Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1498. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14961497149814991500
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    4 katlı müstakil evimin 3.katında kombimiz bozuldu viessman markalı çoook çektirdi bana artık değiştirme vakti geldi,evim 140 metre kare civarı toplam 7 petek var 3 veya 4 tanesi anca calışır ve binada yalıtım yok önerdiğiniz Ferroli Domiproject benim işimi görürmü acaba.
    son olarak yine aynı binanın 2.katını yaptırıyorum ve görsel açıdan ve dekoratif olarak hoş duracağından aliminyum peteklerden taktırmak istiyorum bu dairemde yaklasık 130 metrekare.iki firmayla görüştüm birincisi tavsiye etmedi,diğeri ise tam aksine tavsiye etti sizce aliminyum petek alınmalımıdır
    konuya yardım eden arkadaslar elinize sağlık bu arada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: peroman

arkadaslar selamlar hepinize.
    4 katlı müstakil evimin 3.katında kombimiz bozuldu viessman markalı çoook çektirdi bana artık değiştirme vakti geldi,evim 140 metre kare civarı toplam 7 petek var 3 veya 4 tanesi anca calışır ve binada yalıtım yok önerdiğiniz Ferroli Domiproject benim işimi görürmü acaba.
    son olarak yine aynı binanın 2.katını yaptırıyorum ve görsel açıdan ve dekoratif olarak hoş duracağından aliminyum peteklerden taktırmak istiyorum bu dairemde yaklasık 130 metrekare.iki firmayla görüştüm birincisi tavsiye etmedi,diğeri ise tam aksine tavsiye etti sizce aliminyum petek alınmalımıdır
    konuya yardım eden arkadaslar elinize sağlık bu arada.

merhaba
    ferroli domiproject genelde bütçesi çok kısıtlı olup ta en azından donanımlı,sorunsuz kombi almak isteyen arkadaşlara önerdiğimiz cihazdır.fiyatı ucuz olan kombiler genelde özelliksiz,donanımsız olduğu için domiproject bu cihazlara göre daha donanımlıdır.iyi bildiğim & şahsen önerdiğim bir cihazdır.1000liralık en ucuz kombilerde bence önerilecek tek cihazdır.domiproject'in de eksileri var.dokunmatik düğmeleri kaliteli değildir.fiyat 100-200lira arttıkça tabi başka marka modellerde öneriyoruz.çünkü her fiyat diliminde önerilecek cihazlar var
    alüminyum radyatörler pahalı olduğu için genelde tercih edilmiyor yani ilk yatırım maliyeti açısından tercih edilmez,alüminyum radyatörler,eşdeğer panel radyatörlere göre daha az su hacmi bulundurduğu için (yaklaşık %73) aslında daha verimlidir,alüminyum radyatörler daha incedir ama dilim hesabına göre satıldığı için daha uzun yer kaplar

• merhaba

termoteknik logic kombiyi taktırdım kombi+işçilik+proje+malzeme hepsi 1950 tl verdim,eski kombiyi verdim.

tam yoğuşmalı.fiyat nasıl ? eski kombide derece 30 dan başlıyodu 40 ta yaktınmı ısınıyordum bunda 45 ten başlıyo

arasında fark var.eskisi baymak 240 i eco ydu.o kombinin 40 derecesi bunun kaçına denk gelir ?

bazıları evin küçük boşuna yoğuşmalı almışsın diyolar arkadaşın evide 120 metrekare kombici istersen takarım

ama faydasını göremezsin demiş boşuna fazla para veripte yoğuşmalı alma demiş.böyle bişey doğrumu ?

servis ağı fazla yok bi telefonla bir saat içinde adam yollarım dedi kombici.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartvel08 -- 21 Eylül 2013; 21:13:52 >
  • iyi akşamlar, 1500 tl civarında uzun bir dönem kullanabileceğim hangi marka doğalgaz kombinisini tavsiye edersiniz.konu safyasını çok etraflıca okumadım ama ferroli dominprojectin tavsiye edildiği gözüme çarptı.evim 150 m2 civarı......bir de , mutfaktan balkona çıkartmayı düşünüyorum...bunun için de proje çizilmesine gerek varmı..bilgilendirirseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartvel08

merhaba

termoteknik logic kombiyi taktırdım kombi+işçilik+proje+malzeme hepsi 1950 tl verdim,eski kombiyi verdim.

tam yoğuşmalı.fiyat nasıl ? eski kombide derece 30 dan başlıyodu 40 ta yaktınmı ısınıyordum bunda 45 ten başlıyo

arasında fark var.eskisi baymak 240 i eco ydu.o kombinin 40 derecesi bunun kaçına denk gelir ?

bazıları evin küçük boşuna yoğuşmalı almışsın diyolar arkadaşın evide 120 metrekare kombici istersen takarım

ama faydasını göremezsin demiş boşuna fazla para veripte yoğuşmalı alma demiş.böyle bişey doğrumu ?

servis ağı fazla yok bi telefonla bir saat içinde adam yollarım dedi kombici.

eviniz küçük yoğuşmalı olmaz cümlesi koca bir yalan. inanmayın içiniz rahat olsun.

yoğuşmalı kombiler düşük sıcaklıklarda çalıştırılmalıdır, böyle olunca yeterli sıcaklığı sağlamak için petek miktarları bir miktar uzatılmalıdır(eğer yetersizse tabi)

önceki kombi ile 40 derecede ısınıyormuşsunuz, bu demektir ki cihazınız güzel bir yoğuşma yapacak.

eviniz isterse 50 metrekare olsun, yeteri kadar petek uzunluğu varsa, kombi sıcaklığı 55 dereceyi geçmiyorsa cihaz yoğuşma yapar.

• quote:

Orijinalden alıntı: cliffhanger_

iyi akşamlar, 1500 tl civarında uzun bir dönem kullanabileceğim hangi marka doğalgaz kombinisini tavsiye edersiniz.konu safyasını çok etraflıca okumadım ama ferroli dominprojectin tavsiye edildiği gözüme çarptı.evim 150 m2 civarı......bir de , mutfaktan balkona çıkartmayı düşünüyorum...bunun için de proje çizilmesine gerek varmı..bilgilendirirseniz sevinirim.

1500liraya modülasyon aralığı geniş premix yoğ. baymak falke condense öneririm.yoğuşmasız kombi ferroli domiproject'ten çok daha verimli bir cihazdır.mutfaktan balkona kombi montajı için proje gerekir
  • Merhaba. Ben zemin kat dış cephe kaplamalı daireme doğalgaz tesisatı döşettirmek istiyorum. DD nitromix tam yoğuşmalı kombi, danfoss ra2000 vanalı petek kullanacağım. Sayın ustalarıma ve disintegration'a sorum şu; evim zemin kat olduğu için pprc dizayn oksi plus boruların altına yerden döşettirirken herhangi bir köpük yada strafor kullanmalımıyım? Yada boruların üzerine köpük yada strafor yada beton kullanmalı mıyım? Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wintersunahmet

Merhaba. Ben zemin kat dış cephe kaplamalı daireme doğalgaz tesisatı döşettirmek istiyorum. DD nitromix tam yoğuşmalı kombi, danfoss ra2000 vanalı petek kullanacağım. Sayın ustalarıma ve disintegration'a sorum şu; evim zemin kat olduğu için pprc dizayn oksi plus boruların altına yerden döşettirirken herhangi bir köpük yada strafor kullanmalımıyım? Yada boruların üzerine köpük yada strafor yada beton kullanmalı mıyım? Teşekkürler.

Şap altı döşenen pprc kalorifer tesisatı sıva üstü döşenen tesisata göre daha fazla ısı ve tasarruf oluşturur.iyi bir işçilikle aslında strafora gerek yok.pprc borular 20 bar basınca kadar dayanıklıdır.kaynak iyi yapıldığı taktirde sorun çıkmaz.pprc boruları arada boşluk kalmayacak şekilde harçla kapatmanız gerekir.
    ayrıca şap altı pprc tesisatlarında hattı mümkünse kombiden itibaren başlangıç boru çapını "merkezden" kalın 32mm borularla dirsek kullanmadan yaptırmanızı öneririm (resimdeki gibi) evin mimarisine göre hattın sonuna doğru boru çapını 25mm+20mm'e düşürün.

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• Arkadaşlar kirada ki evime doğalgaz tesisatını mobil sistem denilen kollektörlü sistemden yaptırıyorum, ustam kombiyi mutfağa koyalım balkonda ısı kaybı olur gibi gerekçeler sundu (sanırım kalebodur kırma işi var diye üşendi ve alternatif üretti), bende diğer kattakiler de mutfağa koyduklarından olur dedim. Sormak istediğim; baymak falke condense kombinin ses durumu nedir, sitesinde bile göremedim ses durumunu. Evin içine tavsiye edermisiniz bu kombiyi ? Eğer tavsiye etmezseniz uygun fiyatlı sesi az premix yoğuşmalı kombi önerebilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: apollonx

Arkadaşlar kirada ki evime doğalgaz tesisatını mobil sistem denilen kollektörlü sistemden yaptırıyorum, ustam kombiyi mutfağa koyalım balkonda ısı kaybı olur gibi gerekçeler sundu (sanırım kalebodur kırma işi var diye üşendi ve alternatif üretti), bende diğer kattakiler de mutfağa koyduklarından olur dedim. Sormak istediğim; baymak falke condense kombinin ses durumu nedir, sitesinde bile göremedim ses durumunu. Evin içine tavsiye edermisiniz bu kombiyi ? Eğer tavsiye etmezseniz uygun fiyatlı sesi az premix yoğuşmalı kombi önerebilir misiniz?

ustanız ne gerekçe ile bunu söyledi bilemeyiz ama çok doğru birşey söylediğini belirtmeliyim. kombi açık balkona koyulmaz. balkonda kombinin verimi düşer, ömrü azalır.

baymak falke condense sessiz bir kombidir, en azından rakiplerinden sesli değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

Arkadaşlar kirada ki evime doğalgaz tesisatını mobil sistem denilen kollektörlü sistemden yaptırıyorum, ustam kombiyi mutfağa koyalım balkonda ısı kaybı olur gibi gerekçeler sundu (sanırım kalebodur kırma işi var diye üşendi ve alternatif üretti), bende diğer kattakiler de mutfağa koyduklarından olur dedim. Sormak istediğim; baymak falke condense kombinin ses durumu nedir, sitesinde bile göremedim ses durumunu. Evin içine tavsiye edermisiniz bu kombiyi ? Eğer tavsiye etmezseniz uygun fiyatlı sesi az premix yoğuşmalı kombi önerebilir misiniz?

ustanız ne gerekçe ile bunu söyledi bilemeyiz ama çok doğru birşey söylediğini belirtmeliyim. kombi açık balkona koyulmaz. balkonda kombinin verimi düşer, ömrü azalır.

baymak falke condense sessiz bir kombidir, en azından rakiplerinden sesli değil.

Cevap için teşekkürler Usta ilk olarak kendisi dedi zaten balkona koyalım diye, sonra kaleboduru kır orayı kır burayı kır derken alternatif üretti mutfak diye

O halde baymak falke condense almak mantıklı gözüküyor çünkü diğer premix kombiler içinde en uygun fiyata sahip olanı da bu. Peki sesli çalıştığı söylenen DD nitromixden sessizmidir bu ürün?

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum; mutfak ve antredeki petekleri düz diğer petekleri çapraz bağlattım sizce hatamı ettim? Mutfakda ki peteğin uzaklığı 1,5 metre, antredeki peteğin uzaklığı ise 3,5 metre falan. Bağlanan borularda Fıratpen'in kılıflı boruları ama oksijen bariyerli mi kontrol edemedim henüz. Bu ürün Dizayn oxy plus'ın yanında çokmu kötü?

• quote:

Cevap için teşekkürler Usta ilk olarak kendisi dedi zaten balkona koyalım diye, sonra kaleboduru kır orayı kır burayı kır derken alternatif üretti mutfak diye

O halde baymak falke condense almak mantıklı gözüküyor çünkü diğer premix kombiler içinde en uygun fiyata sahip olanı da bu. Peki sesli çalıştığı söylenen DD nitromixden sessizmidir bu ürün?

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum; mutfak ve antredeki petekleri düz diğer petekleri çapraz bağlattım sizce hatamı ettim? Mutfakda ki peteğin uzaklığı 1,5 metre, antredeki peteğin uzaklığı ise 3,5 metre falan. Bağlanan borularda Fıratpen'in kılıflı boruları ama oksijen bariyerli mi kontrol edemedim henüz. Bu ürün Dizayn oxy plus'ın yanında çokmu kötü?

balkonlarda kombilerin ısıtma verimi düşer ayrıca dış faktörlere (yağmur,toz..vs) maruz kalacağı için ömrü azalır.kombiler için en uygun montaj yeri evlerin içidir,baymak falke condense'te cold burner door teknolojisi vardır.cihazın kasasının içinde bir tane daha kasa var.COLD BURNER DOOR teknolojisi sayesinde cihazın yanma odası mükemmel çalışır+cihaz sessiz çalışır.

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

ayrıca baymak falke condense'in minimum ısıl gücü 50c-30c işletmede sadece 4,7kw ve modülasyon aralığı çok geniştir:%19,5 - %100,baymak falke condense ve aynı cihaz olan baymak duo tec kombilerini annem-babam,kardeşim ve birçok tanıdığımın evlerine monte ettirdim.forumda birçok arkadaşa önerdim/aldırdım.kombiler çok sessiz.nasıl çalıştığını anlamak için kombinin yanına yaklaşmanız gerekir,baymak falke condense cihazlarını monte ettirmiş ve bu cihazı iyi bilen birisi olarak kesinlikle öneririm

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

fırat pex borular iki çeşittir:oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz,iyisi olan fırat pex-b oksijen bariyerlidir,dizayn oksi plus gibi montajı düzgün yapıldığı taktirde tesisata oksijen sokmaz.
    http://www.firat.com/binaici-tesisat-boru-sistemleri/pex-mobil-sistemler-urunler

çapraz bağlantı mobil sistemlerde yakın radyatörlerde şart değildir.kombiye en uzak 100cm ve daha büyük radyatörler çapraz bağlanabilir
    baymak falke condense alırsanız radyatörlerin çoğuna mutlaka kaliteli termostatik vanalar taktırmanızı öneririm.esas tasarrufu termostatik vanalar yaptırır.trv vanada:gaz sensörlü danfoss ra 2000 öneririm

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• apollonx kullanıcısına yanıt
    balkonda yani soğuk yerde ısıtma cihazın zaten çok saçmadır ama milletin konuyu bilmemesi ve piyasada çok az kaliteli firma ve usta bulunmasından dolayı, kombiler son yıllarda balkonlara çıktı, ancak yeni imar yasasında balkona kombi yasaklanacak, izmirde şu an balkonda dışarı baca verilmesi yasaklandı. şimdilik yeni binalarda ama hala saçma sapan uyduruk dolapları 500.000 tl ye sattıkları evlere layık görüyor mütahhitler..

ustan doğru söylemiş.

ama eğrileri de olabilir.

1-oksijen bariyerli boru seçmeli, yani metresi 50 kuruş depil 2.5 tl olan borudan yapmalı.
    2-plastik vana kullanmamalı
    3-rad.dönüşüne dönüş vanası hatta he ventil, gidişe krom çubuk ve uk tipi ter.vana takmalı
    4-çelik kollektör kullanmalı
    5-kollektörü koll. dolabı kullanarak duvara gömmeli.

bunları yaparsa usta , yapmazsa sucu diyoruz biz..:)

nitromix daha popüler şu anda
    ben 350 taktığım örnekten ve bunların 250 sini mutfak, kiler,banyo, salon, yatak odasına dolap içinde koyduğumdan dolayı
    ses olayından şikayet edeni görmedim.

ancak ses görecelidir, saat sesine uyuz olan vardır, çamaşır makinasına sessiz diyende..

saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 22 Eylül 2013; 9:32:59 >

• @Biray Doğalgaz @disintegration cevaplarınız için çok teşekkürler

Ustam sizin dediklerinizle karşılaştırma yaptım şimdi bizim ki si sucu kategorisinde çıktı. Bugün borulara baktım Fıratpen boru koymuş ama oksijen bariyersiz, düz fırat pex yazıyor üzerinde. Kollektörde sanırım çelik değil, 100 tl'ye alınanlardan. Duvar içine de gömmedi, duvar üstüne yaptı montajı. Baya eksik var ama umarım ısı sorunu yaşatmaz Allahtan ev yalıtımlı.
  • quote:

@Biray Doğalgaz @disintegration cevaplarınız için çok teşekkürler

Ustam sizin dediklerinizle karşılaştırma yaptım şimdi bizim ki si sucu kategorisinde çıktı. Bugün borulara baktım Fıratpen boru koymuş ama oksijen bariyersiz, düz fırat pex yazıyor üzerinde. Kollektörde sanırım çelik değil, 100 tl'ye alınanlardan. Duvar içine de gömmedi, duvar üstüne yaptı montajı. Baya eksik var ama umarım ısı sorunu yaşatmaz Allahtan ev yalıtımlı.

yalıtım çok büyük avantaj,evinizde kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında ısınabilecek metrajda radyatör boyutlandırılması yapılırsa (yapıldıysa) ve tesisatın sirkülasyonunda sorun yoksa,evdeki sıcaklığı,sıcaklık kontrol elemanları ile dengede tutacaksınız (tutmanız gerekir),

(sıcaklık kontrol elemanları) oda termostatı ve termostatik vanalar.yalıtımlı evlerde sıcaklık kontrol elemanları çok randımanlı çalışır ve bütün bunlar size tasarruf olarak döner

oksijen bariyersiz pex-b monte edildiyse sizin 2-3 yılda bir tesisatı+radyatörleri sentinel,fernox gibi "nötr bazlı asidik & alkalik olmayan" temizliyiciler ile temizletmeniz gerekir.özellikle oksijen bariyersiz borular tesisatta çamurlaşma,tortulaşmaya neden olur.ayrıca alacağınız kombinin periyodik bakımını yetkili serviste yaptırmakta fayda var.

• disintegration kullanıcısına yanıt
    Altta ki resimde ki boruların hali çok vahim gerçekten. Kaç yılda bu hale geliyor borular hocam? Benim ustaya kaç kere dedim, oksijen bariyerli olacak diye, tamam abi dedi ama yinede bildiğini yapmış.

Evim kuzey hariç 3 cepheden de açık ve güneş alıyor.

Radyatör ölçülerim
    Salon: 30m2 --> 1 mt + 50cm yükseklikteki radyatörlerden 1,2 metre
    Antre: 11 m2 --> 80 cm
    Mutfak: 8 m2 --> 60 cm
    Oda 1: 12 m2 --> 1 mt
    Oda 1: 10 m2 --> 1 mt
    Banyo: 7 m2 --> Havlupan

Evi ısıtmaya yeter değil mi bu metrajlar hocam?
  • quote:

Altta ki resimde ki boruların hali çok vahim gerçekten. Kaç yılda bu hale geliyor borular hocam? Benim ustaya kaç kere dedim, oksijen bariyerli olacak diye, tamam abi dedi ama yinede bildiğini yapmış.

Evim kuzey hariç 3 cepheden de açık ve güneş alıyor.

Radyatör ölçülerim
    Salon: 30m2 --> 1 mt + 50cm yükseklikteki radyatörlerden 1,2 metre
    Antre: 11 m2 --> 80 cm
    Mutfak: 8 m2 --> 60 cm
    Oda 1: 12 m2 --> 1 mt
    Banyo: 7 m2 --> Havlupan

Evi ısıtmaya yeter değil mi bu metrajlar hocam?

tesisatta çamurlaşma için net konuşamayız çünkü tesisattan tesisata fark eder.ortalama 5 yılda çamurlaşma başlar bazı tesisatlarda,ama çamurlaşma/balçıklaşmadan daha kötüsü oksijen emilimidir,tesisata sürekli oksijen girdiği için en başta kombilerin eşanjörleri delinir.premix yoğ. kombilerin premix brülör ve ekipmanları,3 yollu vana,kullanım suyu eşanjörleri..vs zarar görür.
    oksijen bariyersiz borularda,tesisata ortalama (+ -) 80mg/gün oksijen girer,oksijen bariyerli borularda borunun kalitesine göre 2 ile 5 mg/gün arasıdır
    avrupada ağırlıklı olarak bakır boru ve daha sonra (oksijen bariyerli) alüminyum folyolu boru kullanılıyor
    evin planını görmeden metraj için kesin yorum yapabilmek zor ayrıca evinde en uygun metraj için yerinde bir mühendislik hizmeti alman gerekir.çünkü ısı kayıplarının yerinde hesaplanması gerekir ayrıca devreye birçok faktör giriyor
    ama yazdıklarına göre yorum yapacak olursak evinin kuzey cephe olmaması büyük avantaj+yalıtım çok çok büyük avantaj
    salonda 30m2 bir alanda 1,2mt radyatör metrajı varsa bu çok çok yetersiz en az 2 katına çıkartman gerekir,salonun cepheleri de önemli,salon arada kalıyordur tek cephesi vardır.veya yan komşu duvarı vardır çift cephelidir....
    ustanın antreye radyatör koyması iyi olmuş,genelde antre,hol ve koridor gibi bölgelere radyatör ilavesi yapmazlar bu çok büyük eksikliktir.
    salon,mutfak,oda1,oda2,oda3'teki radyatörlere termostatik vanalar kullanmanı öneririm.banyodaki havlupan+antredeki 80cm radyatör hariç

Ayrıntılı cevap için teşekkürler. Hocam salonda 2 tane radyatör var, biri 1 metrelik diğeri ise 120 cm'lik. 120 cm olanın yüksekliği 50 cm olanlardan çünkü pencere ile laminant arası fazla yüksek değil. Bu şekilde de yeterli gelmez mi?

Birde bir sorum daha olacak. Bu ustacık benden 750 tl kara boru ve tadilat projesi için para aldı mühendis getirecem dedi, çalıştığımdan getirdimi getirmedimi bilmiyorum, gerçi kara boruların montajınıda yapmadı henüz (eski ana borular ince olduğundan kalınları ile değiştirilmek zorundaymış). Projesiz bu tür işlemleri yapması mümkün mü? Eğer projesiz yaptıysa bana bir zararı olur mu?
  • quote:

Ayrıntılı cevap için teşekkürler. Hocam salonda 2 tane radyatör var, biri 1 metrelik diğeri ise 120 cm'lik. 120 cm olanın yüksekliği 50 cm olanlardan çünkü pencere ile laminant arası fazla yüksek değil. Bu şekilde de yeterli gelmez mi?

Birde bir sorum daha olacak. Bu ustacık benden 750 tl kara boru ve tadilat projesi için para aldı mühendis getirecem dedi, çalıştığımdan getirdimi getirmedimi bilmiyorum, gerçi kara boruların montajınıda yapmadı henüz (eski ana borular ince olduğundan kalınları ile değiştirilmek zorundaymış). Projesiz bu tür işlemleri yapması mümkün mü? Eğer projesiz yaptıysa bana bir zararı olur mu?

pkkp 22/500 panel radyatörler,pkkp 22/600 radyatörlere göre daha az su hacmi barındırır dolayısıyla ısıl gücü daha düşük olur,burada salonun cepheleri önemli,salonda belki sıkıntı yaşayabilirsin.
    usta,doğalgaz kolon gaz tesisatını evde yapabilir burada önemli olan projedir.bölgendeki gaz dağıtım şirketinin yetkilendirdiği "proje çizmeye yetkili doğalgaz esnafı" evin için proje çizip+gazın açılıp+kombinin garantisi başladığı sürece türkiye gibi bir ülkede herşey mübahtır.usta gaz tesisatını döşer,esnafta proje çizip onaylattı mı sorun çıkmaz,önemli olan proje

Anladım hocam. Salonun cepheleri güney ve doğu.

Proje olarakta başımı ağrıtmasın izgaz veya belediye, benim için yeterli. Ama oksijenli boru olayına kafam takıldı. Borular kollektöre montajı yapıldı ve yere serildi ama üzerine şap henüz atılmadı, uçlarında da radyatör takılı değil zaten en son takılacak. Hır çıkarıp değiştirin bunları desem mi ki ?
  • 
Sayfa: önceki 14961497149814991500
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.