- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
40531
Cevap
266
Favori
3824988
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj
Guest
31 Mart 2006; 13:55:54 
Bütün Türkiye'mize merhaba...
Burada kombi önerisi adı altında, iyi bir tesisatta olması gereken herşey tartışılacak ve önerilerde bulunulacaktır..


Doğalgazlı ısınma sistemleri.

öncelikle bunu şöyle bir benzetmeyle açayım, bir sistem aynı vücudumuzdaki gibi kalp-damar-organ mantığıyla çalışır, yani kalp kombi, damar boru , organ da petek dediğimiz radyatörlerdir.
tabi bir de beyin dediğimiz kontrol organı vardır ki ben bunu bu işi yapan varsa mühendis ve ustalar yani dizaynörler olarak kabul ediyorum.

velhasıl hangi kombiyi alalım la birlikte, hangi boruyu kullanalım hangi peteği hangi miktarda takalım mantığı daha önemlidir.

siz mersedes kombi bile alsanız, bunu ehliyetsiz beceriksiz bir ustanın elinde heba edeceksinizdir.

aynı kombiye bazen yerden yere vurulduğunu bazen de göklere çıkarıldığı okumaktasınızdır, işte bu şansın ve kalitenin yanında TOTAL SİSTEM in bir olgusudur.

kalp ne kadar iyi olsada kollestrolden damar iyi değilse felç oluyor insanlar, öncelikle borudan başlayalım.

BORU SİSTEMLERİ:
1-klasik demir borular.
eski binalarda,kamu binalarında ve merkezi sistemlerde, sağlamlığıyla ön plana çıkan demir borular, aynı zamanda ısıtma etkisi ile de kullanışlı olmakla birlikte,gerek ustaların artık kalmayışı, gerekse nemli ortamda dış kısımlarını (içte pas olmaz) paslanıp çürümesi nedeniyle, artık evlerde kullanılmamaktadır.
2-pprc borular.
plastik su borusu,mavi yeşil boru ile 1994 ten sonra kullanılmaya başlandı,ancak su için üretildikleri için,kısa sürede uzamalar ve şişmeler ile patladılar ve evleri mahvettiler bu yıllarda tekrar demire dönüş oldu, ancak pratik zekalı üreticiler boru dış kısmına (iç değil) buzdolabı folyosu gibi folyo sararak , şişmeyi engellediler, uzamalar da nispeten azaldı. bu sefer de delikli folyolu, düz folyolu boru tartışıldı, delikli folyolu boru güneş ışığını içeri alıp, boru içindeki suyu bozduğu çamurlaştırdığı ve içine oksijen giren bu boruların başta kombi olmak üzere radyatör ve sistemi çabuk paslandırdığı görüldü, müteahhitlerin normal su borusundan yaptırdıkları alt yapılarında ana sorunu paslandırmaya yol açmasıdır, günümüzde cam elyaflı yani 2.el cam hamurunun plastik arasına zerk edilmesiyle elde edilen borularda da bu olayın olduğu konuşulmaktadır.Tüm yeni boru çeşitleri,pratik plastik boru döşeyicisine kolaylık için çıkarılmaktadır, ortadan yekpare folyosu bulunan ürünler en iyisidir, ancak %30 daha pahalıdır.
3-yerden besleme (kollektörlü) pprc boruları
oksijen geçirimine sahip olması pas açısından en dez avantajlı kısımdır, fiyatı pahalı oksijen bariyerli boruyu da kullana yok gibidir, metresi 30-50 kuruşa bulunabildiğ ve inşaat esnasında 1-2 saatte özentisiz olarak yapıldığı için ve ustalık istemediğnden dolayı müteahhitlerin tercihidir.asıl para tutan kollektör ve rad.bağlantı çubukların zaten daire sahibi üstlenmektedir.kollektörler daire merkezine yakın sa ve kombinin yanındaysa standart pprc sis. göre daha iyi sonuç verir ancak, kalitesiz boru patlarsa çare yok gibidir.
4-akıllı (süper) boru adı altında önce kalde şirketinin getirdiği sonra çin in de işe karıştığı üzeri plastik kaplı ince alüminyum kangal borular, dirsek kaynatılmadığı için işçiliği basit ve 1 günde teslim olması açısından uygundur, ancak bükme zorluğu nedeniyle, işçilik kısmında ustaları zorlar, günümüz ustası keskin bükemediği bu boruları apartman direklerini zedeleyip, hatta demir arasından geçirerek işini görmektedir, deprem ülkesi olan Türkiyeye ne kadar uygun olduğu tartışma konusudur, kapı altı geçişlerde çok berbat görüntü kirliliği oluşturur, ancak bükmeleri sağlıklı bir işte enerji iletiminde pprc den iyidir demir boru ayarında sayılabilir.
5-Bakır borular
Bütün dünyada kombi-radyatör arası bağlantı, bakır borudan yapılmakla birlikte ülkemizde usta bulamama, bakırın her gün değer kazanması yüzünde sayılı firma tarafından yapılmaktadır.en iyi iletkendir, zaten bütün imal edilen kombiler bakırdan yapılmaktadır,yani bakırla ilgili bir sıkıntı anlatan kişi mantiken kombi almamalıdır. 20 ton basınca dayanır, kesinlikle eğilmez , çivi çakarak anca delinir ki, bunu nereye yapsanız (pprc) od delinir zaten :D
ısıyı odaya da yaydığı için ısınma süresi %80 hızlanır.100 mtlik bir boru sisteminde sıcaklık 14-16 saniyede son noktaya kayıpsız ulaşır, plastikte dirsek ve te ler yüzünden bu 10 dakkaları bulur ve bazen sıcaklık yarıya düşer (son peteklerin ısınmama şikayeti), netice de bakır en iyisidir, ancak plastikten 4 misli pahalıdır, daire başına 600-800 TL arası fark eder, ancak %25-35 arası kombi daha az çalışır, yani bu tasarruf demektir ve vilayetine göre 1 sezonda bile amorti eder, tek dez avantajı sıradan usta yapamaz zanaatkar ister.

RADYATÖRLER
1-Alüminyum radyatörler.
en iyi ısı ileticisidir, ancak standart panelden 3-5 misli pahalıdır, enerji verimliliği ilkesine göre %10 tasaarruf yapar ancak daha uzun ebatlardadır, yerden beslemeye çok uygundur, bakır alüminyum düşmalığı nedeniyle bakır boru sistemlerine koruyucu konmadan (katalizör) kullanılmasa iyi olur.
2-döküm radyatörler.
eski kalmış sistemlerdir çğunlukla merkezi sistemlerde kullanıldı ki kalın döküm demir geç soğuduğu için gece kapamalarında ısısı devam etmekteydi, mecbur kalınırsa fazla su içerdiği için kombi kullanımlarında %20 fazla yakmayı ve içindeki kumların tesisatı tıkayabileceği handikabının düşünüldüğü durumlarda kullanılabilir, fiyatı panelin 2 katıdır ve çok ağırdır, sağlam duvar ve kaslı halterci usta ister.
3-panel radyatörler.
ısının en pratik aktarılma organlarıdır 0.8-1.1 mm saçtan yapılır, bunlara hatve denir ki, standart radyatörlerde 33 mm aralıklarla yapılır(su kanalları), sadece demirdöküm de 25 mm yani daha sık kanallı panel plus serisi de vardır. yeni hesap metodlarıyla 1 mt. panelin 1300-1550(ddöküm) kcal-h olduğu kabul edilmektedir.panelin kalitesini saç kalınlığı-ısı miktarı ve boyası belirler.

RADYATÖR VANALARI
müşteri açısından pek sorulmasa da iyi bir rad. vanası otoban girişindeki gişe gibidir denilebilir, otobanınız kaç şeritli olsa da gişe sayısı kadar arabaya hitap edecektir.işte petekleri büyük de koysanız, dar girişli vanalar o peteğin gücünü yarıya düşürür, ECA nın rve serisi buna en iyi (kötü manada) örnektir.ayrıca 2 vana mantığı da yanlıştır, doğrusu gidişe bir vana, dönüşe de reglaj (yani özel dönüş vanası) koymaktır. 2 gidiş vanasını hem gidişe hem dönüşe bağlamak yakıtı arttırır müşteriye zarar verir.kombi altı vanalar da aynı mantıkla dar olursa kombi içinde su hapsolur kaynar ,kombi sık sık devreye girer çıkar, yani ömrü azalır, dar geçişli filitreler, tıklaı filitrelerde aynı hatayı yapar, doğrusu metal vana ve filitredir, yakıtınızı %5-20 azaltır)

KOMBİLER
1-KLASİK KOMBİLER
bacalıları bütün şirketlerce kabul görmediği için hermetik yani dışardan hava alıp, aynı borunun iç kısmından alan, eski tabirle balkon veya dış duvara konan kombilerdir. mantıksal anlamda hiç bir kombi %60-80 den fazla verim veremez ama katologlarda alt ısıl değere göre ideal şartta %93 verdiği yazılmaktadır.Çevreye salınan CO emsyonları nedeniyle Kyoto protokü gereği yerlerini Yoğuşmalı kombilere bırakacaklardır.ingiltere Almanya,Fransa da 2012 başında artık kullanılmayacaktır, ülkemizde ise halen %90 oranında takılmakla birlikte 3-4 sene sonra yerlerini yoğuşmalı makinalar alacaktır.tek eşanjörlü (her markada var) modeller yanında %90 ı çift eşanjörlüdür.Baca motoru devir ayarlı olan, 3 yollu vanası motorlu olan modeller gazı daha verimli ve sessiz yakmaktadır.

2-YOĞUŞMALI KOMBİLER
2004 senesinde, bacadan çıkan yüksek sıcaklıkta ve su buharı ağırlıklı atık duman gazının ısısından yararlanma fikriyle icat edilmişlerdir, ilk icat edilen kombilere 3 eşanjörlü veya yarı-yoğuşmalı kombiler denmektedir.demirdöküm sargon, baymak lambert,bosch condens 2000 serileri bu çeşittendir ve temel mantığı eski kombinin çevrilmesi ilkesidir. Baca çıkışını zorlaştırarak eşanjör üzerinde dumanı yoğuşturur,verim %8-10 artar. (%92 lik bir kombiye %102 denmesinin sebebi)
2010 başında premix kombiler ile yeni nesil kombiler çıkmıştır, bunlar dairesel bir eşanjör içinde 360 derece brülöre dışarda karbüratör mantıyla gaz ile havayı en idealde karıştırıp, pompa ile yanma hücresine verir, %107-109 ile verim verir yani %18 civarında ucuza ısınma sağlar,%110 max verim olup sıfır duman çıkışı demektir, bu mantıkla TAM yoğuşmalı bir kombiden duman çıkışı olmaz denebilir, ısı olduğu gibi suya geçmektedir.Hava kirliliği olmaz.

Yoğuşma ne demek?
bilimsel olarak gizli ısıda denilen, su buharının tekrar soğuması ile açığa çıkan enerjiden yaralanmaktır.yoğuşma ise buharın sıvıya dönmesine verilen isimdir.klima ve buzdolabında gördüğümüz gibi ısı bir yeri soğuturken diğer tarafı (dış ünite)ısıtmak şeklinde yer değiştirmektir.o halde buharın soğuması başka bir şeyin ısınma ile olmaktadır ki bu da sudur.

kombiler 700 derece sıkaklıkta bir alevin yanması ile 120-140 derecede CO2ve su karışımını duman olarak atar, kombi bu sırada 90 derece ayardadır (max kapasite) ve alev boyu en yukardadır, kombi kısıldığında alev azalır, baca sıcaklığı da düşer, baca boyunu uzatmak da dumanı oyalar ve soğutur. Yeni nesil tam yoğuşmalı kombide baca sarmal şeklinde uzunn bir borudur ve 80 derec civarında yanan kombi de damla damla da olsa yoğuşma başlar, yani baca gazı 100 ün altına inmiştir, 55 derecelik kombi ısısında hemen hemen hiç duman kalmaz ve tüm duman suya (asitli ) dönüşür ve verim tavan yapar.

ancak bu durumda 55 derece ile ev ısıtılır mı sorusu ortaya çıkar. Olaydaki mantık çok basittir. Eğer max verim alacaksan 55 derece de ısınacak gibi radyatörü büyük tut, yani boruyu metal yap ev rahat ısınsın, peki radyatörleri zaten döşeli bir ev düşünün ve kombiyi 50 derece de çalıştırın, bu ev Erzurum da mı daha iyi ısınır, İzmir de mi ?, cevap tabi ki daha ılıman olan İzmir dir.Yani Yoğuşmalı kombiler oransal olarak en iyi ortamı Ege ve Akdenizde bulurlar ve oralarda %100 başarılı olurlar, başka bir deyişle ılıman iklim kombisidir, denilebilir.

Ancak bilimsel dayanağı olmadan bazı ok bilmiş pazarlamacı arkadaşlar bu kombileri sert iklim kombisi diye tanıtmaktadırlar.doğrusu radyatörü 50 derece de dizayn etmektir.ancak belki şöyle bir hesap yapmak daha doğrudur.

Bakır borulu bir ortamda (rad.ler 50 derecede çalışıyorken)

izmir de 150 yakacak bir dairede tam yoğuşmada %30+20 tasarruf ile 75 TL yakıt parası gelecekse

erzurumda 300 tl yakması beklenen aynı dairede %30+5 tasarruf ile 200 TL yanacaktır.

tasarruf 100 TL olduğu için doğuda fazladır, ancakkk 150 TL deki 75 TL anlamında batıda daha uygundur.


TASARRUF SİSTEMLERİ
TERMOSTATİK VANALAR
en ideal tasarruf şeklidir, dikey konmaz,civalı olanlar daha uzun ömürlüdür, %5 tasarruf sağlar, oda sıcaklığına bağlı olarak ısınmış odanın peteğini kapatır, bu haliyle ısınmamış oda çalışmaya devam edecektir.10-30 derece arası ayar imkanı verir, Avrupada zorunludur.
ODA TERMOSTATLARI
pratik çözümlüdür, oda ısınınca kombiyi durdurur, ancak yanlış hesap edilen diğer odalarda kötü sonuçlar verir, yani salon ısındı, kombi kapandı,ancak çocuk odası daha ısınmamıştı ise durum kötü olmaktadır, tersine kolay ısınan bir oda da ise oda hamam haline gelmesine rahmen hala kombi çalışmakta olacaktır. Hiç bir tasarruf düşünülmeyen sistem için iyi,termostatlı vanaya göre kötüdür.


ayrıca kombinin yeri %20-50 yakıt ısrafı yaptırabilir.balkonda altı üstü açık küçük bir dolaba yerleşmiş, boruları sokakta bir kombi %40 fazla yakabilmektedir.Borular gömülü ve izoleli ayrıca kabin en az 40x130x60 olmalıdır.

mümkünse kombi ev içinde ve merkeze yakın yerde olmalıdır. sokağa bakan BANYO ideal kombi yeridir. Ancak gaz dağılımı için yer varsa en iyisi MUTFAK tır.

tecrübeli ekibi olan bir firma ise en iyi seçimdir.

unutmayın mercedes iyi bir araba ama ehliyetsiz şöför onu kullanamaz.

saygılar.< Bu konunun sahibi Biray İzmir iken Guest tarafına aktarılmıştır -- Tem 25 2016 7:36PM >

DH forumlarında vakit geçirmekten keyif alıyor gibisin ancak giriş yapmadığını görüyoruz.
Üye olduğunda özel mesaj gönderebilir, beğendiğin konuları favorilerine ekleyip takibe alabilir ve daha önce gezdiğin konulara hızlıca erişebilirsin.

Üye Ol Şimdi Değil Bir Daha Gösterme
_____________________________

doğalgaz konusundaki her türlü yazım fotom reklam yapıyor diye birileri tarafından senelerdir şikayet ediliyor, Allah aşkına buradan benden kim kombi sipariş etti, kimin 500 km dışardaki evine işçi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+23 | Biray İzmir - 2 yıl önce
Başlığa bakıyorum DOĞALGAZ KOMBİ ÖNERİSİ.
İçeriğe bakıyorum, bilgi, bilgi, tecrübe, geyik, geyik, geyik, geyik, bilgi, bilgi, geyik, geyik, geyik, geyik, ..............devam...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+13 | hasanemmii - 2 yıl önce
bircan bey reklam yapabilir ne olmuş.adam binlerce mesajla herkese bıkmadan usanmadan yardımcı olmuş ..burada.Bazı insanlar bildiği veya anladığı bir konuyu başkasına anlatmaktan ,ögretmekten çok ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+9 | DEMİRCİEFE - 2 yıl önce
Olaya dahil olmayım diyorum fakat kendimi en son tutamadım benim de mühendis olmamdan mıdır yoksa kerimcem adlı üyenin saçma sapan konuşmalarından mıdır orasını bilemeyecem.En basitinden yüzde 10-2...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+8 | AzzOR.1991 - 2 yıl önce
Benim dalım farklı ama bazı gerçekleri görmek için mühendis olmaya gerek yok, insan merak edip Avrupa'yı, Amerika'yı araştırır ardından bu insanlar neden plastik kullanmıyorlar diye kendine sorar. ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+8 | Zebza - 2 yıl önce
TOPLAM KALİTE

Ben burada bir çeşit malzeme ve iyi işçilik konularını anlatıp, yakıtın %50 ye yakın düştüğünü ve/veya iç sıcaklığın %15-20 arttığını, kombi ömrünün 5-6 yıldan 15-20 yıla çıkan y...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+7 | Biray İzmir - 2 yıl önce
kerimcem eksilenmene gelince

Bu bölüme dahil olduğun günden beridir senin tabirin ile reklamcı Bircan beyle uğraşman ayrıca bakır tesisat kötülemede göstermiş olduğun üstün caba neticesinde E...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+7 | canturkkara - 2 yıl önce
Destek için teşekkürler hocam.Bircan Bey'in banlanma sebebine gelince benim anladığım kadarıyla, 8 yıl sonra paylaşımlarının reklam içerdiğine kanaat getirmişler.Kendisinin adını telafuz etmek dahi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+7 | THEATTRE35 - 2 yıl önce
Çok komik ya.Bu millete yaranılmaz arkadaş.Neymiş neymiş reklammış.Tabi canım, GK ve demirdöküm fabrikalarının ortağı olarak reklam yaptı kendisi o yüzden ceza aldı.Ha bir de izopan reklamı var.
...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+7 | THEATTRE35 - 2 yıl önce


4067 Mesaj
1 Nisan 2006; 11:35:41 

Kombide en baba 2 Marka vardır. Buderus ve Viessmann
Buna gelen 4 yanıtı gör.
_____________________________

http://www.elkoser.com/ Beylikdüzü Elektronik Kart Tamiri.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
3 Nisan 2006; 22:25:48 

demirdöküm ün aden modeli şiddetle tavsiye ederim< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nadii -- 3 Nisan 2006; 22:26:41 >
Buna gelen 2 yanıtı gör.


10523 Mesaj
4 Nisan 2006; 8:45:47 

Kombi benim de derdim
Hangi marka olmalı
Petekler özellikleri nelerdir?
Borualr metal mi, plastik mi olmalı vb
Dünya kadar soru var aklımda?
_____________________________

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Nisan 2006; 9:54:53 

Kombi konusunu bende çok araştırdım, bugüne kadarda 3 kombi kullandım. Sırasıyla Alarko, Demirdöküm Aden ve şu an kullandığım Valliant

Öncelikle evinizin durumunu tespit edin ve buna göre alıcağınız kombinin kalorisini belirleyin, benim evim güney cephe de ve ısı yalıtımı olduğu için 17 lik bir kombi yeterli oldu. Daha önceki evimde 20 lik kombiyle bile zor ısınıyordum.
İkinci önemli husus kombinin çift eşanjörlü olmasına dikkat edin, bu sayede peteklere giden su ayrı musluğa giden su ayrı ısınıyor. Daha önce kullandığım Demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü değildi ve banyo yaparken petekler soğuyordu. Şimdi demirdöküm de yeni kombilerini çift eşanjörlü yapmaya başladı.
Servis ağının gelişmiş olması da önemli, Demirdöküm ün servisinden çok memnundum, sorun olduğunda hemen geldiler. Şu an ki Valliant kombimden memnunum ama servisinden o kadar memnun kalmadım, kombinin ilk açılışı için hem söyledikleri günde gelmediler hemde eksik iş yapıp gittiler.
Boruların plastik olması demir olmasından daha iyidir, plastik boru demire göre daha çabuk ısındığından ısı kaybını önlüyor. Eğer evinize boru tesisatı yeni döşenecekse boruları izocamla kaplayın %20 enerji tasarrufu edersiniz.
ECA kombileri de listene al derim, kullananlar çok memnun.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Nisan 2006; 12:25:08 


quote:

Orjinalden alıntı: xtolga

Kombi konusunu bende çok araştırdım, bugüne kadarda 3 kombi kullandım. Sırasıyla Alarko, Demirdöküm Aden ve şu an kullandığım Valliant

Öncelikle evinizin durumunu tespit edin ve buna göre alıcağınız kombinin kalorisini belirleyin, benim evim güney cephe de ve ısı yalıtımı olduğu için 17 lik bir kombi yeterli oldu. Daha önceki evimde 20 lik kombiyle bile zor ısınıyordum.
İkinci önemli husus kombinin çift eşanjörlü olmasına dikkat edin, bu sayede peteklere giden su ayrı musluğa giden su ayrı ısınıyor. Daha önce kullandığım Demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü değildi ve banyo yaparken petekler soğuyordu. Şimdi demirdöküm de yeni kombilerini çift eşanjörlü yapmaya başladı.
Servis ağının gelişmiş olması da önemli, Demirdöküm ün servisinden çok memnundum, sorun olduğunda hemen geldiler. Şu an ki Valliant kombimden memnunum ama servisinden o kadar memnun kalmadım, kombinin ilk açılışı için hem söyledikleri günde gelmediler hemde eksik iş yapıp gittiler.
Boruların plastik olması demir olmasından daha iyidir, plastik boru demire göre daha çabuk ısındığından ısı kaybını önlüyor. Eğer evinize boru tesisatı yeni döşenecekse boruları izocamla kaplayın %20 enerji tasarrufu edersiniz.
ECA kombileri de listene al derim, kullananlar çok memnun.


benim kullandığım demirdöküm aden kombi çift eşanjörlü senin dediğin gibi değil ama borular konusunda sana katılıyorum borular ısıtılarak ekleme yapılıyor ilerde oluşabilecek arızalar çabuk giderilir, ama bakır boru öyle değil bir yerden patlak verdiğinde kesecen diş çekecen vs. vs. uzun iş yani plastik boru en ideali...
Buna gelen 1 yanıtı gör.


1067 Mesaj
4 Nisan 2006; 13:47:50 

@xtolga kullanıcı olduğu için tavsiyelerini düşünmelisin.bize doğal gaz yeni geliyor valliant seçeneğini düşünüyorum.servis mekana göre değişebilir.önemli olan kullanacağımız kombinin verimi kalitesi


 
149 Mesaj
11 Nisan 2006; 21:02:31 

Ben Makina Mühendisiyim ve Doğalgaz Taahhüt işi yapmaktayım. Sizlere Tavsiye edeceğim kombiler viessmann buderus ( delta modeli hariç ) ve Vaillant ın Almanyadan gelenleri. Vaillant Türkiye ye özel kombi de üretiyor, aldanmayın. bu tür seçimlerde ilk yatırım maliyetınden kaçınmayın çunku bu sıze faturada avantaj sağlıyor. Tesisatınız yenı yapılacaksa eğer deneyımlı bir ustaya yaptırınız. Bakır tesisat kireç sorunu olan illerde sorun çıkartır, plastik tesisatı tavsiye ederim. Plastik tesisat döşenirken dirsek sayısının toplamda 60 ı geçmemesi konusunda ustayı uyarın. İşçiliği kolaylaştırıp hemen gitmek için çok dirsek kullanırlar. Bilhassa bu konuya dikkat edın çunku en baba kombiyi de alsanız tesisat duzgun değilse hem ısınamazsınız hem de faturanız çok gelir. Evinizin metrekaresi, cephesi, mustakıl veya apartman olup olmadığı, .apartman ıse kaçıncı katta olduğu ve evde yalıtım olup olmadığı konularına cevap vererek kombinin kapasitesini ve radyatörlerin seçimini yapabilirz.Son olarak ben evımde Viessmann kombi kullanıyorum ve çok memnunum. umarım yardımcı olmuşumdur.
Buna gelen 4 yanıtı gör.
_____________________________4067 Mesaj
11 Nisan 2006; 22:13:00 

Benim kombim Viessmann Vitopend100 Teknik işlere vakıf biri olduğum için uzun ve ince elemeler sonucunda bu marka ve modeli seçtim. Öneririm aldığımdan beri tık demeden çalışıyor.
http://www.viessmann.de...dia/produktauswahl.html
quote:

Orjinalden alıntı: kurt0146

Ben Makina Mühendisiyim ve Doğalgaz Taahhüt işi yapmaktayım. Sizlere Tavsiye edeceğim kombiler viessmann buderus ( delta modeli hariç ) ve Vaillant ın Almanyadan gelenleri. Vaillant Türkiye ye özel kombi de üretiyor, aldanmayın. bu tür seçimlerde ilk yatırım maliyetınden kaçınmayın çunku bu sıze faturada avantaj sağlıyor. Tesisatınız yenı yapılacaksa eğer deneyımlı bir ustaya yaptırınız. Bakır tesisat kireç sorunu olan illerde sorun çıkartır, plastik tesisatı tavsiye ederim. Plastik tesisat döşenirken dirsek sayısının toplamda 60 ı geçmemesi konusunda ustayı uyarın. İşçiliği kolaylaştırıp hemen gitmek için çok dirsek kullanırlar. Bilhassa bu konuya dikkat edın çunku en baba kombiyi de alsanız tesisat duzgun değilse hem ısınamazsınız hem de faturanız çok gelir. Evinizin metrekaresi, cephesi, mustakıl veya apartman olup olmadığı, .apartman ıse kaçıncı katta olduğu ve evde yalıtım olup olmadığı konularına cevap vererek kombinin kapasitesini ve radyatörlerin seçimini yapabilirz.Son olarak ben evımde Viessmann kombi kullanıyorum ve çok memnunum. umarım yardımcı olmuşumdur.

Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

http://www.elkoser.com/ Beylikdüzü Elektronik Kart Tamiri.


 
149 Mesaj
11 Nisan 2006; 22:46:42 

Doğru bir seçim yapmışsınız. Vitopend 100 saatte 600 lt su verıyor, çift eşanjörlü, Ve Almanya Allendorf ta paketlenıp oyle gelıyor Turkıyeye. İnşallah önumuzdekı ay bende fabrıkaya gezmeye gıdecegım. Bu kombıye bır oda termostatı alırsanız faturanız bıraz daha düşecektir. Sorularınızı cevaplayabılırım. Viessmann konusunda hyer turlu teknık bilgiye sahibim.
_____________________________ 
5 Mesaj
14 Nisan 2006; 20:54:05 

Arkadaşlar bende kombi alacağım. Aklımda viessmann var. Hangi modelini almalıyım. Ayrıca yoğuşmalı mı almalıyom gibi sorular var aklımda. Bu konular hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz ?
_____________________________ 
149 Mesaj
14 Nisan 2006; 21:43:09 

ben yardımcı olabılrım de evınızı bıraz nalatmanız gerek. sıze nasıl bır model olacağını soyleybılırım
_____________________________ 
101 Mesaj
14 Nisan 2006; 22:15:42 

arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkürler
baymak aldım plastik boru az dirsekli döşettim ve yarın taşınıyorum
test edip inşallah iyi sonuçlar alıcaz ..
_____________________________

BUGÜN KAÇ KEZ GÜLÜMSEDİN?
The Power of Dreams Honda


 
3223 Mesaj
15 Nisan 2006; 12:39:14 

quote:

Orjinalden alıntı: İ10

arkadaşlar hepinize ilginiz için teşekkürler
baymak aldım plastik boru az dirsekli döşettim ve yarın taşınıyorum
test edip inşallah iyi sonuçlar alıcaz ..


Bina da ısı izalosyonu yoksa petekler ile duvar arasına köpük veya amyant tabak koyun (duvara bitişik olacak, peteğe değil) böylece arkadaki duvarı ısıtmaktan kurtulursunuz, ısı tasarrufu olur


1983 Mesaj
15 Nisan 2006; 15:55:53 

ALARKO dan şaşmayın.! 2 tane model var pahalı olanı kesinlikle alın diyorum..
Bana güvenin...
_____________________________


en azından benim rengim belli, sen ne ayaksın


1983 Mesaj
15 Nisan 2006; 16:03:56 

1. Terciğinizi ALARKO
2. Terciğinizi Demirdöküm olarak değerlendirin...
İkisininde servisi çook yaygın....
Birde Alarko Kombi çok nadir arıza çıkarıyor hatta uzun yıllar hiç arıza çıkarmıyanlarda var...
_____________________________


en azından benim rengim belli, sen ne ayaksın


 
10 Mesaj
15 Nisan 2006; 21:03:51 

BAYMAK GAYET GÜZEL 3 SENEDEN BERLİ SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
_____________________________

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Nisan 2006; 10:14:26 

Arkadaşlar herkes kendi kombisini tavsiye ederse yeni alacaklara pek faydamız dokunmaz, kullandığımız kombilerde iyi yada kötü yanlarını aktarırsak, daha faydalı olacağımıza inanıyorum.

kurt0146, Valliant kombiler hakkında dediklerine dikkat çekmek istiyorum, Valliant ın Türkiye için bazı modelleri Macaristanda üretiliyor buna dikkat edin. Bende alırken böyle birşey duymuştum, bu işi eper araştırdım. Almanyada üretilenleri tercih ederim. Almanyada üretilmeyenler başka bir isim altında Valliant garantisiyle satılıyor.
Deleted User
17 Nisan 2006; 16:03:55 

[Deleted by Admins]
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
5 Mesaj
17 Nisan 2006; 20:56:53 


quote:

Orjinalden alıntı: kurt0146

ben yardımcı olabılrım de evınızı bıraz nalatmanız gerek. sıze nasıl bır model olacağını soyleybılırım


Ev 5 katlı binanın 5. katı Güneye cephe 125 m2. Kombi hakkında kulaktan dolma bilgilere sahibim. Herkes bişeyler söylüyor. Herkes bir marka söylüyor. Kimi buderus kimi viessmann kimi bosch kimi başka bişey diyor. Aklımda şu an viessmann önde. Ama hangi modelini alacağım bilmiyorum. Ayrıcalı yoğuşmalı mı olacak yoğuşmasızmı o da ayrı bir dert.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
101 Mesaj
17 Nisan 2006; 22:04:29 

ben yoğunlaşmalı aldım dediklerine göre %40 daha az doğalgaz ve enerjı harcıyomuş.
belki bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizleri aydınlatabilir
sordum benim aldığım kombi tipinde de banyo esnasında peteklerden su çekiyormuş ama
dediklerine göre bu çok azmış hissetmezsiniz ve ancak 1 saati geçen sürelerde belirginleşir diyorlar
_____________________________

BUGÜN KAÇ KEZ GÜLÜMSEDİN?
The Power of Dreams Honda


 
149 Mesaj
18 Nisan 2006; 10:14:40 

5. kat ve 125 m2 ev için yoğuşmalı kombi tavsiye etmem. eviniz son kat eğer çatı izalasyonunuz yok ise alt kattakı komşunuzdan %30 daha fazla ödersiniz. İlk yatırım maliyetini artırabilir ama mutlaka çatınıza izocam vs yaptırınız. Size Viessmann Vitopend 200 dış hava sensörlü kombiyi öneririm. dış hava sıcaklığına bağlı olrak çalıştığı için size uygun bir kombi. diğer markalar için birşey diyemiyeceğim.

Viessmann vitopend 200 dış hava sensörlü kombi çift eşanjörlüdür ve eşanjörlerde 317 Amerikan titanyum çeliğini kullanmaktadır. bu çelik kombi markalarının içinde kullanılan en yüksek kaliteli çeliktir. Çelik sıaralamasında Viessmannı buderus takip etmektedir.

Viessmann Vitopend 200 Modelinde HİÇBİR KOMBİDE BULUNMAYAN BACA GAZI ADAPTASYIN SİSTEMİ VARDIR. Benim en çok sevdiğim özelliği bu. Bu özellik Kombinin gelen gaza göre dışardan hava almasını sağlıyor. yani kış günü kombinizi epeyce açtınız ve enerji sarfiyatı yüksek, Kombi sizin ayarlamanıza göre yanacak ve BUNA BAĞIMLI OLARAK yanma için gerekli havayı alacak. Bu sistemi Arabanın karbiratörüne benzetebilirsiniz. Yakıta göre hava...

Viessmann Vitopend 200 daha bir çok özeliği var. Bunları web sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.hatta mail de atabilirsiniz. Size kesinlikle cevap vereceklerdir.

Bir Arkadaşım Viessmann ile Vaillant aynı demiş bunun açıklamasını yapabilirmi acaba? İkiside köklü Isı sektörü firmalarıdır. Ancak Viessmann Sadece ısı üzerine çalışmaktadır. Ve Türkiyede Satılan tüm ürünleri Almanya Allendorf ta kasa paket haline gelerek türkiyeye gelmektedir. Vaillant Tükiye piyasasına İşçiliğin ucuz olduğu ülkelerde üretim yaptırarak girmiştir. Ve Vaiillant kombilerde Viessmann kombilerin teknolojilerini taklit etmeye çalışmaktadır.

Arkadaşlar unutmayın bir evin optimum yakıt ile ısınması için sadece doğru kombi gerekmez bunun yanında doğru tasarlanmışbir tesisat , iyi bir yalıtım ile hesapları düzgün yapılmış radyatörler çok önemlidir.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
149 Mesaj
18 Nisan 2006; 10:21:15 


quote:

Orjinalden alıntı: İ10

ben yoğunlaşmalı aldım dediklerine göre %40 daha az doğalgaz ve enerjı harcıyomuş.
belki bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizleri aydınlatabilir
sordum benim aldığım kombi tipinde de banyo esnasında peteklerden su çekiyormuş ama
dediklerine göre bu çok azmış hissetmezsiniz ve ancak 1 saati geçen sürelerde belirginleşir diyorlar


%40 varan az enerji harcar doğru. ancak bu değer maxımum değer. Siz radyatör ısıl güçlerinin toplamını kombinin verdiği güçe eşitlerseniz tam verime ulaşabilirsiniz.

Sadece sizin aldığınız kombi tipinde değil TÜM KOMBİLERDE sıcaK su ihtiyacı karşılanırken mahal ısıtması durur. ama sizin ifadenizdeki yanlışlık radyatörlerden su çekilir olmuş, böyle birşey olamaz siz radyatörün içindeki su ile duş mu alacaksınız? Sadece radyatörlere giden su durur. bakın butun marka ve model kombilerde bu böyledir. Ama 1-2 saat kullanırsınız sonra hissedersiniz radyatöre giden suyun durdugunu. Çünkü ancak ozaman soğuyacaktır. Piyasada satıcılar bizim kombi çift eşanjörlüdür su ısıtması esnasında radyatöre de su gider derler BU YANLIŞTIR...

Çift eşanjörun çalışmasını da daha sonra anlatırım...

YARDIMIM OLUYORMU SİZLERE ARKADAŞLAR?
_____________________________ 
101 Mesaj
18 Nisan 2006; 19:46:22 

TABİKİ OLUYOR KURT 0146
YENİ HİÇ DUYMADIĞIMIZ ŞEYLER ÖĞRENİYORUZ
PETEKLE DUVAR ARASINA KÖPÜK DE KOYACAĞIM ANCAK
HANIMIN KARŞI ÇIKIŞINI ŞİMDİDEN DUYAR GİBİYİM
BEYAZ RENKTE KÖPÜK OLMAZ KÖTÜ GÖZÜKÜR ŞUNLARI MOR YADA LİLAYA BOYAYALIM ..
_____________________________

BUGÜN KAÇ KEZ GÜLÜMSEDİN?
The Power of Dreams Honda


 
7 Mesaj
19 Nisan 2006; 16:23:28 

WIESSMANN VİTOPEND 200 AL KARDEŞİM.... MÜKEMMEL BİR CİHAZ... DİZAYN ÖDÜLÜ ALMIŞ.... Ancak kötü bir yanı var. O kadar estetik ki evdekiler onu bir eksesur aracı olark görüyor. Cihaz üzeinde her şey dijital göstergelerle ayarlanıyor.
Ben kullanıyorum. TEK KELİMEYLE MÜKEMMEL.
BİR ÖNERİ : CİHAZI MUTLAKA İYİ BİLEN BİR USTAYA MONTE ETTİRİN. ÇÜNKÜ HER İNSAN MONTAJINI YAPAMIYOR... BİLDİK KOMBİLERE BENZEMİYOR ANLAYACAĞIN....

HEPSİBURADA.COM ' DA SATIYOR. Fiyatı iyi araştır. Ortalık VAMPİR kaynıyor.
_____________________________ 
5 Mesaj
20 Nisan 2006; 14:51:38 

Sayın kurt0146 arkadaşımız.

Verdiğin bilgiler çok faydalı. Teşekkür ederiz.

Sormak istediğim bir iki soru daha var.

quote:


5. kat ve 125 m2 ev için yoğuşmalı kombi tavsiye etmem. eviniz son kat eğer çatı izalasyonunuz yok ise alt kattakı komşunuzdan %30 daha fazla ödersiniz. İlk yatırım maliyetini artırabilir ama mutlaka çatınıza izocam vs yaptırınız. Size Viessmann Vitopend 200 dış hava sensörlü kombiyi öneririm. dış hava sıcaklığına bağlı olrak çalıştığı için size uygun bir kombi. diğer markalar için birşey diyemiyeceğim.


1. Neden yoğuşmalı kombi tavsiye etmiyorsunuz ? Yoğuşmalı kombinin daha verimli olduğu ve daha az gaz sarfiyatı olduğu söyleniyor. (İzocam değil sanırım ama çatıda bir çeşit yalıtım var).

quote:


Viessmann vitopend 200 dış hava sensörlü kombi çift eşanjörlüdür ve eşanjörlerde 317 Amerikan titanyum çeliğini kullanmaktadır.


2. Dış hava sensörlü olmasının faydası nedir. Bu sensör vitopend 200 de standart olarak varmıdır yoksa ayrıyeten mi alınması gerekli?

3. Çift eşanjör nedir? Bize faydası nedir? Çift eşanjörlü mü tercih etmeliyiz ?

4. Vitopend 100 ile Vitopend 200 arasındaki fark genel olarak ısıtma kapasitesimidir ? Yoksa Vitopend 200'ün başka üstünlükleride varmıdır ?

_____________________________ 
149 Mesaj
20 Nisan 2006; 15:39:42 


quote:

Orjinalden alıntı: temel_kabasakal

Sayın kurt0146 arkadaşımız.

Verdiğin bilgiler çok faydalı. Teşekkür ederiz.

Sormak istediğim bir iki soru daha var.2. Dış hava sensörlü olmasının faydası nedir. Bu sensör vitopend 200 de standart olarak varmıdır yoksa ayrıyeten mi alınması gerekli?

3. Çift eşanjör nedir? Bize faydası nedir? Çift eşanjörlü mü tercih etmeliyiz ?

4. Vitopend 100 ile Vitopend 200 arasındaki fark genel olarak ısıtma kapasitesimidir ? Yoksa Vitopend 200'ün başka üstünlükleride varmıdır ?

1- O ölçülerdeki bir evde yoğuşmalı kombı konulursa normal kombı gıbı çalışır. yanı yoğuşma yapmaz. verım karşılaştırması da hermetık kombı+yoğuşma verimi = yoğuşmalı kombı. yanı yoğuşma yapamıcaksa ıkısı de eşit olacaktır. yoğuşmalı kombıden verım alabılmek ıcın peteklerın verdıgı ısı kapasıtesı ıle kombı kapasıtesı hemen hemen aynı olmalıdır. yanı viessmann vitodens 200 yoğuşmalı kombı 17 metre petek ıle çalışmalıdır.

2- dış hava sensörü dışarda hava açıldığında yanı güneş açtıgında veya hava sıcaklığı artınca otomatıkman kombınızın derecesını azaltıyor. bu sıze yakıttan tasarruf sağlıyor. siz gerekli programları yaparsınız sonra kombının yanına gıtmezsınız bile. fakat dış hava sensörunun yanında gunluk-haftalık aylık program saatı tatıl fonksıyonu ve party tuşları da bulunmaktadır. bence bunlar dış hava sensorunden çok daha iyi özelikler. vitopend 200 de standart değildir. Bir viessmann vitopen 200 kombı alırsınız yanında vitotronıc 100 panel verırler. bu panelde bahsettıgım ozellıkler yoktur. sadece digital ozellıgı tasır. ama sız uzerıne 250 ytl daha verıp benım kon-mbı dış hava sensorlu olsun dersınız ve sıze panelı vıtotronıc 200 olarak verirler. Zaten piyasada satılan Viessmann Vitopend 200 kombılerın %90 ı vitotronıc 200 yanı dış hava sensorludur.

3 ve 4 u bır dahakıne yazarım şimdi biraz işim var. kusura bakmayın. Saygılar
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
5 Mesaj
20 Nisan 2006; 17:14:20 

quote:


O ölçülerdeki bir evde yoğuşmalı kombı konulursa normal kombı gıbı çalışır. yanı yoğuşma yapmaz. verım karşılaştırması da hermetık kombı+yoğuşma verimi = yoğuşmalı kombı. yanı yoğuşma yapamıcaksa ıkısı de eşit olacaktır. yoğuşmalı kombıden verım alabılmek ıcın peteklerın verdıgı ısı kapasıtesı ıle kombı kapasıtesı hemen hemen aynı olmalıdır. yanı viessmann vitodens 200 yoğuşmalı kombı 17 metre petek ıle çalışmalıdır.


Gerçekten çok faydalı bilgiler. Teşekkürler.

Peki benim evim için petek ölçüsü yakaşık kaç metre olmalıdır.
_____________________________ 
149 Mesaj
20 Nisan 2006; 18:53:44 


quote:

Orjinalden alıntı: temel_kabasakal


Gerçekten çok faydalı bilgiler. Teşekkürler.

Peki benim evim için petek ölçüsü yakaşık kaç metre olmalıdır.


petek hesabını gormeden yapmam ımkansız. ancak mutaehhitlerin yaptıgı gibi yaparsak yanı gormeden m2 ye gore soylersek, 9 metre boyu 600 olan panel radyatör hesaplanabılır. ancak doğru bir hesap için evınızın ısı kaybını hesaplamak gerekmektedır. buda çok vakıt alan zahmetlı bır iştir. doğalgaz firmalarında makina mühendisi bulunması zorunludur. Herhangi bir firmaya gidin ve mühendisi keşife getirin. Meslektaşımız optimum radyatör hesabını tecrübesi yardımı ile yapacaktır. Eğer sıcak ortamları seviyorsanız 10 cm de sız atrırın hesapları.
_____________________________ 
5 Mesaj
20 Nisan 2006; 20:56:04 

Piyasada herkes kombi-doğalgaz hakkında bişeyler söylüyor insan kime inanacağını şaşırıyor. Doğalgaz işi yapan firmalara gidiyorsun daha evi görmeden herşey dahil fiyat biçiyor. Artık kaç metre radyatör kullanacak belli değil. Bu işin uzamanı olmadığımız için kim daha ucuz fiyat verirse artık o tercih ediliyor.
Ben yoğuşmalı kombi istiyorum diyene de hiç bir firma yoğuşmalı kombi senin evin için uygun değil onun için şu kadar radyatör kullanılmalı yoksa boşu boşuna para verirsin demiyor. Adam bakıyor bunun parası var satayım şuna bu kombiyi.

Verdiğin bilgiler çok faydalı oldu. Tekrar teşekkürler.
_____________________________ 
149 Mesaj
22 Nisan 2006; 20:44:15 


quote:

Orjinalden alıntı: temel_kabasakal

3. Çift eşanjör nedir? Bize faydası nedir? Çift eşanjörlü mü tercih etmeliyiz ?

4. Vitopend 100 ile Vitopend 200 arasındaki fark genel olarak ısıtma kapasitesimidir ? Yoksa Vitopend 200'ün başka üstünlükleride varmıdır ?
3- Çif eşanjörlü bir kombinin ömrü tartışmasız tek eşanjörlüye göre daha uzundur. Su sırayla eşanjörlere girer. Yani tek eşanjör suyu ısıtmak için yüksek güç harcarken çift eşanjörlü bir kombi ilk önce birinci eşanjörden geçerek suyu ısıtır , ikinci eşanjör ise sizin istediğiniz sıcaklığa getirir. bu sistemin kireçli suyu olan şebekelerde çok faydalı olduğu söylenmektedir. Kireçten laf açılmışken su filtreleri var 25-30 lira. Bunlardan alın. Evinizdeki tüm suyu filtrelemiş olursunuz. bulaşık makinasına dahi faydası olur. Kombiye ne kadar olmazkı sız düşünün...

BAKIN ARKADAŞLAR ÇİFT EŞANJÖRLÜ KOMBİLERDE SATICILAR KULLANMA SUYU İLE MAHAL ISITMASI AYRI AYRI OLMAKTADIR DEMEKTEDİRLER. BU ŞEKİLDE BİR KOMBİ BULUNMAMAKTADIR. ÇİFT EŞANJÖRÜN MANTIĞINI ANLATTIM. AMA YİNE DE ALINMASI GEREKEN KOMBİ ÇİFT EŞANJÖRLÜ OLARAK TERCİH EDİLMELİDİR.

4- VİESSMANN vitopend 100 ile 200 arasında ısıtma açısından fark yoktur. ıkısıde ısıtma da 20600 kcal/h tir. ancak 200 modelinde elektronık kontrol paneline bağlı olarak farklı olarak üstün özellikleri bulunmaktadır. bunun yanında baca gazı adaptasyon sistemi vardır. yani baca fanı kademeli olarak çalışır. bu diğer kombilerde bulunmamaktadır. başka bir üstünlüğü de kullanım suyunda özel booster teknolojisi ile 25000kcal/h kapasiteye çıkmaktadır.
bu da saatte 1 ton su demektir. bu kombide sıcak su konforu mukemmel.. vitopend200 de eşanjörün birtanesinin etrafı kapalıdır. içinde 4 lt su barındırır.bu da kombının 4 lt lık boylere sahıp oldugu anlamına gelır. bunun faydası ıse musluktan sıcak suyu açınca anında sıcak su almanız demektir.

elektronik vitotronıc200 kontrol panelını anlatmaya gerek yok. bunları yukarda da yazmıştım.yardımım dokunduysa ne mutlu bana...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________226 Mesaj
23 Nisan 2006; 13:42:24 

Arkadaşlar ben de ECA Furtius Hermetik aldım
Kullanan var mı nasıl bir cihaz memnunmusunuz


1 Mesaj
30 Nisan 2006; 18:31:40 

arkadaşlar bende kısmetse kendi evime geçmeyi düşünüyorum. mayıs veya haziran ayında taşınacağız inşallah. Daha önce oturduğum evler hep merkezi ısıtma idi dolayısıyla ilk defa kombi kullanacağım. evin özellikleri şu 113 metre kare zemin, alt katta bodrum var acaba hangi markayı tercih etmeliyim. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Ben bi araştırma yaptım Ferroli taktır diyolar ama viessman markası dikkatimi çekiyor vitopend200 taktırmayı düşünüyorum hangisini tercih etmeliyim acaba?
_____________________________

AMD ATHLON3200*ASUS A8N-E*ASUS ATI RADEONEAX800*1GB DDR400*120GB SAMSUNG HDD*24 BİT CREATİVE LİVE VALUE*FEEL ATX *17'' LG T730SH*****


 
149 Mesaj
30 Nisan 2006; 23:57:55 

vitopend 200 çalışmasını duyamassınız. Ferroli ile kıyaslanamaz< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurt0146 -- 30 Nisan 2006; 23:58:28 >
_____________________________ 
7 Mesaj
2 Mayıs 2006; 13:49:29 

VIESSMAN VİTOPEND 200 ALMANI ÖNERİRİM. BEN ALDIM VE KULLANIYORUM. HARİKA BİR CİHAZ. ANCAK KIRİTİK BİR NOKTA VAR: MONTAJINI KESİNLİKLE BU KOMBİNİN MONTAJINI BİLEN BİRİNE YAPTIR. EĞER BU MODELİ ALIRSAN SANA BAZI KONULARDA YARDIM EDEBİLİRİM.

BEN HEPSİBURADA.COM DAN ALDIM. 1.862 YTL / 12 TAKSİT.

VAİLLANT VS VS HEPSİ HİKAYE....
_____________________________ 
101 Mesaj
2 Mayıs 2006; 20:55:48 

her akşam eve gelip kombiyi yakıyorum
gece geç saatlerde de kapatıp uyuyyoruz
bazen soğuksa gece de açık bırakıyorum
bu şekilde devam mı etmeliyim yoksa heran minimum derecede yanılı kalması mı daha ekonomiktir??
_____________________________

BUGÜN KAÇ KEZ GÜLÜMSEDİN?
The Power of Dreams Honda


 
149 Mesaj
2 Mayıs 2006; 23:26:00 

kış gunlerı yanı her akşam eve gelıp kombıyı yaktıgınız vakıtler mınımum sıcaklıkta yanması daha ekonomık olacaktır.
_____________________________ 
1 Mesaj
5 Mayıs 2006; 14:23:18 

quote:

Orjinalden alıntı: kurt0146

ben yardımcı olabılrım de evınızı bıraz nalatmanız gerek. sıze nasıl bır model olacağını soyleybılırım


Sayın kurt0146,

Arkadaşa yardımcı olabilirim demenizden cesaret alarak bende bir soru sormak istiyorum izin verirseniz. Vitopend 100 ve 200 modelleri üzerinde durdunuz 125 m2 ve çatı katı için. Ben 90m2 civarı ve arakatta oturuyorum (4.kat) ve bu koşullardaki bir ev için önerinizi merak ediyorum ? Yardımcı olabilir misiniz ?
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
5 Mayıs 2006; 15:13:06 

DEMİRDÖKÜM ADEN KOMBİ 20000 KCAL/H LİK 980 YTL YE VEREBİLİRİM

GENEL ÖZELLİKLERİ:

17.000 kcal/h, 20.000 kcal/h ve 26.000 kcal/h kapasiteli
Hermetik model
Elektronik ateşlemeli
Kompakt tasarım minimum boyut (720x405x330) (720x430x330) 26.000 kcal/h kapasite için
Bina otomasyonuna uyumlu (opsiyonel)
Ledli termometre ve arıza uyarı sistemi
Akıllı ateşleme sistemi
Kaskad sistemlere uygunluk (opsiyonel)
Elektro manyetik uyumluluğu sağlayan EMC filtre
0,5 ºC hassasiyetle sıcak su konforu
Mikro işlemcili kontrol sistemi
Arıza teşhis sistemi
Oda termostatı, dış hava kompanzasyon, inter aktif telekontrol üniteleri ile uyumlu çalışma (opsiyonel)
Yerden ısıtma sistemlerinde kullanım imkanı
Pompa anti - blokaj sistemi
Donma emniyeti
CE belgeli
ERGONOMİK KUMANDA PANELİ

Cihazın devrede olduğunu, tesisat suyu sıcaklıklarını cihazın kapağını açmadan LED'li termometreden izleyebilme olanağı.AKILLI ARIZA TEŞHİS SİSTEMİ

Kumanda panelindeki LED'li göstergeden cihazın sıcaklık değerleri ve alev yokluğu, aşırı ısınma, baca ve düşük basınç gibi problemlerin LED'ler aracılığıyla kullanıcı tarafından uyarılması sağlanmıştır.

ÜSTÜN SICAK SU KONFORU

Aden kombilerde elektronik regülasyon sistemi sayesinde maksimum sıcak su konforu sağlanmıştır. Anında sıcak su alabilme, çoklu kullanım halinde dahi debinin arttırılması veya azaltılmasında ±0.5 ºC hassasiyetle sıcak su performansı ve düşük debilerde kullanım imkanı sunmaktadır.

TAM EMNİYET

Hava emiş emniyeti: Hermetik tiplerde bulunur. Yeterli hava çekişi olmaz ise cihazı kapatır.
Baca sensörü: Bacalı tiplerde bulunur. Baca çekişi yetirli değilse kombiyi durdurur, otomatik resetlidir.
Alev sönme emniyeti: Alevin sönmesi durumunda gazı otomatik keser, cihazı emniyete alır.
Otomatik pürjör: Kalorifer tesisatının hava yapmasını engeller.
Emniyet termostatı: Kalorifer suyu sıcaklığı, emniyet değerini geçerse cihazın çalışmasını durdurur.
Kireç önleyici: Yanma risklerinden kaçınmak ve cihaz içinin kireç bağlamasını önlemek için bir e 50 ºC konumu
Emniyet ventili: Kalorifer hattında aşırı basınca karşı koruma sağlar.
Minimum su basıncı emniyeti: Şebeke suyu düşük basınçlı gelirse veya hiç gelmezse kombiyi emniyete alır.
Donma emniyeti: Tesisat suyu sıcaklığı 5 ºC'nin altında ise cihazı otomatik devreye alır.
Otomatik by-pass sistemi: Isıtma tesisatındaki bir miktar suyun cihaz içinde sirküle olmasını sağlar.
Pompa anti-blokaj sistemi: Elektrik bağlantısı olduğu müddetçe, her 24 saatte bir 10 saniye pompayı çalıştırarak sıkışmaya engel olur.
EMC Filtre: Dışarıdan gelecek elektro manyetik dalgalara karşı filtreleme sistemi.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


 
149 Mesaj
8 Mayıs 2006; 14:48:08 


quote:

Orjinalden alıntı: berksan_1Sayın kurt0146,

Arkadaşa yardımcı olabilirim demenizden cesaret alarak bende bir soru sormak istiyorum izin verirseniz. Vitopend 100 ve 200 modelleri üzerinde durdunuz 125 m2 ve çatı katı için. Ben 90m2 civarı ve arakatta oturuyorum (4.kat) ve bu koşullardaki bir ev için önerinizi merak ediyorum ? Yardımcı olabilir misiniz ?Vitopend 100 ve vitopend 200 modellerı sızın evınızın ıhtıyacını karşılar. Eğer ekonomık durumunuz iyiyse elektronık panel ozellıklerınden yararlanabılcegenız kombı Viessmann Vitopend 200 dür. Eğer eşiniz çalışmıyor ve kombıye kumanda edebilecek ( yanı gunes açtıgında kısacak vs.) birisi var ise Vitopend 100 dür.

Yukardakı mesajları okuyarak Vitopend200 un Vitopend 100 e gore artılarını gorebılırsınız.
_____________________________ 
49 Mesaj
9 Mayıs 2006; 12:12:25 

Arkadaslar bende 1 aydır doğalgaz kullanıyorum .Bir sorum olacak Kombideki su basınç göstergesi devamlı değişiyor kombi kapalıyken 1.5 bar açıkken de bunun biraz üstünde.Acaba diyorum sistemde kaçak mı var yoksa sistemde hava mı var.Ya da bu normal bir durum mu? Teşekkürler.BOSCH KOMBİ
_____________________________

KOCAELİSPOR'A 1.LİG YOLUNDA BAŞARILAR


 
1514 Mesaj
9 Mayıs 2006; 17:44:15 


quote:

Orjinalden alıntı: arkadas5

Arkadaslar bende 1 aydır doğalgaz kullanıyorum .Bir sorum olacak Kombideki su basınç göstergesi devamlı değişiyor kombi kapalıyken 1.5 bar açıkken de bunun biraz üstünde.Acaba diyorum sistemde kaçak mı var yoksa sistemde hava mı var.Ya da bu normal bir durum mu? Teşekkürler.BOSCH KOMBİ


Normal bir durum bu, ısınan suyun basıncı artıyor. Uzun zaman kullanmayınca da bir miktar düşecektir. Mesela yazın 1,5 in altına düşecektir bu durumda tesisattaki suyu tamamlamanız gerekir. Basıncın 1-2 bar arasında olması lazım.(tercihen 1,5 civarı)
_____________________________

ŞARZ DEĞİL ŞARJ


986 Mesaj
9 Mayıs 2006; 17:57:19 

Ben Bosch un yan sanayisinde çalışıyorum Vailant , Bosch dan şaşmayın . Bu arada Buderus u Bosch aldı
_____________________________

Önümüz tufanmış ne gam , Nuh'un gemisidir Vatan


 
201 Mesaj
9 Mayıs 2006; 17:57:34 

Yeni taşınacağım 140-145 m2 net gelen evim için (5.kat ancak üstümde 2 kat daha var ayrıca güney ve doğu cephe) 20000 kcal Vitopend 200 serisi almayı düşünüyorum. Henüz firmalar ile görüşmeye başlamadım. Kapasite sorun yaratırmı? Bir de şu anda oturduğum evde en yüksek 55 derecede sürekli yakarak geçirdim kışları. Bu durumda yoğuşmalı bir kombi almak daha mı mantıklı olur. Yani ara ara yüksek yakmaktansa daha uzun süreli düşük dereceleri tercih ediyorum. Vitotronic 200 dış hava sensörü 2.kat hizasına falan takılmalı diyor açıklamalarında. Bu sistemle alırsam ve dış sensörü o şekilde taktırmam mümkün olmaz ise yine de verimli olurmu (5.kata takılsa)?
_____________________________571 Mesaj
9 Mayıs 2006; 18:52:38 

Vaillant....
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
1 Mesaj
9 Mayıs 2006; 20:09:57 

Selam dostum....Ben evimde Ariston Uno kombi kullanıyorum....Italyan malı bir ürün ve şu ana kadar hiç problem çıkarmadı....Çift eşanjörlü, 20.000 kcal'lik bir cihaz....Yakıt tüketimi komşulara nazaran epey farklı geliyor...Bildiğim kadarıyla yoğuşmalı tipi de varmış.....Kesinlikle tavsiye ederim.... Üstelik fiyatı forumda bahsedilen diğer markalara göre de epey hesaplı....
_____________________________ 
149 Mesaj
10 Mayıs 2006; 0:34:00 


quote:

Orjinalden alıntı: terdal

Yeni taşınacağım 140-145 m2 net gelen evim için (5.kat ancak üstümde 2 kat daha var ayrıca güney ve doğu cephe) 20000 kcal Vitopend 200 serisi almayı düşünüyorum. Henüz firmalar ile görüşmeye başlamadım. Kapasite sorun yaratırmı? Bir de şu anda oturduğum evde en yüksek 55 derecede sürekli yakarak geçirdim kışları. Bu durumda yoğuşmalı bir kombi almak daha mı mantıklı olur. Yani ara ara yüksek yakmaktansa daha uzun süreli düşük dereceleri tercih ediyorum. Vitotronic 200 dış hava sensörü 2.kat hizasına falan takılmalı diyor açıklamalarında. Bu sistemle alırsam ve dış sensörü o şekilde taktırmam mümkün olmaz ise yine de verimli olurmu (5.kata takılsa)?Evinizin petek uzunluğu eğer evinizin ısı kaybını karşılıyorsa yoğuşmalı kullanabilirsiniz. Yoğuşmalı kombi size yakıtta farklılık gosterecektır. Vitopend 200 kombi de evinizi karşılar(m2 olarak) ama radyatörlerin uzunluğuna dıkkat edılmelıdır. Vitotronic 200 panel kombi uzerıne takılmaktadır. bu panele bağlı olarak çalışan bir dış hava sensörü vardır. Bu sensörü evinizin dış ceğhesinde güneş görmeyen bir yere taktırmalısınız. Bu genelde Balkonlarda tavanda kırışlere olur. güney cephe zorunlu olmadıkça tavsıye edilmez. Siz doğu yönüne taktırmayı tercıh edınız. Bunu size tesisatçı fırma daha ıyı anlatacaktır.

Viessmann yoğuşmalı kombılerde de dış hava sensörü vardır.

Ayrıca Viessmann Türkiye web sitesini yeniledi. Tüm ürünlerini detaylı anlatıyor. Teknık bilgi föyleri, kullanma klavuzları ve ürün broşürlerini bulabilirsiniz. www.viessmann.com.tr
_____________________________ 
149 Mesaj
10 Mayıs 2006; 0:39:57 

Geçenlerde düzenlenen sodex fuarına katıldım. Gezdim gördüm. Viessmann hakkında görüş yazmaya gerek yok. yukarda yorumlarım gayet açık.

Yeni iki kombi çıkmış: Termo Teknık ve Wolf

Bunları daha önce duymuşsunuzdur. Ancak Wolfu özelikle vurgulamak istiyorum. Yeni Türkiye pazarına giriyor. Daha önce Demirdokume kazan Baymaka kombi üretmişti. Ancak dizaynını yenıleyerek yenı urunlerını tanıttı. Aldığım duyumlara gore de fıyatı oldukça ekonomık olacakmış. Bu kombı benı heyecanlandırıyor. Almanyada da namı yürümüş bir kombi. İncelemeye aldım. Satışa sunulmasını beklıyorum. O zaman daha detaylı bilgi vereceğim
Buna gelen 1 yanıtı gör.