Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1429. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14271428142914301431
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tarihçi48

Merhaba arkadaşlar
    Ev için Bosch Clasic Condense taktırmak istediğimi daha önce belirtmiştim.
    Evin radyatörlerini müteahhit takacak. Sizinde görüşünüzü almak için evin planını ekledim. Fiyat farkını vererek radyatörleri sizin görüşleriniz doğrultusunda taktırmak istiyorum. Çünkü Müteahhit hesabı kendine göre yapacaktır. Ev tek cepheli. Güneydoğuya bakıyor. Altı katlı binanın 5. katı. İzmir Yeşilyurtta.
    Şunu merak ediyorum bu kombi ev için yeterli midir. Sonuçta 20000 kaloriden daha az ısı gücü var.

buradan rad.miktarını versek de yerinde genellikle yer olmayabiliyor,

örneğin ben salona 200 cm desem, asansör yoktur ev yüksektir taşıma olmaz,
    yeriniz yoktur- 900 lük takmak lazım gelebilir,
    y.odasına 150 deriz, orada 120 yer vardır, o manadan işi şantiyede yapabilen bir mühendise ihtiyacınız var, bakın ben izmirin en meşhur mütaitlerine dahi gidip 150 cm petek önerisinde bulunsm adam sen ne yapıyon dayı- ben 70 cm takıyom, babalar gibi ısıtıyor diyor, tabi müşterilerin 400-500 tl yakması beyefendileri bağlamıyor, zaten Türkiyede bu konularla ilgilenen yoka yakın insan var zanndersem..

bu arada salona 50 dereceye göre arada kaldığı için 180-200 yeterli ..diğerlerini dediğim gibi..
    saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 14 Haziran 2013; 16:36:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Hocam cevabınız için teşekkürler
    Plana göre sizce ortalama hangi odalara kaç metre radyatör taktırayım bu konuda da yardımcı olabilirmisiniz

merhaba
    yoğuşmalı kombi işletmesine göre radyatör metrajını yoğuşmasız radyatör metrajına göre biraz uzun tutmalısınız.en az %30 daha fazla
    net radyatör metrajı için yerinde bir mühendislik almanız gerekir.çünkü ısı kayıplarının yerinde hesaplanması gerekir,çünkü devreye birçok faktör giriyor
    planda kombi bağlantı noktasını göremedim.ama izmirde yeni dairelerde genelde balkonlarda kombi bağlantı noktasını yapıyorlar
    hol de radyatör yeriniz yoksa en yakın odadan mutlaka (T) bağlantısıyla 20mm pprc plastik boru ile sıva üstü tesisat çektirmenizi öneririm
    verdiğiniz bilgiler doğrultusunda "asgari" radyatör metrajı:

salon:140cm+140cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatörler çapraz bağlantı)
    mutfak:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 radyatör düz bağlantı + danfoss ra 2000 termostatik vana (yatay köşe/uk tip)
    hol:120cm demirdöküm plus pkkp 22/600 radyatör çapraz bağlantı
    y.odası(17m2): 150cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı)
    banyo 1: 50x70cm havlupan (SANPAN marka)
    y.odası: 100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör çapraz bağlantı)
    oda: 80 cm demirdöküm plus pkkp 22/600 (radyatör düz bağlantı)

Hocam hesaplaman için teşekkür ederim kombi mutfağa takılacak.
    holde petek yerini hiç dikkat etmedim ama yoktu galiba. Eve gidip bakmam lazım.
    Yoksa bize bir iş daha çıktı.

• quote:

quote:

quote:

Plana göre sizce ortalama hangi odalara kaç metre radyatör taktırayım bu konuda da yardımcı olabilirmisiniz

merhaba
    yoğuşmalı kombi işletmesine göre radyatör metrajını yoğuşmasız radyatör metrajına göre biraz uzun tutmalısınız.en az %30 daha fazla
    net radyatör metrajı için yerinde bir mühendislik almanız gerekir.çünkü ısı kayıplarının yerinde hesaplanması gerekir,çünkü devreye birçok faktör giriyor
    planda kombi bağlantı noktasını göremedim.ama izmirde yeni dairelerde genelde balkonlarda kombi bağlantı noktasını yapıyorlar
    hol de radyatör yeriniz yoksa en yakın odadan mutlaka (T) bağlantısıyla 20mm pprc plastik boru ile sıva üstü tesisat çektirmenizi öneririm

mutfak:100cm demirdöküm plus pkkp 22/600 radyatör düz bağlantı + danfoss ra 2000 termostatik vana (yatay köşe/uk tip)

Kombi mutfağa takılacaksa mutfaktaki radyatöre mutlaka termostatik vana taktır:DANFOSS RA 2000
    Kombi+ocaktan dolayı mutfak gereğinden fazla ısınacak bunu önlemek için termostatik vana ile radyatörü kontrol altına alacaksın
    Hole radyatör taktırırsan ve bosch.c.c alırsan,bosch fr10 mod. OT alırsan,OT'yi hole taktır+mutfağa termostatik vana
    OT değilde termostatik vana kullanmak istersen holdeki radyatör ile 2 banyodaki 2 havlupan hariç radyatörlerin hepsine termostatik vana taktır
    Termo vanaların ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarla bu sayılar 20c 21c 22c ye tekabül eder
    Termostatik vanalar aktif şekilde çalışsın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba

Kombi mutfağa takılacaksa mutfaktaki radyatöre mutlaka termostatik vana taktır:DANFOSS RA 2000
    Kombi+ocaktan dolayı mutfak gereğinden fazla ısınacak bunu önlemek için termostatik vana ile radyatörü kontrol altına alacaksın
    Hole radyatör taktırırsan ve bosch.c.c alırsan,bosch fr10 mod. OT alırsan,OT'yi hole taktır+mutfağa termostatik vana
    OT değilde termostatik vana kullanmak istersen holdeki radyatör ile 2 banyodaki 2 havlupan hariç radyatörlerin hepsine termostatik vana taktır
    Termo vanaların ayarını 3 veya 3,5 olarak ayarla bu sayılar 20c 21c 22c ye tekabül eder
    Termostatik vanalar aktif şekilde çalışsın

Hocam her şey için teşekkür ederim.

• tarihçi48 T kullanıcısına yanıt
    rica ederim
    iyi forumlar....
  • Kombinin yaz donemi boyunca kapali kalmasi sikinti olusturur mu pompa acisindan?

gunes enerjisi kullandigimdan sicak suya ihtiyacim olmuyor, bende kombiyi kapali tutuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhabalar ,
    gaz açılışında kombi servisini orada bulundurmak gerekiyor mu ? projeyi yapan firma gerek yok gaz açıldıktan sonra getir dedi ama emin olamadım yine de
  • quote:

Orijinalden alıntı: mespage

merhabalar ,
    gaz açılışında kombi servisini orada bulundurmak gerekiyor mu ? projeyi yapan firma gerek yok gaz açıldıktan sonra getir dedi ama emin olamadım yine de

hayır önce gaz dağıtım şirketinin elemanı gazı açar,size gazın açıldığına dair belgeyi verir
    servis daha sonra eve gelir,kombinin ilk açılışını yapar
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    Kombinin yazın da açık olması, pompa sıkışmasının önlenmesi için gerekli. Pompa hergün 3-5dk devreye girerek çalışır.
    Kullanım suyu devresini tıpkı kaloriferde olduğu gibi sıfırlayın ve kombiden sıcak kullanım su gidiş vanasını (veya sıcak su tesisatında bu amaçla konulmuş vana varsa) kapatın ki kombiden çıkacak soğuk kullanım suyu, günısı sisteminden gelen sıcak suyla karışmasın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Kombinin yazın da açık olması, pompa sıkışmasının önlenmesi için gerekli. Pompa hergün 3-5dk devreye girerek çalışır.
    Kullanım suyu devresini tıpkı kaloriferde olduğu gibi sıfırlayın ve kombiden sıcak kullanım su gidiş vanasını (veya sıcak su tesisatında bu amaçla konulmuş vana varsa) kapatın ki kombiden çıkacak soğuk kullanım suyu, günısı sisteminden gelen sıcak suyla karışmasın..

Kombi acik kalsa sadece pompa calissa bir ayda ne kadar elektrik tuketir? sicak suda kullanilmayacak.

• hardcrss kullanıcısına yanıt
    Çok düşük olur. Kombinin elektrik sarfiyatı 120W olsa, ayda 3x30=90dk=1,5saat, 120x1,5=180Wsaat eder. 3 ayda 540Wsaat harcama olur.
    Eksik hesapladık diyelim olacağı en fazla 3 ayda 1Kwsa dır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Çok düşük olur. Kombinin elektrik sarfiyatı 120W olsa, ayda 3x30=90dk=1,5saat, 120x1,5=180Wsaat eder. 3 ayda 540Wsaat harcama olur.
    Eksik hesapladık diyelim olacağı en fazla 3 ayda 1Kwsa dır...

Kombiyi acinca yarim dakika kadar devir daim yapip duruyor. Ara sira acip devir daim yaptirip kapatiyordum artik actim oyle dursun :)

• tam geçişli vanaları sadece kombi girişine taksak şebeke suyu girişine takmasak olur mu( tesisat girişine kendi plastik vana ve filltre takılsa)

birde eca confeo premixi mutfağa takarsak ses rahatsız eder mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dembay1 -- 17 Haziran 2013; 1:27:01 >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    tamam teşekkür ederim ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: dembay1

tam geçişli vanaları sadece kombi girişine taksak şebeke suyu girişine takmasak olur mu( tesisat girişine kendi plastik vana ve filltre takılsa)

kombinin kullanım suyu girişine plastik filtre ve vana takılsa olur,piyasadaki kombilerin çoğunda plastik kombi bağlantı setleri var ama tam geçişli vana ve filtreler heryerde satılıyor,yapı marketlerinde eca'nın metal vana ve tam geçişli filtrelerini alabilirsin

eca confeo premix mutfakta rahatsız etmez,o kadar sesli çalışan bir kombi değildir.tam sessiz değildir ama rahatsızlık verecek düzeyde sesli çalışmaz
    tabi her insanda kulak hassasiyeti farklıdır.bu da farklı bir durum.
  • quote:

quote:

tam geçişli vanaları sadece kombi girişine taksak şebeke suyu girişine takmasak olur mu( tesisat girişine kendi plastik vana ve filltre takılsa)

kombinin kullanım suyu girişine plastik filtre ve vana takılsa olur,piyasadaki kombilerin çoğunda plastik kombi bağlantı setleri var ama tam geçişli vana ve filtreler heryerde satılıyor,yapı marketlerinde eca'nın metal vana ve tam geçişli filtrelerini alabilirsin

eca confeo premix mutfakta rahatsız etmez,o kadar sesli çalışan bir kombi değildir.tam sessiz değildir ama rahatsızlık verecek düzeyde sesli çalışmaz
    tabi her insanda kulak hassasiyeti farklıdır.bu da farklı bir durum.

+111

• konsan geri dönüş vanası bulabildim ve aldım. takılabilecek kalitede midir? yoksa petek üstündeki normal vanalar kalsın mı?
  • quote:

konsan geri dönüş vanası bulabildim ve aldım. takılabilecek kalitede midir? yoksa petek üstündeki normal vanalar kalsın mı?

konsan reglaj vanası kullandım.izmirde birkaç defa gıda çarşısında almıştım.vana iyi monte edildiği sürece kesinlikle sorun çıkartmaz
  • quote:

quote:

konsan geri dönüş vanası bulabildim ve aldım. takılabilecek kalitede midir? yoksa petek üstündeki normal vanalar kalsın mı?

konsan reglaj vanası kullandım.izmirde birkaç defa gıda çarşısında almıştım.vana iyi monte edildiği sürece kesinlikle sorun çıkartmaz

eca confeo premiks e çamur ayrıştırıcı takayım mı?
  • quote:

eca confeo premiks e çamur ayrıştırıcı takayım mı?

tesisat oksijen bariyerli değilse,tabii ki taktırmanda fayda var.
    oksijen bariyersiz tesisatlar uzun vadede,tesisatta çamur & tortu oluşumuna neden olur

hatta kombinin soğuk su girişine ekosu kireç önleyici kelepçe de taktırabilirsin.yapı marketlerinde 60lira civarında
    kullanım suyu eşanjörünü kirece karşı korur
  • 
Sayfa: önceki 14271428142914301431
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.