Şimdi Ara

Sanal Kablosuz Ağ Kurmak (Virtual Wireless Network-Wifi Hotspot)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
44
Favori
133.130
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Alt kısımda anlattığım konu programsız olarak internet paylaşımıdır. İnternet paylaşımını program ile yapmak isterseniz HP Internet Sharing Manager programını kullanabilirsiniz. Programı alttaki linkten indirebilirsiniz.(HP Internet Sharing Manager ÜCRETSİZ bir programdır.)

HP Internet Sharing Manager İndir

Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10' da güzel bir uygulama olan sanal kablosuz ağın nasıl kurulacağını anlatmaya çalışacağım. Bu konuyu forumda bir arkadaşın sorunu üzerine araştırmaya başladım. Sorunu çözdük fakat araştırırken ayrıntılı ve resimli pek fazla kaynak bulamadım. Bu yüzden paylaşmak istedim. Bu arada bu sistem her kablosuz ağ bağdaştırıcısında çalışmayabiliyor. Garanti vermiyorum...

Peki bu sanal ağ ne işe yarar. örnek verirsek; benim evimde internetim yok ve bir laptopla kablosuz bir ağa bağlanıyorum. İnternete cep telefonumla da girmek istiyorum fakat sinyal yeterli değil giremiyorum. İşte bu gibi bir durumda sanal ağımızı kuruyoruz ve bağlandığımız interneti aynı kablosuz ağ kartı ile yayın yapıyoruz.(en güzel özelliği bence bu). Yani eksta bir usb adabtör almanıza gerek kalmıyor. Veya kablolu internetiniz var bilgisayarınızda(kablosuz ağ kartına sahip olması gerekir) kullanıyorsunuz ve diğer cihazlara kablosuz olarak dağıtmak istiyorsunuz. Veya 3g modeminiz var. Yine kablosuz dağıtmak istiyorsunuz. Bu durumlarda işinizi görecektir.

Gerekli ekipmanlar :

- 1 adet kablosuz ağ kartına sahip bilgisayar (masaüstü için usb veya pci kablosuz ağ adabtörü gerekir, laptoplarda zaten var)
    - 1 adet internet (kablolu , kablosuz , 3g vb...) interneti nerden aldığınız farketmiyor yeterki internetiniz olsun.
    - Güncel kablosuz ağ kartı driverı (güncel olmayan veya bozulmuş olan driverların yeniden yüklenmesi gerekir)

1) Başlattan arama yerine cmd yazıyoruz ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz.(Windows 10' da yönetici olarak çalıştırmak zorunda değilsiniz.)

2) Cmd ye şu komutu yazıyoruz ve enter yapıyoruz. ( netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ağ adı key=şifre keyUsage=persistent ) . ağ adı yazan yere kablosuz ağınızın isminin ne olmasını istiyorsanız onu yazın , şifre yazan yere de şifrenizin ne olmasını istiyorsanız onu yazın. ağ adına türkçe karakterler koymayın ve şifreniz en az 8 karakter olmak zorunda.

3) Ağ ve paylaşım merkezi > bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin e geliyoruz ve sanal ağımızın oluştuğunu görüyoruz. (windows 10' da 5. maddedeki komutu girdikten sonra sanal ağ gözüküyor.)

4) Şimdi interneti hangi bağdaştırıcıdan(ethernet,kablosuz ağ kartı,3g vb...) alıyor isek ona sağ tıklayıp özellikler>paylaşım a geliyoruz ve resimdeki gibi bir önceki adımda oluşturduğumuz sanal ağımızı seçiyoruz, diğer ayarları yapıyoruz.

5) Sanal ağımızı aktif hale getirmek için cmd komut satırına bu komutu yazıyoruz. ( netsh wlan start hostednetwork )

6) Şuan internetimiz hazır. Ağ ayrıntılarına bakıyoruz . Sanal ağı modem gibi düşünebiliriz. Ağın ayrıntılarına baktığımızda 192.168.137.1 ipsini almış. Bu ip yi normal modemlerdeki 192.168.1.1 gibi düşünürsek. 192.168.137.1 bizim varsayılan ağ alt geçidimiz olacaktır. Örneğin ; ağa bağlanan bir bilgisayar 192.168.137.2 ipsini alacaktır veya siz kendiniz elle ip verebilirsiniz. 2'den 254' kadar aralık sizin istediğinizi verebilirsiniz.

7) Eğer sanal ağ yayını kapatmak istersek bu komutu cmd komut satırına giriyoruz. (netsh wlan stop hostednetwork ) . Cmd ile yapılan tüm işlemlerde cmd yi yönetici olarak başlatmak zorundasınız yoksa komutlar işe yaramayacaktır.(Windows 10' da yönetici olarak çalıştırmak zorunda değilsiniz.)

8) Eğer sanal kablosuz ağınızın adını veya şifresini değiştirmek isterseniz yine bu komutu kullanıyorsunuz. ( netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ağ adı key=şifre keyUsage=persistent ) . ağ adı veya şifre yazan yerleri değiştirerek.

9) Tabi şimdi bilgisayarı kapatıp açtığınızda sanal ağ pasif duruma düşecek. Bunun için bilgisayarı her açtığınızda bu komutu girmeniz gerekiyor. ( netsh wlan start hostednetwork ) . 'Ne biçim iş bu ya sürekli komutmu gireceğiz' diyenleri duyuyorum. Üzülmeyin onun da çözümü var. Bunun için bat dosyaları kullanacağız.

10) Bat dosyası nasıl yapılır ? (Bilmeyenler için)

Şimdi sanal ağı aktifleştirmek için bir bat dosyası hazırlayalım.

-Yeni metin belgesi açıyoruz ve aktifleştirme kodunu yazıyoruz. ( netsh wlan start hostednetwork )
    -Farklı kaydet e basıyoruz ve isim yerine Aktifleştirme.bat yazıyoruz.
    -Kaydet diyoruz ve dosyamız hazır.

Aktifleştirmek için bat dosyası :

Aktifleştirme

Pasifleştirmek için bat dosyası :

Pasifleştirme

Bu bat dosyasını çalıştırırken çift tıklama yeterli olmuyor yönetici izni lazım. Sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demeniz gerekiyor(Windows 10' da yönetici olarak çalıştırmak zorunda değilsiniz.). Diğer komutlar içinde kendiniz bu yönergeleri izleyerek bat dosyaları oluşturabilirsiniz.

11) Bilgisayar her açıldığında otomatik olarak sanal ağın başlamasını isterseniz görev zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki gibi ayarları yaptığınızda otomatik olarak sanal ağ başlatılmış olacaktır. Bu şekilde sürekli sanal ağ kullanıyorsanız kod yazmanıza ve bat dosyası çalıştırmanıza gerek kalmayacaktır.

Yukarıdaki ilk 6 maddeyi uyguladıktan sonra, windows arama kısmına 'görev zamanlayıcı' yazın. Görev zamanlayıcıyı açtıktan sonra sağ tarafta 'görev oluştur' a tıklayın. Geri kalan ayarları resimdeki gibi yapıp tamam a tıkladığınızda işlem gerçekleşecek.

Umarım unuttuğum bişey yoktur Anlatımım güzel olmasada işinizi görür diye düşünüyorum .Kafanıza takılan her türlü soruyu çekinmeden sorabilirsiniz...

Güle Güle Kullanın...

Not : Anlatım ve resimler tamamen bana aittir. Bilgileri ise araştırmalarım sonucu elde ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lodos denizcisi -- 30 Nisan 2020; 4:42:39 >

• Bölesi güzel konular telef oluyor.Sık kullanılanlara ekledim hocam ben bunun daha zahmetli versiyonuyla ugrasıyordum komutla daha kolaymış ellerine sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *DeviantART

Bölesi güzel konular telef oluyor.Sık kullanılanlara ekledim hocam ben bunun daha zahmetli versiyonuyla ugrasıyordum komutla daha kolaymış ellerine sağlık.
    eline sağlık...
  • quote:

Orijinalden alıntı: speedman

eline sağlık...

Alıntıları Göster
    rica ederim . yardımcı olabildiysek ne mutlu
  • quote:

Orijinalden alıntı: lodos denizcisi

ben 2 yıldır kullanıyorum bunu.evımde internet yok.cam kenarından bağlanıyorum.
    wifiden wifi yaymış oluyorum.laptop modem gibi çalışıyor camda.
    ipadden takılıyorum bende
  • quote:

quote:

iyiymiş hocam valla aylık 59 lira bayılıyoruz keşke bende de öyle bişey olsa. yok işte bi bana denk gelmiyo

• quote:

quote:

quote:

iyiymiş hocam valla aylık 59 lira bayılıyoruz keşke bende de öyle bişey olsa. yok işte bi bana denk gelmiyo

• quote:

quote:

quote:

quote:

Alıntıları Göster
    bende daha önce connectify ile evimde kablosuz ağ yapıp android telefonumdan girebiliyordum ancak şimdi tekrar yapmaya çalıştım ağa bağlanıyor ancak internete giremiyor sizin dediğiniz yolu da denedim sonuç yine aynı oluyor labtop olmadığından başka bir aletle bağlantıyı kontrol edemiyorum ama android telefon ile ağa bağlanabiliyorum internete giremiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: sarkan

bende daha önce connectify ile evimde kablosuz ağ yapıp android telefonumdan girebiliyordum ancak şimdi tekrar yapmaya çalıştım ağa bağlanıyor ancak internete giremiyor sizin dediğiniz yolu da denedim sonuç yine aynı oluyor labtop olmadığından başka bir aletle bağlantıyı kontrol edemiyorum ama android telefon ile ağa bağlanabiliyorum internete giremiyorum

hocam bu sorun telefonun otomatik ip alamamasından kaynaklanıyor. elle ip vermeniz gerekecek. yayın yaptığınız ağın ayrıntılarına gelin (paylaştığınız ana ağ değil digeri) ordaki ipv4 adresi sizin varsayılan ağ altgeçidi olacak.şimdi siz şu şekilde ip vereceksiniz telefona varsayılan ağ alt geçidimiz 192.168.137.1 olsun (örnek verdim sizin ki farklı olabilir )

tel ip : 192.168.137.2
    ağ alt maskesi : 255.255.255.0
    varsayılan ağ alt geçidi : 192.168.137.1

bunları girince telefonunuz internete bağlanacaktır. yapamazsanız pm atın .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lodos denizcisi -- 21 Ağustos 2012; 13:24:35 >

• quote:

hocam bu sorun telefonun otomatik ip alamamasından kaynaklanıyor. elle ip vermeniz gerekecek. yayın yaptığınız ağın ayrıntılarına gelin (paylaştığınız ana ağ değil digeri) ordaki ipv4 adresi sizin varsayılan ağ altgeçidi olacak.şimdi siz şu şekilde ip vereceksiniz telefona varsayılan ağ alt geçidimiz 192.168.137.1 olsun (örnek verdim sizin ki farklı olabilir )

şu an wifi yi açınca ilk bir siteye girebiliyorum ancak sonra girdiğim siteler açılmıyor nasıl bir şey anlamıyorum bağlantı süresi 10 sn falan sonra internete girmiyor ama hala bağlı görünüyor dediğinizi de yaptım ancak sonuç aynı çıldırmak üzereyim bilgisayarı 3 kez formatladım telefona son 3 günde 10 kez rom attım kafayı yemek üzereyim

• quote:

quote:

şu an wifi yi açınca ilk bir siteye girebiliyorum ancak sonra girdiğim siteler açılmıyor nasıl bir şey anlamıyorum bağlantı süresi 10 sn falan sonra internete girmiyor ama hala bağlı görünüyor dediğinizi de yaptım ancak sonuç aynı çıldırmak üzereyim bilgisayarı 3 kez formatladım telefona son 3 günde 10 kez rom attım kafayı yemek üzereyim

hocam bişeyleri eksik yapmış olabilirsiniz. çünkü bu konuda anlattıklarımı yapıp telefonuma elle ip verdikten sonra kesintisiz internete girebiliyorum. telefonum 5800. teamviewer ile bakalım isterseniz. id ve şifre pm atın.

• quote:

hocam bişeyleri eksik yapmış olabilirsiniz. çünkü bu konuda anlattıklarımı yapıp telefonuma elle ip verdikten sonra kesintisiz internete girebiliyorum. telefonum 5800. teamviewer ile bakalım isterseniz. id ve şifre pm atın.

yardımların için gerçekten teşekkür ederim hocam ama benm sorun çözüldü gibi telefonum huawei x5 sayfasında bu konuyla ilgili bir yazıya rastladım sistem loglarından birini değiştirerek yapmayı başardım şu an sorunsuz bağlanabiliyorum
    yardımsever tavrınız beni fazlasıyla sevindirdi
    nasıl yaptığımı merak edenler için
    Wireless'e Bağlanıpta İnternete Girememe Sorunun Çözümü

• Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Root olmanız gerekiyor.Root olmak üstte detaylı şekilde anlatılmıştır.

# Root Explorer'den /system/etc/firmware/wlan/qcom_cfg.ini'de gEnableBmps=1'i gEnableBmps=0 olarak değiştirirse bu sorun ortadan kalkıyor..

@axt teşekkürler
    http://forum.donanimhaber.com/m_55596662/tm.htm

• quote:

yardımların için gerçekten teşekkür ederim hocam ama benm sorun çözüldü gibi telefonum huawei x5 sayfasında bu konuyla ilgili bir yazıya rastladım sistem loglarından birini değiştirerek yapmayı başardım şu an sorunsuz bağlanabiliyorum

• Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Root olmanız gerekiyor.Root olmak üstte detaylı şekilde anlatılmıştır.

# Root Explorer'den /system/etc/firmware/wlan/qcom_cfg.ini'de gEnableBmps=1'i gEnableBmps=0 olarak değiştirirse bu sorun ortadan kalkıyor..

@axt teşekkürler

rica ederim hocam ne demek halletmiş olmanız da beni sevindirdi . bu olayı yaptıktan sonra telefon kendi otomatik ip mi alıyor yoksa yine elle ip mi veriyorsunuz.

bilgi paylaştıkça güzeldir...

• quote:

quote:

@axt teşekkürler

rica ederim hocam ne demek halletmiş olmanız da beni sevindirdi . bu olayı yaptıktan sonra telefon kendi otomatik ip mi alıyor yoksa yine elle ip mi veriyorsunuz.

Alıntıları Göster
    5. aşamadan sonra tamam a tıkladığımda bekletiyor dostum pc basamıyorum hiçbir yere ne yapmam lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: ManWolF

5. aşamadan sonra tamam a tıkladığımda bekletiyor dostum pc basamıyorum hiçbir yere ne yapmam lazım

hocam bende de olmuştu aynı sorun wireless kartın driverini yeniden yükledim sorun çözüldü. çözülmezse teamviewer ile halledelim . id şifre pm at
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ManWolF

hocam bende de olmuştu aynı sorun wireless kartın driverini yeniden yükledim sorun çözüldü. çözülmezse teamviewer ile halledelim . id şifre pm at

Alıntıları Göster
    hallettim hocam pm ile derdimi anlattım sana eğer olursa çok mükemmel olucak ^_^

• quote:

aslında hocam telefon en başından beri ip verebiliyordu, otomatik ip alıyordu ben baktığımda zira ip siz olsa sizin dediğiniz gibi yapınca internete girebilmem gerekirdi
    bu yaptığım işlemin ne yaptığını tam bilmiyorum ama benim sorunumu çözdü
  • quote:

quote:

aslında hocam telefon en başından beri ip verebiliyordu, otomatik ip alıyordu ben baktığımda zira ip siz olsa sizin dediğiniz gibi yapınca internete girebilmem gerekirdi
    bu yaptığım işlemin ne yaptığını tam bilmiyorum ama benim sorunumu çözdü

Alıntıları Göster
    http://www.connectify.me/download/?refid=

o kdr zahmetli ugrasmadan kurun şifrenizi belirleyin ve internetinizi laptop'unuzdan dagıtın arkadaslar..

İYİ KULLANIMLAR..

HEM ALIR HEM DAGATIR KARDEŞ DENE GÖR KONUYU CEVAPLAMAYA KAPATMISSIN NEDEN ACABA?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yüxexes_ksk -- 22 Ağustos 2012; 10:34:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yüxexes_ksk

o kdr zahmetli ugrasmadan kurun şifrenizi belirleyin ve internetinizi laptop'unuzdan dagıtın arkadaslar..

İYİ KULLANIMLAR..

HEM ALIR HEM DAGATIR KARDEŞ DENE GÖR KONUYU CEVAPLAMAYA KAPATMISSIN NEDEN ACABA?

haklısın kardeşim connectify yapıyor bu işi o da sanal wifi üzerinden dağıtıyor. konuyu cevaplamaya kapatmadım ayrıca
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yüxexes_ksk

İYİ KULLANIMLAR..

haklısın kardeşim connectify yapıyor bu işi o da sanal wifi üzerinden dağıtıyor. konuyu cevaplamaya kapatmadım ayrıca

Alıntıları Göster
    KONUN AYRİCA GÜZEL OLMUŞ EMEGİNE SAGLIK KARDEŞ..
    AMA BANA DAHA RAHAT GELİ PROGRAMLA YAPMAK ALDA DAGAT KULLAN PRATİK ÇÖZÜM..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.