek kalem olması sanırım sonra sıkıntı doğuruyor.
  • t.h.h. heyetine başvurduğunuzda bankadan savunma istiyor banka bu masrafları cevap verirse ayrıntılı belgelendirmek zorunda. ha cevapda vermeyebilir doğrudan kazanabilirsiniz. fakat ziraat bankası yarı özel olduğundan t.h.h. kazanılmış hakların içinde dava açıyor diye biliyorum. siz ayrıntılı döküm alsaydınız keşke. birde bu 30 tl ücreti ne hakla almışlar keşke iadeli tahhattlü olarak belgeleri isteseydiniz. ben ing den bu şekilde istemiştim
  • av.yasin toprak A kullanıcısına yanıt
    size bende bir şey sorayım o zaman :) ben 2013 senesinde konut kredisini yeniden yapılandırırken fazi indirim komisyonu altında alına 1250 tl için t.h.h ne başvurdum 2013 yılında t.h.h nin bağlayıcı sınırı 1191 tl idi. t.h.h lehime kara verdi ancak banka beklenildiği gibi 1191 tl nin üzerinde olduğu için geri ödemeyi yapmadı. bu yıl bu sınır dediğiniz gibi 1272 tl ye çıkmış. t.h.h. ne sorduğumda karara bağlanmış bir konu için yeniden başvuru yapamayacağımızı söylediler tek çare tüketici mahkemesine başvurmam gerektiğini söylediler. gerçi şu an mahkemeye verdim ama başka bir yöntem izlenebilirmiydi ?
  • hakanmbe kullanıcısına yanıt
    üstad ziraat bankası her bir işlem dekontu için 30 TL alıyormuş veznedeki görevli öyle söyledi. hatta yapılandırma ücreti dekontunu da istedik ona da ayrıyeten 30 TL ödedik. KOMİSYON masrafları yazan dekont ve yapılandırma ücreti yazan dekont için toplam 60 TL verdik bankaya. şimdi avukata bu şekilde tek kalem dekontu mu verelim yada ne yapalım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dietherbohlen

arkadaşlar merhaba, peder bey adına konut kredisi çekmiştik 2009 yılında, geçen hafta ziraat bankası şubesine masraf dekontlarını almak için gittik ve 30 TL karşılığında dekont aldık ANCAK; dekontta dosya masrafı diye bi kalem yok, exper ücreti ve diğer ücretleri de içine alıp hesapladıkları, tek kalem halinde; KOMİSYON MASRAFLARI 1190 TL diye yazıyor. dosya masrafı 700 TL gibi bi meblağ idi. dekontta detay yok yani. ne yapmak gerek ziraat bankası bu konuda işgüzarlık yapıyor sanki. avukat arkadaşlardan fikir ve yardım alabilirsem çok memnun olurum. tek kalem olması sanırım sonra sıkıntı doğuruyor.

ZİRAAT BANKASI MASRAF VE KOMİSYON ADI ALTINDA TEK KESİNTİ YAPMAKTA VE TEK DEKONT VERMEKTEDİR. BUNUN İÇİNDE EKSPERTİZ, SİGORTALAR, VE KOMİSYON VARDIR. BANKANIN GERÇEK YAPTIĞI MASRAFLARI İSTERSENİZ BANKA DAVA AÇIP KISMEN GERİ ALABİLİR KISMEN KAZANACAĞI İÇİN AVUKATLIK ÜCRETİ VE MASRAF ÖDEYEBİLİRSİNİZ. ZİRAAT BANKASINDAN DEKONT ALIRKEN MUTLAKA NE KADARININ KOMİSYON(DOSYA MASRAFI) OLDUĞUNU AYRICA ÜZERİNE YAZDIRIN
  • quote:

Orijinalden alıntı: turizmpsikoloğu

quote:

quote:

ipotek tesisi bilemem ama ipotek fek iade alınabilir diye düşünüyorum..

çünkü..

1- tapu kadastro genel müdürlüğünden aldığım resmi cevaba göre; ipoteğin kaldırılmasının sadece banka tarafından yapılacağı gibi bir zorunluluğun olmadığı, müşterinin de bankadan alacağı bir yazı ile ipoteğini kaldırabileceği... (bankadan bu yazıyı talep ettim.. reddettiler.. avukatımız halledecek diye.. aldıkları parayı hak edecekler ya güya)

2- çankaya tüketici hakem heyetinin de kararı var... banka ipoteği, kendi alacağını garanti almak adına tesis ediyor, bu bankanın kendi meselesi, bu ücret tüketiciden tahsil edilemez... ayrıca ipoteğin kaldırılmasında A4 kağıda yazılan basit bir yazının ederinin 300 TL olmasının hangi sebeplere dayandırıldığının açıklanamadığından... vs. vs...

İPOTEK FEKK ÜCRETİ KALDIRILMIŞTIR BANKANIZ ALMAKTA ISRAR EDERSE GERİ ALABİLİRSİNİZ
  • av.yasin toprak A kullanıcısına yanıt
    yasin bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. vezne görevlisi arkadaş ısrarla böyle veriyoruz dedi, şimdi ne yapılabilir yeni bir dekont mu talep edelim? samimi tavsiyenizi alabilir miyim?
  • t.h.h. ne başvuracaksanız ve ileride başım ağrımasın istiyorsanız ayrı ayrı alın.(bankadan bu dekontları alırkende para ödemek istemiyorsanız iadeli tahhatlü olarak bankaya dilekçe yazın durumunuzu anlatan internetde bir çok örnek var bununla ilgili) ama bu şekilde de başvurabilirsiniz avukata falanda gerek yok. ileride şöyle bir durum olabilir ,bilen arkadaşlara daha iyi yardımcı olabilir ama, siz bu 1190 tl nin 1000 tl sini almaya hak kazandınız ve başvurunuz tek dosya halinde olacağından banka sizi mahkemeye verirse ve bunun ufak bir kısmını mahkeme örneğin haksız alındığına hükmederse tüm masraflar size kalır diye biliyorum. yanlış söylüyorsam bilen arkadaşlar düzeltsin.

gerçi ayrı ayrı başvurursanız da kaybedeceğiniz varsa her türlü masraf ödersiniz. ama genelde mahkemelerde tüketici lehine karar veriyor. bankalar her kara için mahkemeye başvurmuyor artık bilginize. benim t.h.h. ce lehime karar verilen masraflar için (akbank,ING, garanti) mahkemeye vermedi. ama ziraat den alan bir arkadaşı ziraat mahkemeye verdi bunu biliyorum

sonuç olarak bence fark etmez ama daha deneyimli arkadaşlar varsa onları dinlemenizde fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elnino19

Garanti Bankasından gelen yazıda;

Dosya masrafı : 500 TL
    Ekspertiz masrafı : 500 TL
    Hayat sigortası: 404 TL
    Ev sigortası : 128 TL

şimdi hangi ücretlerin iadesi için THH ye gideceğiz ???

500 DOSYA MASRAFINI GERİ ALABİLİRSİNİZ,

500 TL EKSPERTİZ FAZLA ALINMIŞ ANCAK BANKANIN ŞİRKETE NE KADAR ÖDEDİĞİNİ ÖĞRENİP FARKI İSTEYEBİLİRSİNİZ TAMAMINI İSTEMEYİN BANKALAR 250 -350 TL ARASI EKSPERTİZ FATURASI ÇIKARTABİLİYOR
  • quote:

quote:

halkbankasindan gecen ay 250tl ipotek tesis ucretini thh karari ile icraya bile vermeden aldim.aradilar bankadan yatirdik dediler

• quote:

Orijinalden alıntı: dietherbohlen

yasin bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. vezne görevlisi arkadaş ısrarla böyle veriyoruz dedi, şimdi ne yapılabilir yeni bir dekont mu talep edelim? samimi tavsiyenizi alabilir miyim?

BİZ DEKONTUN ÜZERİNE ŞU KADARI KOMİSYONDUR ŞEKLİNDE KALEMLE YAZDIRIP PARAFLATTIRIYORUZ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ AYRI DEKONT ALMANIZA GEREK KALMAZ,

THH NE BAŞVURURKEN FAZLA İSTERSENİZ BANKA DAVA AÇARSA 440 TL AVUKATLIK ÜCRETİ VE 350 TL MAHKEME MASRAFI ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.