Şimdi Ara

[İnceleme] LG F1480RDS5 Kurutmalı Çamaşır Makinesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
8
Favori
38.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu incelemede gösterilen özelliklerinin kilogram farkıyla F1480YD, F1496ADP3 modelleri ve bazı özellik farklarıyla; F1495BDS9, F1443KDS9, F1443KDS, F1479FDS5, F1479FDS, F1480ADP, F1481TD, F1281TD, F1248QDP modellerinin teknik özellik farklarına resmii sayfasından dikkat ederek, buradaki incelemeden bilgi edinebilirsiniz.
    Burada belirtilen özelliklerin tamamı yalnızca F1480RDS5 geçerlidir.

Ürün Özellikleri
    6 Motion (Fikir edinmeniz için sitesindeki bilgilerden yararlandım)
    Çeşitli kazan hareketleri ile elde yıkarkenki temziliği sağlar.
    [İnceleme] LG  F1480RDS5  Kurutmalı Çamaşır Makinesi

Tambura su dolarken dalgalandırma kolu suyun dalgalanmasını sağlar. Bu sayede toz deterjan daha hızlı ve etkili çözünür.
    -----Videosu----

Tambur hızla dönerken çamaşırlar tamburun çeperine yapışır ve su, tambur içine su sirkülasyon sistemi ile püskürtülür. Bu sayede çamaşırlar en hızlı şekilde eşit olarak ıslatılarak yıkanır. Bu da daha iyi yıkama performansı sağlar.
    -----Videosu-----

Çamaşırlar su seviyesinin altında döndürülür. Bu nedenle hiçbir şekilde ses duyulmaz. Çamaşırlar su içinde ovulur gibi yıkandığından mükemmel çamaşır yıkama performansı sağlanır.
    -----Videosu-----

Çamaşırlar kazanın tepesinden aşağı sert bir şekilde çarpılarak kırışıklıklar azaltılır.
    -----Videosu-----

Hassas çamaşırlar su seviyesinin altında nazikçe elde yıkar gibi yıkanır.
    -----Videosu-----

Gerçek Buhar - True Steam
    Herhangi bir yıkama programında "Buharlı Yıkama" özelliğini de aktifleştirerek, yıkamanın başlarında kazan içine buhar püskürtülür.
    1. Uçucu kirler buharla yok edilir.
    2. Suda eriyen kirler çözünür.
    3. Kirler ayrışır ve tahliye edilir.

Anti Alerjik Yıkama Programı:
    İngiliz Alerji Vakfı onayı ile bakterilerin %99,9'u öldürülür. Püskürtülmüş buhar kumaşın gözeneklerine kadar işer, alerjenleri temizler. Sıcaklık alerjenlerin çözünmesi için uygun seviyede tutulur. Durulama ve sıkma sırasında çözünmüş alerjenler yok edilir.
    Yatak, yastık çarşafları, iç çamaşırları ve havlular için birebir.

Akıllı Teşhis
    Çamaşır makinesi arzalandığında, çağrı merkezini aradığınızda Smart Diagnosis'ı makinenizde çalıştırmanız ve telefonu makineye yaklaştırmanız istenir. Makineden garip sesler çıkar :D Bu garip sesler makinenin durumu hakkında bilgi verir. Böylece teknik servisin sorun hakkında uzaktan bilgisi olur ve hazırlıklı gelir.
    Akıllı Teşhis'in Apple ve Android uygulamaları da bulunuyor.
    Akıllı teşhis LG'nin tüm beyaz eşyalarında bulunur.

Duşlama Sistemi
    Tüm yıkama boyunca, kazan içindeki su çekilip tazyikle, kazan üstünden püskürtülür. Pompanın biraz sesli çalıştığı söylenebilir. Artık makinelerin su tasarrufu için çok az su aldıklarını düşünürsek, çamaşırların üzerine sürekli püskürtülen suyun çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta kuvvetlice püskürtülen su temizlik için çok yararlı olur. Özellikle kazanda öylece duran yünlüler için.

Yük tespiti
    Misal 9kg'lik çamaşır makineniz var ve siz 5kg'lik çamaşır koydunuz. Sanki 9kg'lik çamaşır koymuş gibi enerji ve su harcaması iyi olur mu?
    Yıkama ve kurutma başlamadan önce çamaşırlar tartılır. Bu yüke uygun program süresi otomatik belirlenir. Bu az yük ile kısa çalışma süresi demek, elektiriği de doğru orantılı olarak etkiler. Çekilen su miktarı da ağırlığa göre olduğu için, su faturası ile de doğru orantılı olur. :)

Kurutma
    Yıkama ve kurutma bir arada. Söylentiler var ama önemli değil. Bu ikisinin bir arada olmasının tek dezavantajı kurutmadaki enerji tüketiminin B sınıfında olması.

Çok kurutma makinesi görmedim. Bir tane görmem karşılaştırma için uygun sayılabilir. BOSCH'un Active Air teknolojili kurutma makinesi. Tasarruflu ama aşırı ses yapıyor. Gece çalıştırmak mı? Bizdeki LG kurutma sırasında çok az ses çıkarıyor benim gördüğüm BOSCH'a göre. Çok aşırı ses farkı var gerçekten.
    Ama söylediğim gibi çok kurutma makinesi görmedim. Ses seviyesi neye göre değişir bir fikrim yok.

Kurutma süresi otomatik olarak ayarlanıyor. Başka makineler hakkında yorum yapılırken çamaşırlar kuruduğu halde makine bitmiyormuş. Ara sıra durdurup kuruluğunu kontrol edenleri duydum.
    LG'de böyle bir şeyle karşılaşmadım. Çamaşırları tartığı zaman belirttiği süre tutmasa bile, kuruluğu sürekli kontrol ettiği için kurutmayı erken bitirdiğine şahit oldum. Çünkü bu durumda çamaşırlar yeterince kurumuş olur.
    Şayet süre bitmene rağmen kurumamışlarsa ek 10 dk daha kurutma yapıyor.

Güvenli Kapak
    Kapağın açılması için bir kulp yok. Çekildiğinde açılıyor. Bu kapağın arka tarafından da açılmasına olanak verir. Zira yaramaz çocuklar makinenin içine girip kapaklarında kapatıp içeride kilitli kalmazlar. Kapağı ittirdiklerinde açılacaktır.
    Favori Program
    Sürekli kullandığınız bir program ayarı varsa, kaydedip, daha sonra tek bir tuşa basarak favori programınızı tüm ek ayarlarla birlikte etkinleştirebilirsiniz.

Zaman Erteleme
    Bildiğiniz program başlamatmayı erteleme ayarından biraz farklı. Normalde yıkamanın başlama saatini ayarlamak yerine, bitiş saatini ayarlarsınız.

Boşaltma Pompası Filtresi
    Filtreyi temizlemek için, içerde kalan suyun kolayca boşaltılmasında kullanılan hortum.

Deterjan Çekmecesi

üm
    Yıkama Programları
    Tazeleme ( 20dk boyunca yalnızca buhar püskürtülür. Giysilerinizi o anda yıkamak istemiyorsanız ama kokuyor ve kırışmışsa. En fazla 3 parça giysi)
    Hızlı30
    Yorgan
    Durulama + Sıkma
    Pamuklu
    Antialerjik (Yukarıda açıklama var)
    Karışık
    Eko Pamuklu
    Spor Giysileri
    Sessiz Yıkama (Geceleri kullanılabilir. 6Motion'daki hassas çevirme kullanılır. Normalde motor sesi duyulmuyor olsada, normal yıkamada şakuduk şukuduk su sesi geliyor.Bu program çamaşırları nazikçe yıkadığından o su seside olmuyor, çıtı çıkmıyor)

Ütü İstemeyen (Sentetikler)
    Yıkama+Kurutma (her programa ek kurutma aktifleştirilmesine rağmen bu program konulmuş. Amacını çözemedim)
    Kurutma
    Yünlü

Ek Programlar
    Ön Yıkama
    Suda Bekletme
    Ekstra Durulama
    Yoğun

Teknik
    G x Y x D (mm) 600 x 850 x 640
    Yıkama Performansı A+++
    Kurutma Performansı B
    Ekran Tipi LED
    Motor Türü 6 Motion Direct Drive
    Maksimum Sıkma Devri (Devir/Dakika) 1400
    10 Yıl Motor Garantisi
    Zaman Erteleme
    Kazan Temizleme Özelliği (Çok kullanışlı bir özellik. Makinenin içini temizlemek içindir. Boş çalıştırılır. Özellikle aralıklarla kazanın hızla su ile dönmesi çok iyi. Makinenin kendini temizlemesi için en iyi program)

Geliştirilmiş Kazan Yapısı (Çamaşırlara nazik davranacak, mükemmel su akışı sağlayacak özel kazan tasarımı)
    Çocuk Kilidi
    Buharlı Temizleme Özelliği
    Duşlama Sistemi
    Çamaşır Ağırlık Sensörü
    Buharlı Tazeleme
    Su Taşma Emniyeti
    Antialerjik Program
    Daha Geniş Kapak(350mm)
    Smart DiagnosisTM/ Akıllı Teşhis

Su ve Elektrik Kesintileri
    Elektrik kesintisinde, elektrik geldiğinde çalışmaya başlamıyor. Açma düğmesine bastığınızda -bilgi amaçlı-kesintihatası veriyor. Başlatmaya bastığınızda kaldığı yerden devam ediyor.

Su kesintisinde sesli bir uyarı veriyor ve ekranda hata kodu beliriyor(bilgi amaçlı). Sugeldiğinde otomatik çalışmıyor. Başlatma düğmesine bastığınızda çalışmaya devam ediyor.

Otomatik devam etmemesi tamamiyle elektronik devrelere sahip bir makine için normal bir durum.

Tüketim(Kağıt üstü değerler):
    Kapasite: 9kg yıkama / 6kg kurutma
    Sadece Yıkama(Gerçek tüketim kullanıma bağlı): 1.17 kWh
    Yıkama + Kurutma: 7.29 KWh (Tam Kapasite yıkama yükü, 60C yıkAma ve kurutma için)
    Toplam Su Tüketimi: 95lt

Kullanışlılık, İpuçları ve Sorular
    *Kapak kilidi ne kadar süre sonra açılıyor?
    - Bir kaç saniyede kilit açılır.

*Elektrik kesintisinde elektronik kilit açılıyor mu?
    - Evet. Yaklaşık 30 saniye sonra kapak açılabilir.

*Ağırlık tartıldı ama makine daha su almadı. Durdurup çamaşır eklersem, çamaşırlar tekrar tartılır mı?
    - Evet. Çamaşırlarınız ıslanmamışsa, sonradan ekleyebileceğiniz çamaşırlar için tekrar tartma işlemi yapılır.

*Ağırlık tartılıp program başladıktan sonra ve makine su aldıktan sonra programı durdurup başka bir program seçmek istedim. Makine su aldığı için makine doğru ağırlık tartmayacak mı?
    - Çamaşırlar ıslandıktan sonra makineyi kapatsanız bile tartılan ağırlık unutulmaz. Ama fazladan çamaşır eklerseniz programa etkisi olmaz.

*Program devam ediyor. Bir işim çıktı ve yıkamayı/kurutmayı daha sonraya ertelemem gerekti. Programı iptal edip, sıfırdan zaman ertelemeli program başlatmak mı gerekecek?
    - Hayır. Program hangi evrede olursa olsun. Programı duraklatın ve zaman erteleme tuşuna basın. Makine ayarladığınız sürede bitecek şekilde işleme kaldığı yerden devam edecek.

*Program sırasında kazanın içi kaç derece veya ne kadar devirde dönüyor görebilir miyim?
    - Evet. Sıcaklığı görmek için 1. seçenek tuşu(Yoğun veya zaman tasarrufu ayarını yapma tuşu) ve Sıcaklık tuşuna basılı tutun. Ekranda sıcaklık gözükecek.
    Devri görmek için 2. seçenek tuşu(durulama ayarı tuşu) ve sıcaklı tuşuna basılı tutun. O anki devir 100ün altındaysa aynen görünür. 100'ün üstündeyse ekrandaki sayı x10'dur. (80 yazıyorda 800 devir dönüyor demektir)

*Ceplerde bri takım cisimler unutmuşum ve yıkadım. Bu cisimler ne cepteydi ne de pompa filtresine takılmıştı. Nerede bu cisimler?
    -Bu gibi cisimler kapağın altındaki contada biriktirilir.

*Bazı kıyafetler kurutmanın ardından küçülüyor. Ne yapmalıyım?
    -Düşük Sıcaklıkta kurutma deneyin. Çözüm olmadıysa bu giysi kurutma için uygun değildir.

*Kuru ile Düşük Sıcaklıkta Kurutma arasındaki fark ne?
    - Kuru ayarı 80C kurutma yapar. DÜşük Sıcaklıkta Kurutma ayarı ise 60C'ta kurutma yapar.

*Yıkama sırasında sanki boşaltma pompasının sesi geliyor ama su eksilmiyor. Neden?
    - O ses duşlama sistemine aittir. Kazanın içindeki su alınıp üstten fışkırtılır. Özellikle geceleri bu ses sizi reahatsız etiyorsa, Sessiz Yıkama programını seçebilirsiniz.

*Kurutma yaptım. Çamaşırlarım kırışmış.
    - Makineden çıkarınca hemen çırpın.

*Ayarladığım zamanda başlaması için Zaman Erteleme yapıyorum ama bir bakıyorum program erken başlamış.
    - Başlaması için ayar yapmayın. Ne zaman bitsin istiyorsanız onu ayarlayın. Bu makinenin zaman erteleme özelliği bitiş zamanına göre hesaplanır. Ayarladığınız sürede bitecek şekilde yıkamaya başlanır.

*Sıkça kullandığım bir program ayarı var. Keşke tek tuşa basıp, istediğim tüm ayarlar yapılsa. Var mı böyle bir şey?
    -Var. İstediğiniz seçeneklerle birlikte programı ayalayın. Favori tuşuna 3 saniye basılı tutun. Bir dahaki sefere favori tuşuna bastığınızda kaydettiğiniz program ayarlanacaktır.

*Tuş sesleri, bitiş melodisi çok güzel ama geceleri rahatsızlık verebiliyor. Bu sesler kapatılabilir mi?
    -Evet. 2. Seçenek tuşu(durulama ayarı tuşu) ve Sıkma tuşuna 2 saniye basılı tutun.

*Makinemin içinin temizlenmesi için ne yapabilirim?
    -Kazan Temizleme özelliği tam da bunun içindir. Makineyi açtıktan sonra Sıkma ve Sıcaklık tuşlarına 3 saniye basılı tutun. Ekranda "tcl" yazısı görünür. Başlatma tuşuyla programı başlatın. Program 1:20 sürecek. Asla detarjan koymayın. Suyla birlikte kazanın çok hızlı döndüğü zamanlar olacak. Bu aşırı köpüklenmeye yol açar. Kireç çözücü koyabilirsiniz.

*Makineye internetten yeni yeni programlar eklensin istiyorum. Nerede olursam olayım cep telefonumdan makineyi kontrol etmek ve programın bitmesine ne kadar var görmek istiyorum. Çok şey mi istiyorum?
    -Tüm bunlar LG'nin yeni çıkacak makinelerinde olacak. Bekleyin.

*Kurutma sırasında kazanın içinde yangın çıkarsa, makine su alıp yangını söndürür mü?
    - Onu da denemedim Merak atmiyor da değilim.

Çok Önemli: Benzin lekesi, bitkisel yağ lekesi gibi kolay yanan madde bulaşmış giysilerinize kurutma yapmayın. Yangın ihtimali çok yüksektir.

Özetle:
    Yıkama performansı çok çok iyi temizleme açısından. Kurutma sorunsuz ve sessiz. Sağlam, kaliteli kayışsız ve inanılmaz sessiz DC motor (DirectDrive)
    Ev dekorasyonuna ayak uyduracak zarif, sevimli tasarım. Kullanışlı panel. Tassarruf/Temizlik performansı açısından en iyisi. Yıllarca sorunsu kullanılabilecek kalite ve sağlamlık.

8 yıl sonra
    Eskilere göz gezdiriyordum bu konuyu buldum. Söz konusu makineyi halen memnuniyetle kullandığımızı belirtmek isterim. Birkaç ay önce su jeti çalışırken çıkan bir gürültü sebebiyle tamirci çağırdık (yetkili servis değil). Tiftik birkip tıkanıklık oluşmuş, temizlendi. Tamirci daha önce hiç LG tamir etmemiş. Diğer pek çok markayı kıyasladığında LG'nin kalitesine, kolayca tamir edilebilir şekilde tasarlanmasına ve güvenlik önlemlerine epey şaşırmış. Bu gibi, uzun süredir pek çok ürününü kullandığım için LG'den emindim. Halen değişmedi ve daha da emin oldum. Diğer markaların planlı eskitme taktiklerini ve müşteriyi gereksiz özelliklerle cezbetme çabasını gördükçe, LG'yi övmekten hala çekinmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mutlucan96 -- 5 Mayıs 2020; 13:56:31 >

• hayırlı olsun güle güle kullanın.

bu cihaz kurutma aşamasında su kullanıyor mu acaba?

kullanıyorsa ne kadar tüketimi var? örneğin samsungun kurutmalı makineleri kurutma aşamasında en az 70 lt su tüketiyor çamaşır miktar ve cinsine göre....
  • Reklamları izlediniz.

Magazaniz nerde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı olsun güle güle kullanman dileğiyle.. İnceleme içinde teşekkürler makine alacaklar için güzel bir inceleme olmuş...
  • güle güle kullanın..
    inceleme için teşekkür ederiz..
    makinenin çok ses çıkarmadığını öğrenmiş olduk...
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

hayırlı olsun güle güle kullanın.

bu cihaz kurutma aşamasında su kullanıyor mu acaba?

kullanıyorsa ne kadar tüketimi var? örneğin samsungun kurutmalı makineleri kurutma aşamasında en az 70 lt su tüketiyor çamaşır miktar ve cinsine göre....

70lt olduğunu sanmıyorum. 5-10dk'da bir tükürürmüş gibi azıcık su alıyor. Eko Kurutma programı daha az su kullanıyormuş ama çok su kullandığını sanmıyorum. Toplam(Kurutma dahil olup olmadığını belirtmemiş) su tüketimi 95lt diye geçiyor kağıt üstünde.
  • amacım makinene çamur atmak değil ama makinen ne kadar sessiz olsada o makineyi boş çalıştırmanı tavsiye derdim çünkü kuru çamaşırdan sesi anlayamassın ve kuru olmalarına rağmen dengelemesi berbat keşke ıslatsaydın gerçek sesi dinletseydin bize çocuk kaydettiğin cihaz dandik olsada makinenin sesini gizleyemessin
    bu zamanda a sınıfı kurutma makinesi almak varken kombo tipi makine alıp bir o kadarda fatura ödemek akıl işi değil
  • Birde Köpüğün gücü varmış...
    Su ısıtmadan hazır köpüğün oluşması cezbedici...

http://www.samsung.com/tr/consumer/home-appliances/washing-machine/washing-machine/WD0804W8N1/YAH
  • quote:

Orijinalden alıntı: efemre5059

amacım makinene çamur atmak değil ama makinen ne kadar sessiz olsada o makineyi boş çalıştırmanı tavsiye derdim çünkü kuru çamaşırdan sesi anlayamassın ve kuru olmalarına rağmen dengelemesi berbat keşke ıslatsaydın gerçek sesi dinletseydin bize çocuk kaydettiğin cihaz dandik olsada makinenin sesini gizleyemessin
    bu zamanda a sınıfı kurutma makinesi almak varken kombo tipi makine alıp bir o kadarda fatura ödemek akıl işi değil

Çamaşırın kuru ile ıslak olmasının dengelemede fark oluşturmayacağını tahmin ediyorum. Ben gene de normal yıkama çalışmasını da çekmeyi planlıyordum. Ama genelde makine gece çalışıyor. Telefon kamerasıyla çektim, dijital kamerayı bulamadım, malum artık çok kullanılmıyorlar genel kulşlanım için :)

Dengelemesi berbat değil. Çünkü hiç denegele ile uğraşmamıştı. Dengeleme ile uğraştığına çok az şahit oluyorum. Biribiriyle çok alakasız çamaşırlar olduğunda dengelemeye çalışıyor. Boş veya dolu, kuru veya ıslak... Fark olmuyor.
    Başlarken görmüş olduğunuz işlem tartma işlemi. Ağırlığı tartıyor. Yıkama, sıkma ve kurutmada tartma işlemini yapıyor.

Kurutma için 6.5 kW dese de, o değeri hiç görmüyoruz. Gerçekte 2 kW falan yakıyor. Solo veya kombo almak kişiye kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mutlucan96 -- 8 Ağustos 2012; 11:34:06 >

• Kuru çamaşır 6 kilo ise yaş 10 yada fazla kilo gelir arada daglar kadar fark olur, kuru makineye hiçbir yük indirmez gerçek ıslakken çıkar.
  • En yakın zamanda ıslak sıkma videosu da koyarım. Durup dururken çamaşır yıkayamayacağım için. Yıkandığı zaman çekmeyi düşünüyorum. Hem yıkamasını da görmüş olursunuz.

Bir de dijitl kamerayı bulabilsem
  • ben 8 kg çamaşırı ağzına kadar doldurunca sıkmada hafif dengesizlik yaşıyor yine seninkiler kuru olduğu halde dengelemesini pek beyenmedim bu benim görüşüm ıslak çamaşırda herşey ortaya çıkar zaten
  • quote:

ben 8 kg çamaşırı ağzına kadar doldurunca sıkmada hafif dengesizlik yaşıyor yine seninkiler kuru olduğu halde dengelemesini pek beyenmedim bu benim görüşüm ıslak çamaşırda herşey ortaya çıkar zaten

Yahu videoda dengeleme yapmadı hiç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlucan96

quote:

ben 8 kg çamaşırı ağzına kadar doldurunca sıkmada hafif dengesizlik yaşıyor yine seninkiler kuru olduğu halde dengelemesini pek beyenmedim bu benim görüşüm ıslak çamaşırda herşey ortaya çıkar zaten

Yahu videoda dengeleme yapmadı hiç.

dengeleme değil zaten dengesiz sıkma yanlış anlatmışım kusura bakma
  • Ellerinize saglık inceleme gercekten çok güzel olmuş. Umarım uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Su ve Elektrik Kesintileri

Elektrik kesintisinde, elektrik geldiğinde çalışmaya başlamıyor. Açma düğmesine bastığınızda -bilgi amaçlı-kesintihatası veriyor. Başlatmaya bastığınızda kaldığı yerden devam ediyor.

Su kesintisinde sesli bir uyarı veriyor ve ekranda hata kodu beliriyor(bilgi amaçlı). Sugeldiğinde otomatik çalışmıyor. Başlatma düğmesine bastığınızda çalışmaya devam ediyor.

Otomatik devam etmemesi tamamiyle elektronik devrelere sahip bir makine için normal bir durum.

-bu arada yukarı-
  • güzel inceleme olmuş hocam, bir elene sağlık da benden..
    ne zaman kaça aldığını da (taksit durumunu vb.) yazar mısın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlucan96

Su ve Elektrik Kesintileri

-bu arada yukarı-

çok kötü Siemens IQ her iki durumdada devam ediyor LG eve sokulmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .Antika. -- 27 Ağustos 2012; 20:21:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: iyigun

güzel inceleme olmuş hocam, bir elene sağlık da benden..
    ne zaman kaça aldığını da (taksit durumunu vb.) yazar mısın.

http://www.beyazesyamerkezi.com/LG-F1480RDS5-6Kg-Kurutmali-9Kg-Yikamali-camasir-Makinesi_10500.html#0

Burdan almıştık. 1 sene oluyor herhalde.
  • Lg ölsem almam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.