Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (376. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 374375376377378
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba herkese hayırlı forumlar. Yalıtımlı 3 katlı bir evde kullanmak amacı ile Ferroli Econcept Tech 35 C almayı düşünüyorum. 2150 TL ye fiyat aldım montaj hariç. Bu kombiyi kullanan arkadaşlardan iyi kötü yanlarını tecrülerini ve yakıt durumunu ( normalden az mı? çok mu yakıyor) ve sorun yaşayan oldu mu? paylaşırsanız sevinirim.
  • KIYMETLİ ARKADAŞLARIMA TAŞKAFA DAN ZORUNLU VE KISA BİR VEDA YAZISI........ Basit ukala, kendini bilmez cahil, sağdan soldan sorararak topladıklarını yarım yamalak bilgi diye insanlara satan bazı kişiler yüzünden Bu topicte bir çok insan yazmaktan vaz geçtiler....Ben beş tanesini isim olarak biliyorum....Benimle altı oluyor...BU SALDIRILARA VE BU SEVİYESİZ YAZI USLUBUNA SEYİRCİ KALAN .DONANIM HABER FORUM AİLESİNE SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM........ NOT. ...BU FORUMDA KİMLERE NE faydam oldu ? Asdla düşünmedim....ACİL SİPARİŞİ OLAN ARKADAŞLARIM İÇİN , BEŞ KURUŞLUK MENFAATİM OLMADAN GİDİP ALIP AMBARA VERİP YOLLADIĞIM BAZI MALLARI BURADA yazmayı abes görüyorum....İNSANLIK BAKKALDA SATILMAZ.....MARKETTE BULUNMAZ....PAZARDA SATILMAZ....YA VARDIR.....YA YOKTUR.....Laf çakacağına sende yap.....İnsanlara faydalı ol.....Bir gün öleceksin.....Hazırlık yap.....Başka sözüm yok....Sen çal.....Sen oyna.....Basit insan....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 25 Temmuz 2010; 15:48:47 >

• DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

arkadaşlar bende evin bu şekilde şemasını cıkaracağım ama nasıl yapacağım bu işi yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca doğalgaz taktırmayı erteledim ekonomi elvermiyecek.odalardaki rabıtalar sökülüp şap atılacak.evde plastik iç tesisat döşeli ama ben güvenemiyorum.hazır rabıtalar sölülmüşken yeniden iç tesisat yaptırayım diyorum.sizce bu işi doğalgazclaramı yaptırayım yoksa herhangi bir tesisatçıya yaptırsam yeterlimi?sanrıım tesisatcı işimi daha ucuza halleder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vedatkerem

Merhaba herkese hayırlı forumlar. Yalıtımlı 3 katlı bir evde kullanmak amacı ile Ferroli Econcept Tech 35 C almayı düşünüyorum. 2150 TL ye fiyat aldım montaj hariç. Bu kombiyi kullanan arkadaşlardan iyi kötü yanlarını tecrülerini ve yakıt durumunu ( normalden az mı? çok mu yakıyor) ve sorun yaşayan oldu mu? paylaşırsanız sevinirim.

Ustalar bi cevap verecek kimse yok mu? Yada bu kombiyi kullanan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Edit: Cevap veren felan yok sorum silinebilir. Soranda kabahat..Siz biribirinizle atışın sidik yarıştırın , milleti küstürün. Soran gitti....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vedatkerem -- 27 Temmuz 2010; 23:56:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

KIYMETLİ ARKADAŞLARIMA TAŞKAFA DAN ZORUNLU VE KISA BİR VEDA YAZISI........ Basit ukala, kendini bilmez cahil, sağdan soldan sorararak topladıklarını yarım yamalak bilgi diye insanlara satan bazı kişiler yüzünden Bu topicte bir çok insan yazmaktan vaz geçtiler....Ben beş tanesini isim olarak biliyorum....Benimle altı oluyor...BU SALDIRILARA VE BU SEVİYESİZ YAZI USLUBUNA SEYİRCİ KALAN .DONANIM HABER FORUM AİLESİNE SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM........ NOT. ...BU FORUMDA KİMLERE NE faydam oldu ? Asdla düşünmedim....ACİL SİPARİŞİ OLAN ARKADAŞLARIM İÇİN , BEŞ KURUŞLUK MENFAATİM OLMADAN GİDİP ALIP AMBARA VERİP YOLLADIĞIM BAZI MALLARI BURADA yazmayı abes görüyorum....İNSANLIK BAKKALDA SATILMAZ.....MARKETTE BULUNMAZ....PAZARDA SATILMAZ....YA VARDIR.....YA YOKTUR.....Laf çakacağına sende yap.....İnsanlara faydalı ol.....Bir gün öleceksin.....Hazırlık yap.....Başka sözüm yok....Sen çal.....Sen oyna.....Basit insan....

• İZMİRDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN KOMBİ HANGİSİDİR.
    BUDERUS
    VAİLANT
    VİESMAN ?
  • Uzun zamandır giremiyordum, forum oldukça ilerlemiş. Ancak maxfocus'u göremiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keskin76 -- 26 Temmuz 2010; 10:51:28 >
  • sayın yener(siz cevapladığınız için isminizle başladım.konu hakkında fikri olan diğer arkadaşlarında değerli bilgilerine ihtiyaç duymaktayım) kombi ve petekleri aldım.umarım sorun yaşamam.20000 lik eca confeo plus aldım.ve petek boylarınıda 5,10 hesaplamalarına rağmen 5,40 yaptım.sizce aldığım kombi nasıl sorun yaşarmıyım.??vana ve petekleride eca aldım

teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasin__34 -- 26 Temmuz 2010; 16:27:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

KIYMETLİ ARKADAŞLARIMA TAŞKAFA DAN ZORUNLU VE KISA BİR VEDA YAZISI........ Basit ukala, kendini bilmez cahil, sağdan soldan sorararak topladıklarını yarım yamalak bilgi diye insanlara satan bazı kişiler yüzünden Bu topicte bir çok insan yazmaktan vaz geçtiler....Ben beş tanesini isim olarak biliyorum....Benimle altı oluyor...BU SALDIRILARA VE BU SEVİYESİZ YAZI USLUBUNA SEYİRCİ KALAN .DONANIM HABER FORUM AİLESİNE SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM........ NOT. ...BU FORUMDA KİMLERE NE faydam oldu ? Asdla düşünmedim....ACİL SİPARİŞİ OLAN ARKADAŞLARIM İÇİN , BEŞ KURUŞLUK MENFAATİM OLMADAN GİDİP ALIP AMBARA VERİP YOLLADIĞIM BAZI MALLARI BURADA yazmayı abes görüyorum....İNSANLIK BAKKALDA SATILMAZ.....MARKETTE BULUNMAZ....PAZARDA SATILMAZ....YA VARDIR.....YA YOKTUR.....Laf çakacağına sende yap.....İnsanlara faydalı ol.....Bir gün öleceksin.....Hazırlık yap.....Başka sözüm yok....Sen çal.....Sen oyna.....Basit insan....

Arkadaşlar bir kişi yüzünden neden yazı yazmayı bırakıyorsunuz.

sizden fikir alan insanları neden bir kişi yüzünden bu bilgilerden mahrum kalsın?

Lütfen ben bir daha düşünmenizi istiyorum.

Muhabbetle,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yellowbulls -- 26 Temmuz 2010; 18:48:17 >

• Merhaba

8,5 m petek

3 cm kalınlığında dış cepheye bakan yüzeylerde içten mantolama olan evim için keşif sonucu aşağıdaki liste çıktı.

ECA bayiinde

ECA confeo plus 1350 (ferroli domitech olursa fiyat 1400 ve 5 yıl garanti)
    kombi montajı 100
    Baca delinmesi 50
    kombi flexi 15
    ocak flexi 15
    Elektrik tesisatı 30
    Cam menfezi 30

Toplam 1590

Yoğuşmalı kombiye gerek olmadığını ve hermetiğin daha uygun olacağını söylediler (kombi 20.000 lik).

Fiyatda herhangi bir pazarlık yapmadım ama bazı arkadaşların önerdiği sitelerde sadece kombi fiyatında 300 liralık fark olduğunu gördüm.

Kombi markası ve diğer önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yellowbulls -- 26 Temmuz 2010; 18:28:15 >
  • kardeşim ben bugün aldım peşin 1080 eca confeo plus hatta bazı kartlara 2 taksit yapıyo bankanında + 6 taksiti var istersen söylerim yerini
  • arkadaşlar panel radyatörde eca mı demirdökümmü hangisi daha iyi ve kaliteli birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları nelerdir veya tavsiye edeceğiniz başka bir markamı cevaplarsanız seçimimi ona göre yapacağım
  • Buderusun yeni yoguşmalı kombisi hakkında bilgisi olan arkadaş var mı?

Buderus GB012 modeli

Burada karşılaştırma tablosu mevcut

http://www.buderuskombi.net/buderus_kombi_karsilastirma_tablosu.asp

fiyat olarak da gayet uygun.

http://www.dogalgazmarket.com/index.php?islem=icerikler1&bolum_icerik=89

Bu model tam yoğuşmalı değil mi?

Ondan dolayı mı bu fiyattan satılıyor tam açıklama yok verim %103

• merhaba arkadaslar. Evimize dogal taktiriyoruz ve bir dogalgaz sirketi Ordudaki 100m2 lik 5. kat (son kat) izolasyonsuz pvc pencereli Bati Guney Kuzey cepheleri acik olan evimiz icin 60lik 5.4 mt radyator cikartti. sizce normalmidir bu?
    Yazilanlari sondan 20 sayfa kadar okuyabildim. sanirim 8 metre olmasi gerekiyor 100m2 icin.

Kombi olarakta bayisi oldugu icin Aristonun dijital bir modelini (Class 24FF) onerdi. Viessmanla tamamen ayni oldugunu vs. soyledi :) Dogruluk payi nedir sizce bunun? Biz pek inanmadik dolayisiyla internetten siparis etmeyi dusunuyoruz.
    Site adi vermek ne kadar dogru bilemiyorum ama bykombi.com da viessman vitopend 100 20.000 kalorilik model 1300 lira. Piyasaya gore oldukca dusuk fiyat. Sorun olurmu sizce? kapida odemeyle almayi dusunuyoruz. Bu siteden alisveris yapmis olanlar veya bilgisi olanlar cevap verebilirlerse sevinirim.

Ayrica sirketin cikardigi fiyatlari koyayim. Bir anormalik varsa diye :)
    Ayrintili degil liste. istedigimiz markadan takabileceklerini soylediler radyator vana vs. malzemeleri
    Daireici Dogalgaz tesisati 580TL
    5.4metre Radyator 567TL
    14 adet rdyator vanasi 126TL
    500x1100 havlupan 90TL
    kalorifer Tesisati malzemesi 480TL
    Montaj malz. ve iscilik 280TL
    Ariston Class 24FF Kombi 1380TL
    Toplam 3503 TL

simdiden tesekkurler.

Bu arada ekleme. tam yazarken haber geldi :)
    Babam muhendise soylemis internetten alacagimizi kombiyi. oyle deyince ordu disindan gelen kombiyi takmayiz demis. guvenemedigimiz icin gazi acamazlarmis. Sanirim mallarini satmak icin boyle diyorlar. bunun bir dogruluk payi varmidir. sanirim sirketi degistirecegiz..

Tesekkurler

• Herkese merhaba,
    Yeni aldığımız evin Baymak marka kombisi bozukmuş. 15 yıllık, sanırım 24kW bir kombi. Bakımını yaptılar, şimdilik sıcak su veriyor. Kışın petekleri ısıtmaz, tamiri de asgari 1000TL dediler.

Şimdi yeni kombi alsam mı, tamir mi ettirsem diyorum. Evin özellikleri:

İstanbul Bostancı'da, brüt 170m2, 4+1. En üst katta (4. kat), katta tek daire. Üst katta asansör dairesi ve çatı katı var. Apartman 15 yıllık.
    Yerden ısıtma yapılmış. Tüm odalarda parke, ıslak zeminler ve koridor karo kaplı. Tüm doğramalar ahşap, çift cam.
    Yalıtım nasıl bilmiyorum, eve yeni taşındım ancak geçen sene aylık 300TL'ye varan doğal gaz parası ödemişler en soğuk zamanda.

Yeni mi almalıyım (alırsam ne marka alayım) yoksa tamir mi ettirmeliyim?

Eğer yeni tavsiye ederseniz yoğuşmalı tavsiye eder misiniz? Şimdiki yoğuşmalı değil haliyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: altugtuf

Herkese merhaba,
    Yeni aldığımız evin Baymak marka kombisi bozukmuş. 15 yıllık, sanırım 24kW bir kombi. Bakımını yaptılar, şimdilik sıcak su veriyor. Kışın petekleri ısıtmaz, tamiri de asgari 1000TL dediler.

Şimdi yeni kombi alsam mı, tamir mi ettirsem diyorum. Evin özellikleri:

İstanbul Bostancı'da, brüt 170m2, 4+1. En üst katta (4. kat), katta tek daire. Üst katta asansör dairesi ve çatı katı var. Apartman 15 yıllık.
    Yerden ısıtma yapılmış. Tüm odalarda parke, ıslak zeminler ve koridor karo kaplı. Tüm doğramalar ahşap, çift cam.
    Yalıtım nasıl bilmiyorum, eve yeni taşındım ancak geçen sene aylık 300TL'ye varan doğal gaz parası ödemişler en soğuk zamanda.

Yeni mi almalıyım (alırsam ne marka alayım) yoksa tamir mi ettirmeliyim?

Eğer yeni tavsiye ederseniz yoğuşmalı tavsiye eder misiniz? Şimdiki yoğuşmalı değil haliyle.

Sizede merhaba, eski teknoloji ürününüzü tamir ettirmek pek mantıklı gelmedi bana. Üstelik 1000 TL çok büyük rakam.Diğer yerlerininde ne zaman bozulacağı belli değil, yani her an başka yeri bozulabilir garantisi yok. Onun yerine ikinci el iyi bir kombi bulabilirsiniz. Ben geçen sene Demirdökün Vinto yu 700 TL ye almıştım Sıfırı 1400 TL felandı. Tabi benimki sadece kendi fikrim bir öneri. Ama yeni teknoloji kombilerde uzun vadede yakıt tasarrufu ile size kar ettirirler.
    Bu ürünü bir incelemenizi öneririm. Bugün bir arkadaşım dubleks evini tadilat yaptırıken bir usta ile tanıştın bunu önerdi. Fiyatını 1600 civarı dedi tam net bilmiyorum. Bide protherm diye bir marka varmış forumdaki arkadaşlarda bahsetmişler onuda araştırın.Birde Demirdöküm Sargon Premix modelinede bakın. Demirdökümün Sargon condens modeli tam yoğuşmalı değilmiş.

http://www.termoteknik.com/tr/content.php?cat_id=18&page_id=19

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vedatkerem -- 28 Temmuz 2010; 23:24:44 >

• Herkese selamlar ve saygılar;

Arkadaşlar... Çok yakın bir zamanda kombi alacağım ve çok çok acil olarak değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Bu konuda forumu okudum ve bazı araştırmalar yaptım ancak sizin vereceğiniz fikirler doğrultusunda kararımı verip bir an önce bu işi rafa kaldırmak istiyorum.

Öncelikle hesaplamalarda kullanılacak rakamları hemen sizlere iletmek istiyorum.

İL : İSTANBUL ( AVRUPA YAKASI )

Evin Alanı : 95 m2 ( net kullanım alanı )

Toplam Petek Uzunluğu : 370 cm panel petek + 150 cm havlupan olmak üzere toplamda 520 cm petek döşemesi yapılmış. Detayları aşağıda belirtiyorum.

Evin Dış Mantolaması : 4 cm olarak dış mantolama yapılmış

Evin Konumu : 7 katlı bir binanın 3 . katı ( Alt ve üst daireler boş değil )

Evin Cephesi : Güney- Batı Cephe

Salon : 27 m2 : 2 adet 80 x 60 cm panel petek kullanılmış ( 60 cm yükseklik )

Çocuk Odası : 8 m2 : 1 adet 60 x 60 cm panel petek kullanılmış

Oturma Odası : 12 m2 : 1 adet 80 x 60 cm panel petek kullanılmış

Yatak Odası : 14 m2 : 1 adet 70 x 60 cm panel petek kullanılmış

Banyo : 6.5 m2 : 1 adet 50 x 60 cm havlupan kullanılmış

Mutfak : 10 m2 : 1 adet 50 x 60 cm havlupan petek kullanılmış

Giriş Holü : 10 m2 : 1 adet 50 x 60 panel petek kullanılmış

Balkon : 5 m2

Bu bilgiler doğrultusunda görüştüğüm doğalgaz firmasının bana vermiş olduğu fiyatı sizinle paylaşıyorum.

ECA Confeo Plus 20 124 ısıtma kapasiteli kombi

Projelendirme

İGDAŞ İşlemleri

Montaj Bedeli

Kısaca anahtar teslim herşey dahil 1700 TL istiyor.

Bu arada taktıracağım ECA kombinin muadili Bosch kombi önerirseniz onu da taktırabilirim.

ECA servisi evime daha yakın olduğundan ve müşteri memnuniyeti açısından ECA tercih etmeyi düşünüyorum.

Tesisatçı firmanın aynı fiyata Bosch kombi de takabileceğini söyledi ancak onu model bilgisini acelem olduğundan not etmeyi unuttum.

Acil fikirlerinizi beklediğimi hatırlatır, hayırlı günler dilerim.

• Forumdakilere merhaba, hemen konuya giriyorum.Bornovada oturuyoruz, İzmirin kışı sert geçen bir bölgesidir. Evimiz net kullanım alanı olarak 75-80 m2 civarı. Kuzey cepheye bakıyor, salonda oturuyoruz, oturma odası da balkona genişletilmiş durumda, tadilatla büyüttük zamanında, duvar örüldü falan.

Bir arkadaş vasıtasıyla bir firmadan teklif aldık,

6.3 mtül Maktek veya Demirdöküm radyatör,

1 Havlupan,

14 adet Eca vana (standart)

Maktek Ruby LCD kontrollü 24 KW kombi ile bize taahüt fiyatı olarak 3550 lira dediler, Viesmann Kombi ile de 4000 lira, modelini tam bilmiyorum.

Fakat Maktek iyi bir marka olmasına rağmen verdikleri taahüt fiyatı ile malzeme maliyeti arasında yaklaşık 1500 lira kadar fark var ( evin içine döşenecek boru maliyetini ve doğalgaz hat borusu tutarını hesaplamadım bunun içinde)

Oksijen geçirmeyen aluminyum yalıtımlı borulardan döşeyeceğim dedi tüm eve, garanti çalışıyoruz dedi, malzeme kalitesinden ödün vermiyoruz falan. Verdikleri fiyat nasıl sence? Biz tesisatı tek birisine verip o halletsin istiyoruz, malzemeleri alsın getirsin yapsın, sisteme kefil olsun. Öbür türlü yarım yamalak olma ihtimali var.

Tavsiye edeceğiniz kombi ve taahüt firmaları ne olabilir? Demirdöküm, Baymak, Vaillant kombi hakkında iyi şeyler duymadım,düşünmüyoruz. Ayrıca Buderus'da Bosch aldığından beri eski Buderus değil dediler yeni yerli üretimleri alanlar, bize sorun çıkarmayan çift eşanjörlü bi kombi lazım kısacası. Yoğuşmalıya da ekstra para vermek bizim için gereksiz.

Neyse tavsiyeleri bekliyorum, teşekkürler şimdiden.

Edit : Bu arada İzmirgaza ödenmesi gereken yaklaşık 600 liralık abonelik ücreti dahil değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jedaynayt -- 29 Temmuz 2010; 2:12:12 >

• "Tavsiye edeceğiniz kombi ve taahüt firmaları ne olabilir? Demirdöküm, Baymak, Vaillant kombi hakkında iyi şeyler duymadım,düşünmüyoruz. Ayrıca Buderus'da Bosch aldığından beri eski Buderus değil dediler yeni yerli üretimleri alanlar, bize sorun çıkarmayan çift eşanjörlü bi kombi lazım kısacası. Yoğuşmalıya da ekstra para vermek bizim için gereksiz.

Neyse tavsiyeleri bekliyorum, teşekkürler şimdiden.

Edit : Bu arada İzmirgaza ödenmesi gereken yaklaşık 600 liralık abonelik ücreti dahil değil. "

[Tüm forum üyelerine ve misafirlerine merhabalar,

Kombiyi alıncaya dek tüm forumu ve netteki ilgili siteleri izlemiş ve özellikle konvansiyonel hermetik kombileri araştırmış, 2.ayın sonunda Buderus u062 duo akıllı kombide karar kılarak satınalmış biri olarak önce jedaynayt arkadaşı bir konuda düzeltmek ve ardından da kendi sorumu sormak istiyorum.

Buderus yoğuşmasız kombilerin çift eşanjörlü olan tek modeli araştırdığım kadarıyla u062'dir ve yerli üretim-montaj değildir. Yerli üretim-montaj(Bosch-Manisa fabrikası) olarak bilinen u042 modeli de zaten çift eşanjörlü değildir. Buderus u062, üç değişkene (kullanım suyu sıcaklığı, ısıtma suyu sıcaklığı ve oda sıcaklığı) göre alev boyunu ayarlayan ve bu fonksiyonu emsal markalardan daha geniş bir sıcaklık aralığında yerine getiren (sonuçta daha düşük fatura) ayrıca opsiyonel olarak alınacak bağlantılarla cep telefonu ile açma-kapama, güneş enerjisi sistemleri ile entegre çalışabilme ve bilgisayar ile erişim gibi konfor olanakları sunan bir makinedir.

Benim sorum ise şu:
    Buderus u062 ile uyumlu çalışabilecek modülasyonlu ve kablosuz oda termostatı var mı? Buderusun uyumlu termostatlarının hepsi kablolu.
    Yardımcı olabilecek arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa çok sevinirim.
    Teşekkürlerimle...

• arkadaşlar 3 kombi arasında kaldım viessman vito 100, buderus 062, ve vaillant plus. Aradığım özellikler 1-sirkülasyon pompası 3 kademeli modülasyonlu,sıcak su kullanıldığında sirkülasyon pompasının devreden çıkması yani dinlenmesi ve tabiki sessiz olması ki böyle modeller var 2-alev modülasyonunun çok geniş aralıklı olması (tam modülasyonolması) mesela %28-%100 gibi 3-sıcak su konforu için çift eşanjörlü olması, aqua sensörlü olması,eşanjörün bakır mı çelikmi olması daha iyi,sabit sıcak su vermesi,sıcak su konforu benim için çok önemli 4-buderus 062 çift eşanjörlü olmasına rağmen geliştirdiği yöntemle 3 yollu vana yı kaldırmış, iyibirşeymi yoksa kötü bir sistemmi? 5-vito 100 de düşük ısı verimliliği var ne dersiniz? aradığım özellikleri hangisinde toplayabiliriz.
  • 
Sayfa: önceki 374375376377378
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.