Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1036. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10341035103610371038
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yönetimin hakaret konusundaki tavrı nettir ve forum kuralları çerçevesinde hakareti ima eden mesajların dahi silinmesi ve gereken cezanın verilmesi gerekir.

Yönetimin tavrı forum kuralları içerisinde, tüm forum üst yönetiminin ortaya çıkardığı yaptırımları uygulamaktan öte bir şey değildir. Bu başlık içerisinde mesajlar tarafımdan silinmektedir. Bölüm yönetimi veya işleyişle ilgili herhangi bir şikayeti olan üyemiz forumdestek@donanimhaber.com mail adresinden üst yönetime ulaşabilir.

Donanım Haber forumları şikayete dayalı bir sistemle yönetildiği için bir anlamda yönetim üyelere de aittir. Bu bilinçle başlığınıza sahip çıkarak yanlış gördüklerinizi şikayet sistemini kullanarak yönetime iletebilirsiniz.

İyi forumlar.
  • Selamlar..
    Antalya tatilimiz bitti tekrar, değer veren arkadaşların sorularına cevap vermek üzere buradayım,

Hasanbatuhan çok istediniz ama Isparta ya uğrayamadım, yanımda kalabalık boldu, yine de davetinize teşekkürler, airfeliniz hayırlı olsun.

Bu arada forumun duayenlerinin aralarında tartışması ve bunları büyük puntolara taşıması bence uygun değil, bazen farklı nicklerle hesap açıp, bize saydıranları bolca gördük, hatta bu tipler yüzünden adan gibi tesisat nasıl olur, anlamındaki 100 tane resmimiz de sildirildi, ama genel olarak suçlansak da , doğrunun değişmeyeceğini bildiğimizden buralara devam ettik, malum şimdi yaz ısınmaya ihtiyaç yok, bu nedenle klima satılıyor bölgemizde...

intererdem ve yeniçeri yi haddim olmayarak sukunete davet ediyorum, birbirlerine hakaret ederken de başkalarının da bu forumda varlığını unutmamak gerektiğini hatırlatıyorum.

Şimdi gelelim bu %30 meselesine..

Evet bir kombiyi dandik bir kabine (mesela 1 mt ) altı üstü açık bir kabine, boruları filitreleri sokakta kalacak şekilde bağlarsanız, bu kombi hem elektrik olmayan zamanlarda veya çalışmadığı zamanlarda donarak boruları ,pompası, eşanjörü patlayacaktır., hem de don olayı normalde 80 derecelik ısılara ulaşan eşanjörlere kadar ulaştığına göre, dış ortam 0 C (sıfır derece) olan ortamlarda, ısısının %30 a varan kısmını kaybedecektir.

55 dereceden fazla ısıda çalıştırılan kombilerde gaz blokları genellikle 2. kademesini açmaktadır ve bu da yakıtı %30-35 arttırmaktadır. Günümüzde her ne kadar kademesiz regülatörler bazı yoğ. kombilerde kullanılsa da genelde 2 kademeli regülatörlere devam edilmektedir.

Ben çok yakıttan şikayet eden kombizedelere gittiğimde kombilerin sürekli 70 lere ayarlandığı gördüm, bunu radyatör ölçümleri yaptığımda rad. lerde bazen 30 derece farklar olduğunu tespit ettik, kombi altı filitreler bunun baş sorumlusu olmakla birlikte, rve gibi dar kesitli vanalar, tesisatta boru çapının dar tutulması ve reglaj yapılmayan rad. ler yüzünden olduüunu gördük, radyatör hesabı da %50 oranında HATALI olduğunu tesbit ettik, piyasada rad. hesabının fayans hesabı gibi m3 veya m2 ye bağlı yapan arkadaşlar yüzünden de bu yakıtların fazla yandığını gördük, işte balkona kombi attığınızda, İzmir de bile kombileri 50 den 65 lere alıyordu insanlar, işte içerde olup 50 de ısıtan sistemi 65 e alıp dışarı takarsanız, yakıt maalesef %20-30 arası artmaktadır.

çözüm:
    çok iyi izolasyonlu büyük kabinler
    tamemen izoleli ve gömülü borular.
    büyük metal tam geçişli filitreler
    gidişe gidiş dönüşe dönüş vanası takmak
    mümkünse 1/2"boruyu hiç kullnmadan tesisat yapmak.

kayıp olmasa bile 1/2" borunun taşıyabildiği rad. miktarı 160 cm. den azdır.
    3/4" boru ise 13000 kcal yani 850 cm e kadar ancak kullanılmalıdır.

günümüzde 20 mt ye 3/4", 240 cm radyatöre 1/2" bağlayan zihniyet ve bu da yetmez gibi gidişe ve dönüşe aynı vanayı takıp, su debileriyle daha da kısarak oynayan SONRADAN DOĞALGAZCILAR yüzünden bu yakıt daha da artmaktadır.

bizler 21 yıldan beri olayları bu yönüyle değerlendirip 15-20 sene ömürlü istanbul da bile senede 1000 m3 ü geçmeyecek sistemleri üretmeye ve üretilmesine teşvike çalışıyoruz. Bunları uygulayan kazanır diyoruz, katalog okumuyoruz, gördüklerimizi yaşadıklarımızı paylaşıyoruz, benim için kombinin markası en sonda kalır, ben önce iyi malzeme ve işçilik anlatırım her gittiğim yerde, kombiye %5 ler için önem verirken tesisattan %50 leri kaybedebileceğini anlatmaya çalışırım insanlara, uygulayan uyguladığıyla, uygulamayan kendi bildiğiyle kalacaktır eninde sonunda...

saygılar.....

B.EREN
    İTÜ.Mak.Fak.Isı-Enerji Bölümü(1988)

• Bircan bey holgeldiniz

Güzel değerlendirme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alyaeldu

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Arkadaşlar 15-20 gündür bu forumu baştan itibaren okumaya çalıştım. Ancak maalesef tamamlayamadım.
    Evim mersinde. brüt 165 m2 ve 3+1 dış cephe ya da iç cephe yalıtımı yok. yerler laminat parke. pencereler çift camlı PVC.
    Evde mevcut tesisat yok. Her şey sıfırdan yapılacak.

Demirdöküm yoğuşmasız atron 20.000 Kcal + demirdöküm plus radyatör almayı düşünüyorum.
    Seçimim yaşadığım ile göre uygun mudur? Lütfen yardımcı olurmusunuz.
    Teşekkürler.

demirdöküm de neva modeli vardı.bu kombi çok sorunluydu hatta bu forumda arama yaparsınız neva ile ilgili şikayetlere ulaşabilirsiniz

demirdöküm en sonuna bu modeli piyasadan kaldırdır (gerçi koçtaş larda hala satılıyor) onun yerine atron'u piyasaya sürdü

yani dd atron,neva'nın çakması

teknik özelliklere bakabilirsiniz.aynı kombidir

radyatör seçiminiz uygun dd plus piyasadaki en iyi radyatörlerin başındadır

dd plus panel radyatörde: çinko fosfat ve kataforez boya vardır

diğer birçok vasat panel radyatör markasında ise: demir fosfat ve yaş boya bulunur

çinko fosfat ve kataforez boya teknolojisi hem daha iyidir hemde daha maliyetli hemde daha uzun ömürlüdür

Sayın disintegration;
    Hızlı cevap için Teşekkürler.

Demirdöküm olmaz diyorsunuz anladığım kadarıyla.
    Tabiiki ehil olduğunuza şüphe yok. Zaten değerli bilginize bu yüzden ihtiyaç duydum.
    Pekala evimin ve Mersinin sıcaklık şartlarını gözönünde bulundurduğunuzda bana hangi kombiyi önerirsiniz.
    Bütçe çok fazla değil ancak çok fazla kısıtlı da değil . Yani ortalarda bir bütçe.
    Teşekkürler.

demirdöküm olmaz demiyorum atron önermem diyorum.marka bazında değil model bazında olaya bakmak gerekir

çünkü bu kombi neva'nın çakması

demirdöküm'den konvansiyonel kombilerde: nitron ,yoğuşmalı kombi olarak:nitromix alınabilir

demirdöküm'de kalisto,neva,atron,nepto gibi kombileri önermem

mersin gibi ılıman bir bölgede yaşıyorsunuz.yoğuşmalı kombi size tam uygun

1500liraya premix yoğuşmalı kombiler var üstelik bu kombilerin modülasyon aralığı geniş,minimum ısıl güç tüketimleri düşüktür

bu başlığa mersin'den adana dan antalyadan gelen arkadaşlara ısrarla yoğuşmalı kombi önerdik çünkü ılıman bölgelerde yoğuşmalı kombi daha verimli oluyor

ben izmirdeyim.yoğuşmalı kombi kullanıyorum

1500liraya 3 tane premix yoğuşmalı kombi öneririm

yeni baymak falke condens (tuşları dokunmatik olan),dd nitromix,ariston clas premium

yok ben illaki normal (konvansiyonel) kombi istiyorum derseniz

1150liraya ferroli domiproject D öneririm

a) sıcak su verimi 3 yıldız

b) minimum ısıl güç tüketimi 7.2 / modülasyon aralığı %30 - %100

c) ferroli modülasyonlu termostat ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilir:hedeflenen oda sıcaklığına yaklaştıkça alev boyunu kısar

d) 2 değil,3 değil tam 5 yıl garanti (yıllık bakım yaptırma zorunluluğu yok)

normal ve fiyatı ekonomik kombiler içinde ferroli domiproject D,en beğendiğim kombilerin başındadır.çünkü fiyatına göre çok donanımlı

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar 15-20 gündür bu forumu baştan itibaren okumaya çalıştım. Ancak maalesef tamamlayamadım.
    Evim mersinde. brüt 165 m2 ve 3+1 dış cephe ya da iç cephe yalıtımı yok. yerler laminat parke. pencereler çift camlı PVC.
    Evde mevcut tesisat yok. Her şey sıfırdan yapılacak.

Demirdöküm yoğuşmasız atron 20.000 Kcal + demirdöküm plus radyatör almayı düşünüyorum.
    Seçimim yaşadığım ile göre uygun mudur? Lütfen yardımcı olurmusunuz.
    Teşekkürler.

demirdöküm de neva modeli vardı.bu kombi çok sorunluydu hatta bu forumda arama yaparsınız neva ile ilgili şikayetlere ulaşabilirsiniz

demirdöküm en sonuna bu modeli piyasadan kaldırdır (gerçi koçtaş larda hala satılıyor) onun yerine atron'u piyasaya sürdü

yani dd atron,neva'nın çakması

teknik özelliklere bakabilirsiniz.aynı kombidir

radyatör seçiminiz uygun dd plus piyasadaki en iyi radyatörlerin başındadır

dd plus panel radyatörde: çinko fosfat ve kataforez boya vardır

diğer birçok vasat panel radyatör markasında ise: demir fosfat ve yaş boya bulunur

çinko fosfat ve kataforez boya teknolojisi hem daha iyidir hemde daha maliyetli hemde daha uzun ömürlüdür

Sayın disintegration;

Tabiiki ehil olduğunuza şüphe yok. Zaten değerli bilginize bu yüzden ihtiyaç duydum.
    Pekala evimin ve Mersinin sıcaklık şartlarını gözönünde bulundurduğunuzda bana hangi kombiyi önerirsiniz.
    Bütçe çok fazla değil ancak çok fazla kısıtlı da değil . Yani ortalarda bir bütçe.
    Teşekkürler.

demirdöküm olmaz demiyorum atron önermem diyorum.marka bazında değil model bazında olaya bakmak gerekir

çünkü bu kombi neva'nın çakması

demirdöküm'den konvansiyonel kombilerde: nitron ,yoğuşmalı kombi olarak:nitromix alınabilir

demirdöküm'de kalisto,neva,atron,nepto gibi kombileri önermem

mersin gibi ılıman bir bölgede yaşıyorsunuz.yoğuşmalı kombi size tam uygun

1500liraya premix yoğuşmalı kombiler var üstelik bu kombilerin modülasyon aralığı geniş,minimum ısıl güç tüketimleri düşüktür

bu başlığa mersin'den adana dan antalyadan gelen arkadaşlara ısrarla yoğuşmalı kombi önerdik çünkü ılıman bölgelerde yoğuşmalı kombi daha verimli oluyor

ben izmirdeyim.yoğuşmalı kombi kullanıyorum

yeni baymak falke condens (tuşları dokunmatik olan),dd nitromix,ariston clas premium

1150liraya ferroli domiproject D öneririm

a) sıcak su verimi 3 yıldız

b) minimum ısıl güç tüketimi 7.2 / modülasyon aralığı %30 - %100

c) ferroli modülasyonlu termostat ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilir:hedeflenen oda sıcaklığına yaklaştıkça alev boyunu kısar

d) 2 değil,3 değil tam 5 yıl garanti (yıllık bakım yaptırma zorunluluğu yok)

normal ve fiyatı ekonomik kombiler içinde ferroli domiproject D,en beğendiğim kombilerin başındadır.çünkü fiyatına göre çok donanımlı

Alıntıları Göster
    Sayın "disintegration";
    Öneriler için teşekkürler.

Mersinde kombi-doğalgaz işi yapan firmaların çoğunda wiessman vitopend 100 kullanılıyor. Benim görüştüğüm 2 firma bunu önerdi. Ancak bu kombi hakkında forumda yazılanlara bakılırsa kronik sorunları olan bir kombi gibi görünüyor.

Bu konuda fikirlerinizi belirtebilir misiniz? Ayrıca önerdiğiniz her üç kombi için öğrenmek istediğim bir-iki şey var"yeni baymak falke condens (tuşları dokunmatik olan),dd nitromix,ariston clas premium." Bunlar, kullanma suyunu ısıtırken aynı anda kalorifer suyunu da ısıtmaya devam eder mi; (Görüştüğüm firma yetkilisi dünyada böyle bir kombinin olmadığını söyledi. Yani aynı anda hem kalorifer ve hemde kullanma suyunu ısıtamaz. Biri ısıtılırken diğeri soğur demişti, Bu bilgi doğru mu). Birde bazı kullanıcıların ortak şikayetlerinden olan banya esnasında suyun aniden soğuması ve bir kaç dakika sonra tekrar ısınması olayı yaşanıyor muş. Bu durum genel bir kural mıdır. Yoksa kullanıcıya ya da sisteme bağlı bir sorunmudur?
    Cevaplar için teşekkürler.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sayın disintegration;

Sayın "disintegration";
    Öneriler için teşekkürler.

Mersinde kombi-doğalgaz işi yapan firmaların çoğunda wiessman vitopend 100 kullanılıyor. Benim görüştüğüm 2 firma bunu önerdi. Ancak bu kombi hakkında forumda yazılanlara bakılırsa kronik sorunları olan bir kombi gibi görünüyor.

Bu konuda fikirlerinizi belirtebilir misiniz? Ayrıca önerdiğiniz her üç kombi için öğrenmek istediğim bir-iki şey var"yeni baymak falke condens (tuşları dokunmatik olan),dd nitromix,ariston clas premium." Bunlar, kullanma suyunu ısıtırken aynı anda kalorifer suyunu da ısıtmaya devam eder mi; (Görüştüğüm firma yetkilisi dünyada böyle bir kombinin olmadığını söyledi. Yani aynı anda hem kalorifer ve hemde kullanma suyunu ısıtamaz. Biri ısıtılırken diğeri soğur demişti, Bu bilgi doğru mu). Birde bazı kullanıcıların ortak şikayetlerinden olan banya esnasında suyun aniden soğuması ve bir kaç dakika sonra tekrar ısınması olayı yaşanıyor muş. Bu durum genel bir kural mıdır. Yoksa kullanıcıya ya da sisteme bağlı bir sorunmudur?
    Cevaplar için teşekkürler.

viessman vitopend, 10 yıl öncesinin bir kombisi
    anma ısı gücü: 10.5kw,ayrıca modülasyon aralığı geniş değil,kronik sorunları olan bir kombi,eşanjör delinmesi gibi sorunları mevcut
    kısacası verimsiz bir kombi. ve böyle bir kombiyi 1500liraya satıyorlar.

nedeni ise kombinin üstündeki:VİESSMANN logosu

kombilerde,sıcak su açıldığı zaman kalorifer devresi devre dışı kalır.bütün kombilerde böyledir

bunun olmasını istemiyorsanız dahili boylerli bir kombi almanız gerekir.ama böyle kombiler çok pahalıdır

banyoda sıcak su dalgalanması bir problemdir.normal kombilerde böyle sorunlar olmaması gerekir.bazı dandik kombilerde böyle kronik sorunlar vardı

mesela eca proteus protherm'in bazı modelleri,demirdöküm'ün bazı modellerinde

size önerdiğim kombilerde böyle sorunlar olmaz,hepsinin sıcak su verimi mükemmel ve kesintisizdir.banyoda sıcak su sabitleme sorunu olmaz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: W4rez

Evim için kombi önerilerinizi bekliyorum...
    Ev Net 130 m2
    Petek Boyu 9 Metre
    Şehir Tokat
    Bütçe Max 3000 TL
    Evin Konumu Doğu GüneyDoğu Güney
    Kat 4 (APT 5 Katlı)
    Camlar Pvc

Kombi Balkona mı yoksa daire içerisine mi kurulmalı ?
    Ferroli Econcept Tech 25C Veya buderus gb 072 duşundum bunlar evim için uygunmu uygunsa hangisini tercih etsem daha avantajlı olur ?

her iki kombide uygun.gerek teknik özellikler gerek ürün kalitesi olarak çok kaliteli kombilerdir

yalnız petek boyları önemlidir.yoğuşmalı kombiye uygun metrajda olması gerekir

binanızda yalıtım var mı? ayrıca mümkünse kombiyi balkona değil evin içine monte etmenizi öneririm,

ayrıca kombi bağlantı borularını plastik değil pirinç tercih edin.veya filtrelerini plastik olanlardan değil tam geçişli metal olanlardan tercih edin

Petek Boyu Olarak 9 Metre Olçtüm yeterli mi acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi W4rez -- 26 Haziran 2012; 0:21:19 >

• Bircan Bey bir daha ki sefere kesin Isparta ya bekliyorum ona göre.Bugün tesisatçılar geliyor artık doğalgazımıza kavuşacağız.Sormak istediğim bir kaç şey var.Bircan Bey kullanılacak borular dizaynın oksijen bariyerli borusu.Kullanım suyunda ise bariyersiz boru kullanacaklarmış bu olurmu?
    1)Folyosuz boru kullanım suyunda kullanılabilir mi?Diğer tesisat folyolu boru olacak.
    2)Mutfaktaki petek 60X120 ve koridora koyduruyorum.Mutfak ve balkon birleştirilecek yani kırılacak bu sebeple 40X240 balkon ön duvarına monte edilecek.
    3)daha önceden mutfak peteğine koyacağım termo vana şimdi bu 40X240 peteğe monte ettireceğim.Böylece termo konulmayacak petekler banyoda ki 60X60 petek ve koridora monte edilecek 60X120 petek olacak.Bu iki petek yeterlimi pompanın bozulmaması konusunda?
    4)Tesisat ikiye böldüreceğim 32 lik boruyla başlattıracağım sonra 25 lik boruya düşürttüreceğim.Bu konuda görüşleriniz?
    5)Balkonun alt kısmından kalın köpük koyduracağım ve bazı boruları balkonun fayans altından geçirteceğim ama balkon mutfakla birleşik olacak;hatta fayans altındaki borulara yalıtım malzemesiyle sardırtsam nasıl olur?
    6)Vanalar metal,pislik tutucular metal ve Eca oldu.Gk vana alamadım.Vanalar küresel vana.
    7)Toplam petek uzunluğu 9.7 metre ev net balkonla birlikte 90 m2 falan.40X240 petek sanırım 60X160 peteğe bedel.

Acil cevap yazarsanız sevinirim.

• Disintegration Bey Merhaba

Rica etsem Türkiye'deki kombi pazarında bulunan markaların kombilerinin üretim yerleriyle ilgili bilgin varsa paylaşabilir misin? Bir de her bir markanın yedek parça bulunurluk ve fiyat aralıkları hususunda da bilginiz varsa aydınlatabilirseniz mutlu olurum..

teşekkürler

iyi forumlar
  • hasanbatuhan selam.
    vanalar metal ve pislik tutcular metal demişsin ya bunlar ne demek sen çok araştırdığından soruyorum tesisat için firmalar standart presödür uyguluyor.senin önerilerin varmı? hani şurası metal olsun şurası böyle olsun ,şurda filtre olsun gibi önerilerin.hani tesisatımı nasıl kaliteli hale getirebilirim
  • quote:

...

Sayın Disintegration;
    cevaplar için teşekkürler.

Bu gün iki firmadan ayrı ayrı teklif alacağım. Sonucu sizinle paylaşarak, fikirlerinizi almak isterim. Mümkün müdür?
    Teşekkürler.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erdal.t

kombi tesisatına bugünlerde başlanacak.mevcut olan kollektörlü sistemden kombiye bağlantı oksijen bariyerli akıllı boru ile yapılacak.değerli ustalarımdan öğrendiğim teknik uygulamaların hepsini başında durarak yaptıracağım.kombi seçimi konusunda değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var.
    birinci tercihim dd nitromix di.ancak servis olayının vaillant sistemine geçmesi ve g.antep'de pek olumlu referanslar almadığımdan vazgeçtim.ikinci tercihim olan ferroli econcept ağırlık kazanmaya başladı.garanti süresinin 5 yıl olması da etkili oldu.dd de mevcut 2 yıl olan garanti süresini 5 yıla çıkarmak için ödeyeceğim parayı üzerine ekleyince ferroli ile aynı fiyata geliyordu.
    sizce tercihim iyimi.bu fiyat aralığında önerebileceğiniz başka bir marka olabilirmi.şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

ferroli econcept mükemmel bir tercih olur
    modern premix yoğuşmalı bir kombide olması gereken bütün özellikler var

eğer ferroli econcept alırsanız yanında ferroli modülasyonlu termostat ta alabilirsiniz.kombiniz oda sıcaklığına göre modülasyon yapar

Kalorifer devresi suyunu hazırlayan Ferroli patentli özel alaşımlı dökme alüminyum yoğuşma eşanjörü

ferroli econcept modülasyon aralığı çok geniştir: %21 - %100

minimum ısıl güçte: 5.7kw tüketir

sıcak su verimi mükemmeldir

üst segment kombi almak isteyen çevremdeki insanlara,arkadaşlarıma önerdiğim ilk kombilerden biridir.

üstelik 5 yıl garanti

alternatif olarak buderus gb72 araştırın diyeceğim ama fiyatı ferroli econcept ten 500-600lira daha pahalıdır

o yüzden alternatif olarak: immergas victrix modelini de araştırabilirsiniz

sayın disintegration hocam cevabınız için çok sağolun.bilgi ve samimiyetine güvendiğim ustalarımdansınız.daha önce ki forum sayfalarında içiçe olan bacalardan donmadan dolayı kombiye su aktığını okumuştum.ferroli de de böyle bir sorunla karşılaşabilirmiyim.olursa nasıl bir çözebilirim.bir de airfel premix modeli üzerinde duruyorum.sebebi de bölge müdürlüğünün gaziantep'de olması(gaziantep de ikamet ediyorum).airfel hakkındaki düşüncelerinizi rica edebilirmiyim.farklı kategorilerde olmasına rağmen ferroli econcept ile airfel premix modellerini kıyaslayabilirmisiniz.şimdiden teşekkür eder bizleri aydınlatmaya ve yol göstermeye devam etmeniz dileğimle.saygılarımla

• disintegration , biray müh. ve diğer arkadaşlar
    ben bosh cc ye karar vermiştim fiyatınıda aldım.
    bosh cc, oda termostadı fr 10 ,iç tesisat,dd.plus petekler,petek tesisatı,vanalar(normal vana)termostatik vana yok,borular aliminyum folyolu 5250 tl ( peşinde aynı vadelide aynı)
    bugün birde ferroliye uğradım..sanırım sen demiştin ferrolinin bu modelinin en iyisi olduğunu.birde onlardan fiyat alayım dedim kafam karıştı lütfen yardımedin

ferroli econcept tech25 kombi ,tesisattı vanaydı aynı,borular folyolu,petekler ferrolinin kendi peteği, termostat olarakta honeyweel modilasyonlu kablolu 110 tl ferrolinin kendi termostatı kablosuz 350 tl olmak üzere toplam
    ucuz termostat için peşin 5125 taksitle 5500
    pahalı terostat için peşin 5350 taksitle 5700

şimdi arkadaşlar sizin görüşleriniz çok önemli hangisini derseniz gidip onu yaptıracağım.gördüğünüz üzere fazla bir fiyat farkı yok servisleride iyi .ve bikaç sorum daha var
    1-hangisini yaptırayım
    2-ferroli derseniz petekleri nasıl bilginiz varmı
    3-ferroli derseniz hangi termostatı almalıyım
    4-termostatı koridara koyarsam sokak kapısı açılınca sürekli devreye girermi
    5-yine termostatı koridora koyarsam bütün eve hükmedecek her iki kombi için de termostatik vana kullanmalımıyım.
    6-ferroli kombinin bosh cc ye göre ısıl değeri nedir.hani bosh unki 8,2 kw idi ferrolide bu değer kaç ve modilasyonlu oda termostatı ile uyumu nasıl ,değerler dahada aşağı çekilebilirmi
    7-ferrolinin sesi varmı evin içinde rahatsızlık verirmi
    8-ferroli alacaksam oda termostadı olarak hangisini alayım ya da siz hangi oda termostadı önerirsiniz.
    9-ferroli taktıran bir arkadaşım oda ter.kullanmamış onun yerine her peteğe ter.vana taktırmış ve iyi verim almış.siz bu konuda ne önerirsiniz
    10-ferrolinin alt bağlantısı metal tesisata bağlanışı plastikmiş bu ne demek
    sanırım bu sorularımın net cevabını alırsam yarın gidip noktayı koyacağım

• quote:

Orijinalden alıntı: gynesis

Disintegration Bey Merhaba

Rica etsem Türkiye'deki kombi pazarında bulunan markaların kombilerinin üretim yerleriyle ilgili bilgin varsa paylaşabilir misin? Bir de her bir markanın yedek parça bulunurluk ve fiyat aralıkları hususunda da bilginiz varsa aydınlatabilirseniz mutlu olurum..

teşekkürler

iyi forumlar

merhaba siz hangi marka model düşünüyorsanız?
  • quote:

quote:

quote:

kombi tesisatına bugünlerde başlanacak.mevcut olan kollektörlü sistemden kombiye bağlantı oksijen bariyerli akıllı boru ile yapılacak.değerli ustalarımdan öğrendiğim teknik uygulamaların hepsini başında durarak yaptıracağım.kombi seçimi konusunda değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var.
    birinci tercihim dd nitromix di.ancak servis olayının vaillant sistemine geçmesi ve g.antep'de pek olumlu referanslar almadığımdan vazgeçtim.ikinci tercihim olan ferroli econcept ağırlık kazanmaya başladı.garanti süresinin 5 yıl olması da etkili oldu.dd de mevcut 2 yıl olan garanti süresini 5 yıla çıkarmak için ödeyeceğim parayı üzerine ekleyince ferroli ile aynı fiyata geliyordu.
    sizce tercihim iyimi.bu fiyat aralığında önerebileceğiniz başka bir marka olabilirmi.şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

eğer ferroli econcept alırsanız yanında ferroli modülasyonlu termostat ta alabilirsiniz.kombiniz oda sıcaklığına göre modülasyon yapar

Kalorifer devresi suyunu hazırlayan Ferroli patentli özel alaşımlı dökme alüminyum yoğuşma eşanjörü

ferroli econcept modülasyon aralığı çok geniştir: %21 - %100

minimum ısıl güçte: 5.7kw tüketir

sıcak su verimi mükemmeldir

üst segment kombi almak isteyen çevremdeki insanlara,arkadaşlarıma önerdiğim ilk kombilerden biridir.

üstelik 5 yıl garanti

alternatif olarak buderus gb72 araştırın diyeceğim ama fiyatı ferroli econcept ten 500-600lira daha pahalıdır

sayın disintegration hocam cevabınız için çok sağolun.bilgi ve samimiyetine güvendiğim ustalarımdansınız.daha önce ki forum sayfalarında içiçe olan bacalardan donmadan dolayı kombiye su aktığını okumuştum.ferroli de de böyle bir sorunla karşılaşabilirmiyim.olursa nasıl bir çözebilirim.bir de airfel premix modeli üzerinde duruyorum.sebebi de bölge müdürlüğünün gaziantep'de olması(gaziantep de ikamet ediyorum).airfel hakkındaki düşüncelerinizi rica edebilirmiyim.farklı kategorilerde olmasına rağmen ferroli econcept ile airfel premix modellerini kıyaslayabilirmisiniz.şimdiden teşekkür eder bizleri aydınlatmaya ve yol göstermeye devam etmeniz dileğimle.saygılarımla

ferroli kombilerde böyle sorunlar olmaz yeterki kombi montajı düzgün yapılsın

airfel,bölge müdürlüğünün size yakın olması avantajdır.kombi alırken uzun vadeli düşünmek gerekir

sizin açınızdan airfel daha iyi tercih olur

airfel digifel premix fiyatına göre çok donanımlı bir kombidir.

sıcak su verimi olsun,minimum ısıl güç tüketimi olsun donanımlı bir kombidir,ayrıca bu kombinin modülasyon aralığı geniştir

bu forumda önerdiğim modellerden biridir

birkaç sayfa geriye giderseniz bu kombi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz

airfel digifel premix:

http://issuu.com/airfel-klima/docs/airfel-digifel-premix-kombi?mode=embed&layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Fdark%2Flayout.xml&showFlipBtn=true

minimum ısıl güç: 5.2kw

• quote:

...

Bosch, Baymak, Ferroli, Ariston'dan birisi olabilir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasanbatuhan

Bircan Bey bir daha ki sefere kesin Isparta ya bekliyorum ona göre.Bugün tesisatçılar geliyor artık doğalgazımıza kavuşacağız.Sormak istediğim bir kaç şey var.Bircan Bey kullanılacak borular dizaynın oksijen bariyerli borusu.Kullanım suyunda ise bariyersiz boru kullanacaklarmış bu olurmu?
    1)Folyosuz boru kullanım suyunda kullanılabilir mi?Diğer tesisat folyolu boru olacak.
    2)Mutfaktaki petek 60X120 ve koridora koyduruyorum.Mutfak ve balkon birleştirilecek yani kırılacak bu sebeple 40X240 balkon ön duvarına monte edilecek.
    3)daha önceden mutfak peteğine koyacağım termo vana şimdi bu 40X240 peteğe monte ettireceğim.Böylece termo konulmayacak petekler banyoda ki 60X60 petek ve koridora monte edilecek 60X120 petek olacak.Bu iki petek yeterlimi pompanın bozulmaması konusunda?
    4)Tesisat ikiye böldüreceğim 32 lik boruyla başlattıracağım sonra 25 lik boruya düşürttüreceğim.Bu konuda görüşleriniz?
    5)Balkonun alt kısmından kalın köpük koyduracağım ve bazı boruları balkonun fayans altından geçirteceğim ama balkon mutfakla birleşik olacak;hatta fayans altındaki borulara yalıtım malzemesiyle sardırtsam nasıl olur?
    6)Vanalar metal,pislik tutucular metal ve Eca oldu.Gk vana alamadım.Vanalar küresel vana.
    7)Toplam petek uzunluğu 9.7 metre ev net balkonla birlikte 90 m2 falan.40X240 petek sanırım 60X160 peteğe bedel.

Acil cevap yazarsanız sevinirim.

ACİL CEVAP..

hayırlı olsun...

özellikle sıcaksu borusu sarkma ve basınç için folyolu olsun, ya ne biçim firma bu 10 mt boru folyolu olsa ne olacak ,iflas mı edecek aynı maldan neden yapmıyor.

kombinin pompasını 1 . kademe yaparsan yeterli olacak 180 cm petek

32 lik borudan ziyade tamamı 25 lik olayı değerlendir. 32 lik 2 ye bölük tesisatta kötü görüntüden başka fayda sağlamaz...

kural şu

100 cm petek ...1/2" DN20
    800 cm petek...3/4" DN25
    sonrası DN 32

son 1 mt kombi çıkışı ise değmez hepsi DN25 olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 26 Haziran 2012; 15:47:39 >

• disintegration , biray müh. ve diğer arkadaşlar
    bosh cc, oda termostadı fr 10 ,iç tesisat,dd.plus petekler,petek tesisatı,vanalar(normal vana)termostatik vana yok,borular aliminyum folyolu 5250 tl ( peşinde aynı vadelide aynı)
    bugün birde ferroliye uğradım..sanırım sen demiştin ferrolinin bu modelinin en iyisi olduğunu.birde onlardan fiyat alayım dedim kafam karıştı lütfen yardımedin

ferroli econcept tech25 kombi ,tesisattı vanaydı aynı,borular folyolu,petekler ferrolinin kendi peteği, termostat olarakta honeyweel modilasyonlu kablolu 110 tl ferrolinin kendi termostatı kablosuz 350 tl olmak üzere toplam

şimdi arkadaşlar sizin görüşleriniz çok önemli hangisini derseniz gidip onu yaptıracağım.gördüğünüz üzere fazla bir fiyat farkı yok servisleride iyi .ve bikaç sorum daha var
    1-hangisini yaptırayım
    5-yine termostatı koridora koyarsam bütün eve hükmedecek her iki kombi için de termostatik vana kullanmalımıyım.
    6-ferroli kombinin bosh cc ye göre ısıl değeri nedir.hani bosh unki 8,2 kw idi ferrolide bu değer kaç ve modilasyonlu oda termostatı ile uyumu nasıl ,değerler dahada aşağı çekilebilirmi
    8-ferroli alacaksam oda termostadı olarak hangisini alayım ya da siz hangi oda termostadı önerirsiniz.
    9-ferroli taktıran bir arkadaşım oda ter.kullanmamış onun yerine her peteğe ter.vana taktırmış ve iyi verim almış.siz bu konuda ne önerirsiniz
    sanırım bu sorularımın net cevabını alırsam yarın gidip noktayı koyacağım yardım edin lütfenn

• quote:

Orijinalden alıntı: fb_kursat

disintegration , biray müh. ve diğer arkadaşlar

1-hangisini yaptırayım
    sanırım bu sorularımın net cevabını alırsam yarın gidip noktayı koyacağım yardım edin lütfenn

ferroli petekler kalitelidir ama dd plus petekler daha iyidir.ilk tercihte ben şahsen her zaman dd plus tercih ederim

ferroli de honeywell tabanlı "ferroli modülasyonlu termostat" vardır bu termostata program yapma özelliği yoktur ve fiyatı da dediğiniz gibi 130-150lira civarındadır

ayrıca 300-350liraya (hem kablolu hem kablosuzu da var) ferroli romeo haftalık programlı modülasyonlu termostat vardır.

kombi karşılaştırması yapılırken katalog değerlerine bakarız ama hangi evde ne kadar yarar sağlayacağı birçok etkene bağlıdır.

kombiyi monte etiğiniz alandan tutun da
    petek boyları
    tesisatın sağlamlığına
    boruların cinsi
    evin yalıtımına
    evin bulunduğu şehre
    evin katına
    evin cephesine kadar................daha sayamacağım birçok faktör devreye girer

katalog değerlerine bakacak olursak ferroli econcept bana göre bosch classic condens'e göre 2 adım önde bir kombidir.
    ferroli econcept minimum ısıl güçte 5.7kw tüketir,modülasyon aralığı %20 - %100 civarındadır

bosch classic condens ise 8kw tüketir ki bana göre bu oran çok yüksektir.modülasyon aralığı %37 - %100 civarındadır

ama bosch classic condens, bosch rf10 modülasyonlu termostatla uyumlu çalışan bir kombidir.
    bu forumda bosch classic condens+bosch fr10 modülasyonlu termostatla çok iyi sonuçlar alan arkadaşlar var

ve bu arkadaşlar bazı kişiler gibi kombi önerisi alıp kaçan kişiler değil.daha sonra bu başlığa gelip memnuniyetlerini dile getiren arkadaşlardır

dediğim gibi kombi almakla iş bitmiyor,

katalog değerleri başka gerçek yaşam+diğer faktörler başka
    yukarda saydığım ve daha sayamadığım maddeleri

- değil bosch cc'ye

normal bir kombiye uygularsınız,bu kombi "koşulları uygun olmayan premix bir kombiye" göre aynı oranda fatura getirtir size.hatta bazen düşük bile fatura getirtir

termostatın monte edileceği alan koridor veya hemen ısınmayan ve termostatik vana bulunmayan bir oda olmalıdır

yerinizde olsam modülasyonlu termostatı daha sonra alırdım.bu tip işler biraz da deneme yanılma yöntemiyle olur,

evinizde yalıtım var mı? yalıtımlı evlerde termostatlar çok faydalı oluyor.ama yalıtımsız evlerde normal oda termostatları veya modülasyonlu termostatlar verimsiz olabiliyor

çünkü evde ısı kayıpları çok olduğu için termostatta "set edilen değere" ulaşmada kombi zorlanır bu da tüketim artışı demektir

ben olsam evde kritik peteklere termostatik vana uygulardım.modülasyonlu termostatı ise duruma göre daha sonra alırdım ve evde en uygun yere monte ederdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 26 Haziran 2012; 18:17:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gynesis

quote:

quote:

quote:

quote:

saygılarımla

üstelik 5 yıl garanti

sayın disintegration hocam cevabınız için çok sağolun.bilgi ve samimiyetine güvendiğim ustalarımdansınız.daha önce ki forum sayfalarında içiçe olan

f

birkaç sayfa geriye giderseniz bu kombi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz

airfel digifel premix:

minimum ısıl güç: 5.2kw

Bosch, Baymak, Ferroli, Ariston'dan birisi olabilir..

@gynesis

erdal.t ile aynı kişimisiniz yoksa

yoksa kazara mı bu mesaja alıntı yaptınız?

• 
Sayfa: önceki 10341035103610371038
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.