DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
40.599
Cevap
271
Favori
3.845.860
Tıklama
Giriş
      2 Mesaj
      15 Mayıs 2013 20:00:15
      sayın disintegration ve sayın biray doğalgaz öncelikle cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Evimde dış yalıtım mevcut cephe olarak ta güney-kuzey hattında sayılır ve sirkülasyon hattı yok. Uygun bulursanız başka bir marka ve model kombide tavsiye edebilirsiniz. Verilmiş bir kararım yok. Şu ana kadar yalnızca petekleri (DD) ve kollektörleri aldım ve en kısa sürede buna karar vermem lazım çünkü sıhhi tesisat ve doğalgaz tesisat işlemlerine başlanmış durumda. Bana söylenen böyle bir evde boylerli kombi kullanmak hiçbir artı değer getirmez. İleride güneş enerjisi ile beraber çalışma ihtimalide ankarada ekonomik olmuyormuş. Bu konulardada düşüncelerinizi merak ediyorum ve şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      16 Mayıs 2013 10:55:12
      sayın disintegration ben de bazı şeyleri internetten almaya karar verdim.....öncelikle dd plus radyatör alacam...160 tan aşağı yok burda , koçtaşta130..... 7*30=210 tl sadece radyatör farkı....onu almışken vanaları da alayım diyorum...normal vanalar 1/2 inc mi olacak , kalde 7 tl diyor...işimi görür sanırım...yoksa başka marka mı alayım....bir de bizim tesisat inşaattan hazır yani borular duvarın içinden çıkıyor , ben şimdi ne tip vana almalıyım...köşe tip vs...

bir de bu geri dönüş vanası mı ne vardı , baktım da bulamadım....o nereye kaç tane takılacak....avantajmıdır.....kusura bakmayın , hakkınızı helal edin...........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astrafe -- 16 Mayıs 2013; 11:00:19 >

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 12:23:18
      quote:

Orijinalden alıntı: astrafe

sayın disintegration ben de bazı şeyleri internetten almaya karar verdim.....öncelikle dd plus radyatör alacam...160 tan aşağı yok burda , koçtaşta130..... 7*30=210 tl sadece radyatör farkı....onu almışken vanaları da alayım diyorum...normal vanalar 1/2 inc mi olacak , kalde 7 tl diyor...işimi görür sanırım...yoksa başka marka mı alayım....bir de bizim tesisat inşaattan hazır yani borular duvarın içinden çıkıyor , ben şimdi ne tip vana almalıyım...köşe tip vs...

bir de bu geri dönüş vanası mı ne vardı , baktım da bulamadım....o nereye kaç tane takılacak....avantajmıdır.....kusura bakmayın , hakkınızı helal edin...........

eca rv2 varken adell veya kalde almayın,eca'nın bütün ürünlerini yapı marketlerinde veya internetten alabilirsiniz.internette koçtaşta dd plus radyatör en son 120-130lira arasındaydı(kargo dahil) bu fırsat kaçmaz
      radyatörde girişe (köşe 1/2) eca rv2
      radyatörün çıkışına da eca gv2 dönüş vanası (reglaj vanası) alacaksınız (RESİMDEKİ GİBİ)

kaç tane radyatör varsa o kadar alacaksınız,her radyatöre: (girişe) 1tane eca rv2, (çıkışa) 1tane eca gv2 sönüş vanası
      termostatik vana takacağınız radyatöre:eca rv2 yerine termostatik vana, çıkışına da eca gv2 reglaj vanası takacaksınız

termostatik vana: danfoss ra 2000 gaz sensörlü
      radyatör vanası: köşe 1/2 eca rv2
      reglaj vanası: köşe 1/2 eca gv2

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk
    • Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 12:38:05
      quote:

Orijinalden alıntı: mertaş

sayın disintegration ve sayın biray doğalgaz öncelikle cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Evimde dış yalıtım mevcut cephe olarak ta güney-kuzey hattında sayılır ve sirkülasyon hattı yok. Uygun bulursanız başka bir marka ve model kombide tavsiye edebilirsiniz. Verilmiş bir kararım yok. Şu ana kadar yalnızca petekleri (DD) ve kollektörleri aldım ve en kısa sürede buna karar vermem lazım çünkü sıhhi tesisat ve doğalgaz tesisat işlemlerine başlanmış durumda. Bana söylenen böyle bir evde boylerli kombi kullanmak hiçbir artı değer getirmez. İleride güneş enerjisi ile beraber çalışma ihtimalide ankarada ekonomik olmuyormuş. Bu konulardada düşüncelerinizi merak ediyorum ve şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

evdeki bütün katlar hakkında, ısıtılacak alan (net m2) hakkında daha çok bilgi verirseniz daha sağlıklı bir değerlendirme yapılır
      her durumda modülasyon aralığı geniş f/p PREMİX (TAM YOĞUŞMALI) yoğuşmalı kombi alınması gerekir
      mobil sistem yaptıracaksanız OKSİJEN BARİYERLİ PE-X B KILIFLI boru kullanmakta fayda var
      ayrıca kombinin bulunduğu kattaki ve (diğer katlarda en uzaktaki odalar hariç) bütün radyatörlere de kaliteli termostatik vanalar

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk
    • Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 12:46:04

radyatörün konumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP termostatik vana:
      ilk resimde radyatör duvarın köşesinde kalıyor buraya KÖŞE TİP daha uygun.ikinci resimdeki radyatör koridorda çarpma riski yüksek buraya:YATAY KÖŞE

dizayn oksi plus+danfoss ra 2000 (gaz sensörlü) termostatik vana+demirdöküm plus+eca gv2 reglaj vanası (ÇAPRAZ BAĞLANTI)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 16 Mayıs 2013; 13:33:05 >
      Bahsedilenler: astrafe

• Onbaşı
      38 Mesaj
      16 Mayıs 2013 13:29:19
      selam arkadaşlar yeni ev aldım. dublex 110 artı 50 merekare. neti daha az...
      2 kombi arasında kadlım 1 2 gun içinde taktırmam lazım.
      1 -demirdokum nitromix 24.7 kw 1800 e takıyolar
      2-eca confeo premix 24 kw 1850 ye takıyolar
      (mutfaga takılacak. bina sıfır. yalıtımı iyi.guney batı cephe)
      sizce hangisi cok uygun olur ses ve yakıt acısından ve 24 kw likler yeter mi 10 11 mt muhtemel petekler

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 13:36:59
      quote:

Orijinalden alıntı: kartal7467

sizce hangisi cok uygun olur ses ve yakıt acısından ve 24 kw likler yeter mi 10 11 mt muhtemel petekler

11metre radyatör 24kw sınır değerde kalır bence riske girmeyin 28kw-29kw kapasitede kombi alın
      ayrıca dubleks evde alt kattaki bütün radyatörlere termostatik vanalar takın,üst kattaki radyatörlere kapalı devre tesisat suyu daha iyi sirküle olur
      dubleks evlerde alt kata termostatik vanalar şart.danfoss ra 2000

• Onbaşı
      38 Mesaj
      16 Mayıs 2013 13:48:26
      quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

Alıntıları Göster

11metre radyatör 24kw sınır değerde kalır bence riske girmeyin 28kw-29kw kapasitede kombi alın
      ayrıca dubleks evde alt kattaki bütün radyatörlere termostatik vanalar takın,üst kattaki radyatörlere kapalı devre tesisat suyu daha iyi sirküle olur
      dubleks evlerde alt kata termostatik vanalar şart.danfoss ra 2000

petek boylarını tam olarak bilmiyorum net alanı 90 artı 40 mt2 petek boyu kac bilemiyorum. kombiler arası nasıl tercih edebilirim demirdokum nitromix 24.7 ile eca premix 24kw arası kıyaslarsak.... ses uretimi ve yakıt tuketimi dayanıklılık.. teşekkurler.. (diğer dublexler 24 luk taktırmış)

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 13:56:08
      quote:

petek boylarını tam olarak bilmiyorum net alanı 90 artı 40 mt2 petek boyu kac bilemiyorum. kombiler arası nasıl tercih edebilirim demirdokum nitromix 24.7 ile eca premix 24kw arası kıyaslarsak.... ses uretimi ve yakıt tuketimi dayanıklılık.. teşekkurler.. (diğer dublexler 24 luk taktırmış)

iki kombide olur,f/p (1500-1700lira) grubunda bu forumda sürekli olarak önerilen 4 marka/modelden biri (diğerleri baymak premix ve ariston premix)
      ses açısından nitromix eca'ya göre biraz daha sessiz.kombi seçerken burada kişisel tercihler devreye giriyor.
      nitromix'in modülasyon aralığı eca confeo premix'e göre biraz daha geniştir.nitromix %26 eca %30
      ama eca confeo premix eca lago fb modülasyonlu oda kumandası ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabiliyor (opentherm iletişim protokolü) nitromix'te bu özellik yok,eca 3 yıl garanti dd 2yıl,iki kombide yerli üretim.

• Onbaşı
      38 Mesaj
      16 Mayıs 2013 14:19:10

disintegration teşekkurler... fikirlerim şekillendi

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      16 Mayıs 2013 19:21:08
      quote:

Orijinalden alıntı: Müverrih

Arkadaşlar ve burada yer alan taahhüt işi yapan firma yetkilileri, geçen gün babam giriş katına doğalgaz tesisatı yaptırmış. Fiyat araştırdığını firmalarla görüştüğünü biliyordum ama bizimle istişare etmeden işi verip sözleşme yapacağını bilmiyordum, herneyse. İş aşağıda kısaca anlattığım şekilde olmuş.

AS Mühendislik Firmasına (Esenyurtta) doğalgaz işini vermiş. Anlaşmada kombi çift eşanjörlü olacak denmiş,(kombinin markasına demirdöküm demişler ama model söylemeden çift eşanjörlü abi deyip bitermik eşanjörlü Nepto nun adını karalayıvermişler bizimki de gözlük kullandığı için iyi görememiş veya pek dikkat etmemiş, bunu sonra ben bakınca fark etti) Vanalar ECA Marka ve borular Folyolu boru olarak anlaşılmış.

Uygulamada ise vanalar, vanabaşı 10 TL daha ucuz olan farklı marka takılmış. (Toplam 10 vana var) Tesisat borusu olarak ise folyolu boru değil, metrede 60 kuruş daha ucuz olan kompozit yalıtımlı boru(adı bu mudur bilmiyorum, Borunun içinde pembe bir kat var ama metal değil) kullanılmış. Kombi ise çift eşanjörlü anlaşılmış olmasına rağmen Bitermik yani tek eşanjörlü ve demirdökümün en basic kombisi olan Nepto takılmış. Firma yetkilisi mühendis bey daireye gelip şikayetlerimize karşı son derece seviyesizce "sen bu kombinin ne zaman çıktığını biliyor musun?" gibi konu ile alakasız laflar ile bir çözüm sunmadan çıkıp gitmiş.

(Kombi konusunda babamın yazılan kombi modeline dikkat etmemesi bizim hatamız tabi ancak çift eşanjörlü olmayan bir kombiyi, çift eşanjörlü diyerek sözleşmeye yazmak nasıl oluyor?)

Şimdi benden vanalardan, borulardan ve kombiden çalmış olmuyorlar mı? Şimdi ne yapsak iyi?

çok basit, parasını ödemeyin, eğer ddöküm bayisi ise demirdöküme değilse tüketici hakem heyetine (sirkeci postane yanı) sözleşme ile şikayet edin,

nepto %75 verimli mütahit kombisi 850 tl civarında alışı, atron çift eşenjörlü %93 verimli 1150 civarı, markasız rad.vanaları 4-5 tl civarı, ayrıca kombi altı dandik plastikler 25-30 tl civarı, biz atronu bile layık görmeyip nitromix anlatırken nepto gibi 5-6 yıl ömürlü makinayı almayın, farkı verecem nitromix tak deyin, 10 dakkalık iş.farkı 800 tl..

yapmazsa hakem heyeti bilirkişi atar, 1000 tl de ceza öder..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray Doğalgaz -- 16 Mayıs 2013; 23:12:35 >

BAKIR BORULU KOMBİ SİSTEMLERİ
      Bircan EREN
      İTÜ.Mak.Fak.Isı Enerji Bölümü Uzman Mak.Müh.(1988)
      İZMİR -konu dışı sorularınızı özelden sorunuz

HER TÜRLÜ SORULARINIZ İÇİN ARAYINIZ 0232 3390400
      16 Mayıs 2013 19:25:55
      quote:

evinizin neti 130 civarında ise 11 metre normal kalır ama %100 emnim ki rad.ler hatalı çıkacaktır, yani bazı yerlere fazla, bazılara eksik yazmış olacaklardır, termostati,k vana bu dengesizliği biraz da olsa giderir.

130 m2 yada 11 metre radyatör 11x 1500x %15=19000 kcal yapar, bu 24 kw kombi için sınır değerdir, 300 tl farkla 28kw almanızda ilerde rad.eklersiniz mantığıyla yarar vardır.

nitromix ve gk marka vanalarla danfoss uk ter.vana 12-13 yıl sorunsuz düşük yakıt iş görür, bakır boru ile 20 yıl sorun çıkarmayabilir.

saygılar

Bircan EREN

• Yüzbaşı
      705 Mesaj
      16 Mayıs 2013 21:23:41

Sözleşme var, eca vana yazıyor, borular için de folyolu boru yazıyor. Sadece kombide yazan eleman peder beye çift esanjorlu bin liralık kombi diyerek satırın sonuna nepto yazmış. Bu zatda komşu olduğu için peder de onemsememis işin doğrusu.

Bahsedilenler: disintegration

Sırf Bu Dünya İçin mi Yaratılmışsın ki Tüm Vaktini Ona Sarf Ediyorsun?

• Yüzbaşı
      705 Mesaj
      16 Mayıs 2013 21:27:41

Hakem heyetine sözleşme ile gitmek iyi fikir. Teşekkürler.

Bahsedilenler: Biray Doğalgaz

• Yüzbaşı
      705 Mesaj
      16 Mayıs 2013 21:44:27
      Bir de şunu sorayım, içinde pembe bir katman olan firatin borusu folyolu borunun yaptığını aynen yapar mi? Bu pembe madde nedir yalıtım sağlayabilir mi?

• Onbaşı
      38 Mesaj
      16 Mayıs 2013 22:06:12
      quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

Alıntıları Göster

evinizin neti 130 civarında ise 11 metre normal kalır ama %100 emnim ki rad.ler hatalı çıkacaktır, yani bazı yerlere fazla, bazılara eksik yazmış olacaklardır, termostati,k vana bu dengesizliği biraz da olsa giderir.

130 m2 yada 11 metre radyatör 11x 1500x %15=19000 kcal yapar, bu 24 kw kombi için sınır değerdir, 300 tl farkla 28kw almanızda ilerde rad.eklersiniz mantığıyla yarar vardır.

nitromix ve gk marka vanalarla danfoss uk ter.vana 12-13 yıl sorunsuz düşük yakıt iş görür, bakır boru ile 20 yıl sorun çıkarmayabilir.

saygılar

bugun baktım eve dublexle beraber 7 tane radyator var eca marka. 100 cm lik. giriş cıkış vanaları sağ ve sol altta ustte değil. toplamda 7 -9 mt arası cıkıyo tam olcemedim.
      buna gore 24 kw yetiyor sanırım. demir dokum 24.7 lik nitromiks yada eca premix 24 kw lik... bu iki model arasındayım hangisini alacam bende merak ediyorum. demirdokumun sesi ve yakıt gideri eca 24 luğe gore daha mı iyidir.... teşekkurler

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 22:49:23

quote:

Bir de şunu sorayım, içinde pembe bir katman olan firatin borusu folyolu borunun yaptığını aynen yapar mi? Bu pembe madde nedir yalıtım sağlayabilir mi?

Cam elyaf takviyeli pprc borudur
      Deliksiz alüminyum pprc borunun yerini tutmaz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

16 Mayıs 2013 22:59:18
      quote:

bugun baktım eve dublexle beraber 7 tane radyator var eca marka. 100 cm lik. giriş cıkış vanaları sağ ve sol altta ustte değil. toplamda 7 -9 mt arası cıkıyo tam olcemedim.
      buna gore 24 kw yetiyor sanırım. demir dokum 24.7 lik nitromiks yada eca premix 24 kw lik... bu iki model arasındayım hangisini alacam bende merak ediyorum. demirdokumun sesi ve yakıt gideri eca 24 luğe gore daha mı iyidir.... teşekkurler

siz 7 metre desenizde bağlantısı üstten olması gereken radyatörler size zaten 5 metre hissi oluşturacaktır.DERHAL DÜZELTTİRİNİZ.ben 2 yılda 300 nitromix taktım, takış tarzından da, ustadan da, maldan da olabilir, hepsi takıldığı binalarda 1 numara, eca da da sorun çıkacağını zannetmemi, 5 er cm daha büyük, bir de bacası eski model yani 10 cm değil 13 cm...

Bircan EREN

16 Mayıs 2013 23:05:05
      quote:

rengi boya, özü püre halina getirilmiş cam, bunu renkli yapıyorlar ki, içeriye gölge yapıp ultraviyoleden kurtarsınlar, al.folyolu kalktı kalkacak, çünkü ustalara folyo kazımak zor geliyor ama boru kısmında cam elyafa göre ultraviyoleyi geçirmez, yani oksijeni suya aktarmaz, kalde cam takviyelinin oksijen bariyerli olduğunu savunuyor, ne alırsan al, dirseklerden , tee lerden oksijeni geçirip, kombinin ömrün azaltır, bana sorsalar plastik boruyu yasaklarım, ben bakır yapıyorum, 15 yılda servis görmeyen kombi için telefon geldi dün, ama plastiğin her çeşidini yaptırıp, 12 yaşından fazla kombiyi kullanaı mumla bile bulamıyoruz, bence bakımını yaparsan bişey olmaz, tavsiye istersen boruları koyu bir renk ile boyamanı tavsiye ederim...

Bircan EREN

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 23:05:08

sözleşme varsa hakkınızı arayın.siz kazanırsınız

Bahsedilenler: Müverrih

16 Mayıs 2013 23:10:21
      quote:

Hakem heyetine sözleşme ile gitmek iyi fikir. Teşekkürler.

yanında nepto ile atron broşürlerini de götürmelisiniz.

gerçi çift eşanjöremi, orada yazan nepto ya mı bakarlar o da bir muamma, aslında milletçe

-hepsi aynı işi görür, neden fazla para verelim, duygusundan çıkana kadar bunlar milleti kandırmaya devam ederler, buralara yazmasalarda halkın yarısı aynı durumda merak etme..

saygılar..

bugün sırf kombiyi balkona değil içeri koydum diye, iş kaçırdım ben, neden diğer 5 kişi balkon demiş, yani 5 e 1 olunca, yanlışı mühendis yapmış oluyor, geri kalan pazarlamacılar, servise ekmek, gaz şirketine paralı gaz abonesi kazandırmış oluyorlar, 9 köyden kovulmak da bize kalıyor, allah akıl fikir versin, bu durumda kimse çocuğunu üniversiteye göndermesin, toplumda değeri yok çünki...

Bircan EREN

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      16 Mayıs 2013 23:23:56
      quote:

radyatörün konumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP termostatik vana:
      ilk resimde radyatör duvarın köşesinde kalıyor buraya KÖŞE TİP daha uygun.ikinci resimdeki radyatör koridorda çarpma riski yüksek buraya:YATAY KÖŞE

dizayn oksi plus+danfoss ra 2000 (gaz sensörlü) termostatik vana+demirdöküm plus+eca gv2 reglaj vanası (ÇAPRAZ BAĞLANTI)

yatay köşe ve köşe tip için kullanılan vana aynı tip vanalar mı oluyor? yani aynı vana çevirip 2 türlü de bağlanıyor mu yoksa 2 farklı şekilde vanalar mı bunlar...

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      16 Mayıs 2013 23:28:24
      quote:

Alıntıları Göster

yatay köşe ve köşe tip için kullanılan vana aynı tip vanalar mı oluyor? yani aynı vana çevirip 2 türlü de bağlanıyor mu yoksa 2 farklı şekilde vanalar mı bunlar...

eca için yatay köşe vana bulamadım....hepsinde köşe tipi diyor...ben vanalarımın başının duvara paralel olmasını yani yatay köşe olmasını istiyorum....

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 23:29:54
      quote:

ikisi farklı
      kutularıyla beraber kod numaraları resimlerdeki gibi
      biri karşıya bakıyor(köşe tip), diğeri yandan uzanıyor (yatay köşe)
      yatay köşe (uk tip) olanlar daha çok evin içinde dolaşırken/önünden geçerken kırıp çarpma riskini ortadan kaldırdığı için tercih ediliyor.ama bazı radyatörler duvarın dibindeyse köşe tip tercih etmek daha doğru

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      16 Mayıs 2013 23:31:27
      quote:

eca için yatay köşe vana bulamadım....hepsinde köşe tipi diyor...ben vanalarımın başının duvara paralel olmasını yani yatay köşe olmasını istiyorum....

danfoss varken eca önermem.(algılayıcı) gaz sensörlü ra 2000 serisi danfoss'a ait patentli bir mekanizmadır ve kırılmadığı sürece ömürlüktür

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      16 Mayıs 2013 23:38:56
      quote:

Alıntıları Göster

danfoss varken eca önermem.(algılayıcı) gaz sensörlü ra 2000 serisi danfoss'a ait patentli bir mekanizmadır ve kırılmadığı sürece ömürlüktür

yok ben termostatlı olanı zaten eca düşünmüyorum...normal vanalar için eca dedim....ama eca nın yatay köşesini sanırım ben göremedim , biraz daha bakayım...teşekkürler

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      16 Mayıs 2013 23:50:41
      quote:

Alıntıları Göster

yok ben termostatlı olanı zaten eca düşünmüyorum...normal vanalar için eca dedim....ama eca nın yatay köşesini sanırım ben göremedim , biraz daha bakayım...teşekkürler

yok bulamadım ya düz vana ya da köşe vana var....:((

• Yarbay
      9263 Mesaj
      17 Mayıs 2013 00:09:09
      quote:

Alıntıları Göster

yok bulamadım ya düz vana ya da köşe vana var....:((

normal vanalar için yatay köşe nasıl oluyor?

Hp G62-B01ET
      Huawei Ascend G7
      Sony Smartwatch 2

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      17 Mayıs 2013 00:15:13
      quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

Alıntıları Göster

normal vanalar için yatay köşe nasıl oluyor?

ne biliiyim o termostatlı vana var ya resimdeki.....duvara paralel....o şekilde normal vana da olmuyor mu?..ben olur diye düşünmüştüm...ama sizin bu sorunuzun sonrasında öyle birşey olmacağı düşüncesi hasıl oldu bende...cahillik.......

• Yarbay
      9263 Mesaj
      17 Mayıs 2013 00:19:07
      quote:

Alıntıları Göster

ne biliiyim o termostatlı vana var ya resimdeki.....duvara paralel....o şekilde normal vana da olmuyor mu?..ben olur diye düşünmüştüm...ama sizin bu sorunuzun sonrasında öyle birşey olmacağı düşüncesi hasıl oldu bende...cahillik.......

ben sorduğunuz soruyu anlamak için sordum. yani size bir ithamda bulunmadım

normal vana için yatay tip oluyormu bilmiyorum ama normal vanalar zaten radyatörden dışarıya taşmıyor ki, yani birşeyin onlara çarpma riski yok. termostatik vana gibi uzun değiller.

Hp G62-B01ET
      Huawei Ascend G7
      Sony Smartwatch 2

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      17 Mayıs 2013 00:24:22
      quote:

Alıntıları Göster

ben sorduğunuz soruyu anlamak için sordum. yani size bir ithamda bulunmadım

normal vana için yatay tip oluyormu bilmiyorum ama normal vanalar zaten radyatörden dışarıya taşmıyor ki, yani birşeyin onlara çarpma riski yok. termostatik vana gibi uzun değiller.

benim asıl sıkıntım da tam oydu...eğer petekten dışarı taşmıyorsa köşe vanalar zaten benim için sıkıntı yok...teşekkür ederim

• Yarbay
      2800 Mesaj
      17 Mayıs 2013 09:32:42
      quote:

Alıntıları Göster

Selamlar,

Evinizde yoğuşmalı kombi kullanacağınız için, petek boyutlarından kombi kapasitesi belirlenirken maksimum 55C dönüş sıcaklığına göre hesap yapılmalı. Yani yoğuşmalı kombi için maksimum gidiş/dönüş sıcaklıkları 65C/55C olarak belirlenip, bu işletmede maksimum petek sıcaklığı olan 60C'de 1m 22/600 panel radyatörün 20C oda sıcaklığında verdiği yaklaşık 1000kcal/h ısı değeri kullanılarak hesap yapılmalı. Sizdeki petek tip ve boyunu 22/600 (10,5cm derinlik, 60cm yüksekliktedir) 11m olarak aldığımızda;
      11m x 1000kcal/h.m = 11000kcal/h eder + %10-15 kayıplar da eklendiğinde 12650kcal/h toplam kapasiteye ulaşılır ki piyasadaki en küçük kapasiteli kombi bile bu işletme (maks. 65/55) koşullarında ihtiyacı karşılar. Dolayısıyla 24Kw haydi haydi yeter. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, mevcut tesisat şekli (mobil kolektörlü veya klasik) ve petek tip/profil/boyut özelliklerinin evinizin ısı ihtiyaçlarına göre seçilip seçilmediğidir. Rakamsal ifadeyle, eğer evinizin ısı kaybı projede 120000-13000kcal/h (14-15Kw) düzeyinde veya altında kalıyorsa en fazla 10-11m 22/600 petek yeterli gelir.
      Forumda zaman zaman dublekslerde sirkülasyonu zorlaştırıcı faktörlerin yüksek olabileceği gerekçesiyle, bir üst kapasite cihaz öneren arkadaşlar olur ama en küçük kombi sirküle motorları bile dubleksde sirkülasyonu sağlar. Yeter ki tesisatta çap daralmaları yaratacak kötü borulamalar/eklemeler yapılmamış olsun ve tercihen mobil tesisat yapılmış olsun...

Kolay gelsin...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!
    • Yüzbaşı
      705 Mesaj
      17 Mayıs 2013 09:58:35
      quote:

Alıntıları Göster

rengi boya, özü püre halina getirilmiş cam, bunu renkli yapıyorlar ki, içeriye gölge yapıp ultraviyoleden kurtarsınlar, al.folyolu kalktı kalkacak, çünkü ustalara folyo kazımak zor geliyor ama boru kısmında cam elyafa göre ultraviyoleyi geçirmez, yani oksijeni suya aktarmaz, kalde cam takviyelinin oksijen bariyerli olduğunu savunuyor, ne alırsan al, dirseklerden , tee lerden oksijeni geçirip, kombinin ömrün azaltır, bana sorsalar plastik boruyu yasaklarım, ben bakır yapıyorum, 15 yılda servis görmeyen kombi için telefon geldi dün, ama plastiğin her çeşidini yaptırıp, 12 yaşından fazla kombiyi kullanaı mumla bile bulamıyoruz, bence bakımını yaparsan bişey olmaz, tavsiye istersen boruları koyu bir renk ile boyamanı tavsiye ederim...

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Şöyle bir kıyaslama yaparsak folyolu mu yoksa bu cam elyaflı boru mu daha iyidir? Ne dersiniz?

Öğrendiğim kadarı ile fıratın folyolu borusu bu yeni çıkan cam elyaflı borudan metrede 60 kuruş daha pahalı.

• Yüzbaşı
      705 Mesaj
      17 Mayıs 2013 10:02:38
      quote:

Alıntıları Göster

yanında nepto ile atron broşürlerini de götürmelisiniz.

gerçi çift eşanjöremi, orada yazan nepto ya mı bakarlar o da bir muamma, aslında milletçe

-hepsi aynı işi görür, neden fazla para verelim, duygusundan çıkana kadar bunlar milleti kandırmaya devam ederler, buralara yazmasalarda halkın yarısı aynı durumda merak etme..

saygılar..

bugün sırf kombiyi balkona değil içeri koydum diye, iş kaçırdım ben, neden diğer 5 kişi balkon demiş, yani 5 e 1 olunca, yanlışı mühendis yapmış oluyor, geri kalan pazarlamacılar, servise ekmek, gaz şirketine paralı gaz abonesi kazandırmış oluyorlar, 9 köyden kovulmak da bize kalıyor, allah akıl fikir versin, bu durumda kimse çocuğunu üniversiteye göndermesin, toplumda değeri yok çünki...

Allah işini doğru ve dürüstçe yapan firmalara kolaylıklar, bilinçli müşteriler ve hayırlı kazançlar versin.

dsintegration:

Bu hakem heyetinin böyle durumlarda müşteriye ve firmaya bakışı nasıldır? Yani müşteriye pozitif bir yaklaşım sergiler mi yoksa klasik memur zihniyeti ile mi çalışır? Buradan netice alan kimse var mı acaba? Benim derdim tesisatı değiştirtmek değil ama o firma ceza alsın ciğerim soğusun yeter..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müverrih -- 17 Mayıs 2013; 10:03:47 >

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      17 Mayıs 2013 10:17:25

teklifte yazılan ürünler ile monte edilenler arasında fark var ise avantajlı olan sizsiniz
      siz kazanırsınız

17 Mayıs 2013 10:49:48
      quote:

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Şöyle bir kıyaslama yaparsak folyolu mu yoksa bu cam elyaflı boru mu daha iyidir? Ne dersiniz?

Öğrendiğim kadarı ile fıratın folyolu borusu bu yeni çıkan cam elyaflı borudan metrede 60 kuruş daha pahalı.

içleri aynıdır, Alüminyumun cam elyafından pahalı olması durumundan fiyatı da pahalıdır, ustalar için zahmetsiz boru önemlidir, pahalı olan zahmetsiz olsaydı , o tercih edilirdi, Bakırı da beceremeyiz diye yapmıyorlar, yoksa ev başı 700-800 fark hiç bişey değil, plastiğin tamiri İMKANSIZ a yakın zordur.

fotoları koyacağım, mütahitin borusuna kapıcı delik delmiş, 30 cm yer kırdık, tamirini yapamıyoruz (50 x 60 cm yer istiyor), biz de 30 cmlik yeri bakır ek yapıp tamir edeceğiz, oysa tesisat bakır olsaydı, deliğe bir kaynak atar kapatırdık konuyu, milleti bu konuda bile (PLASTİĞİN TAMİRİ KOLAYDIR) yalan ile kandırıyorlar.

neyse size başarılar, hakem heyeti tüketici yanındadır, sizde art niyet yoksa kazanırsınız, ama fazlasını almak haramdır, başarılar...

Bircan EREN

• Yarbay
      2800 Mesaj
      17 Mayıs 2013 11:22:18
      quote:

Alıntıları Göster

Allah işini doğru ve dürüstçe yapan firmalara kolaylıklar, bilinçli müşteriler ve hayırlı kazançlar versin.

dsintegration:

Bu hakem heyetinin böyle durumlarda müşteriye ve firmaya bakışı nasıldır? Yani müşteriye pozitif bir yaklaşım sergiler mi yoksa klasik memur zihniyeti ile mi çalışır? Buradan netice alan kimse var mı acaba? Benim derdim tesisatı değiştirtmek değil ama o firma ceza alsın ciğerim soğusun yeter..

Selamlar,

Tüketici sorunları hakem heyetleri, kanunla kurulmuş ve her ne kadar valiliğe/kaymakamlığa bağlı idari yapılar da olsalar, bir üst merci olan tüketici mahkemelerine itiraz yolu açık olmakla birlikte, aldıkları kararlar bağlayıcı hüküm taşır. Yalnız ceza vermezler; alınan ürün veya hizmetle ilgili bir ayıp/kusur varsa, bunun yaptırılmasını veya ürün ve bedelin iadesini sağlarlar. Yani tam da sizin dert edinmediğiniz konuda çalışıp, ciğerinizi soğutacak cezayı veremiyor..

Ben de geçmişte ciğeri yakılmak istenen ve fakat tüketici hakem heyetine müracaatla (Arçelik derin dondurucu 3 + 4 yıl garantinin belgeli olduğu halde sonradan reddedilmesi meselesi) mağduriyetin önlenmesini sağlamış bir tüketici/kullanıcı olarak size hakkınızı kesinlikle aramanızı öneririm. Yeter ki sorunu belgeleriyle birlikte aktarın...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!
    • Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      17 Mayıs 2013 11:34:17
      quote:

pprc folyolu borular ikiye ayrılır:
      deliksiz alminyum folyolu pprc boru
      delikli alüminyum folyolu pprc boru

sizin tercih etmeniz gereken DELİKSİZ ALMİNYUM FOLYOLU BORU,bu boru çeşidi tesisata cam elyaf pprc'ye göre daha az oksijen sokar.korozyona karşı uzun vadede daha dayanıklıdır

• Yarbay
      3520 Mesaj
      17 Mayıs 2013 20:59:16
      Batmanda oturuyorum kışın sıcaklık -15 dereceye kadar düşebiliyor 250m2 batıya bakan izolasyonlu 8katlı binada 4.kat için aşağıdaki yoğuşmalı kombilerden hangisini önerirsiniz?
      Demirdöküm nitromix 28 kw
      Wiesman 26kw
      Eca 30 kw

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      17 Mayıs 2013 21:48:04
      quote:

Orijinalden alıntı: khaos

Batmanda oturuyorum kışın sıcaklık -15 dereceye kadar düşebiliyor 250m2 batıya bakan izolasyonlu 8katlı binada 4.kat için aşağıdaki yoğuşmalı kombilerden hangisini önerirsiniz?
      Wiesman 26kw
      Eca 30 kw

3 kombi arasında eca confeo premix öneririm
      alternatif olarak premix yoğuşmalı baymak falke condense ve baymak duo tec öneririm
      baymak falke condense ve baymak duo tec,yazdığınız 3 kombiye göre modülasyon aralığı geniştir

ayrıca kombiye en uzak radyatörler haricinde kalan radyatörlerin hepsine kaliteli termostatik vanalar:danfoss ra 2000 gaz sensörlü

17 Mayıs 2013 22:51:42
      quote:

Orijinalden alıntı: khaos

Wiesman 26kw
      Eca 30 kw

35 kw nitromix ve en az 20 metre 600 lük petek öneririm

Bircan EREN

• Onbaşı
      35 Mesaj
      18 Mayıs 2013 00:15:52
      iyi geceler arkadaşlar...

• Onbaşı
      35 Mesaj
      18 Mayıs 2013 00:19:46
      bu kombi petek işine biz de girdik inş...mersinden yazıyorum....ben baymak premix düşünüyordum kombiyi ama ne var bu baymakta anlamadım....çoğunluk almayın , boşver , sorunlu diyor...bilerek mi bilmeden mi işte onu bilmiyorum.....bunu diyenlerde gaz firmaları ve birkaç arkadaş....zaten şikayetvar a bakarsan hiçbirşey alamazsın onu söylemiyorum bile....şaşırdım kaldım.........

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      18 Mayıs 2013 00:40:07
      quote:

Orijinalden alıntı: kadir_petek

bu kombi petek işine biz de girdik inş...mersinden yazıyorum....ben baymak premix düşünüyordum kombiyi ama ne var bu baymakta anlamadım....çoğunluk almayın , boşver , sorunlu diyor...bilerek mi bilmeden mi işte onu bilmiyorum.....bunu diyenlerde gaz firmaları ve birkaç arkadaş....zaten şikayetvar a bakarsan hiçbirşey alamazsın onu söylemiyorum bile....şaşırdım kaldım.........

şikayetvar sitesine bakarak kombi alınmaz.her markada inanılmaz şikayetler okuyoruz.o siteyi okuyan birisi her markadan soğur
      baymak falke condense ve baymak duo tec kombilerini (annem-babam,kardeşim,akrabalarım) dahil çevremde birçok kişini evinde monte ettirdim.bu forumda birçok arkadaşa önerdim
      bu kombilerin hem teknik özellikleri hemde malzeme kalitesi iyi cihazlardır
      bu kombilerde iç içe geçmiş iki kapak vardır.kombinin dış kasasının haricinde, içinde yanma odasının daha iyi çalışması için COLD BURNER DOOR TEKNOLOJİSİ vardır.bu sayede cihazın yanma odası daha iyi çalışır ve kombi ÇOK SESSİZ çalışır.bu kombilerin iç malzemesi BAKIR VE ALAŞIMLARINDAN oluşur.(baymak'ı satın alan hollandalı bdr therma şirketi) bu kombilerde baymak'ın dahil olduğu BAXİ GROUP teknolojisini barındırır.bu kombiler tam (kırkdört) 44 KİLODUR .

ayrıca kombi haricinde işçiliğe önem verin+radyatör metrajını evi kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında ısıtabilecek şekilde boyutlandırın+radyatörlerin çoğuna termostatik vanalar takın

baymak premix yoğuşmalı kombilerin modülasyon aralığı çok geniştir: %19,5 - %100 ve çok sessiz çalışmaktadır.
      bu kombileri monte ettirmiş (hala monte ettiren) ve kullanmış (ailesi) birisi olarak:

BAYMAK FALKE CONDENSE ve BAYMAK DUO TEC kesinlikle öneririm

• Teğmen
      140 Mesaj
      18 Mayıs 2013 09:04:45
      Merhaba,

Bu yaz evime kombi tesisatı yaptırmayı düşünüyorum. Malesef bu konuda hiç bir bilgim yok. Evimiz 100 mt² alanına sahip, herhangi bir mantolamo ve koruma malzemesi yok. 1 salon+2 oda+1 mutfak+1 banyo ve 1 hol den oluşmaktadır. Yardımlarınızı arz ettiğim sorular ise şunlardır.

1- Tesisatı oluşturan malzemelerde nelere dikkat etmeliyim. Kullanılacak malzemelerde marka, Boru çesidi (bakır,plastik vs.) vanalar veya gerekli diğer malzemeler?
      2- Peteklerin markası veya özellikleri nasıl olmalı? Pencere önlerinemi koydurmamı tavsiye edersiniz, yoksa pencere hariç müsait olan diğer duvarlara mı?
      3- Boruları döşetirken, yeraltından mı, duvarın alt tarafından mı üst tarafında mı döşetmeliyim?
      4- 2 sene önce ailemin kombileri arızalandığı için; @disintegration hocamın tavsiyesi ile ariston genus premium marka kombi aldık, çok sessiz verimide çok iyi. Şimdi acaba bundan daha iyi performanslı bir kombi almamı önerirmisiniz? Çift eşanjör, 24-35 KW vs. bu terimler neden önemlidir? Başta dediğim gibi ben bu işlerden malesef anlamıyorum.
      5- Yaklaşık olarak bana tüm masrfalar ne kadara mal olur. Evet bunun için birçok bilginin net olması gerekli ama yaklaşık bir değer belirtirseniz sevinirim.

Arkadaşlar değerli zamanlarınızdan biraz ayırarak bana yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim...

• Yüzbaşı
      705 Mesaj
      18 Mayıs 2013 10:47:35
      dsintegration, memnit ve Biray Doğalgaz,

Yorumlarınız için teşekkür ederim, maksadım hakkın yerini bulması. Elma diye armut verdiler diye dönüp ananas istemiyoruz, elmamızı versinler hak yerini bulsun. Bakalım ne olacak?

Tekrar teşekkürler.

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      18 Mayıs 2013 10:56:11
      quote:

Orijinalden alıntı: tumer82

Merhaba,

Bu yaz evime kombi tesisatı yaptırmayı düşünüyorum. Malesef bu konuda hiç bir bilgim yok. Evimiz 100 mt² alanına sahip, herhangi bir mantolamo ve koruma malzemesi yok. 1 salon+2 oda+1 mutfak+1 banyo ve 1 hol den oluşmaktadır. Yardımlarınızı arz ettiğim sorular ise şunlardır.

1- Tesisatı oluşturan malzemelerde nelere dikkat etmeliyim. Kullanılacak malzemelerde marka, Boru çesidi (bakır,plastik vs.) vanalar veya gerekli diğer malzemeler?
      2- Peteklerin markası veya özellikleri nasıl olmalı? Pencere önlerinemi koydurmamı tavsiye edersiniz, yoksa pencere hariç müsait olan diğer duvarlara mı?
      3- Boruları döşetirken, yeraltından mı, duvarın alt tarafından mı üst tarafında mı döşetmeliyim?
      4- 2 sene önce ailemin kombileri arızalandığı için; @disintegration hocamın tavsiyesi ile ariston genus premium marka kombi aldık, çok sessiz verimide çok iyi. Şimdi acaba bundan daha iyi performanslı bir kombi almamı önerirmisiniz? Çift eşanjör, 24-35 KW vs. bu terimler neden önemlidir? Başta dediğim gibi ben bu işlerden malesef anlamıyorum.
      5- Yaklaşık olarak bana tüm masrfalar ne kadara mal olur. Evet bunun için birçok bilginin net olması gerekli ama yaklaşık bir değer belirtirseniz sevinirim.

Arkadaşlar değerli zamanlarınızdan biraz ayırarak bana yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim...

merhaba
      2yıl önce size önerdiğim ariston genus premium çok kaliteli bir cihaz.bu modelin yerine evo serisi çıktı.aynı şekilke ariston genus premium evo öneririm.modülasyon aralığı çok geniştir.alternatif olarak baymak falke condense ve baymak duo tec öneririm.ariston genus premium evo gibi modülasyon aralığı geniş kombilerdir,önerdiğim 3 kombide premix yoğuşmalı ve sessiz çalışır.

Baymak Falke Condense & Baymak Duo Tec:

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç tüketimi 4.7 kw ...........> modülasyon aralığı %19,5 - %100

http://www.baymak.com.t...anma%20K%C4%B1lavuzu.pdf

http://www.baymak.com.t...R/1.Bro%C5%9F%C3%BCr.pdf

ariston genus premium evo:

http://www.ariston.com/...483_AristonEVOBrosur.pdf

minimum ısıl güç: 2,4 kw..............> modülasyon aralığı %11 - %100

kalorifer tesisatını ise yaptırabiliyorsanız,bölgenizde bakır boru tesisatı yapan işçiliği iyi olan firma varsa bakır boru yaptırın.en iyisi bakırdır

PLASTİK BORUDA öncelikle mobil sistem öneririm.mobil sistemde pex-b oksijen bariyerli boru öneririm
      mobil sistemi zemin altından yaptırmanız gerekir.zemin altından yay çizerek gittiği için (dirsek olmadığı için) ve sıcak su kollektörden (dağıtıcı) sirkülasyon daha iyi olur.petekler daha çabuk ısınır

pprc boru yaptıracaksanız tesisatı sıva üstü yaptırın, pprc boruda:DİZAYN OKSİ PLUS ve ALÜMİNYUM FOLYOLU BORU ÖNERİRİM,bu borular oksijen bariyerlidir.yani işçilik iyi olduğu taktirde tesisata oksijen sokmaz

radyatörde: dd plus,vairad ve airfel öneririm.bu markaların hem ısıl değeri yüksek hemde çinko fosfat kaplama ve kataforez boya bulunur yani korozyona karşı dayanıklıdır

kombiye en uzak 2 radyatör hariç kalan radyatörlere termostatik vanalar:

kaliteli tesisatlar komple anahtar teslim 5000liradan aşağı olmaz.tabi kullanılacak malzemeler ile bu rakam artı eksi değişir.çünkü evin büyüklüğüne bağlı olarak çok sayıda değişken oluyor
      ayrıca tesisat yaptırırken işçiliğe önem verin.işçilikten taviz vermeyin.sizi yarı yolda bırakmayacak referansları sağlam kaypak olmayan bir doğalgaz firması bulun
      piyasada ayaklı yalan makineleri doludur

• Yarbay
      2800 Mesaj
      18 Mayıs 2013 10:56:18

Değerli @müverrih,

İnşallah hakkınız olan "elma"yı alırsınız, kolaylıklar dilerim.:-)

• Teğmen
      140 Mesaj
      18 Mayıs 2013 12:07:04

Hocam öncelikle teşekkür ederim.

1- Sanırım yine Ariston' dan şaşmayacağım, dediğiniz gibi üst modeli olan Ariston genus premium evo kombiden alacağım. Ama modülasyon aralığı olayının avantajını anlamadım bu konu yardımcı olurmusunuz?
      2-Mobil ısıtma sistemi zor gibi görünüyor, çünkü kalebodur, laminatların filan kalkması gerekiyor. Bu nedenle bakır boru mantıklı geldi. Ama bu bakırların çapı ince değil mi bu sıkıntı yaratmaz mı? Veya tavsiye edilen bir çap varmı?
      3- Radyatörleri cam kenarımı yoksa cam olmayan duvaramı yaptırmam daha iyi olur?
      4- Sanırım radyatörde Demirdöküm alacağım, bunların ölçülerini odanın büyüklüğüne göre seçmemiz gerekiyor. Sadece bilgi için soruyorum, 20 mt² lik oda için kaç ebatlarında radyatör lazımdır?
      5- En son mesajda fiyat vermişsiniz ya, buna kombi bedeli dahil mi?
      6- Bursa' da tanıdığınız veya bilginiz olan sağlam bir doğalgaz firması var mı?

Çok teşekkür ederim, zaman ayırdığınız için.

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      18 Mayıs 2013 12:55:31
      quote:

Orijinalden alıntı: tumer82

Hocam öncelikle teşekkür ederim.

1- Sanırım yine Ariston' dan şaşmayacağım, dediğiniz gibi üst modeli olan Ariston genus premium evo kombiden alacağım. Ama modülasyon aralığı olayının avantajını anlamadım bu konu yardımcı olurmusunuz?
      2-Mobil ısıtma sistemi zor gibi görünüyor, çünkü kalebodur, laminatların filan kalkması gerekiyor. Bu nedenle bakır boru mantıklı geldi. Ama bu bakırların çapı ince değil mi bu sıkıntı yaratmaz mı? Veya tavsiye edilen bir çap varmı?
      3- Radyatörleri cam kenarımı yoksa cam olmayan duvaramı yaptırmam daha iyi olur?
      4- Sanırım radyatörde Demirdöküm alacağım, bunların ölçülerini odanın büyüklüğüne göre seçmemiz gerekiyor. Sadece bilgi için soruyorum, 20 mt² lik oda için kaç ebatlarında radyatör lazımdır?
      5- En son mesajda fiyat vermişsiniz ya, buna kombi bedeli dahil mi?
      6- Bursa' da tanıdığınız veya bilginiz olan sağlam bir doğalgaz firması var mı?

Çok teşekkür ederim, zaman ayırdığınız için.

modülasyon aralığı daha geniş olan kombiler alev boyunu daha fazla kısabilir ve kendini daha küçük evlere daha uyumlandırabilir yani düşük metraj radyatörde bile yoğuşma yapar,her durumda modülasyon aralığı geniş kombi almakta fayda var,ariston genus premium evo bu alanda çok iyi
      radyatör cam kenarına koymak daha avantajlı olur pencereden gelen soğuğu keser
      20m2 bir oda için birçok faktör devreye girer ve bu değişkendir:şehir,yalıtım,evin bulunduğu kat,evin bulunduğu cepheye göre metraj değişir
      bir evde 20m2 odaya 200cm radyatör yeterken bir diğerinde 250cm radyatör zor ısıtır
      komple tesisatlarda evet 5000liraya kombi dahil oluyor ama dediğim gibi birçok faktör devreye giriyor bu 5500lira da olabilir 4900lira da olabilir
      bursa için yardımcı olamayacağım maalesef tanıdığım yok

• Teğmen
      140 Mesaj
      18 Mayıs 2013 13:37:02

Hocam, çok teşekkür ederim.

Bursa' da 4-5 firma aradım hiçbiri bakır işçilik yapmıyor. Bursa' da 1-2 kişi yapıyormuş evdede uzun vadeli oturmayacağım için pprc boru yaptırmaya karar verdim gibi. Dediğin markayı dikkat alıp hesap çıkaracağım. Mantıklı gelen bir yere yaptıracağım. Çok teşekkür ederim.

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      18 Mayıs 2013 16:49:49

rica ederim yazdıklarıma ekleme yapmak istiyorum
      pprc boru tesisatı yaptıracaksanız dizayn oksi plus veya deliksiz alüminyum folyolu borudan taviz vermeyin,bu borular oksijen bariyerlidir.
      genelde doğalgaz esnafları bu boruları tercih etmezler.bu borularda kaynak öncesi traşlama (dizaynde alın düzeltme) gerektirdiği için ve işçilik en az %20 uzadığı için kırın mırın ederler.sizi oksijen bariyersiz dandik cam elyaf takviyeli borulara yönlendirmeye çalışırlar
      mümkünde kombiyi evin içine monte edin.ve hattı 2 ana koldan böldürün
      evin ortasında merkezden gitme ihtimaliniz varsa ana hattı buradan geçirin.az dirsek kullandırmaya çalışın
      ayrıca pprc tesisat başlangıç boru çapını 32mm tercih edin.tesisatın ortasında boru çapını 25mm'e düşürün.son 2 radyatörde (veya 1 radyatör) boru çapını 20mm'e düşürün
      asla ama asla tesisatın tamamını 20mm pprc boru ile yapmayın,

doğalgaz esnafları 2 kuruş avanta için 25mm ve 32mm boru kullanmaktan kaçınırlar

2 kuruş avanta için tesisatın tamamını 20mm ile yapmaya çalışırlar
      dikkatli olun
      önce büyük boru çapı sonra boru çapını daraltın,ayrıca 100cm'den büyük radyatörleri ve kombiye uzak radyatörlerin hepsini çapraz bağlatın

32mm..........>25mm..............>20mm

Bahsedilenler: tumer82

• Onbaşı
      35 Mesaj
      18 Mayıs 2013 17:12:42
      falke condense , novadens ve novadens ekstra arasında hangisini tercih etmeliyim......duo tech getiremiyorlarmış.......fiyat aralıkları çok az......sırasıyla 3430 - 3500 - 3570 tl......

hangisi avantajlı , en çok hangisi memnun eder...............

• Yarbay
      9263 Mesaj
      18 Mayıs 2013 17:27:19
      quote:

falke condense , novadens ve novadens ekstra arasında hangisini tercih etmeliyim......duo tech getiremiyorlarmış.......fiyat aralıkları çok az......sırasıyla 3430 - 3500 - 3570 tl......

3430 lira ve falke condense

Hp G62-B01ET
      Huawei Ascend G7
      Sony Smartwatch 2

• Yüzbaşı
      349 Mesaj
      18 Mayıs 2013 17:31:27
      quote:

Alıntıları Göster

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astrafe -- 18 Mayıs 2013; 17:31:37 >

• Onbaşı
      35 Mesaj
      18 Mayıs 2013 17:34:43
      quote:

Alıntıları Göster

yalnızca kombi fiyatı değil bunlar.....içinde diğer işlemler de var

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      18 Mayıs 2013 17:52:43
      quote:

novadens extra önermem.kumanda paneli üzerinde parametreler ile uğraşmayın

baymak falke condense ve baymak brötje novadens öneririm.zaten ikiside aynı cihazdır.aynı fabrikada aynı bantta üretiliyor.
      iki cihazı da kesinlikle öneririm

baymak falke condense:

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç tüketimi 4.7 kw ...........> modülasyon aralığı %19,5 - %100

Baymak Brötje Heizung Novadens:

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç: 4,7kw……………> modülasyon aralığı %19,5 - %100

• Onbaşı
      35 Mesaj
      18 Mayıs 2013 18:02:59
      sayın disintegration siz haklı olarak şikayetlere bakarak kombi alınmaz dediniz ama benim dikkatimi birşey çekti...özellikle nov. ekstra için su sıcaklığını 50 derece altına indiremiyoruz diye bir hayli şikayet var ve yazılanlara göre de servisin dediği şey şu: fabrika ayarları böyle biz müdahale edemeyiz...o zaman ben ne anladım yoğuşmalı kombiden ? ...ya da bu nasıl bir yanlışlık..........

• Kurmay Yarbay
      15461 Mesaj
      18 Mayıs 2013 18:09:15
      quote:

sayın disintegration siz haklı olarak şikayetlere bakarak kombi alınmaz dediniz ama benim dikkatimi birşey çekti...özellikle nov. ekstra için su sıcaklığını 50 derece altına indiremiyoruz diye bir hayli şikayet var ve yazılanlara göre de servisin dediği şey şu: fabrika ayarları böyle biz müdahale edemeyiz...o zaman ben ne anladım yoğuşmalı kombiden ? ...ya da bu nasıl bir yanlışlık..........

geçen yıl novadens extra revize edildiğinde kart üzerinde 50c limiti vardı.bu durum novadens extra için geçerliydi ve kartlar değişti.aradan bir yıl geçti böyle ufak sorun kalmadı

• Onbaşı
      35 Mesaj
      18 Mayıs 2013 18:14:36
      quote:

Alıntıları Göster

geçen yıl novadens extra revize edildiğinde kart üzerinde 50c limiti vardı.bu durum novadens extra için geçerliydi ve kartlar değişti.aradan bir yıl geçti böyle ufak sorun kalmadı

teşekkür ederim...biz daha önce hiç kombi kullanmadık o yüzden kullanımını bilmiyourm.....merak ettiğim şu :ben oda termostatı kullanmayacam , termostatik vana düşünüyorum....biz kombi üzerinden su sıcaklığını ayarlıyoruz sanırım , atıyorum 45 derece yaptık...45 'e gelince kombi tamamen duruyor mu?yoksa alevi kapatıp devirdaime devam mı ediyor?.....bir de 45 te durdu diyelim kaça gelince tekrar çalışıyor , bu sıcaklık ayarlarının hepsini biz yapabilecek miyiz?

Sayfa:   <<     < önceki   466 467 468 469 [470] 471 472 473 474 475   sonraki >     >>
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.