Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (703. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 701702703704705
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: De-Niro

Hocam tabiki sözünüze güveniyorum. Ama işte araştırmak istiyorum son karara dek:) Buderus'u da çok övüyorlar hocam. Senin önerdiğin modeli. Babam da VIESMANN en iyisidir diyor. Sanki doğalgaz mühendisi mübarek:)

Buderus GB022, Viessmann Vitodens 100, Vaillant 296/3-5 bana göre premix kombilerin en iyi başlangıç modelleridir. Her ne kadar aynıdır desem de bu üçlünün içinden hangisi deseniz Vaillant 296/3-5 i tercih ederdim.
    disintegration, Buderus, babanız Viessmann, ben de Vaillant diyorum. 3 ü de aynı kalitede olsa da herkesin farklı bir tercihi olabiliyor.
  • Sevgili üstadlar;
    1-2 ay öncesine kadar en iyi F/P yoğuşmalı kombilerin başında Bosch Classic Condense geliyordu ancak şu son zamlardan sonra yerini ECA Confeo Premix'e mi kaptırdı ne dersiniz?

Sizce şu son fiyatları göz önüne aldığınızda en iyi F/P oranına sahip premix yoğuşmalı kombi hangisi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: drmert

Sevgili üstadlar;
    1-2 ay öncesine kadar en iyi F/P yoğuşmalı kombilerin başında Bosch Classic Condense geliyordu ancak şu son zamlardan sonra yerini ECA Confeo Premix'e mi kaptırdı ne dersiniz?

Sizce şu son fiyatları göz önüne aldığınızda en iyi F/P oranına sahip premix yoğuşmalı kombi hangisi?

bence
    bu alanda hala 1 numara ariston clas premium geliyor. 1500 lira fiyat diliminde bu kadar performanslı başka kombi yok
    hem fan modülasyonlu
    hem premix yoğuşmalı
    hem sedbuk a belgeli
    hem oda sıcaklığında modülasyon yapabiliyor
    hem büyük kapasiteli paslanmaz çelik eşanjörlü
    en önemlisi de sorunsuz bir kombi olması.şimdiye kadar şikayetini görmedim,duymadım
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

sonrasında popülerleşmeye başlayan yeni bir kombi olan demirdöküm nitromix geliyor bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 30 Ekim 2011; 15:18:25 >

• dostlar benim durum biraz karışık, yardımınza ihtiyacım var. evvela evin durumundan biraz bahsedeyim.
    net 120 m2 civarı bişey ev ve eski tip döküm -toplam 6.5 mt- civarı radyatör mevcut.
    eski -yaklaşık 10 yıllık kombimiz- su tahliysinden su kaçırıyordu ve servis kazanı delik 500 tl fiyatı var deyince, ben ufak ufak yeni makine arayışına girdim.
    fakat sağolsun babam her zamanki gibi işgüzarlık edip, kendince işi halletmiş ve arçelik dgk y 24 db model kombi almış taktırmış bile.
    bakınız,
    http://www.arcelik.com.tr/urun_detay.aspx?kat=542&urn=1569&lang=tr-TR
    ben bu süreçten haber değildim ve bu saatten sonra kombiyi değiştirebilir miyim bilmiyorum.
    nitekim pek garip şeyler yaşadım şimdiden. aynı eski bozulan kombide olduğu gibi alet su damlatıyor. adam da bunun normal olduğunu -aynı lavabolardaki gibi- gider yapılacağını falan söylemiş ve pzts. gününe randevu vermiş. bunun tüm yoğuşmalı kombilerde böyle olduğunu söyleyerek.
    artı sıcak su derecesini ayarlıyorum -max bilmem kaç derece- falan diye, sonra musluğu bi açıyorum 80 dereceye kadar sıcak su yapıyor.
    bana bu tesisatçılar arçelik servisi falan zerre kadar güven vermiyor. onun için göz göre göre keklenmek istemiyorum.
    şimdilik gözlemlerim bu kadar uzman arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum..
    saygılar...

• ariston 2 tane yeni model kombi piyasaya sürdü
    ariston egis plus ve ariston matis

• quote:

Orijinalden alıntı: id850520

dostlar benim durum biraz karışık, yardımınza ihtiyacım var. evvela evin durumundan biraz bahsedeyim.
    net 120 m2 civarı bişey ev ve eski tip döküm -toplam 6.5 mt- civarı radyatör mevcut.
    eski -yaklaşık 10 yıllık kombimiz- su tahliysinden su kaçırıyordu ve servis kazanı delik 500 tl fiyatı var deyince, ben ufak ufak yeni makine arayışına girdim.
    fakat sağolsun babam her zamanki gibi işgüzarlık edip, kendince işi halletmiş ve arçelik dgk y 24 db model kombi almış taktırmış bile.
    bakınız,
    http://www.arcelik.com.tr/urun_detay.aspx?kat=542&urn=1569&lang=tr-TR
    ben bu süreçten haber değildim ve bu saatten sonra kombiyi değiştirebilir miyim bilmiyorum.
    nitekim pek garip şeyler yaşadım şimdiden. aynı eski bozulan kombide olduğu gibi alet su damlatıyor. adam da bunun normal olduğunu -aynı lavabolardaki gibi- gider yapılacağını falan söylemiş ve pzts. gününe randevu vermiş. bunun tüm yoğuşmalı kombilerde böyle olduğunu söyleyerek.
    artı sıcak su derecesini ayarlıyorum -max bilmem kaç derece- falan diye, sonra musluğu bi açıyorum 80 dereceye kadar sıcak su yapıyor.
    bana bu tesisatçılar arçelik servisi falan zerre kadar güven vermiyor. onun için göz göre göre keklenmek istemiyorum.
    şimdilik gözlemlerim bu kadar uzman arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum..
    saygılar...

aldığınız kombi yoğuşmalı kombiyse
    klima gibi su üretir ve bunu tahliye etmesi gerekir
    bu kombinin yoğuşma borusu nerde? su gideri gibi bir yere monte ettirdiniz mi
    çünkü kombi çalıştıgı sürece sürekli su üretecek

• dostum linki verdiğim yoğuşmalı kombi.evet.
    adam aleti takmış, igdaş tan mühendis gelip bilmem ne yapacak, masrafı da siz karşılayacaksınız, ve de tesisatçı gider yapacak vs.,o vakte kadar da altına kova koyun demiş.
    bu aletin genel anlamda kaliyesi performansı falan -tüketim değerleri tabi ki- nasıldır. ne dersiniz
  • Arkadaşlar Merhaba
    120 metre kare bir daireye sahibim yeni doğalgaz tesisatı döşeteceğim ve yeni bir kombi alacağım kombi konusunda ECA Proteus ve Ariston arasında kaldım. Gerçi ECA ya daha yakınım analog olan modeline. Kombi çift eşanjörlü ve 20000 lik. Tesisatımda 8 yada 9 metrelik alfen petek kullanılacak ama önemli soru akıllı boru denilen bir sistem bu sistem faydalımı plastik mi tercihh etmeliyim. Akıllı boru folyolu doğal gaz borusu ve 90 derecelik plastik ekler kullanılacağı yerde 65 70 derecelik açılarla dönemeçleri dolaşabilmekte. Akıllı boru hakkında bana bilgi verebilecek biri var mı fiyat aldığım firmalar arasında sadece bu tesisat sorusu kaldı aklımda. Lütfen acil bilgi artık rüyalarıma giriyor :) Teşekkürler...
  • Yoğuşmalı olan ve olmayan arasında % kaç tasarruf farkı vardır sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canturkkara

quote:

Orijinalden alıntı: elsaleh

selam arkadaşlar.
    Bende bugün 120 mt2 lik evime DemirDöküm Atron aldım. Aslında aklımda ECA Confeo Plus vardı fakat sonradan karar değiştirdim. Bu henüz yeni bir kombi olduğu için hiç te hakkında kullanıcı yorumu bulunmuyor. Bu kombiden alan, kullanan arkadaslar var mı acaba şimdiye kadar? bende kullandıkça yorumlarım kombiy, bakalım inşallah hayırlısı olur

DemirDöküm Atron aldım demiş arkadaşımız hayırlısı olsun lakin ben 1 aydır araştırıyorum doğru kombiyi bulmaya hala kara verememişken bu ne cesarettirki hakkında hiç yorum yapılmayan bir ürünü tercih etmiş arkadaşımız tebrik ederim kendisini.

selamlar. Bende yaklaşık bir aydır araştırıyorum ve farkettim ki araştırdıkça aklım karışıyor. En son ECA Confeo Plus yada DD nitron alıcam diyip çıktım evden, Danışman nitron modeli eskidi artık yeni atron çıktı dedi özelliklerini falan anlattı ve ben de onu tercih ettim. Çünkü ECA Confeo Plus için de eleştiren var öven var, DD içinde eleştiren var öven var. Aslında hepsi için.. Kombinin iyi performans verebilmesi için bir çok neden var takdir edersiniz ki, tesisat vs. birazda şans işi ve ben atronu tercih ettim inşallah hayırlısı olur. Sizede tavsiyem, çok fazla kafa yormaya gerek yok. Sonuçta kombi bu sorunluda olabilir, sorunsuzda olabilir, evin tesisatının bunda önemli rolü olduğu gibi daha anlamadığım bir çok konu olduğunun farkındayım. İnanın buralarda yorumlar okudukça aklınız iyice karışacak, tabiki okumayn demiyorum okuyun ama çokta sorunsuz bir kombi modeli aramayın, yani illaki sorun var diyen her kombi modeli için çıkıyor. Siz genel yorumları okuyun inceleyin araştırın ve bütçenize en uygun kombinizi seçin, inşallah hayırlısı olur hepimiz için.

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: elsaleh

selam arkadaşlar.
    Bende bugün 120 mt2 lik evime DemirDöküm Atron aldım. Aslında aklımda ECA Confeo Plus vardı fakat sonradan karar değiştirdim. Bu henüz yeni bir kombi olduğu için hiç te hakkında kullanıcı yorumu bulunmuyor. Bu kombiden alan, kullanan arkadaslar var mı acaba şimdiye kadar? bende kullandıkça yorumlarım kombiy, bakalım inşallah hayırlısı olur

atron çok ama çok yeni bir kombi
    tabii ki kullanıcı yorumları bulamazsınız.kombiyi almışsınız
    bize de hayırlı olsun demek düşer
    hayırlı olsun

Teşekkür ederim. Ben yorumlarımı burada paylaşacağım. Şu anlık tek yorumum, gerçekten şık bir tasarımı var ve ses yalıtımı kullanılmış:) performans bilgilerini de zamanla burada paylaşırım.iyi forumlar

• arkadaşlar Arkadaşlar Ankara ahlatlıbel 90 m kare üzerine kurulu 3 katlı (2 kat + çatı katı) 240 metre kare olan bir triplex müstakil evim var.
    Ferroli Econcept Tech 35c
    Alt katta 5 petek orta katta 8 petek üst katta 3 petek bulunmaktadır. Demirdöküm plas petek 21 metre

2 katta 3 petek ve 3 katta 2 petek bunlar 2 metreye yakın uzun petekler tesisatcı tarafından sıcak soğuga soguk sıcağa ters bağlanmış yanlışlıkla dolayısı ile sıcak su peteğe alttan gidiyor. evdeki diğer petekler dogru bağlanmış. dolayısı ile bu peteklerin üstleri ısınıyor alttları ısınmıyor. kombi 24 saat çalışıyor ama durum aynı. sorum şu

1. Yanlış bağlantıdan bu kadar ısınmamazlık olur mu? yoksa 21 metre peteği kombi çeviremiyor mu
    2. petek bağlantılarını düzeltircem durum düzelir mi
    3. kombi 30 c de yaktığım zaman çok az ısıtıyor. en az 35 ideali 40 c gibi gözüküyor. gece dışarısı sıfır dereceyi buluyor araba camları buz tutmuş. gündüz 10-14 civarında sıcaklık var. günde haftada 80 metreküp yakıyor ama kışın soguklarda 160 metreküpü bulur bence. oda bana 160*0,8=125 tl ayda 125*4=500 tl demek bu para çok ama yapacak bir şey yok.
    4. kombi yakıt sarfiyatı 2,96 saatteki metreküpü
    5.evin kuzey tarafındaki odalar ile diğer odalara arasında sıcaklık farkı cok fazla ne yapmam lazım. alt kat 20 derece orta kat 19 derece üst kat 19 derece kuzey odalar ise 17 felan

• quote:

Sevgili üstadlar;

Bana göre yine, sağlanan faydaya göre fiyatı en düşük premix yoğuşmalı kombi Bosch Classic Condense.
    Nedenine gelince; Bosch, Buderus'u satın aldıktan sonra teknolojisini ve servislerini de (Isısan Buderus) kullanmaya başladı.
    Bosch Classic Condense, Buderus GB042 modelinin bire bir kopyası gibi (genleşme tankı hariç). Aralarındaki fiyat farkına bakılırsa alınmayacak model değil.
    32-36 db sessiz çalışmasıyla diğer ses düzeyini belirtemeyen emsal kombilere göre bence çok özeldir.
    18.750 kcal/h (22 kW) gücü ile 12 m. ye kadar peteği besler, 150 m2 net alanı ısıtabilir. 24 kW gücündeki kombilere göre düşük yakıt harcamasıyla, 150 m2 den az evlere çok daha iyi seçimdir.
    Tasarruf için her koşulda Bosch FR10 modülasyonlu oda termostatı ile kullanılmalıdır. Max kombi çıkış suyu sıcaklığı 55 derece, kullanım suyu sıcaklığı 45 dereceye ayarlanmalıdır.
    Tercih, kişiden kişiye değişebilir tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 30 Ekim 2011; 10:09:07 >

• Arkadaşlar Merhaba
    120 metre kare bir daireye sahibim yeni doğalgaz tesisatı döşeteceğim ve yeni bir kombi alacağım kombi konusunda ECA Proteus ve Ariston arasında kaldım. Gerçi ECA ya daha yakınım analog olan modeline. Kombi çift eşanjörlü ve 20000 lik. Tesisatımda 8 yada 9 metrelik alfen petek kullanılacak ama önemli soru akıllı boru denilen bir sistem bu sistem faydalımı plastik mi tercihh etmeliyim. Akıllı boru folyolu doğal gaz borusu ve 90 derecelik plastik ekler kullanılacağı yerde 65 70 derecelik açılarla dönemeçleri dolaşabilmekte. Akıllı boru hakkında bana bilgi verebilecek biri var mı fiyat aldığım firmalar arasında sadece bu tesisat sorusu kaldı aklımda. Lütfen acil bilgi artık rüyalarıma giriyor :) Teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: alio6

arkadaşlar Arkadaşlar Ankara ahlatlıbel 90 m kare üzerine kurulu 3 katlı (2 kat + çatı katı) 240 metre kare olan bir triplex müstakil evim var.
    Ferroli Econcept Tech 35c
    Alt katta 5 petek orta katta 8 petek üst katta 3 petek bulunmaktadır. Demirdöküm plas petek 21 metre

2 katta 3 petek ve 3 katta 2 petek bunlar 2 metreye yakın uzun petekler tesisatcı tarafından sıcak soğuga soguk sıcağa ters bağlanmış yanlışlıkla dolayısı ile sıcak su peteğe alttan gidiyor. evdeki diğer petekler dogru bağlanmış. dolayısı ile bu peteklerin üstleri ısınıyor alttları ısınmıyor. kombi 24 saat çalışıyor ama durum aynı. sorum şu

1. Yanlış bağlantıdan bu kadar ısınmamazlık olur mu? yoksa 21 metre peteği kombi çeviremiyor mu
    2. petek bağlantılarını düzeltircem durum düzelir mi
    3. kombi 30 c de yaktığım zaman çok az ısıtıyor. en az 35 ideali 40 c gibi gözüküyor. gece dışarısı sıfır dereceyi buluyor araba camları buz tutmuş. gündüz 10-14 civarında sıcaklık var. günde haftada 80 metreküp yakıyor ama kışın soguklarda 160 metreküpü bulur bence. oda bana 160*0,8=125 tl ayda 125*4=500 tl demek bu para çok ama yapacak bir şey yok.
    4. kombi yakıt sarfiyatı 2,96 saatteki metreküpü
    5.evin kuzey tarafındaki odalar ile diğer odalara arasında sıcaklık farkı cok fazla ne yapmam lazım. alt kat 20 derece orta kat 19 derece üst kat 19 derece kuzey odalar ise 17 felan

1- En doğru bağlantı; sıcak su girişi üstten, çıkışı ters yönden ve alttan olmalıdır. Tabi ki hatalı bağlantı etkili olur.
    2- Başka sorun yoksa büyük olasılıkla düzelir.
    3- Romeo RF kablosuz oda termostatı ile kullanın. Oda termostatını yaşadığınız odada bulundurun. Gerekirse yatarken yatak odasına taşıyın. Max kombi çıkış suyu sıcaklığını 55 dereceye ayarlatın. En ideali budur. Havalar sıcak ise ve istenen oda ısısına yaklaştığında; modülasyonlu Romeo RF oda termostatı, kombinin azami yanma ısısını örneğin 40 dereceye düşürür.
    4- Az kullanılan ve fazla güneş alan odalara temostatik vana koydurun ve 3'e ayarlayın. Yada sıcak su girişini tam kapatıp 1 tur açın.
    5- Bu kadar geniş bir evi, soğuk havalarda ayda 300 m3 (günde 10 m3) ile ısıtması normaldir. Ya küçük ev az ısıtma maliyeti, yada tersi.
    Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: id850520

dostum linki verdiğim yoğuşmalı kombi.evet.
    adam aleti takmış, igdaş tan mühendis gelip bilmem ne yapacak, masrafı da siz karşılayacaksınız, ve de tesisatçı gider yapacak vs.,o vakte kadar da altına kova koyun demiş.
    bu aletin genel anlamda kaliyesi performansı falan -tüketim değerleri tabi ki- nasıldır. ne dersiniz

arçelik ve beko
    kombilerini fason olarak baymaka ürettiriyordu
    kombi kalitesi için birşey diyemem
    madem kombiyi aldınız.su gideri yaptırmanız gerekir.kombinin bulunduğu yerde mümkünse tabii
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stranges

Yoğuşmalı olan ve olmayan arasında % kaç tasarruf farkı vardır sizce?

100 m2 evde 6,5-7 m. petek olması koşuluyla % 20 tasarruf sağlayabilirsiniz.
    Modülasyonlu yada modülasyonsuz oda termostatı ile tasarruf biraz daha artar.
    Kombiyi aralıklı saatlerde yakacaksanız oda termostatı yerine timer kullanın. Çünkü beklenen tasarrufu sağlamayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: duygusaladrenalin

Arkadaşlar Merhaba

8-9 metre petek olacak ve hala yoğuşmalı almayacaksınız, kusura bakmayın siz çok zenginsiniz demektir. yazdığınız modellerdeki kombilerde piyasadaki en ucuz ve baz modeller, akıllı boru sistemi kurulu evde çok hasar verir, direkleri kırıyorlar, boruyu gömemedikleri için, yere yatırıp binanın görünümünü rezil ediyorlar, bir de balkona kombiyi koyup altı açık küçük bir dolap ile alüminyum esaslı boruyu izole etmeden döşedikleri zaman yemede yanında yat.

izmir gibi ortamda 250 tl yakıt parası getittiriyor firmalar bu tip işlere...

varsa bakır boru yoksa, dizayn folyolu ama kombi alt vanaları metal olmak şartıyla, 1/2 " boruyu sadece rad. girişlerine koydurtun, 1.5 mt ve üzeri petekleri çapraz bağlatın.

bütçeniz uygunsa en azından çift eşanjörlü daha iyi modellere geçin.dd.plus ve kardeşi vairad piyasanın en iyi petekleridir.

unutmayın baştan 1500 tl dan kaçarsanız bu cebinizden 15000 tl olarak çıkacaktır.

anolog kombi devri kapandı artık, yakılan gaz miktarına göre hava debisini hatta pompa debisini ayarlayan arızasını söyleyen computer esaslı makinalar her zaman size fayda sağlar.

Dd.nitromix öneririm, ama iyi bir drenaj yaparsanız, üstte bir arkadaş kova ile topladıklarını söyledi asitli suyu pes demiyorum, çünkü cehalet her zaman bizim ülkemizin birinci sorunu olmaya devam ediyor.

saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 30 Ekim 2011; 10:28:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: duygusaladrenalin

Arkadaşlar Merhaba

eca proteus tan uzak durun,sıcak su sabitlemede sorunlar yaşanıyor bu kombide
    eca alacaksanız eca confeo plus alın
    boru tercihinde ise
    alüminyum folyolu boru
    http://www.firat.com/sicak-soguk-su-boru-sistemleri/pprc-folyolu-boru

ve dizayn oksi plus gibi oksijen geçirgenliği az olan boru cinslerini tercih edin

http://www.dizayngrup.com/index.php?option=com_content&view=article&id=137:dzayn-oxy-plus-komb-borusu&catid=59:ust-yapi-urun-grubu-iceik&Itemid=182

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Sevgili üstadlar;

Bana göre yine, sağlanan faydaya göre fiyatı en düşük premix yoğuşmalı kombi Bosch Classic Condense.
    Nedenine gelince; Bosch, Buderus'u satın aldıktan sonra teknolojisini ve servislerini de (Isısan Buderus) kullanmaya başladı.
    Bosch Classic Condense, Buderus GB042 modelinin bire bir kopyası gibi (genleşme tankı hariç). Aralarındaki fiyat farkına bakılırsa alınmayacak model değil.
    32-36 db sessiz çalışmasıyla diğer ses düzeyini belirtemeyen emsal kombilere göre bence çok özeldir.
    18.750 kcal/h (22 kW) gücü ile 12 m. ye kadar peteği besler, 150 m2 net alanı ısıtabilir. 24 kW gücündeki kombilere göre düşük yakıt harcamasıyla, 150 m2 den az evlere çok daha iyi seçimdir.
    Tasarruf için her koşulda Bosch FR10 modülasyonlu oda termostatı ile kullanılmalıdır. Max kombi çıkış suyu sıcaklığı 55 derece, kullanım suyu sıcaklığı 45 dereceye ayarlanmalıdır.
    Tercih, kişiden kişiye değişebilir tabi.

Sn sserin
    Bosch condense 2000w için görüşleriniz nedir? BOSCH TRZ 2000 Oda Termostatı fiyat 1600 TL sizce uygunmudur?

• 
Sayfa: önceki 701702703704705
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.