Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1021. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10191020102110221023
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: furkan_02

quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba arkadaşlar. 5 katlı binanın 1. katında oturuyorum ve binada herhangi bir yalıtım ve izolasyon bulunmamaktadır. evdeki toplam petek boyu 9.80 cm. kombi olarak ise buderus gb072 veya demirdöküm nitromix almayı düşünüyorum. evde daha önceden kalorifer tesisatı var. petekler ise eca. şimdi peteklere ısı kontrolü için termostatik vana almamda herhangi bir faydasını görür müyüm.

kombiye yakın hemen ısınacak odalarda faydasını görürsünüz
    ayrıca kullanmadığınız oda varsa orada faydası olur

ama düşündüğünüz kombiler arasında segment farkı var
    biri fiyat-performans
    diğeri üst segment

hocam segment farkı derken konuyu biraz daha açabilir misiniz?

teknik özellik+fiyat farkı

nitromix 1500lira
    buderusgb 72 2800-3000lira

arada 2 kat fiyat farkı var

genleşme tankından tutun,oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğine
    ısıtma suyundan kullanım suyunda kademesiz modülasyon özelliğine

minimum ısıl güç tüketimine kadar 2 kombi arasında farklılık var

fiyat-performans premix yoğuşmalı kombiler 1500-1800lira civarında:örnek:nitromix,eca confeo premix,baymak falke condens....gibi

üst segment kombiler 2000lira nın üstünde:ferroli econcept,vaillant 286,buderus gb72,buderus 22...gibi

peki hocam bana hangi kombiyi önerirsiniz.

ev net kaç m2? hangi şehirdesiniz?

evinizde yalıtım yok,yalıtım kombi seçiminden çok çok çok daha önemli

esas tasarrufu yaptıran YALITIM dır

kombinin yeri hazır mı? kombi evin içine mi monte edilecek balkona mı?

bu sorular kombiden çok çok daha önemli

kombi önermek işin en kolay kısmı
    premix yoğuşmalı kombi alırken 4 temel özelliğe bakmak gerekir:

1) Frekans kontrollü fan (modülasyonlu fan)

2) kullanım suyu ve tesisat suyu ısıtmasında "kademesiz modülasyon" özelliği

3) Oda sıcaklığına göre modülasyon (modülasyonlu oda termostatları ile kullanıım)

üç tam modülasyon yapabilmesi: tesisat suyuna göre modülasyon+kullanım suyuna göre modülasyon+oda sıcaklığına göre modülasyon

4) Modülasyon aralığının geniş olması

fiyat-performans premix yoğuşmalı kombilerde bu dört özellikten mutlaka 1 tanesi veya 2 tanesi eksik olabiliyor

fiyat-performans premix kombilerde modeller belli:

1500-1800lira arası
    baymak falke condens
    nitromix
    baymak duo tec
    eca confeo premix
    ariston clas premium
    ariston genus premium

1800-2000lira arası

airfel digifel premix
    immergas victrix

2000-3000lira arası üst segment kombi

ferroli econcept tech
    buderus gb72
    buderus 22

hocam evimin net ısıtılacak alanı 120 m2 civarı. il olarak Adıyamandayım. Kombinin yeri balkona göre ayarlanmış.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: suleymanarik

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: suleymanarik

Merhaba Arkadaşlar,

Şimdiden teşekkürler.

kombi için bütçeniz ne kadar

hangi şehirdesiniz? servis açısından?

Hocam, bütcemiz 2.500 ü pek aşmasın diyoruz. 2.000 civarı ideal.

petekler henuz yok. Ne sıklıkta döşenir hiç bir fikrim yok. eğer bununla ilgili öneriniz olursa öğrenmek isterim. sonuçta müteahhit yapacak, ama gerekirse fark verip uygun hale getirtiriz.

Eskişehir'de oturuyorum.

Teşekkürler.

petek boyları için bir mühendislik firmasından yardım alın
    petek boylarını yoğuşmalı kombiye göre dizayn edilmesi yani hesaplanması gerekiyor
    ama evinize mutlaka premix yoğuşmalı kombi alın

2500 lira bütçe için

ferroli econcept tech öneririm

alternatif olarak:

ariston genus premium
    eca confeo premix s
    baymak bröje novadens
    baymak duo tec

Çok teşekkürler.

• @furkan_02

kombiyi balkondan içeri aldırabiliyorsanız evin içine aldırın

hem kombinin ömrü uzar hemde verimi artar

maddi durumunuz iyiyse evinize dışardan mantolama yaptırın.yok müsait değilse evin içinden en az 3cm eps strafor uygulayın

yoksa 3000liralık buderus gb72 alsanızda performansı ve tasarrufu yarı yarıya iner

petek boylarını yoğuşmalı kombiye göre dizayn edin
    örneğin bir odaya 100cm petek yetiyorsa o odaya 120cm petek monte edin
    100cm den büyük her peteği ve kombiye uzak peteklerin hepsini çapraz bağlatın

kombiye yakın hemen ısınabilecek odalara termostatik vana monte edin

kullanmadığınız oda varsa o odaya da termostatik vana monte edin.oda kışın soğuk kalacağına termostatik vananın en düşük kademesi sayesinde ılık kalsın
    çünkü evin içinde duvarlardan ısı transferi oluyor

koridorda petek yoksa koridora petek monte edin.kışın koridor diğer odalardaki ısıyı emer

yoğuşmalı kombiler düşük kazan sıcaklığı ister

bu yazdıklarım premix yoğuşmalı kombiden çok çok çok daha önemlidir

dediklerimi yaptıktan sonra 1500liralık nitromix te olur

3000liralık buderus gb72 de olur

• Orijinalden alıntı: suleymanarik

Merhaba Arkadaşlar,

Şimdiden teşekkürler.

rica ederim

kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 31 Mayıs 2012; 9:32:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

Radyatör boyları doğru hesaplanmazsa, iş bakır borudan ortama geçecek ısıya kalırsa, tabiki faturada değişiklik olur.

Radyatör hesabını 90-70 C katalog değerine göre yaparsanız, bakır borudan ortama geçecek 3-5 kW ısıya evi mahrum bırakırsınız.

Sonrada adı, bakır boru yapılınca ev ısındı, fatura düştü olur.

Sizin deneyimleriniz neden teknik bir kitapta makalede hiç yazılmamış. Neden bakır boru kullanılıp % 50 yakıt tasarrufu edilebileceği yazmamış..

Teoriyle olmaz pratikle olur diyen, lafla peynir gemisi yürümez diyen arkadaş

Isıtma sistemlerinin teorisinden bahsediyoruz, kuantum fiziği değil.
    Pratikteki durumu kestirebilmek için, GERN de deney yapmaya falanda gerek yok.

Her evde, akrabada, komşuda mevcut bir kalorifer sistemi.

Teorisi pratiği arasında dağlar olan bir iş değil.

Birbirinizi gazlayıp durmak yerine, keşke siz sorsaydınız benden önce.

boru malzemesi değişmeyle fatura % 50 düşüyorsa, bunun teknik açıklaması nedir, olabilirmi diye.

Benimde konuları okuyup, "hee bakır yaparsam fatura % 50 düşük geliyormuş hanım, öyle yaptıralım en iyisi" diyerek
    size binlerce teşekkür edip, "aydınlattınız beni sağolun varolun" deyip, gitmemimi beklerdiniz.

Arkadaşın yazısında sadece bakır boru yaptım %50 tasarruf oldu demiyor zaten petek boyları vanalar filtreler sistemin tüm özelliklerini değiştirdiğini bunların toplamı iyi bir tesisat kombinasyonu ile %50 tasarruf diyor.

Diyelimki vatandaş firmaya para sorun değil kombi petek vs. en iyisi olsun dese firmada böyle yapsa fakat boruyu ince plastik boru yapsa sonra kaynak yaparken içi daralacak peteklere dönüş vanası yapmasa yine kombi altına metal filtre vana koymasa ne olacak sistemde sirkülasyon zorlaşacak kombi ısıtmak için çok yanacak yaktığı ısının bir kısmı tesisata gidemediği için havaya gidecek yakıt artacak son petekler ısınmayacak gibi sorunlar yaşayacak. Adam da diyecek benim kombi en iyisi ama verimi bu kadar oluyormuş.

Örneğin benim kombi altındaki filtre ve vanalar plastik metal olmasının daha iyi olduğunu önceden bilseydim metal yaptırırdım.

Ben sadece bakıra takılı kalmıyorum tam tesisatın inceliklerinden bahsediyorum, zaten bakır istesede yaptıracak ustayı bulmak zor, ben Afyonda araştırdım yapan kişi devlet sektöründe çalışan bir kişi ve çok yüksek maliyet çıkardılar, Burda bircan beyin fikirlerini uygulayıp ta ben sonuç alamadım kötü oldu diyeni duymadım.

Kimse kimseye gaz vermiyor,

Sizin ne iş yaptığınızı ve bilgilerinizin neye dayandığını hala öğrenemedik.

• quote:

Orijinalden alıntı: erdal.t

quote:

saygıdeğer ustalarımdan sorularıma cevap rica ediyorum.
    1-evimde kombi için en uygun yerin mutfakda bulunan kiler olduğu söylendi.
    2-mutfakda bulunan kollektör çıkışlarını kilere tezgah altından , tezgah ile kiler arasında fayans altından
    kalde alüminyum folyolu kalde akıllı boru ile taşıyacaklar.
    3-kiler nispeten soğuk oluyor.borulara izalasyon gerekirmi.
    4-petek temizliği sökülerek balkonda tek tek şehir suyunun basıncı ile yapılacak.
    5-mevcut radyatör vanaları 10-12 tur da açılıp kapanıyor.değiştirsem hangi marka iyidir.
    6-radyatör boylarını artırmam gerekiyor ama duvardan çıkışlardan dolayı tamamı pencere altına denk gelmiyor.
    sandviç petek denilen bi petekden bahsettiler.verim alınabilinirmi?
    7-GK marka termostatlı vana iyimidir(sitelerinde fiyat çok uygun)
    8-kombi çıkışlarında tam geçişli vana olarak ECA nasıl olur.
    yorum ve tavsiyede bulunanlara şimdiden teşekkür ederim.iyiki varsınız

sevgili üstatlarım.sorularıma cevap alamadım.biliyorum herkese cevap yetiştirmeye çalışıyorsunuz.arada gözden kaçmış olabilir.yardımcı olursanız minnettar kalırım.hayırlı akşamlar

saygıdeğer ustalarım değerli fikirlerinize ihtiyacım var.soracak çok sorum var ama sırayla gitmek istiyorum.şimdiden sağolun.

• evime doğalgaz döşendi ve dün gaz acıldı.
    sizlere danışacağım bişey var. coğu evde görüyorum. menfez koyuyorlar ama ev sahipleri menfezi kapatıyorlar.
    ben böyle yapmamak için şöyle yaptım. kombiyi pimapenle cevrili mutfak balkonuma koydurdum. buraya menfez acıldı. mutfak için koyulacak menfezi de direk dışa acılan pencereye değil pimapenle cevrili balkona acılan kapıya yaptırdım. böylece daha az soğuk gelir diye düşündüm.gözünüzde canlandıramadıysanız bir ara foto da ekleyebilirim. hatta kombi bağlantısınında fotolarını cekip nasıl diye sormak istiyorum. ben yapan firmanın işçiliğini begendim doğrusu. gazımda hemen acıldı. cuma eve gelip tesisatı yaptılar ve kombiyi bağladılar. carsamba gaz acıldı.
    ben kombiyi vaillant 296 taktırdım. 360F kablosuz oda termostadı da aldım. dublex evimde salona monte edeceğim oda termostadımı. diğer odalara termostatik vana koydurttum. salonda,holde ve banyoda normal vana var.

• quote:

Orijinalden alıntı: bilgeturk

evime doğalgaz döşendi ve dün gaz acıldı.
    sizlere danışacağım bişey var. coğu evde görüyorum. menfez koyuyorlar ama ev sahipleri menfezi kapatıyorlar.
    ben böyle yapmamak için şöyle yaptım. kombiyi pimapenle cevrili mutfak balkonuma koydurdum. buraya menfez acıldı. mutfak için koyulacak menfezi de direk dışa acılan pencereye değil pimapenle cevrili balkona acılan kapıya yaptırdım. böylece daha az soğuk gelir diye düşündüm.gözünüzde canlandıramadıysanız bir ara foto da ekleyebilirim. hatta kombi bağlantısınında fotolarını cekip nasıl diye sormak istiyorum. ben yapan firmanın işçiliğini begendim doğrusu. gazımda hemen acıldı. cuma eve gelip tesisatı yaptılar ve kombiyi bağladılar. carsamba gaz acıldı.
    ben kombiyi vaillant 296 taktırdım. 360F kablosuz oda termostadı da aldım. dublex evimde salona monte edeceğim oda termostadımı. diğer odalara termostatik vana koydurttum. salonda,holde ve banyoda normal vana var.

Hayırlısı olsun şunu hatırlatayım ben biraz geç tespit ettim sende dikkatli ol takipçi ol

Bendede oda termostatı var (salonda 35m2 en uygun yer salondu kanaatimce) ayrıca salondaki peteklerin birisine termostatik vana koydurmuştum ( arap sabunu bol bulunca ...çalarmış misali)

Kışın zararını zararını gördüm salonda bulunan termostatik vananın (mutfak ve yatak odasındakisinden menunum)

Termostatik vana ile oda termostatını aynı odada kullanacaksan şayet iyi takipçisi ol
    faydadan çok zarar getirebiliyor

• quote:

quote:

quote:

2-mutfakda bulunan kollektör çıkışlarını kilere tezgah altından , tezgah ile kiler arasında fayans altından
    4-petek temizliği sökülerek balkonda tek tek şehir suyunun basıncı ile yapılacak.
    5-mevcut radyatör vanaları 10-12 tur da açılıp kapanıyor.değiştirsem hangi marka iyidir.
    6-radyatör boylarını artırmam gerekiyor ama duvardan çıkışlardan dolayı tamamı pencere altına denk gelmiyor.

sevgili üstatlarım.sorularıma cevap alamadım.biliyorum herkese cevap yetiştirmeye çalışıyorsunuz.arada gözden kaçmış olabilir.yardımcı olursanız minnettar kalırım.hayırlı akşamlar

saygıdeğer ustalarım değerli fikirlerinize ihtiyacım var.soracak çok sorum var ama sırayla gitmek istiyorum.şimdiden sağolun.

1......
    2......
    3. Kiler kapalı alan kombinin ısısı yetecektir izolasyona gerek yok.
    4. Temizlik bu şekilde olur hiç olmamasından iyidir.
    5. Aynı vanalar kullanılabilr Eca rve2 ve Kalde nin ürünleri dışındakiler olabilir, mesela Kas vana (kalde vanasını almıştım 2. sınıf bir piyasa malı gibi geldi bana)
    6. Petekler pencere altına denk gelmesi için ya duvarı kırdırıp boruları yeniden döşeteceksiniz yada bunu önemsemeden diğer tarafa uzatacaksınız.....
    7.........
    8.........

• @ canturkkara

ben oda termostatı olan odaya termostatik vana koymadım. taktırdıgım firmada önermedi ve gerek yokta dedi zaten. mutfak, oturma odası , cocuk odası ve yatak odasına koydurdum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilgeturk -- 31 Mayıs 2012; 11:53:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

quote:

quote:

1......
    2......
    3. Kiler kapalı alan kombinin ısısı yetecektir izolasyona gerek yok.
    4. Temizlik bu şekilde olur hiç olmamasından iyidir.
    5. Aynı vanalar kullanılabilr Eca rve2 ve Kalde nin ürünleri dışındakiler olabilir, mesela Kas vana (kalde vanasını almıştım 2. sınıf bir piyasa malı gibi geldi bana)
    6. Petekler pencere altına denk gelmesi için ya duvarı kırdırıp boruları yeniden döşeteceksiniz yada bunu önemsemeden diğer tarafa uzatacaksınız.....
    7.........
    8.........

saygıdeğer hocam ilgilendiğin ve bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim.emeğine yüreğine sağlık

• konunu uzmanı değerli ustalarımdan daireme yapılacak doğalgaz sistemi için yardım rica ediyorum.
    ev gaziantep'de.net alan 160 m2.en üst kat ama dairenin üzerinde binanın ortak kullanımı için bir kat daha var.
    camlar çift cam,dış duvarlar iki tuğla arası starafor
    sırasıyla odaların m2 sini,yönünü,mevcut petek boylarını belirteyim.

1-oturma odası:19,6 m2 doğu 120cm

2-salon :47m2 güneydoğu 2*150cm

3-çocuk odası:13 m2 güney 80cm

4-çocuk odası:14m2 batı 80cm

5-banyo:4.4m2 60cm

6-mutfak: 16m2güney 70cm

7yatak odası:20m2 güneybatı 160cm

yatak odası ve 4.sıradaki odaların üzeri teras.döşemelerde asmolyen kullanılmış.bu verilere göre

1-petek boyları yeterlimi?(petekler bilinmedik dandik bir marka)
    2-kombi mutfakta nispeten ılık olan kilere konacak.kombi olarak ferroli econcept , buderus 072 ,demirdöküm nitromix düşünüyorum.bu konudaki düşüncelerini ve farklı kombi önerileriniz ne olabilir.
    3-kombinin gücü kaç kW olmalıdır.

engin bilgilerinizde bizleri istifade ettirdiğiniz için çok teşekkür ederim.forumda ki bu bilgileri para karşılığında almaya kalksaydık kaç paramız giderdi acaba ama allah sizlerden razı olsun tamamen yardım ve insani amaçla bu bilgileri bize aktarıyorsunuz.

• quote:

konunu uzmanı değerli ustalarımdan daireme yapılacak doğalgaz sistemi için yardım rica ediyorum.
    ev gaziantep'de.net alan 160 m2.en üst kat ama dairenin üzerinde binanın ortak kullanımı için bir kat daha var.
    camlar çift cam,dış duvarlar iki tuğla arası starafor
    sırasıyla odaların m2 sini,yönünü,mevcut petek boylarını belirteyim.

1-oturma odası:19,6 m2 doğu 120cm

2-salon :47m2 güneydoğu 2*150cm

3-çocuk odası:13 m2 güney 80cm

4-çocuk odası:14m2 batı 80cm

5-banyo:4.4m2 60cm

6-mutfak: 16m2güney 70cm

7yatak odası:20m2 güneybatı 160cm

yatak odası ve 4.sıradaki odaların üzeri teras.döşemelerde asmolyen kullanılmış.bu verilere göre

1-petek boyları yeterlimi?(petekler bilinmedik dandik bir marka)
    2-kombi mutfakta nispeten ılık olan kilere konacak.kombi olarak ferroli econcept , buderus 072 ,demirdöküm nitromix düşünüyorum.bu konudaki düşüncelerini ve farklı kombi önerileriniz ne olabilir.
    3-kombinin gücü kaç kW olmalıdır.

engin bilgilerinizde bizleri istifade ettirdiğiniz için çok teşekkür ederim.forumda ki bu bilgileri para karşılığında almaya kalksaydık kaç paramız giderdi acaba ama allah sizlerden razı olsun tamamen yardım ve insani amaçla bu bilgileri bize aktarıyorsunuz.

peteklerinizi oda m2 lerinde en az %10 fazla yapmalısınız, aslındaböyle bir hesap uydurma olmuş oluyor en iyisi plan vermektir, çünkü kombi ile petek arasındaki mesafe bile önemlidir. Kaldı kiboru tartışmalarını okuyorsunuz, plastikten başka boru döşemeyi bilmeyenler yüzünden, ana borumuz plastik oldu gitti maalesef, köşe odaları m2 den %20 büyük seçiniz, ara odaları düşürebilirsiniz, biraz komplike bir iş, zaten 5 yıl üniversite okuduk bunun için ama 5 dakkada pazarlamacı olanlarla aynı kefedeyiz maalesef, 42 m2 salaona köşe ise 4 mt petek ister....

kombi konusunda ben taktıklarıma inanırım..

1- nitromix 24kw
    2- vaillant 296-5
    3- buderus gb 42
    4- immergas 26 I
    5- bosch classic condence
    6- eca confeo premix

hepsi 24 kw size zaten 15 kw lazım görülüyor...

saygılar.....

• biray bey hızlı ve teknik cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim.bu arada şunu da belirtmeden geçemiyeceğim.bu konuda forumdan edindiğim bilgilerden en fazla sizin cevaplarınızı ve bilgilerinizi önemsedim.çünkü verdiğiniz bilgiler tamamen bilimsel,mesnetli ve mühendislik mantığı ile verilmiş.ayrıca birebir uygulamalarınızdan ettiğiniz tecrübeler ışığında konuşuyor ve ispat etmeyi de taahhüt ediyorsunuz.işlerinizden (sırf bizlere faydalı olmak için) hiçbir maddi beklenti içinde olmadan zaman ayırıp burada bilgi neşretmeniz bile takdire şayandır diye düşünüyorum.çok sağolun.saygılarımla
  • Vailant Turbo tec pro için değerli görüşlerinizi alabilirmiyim...
  • güzel bilgiler varmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: ErenPaşa

Vailant Turbo tec pro için değerli görüşlerinizi alabilirmiyim...

sıcak su verimi "30c" 1dk da 9,6litre yani sıcak su verimi yüksek değil

modülasyon aralığı %35 - %100

aynı paralara premix yoğuşmalı kombiler var

premix yoğuşmalı kombileri araştırmanızı öneririm
  • Dün gece söylemiştim bu gecede resimleri paylaşacağım. Tekrar emeği geçenlere teşekkürler...

Öncelikle Kastamonu' da bakır tesisat yapan tek firma olduğu için bu firmada çok yüksek paralar çıkarttığı için bakır boru yaptırmadım onun yerine mobil sistem tercih ettim.
    Mobil sistem boruları Hakan Plastik oksijen bariyerli Pex boru, kombiden kollektöre giden boru Hakan Plastik 32' lik oksijen bariyerli boru, termostatik vanalar Danfoss marka, geri dönüş vanaları GK vana, normal vanalar ise ECA marka, by-pass vanaları K.A.S marka, petekler ise VAİRAD (DD PLUS) marka kullanıldı. Tüm vanalarda tam geçişli geniş vanalar seçildi. Kombimi zaten önce almıştım sıcak su için kullanıyordum Bosch CC modeli. Yerler 1cm ısı yalıtım malzemesi döşendikten sonra ÇAMSAN marka 8.4 mm laminat parke ile kaplandı.
    Resimleri paylaşıyorum çok olursa söyleyin sileyim. Yanlış bişey varsa uyarırsanız sevinirim.

KULLANILACAK MALZEMELERİN GETİRİLMESİ
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

EŞYALARIN TOPLANMASI ve HAZIRLIK
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

BORULARIN GEÇECEK YERLERİNİN BELİRLENMESİ ve KIRMA İŞLEMİNE BAŞLANMASI
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
    ÇIRAK FERDİ, BAŞI SIKIŞAN O' NA SESLENİYOR. TÜM YÜK OMUZLARINDA
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

BORULARIN DÖŞENMESİ ve VANALARIN BAĞLANMASI
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

KIRILAN YERLERİN KAPATILMASI, PARKELERİN DÖŞENMESİ ve DİĞER İŞLER
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

Aşağıdaki plana göre mühendisimiz hesaplama yaptı bunun neticesinde;
    Oturma odasına: 180cm, Yatak Odasına:100cm, Mutfağa:80cm, Balkona 60cm(özellikle ben istedim), Salona;140*2=280cm, Çocuk odasına:120cm, Hole 100cm ve 75cm; Banyoya:60cm, toplamda 10 metre 60cm petek kullanıldı. Kombiye uzak olan tüm petekler çapraz bağlandı, yakın peteklere by-pass vanası kullanılarak metal çubuklarla bağlandı, özellikle biray doğalgazın tavsiyesi ile çapraz bağlanan tüm peteklere tam geçişli geri dönüş vanası takıldı, kullanılmayan salona, sıcağı sevmediğimden dolayı yatak odasına ve holde ki ikinci peteğe termostatik vanalar takıldı. Çok vakit geçirdiğimiz oturma odasına oda termostatı taktırmak için kablo yerin altından döşendi. Şimdilik aklıma gelenle bunlar umarım birilerinin işine yarar.

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi t@rik -- 2 Haziran 2012; 0:21:51 >

• Kastamonu sınırlarındaki en iyi tesisat olduğuna eminim, özelden bazı şeyleri gönderdim, bu bilginiz ile emin olunki o bölgede kesin dükkan açsanız, ilk 30 a 3 ayda girersiniz, çok ufak teknik konular dışında, benzerlerine göre MÜKEMMEL olmuş, tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: belmont

Değerli dostlar , 2 sene önce aldığım demirdöküm kombi kışa girdiğimde kış konumuna getirdiğimde peteklere sıcak su gitmiyor kombi alev almıyor , servis geliyor yazboyu yaz konumunda kaldığından oluyor deyip içini açıp ufak bir müdahale edip düzeltiyor, yazında ayda 1 kez kış konumunda tutmanız gerekiyor dedi. saçma bişi olduğunu düşündüm 2 sene de iki kez bu durum oldu bende bu sene kıştan çıktık 1 ay sonra yine kış konumuna açim dedim ama durum yine aynı petekler yine alev almadı. Aradım hani sorun uzun yaz boyunca kapalı olmaktandı dedim, hemküm salladılar yine başka bişiler, "yapacak bişi yok sizin kombi böyle" diyorlar, Birkere ben bunu bizi kandırmak olarak nitelendiriyorum. Birde daha önce böyle çalışan bir kombi ne gördüm nede duydum. Bilgili arkadaşlardan bu konuda destek rica ediyorum yaptıkları küçük müdahaleyi ben yapamazmıyım servise dedim siz her ne yapıyorsanız bana anlatın yapayım dedim, yok diyor siz yapamazsınız , her seferinde servis gelip para ödemek istemiyorum. Ülkemizde düzgün çalışan birtane firma yok herşeyde mutlaka bir sorun var , yada bana denk gelmiyor.

yazın ayda 1 kez kış konumunda tutmak gerekmıyor
    yok böyle birşey
    demirdöküm servisi resmen yalan söylemiş

kış bitince kombiyi yaz konumuna alırsınız.kışa kadar böyle devam eder

normali de bu.

kombiniz demirdöküm neva mı?

Model ismini hatırlayamadım , ama zaman ayarlı olan modeli , eve gidince yazarım.

• 
Sayfa: önceki 10191020102110221023
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.