Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, ben bu konunun acemisi olarak birkaç soru sormak istiyorum.
    210 metrekare net kulanım alanı olan ve yaklaşık 15-17 metretül petek içeren müstakil ,ısı yalıtımlı dubleks evime önerebileceğiniz kombi veya kazan markaları nedir?
    Bana gerekli olan enerji miktarı nedir?
    Ben uzaktan kumandalı oda termostatı düşünüyorum, fakat bu uzaktan kumandaların mesafesi ne kadardır bilen varmı ?
    Şuanda bodrum katında halihazırda kat kaloriferinde kömür yakıyorum, şayet bodruma kombiyi yerleştirirsem uzaktan kumanda işe yararmı ?
    Elektrik kesintileri sırasında kombiler için önereceğiniz kesintisiz güç kaynağı varmı ?
    Boyler olmadan bu kombiler yeterli sıcak su sağlayamıyormu?
    Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
  • Recd arkadaşım sordugun soruların cevabı bu forumda 1 ve 9 sayfalar arasında cok ayrıntılı biçimde verilmiş. Birinci sayfadan başla bütün yazıları oku... Yoguşmalı 26000 cal fazlasıyla işini görür...Yoguşmalı al....Marka konusunu araştır sor, kararını kendin ver... 5 yıl sonrasını mutlaka hesaba kat.... saygılarımla.... Ek : Petek boyun uzun oldugu için yoguşmalıdan tam verim alabilirsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 7 Ocak 2007; 23:00:58 >
  • Şahsen ben yıllardır derdi bitmeyen Demirdöküm Millennium Plus i almayında ne alırsanız alın diyorum
  • Merhaba katılımcılar
    bu hafta içinde kombi markasına karar verip almam gerekiyor. hermetik, 20.000 lik Buderus akıllı kombi U052, yada Viessmann vitopen100 düşünüyorum. Benim için yakıt tasarrufu, iyi ısınabilme, uzun ömür, servis imkanı, sessizlik ve anında sıcak su (suyu kapayıp açınca anında sıcak su akmalı) kısacası kalite önemli. Ayrıca Bosch Euromaxx'ı da düşünüyorum. Buderus sanki daha çok kafama yatıyor ama konu uzmanı ve deneyimi olan arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler..
  • quote:

Orjinalden alıntı: sukeynaa

Merhaba katılımcılar
    bu hafta içinde kombi markasına karar verip almam gerekiyor. hermetik, 20.000 lik Buderus akıllı kombi U052, yada Viessmann vitopen100 düşünüyorum. Benim için yakıt tasarrufu, iyi ısınabilme, uzun ömür, servis imkanı, sessizlik ve anında sıcak su (suyu kapayıp açınca anında sıcak su akmalı) kısacası kalite önemli. Ayrıca Bosch Euromaxx'ı da düşünüyorum. Buderus sanki daha çok kafama yatıyor ama konu uzmanı ve deneyimi olan arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Arkadaşım sordugun bütün soruların cevabı bu forumda ayrıntılı var. Bu forumun 1 sayfasından başla 90 gün de yazılmış bütün mesajları tartışmaları farklı görüşleri oku....Bütün sorularının cevabı var.. Kurt Beyaz tebeşir ve Aborjinden çok şey ögrendim sagolsunlar....
  • buderus manisadaki bir fabrikada üretiliyor. bunu bizzar buderus türkiye temsilcisi ısısan yetkilisinden duydum.
  • cevabın için teşekkürler. Formun tamamını okudum. viessman hakkında çok şey yazılmış ancak buderus U052 akıll kombi hakkında çok az bilgi mevcut. Daha çok Buderusun yoğuşmalı kombisi üzerinde durulmuş. Buderus U052 akıllı kombi ve viessmann vitopen100 ü karşılaştrmak istiyorum ancak konuya çok yabancıyım. Bu iki markayı önerdiler. Ama hangisi olabilir. Karar veremiyorum.
  • quote:

Merhaba katılımcılar

Ben Vitopent 100 aldım ses problemi yaşadım.48 gün oldu olumsuz cevap aldım ve halen bu problemi yaşıyorum.Benim yaşadığım ses problemi istisna olabilir ama Viessmann sorumsuzluğu istisna değil gerçek.Benim kardeşim Buderus Akıllı kombi aldı Vitopent 100 e göre hem az yakıyor,şu ana kadar sorunsuz çalışıyor, hemde servis kalitesi Viessmanna göre mükemmel.
  • kaliteli5 ;
    yardımın için teşekkürler..
  • Merhaba arkadaşlar, bir iki haftadan beri başlığı takip ediyorum ve yavaş yavaş şöyle bir fikir oluşmaya başladı kafamda. Yoğuşmalı kombinin tasarrufu yoğuşma yapmasından kaynaklanıyor. Yoğuşma olabilmesi içinde petek boyunun 10 m den fazla olması gerekiyor, diğer bir değişle ısıtılacak mekânın 150m2 den fazla olması gerekiyor bunun sebebi ise ancak geri dönen suyun 40 derece veya altında olması durunda yoğuşma yapabiliyor olması. Benim dairem 120m2 ve henüz inşaat aşamasında daireye yerden ısıtma sistemi döşetme imkânım var duyduğum kadarıyla yerden ısıtma sistemi panel radyatörlü sisteme göre yüzde 20 daha tasarruflu ve yerden ısıtmalı sistemde boru içindeki suyun çalışma sıcaklığı 40 derece. Eğer öyleyse 150 m2 nin altında bir daire yede yerden ısıtmalı sistem yapılarak, yoğuşmalı kombi kullanılabilir diyorum? Siz ne dersiniz??? :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: recd

Merhaba, ben bu konunun acemisi olarak birkaç soru sormak istiyorum.
    210 metrekare net kulanım alanı olan ve yaklaşık 15-17 metretül petek içeren müstakil ,ısı yalıtımlı dubleks evime önerebileceğiniz kombi veya kazan markaları nedir?
    Bana gerekli olan enerji miktarı nedir?
    Ben uzaktan kumandalı oda termostatı düşünüyorum, fakat bu uzaktan kumandaların mesafesi ne kadardır bilen varmı ?
    Şuanda bodrum katında halihazırda kat kaloriferinde kömür yakıyorum, şayet bodruma kombiyi yerleştirirsem uzaktan kumanda işe yararmı ?
    Elektrik kesintileri sırasında kombiler için önereceğiniz kesintisiz güç kaynağı varmı ?
    Boyler olmadan bu kombiler yeterli sıcak su sağlayamıyormu?
    Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Selamlar,

Petek hesabı yapılırken evinin konumuna,yerine,apartmandaki mevkiine bakıldığını hesaba katarak metrajın doğru seçildiğini söyleyebilirim. Yaklaşık olarak en az 30.000 kcal/h gücünde bir cihaza ihtyacın var. Isı yalıtımınında iyi olduğunu hesaba katıyorum tabii...

Yoğuşmalı kombi + boyler kullanımına uygun gözüküyor. Verimli olarak kullanabilirisin.
    Uzaktan kumandalı oda termostatları açık alanda 200m kapalı alanlarda 50m kapasitelidir.
  • quote:

Merhaba katılımcılar

Güzel kombiler tercih etmişsin, birde Vaillant Plus kombilere bakmanı tavsiye ederim.
  • Arkadaşlarım benim derdim insanlar neden aldatılıyor ? Bu gün yine bir gazetede bir kombi reklamı var. % 110 verimli yoguşmalı kombi satıyormuş....Verdigi oran yalan % 108 olacak EN 483 - EN 677 ile değil eski ölçüm standardıyla ifade ediyor, kendi verimini yüksek gösteriyor...Bu % 108 de YALAN..BU ORAN HERMETİKLE YOGUŞMALI ARASINDAKİ VERİM FARKIYMIŞ...Bu nasıl Farksa ? Hermetik % 92 verimli Yoguşmalı % 99 verimli aradaki fark % 7 ...Ben böyle anlıyorum...Aborjin yazmıştı çok dogru cebindeki 100 lira harcarken 108 lira olurmu ? Bu ne akıl ? Bu ne mantık? Şimdi ben 100 M3 dogalgaz yakıp 108 M3 dogalgaz ısısı alacagım bu ne saçmalık ? Ama dogrusu % 99 verim yoguşmalı kombilerde peki...% 1 havaya gidiyor....Onu anlarım... Hermetikte % 94 olsa yada % 92 neyse aradaki % 6 fark yada% 8 fark havaya gidiyor... Duman ve buhar olarak... Yoguşmalı bunun içindeki ısıyı tekrar kullanıyor % 1 havaya gidiyor...Bu yazdıklarım bu kadar basit ve açık... NEDEN % 110 VERİMLİ KOMBİ SATIYORUZ DİYE İNSANLAR ALDATILIYOR ? Yoguşmalı verimi % 99 kocaman firmalar bile yalan söylemekten utanmıyorlar... Benmi yanlış düşünüyorum onlarmı yanlış?...Gözünüzü açın aldanmayın arkadaşlar....Saygılarımla.....

Bu konunun uzmanı arkadaşlarım hep bize anlattılar eviniz büyük petk boyunuz 15- 17 metre ise yada yerden ısıtma ise yoguşmalı size % 7 verim farkı saglıyor..Her 100 liralık faturada 7 lira...Yıllık % 20 gazdan tasarruf edersin diyenler var...Nerede % 20 gaz tasarrufu ? Eve dogru dürüst yalıtım yaptırın % 40 tasarruf...2,5 yılda yalıtım masrafınız çıkıyor....İş dogru dürüst ısı yalıtımı yapmakta bitiyor....Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 8 Ocak 2007; 17:34:31 >
  • 1 ayda 350 ytl doğal gaz faturası geldi bu normal mi ki havalarda sıcak.en fazla 250 diye duymustuk bu fatura cok fazla değil mi?

kombi- demirdöküm aden
  • quote:

Orjinalden alıntı: Birce

1 ayda 350 ytl doğal gaz faturası geldi bu normal mi ki havalarda sıcak.en fazla 250 diye duymustuk bu fatura cok fazla değil mi?

kombi- demirdöküm aden

Coşmuşun nerde yakıyosun, kuzey kutbundamı....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Birce

1 ayda 350 ytl doğal gaz faturası geldi bu normal mi ki havalarda sıcak.en fazla 250 diye duymustuk bu fatura cok fazla değil mi?

kombi- demirdöküm aden

Sıcak suyu düşün....Kaç kişi kaç kez banyo yapıyor, mutfakta sıcak su tüketimi ? Ne bileyim ev kaç derecede ? 1 m 3 dogalgaz 8250 kcal ise tam kapasita yanan 20000 lik bir kobbi Bir saatte 2,5 m3 gaz yakmak zorunda en az.... Sürekli yanmıyor arada molalar var dinleniyor....Kısık ayarda yanıyor.....Bunlar hep hesap.....Evi 22 C de degil 25 C tutayım desen gaz tüketiminde çok fark eder....Sen kendi hesabını daha iyi bilirsin......Saygılarımla....
  • Gaz kaçağı olmasın ??? Birde tüm tüketicileri kapatıp saati bir kontrol etsen , bir arkadaşımızın başına gelmişti , çok hafif bir kaçak olduğu için farkedilmedi ama aylık tüketimi 2 ye katlayınca iş anlaşıldı :(
  • kuzey kutbunda olsam yine sorun değil :(

@taşkafa
    @CenturyVB çok teşekkur ederim

Evimiz 103 m2. 2 tane 180lik 1 tane 150lik 1 tane 100 ve 1 tane 80 lik petekler mevcut

1 ayda 470 m3 tüketilmiş faturaya tekrar baktım 306 ytl +40 güvence bedeliyle 346 ytl oluyor gerçi yine fazla oluyor

20000lik kombi de sıcak su banyo haricinde kullanılmıyor , ev 20 derece

24 saat de 50 de yanmasına rağmen bazen 20-17-15-13 m3 yakıyor peki bu normal mi yani surekli aynı m3 de yakması gerekmezmi?
  • evim 132 m2 camlar ısıcamlı, 4. kat(üstte 2 kat var) kuzeye bakıyor. direkt güneş görmüyor. ekstra bir yalıtımı yok . yer istanbul küçükçekmece

kombim buderus gb022 24 k yoğuşmalı

verimi yüzde kaç bilmiyorum ama aprtmanda bütün gün kombi yakıpta en az fatura ödeyen ev biziz.

geçen sene en fazla 149 ytl fatura geldi ( şubat 2006) o ay diğer komşular en az 200 ytl ödediler.

normal aylarda da 70-80 arası geliyor; komşular ise 110-120 arası ödemekteler.

kasım 2005 ile aralık 2006 arası yakıt tüketimim 1177 metreküp,

ortalama ödediğim fatura ise 52.3 ytl , ( 12 ay faturasını topladım 12 ye böldüm)

bu arada belki haberiniz yoktur igdas.com.tr den son 12 aylık fatura ve yakıt tüketim bilginize ulaşabiliyorsunuz.

bi arkadaş buderus manisada üretiliyor demiş. benim kombimde made in netherland yazmakta. manisa da ürettirip üstüne hollanda malı yazmazlar diye düşünüyorum.

fatura rakamları objektif değil farkındayım ama fikir vermesi için yazdım

kablosuz oda termostatım var. evin içi her daim 22.5 derece de sabit. (bu derecede kombinin üstünde gözüken su cıaklığı rakamı ise 45-50 derece arası değişiyor daha 60 rakamını görmedim)

termostatı gündüz salona akşamda iki yatak odasının arasındaki koridora koyuyorum.

24 saat açık kombi. zaten kombiye herhangi bir müdahalede bulunmuyoruz. basınç saatine bakıyorum ara sıra o kadar. kışın açıyorum yazın kapatıyorum. televizyon gibi sıfır ayar sıfır zahmet. bir kere kışın başında oda termostatının pillerini değiştirip ayarını yapıyorum. ilk yaktığımda peteklerden biraz su alıyorum hepsi o. 30 dk lık bir ayar işlemi ile bütün kışı kombi ile ilgilenmeden geçiriyorum. bence büyük rahatlık.

buderus pahalı; bende imkanlarımı zorlayarak aldım. şu an benimle aynı koşullara sahip aynı yöne bakan aynı ebattaki dairede evinde sürekli kombi yanan komşuma göre ayda 40 ytl az yakmaktayım.
    yılda 480 ytl edecek bu. 5 yıl sonra kombi kendini amorti edecek ( 2500 ytl ye almıştım) ömrüde söylenen gibi 20 yıl civarında olursa bu süre zarfında kendini 3 kez daha amorti edecek. ben bu ömür meselesine de inanmaktayım. çok yakın bir tanıdığım neredeyse 13 yıldır buderus kullnmakta. hiç bir arıza/sorun ile karşılaşmadı. diğer bazı tanıdıklarda da var onlarda 13 yıl olmasada 7-8 yıldır kullanmaktalar onlarda bir sorun ile karşılaşmamışlar. broşürlerinde de almanyada 30 yıllk buderusların hala çalışmakta olduğu yazmakta. tabi broşür doğru olmayabilir.

elektronik üründür. her elektrikli ürün gibi her an da bozulabilir. şans faktörünüde kabul ediyorum. ayrıca evimde voltaj regülatörü var. yani elektriğim her zaman 220 v olarak sabit. bununda elektrikli cihazların ömrüne büyük katkıs olduğunu düşünmekteyim. çok pahalı cihazlar değiller bu regülatörler. bence herkes taktırmalı. 15 yıldır takılı. bir tek elektrikli cihazım elektrik yükselmesi/azlığı/ilk elektrik gelmedeki yüksek voltaj sebebi ile bozulmadı yanmadı.

ayrıca kombi 10 sene dayansın bana yeter .verdiğim parayı 2 kere çıkaracak nasıl olsa.

ben montajı profesyonel kişilere yaptırttım kombiyi aldığım yer buderus yetkili bayiisi idi. tesisatımıda aynı firmaya döşettim. buderusu her tesisatçı tanımaz. size tavsiyem buderus alacaksanız benim yaptığım gibi yapmanız.

dediğim gibi verimi yüzde kaç bilmiyorum ama gerçekten ekonomik yakıyor.

hayırlı günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 10 Ocak 2007; 10:30:30 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: tasshelhoff

evim 132 m2 camlar ısıcamlı, 4. kat(üstte 2 kat var) kuzeye bakıyor. direkt güneş görmüyor. ekstra bir yalıtımı yok . yer istanbul küçükçekmece

kombim buderus gb022 24 k yoğuşmalı

verimi yüzde kaç bilmiyorum ama aprtmanda bütün gün kombi yakıpta en az fatura ödeyen ev biziz.

geçen sene en fazla 149 ytl fatura geldi ( şubat 2006) o ay diğer komşular en az 200 ytl ödediler.

normal aylarda da 70-80 arası geliyor; komşular ise 110-120 arası ödemekteler.

kasım 2005 ile aralık 2006 arası yakıt tüketimim 1177 metreküp,

ortalama ödediğim fatura ise 52.3 ytl , ( 12 ay faturasını topladım 12 ye böldüm)

bu arada belki haberiniz yoktur igdas.com.tr den son 12 aylık fatura ve yakıt tüketim bilginize ulaşabiliyorsunuz.

bi arkadaş buderus manisada üretiliyor demiş. benim kombimde made in netherland yazmakta. manisa da ürettirip üstüne hollanda malı yazmazlar diye düşünüyorum.

fatura rakamları objektif değil farkındayım ama fikir vermesi için yazdım

kablosuz oda termostatım var. evin içi her daim 22.5 derece de sabit. (bu derecede kombinin üstünde gözüken su cıaklığı rakamı ise 45-50 derece arası değişiyor daha 60 rakamını görmedim)

termostatı gündüz salona akşamda iki yatak odasının arasındaki koridora koyuyorum.

24 saat açık kombi. zaten kombiye herhangi bir müdahalede bulunmuyoruz. basınç saatine bakıyorum ara sıra o kadar. kışın açıyorum yazın kapatıyorum. televizyon gibi sıfır ayar sıfır zahmet. bir kere kışın başında oda termostatının pillerini değiştirip ayarını yapıyorum. ilk yaktığımda peteklerden biraz su alıyorum hepsi o. 30 dk lık bir ayar işlemi ile bütün kışı kombi ile ilgilenmeden geçiriyorum. bence büyük rahatlık.

buderus pahalı; bende imkanlarımı zorlayarak aldım. şu an benimle aynı koşullara sahip aynı yöne bakan aynı ebattaki dairede evinde sürekli kombi yanan komşuma göre ayda 40 ytl az yakmaktayım.
    yılda 480 ytl edecek bu. 5 yıl sonra kombi kendini amorti edecek ( 2500 ytl ye almıştım) ömrüde söylenen gibi 20 yıl civarında olursa bu süre zarfında kendini 3 kez daha amorti edecek. ben bu ömür meselesine de inanmaktayım. çok yakın bir tanıdığım neredeyse 13 yıldır buderus kullnmakta. hiç bir arıza/sorun ile karşılaşmadı. diğer bazı tanıdıklarda da var onlarda 13 yıl olmasada 7-8 yıldır kullanmaktalar onlarda bir sorun ile karşılaşmamışlar. broşürlerinde de almanyada 30 yıllk buderusların hala çalışmakta olduğu yazmakta. tabi broşür doğru olmayabilir.

elektronik üründür. her elektrikli ürün gibi her an da bozulabilir. şans faktörünüde kabul ediyorum. ayrıca evimde voltaj regülatörü var. yani elektriğim her zaman 220 v olarak sabit. bununda elektrikli cihazların ömrüne büyük katkıs olduğunu düşünmekteyim. çok pahalı cihazlar değiller bu regülatörler. bence herkes taktırmalı. 15 yıldır takılı. bir tek elektrikli cihazım elektrik yükselmesi/azlığı/ilk elektrik gelmedeki yüksek voltaj sebebi ile bozulmadı yanmadı.

ayrıca kombi 10 sene dayansın bana yeter .verdiğim parayı 2 kere çıkaracak nasıl olsa.

ben montajı profesyonel kişilere yaptırttım kombiyi aldığım yer buderus yetkili bayiisi idi. tesisatımıda aynı firmaya döşettim. buderusu her tesisatçı tanımaz. size tavsiyem buderus alacaksanız benim yaptığım gibi yapmanız.

dediğim gibi verimi yüzde kaç bilmiyorum ama gerçekten ekonomik yakıyor.

hayırlı günler

Verdigin gerçek rakamlar için teşekkür ederim tashelhof arkadaşım. O metrekareye yoguşmalı koymak için radyatör ilave ettinmi ? Bizde 4,5 mt radyatör koymuşlar 134 m 2 ye Gülünç bir rakam...En az 7 mt olacak biliyorum...yer hadımköy...
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.