DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: bistroman Daha Az
1 Kayıtlı Üye
40.633
Cevap
272
Favori
3.848.938
Tıklama
Giriş
Mesaj
  • Er
   4 Mesaj
   26 Ocak 2009 18:24:29
   Merhaba sayın maxfocus
   Müsait olduğunuzda bizede bir yol gösterirseniz çok müteşekkir olacağız.

   Ailemin oturduğu eve kombi taktırmayı düşünüyoruz ancak konu hakkında bilgimiz çok yetersiz. Ben şu anda işlerimden dolayı başka bir şehirde olduğum için yakından ilgilenemiyorum ancak bir kaç firmayla görüşmüşler ve hepsinin birbirinden zıt şeyler söylemesinden dolayı akılları dahada karışmış .Ben burada bize yardımcı olabilecek birilerinin olabileceğini düşündüğümden dolayı evin ölçülerini ve yeni takılacak peteklerin ölçülerini aldım.Evin tesisatı önceden var.Yeni takılacak petekler demirdöküm plus,vanalarda eca olacakmış. Ev 2 oda 1 salon ,2.kat, İzmir Karşıyakada,10 yıllık bir apartman.

   Salon : 480cm-570cm yükseklik 246cm Takılması düşünülen petek boyları (2 adet) en 140cm ve en 80cm boyları 60cm
   1.oda : 320cm-480cm yükseklik 246cm (1 adet) en 80 cm boy 60cm
   2.oda : 324cm-480cm yükseklik 246cm (1 adet) en 80cm boy 60cm
   banyo : 227cm-320cm yükseklik 246cm Banyoya havlupan takılacakmış
   Mutfak : 280cm-462cm yükseklik 246cm (1 adet) en 40cm boy 100cm(özel yapılacakmış)
   Koridor : 5-6 metrelik bir koridor (1 adet) en 60cm boy 60cm

   Kafamıza takılan sorulara gelince,

   1)Kimi firma 20000 kimiside 24000 lik takılması konusunda tavsiye vermişler.Hangisi daha mantıklı bir tercih olur?Yoğuşmalı veya yoğuşmasız olması birşey değiştirir mi?
   2)Takılması düşünülen petek boyları uygun mudur?
   3)Bu bilgiler ışığında gelecek yıllarda sorun çıkarmayacak,verim-maliyet açısından optimum fayda alabileceğimiz bir kombi tavsiyesi verseniz hangisini taktırmamızı önerirdiniz?

   Şimdiden teşekkür ederim.İyi akşamlar.   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   26 Ocak 2009 19:34:36
   Sn.maxfocus,
   Antre çok küçük vestiyer var ve ıslak zemin yapılı petek koyamadım.Oda termostatının yerini değiştirdim. Siemensin dijital oda termostatını aldım.Hepsini denedim. Ama malesef sonuç değişmedi.Dijital termometrem var.Mekanik oda termostatı ile aralarında 1 derece gibi fark oluşuyor. Isı dalgalanmaları ve peteklerin 50-55 derecede iyice ısınmaması ve 70-75-80 dercelerde çok ısınması durumlarında ,
   -Petek boyu,yetersizliği
   -Kombi sirkülasyon pompasının kademe ayarını düşük ve yüksek olması
   -Filtreleri temizlenmesi,
   Nasıl etkiler.Buna benzer şeyler söyleniyor.Bunların pratik olarak anlaşılması nasıl olur?Petekler 50-55 derece kombi sıcaklığında kendini zor ılıtırken 60-65 derece ve yukarılarda el değmiyecek şekilde ısınıyor.Sirkülasyon problemi,filtre tıkalı olsa bunların olması mümkünmü?
   Size Pm attım.Dosya göndereceğim.Evin durumunu daha iyi anlatabilirim.Selamlar.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   405 Mesaj
   26 Ocak 2009 20:57:29

   quote:

   Orjinalden alıntı: maxfocus


   Alıntıları Göster   Selamlar,

   Evet bu şekilde sensörün görevini devir alıyor diyorsunuz ama böyle olsa idi;
   Burda dönüş suyunun sıcaklığını okuyan bir sensör var ve bu sensör hassasiyetine ve ölçme aralığına bağlı olarak temas halindeki suyun sıcaklığına göre değişen elektriksel sinyal gönderiyor, Elektronik devre gelen sinyale göre olması gereken değeri karşılaştırır ve ısıtmanın başlaması talimatı verir.
   Eğer siz bunun önüne seri bağlantı olacak şekilde bir oda termostadı bağlarsanız , bu termostad aslında dönüşdeki sensörü devreye alma ve devreden çıkarma işlemi yapacakdır. Zira oda termostadı bir elektrik düğmesi mantığı ile çalışıyor, sadece tahrik termometal, sıvı veya gazla olabiliyor.

   Tamam oda termostadı , dönüş suyu sensörünü devreye aldı bu durumda kazan sıcaklığı misal 60 dereceye ayarlandı ise kombinin çalışma aralığı ise 14 derecelik bir fark ile gerçekleşiyorsa dönüş suyu sıcaklığıda 53 derecenin üstünde ise termostad kombiyi ısıtmaya bile alsa sensörden halen sıcaklık yüksek sinyali geleceğinden kombi ısıtmaya geçmezdi , ne dersiniz. Sizin söylediğinize göre oda termostadı start verdiğinde sensöründe ,dönüş suyu sıcaklığına göre ısıtmaya geçme konumunda olması gerekirdi.
   Oda termostadı üzerindeki elektronik devre burdaki sensörün çalışma aralığını örtecek şekilde olmalı yani daima start sinyali vermeli bu şekilde olursa sensör aslen devre dışı kalmıştır, yanlız bu durumda bu basit oda termostadlarında bile uyum problemi ve eğer dönüş suyu sensörü güvenlik amaçlı kullanıyorsa bu şekilde kullanımda sorun olur.

   Bana çok mantıklı gelmiyor. Aslında bir devre şemesı olsa anlardık.


   sevgili maxfocus

   mutabık olabileceğimiz bir senaryo yazalım:

   kombiyi 60 derecede çalıştıralım. diyelim ki gidiş suyu 67 ye kadar kombi çalıştı, bu değere yaklaşırken modülasyona geçti, 67 de stop etti. sirkülasyon devam etti ve dönüş suyu sıcaklığı 53 dereceyedüşünce yeniden start aldı. bu dögü böylece devam eder gider.biz ayarladığımız dereceyi değiştirmediğimiz sürece eğer ihtiyacımız olan ısıl miktar da değişmez ise bu döngü eşit aralıklarla tekrarlanır.

   gelelim değişen şartlar alt senaryosuna:
   1- dış ortam ısısının düştüğünü farzedelim. bu durumda evin ısıl ihtiyacı artacaktır. eğer ihtiyaç artışı 60 derecelik başlangıç ayarımızın tolere edebileceği kadar olursa on süresindeki bir miktar artış ve of süresindeki azalış ile sistem ortam değişikliğine uyum sağlar. eğer ihtiyaçtaki artışa uyum sağlanamaz ise sık dur-kalk hadisesi ortaya çıkar. bu durumda kombinin ayarını biraz artırmamız gerekir.
   2- şimdi bu sisteme bir oda termostatı ekliyelim ve durumu gözleyelim. bunu da 20 dereceye ayarlıyalım. diyelim ki bu da 1 derece sapmayla çalışsın. bu durumda oda sıcaklığı 21 ile 19 arasında gider-gelir. ortamın ısıl ihtiyacına göre ayarladığımız sistem (60 a ayarlamıştık) 53-67 arasında çalışmaya aynen devam edecektir. eğer ortamın kalori ihtiyacı bu ayarla optimum süreçte karşılanabiliyorsa sorun çıkmayacaktır. ama ihtiyaç, kurulu sistemin ve yapılan ayarın sınırını zorluyorsa çalışma periyodu belirgin bir şekilde hızlanacaktır. bu durumda iki şey yapılabilir:
   -60 olarak yaptığımız ayarı artırmak
   -yada peteklerin 60 daki ısıl verimini artırmak(pratikte mümkün değil, petek boyunu artırmak lazım)
   oda termostatı odanın ısısı 21 e ulaştığında devreyi açarak kesinlikle ısıtmanın durmasını sağlar. ama start için aynı şeyleri söylemek zor. oda ısısı ne kadar düşerse düşsün, geri dönüş suyu 53 olmadıkça sistem start almayacaktır. çünkü bu durum oda termostatının sorunu değildir. oda termostatı üreticileri start için dönüş suyu sıcaklığı 53 e düşene kadar ortamın da 19 a düşeceğini öngörmüşlerdir. eksik verimli bir tesisatla ideale göre dizayn edilmiş bir cihazdan verim beklemek mümkün değildir. sadece basit bir oda termostatıyla otomasyon sağlamak ancak eski sistem modülasyonsuz kombilerde işe yarayacaktır. yada kombi ayarını yüksek tutup on-of kararını sadece termostata bırakmak gerekir.
   eğer ortamın ısıl ihtiyacı azalırsa, oda termostatı sistem 67 yi bulmadan devereyi açacak, çalışmayı durduracaktır. ama starta müdahalesi yine sorun olacak ve 53 mutlaka beklenecektir.
   uygun tesisatta her iki konumda da sorunsuz çalışma sağlanır. ama yetersiz tesisatla oda termostatından arzu edilen otomasyonu elde etmek güç gözüküyor.bazı oda termostatı hediyeli kombilerde sonradan kullanıcıların çoğu termostat iptali yaptırıyorlar. bu durumun tek izahı ortama verilmesi gereken ısının yeterli hızda verilemediği durumlardır. en sık rastlanan sebepse küçük petek hadisesi.
   3- ısıl ihtiyaca göre gidiş-dönüş reimini dış hava sensörüne ayarlatırsak, of' u oda termostatına ve on' u dış hava sensörüne bırakıp, bir de yeterli petek kullanırsak bence tam bir otomasyon sağlarız. startın her halükarda oda termostatında olmasını sağlamamız bence mümkün değildir. gece-gündüz sıcaklıklarının yerine göre 10-15 derecelik farkları olduğu ülkemiz şartlarında oda termostatından çok şey beklemek mantığıma sığmıyor.

   sizde oda termostatı varsa benzeri bir uygulamayı denemenizi ve bizimle paylaşmanızı rica ediyorum.

   saygılarımla.


   _____________________________

   EOS-550
  • Er
   2 Mesaj
   26 Ocak 2009 22:25:13
   Öncelikle herkese merhabalar, bir süredir formun geçmişten günümüze kadar olan sayfalarını okudum oldukça yararlı bilgiler buldum bu bilgiler için herkese çok teşekkür ederim.

   Malum yaşam giderek zorlaşıyor, insan temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor kıt kaynakla en yüksek verimi almaya çalışıyoruz.hele ısınmak için yapılan harcamaların haddi hesabı yok birde üstüne yapılan zamlar insanın belini büküyor.

   Bu yaz evleneceğim için dairemizi yeniliyoruz.Şuan evimizde sobalı doğalgaz mevcut doğalgaz tesisatıda sobalı sisteme göre döşeli bu tesisatı değiştireceğim. evimiz istanbulda yaklaşık 80-90 m2 arası orta katta ama 3 tarafıda açık caddenin köşesinde bir bina bu kış camları çift cam ısı camlı pvc pencereyle kapattık iki tarafında balkon var büyük balkonu pvc ile kapatıp mutfağa dahil ettik şimdide doğal gaz tesisatını deri değiştireceğiz. bildiğim kadarıyla kombiden çıkan sıcak su borusu tüm petekleri dolaştıktan sonra kombinin soğuk su girişine geri dönüyor. petekler ısınıncaya kadar tüketim oldukça fazla oluyor. ben bunun yerine her peteğe ayrı bir boru gönderip kombinin altına takacağım bir dağıtıcıya bağlamayı düşünüyorum.böylece sıcak su hiç diğer petekleri dolaşmadan direk olarak peteklere gidip gelecek bu şekilde tüketim daha az olur diye düşünüyorum.sizce bu şekilde olması doğru olur mu?
   yoğuşmalı bir kombi almayı düşünüyorum bir kere kombi almayı düşünüyorum alıncada uzun süre sorunsuz ve verimli kullanabileceğim tabi birde ısınırken cebimin yanmadığı bir kombi düşünüyorum neler olabilir
   birde buderus un gb022 24k modeli nin fiyatları ne aralıkta internettem baktığımda 2.500-3.500 arasında rastladım çok farklı fiyatlar çıkıyor (içerik olarak aynı)şuan güncel fiyatları nedir.
   _____________________________

  • Teğmen
   210 Mesaj
   27 Ocak 2009 00:13:17
   Mekanik oda termostatı hk;
   Selamlar
   25.01 de DD Sargon Yoğuşmalı kombi ve DD mekanik oda termostatı ile yalıtımı zayıf ve 3.iklim bölgesine yakın seyreden bir ilçede denediğim çalışma tarzını aktarayım belki faydası olacaktır.

   Ortam ısısı 14oC civarıydı ve termostatı 18oC ye getirdim. Kombi tarafında sıcaklığı 50oC olarak ayarladım ve sistem çalışmaya başladı.

   Su sıcaklığı 55 olduğunda (enaz 30 dk çalışmıştı) ortamın 18oC olmadığı belliydi ve müdahale ederek sıcaklığı kademeli olarak kombi tarafında 55oC ye kadar getirdim ve kombi 60oC olupta 61oC ye geçeği sırada normal olarak durdu tabiki.

   Ancak ortam halen daha istenilen sıcaklığa ulaşmadığı halde kombi ekranında su sıcaklığı birden 60 dan 50 ye düşerek sanki dönüş suyu 50oC imiş gibi gösterdi ve çalışmaya 1-2 dk aradan sonra devam etti ve alev başladıktan sonra su sıcaklığı 59oC gösteriyordu.

   Bu mantıkla devam etmek için su sıcaklığını arttırmam gerekti ancak yoğuşmalı tasarrufu olmayacağından termostatı 16oC dereceye getirerek termostatın devre dışı kalmasını sağladım. Bu ayarda yani termostat 16oC , kombi 50oC ayarında iken bir kezde termostatın start vermesi ile çalışma başladı.

   Kombi suyu 54oC iken termostatın devreyi açması ile sistem devre dışı oldu ve termostatta 1oC artışlar ile ve su sıcaklığı 50oC (55-45) ayarında 18oC ye kadar ortam ısı kaybı ile verilen ısı dengelenmiş oldu.

   ÖZET olarak kombi ekranında dönüş sıcaklığı 50oC gösterse bile (55oC ayarlı), termostattan çalış emri geldiği sürece dönüş suyu sıcaklığına bakmıyor ve kısa bir aradan sonra alev tekrar başlıyor ve 50den hızlıca 59oC ye geliyor. Belkide marka modele göre termostat ve su sıcaklığı arasında farklı kabuller farklı çalışma şekilleri olabilir.


   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   27 Ocak 2009 11:44:42
   quote:

   Orjinalden alıntı: cihan1801
   Öncelikle herkese merhabalar, bir süredir formun geçmişten günümüze kadar olan sayfalarını okudum oldukça yararlı bilgiler buldum bu bilgiler için herkese çok teşekkür ederim.
   Malum yaşam giderek zorlaşıyor, insan temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor kıt kaynakla en yüksek verimi almaya çalışıyoruz.hele ısınmak için yapılan harcamaların haddi hesabı yok birde üstüne yapılan zamlar insanın belini büküyor.
   Bu yaz evleneceğim için dairemizi yeniliyoruz.Şuan evimizde sobalı doğalgaz mevcut doğalgaz tesisatıda sobalı sisteme göre döşeli bu tesisatı değiştireceğim. evimiz istanbulda yaklaşık 80-90 m2 arası orta katta ama 3 tarafıda açık caddenin köşesinde bir bina bu kış camları çift cam ısı camlı pvc pencereyle kapattık iki tarafında balkon var büyük balkonu pvc ile kapatıp mutfağa dahil ettik şimdide doğal gaz tesisatını deri değiştireceğiz. bildiğim kadarıyla kombiden çıkan sıcak su borusu tüm petekleri dolaştıktan sonra kombinin soğuk su girişine geri dönüyor. petekler ısınıncaya kadar tüketim oldukça fazla oluyor. ben bunun yerine her peteğe ayrı bir boru gönderip kombinin altına takacağım bir dağıtıcıya bağlamayı düşünüyorum.böylece sıcak su hiç diğer petekleri dolaşmadan direk olarak peteklere gidip gelecek bu şekilde tüketim daha az olur diye düşünüyorum.sizce bu şekilde olması doğru olur mu?
   yoğuşmalı bir kombi almayı düşünüyorum bir kere kombi almayı düşünüyorum alıncada uzun süre sorunsuz ve verimli kullanabileceğim tabi birde ısınırken cebimin yanmadığı bir kombi düşünüyorum neler olabilir
   birde buderus un gb022 24k modeli nin fiyatları ne aralıkta internettem baktığımda 2.500-3.500 arasında rastladım çok farklı fiyatlar çıkıyor (içerik olarak aynı)şuan güncel fiyatları nedir.


   Selamlar,

   Öncelikle Hayırlısı olsun. düşündüğünüz kollektörlü dağıtım sistemi en ideal sistem olarak uygulanıyor ama dairenizin , zemin kısmının komple kazılması gerekecek.Yani uygulama açısından zor ve masraflı bir yöntem. Performans açısından ise en iyi neticeyi alırsınız.
   Ancak dağıtım kollektörünü mümkün olduğunca en kısa boru boylarına ulaşacağınız merkezi bir noktaya konumlandırın.
   80 m2 net ısıtma alanı için yoğuşmalı kombi eğer bütçeniz uygun değilse gerek yok. Hatta kollaktörlü yerine sıva üstü , zeminde süpürgelik hizasını takip eden tesisatta kullanmanız yine daha az masraflı olacaktır.
   Bu şekilde ECA confeo digital veya DD nitron ile yoğuşmalı ve kollektörlü sisteme göre en az 2000 (1200 kombide, 800 tesisat+petek) ytl cebinizde kalır. 2000 ytl yide 4-5 yıl gibi makul bir sürede amorti etmeniz için aylık 100 ytl fark çıkması gerekir ki bu 85 m2 için zor.
   2000 ytl 4 sene için %14 net ten 3380 olur . Ayda 80 ytl avantjınız olsa 6*80 = 480 ytl 3380/480 = 7 yıl olur. Bundan tasaruf ettiğiniz miktarında finans getirisiniz düşsek, 360 ytl 3380-360 = 3020/480= 6,3 yıl olur. Bence hiç değmez.

   85 m2 eviniz için ise yaklaşık 9000 kcal gerekiyor 9000 /1450= 6,2 mt pkkp22 h:60 petek uygulatmanız gerekli.
   Yoğuşmalı kullanımında ise 9000 /1100 = 8,2 mt ideal olur.

   Buderus gb022 için çalıştığım yerde arkadaşım bir tanıdık bularak peşin 1150€ kdv si içinde alım yaptı.
   Buderusda kdv si dahil şeklinde bir kampanya vardı halen devam ediyorsa bundan faydalanabilirisiniz. Ayrıca daha küçük kapasiteli gb042 de sizin için uygun bir cihazdır. Bunların dışında ECA confeo Premix 24 kw veya Baymak brötje novadens ekstra premix 240 fi olabilir.Kolay gelsin.


   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   27 Ocak 2009 13:37:11
   quote:

   Orjinalden alıntı: elmaci
   sevgili maxfocus
   mutabık olabileceğimiz bir senaryo yazalım:


   Selamlar Elmacı,

   Senaryon üzerinden değerlendirelim,

   kombiyi 60 derecede çalıştıralım. diyelim ki gidiş suyu 67 ye kadar kombi çalıştı, bu değere yaklaşırken modülasyona geçti, 67 de stop etti. sirkülasyon devam etti ve dönüş suyu sıcaklığı 53 dereceyedüşünce yeniden start aldı. bu dögü böylece devam eder gider.biz ayarladığımız dereceyi değiştirmediğimiz sürece eğer ihtiyacımız olan ısıl miktar da değişmez ise bu döngü eşit aralıklarla tekrarlanır.

   Yukarda ki durumda yani ısıtmada , çıkış suyu sıcaklığına göre kombi ısıtmayı keser. Çalışma aralığı olarak 14 derecelik bir fark olduğu düşünülmüş. Kombi 53 dereceye düşen su sıcaklığı ile start aldı ve ısıtmaya başladı , suyun sıcaklık artışına göre hemen modülasyona geçer ve alev boyunu kısar, bu durumda belli bir süre 90 sn veya 120 sn yada farklı , dönüş suyu sıcaklığınada bakarak suyun ısınması için en iyi programı seçer ve bu sürenin bitiminde eğer halen maks değere ulaşılmamışsa bir modülasyon daha yaparak min gaz miktarına düşerek ısıtmaya devan eder. En azından ECA yoğuşmalılar bu şekilde çalışıyor.
   İhtiyacımız olan ısı miktarı dış ortam sıcaklığına bağlıdır. Ortam ısısının artması veya azalmasına göre ters orantılı olarak değişir.

   gelelim değişen şartlar alt senaryosuna:
   1- dış ortam ısısının düştüğünü farzedelim. bu durumda evin ısıl ihtiyacı artacaktır. eğer ihtiyaç artışı 60 derecelik başlangıç ayarımızın tolere edebileceği kadar olursa on süresindeki bir miktar artış ve of süresindeki azalış ile sistem ortam değişikliğine uyum sağlar. eğer ihtiyaçtaki artışa uyum sağlanamaz ise sık dur-kalk hadisesi ortaya çıkar. bu durumda kombinin ayarını biraz artırmamız gerekir.


   Bu maddeyi Cimbom38 rumuzlu arkadaş için mi verdin emin değilim ama, eğer doğru bir tesisat ve petekler için ise, durum farklı olurdu.
   Sık dur kalk değil, daha uzun ısıtma periyodları ile , daha kısalan bekleme süreleri şeklinde olur.
   Bahis konusu Cimbom38 arkadaşımız ise evet eksik petek boyu nedeniyle ısıtmada çabuk olacağından , dediğin şekilde olabilir.
   Ama oda termostadı kullanırsan yine ısıtma süresi uzarken , bekleme süresi kısalacaktır. (termostadın yerinede bağlı olarak)

   2- şimdi bu sisteme bir oda termostatı ekliyelim ve durumu gözleyelim. bunu da 20 dereceye ayarlıyalım. diyelim ki bu da 1 derece sapmayla çalışsın. bu durumda oda sıcaklığı 21 ile 19 arasında gider-gelir. ortamın ısıl ihtiyacına göre ayarladığımız sistem (60 a ayarlamıştık) 53-67 arasında çalışmaya aynen devam edecektir. eğer ortamın kalori ihtiyacı bu ayarla optimum süreçte karşılanabiliyorsa sorun çıkmayacaktır. ama ihtiyaç, kurulu sistemin ve yapılan ayarın sınırını zorluyorsa çalışma periyodu belirgin bir şekilde hızlanacaktır. bu durumda iki şey yapılabilir:
   -60 olarak yaptığımız ayarı artırmak
   -yada peteklerin 60 daki ısıl verimini artırmak(pratikte mümkün değil, petek boyunu artırmak lazım)
   oda termostatı odanın ısısı 21 e ulaştığında devreyi açarak kesinlikle ısıtmanın durmasını sağlar. ama start için aynı şeyleri söylemek zor. oda ısısı ne kadar düşerse düşsün, geri dönüş suyu 53 olmadıkça sistem start almayacaktır. çünkü bu durum oda termostatının sorunu değildir. oda termostatı üreticileri start için dönüş suyu sıcaklığı 53 e düşene kadar ortamın da 19 a düşeceğini öngörmüşlerdir. eksik verimli bir tesisatla ideale göre dizayn edilmiş bir cihazdan verim beklemek mümkün değildir. sadece basit bir oda termostatıyla otomasyon sağlamak ancak eski sistem modülasyonsuz kombilerde işe yarayacaktır. yada kombi ayarını yüksek tutup on-of kararını sadece termostata bırakmak gerekir.
   eğer ortamın ısıl ihtiyacı azalırsa, oda termostatı sistem 67 yi bulmadan devereyi açacak, çalışmayı durduracaktır. ama starta müdahalesi yine sorun olacak ve 53 mutlaka beklenecektir.
   uygun tesisatta her iki konumda da sorunsuz çalışma sağlanır. ama yetersiz tesisatla oda termostatından arzu edilen otomasyonu elde etmek güç gözüküyor.bazı oda termostatı hediyeli kombilerde sonradan kullanıcıların çoğu termostat iptali yaptırıyorlar. bu durumun tek izahı ortama verilmesi gereken ısının yeterli hızda verilemediği durumlardır. en sık rastlanan sebepse küçük petek hadisesi.


   Sisteme oda termostadı ilave edersen, yukarda da belirttiğim gibi petekler büyük yada küçük dış ısı düştükçe, ısıtma süresi uzayacakdır, bekleme süresi kısalır. Petek boyu kısa ise, ısıtma süresi daha çok uzayacakdır. Bekleme kısalacaktır. Ayrıca bu durum ısı yığılması dediğimiz olayıda başlatır ki bu durumda kombi güvenlik nedeniylede devreden çıkabilir.
   Arkadaşın sorunu oda içindeki ısı dengesizlikleri bunun nedeni yetersiz petek boyu ve homojen olmayan ısıtma alanlarıdır. Odalar arasında ısı farkları var ve bunlar alçak ve yüksek basınçtan dolayı hava akımı oluşturuyor.
   Dönüş suyu sıcaklığı 53 de olsa 50 de veya 58 de eğer oda termostadı ayarlanın altına düşmüşse kombi start alır. Dahası oda termostadında kombi belli bir sıcaklık aralığında çalışmayabiliyorda (marka ve modele bağlı) sabit çıkış suyu sıcaklığı kullanılıyor.
   Bu bahsettiğin 53 dereceye düşene kadar ortamın 19 dereceye düşeceği konusunu nerden buldum bilmiyorum ama bunun olması için oda termostadı üstünden tanımlanmış iç ortam, çıkış suyu ve dış ortam parametreleri ve bunların farklı kompanzasyon eğrileri gerekir.
   Bunlar basit aç kapa cihazlar öyle komplike ürünler değil. Ama dediğin türde oda termostadları var tabi ki.

   3- ısıl ihtiyaca göre gidiş-dönüş reimini dış hava sensörüne ayarlatırsak, of' u oda termostatına ve on' u dış hava sensörüne bırakıp, bir de yeterli petek kullanırsak bence tam bir otomasyon sağlarız. startın her halükarda oda termostatında olmasını sağlamamız bence mümkün değildir. gece-gündüz sıcaklıklarının yerine göre 10-15 derecelik farkları olduğu ülkemiz şartlarında oda termostatından çok şey beklemek mantığıma sığmıyor.
   sizde oda termostatı varsa benzeri bir uygulamayı denemenizi ve bizimle paylaşmanızı rica ediyorum.


   Dostum burda da ilginç bir yaklaşımın var, dış hava sıcaklığı düşünce kombi dış hava sensöründen aldığı bilgiye göre önceden yüklenmiş değere göre kazan çıkış sıcaklığını artıtırır veya azaltır bu doğru yanlız , on/off oda termostadı yine ortam ısısına göre çalışacak ve kombiyi on/off yapacaktır. Tek fark kombi kazan ısısını arttırdığı için senin daha sağlıklı bir ısıtma ve bekleme süresi ile uygun ortam ısısı sağlanır.
   Dış hava sensörü start amaçlı kullanılmaz, düşen dış ortam sıcaklığı nedeniyle artan ısı kaybına bağlı olarak ortama daha fazla ısı vermek için kazan suyunun sıcaklığını arttırır. Yani cimbom38 arkadaşın elle yaptığını otomatik yapar ama belirlenmiş kompanzasyon eğrisine göre.
   Eğer bunu kombinin ölçerek hesaplaması çok iyi olurdu ama bunun için oldukça fazla parametre gerekli , dönüş ve çıkış sıcaklıklarının zaman ekseni, birim zamanda geçen su miktarı ölçümü, yada sirkülenin kademeye göre, zaman eksenindeki su miktarı, bunlar bilinirse kombi belli bir süre ölçüm yapıp (aynı ECA gibi ) geçen su miktarına bağlı ısı artışına göre en uygun gaz miktarını ayarlardı ama bunun yerine önceden yüklenmiş parametreleri kullanıyor.

   Dostum, Oda termostadları bulundukları alanı , ayarlanan ısıda tutabilmek amaçlı geliştirilmiş ürünlerdir ve 1. öncelikleri hizmet amaçları budur , bunu hangi kriterlerde sağlandığı 2. veya daha alt önceliktir. Konuya bu şekilde bakmakda fayda var. Bu ürünün daha sağlıklı çalışması içinde , dış hava sensörü gibi ilave ürünler kullanılabilir veya modülasyonlu bir oda termostadı alır bunu dış hava sensörü ile yine kullanırsınız sonuç çok daha iyi olur. Zira modülasyonlu oda termostadı, bulunduğu yerin sıcaklığına göre kendisi modülasyon yaptırıyor bu şekilde ihtiyacın fazlası tüketim olmadığı gibi , ısı sapması sorunuda çok azalır.
   Tabi ki tüm bunların başında düzgün bir tesisat ve doğru petek boyları gerekiyor.
   Bende oda termostadı yok ama ablamın evinde var. Kombi baymak luna3 240fi yoğuşmasız , ben burda denedim ve dediğimden farklı bir uygulama görmedim. Kombiyi 70 dereceye ayarladım oda termostadını 21 dereceye termostad , tık dediğinde kombi ısıtmada ise devreden çıkıyor, tık dediğinde bekliyorsa devreye giriyor.
   Dediğini test etmek içinde dün akşam şunu yaptım, oda termostadı 21 dereceye ayarlı iken kombinin devreden çıkmasını bekledim ve çıkar çıkmaz tekrar termostadı 24 dereceye ayarladım kombi(aslında iki sıtma arsında bekler diyordum ama beklemedi) ısıtmaya başladı bekledim 30 dk sonra kombi ısıtmaya devam ediyorken, tekrar termostadı 21 ayarladım kombi ısıtmayı kesti , o anda dönen suyun sıcaklığı halen yüksekti ve 3 dk sonra tekrar kombiyi 50 dereceye ayarlayıp oda termostadını 23 dereceye ayarladığımda kombi yine ısıtmaya geçti. Yani dediğin şekilde dönüş suyu sıcaklığına hiç bakmıyor. Bu akşam yine gidip bir sefer daha kontrol edicem.
   Kendimede dış hava sensörü ile modülasyonlu bir oda termostadını en kısa sürede almayı hedefliyorum.
   Bu konuda satıcı ve fiyat bilgisi verecek arkadaşlar varsa çok makbule geçecek.
   Saygılarımla.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 27 Ocak 2009; 13:37:36 >
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   27 Ocak 2009 13:55:32
   quote:

   Orjinalden alıntı: xraytr
   Mekanik oda termostatı hk;
   Selamlar
   25.01 de DD Sargon Yoğuşmalı kombi ve DD mekanik oda termostatı ile yalıtımı zayıf ve 3.iklim bölgesine yakın seyreden bir ilçede denediğim çalışma tarzını aktarayım belki faydası olacaktır.
   Ortam ısısı 14oC civarıydı ve termostatı 18oC ye getirdim. Kombi tarafında sıcaklığı 50oC olarak ayarladım ve sistem çalışmaya başladı.
   Su sıcaklığı 55 olduğunda (enaz 30 dk çalışmıştı) ortamın 18oC olmadığı belliydi ve müdahale ederek sıcaklığı kademeli olarak kombi tarafında 55oC ye kadar getirdim ve kombi 60oC olupta 61oC ye geçeği sırada normal olarak durdu tabiki.
   Ancak ortam halen daha istenilen sıcaklığa ulaşmadığı halde kombi ekranında su sıcaklığı birden 60 dan 50 ye düşerek sanki dönüş suyu 50oC imiş gibi gösterdi ve çalışmaya 1-2 dk aradan sonra devam etti ve alev başladıktan sonra su sıcaklığı 59oC gösteriyordu.
   Bu mantıkla devam etmek için su sıcaklığını arttırmam gerekti ancak yoğuşmalı tasarrufu olmayacağından termostatı 16oC dereceye getirerek termostatın devre dışı kalmasını sağladım. Bu ayarda yani termostat 16oC , kombi 50oC ayarında iken bir kezde termostatın start vermesi ile çalışma başladı.
   Kombi suyu 54oC iken termostatın devreyi açması ile sistem devre dışı oldu ve termostatta 1oC artışlar ile ve su sıcaklığı 50oC (55-45) ayarında 18oC ye kadar ortam ısı kaybı ile verilen ısı dengelenmiş oldu.
   ÖZET olarak kombi ekranında dönüş sıcaklığı 50oC gösterse bile (55oC ayarlı), termostattan çalış emri geldiği sürece dönüş suyu sıcaklığına bakmıyor ve kısa bir aradan sonra alev tekrar başlıyor ve 50den hızlıca 59oC ye geliyor. Belkide marka modele göre termostat ve su sıcaklığı arasında farklı kabuller farklı çalışma şekilleri olabilir.


   Selamlar,

   Burda şunu anlamadım
   "Su sıcaklığı 55 olduğunda (enaz 30 dk çalışmıştı) ortamın 18oC olmadığı belliydi ve müdahale ederek sıcaklığı kademeli olarak kombi tarafında 55oC ye kadar getirdim ve kombi 60oC olupta 61oC ye geçeği sırada normal olarak durdu tabiki. "

   55 ayarladınız , kombi çıkış suyu sıcaklığı 60 derece oldu ve 61 olacağı anda durdu.
   61 olduğunda mı durdu yoksa halen 60 mıydı. Burdaki devreden çıkmayı kombimi yoksa termostad mı tetikledi onu anlamadım.
   sonradan "ortam halen istenilen sıcaklığa ulaşmadığı halde 60- 50 düştü demişsiniz bu normal bir durum ısıtma kesildiği için artık dönüş suyu sıcaklığı ekranda gözükecekdir. Bu da hızlı bir düşüş demek oluyor. Zira siz ısıtmada iken çıkış suyu sıcaklığını görüyorsunuz.
   ECA lar da 18 derecelik bir difransiyel kullanıldığından 41 ye ayarlıyken çıkış suyu 50 olduğu anda ısıtma durur, ve dönüş suyu sıcaklığına doğru hızlı bir düşme olur. yaklaşık 3 dk içinde kombideki ayar sıcaklığına düşülür. Bundan sonrada 32 dereceye kadar dönüş suyunun soğuması beklenir.
   Ben, ısıtmayı 5 derecelik bir farkla kombinin kapatma durumuna takıldım. Eğer böyleyse kombi oda termostadından gelecek komuta göre ısıtmayı kapatmamış oluyor. Bunu bir daha kontrol edermisiniz.


   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   27 Ocak 2009 16:36:17
   Sn.maxfocus
   Beni daha iyi anlamanız için evin basit yerleşim planını ve pratik petek ilave hesabını,yerleşimini fikir almak ve uygulamak için göndereceğim. Ama ....Kroki ve excel dosyası ekrenda açık iken klavyedeki print scren (PrtScn) tuşuna basın paint programını açın ... yaptım proğram açılmadı.Pratik yolunu varmı?Oda termostatının yerini değiştirdim ama bir şey farketmedi.Tekrar akşam deneyeceğim ama bir şey değişeceğini sanmıyorum.Ben oda termostatını petek ilavesi olana kadar iptal mi edeyim?Antreye tuvaletten yerden hat çekilmesi gerkiyor. Şİmdi evde inşaat çıkacak.Havalar müsait olunca hemen yapacağım. Daha sonra kendime bende dış hava sensörü ile modülasyonlu bir oda termostatını almayı düşünüyorum.İptal edersem çok zor oluyor kombi balkonda tavsiyeniz nedir?Çoğu zaman gündüzleri güneş olmazsa kombi yakmaya ihtiyaç duyulmuyor.Akşamlar yakıyorum.Gece yatarkende oda termostatını 19 alıyorum.Kendisi biz yatarken sıcaklık düştüğünde kombiye komut veriyor,kombi kendiliğinden yanıp sönüyor.Çok rahat ediyoruz.Oda termostatından gündüzleri ihtiyaç olmadığı zaman açıp kapaması kolay oluyor. Selamlar.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   27 Ocak 2009 17:02:46
   Dosyalar aşağıda

   Ev Planı 1

   Ev planı 2


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbom38 -- 27 Ocak 2009; 17:04:28 >
   _____________________________

  • Teğmen
   210 Mesaj
   27 Ocak 2009 17:26:33

   quote:

   Orjinalden alıntı: maxfocus


   Alıntıları Göster   Selamlar,

   Burda şunu anlamadım
   "Su sıcaklığı 55 olduğunda (enaz 30 dk çalışmıştı) ortamın 18oC olmadığı belliydi ve müdahale ederek sıcaklığı kademeli olarak kombi tarafında 55oC ye kadar getirdim ve kombi 60oC olupta 61oC ye geçeği sırada normal olarak durdu tabiki. "

   55 ayarladınız , kombi çıkış suyu sıcaklığı 60 derece oldu ve 61 olacağı anda durdu.
   61 olduğunda mı durdu yoksa halen 60 mıydı. Burdaki devreden çıkmayı kombimi yoksa termostad mı tetikledi onu anlamadım.
   sonradan "ortam halen istenilen sıcaklığa ulaşmadığı halde 60- 50 düştü demişsiniz bu normal bir durum ısıtma kesildiği için artık dönüş suyu sıcaklığı ekranda gözükecekdir. Bu da hızlı bir düşüş demek oluyor. Zira siz ısıtmada iken çıkış suyu sıcaklığını görüyorsunuz.
   ECA lar da 18 derecelik bir difransiyel kullanıldığından 41 ye ayarlıyken çıkış suyu 50 olduğu anda ısıtma durur, ve dönüş suyu sıcaklığına doğru hızlı bir düşme olur. yaklaşık 3 dk içinde kombideki ayar sıcaklığına düşülür. Bundan sonrada 32 dereceye kadar dönüş suyunun soğuması beklenir.
   Ben, ısıtmayı 5 derecelik bir farkla kombinin kapatma durumuna takıldım. Eğer böyleyse kombi oda termostadından gelecek komuta göre ısıtmayı kapatmamış oluyor. Bunu bir daha kontrol edermisiniz.


   61oC çok kısa süre görüyorsunuz anlık diyelim.

   55oC ayarlı iken +5 , -5 çalışma düzeni uyguluyor. Kombi alevi kapattı sirkülasyon çalışmaya devam etmekte sesinden anlaşılmakta.
   Sonrasında 60dan 50 ye düşüş (bencede normal, ki çalışmanın tümü normal, sadece bu marka bu model bu şekil çalışmakta diye örnek vermek amacım) ve 1-2 dk bekleme sonrasında tekrar alev 59 dan başlama ve 60 da tekrar bitecek olan bir döngü.

   Termostat çalış komutu gönderiyor ve kombi ayar sıcaklığının üst limitine kadar ısıtmaya devam ediyor. Üst limit aşılmayacağından alevi kesiyor kısa bir soğuma ve tekrar üst limite kadar çalışma bu termostatdan istenilen sıcaklığa ulaşmadı komutu gelinceye kadar devam. Su sıcaklığının alt limite kadar düşmesi beklenmiyor. Sanırım anlaşılmayan kısım burası. Sizinkilerde üst limitde durduktan sonra çalışma için alt limit beklenmekte.(su sıcaklığı için) . Ancak bunda çalış komutu geldikçe alt limite bakmıyor sadece üst limit önemli. İyi ayarlanmazsa dur-kalk çalışmaya neden olmakta. O yüzden serviste 70oC civarına ayarlayıp bırakmış.
   Termostat ayar sıcaklığına ulaşırsa komple kapanıyor ve termostatdan çalış komutu beklemeye başlıyor.   _____________________________

  • Onbaşı
   15 Mesaj
   28 Ocak 2009 08:55:28
   merhaba , 1 gunluk dogal gaz kulanıcısıyım dun akşam saat 21.00 cıvarı servıs gelıp kombıyı calıştırdı.evım ızmır de 75 m2 cıvarı net. yalıtım orta duzeyde en ust kat kuzey cephe.petek boyum 5.8 artı havlu pan.kombı falke 20.00,oda termostattı baglattım sıemens manuel en basıt modelı.( 1 hafta prog. dıjıtal modelını buldum aynı marka kdv dahıl 85 tl.ılerde almayı dulunuyorum.)termostatı 22 dereceye ayarladım ortalama, dıjıtal olmadıgı ıcın cok ınce ayar yapamıyorsunuz,kombıyı 65 derece ayarladım, dış hava sıcaklıgı 14 derece havalar ıyı gıdıyor bu ara,15 dk sonra kombı bekleme moduna gectı ve benım ıcın yeterlı bır sıcaklık elde ettım. 21.00 00.00 kadar 2 metre kup gaz yaktım normalmıdır?suan kombıyı 55derece ayarladım,boyle deneme yapıcam, sızce kombıyı kac derecede tutmak mantıklıdır?yuksek sıcaklık ayarımı yoksa normal bır sevıyemı ... teşekkurler.


   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   28 Ocak 2009 09:58:51
   quote:

   Orjinalden alıntı: xraytr
   61oC çok kısa süre görüyorsunuz anlık diyelim.
   55oC ayarlı iken +5 , -5 çalışma düzeni uyguluyor. Kombi alevi kapattı sirkülasyon çalışmaya devam etmekte sesinden anlaşılmakta.
   Sonrasında 60dan 50 ye düşüş (bencede normal, ki çalışmanın tümü normal, sadece bu marka bu model bu şekil çalışmakta diye örnek vermek amacım) ve 1-2 dk bekleme sonrasında tekrar alev 59 dan başlama ve 60 da tekrar bitecek olan bir döngü.
   Termostat çalış komutu gönderiyor ve kombi ayar sıcaklığının üst limitine kadar ısıtmaya devam ediyor. Üst limit aşılmayacağından alevi kesiyor kısa bir soğuma ve tekrar üst limite kadar çalışma bu termostatdan istenilen sıcaklığa ulaşmadı komutu gelinceye kadar devam. Su sıcaklığının alt limite kadar düşmesi beklenmiyor. Sanırım anlaşılmayan kısım burası. Sizinkilerde üst limitde durduktan sonra çalışma için alt limit beklenmekte.(su sıcaklığı için) . Ancak bunda çalış komutu geldikçe alt limite bakmıyor sadece üst limit önemli. İyi ayarlanmazsa dur-kalk çalışmaya neden olmakta. O yüzden serviste 70oC civarına ayarlayıp bırakmış.
   Termostat ayar sıcaklığına ulaşırsa komple kapanıyor ve termostatdan çalış komutu beklemeye başlıyor.


   Selamlar,

   Tamam , demek ki belirttiğiniz gibi 10 derecelik bir aralıkda çalışıyor. ECA Confeoda bu 18 derece olarak ayarlanmış, Bu da aslında ısıtma sürecinide, bekleme sürecinide uzatmaya etken bir durum. Ayrıca kombinin daha iyi bir alev tayini yapmasınıda sağlar.Evet bu konu belli oldu.

   Yanlız oda termostadından kapat komutu gelmeden kombinin 61 ulaştığı anda ısıtmayı kesmesi ilginç ve oda termostadının çalışma amacına ters bir durum. Bu durumda oda termostadının ne anlamı kalıyor ki , kombi sürekli olarak , oda sıcaklığına ulaşılmasa bile ısıtmayı kendisi durdurur, bu da istenilen bir durum değil aslında ama düşünün mantık şu olabilir, doğru ısı ayarında iseniz , havla bir ısı sapması olmadan oda sıcaklığı daha uzun bir sürede istenilen değere gelebilir.

   ECA nın kini denemedim ama en kısa sürede bunu denemek gerekiyor, konuştuğumuz baymak markanın hangi modeli bilmiyorum ama yoğuşmasız için. Cimbom38 arkadaşımız modeli yazarsa bunu öğrenebiliriz.

   Servisin sizin kombinin çalışmasına göre 70 dereceye ayarlaması normal, zira burda oda termostadını sağlıklı kullanabilmek için yüksek derece seçilmesi gerekir, aksi durumda ısıtmadan çabuk çıkacağı için yukarda dediğim gibi oda termostadının kullanım amacından uzaklaşılıyor.
   İlginç demek ki farklı markaların dışında, aynı markaların bile farklı prensiple çalışan modelleri olabiliyor.

   Bana her halükarda bu yöntemler yanlış geliyor, zira oda termostadının amacı belli bulunduğu yeri istenilen sıcaklığa getirmek, bunun dışında modülasyon kombi tarafında bu işlem sırasında yapılabilir ve daha az sapma yaratacak şekilde alev boyu kısılabilir. Yada sizin cihazdaki gibi kazan sıcaklığı yüksek tutulur ve oda termostadının çalışması için gerekli çalışma aralığı yaratılır. Aslında burda dış hava sensörü ilave edilse kombi kendisi çalışma sıcaklığını arttırıp azaltacakdır.

   Tüm bunların neticesinde yine modülasyonlu ve programlanabilir oda termostadı ve dış hava sensörü en ideal çaışmayı sağlayacak gözüküyor. Birde termovana uygulaması ile , bunların olamadığı sisteme göre en az %20 tasarruf sağlanır.

   Konunun çıkış noktasında Cimbom38 rumuzlu arkadaşımızın kombisinin özelliklerine bakma önceliği var.Buna göre yol izlenmeli, eğer kendisininde dediği gibi ilave kart vb donanımla toplam maliyet yükseliyorsa , yalıtım ve petek boyu uzatması ile kullanması bu şartlarda daha doğru olur. Bu durumda ilk alımda kombi seçimine dikkat edilmesinin önemini bir kez daha bize gösteriyor. Dış hava sensörü, modülasyonlu oda termostadı gibi ilave doanımlara kesinlikle uyumlu bir ürün alınmasına önem verilmeli. Kolay gelsin.


   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   28 Ocak 2009 10:53:34
   quote:

   Orjinalden alıntı: berkmann
   merhaba , 1 gunluk dogal gaz kulanıcısıyım dun akşam saat 21.00 cıvarı servıs gelıp kombıyı calıştırdı.evım ızmır de 75 m2 cıvarı net. yalıtım orta duzeyde en ust kat kuzey cephe.petek boyum 5.8 artı havlu pan.kombı falke 20.00,oda termostattı baglattım sıemens manuel en basıt modelı.( 1 hafta prog. dıjıtal modelını buldum aynı marka kdv dahıl 85 tl.ılerde almayı dulunuyorum.)termostatı 22 dereceye ayarladım ortalama, dıjıtal olmadıgı ıcın cok ınce ayar yapamıyorsunuz,kombıyı 65 derece ayarladım, dış hava sıcaklıgı 14 derece havalar ıyı gıdıyor bu ara,15 dk sonra kombı bekleme moduna gectı ve benım ıcın yeterlı bır sıcaklık elde ettım. 21.00 00.00 kadar 2 metre kup gaz yaktım normalmıdır?suan kombıyı 55derece ayarladım,boyle deneme yapıcam, sızce kombıyı kac derecede tutmak mantıklıdır?yuksek sıcaklık ayarımı yoksa normal bır sevıyemı ... teşekkurler.

   Selamlar,

   İzmir 75 m2 net , 75*25*2,65= 5000 kcal gerekiyor. Bu durumda 5000/1450= 3,5 mt pkkp22 h:60 gerekir sizdeki petek tipleri veya yükseklikleri farklı olabilir. Pkkp22 lerin derinliği, yada kalınlığı 105 mm dir. Yükseklik ise 300-400-500-600-750-900mm olarak bor ise 400 ile 3000 arasında değişir. Buna göre peteklerinizi kontrol edin.
   Kombiniz 20000 kcal ise güç çıkışını servise en az 12 Kw ya (10320kcal kadar düşürtün) aslında teorikde çok rahat 10 Kw da olur ama evin durumunu bilmediğimi için tüm olumsuz ihtimalleri düşünerek 12Kw diyorum.

   3 satte 2m3 bana göre fazla ama bu bir çok değişkene bağlı bir durumdur, bu nedenle şartlara göre makulde olabilir.Mesela ilk kullanım değeri ise iç ve dış ortamın sıcaklığına bağlı olarak normal olabilir.
   Dış ortam 14 derece ise kombinin 65 derece ayarı, yalıtıma bağlı olarak orta düzey yalıtımda 22 derecelik oda sıcaklığı için bana fazla geldi.
   Bunu 50 dereceye alarak deneyin, birde size ekte bir çizelge veriyorum burda dış havaya göre yaklaşık kombi sıcaklık ayarları yazılı bunlardan faydalabilirsiniz. Ya da kombinize dış hava sensörü bağlanıyorsa bunu taktırın kombi kendisi kazan suyu çıkış sıcaklığını artıtırır.
   Tabi ki aldığınız Baymak güvencesiyle Baxi group üretimi Falke nin 24HCY modeli ise teknik kataloğundan bu desteğin olduğu belirtilmiş.
   Farklı modelse bakmak gerekir.
   Artık almışsınız ama evinizin ısıtmasında, özellikle ısıtma gideri açaısından inverter klima kullanımının daha iyi bir seçim olacağınıda belirtmek isterim. Kolay gelsin.

   [image]local://upfiles/150047/D5A728264E7045B9ABDE4330D05CB345.jpg[/image]

   [image]local://upfiles/150047/1ECCC9F9702E4F1EBC37D6FD0B4BD637.jpg[/image]


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 28 Ocak 2009; 13:58:01 >
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   28 Ocak 2009 12:17:09
   Sn.maxfocus,
   Resim ekleme işinde pratikleşemedim.Benim kombim Baymağın kendi sitesinde teknik dökümanlar bulunan,yurt dışında getirttiği ve servis hizmeti verdiği aşağıdaki kombi,

   ISITMA SİSTEMLERİ KOMBİ LAMBERT KOMBİ ÜRÜNLERİMİZ


   Lambert
   Lambert 24 FN YENİ   Lambert


   Modeller

   Lambert 24 / 24 (20.640 kcal/saat-BACALI)

   Teknik Özellikler
   -%93 verim
   -Elektronik full modülasyon
   -Arıza teşhis sistemi
   -NTC ile elektronik sıcak su kontrolü
   -Elektrikli üç yollu vana
   -Dış hava sensörü (opsiyonel )
   -Yeni jenerasyon pompa ile %25’e varan enerji tasarrufu
   -İki farklı ısıtma sistemi sıcaklığı (30-85°C ve 30-45°C)

   Broşür.pdf
   MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU.pdf
   TS EN BELGESİ.pdf
   CE-Belgesi.pdf


   http://www.baymak.com.t...no=84&urun_no=119&dil=TR
   Dediğiniz oda termostatı odayı ayarladığınız sıcaklığa getirene kadar bu da dış hava sıcaklığına,oda termostatı sıcaklık ayarına, kombi kalorifer suyu sıcaklığına göre değişiyor.Kombi sıcaklığı 70 derecede,oturma odamın sıcaklığı 21 dereceyegetirmesi için 10 dk yetiyor.50 dk kombi çalışmıyor.Saatlik harcama 0,7 den 0,5 m3 düşüyor.50 dk yı 40 dk ya çeksem sorunum düzelecek.
   -Petek yetersiz olduğundan sizin dediğiniz gibi odanın kapıları kapalı olunca uzun süre bu sıcaklık yetiyor.Ama odanın iki kapısı açılınca açılınca antrede petek olmadığından(ilk kombi yapılırken yaptıracaktım,ıslak zeminler yapılı idi ve kırılacaktı.) ve yan salondaki peteğinde yetersizliği,antreye bakan kapısının olması nedenlerinden dolayı oda içerisindeki sıcak hava soğuk hava ile yer değiştiriyor.Bunu immergaz marka mekanik oda termostatı kısa sürede algılayıp kombiyi çalıştıramadığı için oda soğuyor.10 dk önce çalışsa herhangi bir problem yaşamayacağıma inanıyorum.
   -Petek ilave hesabını Kayseri için 60 kcal + % 10 fazla alarak alt ve üst katın boş olması,soğuk hava şartlarında ısı kaybını daha yeterli düzeyde karşılamam vb.sebeplerden dolayı yapacağım.Gerekirse petek boyunu uzun tutarak peteklere kullanma zamanı az olan salon vb. yerlere termostatik vana takacağım ve ihtiyacın az olduğu havalarda kısacağım.
   -Kombi ortada U şeklinde iki hatta tesisat yapıldı.20000 kcallik kombim tabiki uygun tesisatla en çok kaç mt peteği sorunsuz çalıştırır?Kombinin kapasitesini aşmak istemiyorum.
   -Üç cephem kapalı ,tek açaık olan cephem güney cephe ve evim m2 si küçük.Yalıtım işini ise dışa bakan güney cephe ısı camların dışında 15-16 m2 yalıtımsız yer var oraları 3 cm lik katranlı malzeme ile içten yalıtım yaptıracağım.
   Sn.maxfocus, Ev planı 1 ve 2 ye bakarak yardımcı olursanız sevineceğim. Selamlar


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   28 Ocak 2009 12:45:33
   Sn.maxfocus, Kafamdaki sistem şu şekilde,

   Salon…………(4,1x4,4) 18,04 x 2,8 = 50,512 M3………..40x1500x10 iki adet petek ve termostatik vana koyacağım

   Ot.Odası……..(3,7x5,1)18,87x 2,8 = 52,836 M3…………50x1500x10 ve yan duvara 60x1300x10 luk petek ve bu peteğe termostatik vana koyacağım.

   Mutfak………..(2,6x3,6) 9,36 x 2,8 = 26,208 M3 ………..50x500x10 bir adet petek var..Petek yetiyor. Işıklığa bakıyor,Hali ile yemek pişiyor vs. Çok sıcak olmasını istemiyorum.Artırmayı düşünmüyorum.

   Çocuk odası…(2,8x3,4) 9,52x 2,8 = 26,656 M3 …………60x1100x10 bir adet petek koyacağım.

   Yatak odası….(3,35x3,4) 11,39 x 2,8 = 31,892 M3………40x150x10 bir adet petek ve oturma odasında çıkan 40x700x10 luk peteği ilave edeceğim.

   Banyo…………(1,95x2,2) 4,29x 2,8 = 12,012 M3………..60x600x10 bir adet petek var. İyi ısınıyor.Fazla bile geliyor.Yetiyor.

   Antre………….(2,3x2,4) 5,52 x 2,8 = 15,456 M3…………60x600x10 yeni petek takılacak.

   WC…………….(1,25x2,3) 2,875 x 2,8 = 8,05 M3…………50x110 havlupan var. Onun bile çok faydası oluyor.
   Mevcut evimde yukardaki değişiklikleri yaparak şimdilik mekanik oda termostatı ile devam edeceğim.Daha sonra modülasyonlu oda termostatı ve dış hava sıcaklık sensörü takdıracağım. Yukarıdaki sistemi kombi kapasitesini zorlamadan,uygun tesisat ile gerektiğinde (şimdi kaçta çalışıyor bilmiyorum)kombi sirkülasyon pompasının kademesini artırarak kullanmak istiyorum. Değerlendirir ve fikir verirseniz sevinirim.Selamlar.   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   28 Ocak 2009 15:02:25
   Sn.maxfocus

   ……….şimdi bu sisteme bir oda termostatı ekliyelim ve durumu gözleyelim. bunu da 20 dereceye ayarlıyalım. diyelim ki bu da 1 derece sapmayla çalışsın. bu durumda oda sıcaklığı 21 ile 19 arasında gider-gelir. ortamın ısıl ihtiyacına göre ayarladığımız sistem (60 a ayarlamıştık) 53-67 arasında çalışmaya aynen devam edecektir. eğer ortamın kalori ihtiyacı bu ayarla optimum süreçte karşılanabiliyorsa sorun çıkmayacaktır. ama ihtiyaç, kurulu sistemin ve yapılan ayarın sınırını zorluyorsa çalışma periyodu belirgin bir şekilde hızlanacaktır. bu durumda iki şey yapılabilir:
   -60 olarak yaptığımız ayarı artırmak
   ………Dostum, Oda termostadları bulundukları alanı , ayarlanan ısıda tutabilmek amaçlı geliştirilmiş ürünlerdir diyorsunuz.

   Beni yanıltan evin eski ve yalıtımının pek iyi olmayışı. İdeal oda sıcaklığı olan 21 dereceyi esas alıyorum.Ama gerçekte kaç onu net tespit edemedim. Sağlıklı okuma yapan dijital oda termometrem yok.Civalı termometre aldım. Malesef oda olmadı.Çin malı dijital saatin üzerinde bir sıcaklık göstergesi var. Dijital siemensin oda termostatını deneme sırasında dikkatimi çeken 1 derece aralarında fark olduğudur.
   İdeal oda sıcaklığı kişilere göre değişebilir. 20-21 derece gerçek oda sıcaklığı bazı insanlar için yeterli olabilir bazı insanlarda 21-22-23 dereceleri sevebilir.Biz ailece sıcağı seviyoruz. Akşam oda termostatını 22-23 derecelerde deneyeceğim. Kombi sıcaklığını da artırıp azaltacağım.

   2.ci senem çok şükür kombi ile ilgili çok büyük sorun yaşamadım.İlk kombi kullanımı tecrübeleri yaşadığım geçen sene Kayseri’de bir aralar havalar o kadar soğudu ki (kombiye gaz ayarı da yaptırmamıştım) günlük harcama 21 m3 fırladı.Sonraki günler 14-16 m3 civarında seyretti.Aylık doğalgaz faturası fatura 285 TL ye çıktı. Merkezi sistemin kapattığı binanın bütün olumsuzluklar yalıtım,tek cam,alt kat,üst kat yanmaması gibi sorunlar ortaya çıktı. Doğalgaza gelen zamlardan sonra kombi sıcaklık ayarını yükseltemez, dokunamaz olduk.Kombi gaz ayarı ve camları pimapen yaptırınca % 40-50 civarında faturaya yansıdı ve geçen ay 285 TL(295 m3/30=9,8 m3 günlük) ödedim.Bu ay havalar daha iyi gidiyor,Saate baktım 19 günlük harcamama göre günlük ortalama 7-8 m3 civarında harcamışım.Geçen seneye göre çok şükür korktuğum başıma gelmedi. Selamlar.   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   28 Ocak 2009 16:34:34
   quote:

   Orjinalden alıntı: cimbom38
   Sn.maxfocus,
   Resim ekleme işinde pratikleşemedim.Benim kombim Baymağın kendi sitesinde teknik dökümanlar bulunan,yurt dışında getirttiği ve servis hizmeti verdiği aşağıdaki kombi, ISITMA SİSTEMLERİ KOMBİ LAMBERT KOMBİ ÜRÜNLERİMİZ Lambert Lambert 24 FN YENİ Lambert
   Modeller Lambert 24 / 24 (20.640 kcal/saat-BACALI) Teknik Özellikler -%93 verim -Elektronik full modülasyon -Arıza teşhis sistemi
   -NTC ile elektronik sıcak su kontrolü -Elektrikli üç yollu vana -Dış hava sensörü (opsiyonel ) -Yeni jenerasyon pompa ile %25’e varan enerji tasarrufu -İki farklı ısıtma sistemi sıcaklığı (30-85°C ve 30-45°C) Broşür.pdf MONTAJ VE KULLANMA KILAVUZU.pdf TS EN BELGESİ.pdf
   CE-Belgesi.pdf http://www.baymak.com.t...no=84&urun_no=119&dil=TR

   Dediğiniz oda termostatı odayı ayarladığınız sıcaklığa getirene kadar bu da dış hava sıcaklığına,oda termostatı sıcaklık ayarına, kombi kalorifer suyu sıcaklığına göre değişiyor.Kombi sıcaklığı 70 derecede,oturma odamın sıcaklığı 21 dereceyegetirmesi için 10 dk yetiyor.50 dk kombi çalışmıyor.Saatlik harcama 0,7 den 0,5 m3 düşüyor.50 dk yı 40 dk ya çeksem sorunum düzelecek.
   -Petek yetersiz olduğundan sizin dediğiniz gibi odanın kapıları kapalı olunca uzun süre bu sıcaklık yetiyor.Ama odanın iki kapısı açılınca açılınca antrede petek olmadığından(ilk kombi yapılırken yaptıracaktım,ıslak zeminler yapılı idi ve kırılacaktı.) ve yan salondaki peteğinde yetersizliği,antreye bakan kapısının olması nedenlerinden dolayı oda içerisindeki sıcak hava soğuk hava ile yer değiştiriyor.Bunu immergaz marka mekanik oda termostatı kısa sürede algılayıp kombiyi çalıştıramadığı için oda soğuyor.10 dk önce çalışsa herhangi bir problem yaşamayacağıma inanıyorum.
   -Petek ilave hesabını Kayseri için 60 kcal + % 10 fazla alarak alt ve üst katın boş olması,soğuk hava şartlarında ısı kaybını daha yeterli düzeyde karşılamam vb.sebeplerden dolayı yapacağım.Gerekirse petek boyunu uzun tutarak peteklere kullanma zamanı az olan salon vb. yerlere termostatik vana takacağım ve ihtiyacın az olduğu havalarda kısacağım.
   -Kombi ortada U şeklinde iki hatta tesisat yapıldı.20000 kcallik kombim tabiki uygun tesisatla en çok kaç mt peteği sorunsuz çalıştırır?Kombinin kapasitesini aşmak istemiyorum.
   -Üç cephem kapalı ,tek açaık olan cephem güney cephe ve evim m2 si küçük.Yalıtım işini ise dışa bakan güney cephe ısı camların dışında 15-16 m2 yalıtımsız yer var oraları 3 cm lik katranlı malzeme ile içten yalıtım yaptıracağım.
   Sn.maxfocus, Ev planı 1 ve 2 ye bakarak yardımcı olursanız sevineceğim. Selamlar


   Selamlar,

   Kombiyi teknik katalogdan inceledim, dış hava sensörü opsiyonel ama ilave kart falan denmemiş, teknik değer ve şemasını ekte resimde veriyorum. Yalıtım için 3 cm lik katranlı malzeme nedir bütüm türü bir şey mi bunlar daha ziyada su yalıtımı içindir. Onun yerine 3 cm lik 30-32 dentsy strafor panel kullanın. özellikle dışa bakan kiriş ve kolon varsa bunları kesinlikle örtün esas kayıp bunlardan oluyor.
   60 kcal üstünden de gidebilirsiniz %10 fazlasından da bina 3 cepheden kapalı ve güneye bakıyor.
   Kombinin sirkülesi 2 mt den bile düşünülse yeterli gözüküyor. Petek ilavelerinde tesisatı en az dirsek kullanacak şekilde yapın.
   20640 kcal kombi pkkp22 h:60 olarak 90-70 işletmede 8 mt ye kadar uygundur. 75-65 işletmede ise 12 mt ye kadar uygundur. Ama tesiat durumunuzu bilmediğimizden, sirküle nedeniyle toplamda 10 mt yi aşmayın. Zira burda kombinin ısıl gücünden ziyade tesisatın durumu önemli.
   Oda termostadı dışındaki bazı odalarda Termovana çok iyi olur.Tüm sistemde 2 petek açık olmalı.

   Oda kapısını kapalı tutarak çalışma yapıyorsanız zaten sağlıklı bir ısınma sağlamakda çok mümkün değil sıcak hava daima soğuk alana soğukda sıcak alana kaçmaya çalışacakdır. Ayrıca bu oda bulununan her yatişkin insan ortama saatte 100 kcal ısı verir. 1 kişi ile 5 kişinin bulunduğunda bile ısı farkı olur.

   Bu arada unutmuşum ilave ediyorum, bu kombinin min ve maks tüketim değerleri oldukça yüksek 1,12 ve 2,73 m3/saat 20640 kcal kombi için az değil. Ayrıca bu kombi baymağın falke serisi ile aynı gözüküyor.
   Ufaltılmış önizleme resmi   Ufaltılmış önizleme resmi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 28 Ocak 2009; 18:03:10 >
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   28 Ocak 2009 17:58:14
   quote:

   Orjinalden alıntı: cimbom38
   Sn.maxfocus
   Beni yanıltan evin eski ve yalıtımının pek iyi olmayışı. İdeal oda sıcaklığı olan 21 dereceyi esas alıyorum.Ama gerçekte kaç onu net tespit edemedim. Sağlıklı okuma yapan dijital oda termometrem yok.Civalı termometre aldım. Malesef oda olmadı.Çin malı dijital saatin üzerinde bir sıcaklık göstergesi var. Dijital siemensin oda termostatını deneme sırasında dikkatimi çeken 1 derece aralarında fark olduğudur.
   İdeal oda sıcaklığı kişilere göre değişebilir. 20-21 derece gerçek oda sıcaklığı bazı insanlar için yeterli olabilir bazı insanlarda 21-22-23 dereceleri sevebilir.Biz ailece sıcağı seviyoruz. Akşam oda termostatını 22-23 derecelerde deneyeceğim. Kombi sıcaklığını da artırıp azaltacağım.

   2.ci senem çok şükür kombi ile ilgili çok büyük sorun yaşamadım.İlk kombi kullanımı tecrübeleri yaşadığım geçen sene Kayseri’de bir aralar havalar o kadar soğudu ki (kombiye gaz ayarı da yaptırmamıştım) günlük harcama 21 m3 fırladı.Sonraki günler 14-16 m3 civarında seyretti.Aylık doğalgaz faturası fatura 285 TL ye çıktı. Merkezi sistemin kapattığı binanın bütün olumsuzluklar yalıtım,tek cam,alt kat,üst kat yanmaması gibi sorunlar ortaya çıktı. Doğalgaza gelen zamlardan sonra kombi sıcaklık ayarını yükseltemez, dokunamaz olduk.Kombi gaz ayarı ve camları pimapen yaptırınca % 40-50 civarında faturaya yansıdı ve geçen ay 285 TL(295 m3/30=9,8 m3 günlük) ödedim.Bu ay havalar daha iyi gidiyor,Saate baktım 19 günlük harcamama göre günlük ortalama 7-8 m3 civarında harcamışım.Geçen seneye göre çok şükür korktuğum başıma gelmedi. Selamlar.


   Selamlar,

   Resimlere baktım ve petek konumları için önerimi ekte veriyorum. Peteklerde yan yana yerine resimdeki gibi diğer duvar alabilirseniz daha iyi olur , olmuyorsada bu şekilde bırakın. Size dah önce bir hesaplama yapmıştım ona göre kontrol edebilirsiniz.
   Salon…(4,1x4,4)18,04 x 2,8=50,512 M3*60=3031/1100(pkkp22 h:40)= 2,8 mt 40x1500x10 iki adet petek ve termostatik vana koyacağım uygun

   Ot.Odası..(3,7x5,1)18,87x2,8=52,836 M3*60=3171/1300(pkkp22 h:50)= 2,45 mt …50x1500x10 ve yan duvara 60x1300x10 luk petek çok fazla olur bunun yerine 600*900 yapabilirsiniz benim önerim ise yine h:50 den 1 mt de yeterlidir. Bu peteğe termostatik vana demişsiniz, bu odada oda termostadını sürekli kullanacaksanız gerek yok, ilerde değişebilir diyorsanız olabilir.

   Mutfak.(2,6x3,6) 9,36 x 2,8 = 26,208 M3 1573 kcal /1400 = 1,1mt h:50 ama ısınıyorsa değiştirmeyin, yanlız bu işlem sonrasında işletme sıcaklığınız da düşeceğinden eskisi kadar ısınmayacakdır. .50x500x10 bir adet petek var..Petek yetiyor. Işıklığa bakıyor,Hali ile yemek pişiyor vs. Çok sıcak olmasını istemiyorum.Artırmayı düşünmüyorum.

   Çocuk odası…(2,8x3,4) 9,52x 2,8 = 26,656 M3*60=1600/1450 (pkkp22 h:60) =1,1 mt seçim uygun…60x1100x10 bir adet petek koyacağım.

   Yatak odası….(3,35x3,4) 11,39 x 2,8 = 31,892 M3*60=1914/1100 (pkkp22 h:40)=…1,74 mt …40x150x10 bir adet petek ve oturma odasında çıkan 40x700x10 luk peteği ilave edeceğim. Bu durumda 40*150*10 yerine 40*120*10 luk kullanmanız daha uygun olur.

   Banyo…………(1,95x2,2) 4,29x 2,8 = 12,012 M3………..60x60x10 bir adet petek var. İyi ısınıyor.Fazla bile geliyor.Yetiyor. Burası yeterli.
   Antre………….(2,3x2,4) 5,52 x 2,8 = 15,456 M3*60=…………60x60x10 yeni petek takılacak. Bunu 60*70*10 yapın

   WC…………….(1,25x2,3) 2,875 x 2,8 = 8,05 M3…………50x110 havlupan var. Onun bile çok faydası oluyor. Burası yeterli.
   Toplamdaki ısıtma alanınız 79,865 m2 oldu petek boyu ise h:40 2,8+1,74 h:50 2,45+1,1+ h:60 1,1+0,6+0,7 olması gereken, sizin öneriniz ise
   80 m2 için ise 13440/1450 = 9,3 mt pkkp 22 h:60 gerekirdi. Burda sizin bir dez avantajınız tavan yüksekliğinizin 2,8 mt ile biraz yüksek olması.
   Dediğim şekilde de uygulamanız sirküle açısından daha iyi olur.

   Yanlız bir sorum var geçen ay 295 m3 için nasıl 285 ytl ödediniz , kayseride gaza zam gelmemiş galiba, bir yanlışlık olmasın??? Ben geçen faturada 300m3 için 347 ytl yi bugün ödedim.1 m3 1,12 ytl civarında sizin 0,9661 ytl olmuş.
   Bizde geçen ay biraz fazla sıcak isteyince, 24 saat üstünden yakınca vede aşırı sıcak su kullanımından tüketim arttı.Benimde dairemde kısmen yalıtım olsada en üst 7 kat ve açık teras altı odalarım olması ile 4 cephesi açık bina durumu var.
   Bu ayın 16 sında kesilen faturadan bu yana ise 82 m3 tüketim var bu da aynı şartlarda günlük 6,8 m3 demek oluyor bu düşüşde özellikle artan hava sıcaklığı ve rüzgarında lodosdan esmesi etken, zira bizim bina ciddi biçimde rüzgar alıyor. Binanın ön cephesininde kuzeye bakması ayrı bir dez vantaj ve 7. kat seviyesinde bina malesef 4 yönde tüm rüzgar ve yağışlara açık. Kısaca olağanüstü serbest koşulları bulunuyor.
   Siz şu dış hava sensörü işini tekrar araştırın, diğer uygulamalarıda yaptırırsınız. Kolay gelsin.
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   28 Ocak 2009 22:03:32
   Faturada yanlışlık yok.Daha önceki formda arkadaşların bildirdikleri faturalarda da dikkatimiçekti doğalgaz m3 fiyatı Kayseri'de İstanbul'a göre daha ucuz seyrediyor.Yanlış hatırlamıyorsam doğalgaz m3 fiyatları illere göre değişiklik arz ediyor.Kayseri'de abone sayısını artırmak için şirketin uygulaması olabilirmi bilemiyorum. Salondaki 40x1500x10 luk peteği bir tanesi pencere önüne koyabilirim. Diğerini tam karşı duvara yani oturma odasını duvarına koysam olmaz mı?Sizin yerleştirdiğiniz duvar, karşı komşunun salonuna bitişik durumda. Selamlar.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   29 Ocak 2009 08:51:37
   Sn.Sn.maxfocus,
   Benim kombim http://www.baymak.com.t...no=84&urun_no=119&dil=TR Lambert yazan kombi 20.000 lik ve hermetik olanı siz Lambert 24 FN YENİ olanı incelemişsiniz.Geçen sene gaz ayarı yaptırmadan önce bahsettiğim gibi gaz harcaması yüksekti.Bunda tek cam pencerenin etkiside vardır.Ama yine ayardan sonra aynı tek cam pencereli evde tüketimimin günlük 3-4 m3 azaldığına şahit odum. Servis aletle ölçtü ve abi yanılmıyorsam 3 bar yüksek dedi ve ayarladı.Servis hizmeti berbat önce çocuk geldi ayarladım dedi 10 dk sonra kombi södü ve arıza konumuna geçti.Tekrar çağırdım biraz daha usta olan daha önceki için yapamamış dedi ayarladı.Yani çıraklar bizim kombilerde uğraşarak ustalaşıyorlar.Olan biz oluyor. Halen servisin ustasını evime getirmeyi başaramadım.Bunu her yerde söylüyorum.Böyle servis hizmeti olmaz.Ben kabul edemiyorum.Bir özel servis .................1 müşteride 2 saatten fazla kalmış tüm evi ısıtmış kombi kapasite ayarlarını yapmış o insanlarla dost arkadaş olarak evden gönül rahatlığı ile ayrılmıştım...diyor.İşte hizmet budur.Çok şükür servis hizmeti diğer kombileri kullanmadığım için bilemiyorum ama baymak servis hizmeti dışında çok memnunum. Selamlar.


   _____________________________

  • Çavuş
   55 Mesaj
   29 Ocak 2009 10:25:56
   oda termostatı ile ilgili verilen bilgiler için tşk ederim. Modulasyonlu oda termostatı denmiş.kombim vaillant modulasyonlu. oda termostatı modulasyonlu model diye bir şey var mı termostatın modulasyonlu olup olmadığını nasıl anlayacağız.ben vailantın calorMATIC 240 oda termostatını almayı düşünüyorum bu modulasyonlumu internette bilgiye rastlamadım.


   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   29 Ocak 2009 11:28:44
   quote:

   Orjinalden alıntı: cimbom38
   Faturada yanlışlık yok.Daha önceki formda arkadaşların bildirdikleri faturalarda da dikkatimiçekti doğalgaz m3 fiyatı Kayseri'de İstanbul'a göre daha ucuz seyrediyor.Yanlış hatırlamıyorsam doğalgaz m3 fiyatları illere göre değişiklik arz ediyor.Kayseri'de abone sayısını artırmak için şirketin uygulaması olabilirmi bilemiyorum. Salondaki 40x1500x10 luk peteği bir tanesi pencere önüne koyabilirim. Diğerini tam karşı duvara yani oturma odasını duvarına koysam olmaz mı?Sizin yerleştirdiğiniz duvar, karşı komşunun salonuna bitişik durumda. Selamlar.


   Selamlar,

   Evet şehirlere değişiyorda ciddi fark olunca şaşırdım.Fiyat konusu iyiymiş valla, acaba bunu nasıl süspanse ediyorlar?

   Peteği oturma odasının duvarına konumlandırmayın zira bu hacim ve bu duvarda ısınıyor olacak. Mümkün olduğunca atmosfere açık duvarlar öncelikli olmak üzere , yan bina veya daire tarafından kapatılan duvarlara konumlandırmak daha doğru olur. Siz komşuyu ısıtmayalım diyorsunuz ama burdaki duvarda odadaki ısıyı alıp yine oraya iletiyor. bunu engellemek için bu peteğin arkasına 1 cm lik bir yalıtım paneli konabilir.Aslında bunu tüm petek arkalarına yapsanız çok iyi olur, genel yalıtım yapana kadar faydasını görürsünüz. Yansıtıcılı olanlardan alırsanız daha da iyi olur.
   Yada salon giriş kapısının yanındaki duvara konumlandırın. Kolay gelsin.

   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Er
   13 Mesaj
   29 Ocak 2009 12:08:23
   Slm:
   Ben yine aklıma takılan birkac soru sormak istiyorum bilgsi olan arkadaşlara; kalori kapasitesi düşürülen cihazlarda mesala 20000kcal olan bi kombi 13000 kcal düşürüldü diyelim modülasyon aralığıda % 30 olsa 13000 ile3900 kcal arasındamı yapmış mı oluyor bunu merak ediyorum ve kalori düşüşü verimi nasıl etkiliyor esanjör 20000 binlige göre mesala bunu 13000 e düşürünce gaz tüketimi ve verim ne ölçüde değişiyor.
   Bide ben valliatın teknik bilgilerini bulamadım nerde bulabilirim kaç waat elektrik harcıyor sıcaksu kapasitesi gaz tüketimi gibi bi tablo bişey yok kombiningenel özellikleri dışında bulamadım .
   Ferroli divatop modeli kullananlar varmı yoğuşmasız hermetikte katolok degerleri eniyi gözüken kombi araştırdıklarım arasında o gözülüyor ama ferroli konusunda bir bilgim yok kalitelimi garanti dolduktan sonra parca ve servis fiyatları nasıldır.
   Formda hep bazı kombi markaları üzerinde durulyor benim şahsi fikrim bu konuda bilgisi olan arkadaşlar öne çıkan kaliteli ve sorunsuz bütün markaların hangi modeli iyiyse onuda neden iyi oldugunu belirterek önerremezlermi.
   Mesela eca iyi gibi duruyo ama adamlar siteye üç kuruş ayırıp oluşturamamış berbat yani acılmaz bilgi alamazsın güncel değil son çıkan modeli yok mesala ben senin sitende bulamadığım ürünün bilgisini nede bulcamki bence daha piyasaya cıkmadan sitede tanıtıma başlanması lazımmmm diyedüşünüyorum ama hala yokkk.buda bana göre kaliteli gibi gözüksede daha bence cok yol kat etmeleri lazım ürünü toplamak yapmak yetmez tanıtım bence en önemlisi adan sıdan bi ürün yapar tanıtır milyonları satar adam kalitel yapar üç kuruşu hesap edip tanıtım yapmaz satamazzzz ki üç kuruşu hesap eden kaliteli ürün de yaparmıı oda bana göre muamma aluyor tabiiiki.
   Türkiyede alınabilecek kalitede kombiler nelerdir model olarak tabi her yönüyle modülasyonlu oda termostadıyla çalışmalı dış hava sensörü bağlana bilmeli bilgisi olan arkadaşlar bunu bir liste şeklinde verebilirlermi öncelik sırası belirterek.
   Bölgelerin ısıkaybı katsayılarını nerde bulabilirim forma demeyin okadar sayfa aradım gözüme carpmadı ama gördüm gibide geliyoo açıklamalı olarak veren biyer varmı?
   Epey soru sordum ama benimgibi bunu merakeden bircok kişiye bilgisi olur diye düşünüyorum.yabancı dili olan arkadaşlar almanya kombi konusunda lider ama almanyada lider kim encok satan veya kullanılan marka. bide türkiye içn almanyadakilrden farklı kombi(kalitesiz)üreten marka varmı.
   cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekür ederim saygılar.
   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   29 Ocak 2009 14:13:41
   quote:

   Orjinalden alıntı: cimbom38 Sn.Sn.maxfocus,
   Benim kombim http://www.baymak.com.t...no=84&urun_no=119&dil=TR Lambert yazan kombi 20.000 lik ve hermetik olanı siz Lambert 24 FN YENİ olanı incelemişsiniz.Geçen sene gaz ayarı yaptırmadan önce bahsettiğim gibi gaz harcaması yüksekti.Bunda tek cam pencerenin etkiside vardır.Ama yine ayardan sonra aynı tek cam pencereli evde tüketimimin günlük 3-4 m3 azaldığına şahit odum. Servis aletle ölçtü ve abi yanılmıyorsam 3 bar yüksek dedi ve ayarladı.Servis hizmeti berbat önce çocuk geldi ayarladım dedi 10 dk sonra kombi södü ve arıza konumuna geçti.Tekrar çağırdım biraz daha usta olan daha önceki için yapamamış dedi ayarladı.Yani çıraklar bizim kombilerde uğraşarak ustalaşıyorlar.Olan biz oluyor. Halen servisin ustasını evime getirmeyi başaramadım.Bunu her yerde söylüyorum.Böyle servis hizmeti olmaz.Ben kabul edemiyorum.Bir özel servis .................1 müşteride 2 saatten fazla kalmış tüm evi ısıtmış kombi kapasite ayarlarını yapmış o insanlarla dost arkadaş olarak evden gönül rahatlığı ile ayrılmıştım...diyor.İşte hizmet budur.Çok şükür servis hizmeti diğer kombileri kullanmadığım için bilemiyorum ama baymak servis hizmeti dışında çok memnunum. Selamlar.


   Selamlar,

   Evat bu ürün daha eski ve 24 değil 25 kw lık bir cihaz (21500 kcal) sirküle motoru aynı güçte, gaz ayarının 20milibar olması gerekiyor sizin ki
   30 milibara ayarlıymış bu da ciddi oranda gaz tüketimine sebep olur. Birim zamanda çok daha fazla gaz yakılmaya çalışır ve yakılamadığı gibi normal ayarda sağlanan verimin altında da bir yanma gerçekleşir. Bunu ayarlatmanız çok iyi olmuş.
   Tr de malesef ucuz işçilik adına çocuk yaştaki kişilere iş yaptırılıyor. Traji komik, can ve mal riski taşıyan kombi cihazının gaz ayarına çoçuk yaşta birini gönderiyorlar. Klavuza baktım burda kart gerektirir diye bir şey yok, sadece sensörle birlikte bir soketli klamens veriyorlar.Bunu servise bir kez daha sorun.Resimler Ekte. Bu arada gaz tüketimide bu üründe daha da fazla gözüküyor. Ayrıca sizin cihaz için verilmiş dış havaya göre kombi kazan suyu sıcaklığı tablosuda oda termostadlı kullanım için işinize yaracaktır.Kolay gelsin.


   [image]local://upfiles/150047/7A4CF953D9B84DFB8F28B22390B961C4.jpg[/image]

   [image]local://upfiles/150047/26150AF86F3C4DA0BA8FB435F3D2697A.jpg[/image]

   [image]local://upfiles/150047/4348F78E45CA4253987EC19033A043FA.jpg[/image]


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 29 Ocak 2009; 14:25:01 >
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   29 Ocak 2009 15:11:33
   quote:

   Orjinalden alıntı: ve_canny Slm: Ben yine aklıma takılan birkac soru sormak istiyorum bilgsi olan arkadaşlara; kalori kapasitesi düşürülen cihazlarda mesala 20000kcal olan bi kombi 13000 kcal düşürüldü diyelim modülasyon aralığıda % 30 olsa 13000 ile3900 kcal arasındamı yapmış mı oluyor bunu merak ediyorum ve kalori düşüşü verimi nasıl etkiliyor esanjör 20000 binlige göre mesala bunu 13000 e düşürünce gaz tüketimi ve verim ne ölçüde değişiyor.
   Bölgelerin ısıkaybı katsayılarını nerde bulabilirim forma demeyin okadar sayfa aradım gözüme carpmadı ama gördüm gibide geliyoo açıklamalı olarak veren biyer varmı? cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekür ederim saygılar.


   Selamlar,

   Evet epey bir soru ve bazıları ciddi araştırma gerektirir.
   Isı bölgeleri ve bölgeye göre ısıkaybı katsayısı bir çok yerde var. Size TSE 825 göre olanları veriyorum ayrıca burda mantolama için gerekli değerlerde var.

   Güç düşümünde modülasyon aralığıda düşüyormu demişsiniz , güzel bir soru ve bunu bende merak ediyorum , konuyu düşündüğümde ise elektronik kart üzerinden yapılan ayarda daha ziyade maks değerde değişme olacağını düşünüyorum, zira brülörler selenoid valf aracılığı ile kontrol ediliyor ve bu kontroldeki çalışma aralığı elektronik karttan yapılıyor. Min değer biraz daha düşürülebilir ama ama bu gaz memesinin çapı ve verilen gazın miktarı ile de ilgili min miktara düşüldüğünde gaz memesi çapı çok büyük gelebilir.
   Aslında karbüratörlü arabalar gibi düşünülebilir. Bu durumda ayrıca mekanik olarakda müdahake edilmesi gerekir diye düşünüyorum.Kesin bir fikrim yok. Güç düşümünde tüketimde düşecektir ama veriminde biraz geri geleceğini düşünüyorum.Zira verimler genlede tam yükde verildiği için % anlamda oranlarbüyürken yük azaldıkça % olarak küçülür. Diğer sorulara vakit bulursam cevap vermeye gayret ederim.Kolay Gelsin.
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Er
   8 Mesaj
   29 Ocak 2009 16:33:01
   arkadaşlar yeni ev aldım yerden ısıtmalı. çok doğalgaz harcıyor bilemedik tabi geniş çok iyi konumu var diye aldık. şimdi petek takktırıp kombiyide değiştirmek istiyorum. evim 120 m2 net alanı 100m2 3+1. salon 30m2
   odaların ikisi 15er m2. 1 oda 7 m2 mutfak 7m2 banyo 6m2. salonda oturruyoruz.salona 2 adet büyük petek taktırmayı düşünüyorum. diğer odalara normal. kombide yoğuşmalı almam gerekirmi. birde şikayet forumlarına bakıyorum bütün markaların şikayetleri aynı ve çok. ama herkes üç isimde birleşiyo viessman vaillant buderus kullanan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.birde bu konularda bigisi olan arkadaşlar bir fikir verebilirmi kaç petek taktırmalıyım.   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   29 Ocak 2009 17:35:45
   quote:

   Orjinalden alıntı: kizimelifim
   arkadaşlar yeni ev aldım yerden ısıtmalı. çok doğalgaz harcıyor bilemedik tabi geniş çok iyi konumu var diye aldık. şimdi petek takktırıp kombiyide değiştirmek istiyorum. evim 120 m2 net alanı 100m2 3+1. salon 30m2
   odaların ikisi 15er m2. 1 oda 7 m2 mutfak 7m2 banyo 6m2. salonda oturruyoruz.salona 2 adet büyük petek taktırmayı düşünüyorum. diğer odalara normal. kombide yoğuşmalı almam gerekirmi. birde şikayet forumlarına bakıyorum bütün markaların şikayetleri aynı ve çok. ama herkes üç isimde birleşiyo viessman vaillant buderus kullanan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.birde bu konularda bigisi olan arkadaşlar bir fikir verebilirmi kaç petek taktırmalıyım.


   Selamlar,
   Öncelikle hayırlı olsun güle güle oturun.
   Yerden ısıtma en ideal sistem ve düşük tesisat ısısı kullananlirsiniz, yoğuşmalı için ideal bir tesisat. Ancak doğru kesit, uzunluk ve projede yapıldıysa tabi ki. Mesela yapılan grupların boylarının aynı olması gerekli. Bu anlamdaaslında düzgün bir uygulama varsa petek taktırmanız gereksiz olur. Öncelikle bunları kontrol ettirirseniz daha sağlıklı olur.
   Bahsettiğiniz markalarda sizin için yoğuşmalı ürün olarak Buderus GB022 ve Viessman Vitodens200W 26 kw yı önerebilirim. Bu ürünler tüm yazılanlara rağmen kalitelidirler. Ancak viessmann ürünü pahalıdır.
   Yerli ürün olarakda ECA ve DD düşünebilirsiniz. Ayrıca yerden ısıtma için çift ısı aralığı olan veya düşük su sıcaklıklarında çalışabilecek bir kombi gerekir.Her kombi yerden ısıtmaya uygun olmayabiliyor. Bu nedenlede normalde 22-25 derecelik ısı 28 derece ve üstüne taşınır buda tüketimi artırır ayrıca sağlık problemleride çıkarabiliyor.

   Birde çok dediğiniz tüketim ne kadar ve ortam ısıları dış /iç , binanın yalıtım durumu , binadaki konumunuz , yanlar ile alt/üst katlarda ki durum bunlar çok önemli .
   Şikayet sitelerinde sorunların bazılarının gerçekte kombi ile hiç ilgisi veya direkt ilgisi olmayabiliyor.Gerçekten değerlendirmek için tek tek okumak gerekiyor.

   100m2 net istanbul için ise 100*40*2,65=10600 kcal kabaca gerekiyor. Eğer pkkp22 h:60 panellerle ısınsaydınız 75-65 tesisat için 7,5 mt petek işinizi görürdü.

   Bu arada bir arkadaşın bu konudaki alıntı yazısını ekliyorum dedikleri doğru konular incelemenizde fayda var. Kolay gelsin.

   1-YERDEN ISITMA SİSTEMİNİN AVANTAJLARI:

   1-Yaşam Konforu ve Sağlık:

   Yerden ısıtma sisteminde duvarları iç yüzeylerinin daha sıcak olmasından dolayı ışıma ısı kazançları daha yüksektir. Zaten insan bedeni en çok ışıma ile ısınma ihtiyacını karşılar.İnsan bedeni genellikle 1- 1,5 m. yükseklikteki hava sıcaklığından etkilenir. Bu sistemin uygulandığı mahallerde soğuk hava cereyanlarının ve de pencere ile dış kapılardan hava sızıntısı daha az olacağından konforlu bir ortam elde edilmiş olunur.
   Yerden ısıtmanın uygulandığı mahallerde döşemeye serilen yalıtıcı strafor ve naylon branda ideal bir ek ısı yalıtımı olduğu gibi aynı zamanda ses yalıtımını da sağlar. Böylece katlar arasındaki ses iletimi azalmış ve daha konforlu bir ortam sağlanmıştır. Mekanlardaki temizlik işleri daha kolay yapılabilmektedir.
   Mikroorganizmalar kuru zeminde pek üreyemezler. Bu nedenle de hastane gibi yerlerde yerden ısıtma sistemi özellikle tavsiye edilmektedir. Radyatörlü sistemde ise hava mesken içerisindeki sirkülasyondan dolayı yüksek sıcaklıktaki radyatör yüzeylerinden geçerken ısınır. Isınan havanın nemi azalır ve kurur.
   Bu şartlardaki hava ise sağlık açısında pek uygun değildir. Ya o mekanın nemlendirilmesi ya da mekanın havalandırılması gerekir. Nemlendirme işlemi için ek cihazlara ihtiyaç duyulacağından maliyet artacaktır. Havalandırmada ise mekan sıcaklığı sık sık değişeceğinden hem sağlık hem de ekonomi yönünden uygun değildir. Hava dolaşımı hızlandıkça mekanın konfor şartlarını sağlamak zor olacaktır. Yerden ısıtma sistemlerinde genellikle 0,1m/s.’den daha yavaş hava dolaşımı söz konusudur. Bu hızdaki hava sirkülasyonunda toz ve mikrop dolaşımı en alt seviyededir. Bu özelliğinden dolayıdır ki hastaneler,kreşler,koğuşlar,düşkünler yurdu ve bakım evlerinde alternatifsiz bir çözüm haline gelmiştir.

   Yerden ısıtma sisteminde her an bir dairede bir kollektör dolabı ve birkaç ağızlı kollektör bulunmaktadır. Bu sayede her oda modülasyonu ayrı vana ile kontrol edilebildiğinden ihtiyaca göre bağımsız ve tamamen o dairede yaşayan sakinlerin isteğine göre kolaylıkla ayar yapma imkanı vardır. Böylece hem enerji tasarrufu hem de iyi bir konfor sağlanmış olur. Ayrıca duvar sıcaklıkları daha yüksek olduğu için oda sıcaklığı (Ta) daha az örneğin 14 0 C’ başlar. Bu ise hesaplarla belirlenen ısı yükünün daha olmasını sağlayacaktır.

   Isı kaynağı olarak çevreyi kirletmeyen güneş enerjisi, artık enerji,termal su ve ısı pompası gibi enerji kaynaklarının kullanılabilir olması sağlık yönünden son derece önem arz etmektedir.


   2-Enerji Tasarrufu

   Yerden ısıtma sistemi ile mekanlarda homojen bir ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasındaki sıcaklık farkları da azdır. Klasik sistemlerde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistemler için söz konusu değildir. Bu nedenle 1-1,5 m kadar yükseklikteki sıcaklık konfor değerinden daha düşük,örneğin 180 C kabul edilebilir.Homojen ısı dağılımı ve yavaş hava dolaşımı,infiltasyon ısı kayıplarını büyük ölçüde azaltır.Isı bina yapı elemanlarında depolandığı için bina konforu ani sıcaklık düşüşlerinden,aşırı soğuk günlerden fazla etkilenmez.Klasik sistemlerde olduğu gibi ısı yükü hesaplarında aşırı soğuk günlerin dikkate alınmasına gerek yoktur.

   Mekanlardaki konfor sıcaklığı kabaca, ortalama duvar yüzey iç sıcaklığı ile mekan sıcaklığının aritmetik ortalaması olarak ifade edilir. Döşemeden ısıtmada, duvarlar homojen ısınır ve sıcaklık farkları daha azdır. Hem de diğer sistemdekine oranla daha sıcaktır. Bundan dolayı da yerden ısıtmada konfor koşulu daha kolay sağlanabilmektedir.

   Dış hava sıcaklığının değişmesi, dolayısı ile mekandaki ısıtma ihtiyacını da değiştirecektir. Eğer ısı ihtiyacı azalmış ise ısıtma suyu ısısı, mekana dağılmadan ya daha soğuk odalara giderek o mahalleri ısıtacak ya da kazana geri dönecektir. Yerden ısıtmada toplam ısıtma kapasitesinin yaklaşık % 60’ı ışıma %40’ı ise taşınma ile gerçekleşir.

   3-Mimari Avantajları:

   Klasik sistemlerdeki ısıtıcı eleman, tesisat borusu, bağlantı parçası gibi göze hoş gelmeyen ve kullanım alanını sınırlayan bu tür malzemeler yerden ısıtma sistemlerinde yoktur. Bundan dolayı da kullanılan hacimlerde %5 ‘ lik bir tasarruf sağlanır. Yerden ısıtmada kullanılan kollektör bir dolap ile kolayca gizlenebilir.

   4- Uygulama ve Bakım Kolaylığı:

   Ağır kütleler olmadığından malzeme nakli ve döşenmesi som derece kolaydır. Örnek olması açısından şöyle bir rakam verebiliriz; 4 kişilik bir ekip günde 250-300 m2 lik ısıtma yüzeyini döşeyebilmektedir. Klasik sistemlerde olduğu gibi fazla sayıda kolon yoktur. Bu nedenle de kolonların çekilmesi daha az vakit alacaktır. Döşemede kullanılan PPRC ve PEX boruları normal işletme şartlarında uzun ömürlüdür. Bu borular imalat hatasına karşı firmamızca 50 yıl garantilidir. Bu borularda kireçlenme, paslanma ve çap daralması olmadığı için bakım gerektirmez. Sistemin hava yapma ihtimali daha azdır. Hava yaptığında ise, kollektörden ya elle ya da otomatik purjör ile sistemdeki hava alınır. Tavsiye edileni otomatik purjördür.

   Her bir parkurdaki basınç kaybının diğerlerine yakın olmasına dikkat edilmelidir. Bu olumsuzluk basınç düşürücü vanalar kullanılarak giderilebilir. Bu ise ek bir yatırım maliyetini beraberinde getirecektir.

   Klasik sistemlerdeki gibi duvarlarda kirlenme olmadığından sık sık badana ve boya yapma ihtiyacı yoktur.

   5- Ekonomik Avantajları

   Borularda dolaşan sıcak su 50 0 C civarlarında olduğundan gerekli enerjinin karşılanmasında değişik alternatifler sunulabilir. Gerekli enerji her türlü akaryakıt elektrik, ısı pompası,termal su ve güneş enerjisi kaynaklarından sağlanır. Döşemelerde kullanılan strafor sayesinde ısı kaybı en alt seviyeye indirilmiştir. Uygulamada yaklaşık %30 enerji tasarrufu sağlanır. Kullanılan boruların uzun ömürlü oluşu, kireç tutmaması ve paslanmaz oluşundan dolayı bakım masrafları oldukça düşüktür.

   6- Geniş Uygulama Sahası :

   Yerden ısıtma sistemlerinin çok geniş uygulama sahası vardır. Uygulama sahasından bazıları şunlardır; Konut yapılar,okul,hastane,cami spor salonu,sinema havaalanı,tiyatro,futbol sahası,fabrika,kar ve buz eritme,havuz,hamam,sera,yol,köprü ve hemzemin geçitlerdir.

   2-YERDEN ISITMA SİSTEMİNİN DEZAVANTAJLARI:

   1-Isı ihtiyaçlarının çok yüksek olduğu mekanlarda yerden ısıtma sistemini kullanmamak veya takviyeli kullanmak gerekmektedir. Burada sınır değer 120kcal/m2h olmalıdır. Eğer ısı kaybı bu değeri aşıyor ise ek bir yalıtım ile bu sistem uygulanabilir.

   1- İnşası bitirilmiş ve kullanılmakta olan binalarda uygulama yapılması halinde kaplama malzemesinin sökülmesi hem zaman almakta hem de ek bir maliyet getirmektedir. Ayrıca kapı ve eşiklerin yeniden düzenlenmesi gerekecektir.

   3-Döşeme altında kalacak boruların kalitesi çok iyi olmalıdır. Aksi takdirde bir arıza karşısında değiştirilmesi oldukça zor ve masraflıdır. Bunun için termoplastik boruların güneş ışığına maruz bırakılmaması ve açık havada altı aydan fazla bekletilmemesi gerekir. Özellikle borunun sıcaklık ve basınç dayanımı DIN normlarına uygun olmalıdır. Bu konuya ait geniş bilgi ileriki konularda verilmiştir.

   4- Isıtma suyu gidiş / dönüş sıcaklık farkı klasik sistemlerde 20 0 C iken yerden ısıtma sistemlerinde 10 0 C dir. Bundan dolayı su debisi daha fazla olmak zorundadır. Debinin daha fazla olması ise dolaşım pompası ve ana kolon boru çapını etkiler.Fakat bununla birlikte kolon ve vana sayısının klasik sisteme oranla çok az oluşu bir avantajdır.

   5-Bu sistemde modülasyon ve kollektör yeri baştan iyi hesap edilmelidir. Çünkü her ikisinin de yer değiştirilmesi söz konusu değildir. Bunun için ilk tasarımın tecrübeli elemanlarca ve bilgisayar programı yardımıyla yapılması tavsiye edilir. ..
   .

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 29 Ocak 2009; 17:56:22 >
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Er
   1 Mesaj
   29 Ocak 2009 22:39:29
   Arkadaşlar merhabalar;
   Yaklaşık 20 gündür forumun bu bölümünü okuyorum. En başından sonuna kadar cok degerli katkıları olan arkadaşlara teşekkür ederim. Gerçekten cok emek verilmiş.
   Ben Denizli'de ikamet etmekteyim. Yaklasık 1 ay önce yeni bir ev aldım. 3 katlı bir binada 2 ve 3. katlardan müteşekkül bir daire dubleks. Toplam brüt alanı 260M2 net ise yaklasık 220 M2. Uzman makine mühendislerinin cıkardığı panel radyatör hesabına göre yaklasık 12,4 Mt. petek ihtiyacım olmasına rağmen ben ilavelerle 13 mt. petek ve banyolarda 3 adet havlu pan kullanmayı tercih ettim.( tabii ki yine bu forumdan edindiğim bilgiler ışığında). Bina dış cephesinde izalasyonlu tuglalar kullanılmış. Alt katımda sürekli oturan ve dogalgazı sürekli kullanan bir komsum var. Evim ise sürekli güneş alan cephede. Ayrıca çatı izalasyonuda sağlanmış. Zemin izalasyonunu ise su an ben yaptırıyorum. Zeminde laminant parke altına 0.5 cm kalınlığında izalasyon köpüğü ve üzerine şilte serdikten sonra laminant parke döseniyor. Ayrıca ısı kaybına yol açmaması için tüm boruları bina içine aldırdım. Tesisatta az sayıda dirsek kullanılmasına özen gösterdik.
   Şimdi geldiğimiz noktada bir KOMBİ tercihi yapmam gerekecek. Forumun ilk konularında vaillant, buderus, veismann önerilmesine rağmen aradan gecen zaman içerisinde hem maliyet hemde kalite acısında ECA, DD BAYMAK gibi markalarda öne cıkmaya başlamış.
   Öncelikli tercihimin bir YERLİ MARKA olacagını da belirterek, bana tavsiye edebileceğiniz ve ihityacıma cevap verebilecek yoğuşmalı kombi modelleri hakkındaki önerilerinizi dikkatle okuyacagım.
   Fiyat/Performans ve kapasite olarak ECA CONFEO PREMIX 30 KW
   ile BAYMAK BROTJE NOVADENS EKSTRA PREMIX 330 ürünlerini özellikle değerlendirmenizi rica ediyorum. Hepinize saygı ve selamlar


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oozansoy -- 29 Ocak 2009; 22:40:45 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   655 Mesaj
   29 Ocak 2009 23:45:19

   quote:

   Orjinalden alıntı: nefron

   oda termostatı ile ilgili verilen bilgiler için tşk ederim. Modulasyonlu oda termostatı denmiş.kombim vaillant modulasyonlu. oda termostatı modulasyonlu model diye bir şey var mı termostatın modulasyonlu olup olmadığını nasıl anlayacağız.ben vailantın calorMATIC 240 oda termostatını almayı düşünüyorum bu modulasyonlumu internette bilgiye rastlamadım.


   Evet üstadlar bende bu soruya yanıt arıyorum.Sitesinde belirtilmemiş,bayiler var diyor ama güven vermiyolar.bu cihaz modulasyonlumudur?


   _____________________________

   ADAMIN ASABINI SİNİRLENDİRMEYİN!!!
  • Yüzbaşı
   405 Mesaj
   30 Ocak 2009 09:14:28

   quote:

   Orjinalden alıntı: oozansoy

   Arkadaşlar merhabalar;
   Yaklaşık 20 gündür forumun bu bölümünü okuyorum. En başından sonuna kadar cok degerli katkıları olan arkadaşlara teşekkür ederim. Gerçekten cok emek verilmiş.
   Ben Denizli'de ikamet etmekteyim. Yaklasık 1 ay önce yeni bir ev aldım. 3 katlı bir binada 2 ve 3. katlardan müteşekkül bir daire dubleks. Toplam brüt alanı 260M2 net ise yaklasık 220 M2. Uzman makine mühendislerinin cıkardığı panel radyatör hesabına göre yaklasık 12,4 Mt. petek ihtiyacım olmasına rağmen ben ilavelerle 13 mt. petek ve banyolarda 3 adet havlu pan kullanmayı tercih ettim.( tabii ki yine bu forumdan edindiğim bilgiler ışığında). Bina dış cephesinde izalasyonlu tuglalar kullanılmış. Alt katımda sürekli oturan ve dogalgazı sürekli kullanan bir komsum var. Evim ise sürekli güneş alan cephede. Ayrıca çatı izalasyonuda sağlanmış. Zemin izalasyonunu ise su an ben yaptırıyorum. Zeminde laminant parke altına 0.5 cm kalınlığında izalasyon köpüğü ve üzerine şilte serdikten sonra laminant parke döseniyor. Ayrıca ısı kaybına yol açmaması için tüm boruları bina içine aldırdım. Tesisatta az sayıda dirsek kullanılmasına özen gösterdik.
   Şimdi geldiğimiz noktada bir KOMBİ tercihi yapmam gerekecek. Forumun ilk konularında vaillant, buderus, veismann önerilmesine rağmen aradan gecen zaman içerisinde hem maliyet hemde kalite acısında ECA, DD BAYMAK gibi markalarda öne cıkmaya başlamış.
   Öncelikli tercihimin bir YERLİ MARKA olacagını da belirterek, bana tavsiye edebileceğiniz ve ihityacıma cevap verebilecek yoğuşmalı kombi modelleri hakkındaki önerilerinizi dikkatle okuyacagım.
   Fiyat/Performans ve kapasite olarak ECA CONFEO PREMIX 30 KW
   ile BAYMAK BROTJE NOVADENS EKSTRA PREMIX 330 ürünlerini özellikle değerlendirmenizi rica ediyorum. Hepinize saygı ve selamlar   en az 18 m-tül pkkp 60h petek ve en az 35 kw (30,000 kcal) kombi kullanmalısın. mevcut peteklerle ve sonda verdiğin güçteki cihazlarla yoğuşma verimi alamayacağın kesin. 35 kw lık modellerden vaillant VUW 376 ve bosch B1RDC 3541 modellerini tavsiye ederim.
   saygılarımla


   _____________________________

   EOS-550
  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   30 Ocak 2009 10:04:43
   Sn.maxfocus,
   Yazıların son günlerde arttı farkındayım.Ama sorunlarımın sağlıklı çözümünü arıyorum..İstediğim gibi bir firma buldum.Evime gelecekler peteklerin boylarına bakacak ve petek ısılarını ölçecekler,odaların ısı durumuna bakacaklar,oda termostatının çalışmasını kontrol ederek,yetersizlik oda termostatında ise onu tespit edip değiştireceğiz.Yerinin doğru olup olmadığına bakacaklar.Sorunu çözüp en kısa sürede halledeceğim.
   Benim kombim balkonda olduğunu için oda termostatını mecburen kullanıyorum.Size de tavsiye ederim.Normal sıcaklıklarda yakıt tasarrufu bir tarafa gerçekten sizin durumu farkedip kombi sıcaklığını düşürüp yükseltmenize gerek kalmadan oda termostatı daha kısa sürede devreye girip kombiyi çalıştırıyor.Bunu dün akşam bir daha yaşadım.Çok memnunum. Havalar bir kaç gündür akşamları 0 derecelerde gidiyor. Benim evde hava sıcaklığı -15 - 20 lere düştüğünde problemler başlıyor.Ben bu sene ve geçen sene 1-2 gün oda termostatını iptal ettim sürekli kombiyi yaktım.Kombi 3 dk da bir sürekli dur kalk yapıyor dönüş suyuna göre çalışıyor.Ama benim tespitimi söyleyeyim.Bu evin ısınması için yetmiyor. Daha doğrusu tek başına yeterli gelmiyor. Kombi sadece dönüş suyuna bakıyor ve benim denemelerimde gördüğüm petek boyuda yeterli hale gelse ısı konforu yeterli gelmiyor.En güzeli oturduğum oda da oda termostatını kullanmaya devam edeceğim.Diğer zaman zaman kullandığım salona da termostatik vana koyacağım. Tamamen kapatmayı düşünmüyorum,odanın ısı durumuna göre salon ve antreden diğer odalara ısı transfer olmayacak şekilde zaman zaman kısıkta kullanacağım.Kardeşim daha önce lpg li kombi kullanıyordu.1 sene anormal yakıt parası ödedi.Dayanamadı ve 1 sene kömür yakmak zorunda kaldı.Ama şimdi doğalgaz bulunduğu bölgeye gelince sizin gibi ecanın (onunki 24000 kcallik) yoğuşmalı kombisini aldı ve mekanik oda termostatı kullanıyor.Kombinin yanına hiç uğramıyor.Yalıtımıda çok iyi.Evi dublex küçük çocuğu olduğu için 24 saat yakıyor,ısı konforundan ve tüketiminden gerçekten çok memnun.Ben kombiyi daha önce almıştım.Şimdiki tecrübelerime göre ilk başta ekonomik durumumda yeterli olsaydı yoğuşmalı buderus veya eca kombi almak isterdim.Binada kuzeyde oturan bir kaç komşuda buderus var.Gerçekten çok sessiz ve onlarda oda termostatı kullanıyorlar ve kombinin yerini unutuyorlar.Elle ayar yapmak gerçekten zahmetli ve oda termostatı kadar randımanlı olmuyor.Tabi yanlış anlaşılma olmasın bu benim benim tespitim isteyen deneyebilir. Memnun kalmazsa iptal eder.Yanlış yönlendirmek istemem.
   Kombim yeni ve modülasyon özelliğine sahip olduğu İstanbul'da msn ile görüştüğüm 30 yıllık baymak ustası da söyledi. Kombim ile uyumlu bulabilirsem modülasyonlu oda termostatı alacağım. Dış hava sensörü kullanabileceğimi sizde söylediniz.İlk yaptıracağım zamanda Buderus ile görüşmüştüm.Servisin yaptığı şey Buderusun hermetik ve yoğuşmalı kombilerinde hem de kardeşimin eca kombisinde de aynı şeyi yapıyorlar.Oda şu;kombi sıcaklığını yüksek sıcaklığa ayarlıyorlar.Sizde yoğuşmalı kombilerin 50 derecenin üzerinde yoğuşma kombilerin çalıştırılmaması gerektiğini,çalıştırıldığı takdirde hermetik kombi gibi çalışacağını söylüyorsunuz.Oda termostatı takılmadan önce kardeşim 45-50 derecede kullanıyordu.Geçen gün servisin sıcaklığı artırdığını söyledi.Bana da iki servis oda termostatının görevini daha iyi yapabilmesi için kombi sıcaklığını yüksek tutarak kullanmanız gerekiyor demişti. Daha önce de size sormuştum.Eca Confeo kombilerde olan (On/Off çalışan oda termostatlarından farklı olarak modülasyon yaptırma özelliğine sahip oda termostatı bağlama olanağı (Open - therm iletişim protokolünü destekler) Bu özellik nedir? Diğer bu özellik olmayan olmayan kombilere göre ne avantaj sağlar? Biraz açabilirmisiniz. Gerçekten bu form ve paylaşımlar gerçekten seviyeli ve çok faydalı buluyorum.Diğer kombi almayı dününen arkadaşlara ışık tutacağına inanıyorum.Siz ve formdaki değerli arkadaşlarla paylaşmak istedim. Selamlar   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   30 Ocak 2009 11:47:05
   quote:

   Orjinalden alıntı: oozansoy
   Arkadaşlar merhabalar;
   Yaklaşık 20 gündür forumun bu bölümünü okuyorum. En başından sonuna kadar cok degerli katkıları olan arkadaşlara teşekkür ederim. Gerçekten cok emek verilmiş.
   Ben Denizli'de ikamet etmekteyim. Yaklasık 1 ay önce yeni bir ev aldım. 3 katlı bir binada 2 ve 3. katlardan müteşekkül bir daire dubleks. Toplam brüt alanı 260M2 net ise yaklasık 220 M2. Uzman makine mühendislerinin cıkardığı panel radyatör hesabına göre yaklasık 12,4 Mt. petek ihtiyacım olmasına rağmen ben ilavelerle 13 mt. petek ve banyolarda 3 adet havlu pan kullanmayı tercih ettim.( tabii ki yine bu forumdan edindiğim bilgiler ışığında). Bina dış cephesinde izalasyonlu tuglalar kullanılmış. Alt katımda sürekli oturan ve dogalgazı sürekli kullanan bir komsum var. Evim ise sürekli güneş alan cephede. Ayrıca çatı izalasyonuda sağlanmış. Zemin izalasyonunu ise su an ben yaptırıyorum. Zeminde laminant parke altına 0.5 cm kalınlığında izalasyon köpüğü ve üzerine şilte serdikten sonra laminant parke döseniyor. Ayrıca ısı kaybına yol açmaması için tüm boruları bina içine aldırdım. Tesisatta az sayıda dirsek kullanılmasına özen gösterdik.
   Şimdi geldiğimiz noktada bir KOMBİ tercihi yapmam gerekecek. Forumun ilk konularında vaillant, buderus, veismann önerilmesine rağmen aradan gecen zaman içerisinde hem maliyet hemde kalite acısında ECA, DD BAYMAK gibi markalarda öne cıkmaya başlamış.
   Öncelikli tercihimin bir YERLİ MARKA olacagını da belirterek, bana tavsiye edebileceğiniz ve ihityacıma cevap verebilecek yoğuşmalı kombi modelleri hakkındaki önerilerinizi dikkatle okuyacagım.
   Fiyat/Performans ve kapasite olarak ECA CONFEO PREMIX 30 KW
   ile BAYMAK BROTJE NOVADENS EKSTRA PREMIX 330 ürünlerini özellikle değerlendirmenizi rica ediyorum. Hepinize saygı ve selamlar


   Selamlar,

   2. bölgedeki, Denizli 220 m2 net ısıtma alanı varsa, yalıtımda var bu durumda 37 kcal birim değerden, kabaca 220*2,65*37=21571 kcal gerekiyor. Bu da pkkp22 h:60 olarak 90-70 işletme için 10 mt petek ihitiyacı 75-65 işletme için ise 15 mt demekdir.
   Bu anlamda petek tip ve markasınada bağlı olarak değişebilir.
   12,4 mt çıkarılan petek ölçüsü petek tiplerine bağlı olarak bulunmuş olsada 21571/12,4= 1740 kcal/mt değere geliyor. Bu da sistemin 90-70 ile 75-65 arasında projelendirildiğini gösterir. Siz bunu 13 mt yaparak 21571/13=1660 kcal çekmişsiniz. Banyoların m2 lerini ve tavan yüksekliğini bilmiyoruz ama küçük m2 ler dışında havlupanı ısıtma amaçlı kullanmak yanlış bir seçim olabilir.Zira bugün istanbulda 4 m2 lik bir banyo için
   600*1200 gibi bir havlupan bile kullansanız en fazla 90-70 tesisatta 20 derece için 731 kcal/saat alırsınız. Buda aslında pkkp22 h:60 bir peteğin ancak 0,3 mt sine denk gelir. Öte yandan işletme sıcaklığının düşmesi 75-65 olması ve aslen banyoların hedef sıcaklığının 24 derece olması gerektiğide hesaba katıldığında, havlupanların ısıtma güçleri ciddi düşer, 731 kcal değerimiz ancak 360 kcallere gelir. Bu nedenle, havlupan uygulamasında bu konuya dikkat edilmelidir.

   Aslen yalıtım konusunda , ısı geçirmi düşük tuğla kullanılması iyi tabiki ama bu uygulama 3 cm lik yalıtım panelinin ki kadar etki yaratmaz. Ayrıca 220 m2 için 2 kat şeklinde ve dublex olan dairenin ısı kaybı normal bir arakat veya dublex olmayan bir en üst kata göre kesinlikle daha fazladır. Bu anlamda belki alt katı 35 kcal den hesaplamak mümkünken üst kat için 40 kcal almak gerekir.
   Tabiki bunlar yerinde yapılan tespitlerde değişebilir.

   Kombi konusunda ise ECA confeo premix 30 kw kullanan bir son kullanıcı olarak, kombinin muadil bir çok yerli üründen daha iyi olduğunu net olarak söylerim. İthal ürünlerden de buderusun bu güçte ECA rakip olması mümkün değildir. Zira bu güçteki artık duvar tipi kazan olarak adlandırılan GB-112 serisi ciddi olarak pahalı olup, sadece ECA ya olan farkı amorti etmesi 10 yılı bulur. Bu güçteki ürünün uygulama maliyeti size uygun gb-112 29/36wt/wth için 2008 5. ay fiyatı 2400 € du , bu da 5100 ytl demekdir.
   Benzer durum viessmann vitodens200 w 35 kw içinde söz konusu bu üründe 4500 ytl ler civarına yakındır. Vitodens100 30kw yı ise önermiyorum.
   ECA 30 kw yı ise 2500 ytl uygulayabilirsiniz.

   Tabi ki sizin banyo sayınız fazla olduğundan sıcak su ihtiyacınızda fazla olacakdır, tabi ki bunda evde yaşayan kişi sayısıda çok önemli.
   Bu anlamda ise çok dikkat etmeniz gereken konu sıcak su ihtiyacınız ve alacağınız kombide entegre veya harici boyler yoksa , sıcak su kullanımında , peteklerin ısıtması duracağından soğuma süresi artacağı hususudur. 4 yetişkinden oluşan bir ailede mutfak, banyo kullanımlarının arka arkaya gelmesi durumunda bu süre oldukça uzayıp ortam ısısının düşmesi kaçınılmaz bir durumdur.
   Bu anlamda boylerli bir uygulamada uygun olabilir, bu tür seçimde alacağınız kombinin en azından %15 civarındaki gücünün bu işe ayrılması gerekir. Yani ısıtma için 21500 kcal gerekiyorsa Kombininde en az 26000 kcal lik olması gerekir.

   Sadece ısıtma amaçlı olarak ECA nın 30 kw ürünü şu anki petek boyunuzu rahatlıkla karşılar ve devirdaimde (tesisat uygunsa) sorun yaşatmaz.
   Ancak bu kombinin 25800 kcal olan maks gücü 50-30 luk çalışma aralığındadır. Sizin petek boylarınızda bu aralığa hitap etmiyor, daha fazla yaklaşık 18 mt olması gerekirdi. 75 -65 çalışmada için ise yine 15 mt gerekiyor.
   Bu durumda mevcut peteklerle kombinizin yoğuşmadan sağladığı fayda ancak dış ortam ısısı 7-8 ve üstü olduğu sürece olur. Kazan ısısı yüksek kalacakdır. Yüksek ısıda kullanıma gelince ECA 80-60 23478 kcal veriyor ki sizin için bu değeri baz almak gerekiyor. Bu değer sizin genel ihtiyacınıza yakın %9 üstünde bunun min %15 olması daha iyi olurdu.
   Yukarda eğindiğim gibi yalıtımın niteliğine bağlı düşen ısı ihtiyacı lehinize durum yaratabilir.

   Baymağın sorduğunuz ürünü orta civarı biraz üstü bir ürün ve dikkat çekilecek konu verilen ısıl değerlerin reklam amaçlı olarak yüksek olması adına kullanım sıcak suyu değerleri olduğunu belirtmem gerekiyor.
   Burdaki en güçlü model olan 330 modeli aslında 50-30 da 26060 kcal ile ECA ile aynı değerde sayılır. Oysaki ürünün model numarasına baktığınızda (330 ifadesi) reklamdaki 28380 kcal yani 33 kw değeri anlaşılıyor. Bu ürünün 80-60 değeri yerine 75-60 değeri verilmiş ve bununda 28 kw yani 24080 kcal olduğu anlaşılıyor. Paslanmaz çelikden brülör, sıcak su ve ısıtma eşanjörü, 3 kademeli düşük güç tüketimli sirküle motoru, %33 -100 arası modülasyon, ile ECA benzer özelliklerde bir ürün ECA nın 30-100 arası modülasyon , daha düşük tüketim değerleri, daha iyi verim ve daha yüksek kapasiteli aynı marka grundflos sirküle motoru artıları varken Baymakda standart verdiği haftalık programlanabilme ve uzaktan kumanda özellikleri ile aksesuarda ağır basıyor. Ayrıca baymağın bu ürünün italyan baxi üretimi olduğunuda belirtirim.

   DD nanomix ise bana göre, bu ürünlere göre daha aşağıda kalıyor, sargon modellerini ise önermiyorum özellikle ilk nesil olanları hiç önermem.

   Ayrıca mevcut tesisatınız şayet oks. bariyerli borudan değil ise paslanmaz çelik ısı eşanjörlü bir yoğuşmalı kombi kullanmanızı öneririm.
   Ufaltılmış önizleme resmi   Ufaltılmış önizleme resmi   Ufaltılmış önizleme resmi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 30 Ocak 2009; 11:58:39 >
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   30 Ocak 2009 12:37:18
   quote:

   Orjinalden alıntı: kenfat10

   Alıntıları Göster


   Evet üstadlar bende bu soruya yanıt arıyorum.Sitesinde belirtilmemiş,bayiler var diyor ama güven vermiyolar.bu cihaz modulasyonlumudur?


   Selamlar,

   Bu ürün digital, programlanabilir oda termostadır, modülasyonlu değildir.
   http://www.milis.com.tr...zlar/calormatic-240.html adresinden inceleyebilirsiniz.

   calorMATIC 230, calorMATIC 240, calorMATIC 240f kablosuz ve calorMATIC 390 da modülasyon özelliği yok.
   390 da kalorifer ısı ayarının yanı sıra, sirküle motoru ve sıcak su kullanımı için önceden ısıtma zamanlamasıda yapılabiliyor.
   calorMATIC 410 ve calorMATIC 420 de dış hava sensörüde dahil modülasyon özelliği var.
   calorMATIC 630 ise çok daha gelişmiş aynı anda birden fazla ısıtma alanını kontrol ederek kaskad (birden fazla kombinin tek ısıtma sisteminde kullanılması) ve birden fazla ısıtma alanının (misal tüm odaların) aynı anda kontrolünü yapıyor.Dış hava sensörü ile modülasyon yapabilir.

   Resimleri ekliyorum. Kolay gelsin.   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yüzbaşı
   409 Mesaj
   30 Ocak 2009 14:10:41
   Merhabalar,

   Ben de foruma katıldım. 2 haftadır tüm forumu baştan sona okudum, öğrendiğim birçok şey oldu. Ben fikirlerimi ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

   Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; ısınma ve az yakıt harcama konusunda bir numaralı kural yalıtımdır. İnsanlar kombilerinin çok fazla yaktığını, daha az yakacak bir kombi aradıklarını söylerler. Böyle bir şey mümkün değildir, piyasadaki tüm kombiler zaten yüksek verimle çalışıyorlar (%90’ların üstünde). Örneğin yoğuşmalı kombiler diğerlerine göre %6-%7 tasarruf sağlıyorlar. Eğer kombiyi değiştirdim artık çok az yakıyor diyebiliyorsanız, eski kombinizin verimi çok düşük olmalıdır (başka bir deyişle bazı üreticiler bizi kandırıyorlar; %92-%93 verimi var diyerek).
   Kendimden örnek vermek istiyorum. Eski oturduğunda evde, çok soğuk zamanlarda (gündüz -5 C, gece -10 C civarında) günlük 15 m3’ün altına düşmüyordu. Kombiyi de gündüz biraz kısıyordum ve sıcaklığı 22.5-23 C’de tutuyorduk. Evin kuzey tarafında çıkma ve apartman boşluğu var, yalıtımı pek yok, alt komşu aralık deyince evi kapatır gider. Özellikle kuzey tarafı ısıtmak çok zor oluyordu. Aynı şartlarda üst komşu ise günlük 4-5 m3 yakıyor, kombisi orta halli bir Demirdöküm, ev sıcaklığı ise yine 22-23, çünkü ben onu yeterince ısıtıyorum. Başka bir arkadaşım yine Baymak kombi kullanıyor, pek yalıtımı yok ,evi güney cephe ve soğuk mevsimde 8-10 m3 yakıyor. Gördüğünüz gibi esas önemli olan yalıtım. Alt komşu iyi yakarsa tüketimiz azalır, bırakın ısı kaybını eviniz alttan ısıtmalı gibi çalışır. Bu arada ben de Baymak kombi kullanıyordum, diğer arkadaşımda. 5-6 yıl oldu hiçbir sorun yaşamadık. Az yakar mantığı ile pahalı kombi almaya gerek yoktur. Kombiye çok para vererek, iki şeyi satın almış oluyorsunuz; ek konfor sağlayan özellikler ve marka+güvenilirlik (bu da tartışılır). Karar vermek size kalmış. İnsanlar doğalgaz tesisatı yaptırmak için 2000-3000 TL civarında para harcıyor ve buna ek olarak bir sefer mahsus iyi bir yalıtım da yaptırsalar, ısınma ve çok yakma konusunda hiçbir dertleri olmayacak.

   Forumda genelde yazanlar İstanbul’dan. İstanbul iklimi nispeten ılımandır. Ankara gibi İç Anadolu illerinde kış çok daha sert geçiyor. Isınma problemim var, çok fazla yakıyorum diyenler genelde Ankara’dan. Doğu illerini ise düşünemiyorum bile. Büyükşehirler dışındaki illere doğalgaz yeni yeni geldiği için buralardan çok fazla şikayet duymuyorsunuz. Oralarda da yaygınlaşsın, şikayetler artacak. İnsanlar tasarruf için, yoğuşmalı kombi, modulasyonlu oda termostatı gibi konulardan önce yalıtıma önemli vermelidir. Sonuçta evi ısıtmak için gerekli ısı miktarı ve buna karşılık yakmanız gereken gaz miktarı değişmeyecektir. Sadece benim çevremde aylık 400 m3 üstü yakan 4-5 kişi var.

   Ek olarak, kendi evim konusunda bir tecrübe aktarmak istiyorum. Özellikle müteahhit evlerinde antreye petek konmaz. Benim evde, apartman boşluğu kuzeye bakıyor ve çok soğuk oluyor. 15 m3 kadar bir antre var ve özellikle dış kapıdan çok soğuk geliyor. Yetkili arkadaşımız burası giriştir kolay ısınır mantığı ile 80 cm’lik petek koymuş. Gelin görün ki evde rüzgar eser gibi oluyor. Odaları ısıtıyorsun ama ara ısınmıyor, ve sıcak odalara sürekli soğuk hava esiyor. Dikkat ediyorum (özellikle dubleks evlerde) girişe ya petek konmuyor ya da çok küçük konuluyor, inanılmaz ısı kaybı oluyor. Siz siz olun buna izin vermeyin, ısınma problemi olmazsa peteği kapatırsınız.

   Termostatlar için de görüşümü belirtmek istiyorum. Bu konuda 1-2 haftadır araştırma yapıyorum, kendi kombime de takacağım. Termostat konusunda da insanlar yönlendiriliyor. Bazı firmaların sitelerine baktım %30 tasarruf sağlar yazmışlar. Zaten %30 rakamı da sihirli hale gelmiş, her türlü tasarruf olayında %30 lafı geçer. Alfa-X sıvısı için de böyle deniliyor. Çünkü %40-50 deseniz insanlar abartılı bulur, %10-15 deseniz bu sefer de kimse dikkate almaz. Termostat temel olarak konfor sağlar. Eğer size hava değişimine göre, örneğin sabah, akşam ve gece yatarken kombinin sıcaklık ayarını uygun yere getirirseniz zaten tasarruf ederseniz. Bunun üzerine termostatın sağlayacağı tasarruf %5’i geçemez. Termostat size kombi ile hiç uğraşmadan istediğiniz sıcaklığı elde etmeniz sağlıyor.

   Modülasyonlu oda termostatını da açıklayayım. Modülasyon lafı nereden gelmiş bilmiyorum ama yabancı sitelerde böyle bir laf yok. Honeywell ve Danfoss sitelerine baktım hiçbirisi modülasyon diye bir terim kullanmaz. Bazı arkadaşların modülasyon ile bir özellik göremedim demelerinin sebebi bu. Modülasyon dediğimiz özelikle esas olarak, termostatta set edilen sıcaklığın otomatik kontrol algoritması (PI kontrol) ile yapılmasıdır. PI kontrol gibi bir algoritma kullanırsa termostat istenilen sıcaklığı daha hızlı ve daha az hata ile gelecektir.

   On-Off termostatlar hemen hemen tüm kombilere bağlanabilir. Kombilerin termostat girişleri iki uçludur. Genelde bu iki uç kısa devre durumdadır. Eğer bu uç arasındaki kısa devreyi kaldırırsanız, kombi çalışmayı durdurur. Termostatın yaptığı da budur. Kombiyi durduracağı zaman bu iki uç arasındaki bağlantıyı kaldırır.

   Modülasyonlu termostat ise kombiye direk komut gönderir. Aralarında bir çeşit seri haberleşme vardır. Bu seri haberleşmenin protokolü de Openterm olarak isimlendirilmektedir. Kombi üreticileri yeni nesil cihazlarında bu protokolü de vermektedirler. Siz de, kombi üreticisinden bağımsız olarak Openterm destekleyen herhangi bir termostatı alıp takabilirsiniz. Modülasyonlu termostatlar daha önce de yazıldığı gibi set edilen sıcaklığa yaklaşıldıkça alev boyunu kısarak yavaş yavaş yaklaşmayı sağlar.

   Bu arada Danfoss’un sitesinde On-Off çalışan ama “modülasyon” yapan termostatlar da mevcut. Set edilen sıcaklığa yaklaşınca kombiyi daha az devreye alıyor. Danfoss, bu çalışma moduna “chrono-proportional” ismini vermiş.

   Ben henüz deneme yapamadım ama modülasyonlu oda termostatının çok fazla tasarruf sağlayacağını zannetmiyorum. Bu konuda bilgi veren arkadaşlar şöyle açıklama yapmışlar: “On-Off termostat set edilen sıcaklığa kadar kombiyi çalıştırır ve gelince durur. Ancak peteklerde dolaşan su hala evi ısıtmaya devam eder ve sıcaklık set edilen değeri aşar. Böyle olunca da fazladan ısıtma yapmış olursunuz. Örneğin 22 C set ettiniz, termostat 22 C’yi görünce kombi durur, ancak peteklerden yayılan ısı ile sıcaklık 23 C’ye çıkar.” Ben bugüne kadar kombinin 1 sefer yanma ile herhangi bir odanın sıcaklığı bırakın 1 C’yi, 0.5 C bile yükseltebildiğini görmedim. Buralardaki oynamaların 0.1-0.2 C civarında olacağını düşünüyorum. Kaldı ki, fazla ısı verseniz bile verdiğiniz ısı uçup gitmiyor yine eve veriyorsunuz, bir sonraki adımda kombi daha geç devreye girecektir. Modülasyon esas olarak musluk suyunda yararlı olur. Eğer musluk suyunu böyle oynamalar olursa, aşırı sıcaklık nedeniyle suyu kullanamazsınız ve de ısıtmış olduğunuz su akar gider.

   Termostat konusunda deneme yapmış olan arkadaşlara sormak istediğim konu; termostat devrede iken kombi suyu benim ayarladığım değere kadar mı ısıtıyor yoksa servis tarafından set edilmiş yüksek bir değere kadar mı ısıtılıyor.
   _____________________________

   2009 TOYOTA COROLLA, D4D
   Comfort Gümüş Gri, ANKARA
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   30 Ocak 2009 15:11:59
   quote:

   Orjinalden alıntı: cimbom38
   Sn.maxfocus,
   Yazıların son günlerde arttı farkındayım.Ama sorunlarımın sağlıklı çözümünü arıyorum..İstediğim gibi bir firma buldum.Evime gelecekler peteklerin boylarına bakacak ve petek ısılarını ölçecekler,odaların ısı durumuna bakacaklar,oda termostatının çalışmasını kontrol ederek,yetersizlik oda termostatında ise onu tespit edip değiştireceğiz.Yerinin doğru olup olmadığına bakacaklar.Sorunu çözüp en kısa sürede halledeceğim.
   Benim kombim balkonda olduğunu için oda termostatını mecburen kullanıyorum.Size de tavsiye ederim.Normal sıcaklıklarda yakıt tasarrufu bir tarafa gerçekten sizin durumu farkedip kombi sıcaklığını düşürüp yükseltmenize gerek kalmadan oda termostatı daha kısa sürede devreye girip kombiyi çalıştırıyor.Bunu dün akşam bir daha yaşadım.Çok memnunum. Havalar bir kaç gündür akşamları 0 derecelerde gidiyor. Benim evde hava sıcaklığı -15 - 20 lere düştüğünde problemler başlıyor.Ben bu sene ve geçen sene 1-2 gün oda termostatını iptal ettim sürekli kombiyi yaktım.Kombi 3 dk da bir sürekli dur kalk yapıyor dönüş suyuna göre çalışıyor.Ama benim tespitimi söyleyeyim.Bu evin ısınması için yetmiyor. Daha doğrusu tek başına yeterli gelmiyor. Kombi sadece dönüş suyuna bakıyor ve benim denemelerimde gördüğüm petek boyuda yeterli hale gelse ısı konforu yeterli gelmiyor.En güzeli oturduğum oda da oda termostatını kullanmaya devam edeceğim.Diğer zaman zaman kullandığım salona da termostatik vana koyacağım. Tamamen kapatmayı düşünmüyorum,odanın ısı durumuna göre salon ve antreden diğer odalara ısı transfer olmayacak şekilde zaman zaman kısıkta kullanacağım.Kardeşim daha önce lpg li kombi kullanıyordu.1 sene anormal yakıt parası ödedi.Dayanamadı ve 1 sene kömür yakmak zorunda kaldı.Ama şimdi doğalgaz bulunduğu bölgeye gelince sizin gibi ecanın (onunki 24000 kcallik) yoğuşmalı kombisini aldı ve mekanik oda termostatı kullanıyor.Kombinin yanına hiç uğramıyor.Yalıtımıda çok iyi.Evi dublex küçük çocuğu olduğu için 24 saat yakıyor,ısı konforundan ve tüketiminden gerçekten çok memnun.Ben kombiyi daha önce almıştım.Şimdiki tecrübelerime göre ilk başta ekonomik durumumda yeterli olsaydı yoğuşmalı buderus veya eca kombi almak isterdim.Binada kuzeyde oturan bir kaç komşuda buderus var.Gerçekten çok sessiz ve onlarda oda termostatı kullanıyorlar ve kombinin yerini unutuyorlar.Elle ayar yapmak gerçekten zahmetli ve oda termostatı kadar randımanlı olmuyor.Tabi yanlış anlaşılma olmasın bu benim benim tespitim isteyen deneyebilir. Memnun kalmazsa iptal eder.Yanlış yönlendirmek istemem.
   Kombim yeni ve modülasyon özelliğine sahip olduğu İstanbul'da msn ile görüştüğüm 30 yıllık baymak ustası da söyledi. Kombim ile uyumlu bulabilirsem modülasyonlu oda termostatı alacağım. Dış hava sensörü kullanabileceğimi sizde söylediniz.İlk yaptıracağım zamanda Buderus ile görüşmüştüm.Servisin yaptığı şey Buderusun hermetik ve yoğuşmalı kombilerinde hem de kardeşimin eca kombisinde de aynı şeyi yapıyorlar.Oda şu;kombi sıcaklığını yüksek sıcaklığa ayarlıyorlar.Sizde yoğuşmalı kombilerin 50 derecenin üzerinde yoğuşma kombilerin çalıştırılmaması gerektiğini,çalıştırıldığı takdirde hermetik kombi gibi çalışacağını söylüyorsunuz.Oda termostatı takılmadan önce kardeşim 45-50 derecede kullanıyordu.Geçen gün servisin sıcaklığı artırdığını söyledi.Bana da iki servis oda termostatının görevini daha iyi yapabilmesi için kombi sıcaklığını yüksek tutarak kullanmanız gerekiyor demişti. Daha önce de size sormuştum.Eca Confeo kombilerde olan (On/Off çalışan oda termostatlarından farklı olarak modülasyon yaptırma özelliğine sahip oda termostatı bağlama olanağı (Open - therm iletişim protokolünü destekler) Bu özellik nedir? Diğer bu özellik olmayan olmayan kombilere göre ne avantaj sağlar? Biraz açabilirmisiniz. Gerçekten bu form ve paylaşımlar gerçekten seviyeli ve çok faydalı buluyorum.Diğer kombi almayı dününen arkadaşlara ışık tutacağına inanıyorum.Siz ve formdaki değerli arkadaşlarla paylaşmak istedim. Selamlar


   Selamlar,

   İyi bir servis tüm sorunlarınızı yerinde görüp çözecekdir.
   Bende en kısa sürede oda termostadı kullanıcam.
   LPG ile ısınmanın maliyeti geçen sene doğalgaza göre 4 katı pahalıydı. Simdi fiyatları tekrar karşılaştırmak gerekir.
   Open Therm , bir data iletişim protokolüdür. Bilindiği gibi veri aktarımında, verilerin min ölçüde kayıplı , hızlı, yüksek kapasiteli ve ucuza aktarılması çok önemlidir. Bu nedenle kullanım alanlarına göre bazı yöntemler geliştirilir. Bunlar sayısal verilerin belli kurallara göre , elektrik sinyalleri ile taşınması işlemidir. Çok kabaca örnek verecek olursak, eleketrik hattı üzerinden data aktarımı yapan digital sayaçlar olabilir.
   Çalıştığım tesisde bu tür sayaç kullanılıyor ve sayaç okuma için kimse gelmiyor , sayaç gerekli bilgileri elektrik hattı üzerinden merkeze , gönderiyor ve bunun içinde bir iletişim protokolü kullanılıyor. Bu sayede de iki kablo üstünden gerekli bilgiler gönderilebiliyor.

   Bu protokolün kullanıldığı kombilerde , yine bu protokole uyumlu olan oda termostadı, dış hava sensörü vb donanımlar kullanılabiliyor. Bu protokolü tanımayan kombilerde ise kullanılamaz anlamına geliyor. Tabi ki eski nesil kombilerde manuel sistemle çalışan oda termostadları ve elektronik kart üstünde hazır termosensör bağlantıları olabiliyor. Bunlar için bir protokole gerek yok.
   Teknoloji ilerledikçe ve elektronik kontrol sistemleri küçülüp ucuzladıkça, bir çok ilave yapmak mümkün olabilecek. Bu sayede de daha iyi, kullanışlı ve verimli cihazlar yapılacakdır. Umarım açıklayıcı olmuştur.


   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   30 Ocak 2009 17:03:17
   quote:

   Orjinalden alıntı: keskin76
   Merhabalar,
   Ben de foruma katıldım. 2 haftadır tüm forumu baştan sona okudum, öğrendiğim birçok şey oldu. Ben fikirlerimi ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

   Modülasyonlu oda termostatını da açıklayayım. Modülasyon lafı nereden gelmiş bilmiyorum ama yabancı sitelerde böyle bir laf yok.
   Honeywell ve Danfoss sitelerine baktım hiçbirisi modülasyon diye bir terim kullanmaz. Bazı arkadaşların modülasyon ile bir özellik göremedim demelerinin sebebi bu. Modülasyon dediğimiz özelikle esas olarak, termostatta set edilen sıcaklığın otomatik kontrol algoritması (PI kontrol) ile yapılmasıdır. PI kontrol gibi bir algoritma kullanırsa termostat istenilen sıcaklığı daha hızlı ve daha az hata ile gelecektir.

   Modülasyonlu termostat ise kombiye direk komut gönderir. Modülasyonlu termostatlar daha önce de yazıldığı gibi set edilen sıcaklığa yaklaşıldıkça alev boyunu kısarak yavaş yavaş yaklaşmayı sağlar.

   Bu arada Danfoss’un sitesinde On-Off çalışan ama “modülasyon” yapan termostatlar da mevcut. Set edilen sıcaklığa yaklaşınca kombiyi daha az devreye alıyor. Danfoss, bu çalışma moduna “chrono-proportional” ismini vermiş.

   Ben henüz deneme yapamadım ama modülasyonlu oda termostatının çok fazla tasarruf sağlayacağını zannetmiyorum. Bu konuda bilgi veren arkadaşlar şöyle açıklama yapmışlar: “On-Off termostat set edilen sıcaklığa kadar kombiyi çalıştırır ve gelince durur. Ancak peteklerde dolaşan su hala evi ısıtmaya devam eder ve sıcaklık set edilen değeri aşar. Böyle olunca da fazladan ısıtma yapmış olursunuz. Örneğin 22 C set ettiniz, termostat 22 C’yi görünce kombi durur, ancak peteklerden yayılan ısı ile sıcaklık 23 C’ye çıkar.” Ben bugüne kadar kombinin 1 sefer yanma ile herhangi bir odanın sıcaklığı bırakın 1 C’yi, 0.5 C bile yükseltebildiğini görmedim. Buralardaki oynamaların 0.1-0.2 C civarında olacağını düşünüyorum. Kaldı ki, fazla ısı verseniz bile verdiğiniz ısı uçup gitmiyor yine eve veriyorsunuz, bir sonraki adımda kombi daha geç devreye girecektir. Modülasyon esas olarak musluk suyunda yararlı olur. Eğer musluk suyunu böyle oynamalar olursa, aşırı sıcaklık nedeniyle suyu kullanamazsınız ve de ısıtmış olduğunuz su akar gider.

   Termostat konusunda deneme yapmış olan arkadaşlara sormak istediğim konu; termostat devrede iken kombi suyu benim ayarladığım değere kadar mı ısıtıyor yoksa servis tarafından set edilmiş yüksek bir değere kadar mı ısıtılıyor.


   Selamlar,

   Hoş geldiniz ve güzel açıklama olmuş tümünü genellemişsiniz,

   Modülasyonun teknik açıklamasında, taşınmak istenen bilgi sinyalinin, taşıyıcı radyo frekans dalgası üzerine, herhangi bir metod kullanılarak (frekans modülasyonu, genlik modülasyonu, faz modülasyonu,gibi) yüklenmesidir.
   Bu yöntemle ile bilgi ileterek, alev boyunu ayarlayan ve diğer komutları veren, oda termostadlarına , modülasyonlu deniliyor.

   Düşük güçlü yüksek frekanslı bir bilgi sinyalini, yüksek güçlü düşük frekanslı bir taşıyıcı sinyal üzerine bindirerek iletilmesi işlemi radyo sinyallerinde kullanılıyor..Demodulasyon ise bunun tam tersi oluyor.
   Bu nedenle yabancı sitelerde modülasyon tabiri bulamazsınız.
   Burda ise bu işlem alev boyunun ayarlanması içinde gerekli frekanstaki sinyaller kullanılarakda yapılıyor.
   Set edilmiş olan farklı kompanzasyon eğrilerine göre sistem çalıştırıla biliyor.

   Oda termostadlarının verimi çok göreceli bir konu , değerlendirme için ilk olarak temel şartları belirlemek gerekir.

   Ayrıca algoritma ne kadar iyide olsa esas olan termo eleman (algılayıcı)hassasiyetidir ve algoritmanın buna göre geliştirilmesi önemlidir.
   Bu konuda öncü ve en iyi firmalardan biri(hatta en iyisi) danfossdur Danfossun daha hassaslık için gaz kullanmaya başladığını sitesinde daha önce okumuştum.Bu konuda sürekli geliştirme yapıyorlar. Ayrıca honeywellde bu kontrol sistemleri konusunda çok iyi.

   Oda termostadındaki sıcaklık sapması kısmen katılıyorum, 0,5 üzeri abartılı olur ama yüksek kazan sıcaklığı ve uzun petek boyunda bu tür sapma olasılığı önceden sabit sıcaklığı olan bir ortamda mümkündür. Kısaca biraz şartlara bağlı ama genelde haklısınız.
   Ortama verilen fazla ısı tabi ki bir kayıp değildir ama , aynı şekilde ısı kaybındaki değerlerinizde artacakdır.
   Zira dış ısının değişmediği bir , 20 derecedeki bir odanın ısı kaybı miktarı ile 22 derecedeki odanın aynı olmayacakdır.

   Esasen Musluk suyunda yararı olur konusunuda anlayamadım, burda ısıtma sistemine esas hedef değildir mi demek isteniz , öyle ise katılmıyorum,esasen modülasyonun temel amacı , min miktarda yakıt ile ısıtmanın gerçekleştirilmesi ihtiyacındandır.
   Modülasyon olmadan yapılan ısıtmalarda kombi dönüş suyuna göre ısıtmayı keseceğinden , şartlara göre en çok sık sık devreye girme problemi başta olmak üzere sorunlar yaşanırdı. Bencede olmazsa olmazlardandır. Bugün bir çok marka bunu aşağıya çekiyor.
   Bu şekilde bahsettiğimiz, ısı sapmalarıda azalıyor.
   Ayrıca şu anda bile modülasyonlu kombilerde sıcak su ayarlanan değerin genelde 10 derece üstünde çıkış veriyor. Burda da bir çok insan suyun debisini azaltıp soğuk ile karıştırarak kullanıyor. Öte yandan çıkış sıcaklığı tesisat uzunluğunada bağlı en az 3-4 derece ve fazlasında soğuyor.

   Benim bu konudaki önerim ısıtma alanlarının kullanımlarına göre termostatik vana ile modülasyonlu ve programlanabilir özellikli oda termostadının dış hava sensörü desteği ile kullanılmasıdır. Bu sayede oldukça yüksek tasarruf ve otomasyon sağlanacakdır.

   Modülasyonlu oda termostadı ve kombilerle ilgili olarak , ileriye dönük düşüncem bu ürünlerde, tesisattaki su miktarınında ölçülerek bunun üstünden min ve maks ısıtma için, zaman ekseninde değerlerin cihaz tarafından hesaplanması yapılabilmeli.
   İlk çalıştırmada kombiye bu değerler servis tarafından girilmeli. Kombide hem ısıtma hemde beklemede kontrol ederek sıcaklıkları kontrol ederek artışı her ayara göre kendisi hesaplayabilmeli.
   Kısaca önceden set edilmiş değerlere göre yapmamalı. Bu şekilde kombiler, daha verimli ısıtma ve uygulamalarda daha esnek olacaklardır.

   Sorduğunuz soruya baymak 240fi tarafında sizin ayarladığınız değere kadar ısınır şeklinde cevap verebilirim.
   Servislerin set ettiği değer maks ayar sahasının en yüksek değeri olmalı. Öte yandan bu sayfada yazan bir arkadaş DD sargon yoğuşmalı kullanıyormuş ve oda termostadından kombinin + - 7 derecelik toplamda 14 derecelik bir difransiyelle çalıştığını ancak kombinin 40 ayarlandıysa 47 olduğunda termostad ısıtmayı kes demeden (oda sıcaklığı ayarlanana gelmeden) kombinin çıkış suyu sıcaklığı değerine ulaştığı için ısıtmayı durdurduğunu söyledi.. Bu bana mantıksız geldi ama bu şekilde çalışıyormuş. Sonuçta marka ve modele bağlı farklı uygulamalara rastlamak mümkün olabilir. Kolay gelsin.


   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Er
   8 Mesaj
   30 Ocak 2009 22:44:30

   [
   quote:

   quote]Orjinalden alıntı: maxfocus

   [Öncelikle hayırlı olsun güle güle oturun.
   Yerden ısıtma en ideal sistem ve düşük tesisat ısısı kullananlirsiniz, yoğuşmalı için ideal bir tesisat. Ancak doğru kesit, uzunluk ve projede yapıldıysa tabi ki. Mesela yapılan grupların boylarının aynı olması gerekli. Bu anlamdaaslında düzgün bir uygulama varsa petek taktırmanız gereksiz olur. Öncelikle bunları kontrol ettirirseniz daha sağlıklı olur.
   Bahsettiğiniz markalarda sizin için yoğuşmalı ürün olarak Buderus GB022 ve Viessman Vitodens200W 26 kw yı önerebilirim. Bu ürünler tüm yazılanlara rağmen kalitelidirler. Ancak viessmann ürünü pahalıdır.
   Yerli ürün olarakda ECA ve DD düşünebilirsiniz. Ayrıca yerden ısıtma için çift ısı aralığı olan veya düşük su sıcaklıklarında çalışabilecek bir kombi gerekir.Her kombi yerden ısıtmaya uygun olmayabiliyor. Bu nedenlede normalde 22-25 derecelik ısı 28 derece ve üstüne taşınır buda tüketimi artırır ayrıca sağlık problemleride çıkarabiliyor.


   öncelikle fikirlerin için teşekkürler. bende öle düşündüm ama sanırım iii döşenmemiş heralde borular iyi ısınamıyoruz.daha önceki oturduğum evde 110-120tl ye çok rahat ısınıyorduk.oda 100m2 idi . şimdiki evde benden önceki oturanın önceki gaz sarfiyatlarına bakıyorum d.gaz zamsız haliyle ortalaması 300 tl. ben 500 ödedim. ayrıca istanbulda (zeytinburnu) daha öle soğuk havada olmadı. kime sorsam yerden ısıtma normalin en az 1,5 katı yakar diyorlar. yani hem ısınamadık hemde çok ödedik. ev çift cepheli yanlarda bina var. altkat gaz fiyatlarından dolayı kömüre başladı galiba. en üst kattayım üstte çatı var kiremitle örtülü. çatı apartman boşluğundan daha sıcak oluyor. herhangi bi yalıtım yok cephe duvarlarında. iki cephedede balkon var. birde yerden ısıtma parkeleri mahvetti araları açıldı hep. ben değiştirme taraftarıyım ama birazda kararsızım. bebekte olduğu için en azından bir odayı iyi ısıtırım iki odayı kapatırım zaten üç kişiyiz. diye düşünüyorum. birde ev büyük olmadığı için yoğuşmalı almama gerek yok heralde yazılarda okuduğum kadarıyla. acaba hangi modeller bana uygun olur buderus vaillant ve viessman markalarından. buderus u052 akıllı kombi sizce nasıl.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   655 Mesaj
   31 Ocak 2009 00:01:07
   Maxfocus ve Keskin76 arkadaşlarıma cevapları için teşekkürlerimi sunarım...Hal böyleyken oda termostatsız kullanımda yarın muhtemelen taktıracak olduğum Vaillant 242-5 plus kombi,barındırdığı modülasyon özelliği ile bana ne kazandıracak.


   _____________________________

   ADAMIN ASABINI SİNİRLENDİRMEYİN!!!
  • Teğmen
   210 Mesaj
   31 Ocak 2009 13:09:58
   http://img90.imageshack...hp?image=ferroliijl3.jpg

   Selamlar
   Ferroliye ait katologda gördüğüm değerler nedeniyle tereddütlerim oluştu. Şöyleki;

   DG alt ısıl değeri 8250 kcal ve 9,59 Kwh ise kombinin gücü=24 kwh ve max. gaz tüketimi 2,73 m3/h ise; m3 başına= 24 Kw / 2,73 m3/h = 8,791 kwh ve verim olarakta 8,791/ 9,59 = %91,6 buluruz. Tabloda verilen %93 değeriyle uyumlu. Hesabı 24,3 Kwh üzerinden yapmış olsaydık %93 çıkacaktı.

   Aynı hesabı min. değerleri ile yaptığımızda ; 7,2 / 0,88 = 8,182 --> 8,182 / 9,59 = %85-%86 arasında bir verim değeri ortaya çıkmakta. Kombi minumum ısıtma gücündeyken yani düşük sıcaklıkta iken %7-%8 civarında azalışla en verimsiz çalışmasını yapmakta gözüküyor. Muhtemelen tüm kombiler (hermetik) için yaklaşık olarak bu değerler geçerlidir sanıyorum.

   Yoğuşmalı tekniği hariç olmak üzere şöyle bir durum ortaya çıkıyor, ortamın ihtiyacı olan enerji kayıplarını karşılamak için düşük güçte uzun süre çalışmaktansa yüksek güçte kısa süre çalışmak daha verimli ve bu yüzdende daha tasarruflu gibi duruyor. Yüksek güçte çalışmanın düşük güçte çalışmaya göre tasarrufu (0,93-0,85)/0,85 = %9
   Bu çalışmayı sağlamak için uygun hassaslıkta bir oda termostatı olmalı tabiki. Ayrıca dur-kalk çalışmada enaza ineceğinden ordanda bir tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca kısa süre çalışmanın getirdiği elektriksel tasarrufuda düşünürsek toplamda %15 gibi bir değeri teorik olarak görmekteyiz.

   Ozaman sistemi 90/70 şeklinde düşünüp termostat ile kullanmak hem yatırım hemde işletme maliyetlerini düşürecek gibi. Çoğu zaman ezber gibi dursada servislerin önerdikleri kullanım şeklide bu. Ancak daha sıcak suyun ısıtılacak ortama ulaşıncaya kadar ki aşamasında daha düşük sıcaklıktaki suya göre ortama ısı iletiminde ne gibi farklılıklar oluşur? Kombi tarafında sayılarla farkı görmek mümkün oldu ancak tesisat tarafında farklılıklar için fikri olan varmı?. Mesela ilk aklıma gelen daha sıcak radyatörle daha hızlı hava akımı oluşağı ve bununda ısınma konforuna olumsuz etki edeceği. Ancak ısıyı düşürünce konfor haricinde tasarruf sağlanımı? Aynı şekilde bu sıcak hava tavanda hızla birikirken ortama ısısını vermesi zaman alır gibi... Kısacası ısıyı düşürerek kombi tarafındaki %7-%8 verim azalışınıda telafi eder üstüne daha da fazla tasarruf ederiz şeklinde fikri olan varsa aydınlatırsa memnun oluruz. Yoksa düşük sıcaklıkta tasarruflu ısınıyorum diye kendimi kandırmayayım.

   Yada illa düşük ısı olsun diyorsak ve uygunda tesisatımız varsa; yoğuşmalılarda verimi alt ısıl değere göre %106 alsak 9.59*1,06=10,17 kwh olur ve 8,182 ile tasarruf yönünden kıyas yaparsak 10,17/8,182 = 1,24 --> %24 tasarruf demek olur.   _____________________________

  • Teğmen
   232 Mesaj
   31 Ocak 2009 18:56:02
   Arkadaşlar bende rc 35 oda kumandası var dış sıcaklık duyar elemanı ile bağlı.Menüsünde iki seçenek var biri oda sıcaklığı diğeri dış sıcaklık.İlk başlarda dış havaya göre çalışıyordu bu yüzden diyelim dışarsı 2 derece ise 50 derecede kazan çalışıyordu ve ev isteninen sıcaklığın üstüne bile çıksa tasarruf yapmıyor soğuk günlerde normal kombi gibi durmadan çalışıyordu.Sonra oda sıcaklığına getirdim ve şimdi kesinlikle tasarruf yapıyor.Bence onemli olan oda termostatının yeri ve virgülden sonraki hassasiyeti.Dış havaya göre çalışması sıcaklık farkı çok olan yerlerde ve evi zor ısınan yerlerde daha iyi bir uygulama.Bizim evde çok iyi bir izolasyon var o yüzden hava kaçacak yer fazla bulamıyor ve belli sıcaklıkta rahatça kalabiliyor.Ben böyle düşünüyorum bence oda kumandasının hassasiyeti çok önemli bunu iyi araştırın bide bu kumandayı iç duvarlara koyun evin duvarının oteki yüzü dışarıya açıksa soğuk duvardan sıcaklığı az gösterebiliyor.

   Yeni indirim hayırlı olsun.Kolay gele.


   _____________________________

   Ford FİESTA 1.4TDCi Titanium X 2012
   Sony 40D3500 Lcd TV,Samsung 46C750
   ,Samsung Note 5,Epson TW5100,Logitech Z-906 5.1
   Msi Gtx 1070 Gaming
  • Yüzbaşı
   655 Mesaj
   31 Ocak 2009 21:59:05
   XRAYTR Arkadaşımız çok farklı ve faydalı bir konuya değinmiş.Eğer gerçekten tam güç çalışırken kombi,daha tasarruflu kullanıyorsa gazı o zaman yok alev modülasyonu yok gaz modülasyonu teoride güzel pratikte tırt bir ticari taktik gibi gözüküyor.Kendim için konuşmam gerekirse günlerdir kablosuz modülasyon cihazı aramaktan kurtulmuş olurum,alırım bir on-off rahatıma bakarım...Ben samsunun en soğuk günlerinde köşeleri bile alimunyum doğrama pencere olan püfür püfür üfüren evde her nekadar evin ısısını eşit dağıtamadan vede 21 dereceyi geçiremeden gece gündüz 60 ile yakarak sadece 480 milyon fatura ödediysem artık kombide marka aramam arkadaşlar.Arkadaşlara sorduğumda millet yılın ilk kar yağışı olduğu soğuk günlerde hep yaklaşık aynı parayı ödemişler..Çeşit çeşit kombi kullanan arkadaşlardan yaklaşık aynı özelliklerde evler.Bir arkadaş demirdöküm aden ile 470 ödemiş diğeri baymak yoğuşmalı ile yaklaşık aynı şartlarda 430 ödemiş,ikisinin kombisi arasında 1200 ytl fark var.Yani yılda 120 TL tasarrufla 10 senede çıkaracak farkı ( sert kış samsunda en çok 20 gün sürer samsunda)..Yani öğrendimki kirada kaldığım evdeki DD Vintoya burun kıvırarak bakıyordum düne kadar ki haksızlık etmişim.
   Formun başlarında marka kombi almak gerek şeklindeki fikirlerim sonlara doğru tamamen değişti.Çift eşanjör olsun birde kablolu veya kablosuz oda termostadı olsun yeter..Ben bu akşam ciddi ciddi AİRFEL kombi bakacağım netten,yada DD modellerine...Herkesede tavsiyem gitsin gücünün yettiği ve çağrıldığında servisini kısa sürede alabileceği bir kombi almaları yönünde.Gördüğüm kadarıyle bu topic faydalı olan ama model uçak yada bilgisayar donanımı hobisi benzeri, kombi hobisi olan arkadaşların kıymetli bilgilerinin yer aldığı ama uzunluğu,vede gittikçe anlaşılması zor teknik konulardan bahsedilmesiyle kombi alacak insanların kafasının dahada çok karışabileceği bir hal almış durumda...Yani topiğin başlığına 3-5 GÜN İÇİNDE KOMBİ ALMAK ZORUNDA OLANLAR GİRMESİN yazılsa yeridir..Birde DH yöneticileri topiğe özgü bir arama motoru koymalı.


   _____________________________

   ADAMIN ASABINI SİNİRLENDİRMEYİN!!!
  • Onbaşı
   15 Mesaj
   01 Şubat 2009 09:32:53
   merhaba , oda termostatlı sıstemımı 5 gundur kullanıyorum,termostatı 23 derecede tutuyorum kazan sıcaklıgı 50 c sıcaklık dalgalanması problemı yok ,sarfıyat 1saatte 0.50 metre küp .FALKE 24hc sessız,problemsız su ana kadar.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   655 Mesaj
   01 Şubat 2009 10:56:30

   quote:

   Orjinalden alıntı: berkmann

   merhaba , oda termostatlı sıstemımı 5 gundur kullanıyorum,termostatı 23 derecede tutuyorum kazan sıcaklıgı 50 c sıcaklık dalgalanması problemı yok ,sarfıyat 1saatte 0.50 metre küp .FALKE 24hc sessız,problemsız su ana kadar.


   Hayırlı olsun kardeş en güzel kombi ve en güzel kombi SENİN olan kombi...cidden...


   _____________________________

   ADAMIN ASABINI SİNİRLENDİRMEYİN!!!
  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   01 Şubat 2009 13:34:47
   Sn.maxfocus,

   CİHAZ TANITIMI


   SIEMENS REV23

   Yeni Nesil Programlanabilir Kombi/Oda Termostatları   - Optimum konfor ve enerji tasarrufu

   - Dijital gösterge cam kapaklı şık dizayn

   - Programlanabilir: 24 saat (REV12), 24 saat/7 gün/hafta içi/hafta sonu (REV23) versiyonları

   - Kolay programlama ve montaj

   - Türkçe menü ile kolay seçim   Teknik Özellikler

   - İşletme voltajı: DC 3 V

   - Pil: 2 x 1.5 V (alkaline), pil ömrü: yaklasık 2 yıl

   - Çıkış röle kapasitesi: Voltaj: AC 24...250 V, Akım: 6 (2.5) A

   - Normal ve ekonomi sıcaklığı: 5...29 ºC

   - Donma koruması: 5...29 ºC

   - Ayar adımları: 0.2 ºC

   - Anahtarlama süresi adımları: 10 dakika

   - Gerçek değer ölçüm hassasiyeti: 0.1 ºC

   - Gerçek değer gösterge adımları: 0.2 ºC

   - Boyutlar: REV12: 128 x 96 x 30 mm

   REV23: 140 x 114 x 30 mm.   Ürünler hakkında detaylı bilgiyi aşağıda yer alan linklere tıklayarak elde edebilirsiniz...   REV23: Katalog, Kullanım Talimatı, Montaj   Almayı düşündüğüm termostat yukardaki termostat.Dün firma yetkilisi arkadaş geldi.Elindeki cihazlar yardımıyla teknik değerlendirmesini yaptı.Tesisatın doğru yapıldığını ve kalde boru çaplarının yeterli olduğunu,peteklerin yetersiz olduğunu odalara ilave edilecek petek boylarını tespit ettik.Mevcut oda termostatını ısı hassasiyetinin yeterli olmadığını petek ilavesinden sonra SIEMENS REV23 işimi rahatlıkla göreceğini söyledi.Oda termosatını doğru olan yere monte ettik. 3,7x5,1x2,8 ebatlarıma tek 40x2000 lik duble tek peteğin yeteceğini söyledi.Bu petek kaç cm genişliğinde ve ısı kcal değeri nedir?   Lamayı düşündüğüm termostat yukardaki termostat.Dün firma yetkilisi arkadaş geldi.Elindeki cihazlar yardımıyla teknik değerlendirmesini yaptı.Tesisatın doğru yapıldığını ve kalde boru çaplarının yeterli olduğunu,peteklerin yetersiz olduğunu odalara ilave edilecek petek boylarını tespit ettik.Mevcut oda termostatını ısı hassasiyetinin yeterli olmadığını petek ilavesinden sonra SIEMENS REV23 işimi rahatlıkla göreceğini söyledi.Oda termosatını doğru olan yere monte ettik.
   _____________________________

  • Teğmen
   171 Mesaj
   02 Şubat 2009 13:07:29
   Maxfocus selamlar,

   Uzun süredir işlerimin yoğunluğu sebebiyle foruma girememiştim. Görüyorum ki son hızla yardımlarınıza devam ediyorsunuz. Bence buradan bilgilenen arkadaşlar çok şanslılar. Hatırlarsan ev yapımız birbirine benziyordu. 2008 Eylül, ekim gibi ECA Confeo Premix 26.000 KCal cihazı ve petekleri ECA PKKP60 taktırarak sisteme start verdim. Mobil sistem tesisat var. Peteklerin alt ve üst taraflarında ısınma farkı olmasına rağmen genel olarak ısınma problemim olmadı. Kasım aralık döneminde kombiyi 45 derece, aralık-ocak döneminde de 55 dereceye ayarladım. İlk ay 180 YTL, ocakta da 381 m3 için 391 TL ödedim. Ocak ayında İzmir genel olarak izmir şartlarında oldukça soğuk geçti. 381 m3 tüketim Oda termostadından gece 20.5 gündüzleri ise 20.5 ile 22.5 arasında değişen ayarlar ile gerçekleşti. Ancak 22.5 dereceyi eşim ayarlıyordu. Bu ayarda ben evde bayılma pozisyonuna geliyordum. Tabiki sıcak su ve tüm evin ısınması sebebiyle bu rakam bana şimdilik makul geliyor. Ancak yoğunluktan ertelediğim sirkülasyon problemi kafamın bir yerinde duruyor. Tek hatlı sistemde dönüşe ilave pompa takılarak sorunun çözüldüğünü duymuştum. Ancak bu durum mobil sistemlerde nasıl çözülür bilmiyorum. Peteklerdeki ısı dağılımı eşit olursa sistemden daha fazla verim alınır diye düşünmekteyim. Yardımların için şimdiden teşekkür ederim.


   _____________________________

   .......................................
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   02 Şubat 2009 18:04:49
   quote:

   Orjinalden alıntı: cimbom38 Sn.maxfocus,
   Almayı düşündüğüm termostat yukardaki termostat.Dün firma yetkilisi arkadaş geldi.Elindeki cihazlar yardımıyla teknik değerlendirmesini yaptı.Tesisatın doğru yapıldığını ve kalde boru çaplarının yeterli olduğunu,peteklerin yetersiz olduğunu odalara ilave edilecek petek boylarını tespit ettik.Mevcut oda termostatını ısı hassasiyetinin yeterli olmadığını petek ilavesinden sonra SIEMENS REV23 işimi rahatlıkla göreceğini söyledi.Oda termosatını doğru olan yere monte ettik. 3,7x5,1x2,8 ebatlarıma tek 40x2000 lik duble tek peteğin yeteceğini söyledi.Bu petek kaç cm genişliğinde ve ısı kcal değeri nedir?
   Lamayı düşündüğüm termostat yukardaki termostat.Dün firma yetkilisi arkadaş geldi.Elindeki cihazlar yardımıyla teknik değerlendirmesini yaptı.Tesisatın doğru yapıldığını ve kalde boru çaplarının yeterli olduğunu,peteklerin yetersiz olduğunu odalara ilave edilecek petek boylarını tespit ettik.Mevcut oda termostatını ısı hassasiyetinin yeterli olmadığını petek ilavesinden sonra SIEMENS REV23 işimi rahatlıkla göreceğini söyledi.Oda termosatını doğru olan yere monte ettik.


   Selamlar,

   Evat bu daha iyi bir ürün , 3,7*5,1*2,8= 52,836 m3 dersek * 60 = 3170 kcal olur bahsettiğiniz petek pkkp22 h:40 ise 90-70 1652 kcal/mt 75-65 1131 kcal/mt dir( DD Pluslar için ) 75-65 için 1131*2=2262kcal olur. Birim değerde 2262/52,836= 42,81 kcal olur. İstanbul değeri ve Ankara için şartlara göre kullanılabilirde 4. bölge için bana az gibi geldi. 90-70 den gidiyorsanız yeterli olur. Hayırlısı olsun kolay gelsin.


   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yarbay
   2622 Mesaj
   02 Şubat 2009 18:14:47
   quote:

   Orjinalden alıntı: trial
   Maxfocus selamlar,
   Uzun süredir işlerimin yoğunluğu sebebiyle foruma girememiştim. Görüyorum ki son hızla yardımlarınıza devam ediyorsunuz. Bence buradan bilgilenen arkadaşlar çok şanslılar. Hatırlarsan ev yapımız birbirine benziyordu. 2008 Eylül, ekim gibi ECA Confeo Premix 26.000 KCal cihazı ve petekleri ECA PKKP60 taktırarak sisteme start verdim. Mobil sistem tesisat var. Peteklerin alt ve üst taraflarında ısınma farkı olmasına rağmen genel olarak ısınma problemim olmadı. Kasım aralık döneminde kombiyi 45 derece, aralık-ocak döneminde de 55 dereceye ayarladım. İlk ay 180 YTL, ocakta da 381 m3 için 391 TL ödedim. Ocak ayında İzmir genel olarak izmir şartlarında oldukça soğuk geçti. 381 m3 tüketim Oda termostadından gece 20.5 gündüzleri ise 20.5 ile 22.5 arasında değişen ayarlar ile gerçekleşti. Ancak 22.5 dereceyi eşim ayarlıyordu. Bu ayarda ben evde bayılma pozisyonuna geliyordum. Tabiki sıcak su ve tüm evin ısınması sebebiyle bu rakam bana şimdilik makul geliyor. Ancak yoğunluktan ertelediğim sirkülasyon problemi kafamın bir yerinde duruyor. Tek hatlı sistemde dönüşe ilave pompa takılarak sorunun çözüldüğünü duymuştum. Ancak bu durum mobil sistemlerde nasıl çözülür bilmiyorum. Peteklerdeki ısı dağılımı eşit olursa sistemden daha fazla verim alınır diye düşünmekteyim. Yardımların için şimdiden teşekkür ederim.


   Selamlar,

   Dağıtım kollektörünün kombiden gelen besleme hattına 2. motoru ekleyebilrsin bunun önünde hidrolik denge kabı olacak yoksa iki motoru hidrolik olarak dengeleyemezsiniz. Burda dikkat edilecek husus biraz daha güçlü bir motor seçilmesi ve kombinin motorunun birinci kademeye düşürülmesidir. Bu şekilde peteklerden daha çok verim alırsın.Kolay gelsin.


   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Yüzbaşı
   723 Mesaj
   02 Şubat 2009 19:44:20
   Sn.maxfocus
   Bahsettiğim peteği değerlerini http://www.demirdokum.c...load/Radyator_Brosur.pdf sitesinden buldum. Demirdöküm panel plus (33 plus) 75-65 tesisatta 40x1000 ebadındaki petek ısı değeri 1614 kcal ben ECA almayı düşünüyorum herhalde çok fazla ısı değerlerinde fark yoktur.Firma yetkilisi arkadaş 5,1x3,7x2,8 ebatlarındaki odama 40x2000 ebatlarında pencere önüne konacak peteğin yeterli geleceğini söyledi.Toplam diğer ilavelerle beraber yaklaşık 9 m petek olacak.Bu oturma odamdaki peteğin miktarını soğuk günleri ve alt katın boş olması gibi olumsuzluklar nedeniyle %10 kadar fazla tutarak 40x2100 veya 40x2200 olmasının sakıncası olurmu? 75-65 hesaplamaya göre fazla gelirse kombi sıcaklığını veya oda termostatı sıcaklığını düşürerek ayarlamam mümkün değilmi?Selamlar.


   _____________________________

  • Yarbay
   2622 Mesaj
   03 Şubat 2009 18:08:22
   Selamlar,

   pkkp33 ise problem yok olur 2,1 veya 2,2 de olur.
   _____________________________

   i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* SAPHIRE R9 285X GDDR5 2GB CROSSFIRE + 500GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + SAMSUNG JU7000 TX 65" 3D 4K LCD + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2015 FORD FOCUS TİTANYUM 1.5 DİESEL POWERSHİFT OTOMATİK 120HP +2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS
  • Teğmen
   158 Mesaj
   04 Şubat 2009 12:46:13
   pahalı kombi alacak arkadaşlar ileride olacak parça değişim fiyatlarınıda göz önünde bulundursunlar. iş arkadaşımın 6 sene önce aldığı buderis kombisinin parça değişimi için verdiği fiyat 450 TL . bu arada bende viesmann 100 vitopend aldım. iki sene önce şimdilik problem yok. bakımları yaptırınca parça fiyatlarının ömrü biraz daha uzun olabilir.


   _____________________________

  • Yarbay
   2212 Mesaj
   04 Şubat 2009 16:32:07
   Selam arkadaşlar,
   Eski evin derdi bitmiyor. Nihayet kombi de gümledi. Baymak Ocean Luna 20i galiba kombinin ilk icat olduğu yıllardan kalma. Durup dururken sol tarafında biryerleden su damlatmaya başladı. Tamir ile uğraşmak da pek istemiyorum çünkü zaten eski. Bu aralar durumlar da pek iyi değil ama evde bebek var mecbur değiştirecez galiba. Şu Protherm i gözüme kestirdim. Ev 115 metrekare ama 6 petekten 3 ü sürekli kapalı duruyor. Vaillant güvencesi var fiyatı da uygun, ne dersiniz? Yada hazır kampanya varken Vaillant atmoTEC VUW Pro mu alsam?


   _____________________________

   2006 CIVIC 1.6VTEC 5KAPIOV
  • Yarbay
   7268 Mesaj
   04 Şubat 2009 18:52:34
   Ne istersen onu al...Hepside ısıtıyor...Anlamadıgım 115 M2 evde bebek var. En az 23-25 C sıcaklık lazım...Evde..6 petekten 3 ü kapalı bu ev nasıl ısınıyor ? Toplam 6 petekle 50 C de evi ısıtacaksan 3 petekle 65 C de kombi yanarken evi ısıtacaksın...Ne degişti ?... Odaları kapatıyorum kullanmıyorum dersen kombin boşa gaz yaakıyor.. Yaktıgın gazın sagladıgı suyun sıcaklıgını tam olarak evine aktarmıyorsun tam yarısını aktarıyorsun.... Sıcak suyun ısısını eve boşaltanlar panel radyatörler.... Biliyorsun...Kolay gelsin...


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 7 Şubat 2009; 22:00:32 >
   _____________________________

   HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

   NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....
  • Yarbay
   2212 Mesaj
   04 Şubat 2009 20:23:29
   Evin tamamını kullanmıyorum kışın. Kaloriferin kapalı olduğu odalara zaten hiç girilmiyor. Bu akşam Vailliant bayisine uğradım. Benim kombi bacalı olduğu için İgdas yeni cihazda kolay onay vermezmiş. Hermetiğe çevirirsem ekstradan 300 Tl proje ücreti istiyorlar. Galiba tamir ettirmek daha mantıklı. Belki anlayan varsa su sızdıran parça bu. Bunun arkasından su sızıyor. Zaten daha önceden ön taraftan da sızdırmış. Servis çağırmadan önce ne kadar masraf açar bilen varsa söyleyebilir mi? Teşekkürler...   Daha önceden böyle bir durum olmuş galiba aynısı..

   quote:

   Orjinalden alıntı: umuti

   Merhaba arkadaşlar,
   Size birşey danışmak istiyorum.
   Ben geçen gün de yazmıştım. Kombimizde sorun vardı, (kombi: Baymak Ocean Luna 20fp) servis ntc sensorlerinin ve termokopun arızalı olduğunu. Ve bazı hortumlarda falan patlak olduğunu söylediler. Sorunun giderilmesi için termokopun değişiminin 250 lira olduğunu söyledi. Yada kombiyi alıp atölyede tam bakımdan geçirip tüm arızaları giderip teslim ederse (1 yıl da garanti veriyor) 450 lira alacağını söyledi. Ben de bu kadar masraf yerine yeni bi kombi almayı düşünebileceğimi söyledim. O zaman bana Baymak ECO 4 hermetik model kombiyi 1100 lira karşılığında eskisiyle değiştirebileceklerini söylediler. Baymak eco 4 yeni bir model galiba broşürü burda http://www.baymak.com.t...109_Bro%C5%9F%C3%BCr.pdf anlayan bilen arkadaşlar bu kombi iyimidir? Teknolojisi nasıldır? Burada okuduğum eca nın hermetiğine ve DD nitrona göre artıları eksileri var mıdır ? benim ocean luna nın üstüne 1100 vermeye değer mi ? (1400 lira olduğunu benim kombiyi 300'e saydıklarını söylediler)

   yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tergener -- 4 Şubat 2009; 22:20:24 >
   _____________________________

   2006 CIVIC 1.6VTEC 5KAPIOV
  • Teğmen
   136 Mesaj
   05 Şubat 2009 10:54:19
   arkadaşlar merhaba
   Siemens Termostatik Vanaların üzerindeki her kademenin hangi dereceye eşit olduğunu söyleyebilrimisiniz ?
   teşekkürler


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   409 Mesaj
   05 Şubat 2009 11:12:46
   benim yaşadığım tecrübe, aynı yere aynı model kombiyi taksan dahi proje tekrar çizdirmen gerekli, yani 300 TL vereceksin. Aksi halde servis kombiyi devreye almıyor. Hatta ve hatta tekrar baca raporu bile istediler, çünkü yıllık alınması gerekliymiş.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Tergener

   Evin tamamını kullanmıyorum kışın. Kaloriferin kapalı olduğu odalara zaten hiç girilmiyor. Bu akşam Vailliant bayisine uğradım. Benim kombi bacalı olduğu için İgdas yeni cihazda kolay onay vermezmiş. Hermetiğe çevirirsem ekstradan 300 Tl proje ücreti istiyorlar. Galiba tamir ettirmek daha mantıklı. Belki anlayan varsa su sızdıran parça bu. Bunun arkasından su sızıyor. Zaten daha önceden ön taraftan da sızdırmış. Servis çağırmadan önce ne kadar masraf açar bilen varsa söyleyebilir mi? Teşekkürler...   Daha önceden böyle bir durum olmuş galiba aynısı..


   Alıntıları Göster   _____________________________

   2009 TOYOTA COROLLA, D4D
   Comfort Gümüş Gri, ANKARA
  • Er
   4 Mesaj
   05 Şubat 2009 13:37:04
   Selam arkadaşlar;
   Toplam 76 sayfalık formu okumaya çalıştım.Fakat aklım bayağı karıştı,yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Ev; İstanbul 'da dublex toplam net iç kullanım alanı, ölçtüğüm kadarıyla yaklaşık 210 m2 .
   Ana giriş : 9.81m2*2,90 =28.45 m3 kal.petek: 50*80
   Alt lavabo : 4.70m2*2.42 =11,37 m3 havlupan
   Mutfak : 21.80m2*2.90 =63,22m3 kal.petek: 50*120
   Varenda : 36.00m2*2,90 = 104,40 m3
   Salon : 48,00m2*2,64 = 126,72 m3 kal.petek: 50*140 +40*150+40*150 (150cmlikler 200 olabilir yer müsait ve diğer bir duvara 60*120 lik ilave bir petek konulabilinir)
   Üst kat:
   Oda 1 : 8,91m2*2,50 =22,28m3 kal.petek:50*120
   Oda 2 : 13,87m2*2,50 = 34,68m3 kal.petek :50*120
   Oda 3 : 16,67m2*2,50 = 41,68m3 kal.petek :50*120 (50*120 bir tane daha ilave edilebilinir)
   Yatak odası:21,72m2*2,50 =54,30m3 kal.petek:50*200
   Banyo 1 : 3,68m2*2,50 =9,20m3 havlupan
   Banyo 2 : 5,17m2*2,50 =12,94m3 havlupan
   Hol : 9,72 m2*2,50 =24,30m3 kal.petek :50*120
   Merdiven boşluğu :8,20 m2*2,50+2,90=44,28m3
   Evin dışı Dow Shapemate IB 4 cm ile mantolama yapıldı,çatıda Etiper İzoşilte ile ısı yalıtımı 2003 yılında,çerçeveler Rehau S 730 Thermo desing serisi ile ;camlar, çift cam Isıcam marka (4+16+4)ve (6+12+6) 24 mm kalınlığında yapıldı.Anladığım kadarıyla ısı izolasyonu iyi.Fakat evdeki tesisat,evi alındığımızda borular döşenmişti.Gördüğümüz kadarıyla 3 çeyrek plastik Fırat boruydu,bizde açıkçası kaçak olup olmadığını tam kontrol etmeden üstüne beton ,şap attık.Şimdiye kadarda herhangi bir ısıtma teşkilatı kullanmadık.Kışın oturmadık.Ama bu sene oturmak istiyoruz.Çok uzun oldu değil mi?Sormak istediğim konular;1)borularda kaçak olup olmadığını nasıl anlarız.2)betonun altında kalan borularda ısı kaybı olmaz mı
   çünkü herhangi bir şeyle kaplamadan direk beton atılmıştı.3)bu ölçülere göre hangi kombiyi öneririsiniz,buderus,viesman,vaillant üzerinde duruyorduk 4)petekler daha takılı değil ,hangi marka olabilir.ddpk33 lükler de olabilir .5)Ev büyük olduğu için anladığım kadarıyla güçlü bir kombi gerekli petek boylarını uzattığımızda sirkülasyon sorunu çekermiyiz.6)varendayı daha sonradan iki taraflı çift camla Winsayla kapattık .Orası 6,00*6,00 m lik biryer oldu .Burayada petek koymak istiyoruz ne kadarlık koyalım.
   Yazdıklarımı tekrar okudum ,destan gibi olmuş.İyi güçlü bir kombi koymak ;sıcak su ve ısınma problemi yaşamak istemiyoruz,gerekirse mevcut tesisatı iptal edip yeniden süpürgelik üstünden tesisat mı döşetsek?Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.Okuması bile zor .Gerçekten teşekkür ederim.


   _____________________________

  • Onbaşı
   22 Mesaj
   05 Şubat 2009 17:11:15
   arkadaslar herkese slm
   evımdekı bacalı kombıyı sokturup yaklasık tesısatı 3 metre tasıyarak hermatik kombiye çevircem kombi önerilerinizi ve bu ısı temız bı sekılde yapacak tanıdık fırma varsa ankarada tafsıyelerınızı beklıyorum ev 125-130 m2 camlar pimapen peteklerım var tsk ederım sımdıden aıl yardımlarınızı beklıyorum


   _____________________________

  • Çavuş
   67 Mesaj
   05 Şubat 2009 19:51:32
   maxfocus üstat,
   mukerrer soruyu soracagım sana sabrın kaldı ise cevaplarsan sevinirim
   bugun gittim eca confeo premix almaya
   bayi bosuna yogusmalı alma 115 m2 net evde 8 küsür mt petekle gerek yok dedi.(karlı olmaz manasına)
   ben kışa giriş ve kıştan cıkıs dönemlerinde yogusur ama dedim ,o ise bana katılıp
   madem yalıtım iyi evi ısıttıktan sonra ısıyı korumak icin aşırı bir tuketim yapmaz o az tüketimde de yogusma daha da az olacak dedi...

   confeo plus al dedi (1450 ytl plus 1900 premix)

   plus ı dusununce de şu soru cıktı ortaya müştemilatı petek ekleme vs ile beraber plus toplam 2250 istedi
   vaillan 242-5 de aynı sisteme totalde aynı fiyatı sölyedi.
   sonuc sorusu şu
   Yogusmalı mı yogusmasız mı
   Yogusmasız ise AYNI fiyata CONFEO PLUS mı 242-5 mi

   yardımcı olursan cok sevinirim bu hafta sonu alacagım kombiyi.


   _____________________________

  • Teğmen
   136 Mesaj
   06 Şubat 2009 09:06:28
   quote:

   Orjinalden alıntı: barbaros24

   arkadaslar herkese slm
   evımdekı bacalı kombıyı sokturup yaklasık tesısatı 3 metre tasıyarak hermatik kombiye çevircem kombi önerilerinizi ve bu ısı temız bı sekılde yapacak tanıdık fırma varsa ankarada tafsıyelerınızı beklıyorum ev 125-130 m2 camlar pimapen peteklerım var tsk ederım sımdıden aıl yardımlarınızı beklıyorum


   Arkadaşım ben geçen hafta bacalı kombimi değiştirttim. Demir Döküm Nitron kombi taktırdım. Ulusda bir yerle anlaşmıştım. İnternetden Demir Dökümün sitesinden buldum bu firmayı. Gerçekten işlerini çok iyi yaptılar, temizde çalıştılar, sorunsuz bir şekilde kombi ve tesisat değiştirilmiş oldu. Tesisatım 12 senelik olduğundan bayağı bir zorlandılar. Sizin hangi markayı taktıracağınızı bilmiyorum ama eğer seçiminiz demir döküm olursa benim yaptırdığım firmayla bir görüşebilirsiniz. Kaç firmayla görüştüm keşif için bile gelmeye tenezzül etmedi adamlar. Bu firmadan ise istediğim gün ve saatde hemen ücretsiz keşife geldiler. Tekliflerini hemen gönderdiler. Ben aynı zamanda maxfocus arkadaşımın tavsiyeleri üzerine tüm peteklerimide değiştirttim. Aynı gün için sabah 5 kişi ile gelip petekler, tesisat ve kombi işini hallettiler. Şimdilik herhenagi bir sıkıntı yok. Sonradan çıkarmı bilemem
   Sanada allah kolaylık versin
   Umarım sorunsuz halledersiniz
   _____________________________

Sayfa:   <<     < önceki   70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79   sonraki >     >>
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.