Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (2023. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20212022202320242025
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu onerdiklerinde kabaca baktigimda gercekten cok ozellikli kombiler nasil karar vercegimi bilmiyorum.
    Biraz calsip sizden yine yorum almak isterim fakat sizi bunaltmadigimi bana soylemenizi rica edicem, bakiyorum forumda bircok kisi sizden yardim istiyor ve ben sanki fazla isgal ediyor olmayayim
    Yinede butun yorum lariniz icin cok tesekkurler
    Bu arada eger cevap yazarsaniz buderus, vailant ve immergasin modellerinden hangisi sizce bir adim onde, onuda yazarsaniz bende calisip bir sonuc cikarirsam son noktayi koyarim insallah.((: selamlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sunutmaz

Yav tuh simdi yine isler karisti
    Bu onerdiklerinde kabaca baktigimda gercekten cok ozellikli kombiler nasil karar vercegimi bilmiyorum.
    Biraz calsip sizden yine yorum almak isterim fakat sizi bunaltmadigimi bana soylemenizi rica edicem, bakiyorum forumda bircok kisi sizden yardim istiyor ve ben sanki fazla isgal ediyor olmayayim
    Yinede butun yorum lariniz icin cok tesekkurler
    Bu arada eger cevap yazarsaniz buderus, vailant ve immergasin modellerinden hangisi sizce bir adim onde, onuda yazarsaniz bende calisip bir sonuc cikarirsam son noktayi koyarim insallah.((: selamlar

En iyi kombi .... diye bir başlık daha var... orda da bir başka arkadaş yardımcı oluyor.Genelde aynı birkaç marka çıkıyor

• sunutmaz S kullanıcısına yanıt
    Bunalmıyorum merak etmeyin :) Ama bu sefer zor sordunuz, her üçü de ithal ve kaliteli kombiler.Burda sanırım bulunduğunuz yerdeki servis memnuniyetini düşünerek bir tercih yapmanız lazım.Bir diğer konu da kullanacaksanız eğer, oda termostatı seçimi konusunda karar verebilirsiniz.Vaillant başka marka oda termostatı kullanmaya izin vermiyor, Buderus'ta akıllı termostat kullanmayacaksanız böyle bir şeye ihtiyacınız olmaz.İmmergas servisleri genelde izin veriyorlar.

• THEATTRE35 T kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.
  • osmanuçar O kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

• Merhaba Arkadaşlar,
    Ben de kombi araştırması yapıyorum ,aldığım fiyatlar anahtar teslim ( kombi + montaj + proje+ daire girişinden mutfağa gaz borusu tesisatı, küçük delme kesme vb. işler/işçilik + bildirim ) denilen tarzda ve
    nakit olarak en düşük verilen fiyat olmak kaydı ile şöyle :

1- bosch condens 2500w - 3000 tl
    2-buderus 062 - 3200 tl
    3-baymak brötje novadence extra - 3250 tl
    4-eca scott - 3300 tl

Yer Adana .... Güneş enerjisi mevcut. Ne dersiniz bu fiyatlar ve cihazlar için ?
    (Şu anda merkezi ısıtma var kombi bu yüzden sıcak su ve ocak için kullanılacaktır, ileride hususiye dönülmesi düşünülüyor )
    Teşekkür ederim .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak.han -- 1 Ekim 2016; 12:53:15 >
  • 6.katta bulunan güney cephesi net 90 metre kare olan eve ortalama 1500 1600 tl lik en sorunsuz ve ekonomik hangi kombi onerirsiniz.şimdiden tesekkurler(ara kat)

• Selam arkadaşlar

izmir de arakat 3+1 120 m2 evde toplamda 8.2 metre petek kullanılacak kombi yoğuşmalı olmalı mı. Ve kombi olarak bosh class 2000 - bosh class 6000 veya yoğuşmalı olarak bosh condens 2000 önerdiler hangisini taktırsam sorun çıkarmaz.saygılar teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Osii_35 -- 2 Ekim 2016; 12:28:05 >
  • Osii_35 kullanıcısına yanıt
    Condense 2000 yarım yoğuşmalı.Condense 2500w alabilirsiniz.

Bu kombi konusunda kafama takılan 8.2 metre petek boyu için yoğuşmalı kombi gerekli midir eve bakmaya iki farklı usta geldi biri yoğuşmalı olacak dedi diğeri yoğuşmalı kombiye gerek yok zaten tasarruflu olmaz petek ölçüsü kısa olduğu için dedi. Sizce hangisini dinlemem gerekli.

• Osii_35 kullanıcısına yanıt
    Bu konuda maalesef bilgi kirliliği var ve sebebi konuya hakim olmayan kişilerin kafasına göre uydurma fikirlere kapılmış olmaları.Yoğuşmalı kombiyi kafalarında nasıl tasavvur ediyorlar anlayamıyorum.Oysa kombilerin broşürlerinde tüm teknik veriler var, azıcık anlayan biri o teknik veriler ve biraz mantıkla doğru cevaplara ulaşabilir.Hem doğalgaz işi yapıp hem bu kadar yanlış bilgilere sahip olmak sadece ülkemize özel bir durum sanırım.

Neyse konumuza dönecek olursak, kombinin yoğuşmalı ve ya yoğuşmasız olmasının petek uzunluğu ve evin büyüklüğü ile doğrudan bir alakası yok.Bu ikisinin toplam sonucu olarak tek birşeyle alakası var.Yoğuşmalı kombiler en yüksek verim değerine 50-55 derecenin altındaki sıcaklıklarda ulaşırlar.Dolayısıyla evinizdeki petek uzunluğu evinizi 50 derece ve altındaki kombi derecelerinde ısıtacak şekilde dizayn edildiği sürece, her evde ve her petek uzunluğunda yoğuşmalı kombi kullanabilirsiniz.Tek kıstas evin 50 derece ve altında ısınabilecek şekilde ayarlanması.Bunun dışındaki bilgiler tamamen hurafe.

Size tavsiyem bütçeniz müsait ise evinize yoğuşmalı kombi taktırın ve bu işi yapacak kişilerin evin 50 dereceyi geçmeden ısınabileceği şekilde petek koymasını sağlayın.

• iyi günler. Kombi ile ilgili bir konu danışacaktım. Kısaca evim, zemin dükkan boş, üstünde bir kat ve onun üstünde de bir kat var. Toplam 2 daire. Üst dairenin çatısı yok, teras. 4 cephe açık ve izmir merkezdeyim. Dış cephede izolasyon yok. yatık tuğla örümlü. Pencereler tek cam pvc lakin çift cama çevrilecek. Net 110 m2 3 cephe de pencere var. Tavan malzemesi asmolen tuğla yani kalın bir tavan. Kombinin yeri tam merkez ve sıva üstü bakır boru tesisatım var. Ortalama 12 mt radyatör + havlupan mevcut. Radyatörlerde rt mevcut. Vaillant 346 5 ve 296 5 arasında kararsızım. Kw aralıkları çok fazla 5.5 kw gibi. Sizden ricam 296 5 bu evler için uygunmudur bunu öğrenmek istiyorum. iyi günler iyi çalışmalar.

• KLBR K kullanıcısına yanıt
    296 kağıt üzerinde 12 metre peteğe kadar yeterlidir.Yani petek uzunluğunuz sınırda gibi.296 ve 346'nın pompa güçleri de aynı.Termostatik vanaların arada devreye girdiğini düşünürsek 296'nın size yeterli gelmesi lazım teorik olarak.İşinizi garantiye almak isterseniz 28 kw'lik kombilere de bakabilirsiniz.

• Vaillant kombi düşündüğüm için malesef 28kw seçeneğim yok. 346 hakkında da bilginizi alabilirmiyim. Sistemime fazla gelir mi? En çokta kombilerde petek metraj sınırı mantığını merak ediyorum. Bu olay petekteki su miktarı ilemi alakalı? Yoksa başka bir konumu. Yada yeterlilik dış hava sıcaklığıylamı alakalı. Cevabınız için teşekkürler.
    Daha çok kombinin toplam kapasitesi ve peteklerin toplam ısıl gücü ile alakalı.346 tesisatınızda maksimum kapasitede çalışmayacaktır, peteklerin ihtiyacı kadar çalışacaktır.Tek handikapı minimum ısıl gücünün yüksek olması.Eğer yaklaşık 6 metre petek devamlı açık kalacaksa minimum ısıl güç seviyelerinde güç ihtiyacı oluşturmuş olursunuz.Bu metrajın altına inmemeniz lazım.

• Cevaplarınız için teşekkür ederim. 296 sınır kabul edebiliriz o halde. Kafama takılan son birşey var. Bu 12 mt petek süper yalıtımlı bir binada olsa 296 yine sınır olarak kalıcakmıydı. Yani kısaca bir evin toplam saatlik ısı kaybı bu faktörde ne kadar etkili. Sınırı belirleyen petek metrajımı ev ısı kaybımı.

Sınır, anlık ihtiyacın en fazla olduğu an ile alakalı olduğu için aynı petek metrajı için bir değişme olmayacaktı.Süper yalıtımlı evde daha kısa metrajla aynı konforu yakalayacağınız için bunu düşünmenize gerek bile kalmayacaktı hatta.Ama aynı metraj kullanmış olsak diyorsanız bahsettiğim anlık maksimum ihtiyaç süper yalıtımlı evde daha kısa süre lazım olacaktı, sonra ev çabucak ısınacak ve anlık ihtiyaç düşecekti.Rakamla örnekleyecek olursak kombi 24 kw gücü normal evde 1 saat kullanacaksa, yalıtımlı evde belki yarım saat kullanacak sonra kapasite düşürecek.
    Bir diğer mesele de normal ev 50 derecede ısınıyorsa yalıtımlı ev 40 derecede ısınır aynı metrajla, bu da kombinin anlık ısı ihtiyacını daha çabuk düşürmesine neden olur.

Özetle yine aynı kombiyi alacaktınız ama daha az gaz yakacaktınız yalıtımlı evde.Toplamda kombi daha az yanacaktı.

• O zaman, petek metrajını sınır kabul edersek, izmir ve benim evin şartları için 296 nın kapasitesi yeterlidir diyebilirmiyiz? Sadece dış ortam 0 olduğunda max. Kapasiteye yakın çalışma süresi artacak doğru anladıysam. Değerli yorum ve bilgi aktarımınız için teşekkür ederim.

@THEATTRE35 hocam,
    Yorumlarin icin cok tesekkur ederim.
    Onerilerini izleyecegim.
    Kombi olarak ECA Scot'ta karar kildim.
    Gelismelerden haberdar ederim.
    Sevgiler, saygilar.
    296 size teorik olarak yetiyor.Sadece ilk açıldığında maksimum kapasite dolaylarında çalışıp su ısındıkça kapasite düşürecek.Tesisatınızın bakır olması büyük avantaj.Termostatik vanaların olduğunu da düşünürsek teorik olarak bir sorun çıkmaması gerekiyor.
    Ama garanti olsun diye bir üst kapasite kombi almak da bir seçenek.

• 
Sayfa: önceki 20212022202320242025
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.