Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (649. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.427
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 647648649650651
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    130 m2 net oturmalı 1. katta (ara kat) daireme bacalı kombiyi söktürüp, yoğuşmalı kombi taktırmak istiyorum. E.C.A Confeo Premix Yoğuşmalı 24 kw lık kombi yi düşünüyorum. Acaba bu kombiyi bilen veya kullanan varsa önerilerini alabilirmiyim.
    İlginiz için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: livingston

quote:

Orijinalden alıntı: CarpeNoctem

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: CarpeNoctem

Ufak bir soru daha sormak istiyorum. Tesisat borusunun parke altında yere gömülü olmasının bir dezavantajı var mıdır?

Bu arada yardımcı olan arkadaşlara sonsuz teşekkürler. Son kararı verdim ve önerileri de göz önüne alarak, son bir pazarlık çırpınışı ve karşıdaki muhattaba güven hissi besleyerek Bosch classic silver modeli için anlaşmaya vardım. İlk etapta kablolu basit oda termosatı ile kullanma şansım varken, elim bollaştığında dijital programlı kablosuz termostatla da kullanım avantajı sağladığını gördüm. Sanırım tavsiyelere uygun bir tercih yaptım. Teşekkürler herkese.

tesisat borusu parke altındaysa ve evde kollektörlü sistem varsa dezavantaj değil
    avantajdır.petekler daha cabuk ısınır.su sirkülasyonu daha iyi olur.yakıttan bile az da olsa tasarrufunuz olur

kollektörlü sistemde her kattaki bir grup radyatör tek kolondan beslenir. Her katta gidiş ve dönüşe , bağlanacak radyatör sayısı kadar giriş-çıkışı olan gidiş ve dönüş kollektörü konulur. Kollektör kelime anlamı olarak toplayıcı demektir. Yani tek kaynaktan çıkan bir akışkanın birden fazla kola hız-basınç dengesi bozulmayacak şekide ayrılmasını yada birçok kaynaktan gelen akışkanları tek çıkış için birleşmesini sağlayan bir elemandır.

Öncelikle hızlı cevap için teşekkür ederim,

Peki, bahsettiğiniz sistem değil de, klasik kombi tesisatının olduğu tek bir dairede boruların parke altına alınması hakkında ne düşünürsünüz?

Tesisatın şap altına gömülmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Şap altına döşenen tesisat her zaman hem daha kısa hemde daha az ek parça kullanarak çekilir.

Bunun yanı sıra Sıva üstü döşenen tesisat hattı

1: Daha uzundur
    2: Daha fazla dirsek kullanılır.
    3: Evinizde çirkin bir görüntü oluşturur.
    4: Temizlemesi uğraştırıcıdır.
    5: zamanla kelepçe aralarında sarkma ve köşelerde kısalma görülür.
    6: Oluşturduğu hacimden dolayı odalara yerleştirdiğiniz eşyalar duvara tam yanaşmaz.
    7: Yukarıdakileri zamanla tecrübe edindikten sonra mutlak bir gün tekrar masraf edip şap altı tesisat çektirsiniz.

Saygılarımla.

Bu dezavantajlara katılmakla birlikte, şap altı boru döşenirken mutlaka boruları izole edin. Taş yünü, cam yünü artık ne kullanırsanız kullanın borularınızı direk betona gömmeyin. Böyle olduğu zaman katı cisimlerde temas ile iletim çabuk olduğundan kombiniz önce döşediğiniz borular vasıtasıyla zeminde geçtiği betonu ısıtıyor ve ılıklaşan su peteklerinizi ısıtmaya gidiyor.. Bunu yaparken de sıcak ve soğuk borusunu bir araya bitiştirip ikisini bir izole malzemesi ile sarmayın, bu seferde kombiden gelen sıcak su peteğe giderken soğuk dönüş suyunu ısıtır, peteğe ılıyarak gider, siz de petekler iyi ısınsın diye kazan sıcaklığını arttırırsınız gereksiz sarfiyat olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: sherefff

merhaba arkadaşlar 140m2 bir eve doğalgaz döşetmek istiyorum kombi ne tercih etmeliyim ve komple tesisat bana ne kadar'a gelir yardımcı olur iseniz çok sevinirim

yazdığınız bilgiler çok az
    hangi şahirdesiniz?
    ev net 140m2 mi?bütçeniz ne kadar? full tesisatlar şehirden şehire değişir
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatempro

Merhaba..
    130 m2 net oturmalı 1. katta (ara kat) daireme bacalı kombiyi söktürüp, yoğuşmalı kombi taktırmak istiyorum. E.C.A Confeo Premix Yoğuşmalı 24 kw lık kombi yi düşünüyorum. Acaba bu kombiyi bilen veya kullanan varsa önerilerini alabilirmiyim.
    İlginiz için teşekkür ederim.

eca confeo premix
    piyasada kendini kanıtlamış
    premix yoğuşmalı,oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilen verimli ekonomik bir kombidir.forumda kullananlar da var
    kronik bir arızasını hiç duymadım
    öneririm
  • Merhaba, 2 yıl önce de forumdaki bu konu yardımıyla eve kombi almıştım. Şimdi işyeri için tekrar yardımınızı istiyorum.

* Diyarbakır'da, net 152 metrekare, 4 oda 1 salon BÜRO.
    * Ara kat, ön cephesi güneş görüyor, diğeri fazla rüzgar almıyor.
    * İşyeri olduğu için sadece gündüzleri kullanılacak. (çok sıcak olmasına gerek yok)
    * Sıcak su sadece mutfakta gerekli, banyo için önemli değil. (çift eşanjörlü olması şartı yok)
    * 60cm tüksekliğinde 9,3m petek var. Peteklere ekleme çıkarma yapamıyoruz. Danfoss marka termostatlı vanalar takılı.
    * Yalıtım yok, camlar pimapen.
    * Tesisat sonradan süpürgelik üstünden çekildiği için biraz fazla dirsekli (20 adet).
    * Oda kapıları genelde açık kalacak, antrede ve banyoda petek yok.
    * Kombi balkonda, dolap içinde olacak, bu yüzden akşamları ısıyı düşürmek için oda içinden ayar yapmak iyi olabilir.
    * premix yoğuşmalı kombi 24Kw uygun mudur? bütçe 2000-2500 tl.
    * (bosch classic Condense 24Kw, ECA Confeo Premix. vb.) önerir misiniz?
    * tesisat ve petekler 24kw lık kombiyi zorlar mı? 28kw mı önerirsiniz?

1. Salon : 48 m2.....400 cm petek
    2. oda : 13.3 m2...120
    3. oda : 12 m2.....110
    4. oda : 18.5 m2...110
    5. oda : 18 m2.....110
    6. mutfak: 12 m2.....80
    7. banyo : 6,3m2.....yok
    8. antre : 24.5 m2...yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: yüksel75

yoğuşmasız modellerin daha iyi olacağını düşünüyorum, ekonomik bir kullanımda yoğuşmalılara göre faturada çok ciddi fark yaratacağını sanmam.
    Sonuçta herşeyin bir ömrü var ve ömür boyu kullanılacak bişey değil.
    Bu yüzden sorunsuz ve kaliteli klasik bir model yeterli olur diye düşünüyorum.

Bu kriterlerde başka önerilerde alabilirim. kaliteli sorunsuz ve düz bir model olarak.

Belirli bir mekanı, premiks yoğuşmalı ve konvansiyonel kombiyle, 50C derece kazan sıcaklığında ve aynı dış ortam sıcaklığında sırayla ve eşit süreler boyunca ısıtsak, premiks yoğuşmalı lehine minimum %15 sarfiyat farkı olur. Klasik kombi sedece DG yanmasıyla ısı sağlarken, premiks yoğuşmalı ek olarak, DG yanınca oluşan ve bacaya atılacak 100C veya üstü sıcak su buharını, tesisattan kombiye dönen 40-50C derece suyla eşanjör aracılığıyla temas ettirerek su buharındaki gizli ısıyı bacadan atmadan tekrar soğuk suyun ısıtılmasına yönlendirir. Bu aktarım sonucu 1kg su buharından 600kcal civarı ısı sisteme kazandırılır. Bu kazancın gerçekleşebilmesi için yoğuşmalı kombinin 40-60C sıcaklık aralığında yanması gerekir ki peteklerden dönen su kombiye 55C derecenin altında girsin...
    Yoğuşmalı kombi tercihini yaparken dikkat edilen noktalardan biri de klasik kombiye göre fazladan ödenen farkın amorti süresidir. Bu sürenin 5 yıldan az olduğu durumlarda, yatırım bütçesi de uygunsa yoğuşmalı kombi almak ekonomik anlamda çok uygun olacaktır. Kaldı ki günümüzde bazı markaların klasik kombi fiyatına yoğuşmalı hatta premiks yoğuşmalı kombi satılıyor.
    Kombi tercihinizi klasik kombiden yana yapmak istiyorsanız bu sizin tercihinizdir ve gayet doğaldır. Ama yoğuşmalı kombiye göre aralarında ciddi fark olmayacağını düşünmenizin, çok ciddi farktan tam olarak ne kastettiğinizi bilmemekle beraber pek doğru bir yaklaşım olmayacağını düşünüyorum.
    Kombiyi günün büyük kısmında çalıştıracaksanız, ekonomik bir kullanım için mutlaka modülasyonlu oda kumandası ile kullanmanızı öneririm. Modülasyonlu oda kumandası ise, kombinin oda sıcaklığına göre kapasite kullanımını yani gaz sarfiyatını oransal olarak kontrol etmesini sağlar ve tasarruf aracıdır. Düşündüğünüz Buderus u042 ise oda sıcaklığına göre modülasyon yapmaz. Yerine bütçe uygunsa u062 olmazsa u052 öneririm. Her ikisi de konvansiyonel kombi olmakla birlikte, u062 modülasyon aralığının daha geniş ve çift eşanjörlü olması nedeniyle ön plana çıkar. u062 cihazın fiyatı ise pek çok premiks yoğuşmalı kombiden yüksektir.
    Öncelikle kombi için ayırmayı düşündüğünüz bütçeyi belirtirseniz bu düzeyde en performanslı kombileri gerek ben gerekse diğer arkadaşlar size önereceklerdir.

teşekkür ederim 1500 tl civarı, biraz yukarısı da olabilir.
  • quote:

quote:

merhaba arkadaşlar 140m2 bir eve doğalgaz döşetmek istiyorum kombi ne tercih etmeliyim ve komple tesisat bana ne kadar'a gelir yardımcı olur iseniz çok sevinirim

hangi şahirdesiniz?

hocam bursa mustafa kemalpaşa'da oturuyorum ev 3 oda bir salon ve iki küçük oda var çocuk odası ve kömürlük gibi ev'i almayı düşünüyorum ama içine oturmadan tesisat döşemek daha mantıklı ama ne kadar tutar herşey dahil sizce

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mersinde 200 m2, sıfır, 7. kat, k-g-d cepheli bir ev alıyorum. kombi konusunda da çok cahilim. özelliklerinin ne olması lazım bilmiyorum. marka ve model olarak ne önerirsiniz?
  • quote:

quote:

quote:

yoğuşmasız modellerin daha iyi olacağını düşünüyorum, ekonomik bir kullanımda yoğuşmalılara göre faturada çok ciddi fark yaratacağını sanmam.
    Sonuçta herşeyin bir ömrü var ve ömür boyu kullanılacak bişey değil.
    Bu yüzden sorunsuz ve kaliteli klasik bir model yeterli olur diye düşünüyorum.

Bu kriterlerde başka önerilerde alabilirim. kaliteli sorunsuz ve düz bir model olarak.

Belirli bir mekanı, premiks yoğuşmalı ve konvansiyonel kombiyle, 50C derece kazan sıcaklığında ve aynı dış ortam sıcaklığında sırayla ve eşit süreler boyunca ısıtsak, premiks yoğuşmalı lehine minimum %15 sarfiyat farkı olur. Klasik kombi sedece DG yanmasıyla ısı sağlarken, premiks yoğuşmalı ek olarak, DG yanınca oluşan ve bacaya atılacak 100C veya üstü sıcak su buharını, tesisattan kombiye dönen 40-50C derece suyla eşanjör aracılığıyla temas ettirerek su buharındaki gizli ısıyı bacadan atmadan tekrar soğuk suyun ısıtılmasına yönlendirir. Bu aktarım sonucu 1kg su buharından 600kcal civarı ısı sisteme kazandırılır. Bu kazancın gerçekleşebilmesi için yoğuşmalı kombinin 40-60C sıcaklık aralığında yanması gerekir ki peteklerden dönen su kombiye 55C derecenin altında girsin...
    Yoğuşmalı kombi tercihini yaparken dikkat edilen noktalardan biri de klasik kombiye göre fazladan ödenen farkın amorti süresidir. Bu sürenin 5 yıldan az olduğu durumlarda, yatırım bütçesi de uygunsa yoğuşmalı kombi almak ekonomik anlamda çok uygun olacaktır. Kaldı ki günümüzde bazı markaların klasik kombi fiyatına yoğuşmalı hatta premiks yoğuşmalı kombi satılıyor.
    Kombi tercihinizi klasik kombiden yana yapmak istiyorsanız bu sizin tercihinizdir ve gayet doğaldır. Ama yoğuşmalı kombiye göre aralarında ciddi fark olmayacağını düşünmenizin, çok ciddi farktan tam olarak ne kastettiğinizi bilmemekle beraber pek doğru bir yaklaşım olmayacağını düşünüyorum.
    Kombiyi günün büyük kısmında çalıştıracaksanız, ekonomik bir kullanım için mutlaka modülasyonlu oda kumandası ile kullanmanızı öneririm. Modülasyonlu oda kumandası ise, kombinin oda sıcaklığına göre kapasite kullanımını yani gaz sarfiyatını oransal olarak kontrol etmesini sağlar ve tasarruf aracıdır. Düşündüğünüz Buderus u042 ise oda sıcaklığına göre modülasyon yapmaz. Yerine bütçe uygunsa u062 olmazsa u052 öneririm. Her ikisi de konvansiyonel kombi olmakla birlikte, u062 modülasyon aralığının daha geniş ve çift eşanjörlü olması nedeniyle ön plana çıkar. u062 cihazın fiyatı ise pek çok premiks yoğuşmalı kombiden yüksektir.
    Öncelikle kombi için ayırmayı düşündüğünüz bütçeyi belirtirseniz bu düzeyde en performanslı kombileri gerek ben gerekse diğer arkadaşlar size önereceklerdir.

teşekkür ederim 1500 tl civarı, biraz yukarısı da olabilir.

Konvansiyonel kombi olarak Vaillant turbotec 242/5 plus (24Kw) veya 202/5 plus (20Kw), Bosch exclusive 24Kw ve Ferroli divatop micro 24Kw bu düzeyde alınabilecek kaliteli ürünlerdir.
  • 980tl+50tl kargo ve kapıda ödeme maliyeti ile immergas eolo star siparişi verdim. igdaş belgesi dahil 160tl de montaj ücreti toplam bana 1190tl ye mal oldu

@disintegration size çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz umarım kombi beklediğim gibi sorunsuz olur

edit: eski kombiyi hurdacılardan başka satabileceğim yer var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kotaless -- 28 Eylül 2011; 17:31:07 >
  • Selam...

Bilenlerin yardimci olmasini rica ederim....

Evim 3 katli yaklaşik 30 metre petek var... İzo tuğla ve aliminyum doğrama cift camli pencereler.... Acaba VİTODENS-200 35 KW YOĞUŞMALI kombi ile evi isitabilirmiyim ? yada konu ile tecrübesi olan arkadaşlarin önerisine göre cihaz almak istiyorum.... petekler demirdöküm plus montaji yapili....
    Yardimci olan arkadaşkara teşekkür ederim...

İzmir Sahilevleri 3 tarafi acik...
    Petek eni 60 cm
    net kullanim alani 320 m2 civari
  • quote:

Orijinalden alıntı: anvil

mersinde 200 m2, sıfır, 7. kat, k-g-d cepheli bir ev alıyorum. kombi konusunda da çok cahilim. özelliklerinin ne olması lazım bilmiyorum. marka ve model olarak ne önerirsiniz?

Evinizin net (balkon hariç, kiler vb dahil) kaç m2 olduğunu ve kombi için kaç TL ayırdığınızı yazarsanız iyi olur.
  • quote:

quote:

quote:

hangi şahirdesiniz?

hocam bursa mustafa kemalpaşa'da oturuyorum ev 3 oda bir salon ve iki küçük oda var çocuk odası ve kömürlük gibi ev'i almayı düşünüyorum ama içine oturmadan tesisat döşemek daha mantıklı ama ne kadar tutar herşey dahil sizce

toplam fiyat hakkında bilgi veremem.dediğim gibi şehirden şehire fark ediyor.bu fark bazen 500lira bazen 1000lirayı buluyor
    mustafakemalpaşa bursa nın dışında.servis durumu önemli
    ilçenizde kombi servisi olan hangi markalar var.komb arızasında yoksa bursa merkez mi ilgilenıyor bu konu çok önemli
    kombi önermek kolay.bu dediklerime cevap verirsenız daha iyi olur
    alacağınız evde tadilat yaptıracaksanız kalorifer tesisatını mobil sistem yaptırın,yani kollektör vasıtasıyla zemin altında boru döşenme işi
    avantajlı ve stabil bir sistemdir.
    izmirden size fiyat vereyim siz ilçenizde karşılaştırın.birkaç firma çağırın ve burada paylaşın o zaman daha çok yardımcı oluruz
    ariston clas hermetik+5metre dd plus radyatör ve diğer ekipmanlar 3500lira
    ferroli fer easy+.........................................................................:3400-3500lira
    yoğuşmalılarda (tabii buderus,viesmann,vaillant değil) üstüne 300-400lira ekleyeceksiniz
    bunlar ortalama rakamlar + - 100 200 hatta 300lira oynar
    bu rakamlara abonelik parası dahil değildir
  • quote:

Orijinalden alıntı: respawn05

980tl+50tl kargo ve kapıda ödeme maliyeti ile immergas eolo star siparişi verdim. igdaş belgesi dahil 160tl de montaj ücreti toplam bana 1190tl ye mal oldu

@disintegration size çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz umarım kombi beklediğim gibi sorunsuz olur

edit: eski kombiyi hurdacılardan başka satabileceğim yer var mı?

hayırlı olsun
    çok iyi bir fiyat-performans kombisi aldınız.güle güle kullanın. bitermik eşanjörlü lcd ekranlı çok verimli bir kombi
    imkanınız varsa belli bir ücret karşılığı kombinizin garantisini immergasa +2 yıl uzatabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 28 Eylül 2011; 22:05:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: albatros7777

Merhaba, 2 yıl önce de forumdaki bu konu yardımıyla eve kombi almıştım. Şimdi işyeri için tekrar yardımınızı istiyorum.

* Diyarbakır'da, net 152 metrekare, 4 oda 1 salon BÜRO.
    * Ara kat, ön cephesi güneş görüyor, diğeri fazla rüzgar almıyor.
    * İşyeri olduğu için sadece gündüzleri kullanılacak. (çok sıcak olmasına gerek yok)
    * Sıcak su sadece mutfakta gerekli, banyo için önemli değil. (çift eşanjörlü olması şartı yok)
    * 60cm tüksekliğinde 9,3m petek var. Peteklere ekleme çıkarma yapamıyoruz. Danfoss marka termostatlı vanalar takılı.
    * Yalıtım yok, camlar pimapen.
    * Tesisat sonradan süpürgelik üstünden çekildiği için biraz fazla dirsekli (20 adet).
    * Oda kapıları genelde açık kalacak, antrede ve banyoda petek yok.
    * Kombi balkonda, dolap içinde olacak, bu yüzden akşamları ısıyı düşürmek için oda içinden ayar yapmak iyi olabilir.
    * premix yoğuşmalı kombi 24Kw uygun mudur? bütçe 2000-2500 tl.
    * (bosch classic Condense 24Kw, ECA Confeo Premix. vb.) önerir misiniz?
    * tesisat ve petekler 24kw lık kombiyi zorlar mı? 28kw mı önerirsiniz?

1. Salon : 48 m2.....400 cm petek
    2. oda : 13.3 m2...120
    3. oda : 12 m2.....110
    4. oda : 18.5 m2...110
    5. oda : 18 m2.....110
    6. mutfak: 12 m2.....80
    7. banyo : 6,3m2.....yok
    8. antre : 24.5 m2...yok

Bu kadar detay bilgi vermenizden bu başlıkta tecrübe kazandığınız anlaşılıyor. İstenilen değerlendirme ve öneriler için bu tür bilgileri vermek aslında kişinin kendisine yardımıdır, sizi kutlarım.

* Kombi tipi olarak istediğinizi tercih edebilirsiniz. Premiks yoğuşmalı düşünüyorsanız, ortalama konvansiyonel cihazlara göre fazladan ödeyeceğiniz paranın 3-4 yıl gibi makul bir sürede geri dönmesini sorun etmiyorsanız, bence isabetli bir karar vermiş olursunuz. Belki size yoğuşmalıya gerek olmadığını söyleyenler vardır veya olacaktır. Mesele, normal dizel ile turbo-dizel motorlu araba tercihi gibidir. Hangisini almak isterseniz ve hangisine paranız yeterse onu alırsınız. Bu kadar basit.

* Geceleri kombiyi çalıştırmamak yerine proğramlı oda kumandası kullanarak, akşam-gece 16-17C, gündüz 20-21C derecelere ayarlamak, kombinin sabah saatlerinde çok fazla gaz yakmadan ortamı ısıtmasını sağlayacaktır. Gece kombiyi hiç yakmayarak gazdan yaptığınız tasarrufu gündüz fazlasıyla iade etmeyin...

* Eğer petekleriniz PKKP (10-11cm genişliktedir.) tipteyse toplamda 9,3m petek boyu, dış sıcaklığın -5C ile -10C olduğu gecelerde, iç sıcaklığı 17-18 derecelerde tutacak kadar ısıyı ortama yaymak için yeterlidir. Bu şekilde, dış sıcaklığın -10C olduğu toplam 3-5 gün kombiniz geceleri 70C veya üstünde çalışabilir. (Bu ihtimal yoğuşmalı kombiden vazgeçmek için bir neden olmamalı, diğer gün ve gecelerde büyük çoğunlukla 40-60C derecelerde kullanıp yoğuşma veriminden yararlanırsınız)
    * Peteklerden alınabilecek maksimum ısı, 90C kazan sıcaklığında yaklaşık 18 bin kcal/h tir. Bu kadar ısıya belki hiç ihtiyacınız olmayacak, 14-15 bin kcal/h düzeyindeki ısı kapasiteleri ısınmayı sağlayacaktır. Bu yüzden 18-20 bin kcal/h ısıl kapasiteye sahip (22-24Kw) cihazlar size yeterli olacaktır. Ayrıca tesisat ve petekleriniz bu güçteki kombileri zorlamaz.

* Bosch Classic Condens ve ECA Confeo Premiks S arasından, bütçenize ve bölgenizdeki servis kaltesine göre tercih yapabilirsiniz.

* Mevcut petek sağılımına göre 4. ve 5.odalar petek yönünden diğer alanlara göre kısıtlı kalmış. Fazla ısınması muhtemel diğer alanlardaki termostatik vanaları 20C gibi ayarlayıp fazla ısıyı 4.-5 odalara yönlendirmeniz buraların da dengeli ısınmasını sağlayabilir.

* Eğer tesisatınız kömürlü merkezi sistemde kullanıldıysa içlerini temizletin.

Kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ato

Selam...

Evim 3 katli yaklaşik 30 metre petek var... İzo tuğla ve aliminyum doğrama cift camli pencereler.... Acaba VİTODENS-200 35 KW YOĞUŞMALI kombi ile evi isitabilirmiyim ? yada konu ile tecrübesi olan arkadaşlarin önerisine göre cihaz almak istiyorum.... petekler demirdöküm plus montaji yapili....

Petek eni 60 cm

35Kw Vitodens 100 (herhalde vitodens 100 demek istediniz, 200 ler 6000 tl üstü) rahatlıkla ısıtır, fazla bile gelir. Peteklerin hepsi PKKP tipteyse (10-11cm genişlikte olur) 60cm yükseklikte 30m petek 320m2 net alana fazla olmuş. 23-24m yeterli gelir fazlası gereksiz, ayrıca kombinin sirkülasyon pompasını zorlayabilir ve genleşme deposu ilavesi gerekebilir. Esasında 30Kw güçteki kombiler de yeterlidir. Ama bu düzeyde Viessmann yok; Vaillant ecotec plus 346/3-5, ECA Confeo Premiks S ve Ariston Genus Premium arasından bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ato

Selam...

Petek eni 60 cm

Aslında 35 kw lik kombilerin yeterli alan sınırı 320 m. tek katta olsaydı yeterli denebilirdi. Eviniz 3 kat olunca 35 kw.lik zorlanacaktır bunun yerine 45 kw lik kombiler var

http://www.bykombi.com/viessmann-vitodens-200-w-yogusmali-kazan-45-kw-38700-kcalh,PR-411.html
    http://www.bykombi.com/ariston-genius-premium-hp-yogusmali-kazan-45-kw-38700kcalh,PR-392.html
    http://www.bykombi.com/vaillant-ecotec-plus-vu-tr-466-yogusmali-kazan-46-kw-39560-kcalh,PR-375.html

Tahminen siz kömürlü kazanı iptal edip yerine kombi yapacaksınız bu kombilerden birini alsanız bile sağlıklı çalışacağından şüpheliyim 3 katı tek kombiyle işletmek kombiyi yıpratabilir bunun yerine imkanınız varsa tesisatı ayırarak en azından 2 kata 1 kombi tek kata 1 kombi şeklinde daha iyi sonuç alınabilir diye düşünüyorum. Sıcak su kullanımı açısından da rahatlatır, diğer türlü aksama olabilir.

Bunun için işin uzmanı kişilere keşif yaptırıp sistemi en sağlıklı şekilde kurdurmalısınız. Daha sonra kötü sürprizler yaşamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 29 Eylül 2011; 0:34:16 >
  • 130 m2 net alan için (petek boyu toplam 7 metre) hermetik kombi arıyorum. Aradığım özellikler :

1) Su ısıtma özelliği (Sıcak su açıkken bir sıcak-bir soğuk olmamalı)
    2) Servisi nispeten ucuz ve kaliteli olmalı (Ankara)
    3) Fiyatı 1000 TL - 2500 TL aralığında olmalı

Hangi kombiyi önerirsiniz ?

Şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden al�nt�: lizkin

130 m2 net alan i�in (petek boyu toplam 7 metre) hermetik kombi ar�yorum. Arad���m �zellikler :

1) Su �s�tma �zelli�i (S�cak su a��kken bir s�cak-bir so�uk olmamal�)
    2) Servisi nispeten ucuz ve kaliteli olmal� (Ankara)
    3) Fiyat� 1000 TL - 2500 TL aral���nda olmal�

Hangi kombiyi �nerirsiniz ?

�imdiden te�ekk�rler

130m2 için 7 mt petek çok az.
    evde yalıtım,mantolama vs varmı?

yazdığınız fiyat dilimi çok geniş.nerdeyse içine butun kombi çeşitleri girer

sıcak su kullanımında kesintisiz su konforu istiyorsanız size ferroli domitech öneririm.ferroli patentli bitermik eşanjörüyle sıcak suda kesintisiz konfora sahip olursunuz
    evde tesisat boruları ne türde? bunu öğrenmeniz gerekir.çünkü evinizin m2 si ve bütçeniz yoğuşmalı kombi için uygun
    oda oda m2 ve o odada bulunan peteğin boyunu yazarsanız daha iyi olur
    örnek: salon 30m2 petek 120+150cm gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 29 Eylül 2011; 9:30:16 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: anvil

mersinde 200 m2, sıfır, 7. kat, k-g-d cepheli bir ev alıyorum. kombi konusunda da çok cahilim. özelliklerinin ne olması lazım bilmiyorum. marka ve model olarak ne önerirsiniz?

Evinizin net (balkon hariç, kiler vb dahil) kaç m2 olduğunu ve kombi için kaç TL ayırdığınızı yazarsanız iyi olur.

neti 170 m2 civarı. fiyatları tam bilmediğimden 1500-2000 tl arası olabilir. bir arkadaş Baymak & Brötje Heızung Novadens Extra 330 Yoğuşmalı Kombi almış 2300'e. ama baymak bana soğuk geliyor. bizim buraya açılan bir kombici de immergas önermiş.
  • 
Sayfa: önceki 647648649650651
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.