Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (787. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 785786787788789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: melodramm

quote:

Merhaba,

3 katlı triplex evim için nasıl bir kombi tavsiye edersiniz. 55 m² x 3 (Temel ölçüsüdür Kullanım alanı daha düşük)

Eve ait oda ölçüleri ve petek uzunluk bilgileri aşağıdaki gibidir.

Dahan önce "25000 Baymak Katı Yakıtlı Kazan" kullanıyordum.

Ev izmir Gaziemir de. Güney ve Batı cepheye sahip. Dış cephe 40 mm 32 dansite strafor uygulaması ile mantolanmış durumda.

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler...

-----------------------------------------------------
    16 m² 1. Salon (1,34 metre x 2 petek)
    25 m² 2. Salon (1,34 metre x 1 petek)
    12 m² Oda (1,34 metre x 1 petek)
    9 m² Mutfak (1,34 metre x 1 petek)
    9 m² Oda (1,34 metre x 1 petek)

Yardımcı olacak var mı??

Kaba bir hesapla; 135 m2 net ısıtılacak alan görünüyor. Ancak yine de her odanın, koridor-banyo ve tuvaletin net ölçüsüne bakmak gerekir.
    16 m2 lik 1. salonda 134 x2 = 268 cm petek varken, 25 m2 lik salonda sadece 134 cm petek olması ilginç! Nasıl bir ısı kaybı hesabı yapılmış anlamadım? Sanırım yapan kişi 134 cm petek anlaşması yapmış. Toplam 10,70 m. petek ve artı havlupan mı var? Bundan söz etmemişsiniz. Bence evinize yeniden bakarak detay veriniz. Birden fazla banyo ve havlupan varsa, sınırda olan petek ölçüsüne göre kombi önermek gerekecek.
    Ancak 12 m. yi geçmezse premix yoğuşmalı Bosch Classic Condense 22 kW sanırım yalıtımlı binanıza yetecektir. Alternatif olarak Ariston Clas yada Genus Premium 24 kW premix yoğuşmalı kombileri öneririm. Bence 28-30 kW ısıtma gücünde olanlara gerek olmayacaktır. Yine de evinize Ariston bayiini çağırıp sorun "24 kW mı yoksa 30 kW mı Ariston Genus Premium önerirsiniz" diye. Çünkü her 2 kapasite de bu markada var. Bosch'ta 22 kW dan sonra çok pahalı 35 kW olduğundan sizi yanıltabilirler.

Öncelikle desteğiniz için teşekkürler.

bahsi geçen 25 m² salon 3.katta bulunan ve diğer 9m² oda ile baraber ve arada herhangibir kapı mevcut değil.

O sebep ile 34 m² lik bir oda ve 2x1,34 şeklinde dikkate alınabilir. (1+1 çatı katı)

Banyolarda ise havlupan yada benzeri bir sistem yok.

Aldığım teklif ise 4500 TL (22.000 lik BOSCH yada 25.000 lik AUER)

Sadece kombi montajı yapılacak.

Bana biraz fazla geldi ve burada araştırma yapmaya karar verdim

2000 tl kombi 2500 tl montaj vs.

Desteğiniz için teşekkürler.

• Arkadaşlar Uzatma çubuklu radyatör için sizce hangisi tesisat için sağlıklı olur benim düşüncem 2. resimdeki düz vana dirsekli boru gibi geliyor veya T şeklinde düz vana lazım Bircan abi termostatigini söyledi ama düzüne rastlamadım.

https://store.donanimhaber.com/66/cf/b4/66cfb405bdc065fe09de9cf78ea90c45.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turgut -- 6 Aralık 2011; 17:31:50 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Turgut

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Arkadaşlar aşağıdaki duruma göre hangi odalara termostatik vana almalıyım ? Batı'daki kilerdeki odada modülasyonlu oda termostatı olduğunu düşünerek o odayada gereklimi ? Termostatik vanayı Danfoss alacağımhttp://www.termostatikvana.com/

Yalıtım yok
    Çift pimapen cam
    Petek ölçüleri (D.Döküm Plus)
    Yatak odası 18 m2 (Banyo yanı) = (Kuzey Cephe) 150 CM Petek = Yatmadan yatmaya kullanılıyor (Kombi ve kollektörlere yakın oda)
    Oturma odası 16.5 m2 = (Batı Cephe) 140 Cm Petek = Oturulan oda Ayrıca modülasyonlu oda termostatını bu odada mutfaga uzak olmasına rağmen (Kombiye ve kollektöre en uzak petek)
    Salon 32m2 (Kuzey Batı ) = 3 adet petek olacak = Kuzey cam altı 130 cm = Batı camlar 120cm = 100 Cm petek toplam 350CM petek (Kuzey Petek kombiye yakın)
    Mutfak 14.5m2 (Kuzey) = 120 Cm Petek = Kollektör mutfakta kombinin altında = borularda buradan mutfaktan dağılacak = (Kombi ve kollektör burada) , kollektör ile radyatör arası 1m'den daha az.
    Antre 10m2 = 100 Cm Petek kullanım alanlarının tam ortasında , dış kapı girişi (hol)
    Banyo 10m2 = 60Cm petek

az kullandığınız bir oda varsa,o odanın soğumasını önlemek adına termostatik vana takılabilir
    çünkü soğuk olan odanın soğuğu diğer odalara geçiş yapar bu da verimi düşürür
    ayrıca kombiye yakın olan bir oda hemen ısınıyorsa o odada ısıyı dengede tutabilmek için trm vana takılır
    bir oda daki vanayı siz kapatıp açacağınıza bırakın kendisi bu işi yapsın

Sayın disintegration , sizin yorumunuz ile sserin 'in yorumu biraz zıt gibi geldi ,benim fikrim modülasyonlu oda termostatı olan oda , banyo , antre ve yatak odasındaki kuzey oda hariç salon ve mutfağa termostatik vana koydurmak zira kollektör ile mutfaktaki peteğin mesafesi 50 cm civarı salon ilk petek kollektör mesafesi 2 metre diğeri ise 4 metre mesafe var . Yada oda termostatı daha bağlanmadı Kilerin yanındaki batıdaki odaya değilde salon veya antreyemi bağlatsak bu oda termostatını ne dersiniz ?

disintegration "o odanın soğumasını önlemek adına termostatik vana takılabilir" yorumunu; tamamen vana kapattığınızda oda soğur anlamında kullanmıştır. Öyle değerlendirmelisiniz.Tabi ki bir odayı soğutmamak için termostatik vana takılmaz. Termostatik vananın temel amacı; az kullanılan yada fazla güneş alan odalara giden tesisattaki sıcak suyun fazlasını ihtiyacı olan (örneğin kuzey) odalara yönlendirmesini sağlamaktır.
    Oda termostatını antreye, 150 cm yükseğe bağlatınız. Hem güneş görmez hem de ısı kaynaklarından (petek, tv vb) uzaktır.

Öncelikle hem sizin hemde disintegration 'un hızlı cevapları için teşekkür ederim. Oda termostatını antreye taktığımız zaman yaklaşık 10 metre kare alanda 100 cm lik petek var tam karşısında ve aynı zamanda dış kapının karşısına geliyor . Bu durum sistemin çalışmasını etkilermi ? Bu durumda zaten en mantıklı oturma odası ve antre , ısı dağılımında uçurum olmaması için zira yatak odası kuzey cephe diğer odalar çok fazla ısınabilir, salon kuzey batı ve 32 metre karelik bir alan ısınması güç diğer odalarla gene fark oluşacak , mutfak zaten olmaz anlamı yok oturma odası veya antre burada iyi karar vermek gerekiyor.

• quote:

Oda termostatı olan petekleri 3'e (20 derece) oda termsotatını da 22 dereceye ayarlayınız. Termosttaik vana koyduğunuz ve 20 dereceye ayarladığınız odaların kapılarını kapalı, diğer tüm odaların kapılarını açık tutunuz. Bu ısı size fazla gelirse yatarken kademeli(örneğin term.vana 18, oda term.20 derece gibi) azaltabilirsiniz.
    Oda termostatı RC25 olursa günlük program da yapılabilir. Mekanik on-off oda termosttaında veya RC10 da program yapma şansınız yok.

çok teşekkür ederim cevap için yalnız sorum şu eğer dediğiniz gibi termostatik vanayı 20 oda termostatını 22ye ayarlarsak salonda(oda termostatının ve termostatik vanaların olduğu odada sıcaklım hiç bir zaman 22 dereceye gelemicek dolayısıyla kombi sürekli yanacak. doğrumu düşünüyorum ?

• ben şahsen termostatik vanayı,
    koridorlara öneririm
    veya "çabuk ısınıyorsa" kombiye yakınsa mutfak ta olabilir.
    kullanılmayan bir odada termostatik vana takılabilir. o oda hep soğuk kalacağına term vana bunu kendisi halleder
    kişisel düşüncem böyle
  • Arkadaşlar 1000-1100 TL arasında bir kombi arıyorum. Önerileriniz neler? (hermetik)
  • quote:

koçtaş doğalgaz tesisatı yapmaya başladı
    bu haftasonu mavişehir koçtaş tan geçerken mağazanın dışında bununla ilgili reklam afişi vardı

http://www.koctas.com.tr/Kurumsal/Content.asp?TID=936

iyi bir alternatif olabilir

Anahtar teslim doğalgaz projelendirme hizmetlerimizden

İstanbul
    • Akbatı AVM
    • Beylikdüzü
    • Eyüp
    • Göztepe
    • Kartal
    • Şişli
    • Yenibosna
    Ankara
    • Ankamall
    • Çankaya
    • Eryaman
    • Gordion AVM
    İzmir
    • Bornova
    • Balçova
    • Mavişehir
    Bursa
    Eskişehir
    İzmit
    Kayseri
    mağazalarımızda yararlanabilirsiniz.

saçmalık bu kardeşim

ben 2 saat üniversitetik bilgi veriyorum, insanlara 2 tane adam gönderip 30 tl artı kdv göya keşif parası alıyorlar, koyun bolsa güden de çok olur misali, yazmış oraya bekonun en dandik kombisiyle 4 mt radyatörle 3250 tl diye bir fiyat 90 m2 dairede 3950 ye çıkardı fiyatı, anlaşmalı bizim gibi bayilere yaptırıyorlar ama ,

başka bir yazımda da belirttiğim gibi bizler herşeyi ucuz alıyorum kredi kartı çektiriyorum diye marketlerden almaya devam ettikçe bu memlekette zanaat diye bir şey kalmayacaktır.

netice benim fiyat 4000 tl
    tek tek koçtaştan önüne gelen malzemeyi buraya ddöküm öteki odaya baymak petek alarak 2450 tl para harcamış ve sırtında taşımış vatandaş, işçilik artı doğalgaz 3950 ye gelmiş toplam 34 gün sürmüş ve dandik bir kalitede olduğunu da söylememe gerek yok, çünkü ben doğalgaz kısmını yaptım,,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 6 Aralık 2011; 20:15:50 >

• quote:

Arkadaşlar Uzatma çubuklu radyatör için sizce hangisi tesisat için sağlıklı olur benim düşüncem 2. resimdeki düz vana dirsekli boru gibi geliyor veya T şeklinde düz vana lazım Bircan abi termostatigini söyledi ama düzüne rastlamadım.

turgut 2.vana merkezi sistemler için senin ucu kıvrık boru , duvara yakın hatları bırakanlar içindir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

quote:

koçtaş doğalgaz tesisatı yapmaya başladı
    bu haftasonu mavişehir koçtaş tan geçerken mağazanın dışında bununla ilgili reklam afişi vardı

http://www.koctas.com.tr/Kurumsal/Content.asp?TID=936

iyi bir alternatif olabilir

Anahtar teslim doğalgaz projelendirme hizmetlerimizden

İstanbul
    • Akbatı AVM
    • Beylikdüzü
    • Eyüp
    • Göztepe
    • Kartal
    • Şişli
    • Yenibosna
    Ankara
    • Ankamall
    • Çankaya
    • Eryaman
    • Gordion AVM
    İzmir
    • Bornova
    • Balçova
    • Mavişehir
    Bursa
    Eskişehir
    İzmit
    Kayseri
    mağazalarımızda yararlanabilirsiniz.

saçmalık bu kardeşim

ben 2 saat üniversitetik bilgi veriyorum, insanlara 2 tane adam gönderip 30 tl artı kdv göya keşif parası alıyorlar, koyun bolsa güden de çok olur misali, yazmış oraya bekonun en dandik kombisiyle 4 mt radyatörle 3250 tl diye bir fiyat 90 m2 dairede 3950 ye çıkardı fiyatı, anlaşmalı bizim gibi bayilere yaptırıyorlar ama ,

başka bir yazımda da belirttiğim gibi bizler herşeyi ucuz alıyorum kredi kartı çektiriyorum diye marketlerden almaya devam ettikçe bu memlekette zanaat diye bir şey kalmayacaktır.

netice benim fiyat 4000 tl
    tek tek koçtaştan önüne gelen malzemeyi buraya ddöküm öteki odaya baymak petek alarak 2450 tl para harcamış ve sırtında taşımış vatandaş, işçilik artı doğalgaz 3950 ye gelmiş toplam 34 gün sürmüş ve dandik bir kalitede olduğunu da söylememe gerek yok, çünkü ben doğalgaz kısmını yaptım,,,

ülkede serbest piyasa kuralları var
    işin hakkını vermezse uzun vadede tutunamaz
    bu işler böyle

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aligundes

herkese iyi akşamlar,

kombi seçimi ile ilgili olarak fikrinize ve bilginize ihtiyacım var, k.maraşta yaşıyorum, hava sıcaklık ortalamaları gündüz 5-8 ,gece 0-2 derece ( sıfırın altı'na düştüğü zamanlarda oluyor)
    evim 9.kat(son kat) GBK cepheli,140 m.kare net oturumlu,duvarlarda yalıtım var(mütahit işi yalıtım) ayrıca parke altı panetti yalıtım malzemesi (ben yaptırdım) ile döşeli.
    evimdeki petek sayısı 9 ve uzunluğu 12 metre.

buderus marka kombi alacağım ama yoğuşmalı ile hermetik arasında kararsızım, kimi yoğuşmalı (GB022 modeli) diyor,kimi hermetik (U052 modeli) diyor...ilgi ve bilgi alanım dışı olduğu için bir netlik sağlayamadım, bu özelliklerdeki bir ev için ne tür bir kombi tercih etmeliyim, uzun ve kısa vadede ne gibi avantajları olur ve extra dikkat etmem gereken ve almam gereken bir aparat varmı (oda termostatı - termostatik vana vs. )

konu ile ilgili olarak acil bilgilendirmeye ihtiyacım var,şimdiden teşekkür ederim.

140m2 net alanınız var ve evde petek boyu 12 metre
    almak istediğiniz kombiler 24 kw lıktır.
    24kw kombiler en fazla 11-12 metre peteğe kadar sıcak suyu basar.yani siz tam sınırdasınız.
    evinize tabii ki yoğuşmalı kombi daha uygun.
    bir kış mevsimi boyunca 55c ve altında ısınabilirseniz yoğuşmalı kombiden verim alırsınız
    kombiniz yoğuşma yapar ve bu da faturalanıza tasarruf olarak yansır.her faturada %20 civarında daha az para ödersiniz
    buderus u052
    bitermik eşanjörlü
    3 tam modülasyon yapabilen
    buderus'un akıllı kombi olarak adlandırdığı bir kombidir

buderus gb022 ise premix yoğuşmalı,buderus un ürün gamında en pahalı kombisidir
    ama bence fiyatı gereksizce çok pahalıdır. internette bile fiyatı 3000lira
    k.maraşta doğalgacılar bu kombiye ne kadar fiyat biçtiler bilemiyorum

buderus u052 ,nette 1650lira civarında.

bence premix yoğuşmalı kombi alın.buderus takıntınız varsa buderus alın

başka marka model önerisi isterseniz

1500-2000lira arasında buderus gb022 den aşağı kalmayacak aynı oranda performanslı çalışacak verimli kombiler önerebiliriz

para ve tercih sizin...

öncelikle ilginiz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Buderus gb022 için 2850 TL fiyat veriyorlar (kk 10 ay taksit) fiyatı hakikaten çok fazla ama kime sorsam bu ürünü söylediler(gerçi sorduğum kişilerin hepsi buderus satıcısı,oda ayrı bir konu ;)) )

buderus U052 hermetik kombi olarak geçiyor katologlarda, evime yoğuşmalı kombi almak konusunda hemfikir oldugumuza göre bana buderus yoğuşmalı kombilerden hangisini tavsiye edersiniz (k.maraşta en çok buderus kullanılıyor ve sordugum her arkadasım kurulum /servis hizmetinden çok memnun,o yüzden buderus tercih edeceğim) evime uygun yoğuşmalu buderuslardan hangisini tercih edeyim,çok müteşekkir kalacagım yardımı ve önerileriniz için.

İyi akşamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: casper77

02.11.2011-02.12.2011 tarihleri arası doğal gaz tüketimi,
    yer: Edirne
    tüketim miktarı: 263 metreküp
    tutar: 191,66

Ev m2 si Yalıtımı Kullanım şekli derecesi termostat varmı bunları da yazabilirmisiniz. Ayrıca gaz m3 ü 73 kuruşa geliyor baya pahalı. Afyonda aynı fatura 170 tl gelir.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar aşağıdaki duruma göre hangi odalara termostatik vana almalıyım ? Batı'daki kilerdeki odada modülasyonlu oda termostatı olduğunu düşünerek o odayada gereklimi ? Termostatik vanayı Danfoss alacağımhttp://www.termostatikvana.com/

Yalıtım yok
    Çift pimapen cam
    Petek ölçüleri (D.Döküm Plus)
    Yatak odası 18 m2 (Banyo yanı) = (Kuzey Cephe) 150 CM Petek = Yatmadan yatmaya kullanılıyor (Kombi ve kollektörlere yakın oda)
    Oturma odası 16.5 m2 = (Batı Cephe) 140 Cm Petek = Oturulan oda Ayrıca modülasyonlu oda termostatını bu odada mutfaga uzak olmasına rağmen (Kombiye ve kollektöre en uzak petek)
    Salon 32m2 (Kuzey Batı ) = 3 adet petek olacak = Kuzey cam altı 130 cm = Batı camlar 120cm = 100 Cm petek toplam 350CM petek (Kuzey Petek kombiye yakın)
    Mutfak 14.5m2 (Kuzey) = 120 Cm Petek = Kollektör mutfakta kombinin altında = borularda buradan mutfaktan dağılacak = (Kombi ve kollektör burada) , kollektör ile radyatör arası 1m'den daha az.
    Antre 10m2 = 100 Cm Petek kullanım alanlarının tam ortasında , dış kapı girişi (hol)
    Banyo 10m2 = 60Cm petek

az kullandığınız bir oda varsa,o odanın soğumasını önlemek adına termostatik vana takılabilir
    çünkü soğuk olan odanın soğuğu diğer odalara geçiş yapar bu da verimi düşürür
    ayrıca kombiye yakın olan bir oda hemen ısınıyorsa o odada ısıyı dengede tutabilmek için trm vana takılır
    bir oda daki vanayı siz kapatıp açacağınıza bırakın kendisi bu işi yapsın

Sayın disintegration , sizin yorumunuz ile sserin 'in yorumu biraz zıt gibi geldi ,benim fikrim modülasyonlu oda termostatı olan oda , banyo , antre ve yatak odasındaki kuzey oda hariç salon ve mutfağa termostatik vana koydurmak zira kollektör ile mutfaktaki peteğin mesafesi 50 cm civarı salon ilk petek kollektör mesafesi 2 metre diğeri ise 4 metre mesafe var . Yada oda termostatı daha bağlanmadı Kilerin yanındaki batıdaki odaya değilde salon veya antreyemi bağlatsak bu oda termostatını ne dersiniz ?

disintegration "o odanın soğumasını önlemek adına termostatik vana takılabilir" yorumunu; tamamen vana kapattığınızda oda soğur anlamında kullanmıştır. Öyle değerlendirmelisiniz.Tabi ki bir odayı soğutmamak için termostatik vana takılmaz. Termostatik vananın temel amacı; az kullanılan yada fazla güneş alan odalara giden tesisattaki sıcak suyun fazlasını ihtiyacı olan (örneğin kuzey) odalara yönlendirmesini sağlamaktır.
    Oda termostatını antreye, 150 cm yükseğe bağlatınız. Hem güneş görmez hem de ısı kaynaklarından (petek, tv vb) uzaktır.

Öncelikle hem sizin hemde disintegration 'un hızlı cevapları için teşekkür ederim. Oda termostatını antreye taktığımız zaman yaklaşık 10 metre kare alanda 100 cm lik petek var tam karşısında ve aynı zamanda dış kapının karşısına geliyor . Bu durum sistemin çalışmasını etkilermi ? Bu durumda zaten en mantıklı oturma odası ve antre , ısı dağılımında uçurum olmaması için zira yatak odası kuzey cephe diğer odalar çok fazla ısınabilir, salon kuzey batı ve 32 metre karelik bir alan ısınması güç diğer odalarla gene fark oluşacak , mutfak zaten olmaz anlamı yok oturma odası veya antre burada iyi karar vermek gerekiyor.

Oda termostatını takan usta fikir verecektir. Burdan ahkam kesmek zor. Oturma odası yada antre....

• bir de bosh classic condense hermetik yoğuşmalı kombi ile ilgili buderusla ürün karşılaştırması yapmıssınız,tabloya göre tıpkısının aynısı bir ürün bosch'unki ;)) ozaman bu ürünü buderus yerine tercih etmek daha akıllıca olacaktır, evimin özelliklerine göre (mesajda belirtmiştim) bu kombi yeterli gelir mi hocam,

son olarak;

buderus Basicplus GB012 Yoğuşmalı Kombi nasıl bir kombidir, birde balkon tipi kombi var ürün monograflarında (benim kombi yerim balkonda-dolap içinde olacak)
    offff beee evlenirken bu kadar düşünmemiştim walla,ne zor şeymiş bu kombi almak...
  • quote:

Merhaba,

3 katlı triplex evim için nasıl bir kombi tavsiye edersiniz. 55 m² x 3 (Temel ölçüsüdür Kullanım alanı daha düşük)

Eve ait oda ölçüleri ve petek uzunluk bilgileri aşağıdaki gibidir.

Dahan önce "25000 Baymak Katı Yakıtlı Kazan" kullanıyordum.

Ev izmir Gaziemir de. Güney ve Batı cepheye sahip. Dış cephe 40 mm 32 dansite strafor uygulaması ile mantolanmış durumda.

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler...

16 m² 1. Salon (1,34 metre x 2 petek)
    25 m² 2. Salon (1,34 metre x 1 petek)
    12 m² Oda (1,34 metre x 1 petek)
    9 m² Mutfak (1,34 metre x 1 petek)

Kombi gücü konusunda cevabı kendiniz yazmışsınız 25 binlik kullanıyormuşsunuz yine eşdeğer güçte kombi alın 30 kw 26000 kcal olanlardan düşük yani 24 kw bir kombi alırsanız belki ısıtır ama riske girmenize değmez 1 ay sonra buraya acaba değiştirirlermi diye yazarsınız yakıtta kaybınız olmaz.

F/P ürünlerinden birkaç tane yazıyorum yalıtım varmış yoğuşmalı kombiyle iyi tasarruf edersiniz.

Eca Confeo premiks 30 kw ben bu model kombinin 24 kw sini kullanıyorum özellikle yakıttan çok memnunum, çevremde kullananlarda memnun

Ariston Genus Premium 30 kw program saatlidir, termostat almıyacaksanız bu özelliği işinize yarar belirleyeceğiniz saatlerde yanar.

DD Nitromiks 29 kw buda şikayetsizuygun fiyatlı bir ürün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 7 Aralık 2011; 9:23:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

quote:

Arkadaşlar Uzatma çubuklu radyatör için sizce hangisi tesisat için sağlıklı olur benim düşüncem 2. resimdeki düz vana dirsekli boru gibi geliyor veya T şeklinde düz vana lazım Bircan abi termostatigini söyledi ama düzüne rastlamadım.

turgut 2.vana merkezi sistemler için senin ucu kıvrık boru , duvara yakın hatları bırakanlar içindir.

Anladım abi yani 1. vana ve 1. uzatma borusu kullanmalıyım düz dirseksiz , krom uzatmada var ama boyalı daha güzel duruyor gibi. Benim usta dirsekli olandan kullanacağız dedi iyiki sormuşum , bence izmirde olanlar çok şanşlı yukarıdaki koçtaş muhabbetine itafen söylüyorum Bircan abi ve bu işi yapan firmalarla çalışma alternatifleri var küçük şehirler için bu süreç tam bir işkence ya forumu hiç okumuyacaksın kendini ustalara teslim edeceksin yada öğrendiğin kadarı ile yönlendireceksin buda sıkıntılı bir süreçin başlangıcı demek.

• arkadaslar herkese kolay gelsin iyi forumlar benim sorum veya sorunum yeni bir eve tasınıyorum evin içinde petek tesisatı var ama petek ve kombisi yok

evin özellikleri ev kocaeli gebzede kuzey/ batı cepheli yeni yapılmıs mantolama yok brüt 100 m2 ters duplex kapıdan girince direk mutfağa giriyosun 19 m2 yanında salon 23 m2 mtfaktan aşağı inen merdiven var aşağıda yatak odası 10m2 yanında banyo 3,5m2 oturma odası 17m2 holde yaklasık 3,5 m2 petek yeri yok
    yani;

mutfak 19m2 (bir duvarı kuzeye bakıyo diğer duvarlar kapalı )
    salon 23m2 (kuzey tarafında 2 cam ve batıya bakan kısmında 1cam diğer duvarlar mutfak ve komsu daire)
    y.odası 10m2 (bir duvarı kuzeye bakıyo 1cam diğer duvarlar kapalı)
    banyo+wc 3,5m2 (bir duvarı kuzeye bakıyo diğer duvarlar kapalı)
    o.odası 17m2 (kuzey ve batıya bakıyor diğer duvar banyo ve komsu daire kuzeye bakan duvarda bir cam var ama acılmıyo bahçeye acılan kapı var batıda ise 1cam var)
    koridor 3.5 m2(petek yok koydurtmalımıyım)

şimdi ilk önceliğim d.d plus radyatör almak ısı hesaplarına göre petekleri ve kombiyi kaç kw almalıyım ısı kaybım ne olur kombi yeri mutfakta 4 tane boru vardı yanılmıyosam galiba mobil sistem değil
    yoğuşmalımı hermatık kombi mi bu evde kazan sıcaklığı düşük tutarak ısınabilirmiyim kombinin yoğusma yapması için .5- 5.5 metre petek yetermi salonu normalde kısın hiç kullnmıyoruz o yüzden kullanmıyacam oda termostadını mutfağa koymayı düşünüyorum çünkü o.odası alt katta en sonda yani kombiye en uzak yerde

kombi + modülasyonlu kablolu oda termostadı düşündüğüm kombiler,

hermatik : ferroli ferasy---
    yoğusmalı : ariston clas premium arasında kaldım yanlız yoguşmalı kombi için gider lazım balkon yok evde lavobonun altından bağlantı olurmu yada kombinin altına kova koysam cıkan suyu wc döksem mümkünmüdür dösenen borular oksijen bariyerlide olmayabilir nasıl anlayabilirim eğer oksijen bariyerlide değilse yağuşmalı koombiden vazgecip hermatikmi almalıyım.

bu konularda bana yardımcı olup yönlendirirseniz cok sevinirim teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

anladım çok teşekkür ederim ayrııntılı bilgi için hatta ben oda termostatıda varmı diye sormayı unutmuştum onuda söylemişsiniz ve sanırım onunda faydasını gördünüz? bende ilk yakışım geçen aydı acemilikten biraz fazla oynadım 2 kez 1 saat 75 c de yaktım sonra 15 gün 46 c civarı,13 günde 40 c de yaktım 168 tl geldi hepsi dahil. termostat yok ev yalıtımlı 4. kat yani üstüm çatı etrafım açık tepede bir sitedeyim yani ev 3 cepheli ve kışın oldukça rüzgarlı tepe olunca. gerçi camlar çift cam ama 15 yıllık pimapen az çok kaçırıyor hava buna rağmen 23 ila 22.9 c her oda. net alan 120 m2 şuan kombbi 40 c de iyi ısıtıyor ilerde bakıcaz hava durumuna göre artık ne olur bilmem ama termostat almayı düşünüyorum sanırım siz memnunsunuz termostat ile kulanımdan? artı haklısınız çocuk olunca kapamak olmuyor yavrucaklar hasta olunca o lanet ilaçları dayyıyor doktor en berbatıda antibiyotik neyse bende hiç kapatmıyorum hep 40 c de umarım havalarda aşırı soğumazda böye çıkarız yaza tekrar teşekkürler

Faturanın geldiği dönemde termostat yoktu alalı 1 hafta oldu gözlemlediğim kadarıyla yakıtta pek fark etmiyor ama gündüz güneş çıkınca hava ılıdığı zaman boşuna çalışmıyor ancak kombi termostatla biraz yüksek dereceye ayarlı olduğu için gündüz yaptığı tasarrufu gece harcıyor yakıtta pek bişey değişmiyor birde dereceyi ayarlamak için sabah akşam kombiyle tokalaşmıyorsunuz

Termostatsız kullanımda sürekli ısıtıldığı için merkiz sistem kaloriferi gibi evde oluşan ısı daha sabitti zaten kombi petek dünüş suyuna göre çalıştığı için bir nevi termostat gibi hava sıcak olunca peteklerdeki suda hemen soğumuyordu kombi daha geç devreye giriyordu. Neyse termostatsızda memnundum şimdide memnunum. Fatura gelince belli olur durum.

aslında bende öyle düşünüyorum termostat yokken tesisata göre çalşan kombi ısıyı ve petek ısılarını sabit tutuyor ve dediğiniz gibi evde ısı sabit kalıyor. ama termostat olunca ev ısısına göre çalışacak ve benim ev kolay soğumuyor yani petekler soğusada derece zor düşüyor. sonuçtada termostatı takınca umarım önceki ısınma şeklini aramam ve daha fazla yakmaz gaz,çünkü ısı geç düşünce petekler soğuyunca ısıtmak için baya yanar heralde umarım yanlışımdır yani bence bu oda termostatı kombiyi dinlendirmeye yarıyor birazda. sanırımda az yakıtada fazla katkısı yok gibi şimdi kafam biraz karıştı kombi dinlensin diye alsammı termostatı? yoksa böylemi devam edeyim kararsız kaldım sizce almaya değermi oda termostatı? artı alırsam hole takıcam daha uygun geliyor hol. neyse oda termostatlı faturanızı paylaşırsanız baya faydası olur bana görüşmek üzere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 7 Aralık 2011; 2:33:53 >

• General HT 300 termostatı ariston genusa nasıl bağlarım? Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Teşekkür ederim.
  • yok mu bilgisi olan yahu??

yoğuşmalı kombi su gider borusunun duvar altından gömme gitmesinin denetimlerde bir sakıncası oluyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aligundes

bir de bosh classic condense hermetik yoğuşmalı kombi ile ilgili buderusla ürün karşılaştırması yapmıssınız,tabloya göre tıpkısının aynısı bir ürün bosch'unki ;)) ozaman bu ürünü buderus yerine tercih etmek daha akıllıca olacaktır, evimin özelliklerine göre (mesajda belirtmiştim) bu kombi yeterli gelir mi hocam,

son olarak;

buderus Basicplus GB012 Yoğuşmalı Kombi nasıl bir kombidir, birde balkon tipi kombi var ürün monograflarında (benim kombi yerim balkonda-dolap içinde olacak)
    offff beee evlenirken bu kadar düşünmemiştim walla,ne zor şeymiş bu kombi almak...

buderus gb012,condense yoğuşmalı
    ilk tercihiniz premix yoğuşmalı olsun
    bosch classic condense
    eca confeo premix s
    ariston clas premium
    demirdöküm nitromix....gibi

• 
Sayfa: önceki 785786787788789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.