Şimdi Ara

otomatik/manuel vites karşılaştırmaları... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
194
Cevap
0
Favori
72.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Jackal78

quote:

Orjinalden alıntı: hayta85

ben bir otomatik vites kullanacısıyım. bana göre artılarıda var eksileride.

........

6-Otomatik düz vitese göre daha narin ve masraflı ama bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur misali

........

ama ben otomatik derim

buna katılmıyorum. Bence manuel otm'ten daha narindir. ancak otm'te çıkan arıza daha pahalıya mal olur

e tabi oda var
  • quote:

Orjinalden alıntı: hayathonda

hangi viteste araç kullanacağıma ben karar vermeliyim,özellikle 1.4 ve 1.6 motorlardan maksimum verim almak için şart bence bu.misal arkadaşımın otomatik 206 sıyla yokuş çıkarken,veya yokuşta sollamaya çıkarken,birden vites büyütüyor araba ve yığılıyor,sabaha kadar kick-down yapsan da çaresizsin.tabi ki 140 bglik motora otomatik vites olsa da uçurur olmasa da,o yüzden büyük motor+otomatik rahat,ama manuel her haliyle mükemmel. bir diğer arkadışımın a4 quattro su var(200 bg)adam benim civici kullandı ve manuel gibisi yok dedi(zevk açısından tabi,yoksa performansda her açıdan eline alır benim arabam).yani performans ve zevk arıyorsan manuel şahane

vites üzerindeki 1-2-3 yazan yerlere getirirsen eğer vitesi araba bayılmıyor bi üst vitese atmıyor özellikle rampa cıkarken cok iyi...
  • ya debriyajsız olmuo ayak alışmış bi kere
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

Orjinalden alıntı: bernaece

quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

quote:

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online

ban göre manuel yani düz vites daha güzel, çünkü araba ile uğraşıyorsun arabanın zevki çıkıyor uzun yolda mesela otomatik vitesle seri bi şekilde sollama yapılabilir mi (hiç kullanmadım bilmiyorum ) yani kamyonun arkasına gelip 3 viteste deviri düşürüp 2 ye atıp sol şeride fırlayabilirimisin yapılamaz gibime gliyor

Bana sorarsanız herzaman için manuel vites Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz otomatik vitesi sevenlerde vardır ama ben düz vites isterim

bu dediğin otomatik viteste de oluyor..arkadaş da astra vardı otomatik eğer gaza sonuna kadar yüklenirsen tık diye bi ses geliyo ve araba bi düşük vitese geçip şahlanıyor...gerçekten çok zevkli..bir de astrada vitesin üzerinde s diye bi tuş vardı 100-120 ile giderken buna bastıgında araba gerçekten etkileyici bi şekilde hızlanıodu..bence otomaik vitesin en kötü yanı ara gaz verememen...

peki arkadaşlar otomatik vites de "d" konumunda giderken hareketliyken "n" konumuna vites geçerse bi zararı olurmu?
    şanzımanı dağıtırsın!!!!!

bi keresinde 206 ile 20-30 km ile giderken boşa atmıştım sonra d ye çektim yine ama bişi olmadı..tabi bişey olmaması demek lerde bişey olmayacagı anlamına gelmez ama büyük ihtimalle zarar verir healde..
    benim arabanın kullanım kitapçığında kesinlikle N ye almayın otomatik şanzımanı dağıtırsınız diyor.bir daha denemezsen iyi olur bence!!!!!!!

senin araba nedir kardeş?
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online

ban göre manuel yani düz vites daha güzel, çünkü araba ile uğraşıyorsun arabanın zevki çıkıyor uzun yolda mesela otomatik vitesle seri bi şekilde sollama yapılabilir mi (hiç kullanmadım bilmiyorum ) yani kamyonun arkasına gelip 3 viteste deviri düşürüp 2 ye atıp sol şeride fırlayabilirimisin yapılamaz gibime gliyor

Bana sorarsanız herzaman için manuel vites Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz otomatik vitesi sevenlerde vardır ama ben düz vites isterim

bu dediğin otomatik viteste de oluyor..arkadaş da astra vardı otomatik eğer gaza sonuna kadar yüklenirsen tık diye bi ses geliyo ve araba bi düşük vitese geçip şahlanıyor...gerçekten çok zevkli..bir de astrada vitesin üzerinde s diye bi tuş vardı 100-120 ile giderken buna bastıgında araba gerçekten etkileyici bi şekilde hızlanıodu..bence otomaik vitesin en kötü yanı ara gaz verememen...

peki arkadaşlar otomatik vites de "d" konumunda giderken hareketliyken "n" konumuna vites geçerse bi zararı olurmu?
    şanzımanı dağıtırsın!!!!!

bi keresinde 206 ile 20-30 km ile giderken boşa atmıştım sonra d ye çektim yine ama bişi olmadı..tabi bişey olmaması demek lerde bişey olmayacagı anlamına gelmez ama büyük ihtimalle zarar verir healde..
    benim arabanın kullanım kitapçığında kesinlikle N ye almayın otomatik şanzımanı dağıtırsınız diyor.bir daha denemezsen iyi olur bence!!!!!!!

15 senedir yüksek hızdaki sesden bunalınca D-> N atarım hiç bir şey olmadı.
    Toyota Corolla'91.
  • Nissan 200sx sahibiyim, otomatik vites 4 ileri. Bu aracımla 4.vites 1600dev/dak sabit gazda 105km sürat yapıyorum.Hem ekonomik hemde oldukça rahat kullanımı.Manuel olsa rahat durmayacağımı bildiğim için otomatik aldım.Ama inanın bana otomatik manuel den daha agresif gibi :) Özelliklede vites değiştirme süratiyle beni oldukça memnun ediyor.

200sx gibi bir arabada gazlayarak ve normal kullanımda (uzun yolda animasyonlar yaparak kullanmayı kastediyorum :) ) 28 kuruş yakıt yakıyorum kilometrede.daha da bişey istemiyorum zaten.
    Manuel 200sx sahibi arkadaşlarımda 33- 70 kuruş arası yakıyorlar , trafikte dur kalk ve yanlış vites seçimi hadi birdaha değiştir mantığıyla.

Bu arada bende D den N ye atarım fakat duran trafikte.Ayağınızı sürekli frende tutmak iyi değil, ayrıca bazen sırf bu nedenle rölanti saliselik düşüyor frende ayağınızı fazla tutunca .Dolayısıyle motoru bağımsız çalıştırıyorum dur kalklı trafikte, bence böylesi daha iyi.

Deneyim deneyimdir kısaca paylaşayım dedim.

Bu arada aracımda modifiye yoktur, standarttır.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yosunkaya -- 30 Mart 2006; 9:43:47 >
  • Soruyu soran sayın kardeşim;
    Otomatik vitesin
    1. %10 fazla tüketimi
    2. Biraz daha yavaş ilk kalkış değerleri(30-50ye kadar. sonrası aynı)
    dışında hiiiiç bir dezavantajı yoktur. Bakım masrafı filan da yoktur. Bundan gayrı yazılanların heeeepsi yalandır. A.Y.S.İ.'dir. Şu anda 5. otm. arabasını kullanan biri olarak diyeceğim budur.
  • acaba enjeksiyonlu otomatik corolla'da tüp kullanımı nasıldır.Şu aralar almayı düşünüyom.Kullanan arkadaşlar varsa bi zahmet bizi bilgilendirsinler.Tahminimce sıralı sistem değil.Otomatik olduğu için bir sıkıntı olur mu ?Kullanan arkadaşlar deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sys20

acaba enjeksiyonlu otomatik corolla'da tüp kullanımı nasıldır.Şu aralar almayı düşünüyom.Kullanan arkadaşlar varsa bi zahmet bizi bilgilendirsinler.Tahminimce sıralı sistem değil.Otomatik olduğu için bir sıkıntı olur mu ?Kullanan arkadaşlar deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

bence otomatik alcaksan 2.0cc den aşşağı alma çünkü düşük motorlar ramplarda yada sollamalarda üzebiliyo
  • [Deleted by Admins]
  • otomatik kullanmak çok hoşuma gidiyo.
    Açıkcası memur adamız 2,0 motor bizi kasar.
  • bernaece,
    Dün denedim hareket halindeykende ayağımı gazdan çekip N ye attım, bir 400metre kadar ilerleyip tekrar D ye geçirdim.Normal vites değiştirme yumuşaklığında devreye giriyor .Herhangi bir sarsıntı ve ses duymadım.Bir aksilik yok gibi me geldi. Akşam bunu yaklaşık 5 kez denedim, bir sorun yok gibi.
  • quote:

otomatik kullanmak çok hoşuma gidiyo.
    Açıkcası memur adamız 2,0 motor bizi kasar.

Sirion otm. al. 2.0lardan iyi gidiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yosunkaya

bernaece,
    Dün denedim hareket halindeykende ayağımı gazdan çekip N ye attım, bir 400metre kadar ilerleyip tekrar D ye geçirdim.Normal vites değiştirme yumuşaklığında devreye giriyor .Herhangi bir sarsıntı ve ses duymadım.Bir aksilik yok gibi me geldi. Akşam bunu yaklaşık 5 kez denedim, bir sorun yok gibi.

sen yine de çok deneme belki uzun dönemde bi zarar verebilir arabaya..
  • Sirion otm. al. 2.0lardan iyi gidiyor.

diyorsunuz fakat 2, elini düşünmek zorundayım denizli gibi bir yerde o arabayı 2-3 sene sonra çok zor satarım.(satma bin diyebilirsiniz) ama ilerde bi ev almak lazım.
  • quote:

Sirion otm. al. 2.0lardan iyi gidiyor.

diyorsunuz fakat 2, elini düşünmek zorundayım denizli gibi bir yerde o arabayı 2-3 sene sonra çok zor satarım.(satma bin diyebilirsiniz) ama ilerde bi ev almak lazım.

ozaman corrolla al
  • düşünüyorum bu hafta denizlideki galerileri gezeceğim .
    Pazar günüde araba pazarlarına gideceğim.
    İnşallah aradığım gibi bulur alır muradıma ererim
  • [Deleted by Admins]
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.