DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Kredi kullananlar hayat sigortası paralarını geri alabilirler
82
Cevap
14
Favori
66.577
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Sıcak Fırsatlar >> Diğer Fırsatlar >> Kredi kullananlar hayat sigortası paralarını geri alabilirler
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
      1570 Mesaj
      31 Temmuz 2012 12:36:10
      Daha önce açıldı mı bilmiyorum, açıldıysa silinebilir. Açılmadıysa da mutlaka işgüzarın biri çıkıp şikayet edecektir ve yine silinecektir.

(1-2 TL'lik indirimler için dahi sıcak diye başlık açılıyor, dolayısıyla -kredi kullanıp da bu bilgiden haberdar olmayanlar için- bu da sıcaktır bence.)

quote:

Hayat sigortası paranız bankada kalmasın. Pek çok tüketici, bilmediği ve banka da uyarmadığı için parasını almıyor...

Kredi alırken banka tarafından zorunlu tutularak yaptırdığınız hayat sigortası parasını, kredi ödemeleriniz bittiğinde geri alabilirsiniz. Bazı bankalar bu konuda tüketicileri bilgilendirmiyor; tüketiciler de bilmedikleri için bu paralar bankalara kâr kalıyor.

ERKEN KAPATAN DA ALIYOR

Şöyle ki; hayat sigortaları, yıllık olarak yapılabiliyor; yıl artı ay küsuratlı olarak yapılamıyor. Bu durumda siz 6, 18, 30 ay ödemeli kredi çekseniz de, sigortanız 12, 24, 36 aylık oluyor. Örneğin; 25 ay ödemeli kredi çektiniz. Kredi süresi kadar değil, 36 aylık sigorta yaptırabiliyorsunuz. Bu durumda krediniz bittikten sonra kalan 11 aylık hayat sigortasını boşuna yaptırmış oluyorsunuz. Ama 11 aylık hayat sigortasının parasını bankadan geri alma hakkınız var. Tüketiciler Birliği Kurucu Başkanı Bülent Deniz, tüketicilerin kredi bitiminden sonraki hayat sigortası primlerini geri alabileceğini hatırlattı. "Vatandaş uyanık olmalı" diyen Deniz, "Tüketici, hayat sigortası yaptırırken, kredi ödeme süresine göre değil, yıl hesabına göre sigortalanmakta. 18 ay geri ödemeli kredi kullanan, 24 ay için sigortalanır. 18 ayın bitiminde 6 aylık primini iade almalı" şeklinde konuştu. Bülent Deniz, kredi borcunu erken kapatanların da, hem faiz indirimden yararlanabildiğini hem de geri kalan günlerdeki hayat sigortası primlerini geri alabildiğini sözlerine ekledi.

http://ekonomi.habertur...4-bankadan-alacaklisiniz

Düzeltme: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unsal07 -- 31 Temmuz 2012; 12:43:28 >

• Yüzbaşı
      267 Mesaj
      31 Temmuz 2012 14:09:49
      Teşekkürler.. 2 tane kredim var ve erken kapatma planı yapıyorum.Oldukça yardımcı oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cradleofden -- 31 Temmuz 2012; 14:10:31 >

• Yüzbaşı
      587 Mesaj
      31 Temmuz 2012 15:05:39
      Çok faydalı bir bilgi,teşekkür ederim.
      Dediğiniz gibi 1-2 tl lik indirimler için 50 takla atan adamlar böyle bir şey için umarım ses çıkarmazlar.

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      31 Temmuz 2012 15:14:16
      quote:

Orijinalden alıntı: rasmus61

Çok faydalı bir bilgi,teşekkür ederim.
      Dediğiniz gibi 1-2 tl lik indirimler için 50 takla atan adamlar böyle bir şey için umarım ses çıkarmazlar.

Rica ederim.

Yalnız öyle diyorsunuz da, son zamanlarda kraldan çok kralcı kesilip işine gelmeyen her başlığı şikayet eden tipler türedi bu Sıcak Fırsatlar'da. Yöneticiler de sağolsunlar, başlığı incelemeden siliyorlar. Aşağıdaki 71 sayfalık konudan pek bir farkı olmadığı için şikayetlik bir durum da görmüyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_36594955/tm.htm

• Yüzbaşı
      587 Mesaj
      31 Temmuz 2012 15:19:12
      quote:

Orijinalden alıntı: unsal07

Alıntıları Göster

Rica ederim.

Yalnız öyle diyorsunuz da, son zamanlarda kraldan çok kralcı kesilip işine gelmeyen her başlığı şikayet eden tipler türedi bu Sıcak Fırsatlar'da. Yöneticiler de sağolsunlar, başlığı incelemeden siliyorlar. Aşağıdaki 71 sayfalık konudan pek bir farkı olmadığı için şikayetlik bir durum da görmüyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_36594955/tm.htm

Bence forumdaki sıkıntılar,
      Dediğiniz gibi ,kraldan çok kralcı olmak,
      Üyelerin yaşlarıyla orantılı olarak yaptıkları saçma sapan yorumlar,forumda ufak yaşta çok kişi var.
      Çoğu kimsenin bir konuda bilip bilmeden işin üstadı gibi yorum yapmalarıdır.
      Bu durumda forumun sağlıklı bir halde yürümesi için iş yöneticilere düşmekte.
      Neyse sağlık olsun konuyu çok dağıtmayalım yoksa silinir alimallah.:)

• Yarbay
      2260 Mesaj
      31 Temmuz 2012 15:23:23

Öncelikle çok teşekkür ederim bilgi için artık forumda işe yarar bilgi göremiyorum uzun zamandır telefon modelleri ve işletim sistemleri savaşı dışında

Hepimizin ortak çıkarları doğrultusunda bir iğne ucu kadar bilgi bile çok değerlidir arkadaşıma onun için tekrar teşekkür ediyorum ve diğer arkadaşada şurada katılıyorum
      Yöneticiler biraz daha el atmalı duruma.

Obscure Disorder | This World Eating Me Inside Life has betrayed me once again, I accept that some things will never change... Do you wonder why I prefer to be alone? Have I really lost control?.... | Birgün değil hergün BEŞİKTAŞ
    • Yarbay
      2731 Mesaj
      31 Temmuz 2012 15:25:29
      Teşekkürler Ünsal Hocam.

• Binbaşı
      1588 Mesaj
      31 Temmuz 2012 15:37:13
      kredisi bu durumda olan çok kimse var mıdır bilmiyorum ama beni kapsamıyor. bilgilendirme için teşekkürler

• Er
      11 Mesaj
      31 Temmuz 2012 15:39:24
      Gerçekten faydalı bir konu, fakat bankalar benim gördüğüm kadarıyla hep yıl üzerinden veriyo kredi ya da bana hep öyle denk geldi... 12,24,36 gibi burdada artık ay olmadığı için sanırım bankadan alacaklı olmayacağım ben?

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      31 Temmuz 2012 15:47:10
      benimde 5 sene kredim var ilk bir sene kredi çekerken hayat sigortası ödedim sonraki seneler devam ettirmedim onlar diretti ama ben yasal değil deidm vs ödemedim.

şimdi ödediğim 1 senelik bölümüde alabilirsem çok iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serdar1457 -- 31 Temmuz 2012; 15:50:58 >

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:07:36
      @rasmus61, TheMidnight, kadirekinci

Rica ederim ve yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

@eranyumm, logsima

Krediyi erken kapatma imkanınız olduğu zamanlar siz de faydalanabilirsiniz. Şu anda öyle bir durumunuz olmasa bile, aklınızda bulunsun. İleride belki işinize yarayabilir. Bankalar bizi zaten yeterince söğüşlüyorlar. Biz de ne kadarını geri alabilirsek kârdır.

• Yarbay
      15000 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:15:56
      quote:

Daha önce açıldı mı bilmiyorum, açıldıysa silinebilir. Açılmadıysa da mutlaka işgüzarın biri çıkıp şikayet edecektir ve yine silinecektir.

(1-2 TL'lik indirimler için dahi sıcak diye başlık açılıyor, dolayısıyla -kredi kullanıp da bu bilgiden haberdar olmayanlar için- bu da sıcaktır bence.)

Alıntıları Göster

http://ekonomi.habertur...4-bankadan-alacaklisiniz

Düzeltme: İmla

ünsal yanlış anlamıyorsam, yanlızca 12/24/36 gibi vade dışında yapılan 6/18/30 gibi vadeler için yapılmış hayat siğortası
      poliçelerinin, fazladan yapılan ama kullanılmayan bölümleri için geri iade söz konusu dimi...

mesela araç satıldığında, siğorta poliçesi yada kasko poliçesinde kalan AY/TL bazında satışı ibraz ederek geri talep etmek
      ve akmak gibi bir durum.

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:24:04
      quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

ünsal yanlış anlamıyorsam, yanlızca 12/24/36 gibi vade dışında yapılan 6/18/30 gibi vadeler için yapılmış hayat siğortası
      poliçelerinin, fazladan yapılan ama kullanılmayan bölümleri için geri iade söz konusu dimi...

mesela araç satıldığında, siğorta poliçesi yada kasko poliçesinde kalan AY/TL bazında satışı ibraz ederek geri talep etmek
      ve akmak gibi bir durum.

Doğru anlamışın, yıllık bazda yapılan taksit sayısı dışında (yani 12-24-36 ay gibi) yapılan vadelerde ve de (bence daha önemlisi) krediyi erken kapatmalarda işe yarıyor. Örneğin 3 yıllık bir krediyi 26. ayında kapattın. Hem faiz indiriminden yararlanıyorsun doğal olarak, hem de geri kalan 10 aylık hayat sigortası primini geri talep edebiliyorsun.

Sen daha önceki kredini aynı bankadan mı yapılandırdın, hatırlamıyorum. Eğer başka bankadan ise, diğer bankadan iade talebinde bulunabilirsin.

Ek: İmza resmin değişmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unsal07 -- 31 Temmuz 2012; 16:30:30 >

• Onbaşı
      37 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:27:02
      selam,

bilgisi olan arkadaşlardan ricam; bu konut kredisi kullanıldığında, konut sigortası (özelliklede yangın) yaptırılması mecburi midir? yoksa bankadaki elemanlar, bankaya ait şirkete yol buldurmak amacı ile mecbursunuz mu diyorlar? ya da kredi kullanılan bankaya göre uygulama değişiyor mu?

saygılarımla

• Yüzbaşı
      757 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:35:47
      quote:

Orijinalden alıntı: orhan_seyfic

selam,

bilgisi olan arkadaşlardan ricam; bu konut kredisi kullanıldığında, konut sigortası (özelliklede yangın) yaptırılması mecburi midir? yoksa bankadaki elemanlar, bankaya ait şirkete yol buldurmak amacı ile mecbursunuz mu diyorlar? ya da kredi kullanılan bankaya göre uygulama değişiyor mu?

saygılarımla

DASK hariç hiçbiri mecbur değil. İmzalattıkları sözleşmede de yazıyor zaten.

• Yarbay
      15000 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:38:24
      quote:

Alıntıları Göster

Doğru anlamışın, yıllık bazda yapılan taksit sayısı dışında (yani 12-24-36 ay gibi) yapılan vadelerde ve de (bence daha önemlisi) krediyi erken kapatmalarda işe yarıyor. Örneğin 3 yıllık bir krediyi 26. ayında kapattın. Hem faiz indiriminde yararlanıyorsun doğal olarak, hem de geri kalan 10 aylık sağlık sigortası primini geri talep edebiliyorsun.

Sen daha önceki kredini aynı bankadan mı yapılandırdın, hatırlamıyorum. Eğer başka bankadan ise, diğer bankadan iade talebinde bulunabilirsin.

Ek: İmza resmin değişmiş.

yok aynı bankadan yapılandırma yapmıştım. zaten krediyi aldığım 1. ve 2. sene hayat siğortsını hesabımdan çekmişler.
      sonra ne alan var! ne soran! bende hiç kurcalamadım.

geçen yıl yapılandırırken; Aaaa! siğortaları almamışız, borcunuz var. demezler mi...

Kardeşim siz hesabımdan çekiyorsunuz, bakın 2 yıl almışsınız, diğerlerini de alsaydınız, sizi tutan mı var.
      ben mi takip edeceğim almadığınız parayı, Alsaydınız bana ne! dedim.

yapılandırırken 3 yıl kalan diğer tutar için; "bundan sonra alırız ama..." dediler. Eee alın bari dedim.

1. yıl almışlar, senesi geçti yine almamışlar. Ben ne yapayım

evet imza resmini değiştirdim. avatarında kenarları yok oldu.
      sağolsunlar konular da gezerken, rastladığım bir konu da genç arkadaşlara rica ettim, avatarımı düzelttiler.

yanlız, imza arada sırada kayboluyor. anlayamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panthér -- 31 Temmuz 2012; 16:41:35 >

• Çavuş
      58 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:45:05
      Direk sıcak fırsat, haber verdiğiniz için teşekkürler.

• Yüzbaşı
      587 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:53:25
      gerçekten çok faydalı bir paylaşım.günümüz şartlarında kredi kullanan bizler gibi çok vatandaşımız var.

• Çavuş
      71 Mesaj
      31 Temmuz 2012 16:54:07
      Aynen benimde bir sürü kredim var ve erken kapatıcam faydası olucak bana çok saol kardeşim..

Bir anlam gelse ne varsa alıp gitse..
    • Yarbay
      2538 Mesaj
      31 Temmuz 2012 17:08:45
      başlık "kredi kullanıp erken kapatanlar" olursa daha doğru olur gibime geliyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

www.ahmcol.com PSN: hazirzop
      Est Sularus Oth Mithas
    • Binbaşı
      1570 Mesaj
      31 Temmuz 2012 17:31:13
      quote:

Orijinalden alıntı: ahmcol

başlık "kredi kullanıp erken kapatanlar" olursa daha doğru olur gibime geliyor.

O şekilde daha faydalı olacaksa ve 1-2 talep daha gelirse bu şekilde, başlığı istediğiniz şekilde değiştiririm.

• Yarbay
      3981 Mesaj
      31 Temmuz 2012 17:40:27
      ne kadar alıyorlar ki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çavuş
      72 Mesaj
      31 Temmuz 2012 17:51:07
      30 aylık çekmiş olduğum ihtiyaç kredisini 6 ay ödedikten sonra tamamını kapatarak kurtuldum. Faizleri düşüp bana öyle ödeme yaptırdılar. Şimdi üstadlar ne yapıp o parayı geri alabilirim.

ASUS N56VZ
      CPU: Intel Core i7-3610QM || RAM: 8GB DDR3-1600MHz || GPU: 2GB nVidia GeForce GT 650M GDDR3 HDD: WD Black2 120gb SSD+1tb HDD
      Display: 15,6" FHD Wide View Angle LED Backlight || Speaker: Bang & Olufsen || ODD: Blu ray DVD combo || OS: Windows 10 Pro 64-bit
    • Yarbay
      5448 Mesaj
      31 Temmuz 2012 18:04:43
      Sene 2005'te 18 aylık otomobil kredisi çekmiştim.
      Bunu 24 aylık yaptıklarına göre kalan 8 ayın sigorta farkını alabilirim değil mi?

• Teğmen
      236 Mesaj
      31 Temmuz 2012 18:15:54
      quote:

Orijinalden alıntı: serdar1457

benimde 5 sene kredim var ilk bir sene kredi çekerken hayat sigortası ödedim sonraki seneler devam ettirmedim onlar diretti ama ben yasal değil deidm vs ödemedim.

şimdi ödediğim 1 senelik bölümüde alabilirsem çok iyi olur

Merhaba nasıl oluyorda ödemiyorsunuz.Yani nasıl ödeme yapmadınız?Benimde sizin gibi bir kredim var 3 yıl vadeli gecen 12 ay doldu 13.ayda benden 70 tl tekrardan sigorta parası aldılar.Bunu ödememenin yolu nedir?

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      31 Temmuz 2012 18:19:50
      quote:

Orijinalden alıntı: albati

Sene 2005'te 18 aylık otomobil kredisi çekmiştim.
      Bunu 24 aylık yaptıklarına göre kalan 8 ayın sigorta farkını alabilirim değil mi?

8 aylık değil, 6 aylık (24-18=6). Herhangi bi zamanaşımı süresi yoksa, ki olduğunu tahmin etmiyorum, farkı alabilirsiniz sanırım.

• Yarbay
      5448 Mesaj
      31 Temmuz 2012 18:27:02
      quote:

Alıntıları Göster

8 aylık değil, 6 aylık (24-18=6). Herhangi bi zamanaşımı süresi yoksa, ki olduğunu tahmin etmiyorum, farkı alabilirsiniz sanırım.

sıcaktan 4 işlemi unuttuk yav.

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      31 Temmuz 2012 18:46:17
      quote:

Orijinalden alıntı: albati

Alıntıları Göster

sıcaktan 4 işlemi unuttuk yav.

Olabilir, insanlık hali.

7 yıl önce ödemiş olduğunuz bedel ne kadardı ve uğraşmaya değer mi, ona karar vermelisiniz. "Uğraşmaya değer mi"den kastım, bu bedelin geri alınması için yapılması gereken işlem(ler)le ilgili Tüketiciler Birliği'nin sayfasında bile henüz bir açıklama yok. Bankaya bir dilekçeyle başvurmak yeterli midir yoksa başka formaliteleri var mı? Sanırım 1-2 güne kadar net bir açıklama yapılır.

• Yarbay
      10054 Mesaj
      31 Temmuz 2012 19:30:28
      quote:

Orijinalden alıntı: rasmus61

Alıntıları Göster

Bence forumdaki sıkıntılar,
      Dediğiniz gibi ,kraldan çok kralcı olmak,
      Üyelerin yaşlarıyla orantılı olarak yaptıkları saçma sapan yorumlar,forumda ufak yaşta çok kişi var.
      Çoğu kimsenin bir konuda bilip bilmeden işin üstadı gibi yorum yapmalarıdır.
      Bu durumda forumun sağlıklı bir halde yürümesi için iş yöneticilere düşmekte.
      Neyse sağlık olsun konuyu çok dağıtmayalım yoksa silinir alimallah.:)

Valla üzülüyorum kendime. Vakti zamanında markalara para vermesinler toplama alsınlar, hem de bir şeyler öğrensinler diye sitenin adını verdim.

Şimdi o bebeler gelip burada 20 yıllık tecrübesi olan kişilere kapak hazırlamaya çalışıyor. Ve sonuç olarak pek tabi saçmalıyorlar. Doğru dürüst bir bilgi gelmiyor. Kaynağı belli belirsiz bilgileri de sallamak ayrı bir nokta.

Fanatiklik almış başını gidiyor. Dışarıda GS-FB diye birbirine küfreden bebeler pek tabi burada klavye ağası kesiliyor. Bu sefer AMD, İntel, NVidia, İos, Android fanatizmine dönüyor olay.

Bilgi paylaşımı sıfır. Geçenlerde arkadaşın biri konu açmış. Sistem toplayacak. Adam Photoshop falan kullanacak ( O da hiç geçmiyor konuda ama yani ) işte girmiş konuya fotograf video işleri için lazım demiş. Biri çıkmış Nvidia biri çıkmış AMD, biri geçmiş intel vs demiş. Ama bir Allah ın kulu da çıkıp kardeşim sen hangi programı kullanacaksın. Kullandığın programda GPU hızlandırma var mı?

Diye sormamış. Ya da neden intel ve ya AMD dediğini yazmamış.

İşte sonradan artık Edius mu ilgisini çekti bilmiyorum biri gelmiş yorumda bulunmuş. Hani onun dışında da başka bir neden-sonuç ilişkisinde cevap yok zaten. Millet kurmuş sistemi hayalin dekine göre.

Deneme Bakalım İmza Düzeldi Mi
    • Yarbay
      5448 Mesaj
      31 Temmuz 2012 20:17:30
      quote:

Alıntıları Göster

Olabilir, insanlık hali.

7 yıl önce ödemiş olduğunuz bedel ne kadardı ve uğraşmaya değer mi, ona karar vermelisiniz. "Uğraşmaya değer mi"den kastım, bu bedelin geri alınması için yapılması gereken işlem(ler)le ilgili Tüketiciler Birliği'nin sayfasında bile henüz bir açıklama yok. Bankaya bir dilekçeyle başvurmak yeterli midir yoksa başka formaliteleri var mı? Sanırım 1-2 güne kadar net bir açıklama yapılır.

O zaman 7.500 TL kredi çekmiştim.
      Sanırım pek uğraşılacak bir meblağ çıkmaz ama yine de takipteyim.

• Yarbay
      2731 Mesaj
      31 Temmuz 2012 20:24:42
      quote:

@rasmus61, TheMidnight, kadirekinci

Rica ederim ve yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Gereksiz yere herşeyi şikayet edenler hakkında bir admin'in mesajı;

quote:

İsteyen istediği kadar şikayet edebilir, siz kurallara uyduğunuz sürece hiçbir şey olmaz.

GerEksiz yere de şikayet sisteminin kullanıldığını fark ettiğimiz anda gereken zaten yapılacaktır.

• Binbaşı
      1187 Mesaj
      31 Temmuz 2012 20:43:12
      Ben yıllardır kredi kullanırım ve yıllardır da bu parayı alırım. Ama beni haberdar edip paramı almama ilk olarak vesile olan garanti bakası çalışanını da buradan saygıyla anmak isterim.

• Binbaşı
      1270 Mesaj
      31 Temmuz 2012 21:01:57
      Ne kadar bir ücreti var ortalama 1 yıllığının?

• Yüzbaşı
      475 Mesaj
      31 Temmuz 2012 21:18:02
      Teşekkürler güzel bilgi aklımıza kazındı

• Yüzbaşı
      475 Mesaj
      31 Temmuz 2012 21:19:44
      quote:

Orijinalden alıntı: sayaras

Ben yıllardır kredi kullanırım ve yıllardır da bu parayı alırım. Ama beni haberdar edip paramı almama ilk olarak vesile olan garanti bakası çalışanını da buradan saygıyla anmak isterim.

Nasıl alıyorsun bizide bilgilendirirsen iyi olur ben garanti bankasına full dilekçe yazdım ,tüketici hakem heyetine gittim (başvuruyu dahi kabul etmedi),şikayet sitelerine vs. yazdım gene sonuç yok zorunlu ve alıyorlar

• Binbaşı
      1187 Mesaj
      31 Temmuz 2012 21:50:11
      quote:

Orijinalden alıntı: Braunschweig

Alıntıları Göster

Nasıl alıyorsun bizide bilgilendirirsen iyi olur ben garanti bankasına full dilekçe yazdım ,tüketici hakem heyetine gittim (başvuruyu dahi kabul etmedi),şikayet sitelerine vs. yazdım gene sonuç yok zorunlu ve alıyorlar

Şimdi diyelim benden bu ay 120 lira hayat sigortası kestiler; bu kestikleri para önümüzdeki 1 yılın hayat sigortası, ama ben 2 ay sonra gittim krediyi peşin olarak kapadım. Ne oldu şimdi? Banka benden 12 aylık prim kesti ama benim kredi 2 ay sonra kapandı, bu durumda kalan 10 aylık prim yani 100 lirayı krediyi kapatırken muhatap olduğum banka çalışanına söylüyorum ve onun için ayrı bir işlem yapıyor. Bunun içinde bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadan 3 gün içinde parayı hesabıma geçirdiler.

Baktınız çalışan yok öyle birşey diye inat ediyor, o zaman deyin ben bi müdürünüzle veya garanti şikayet hattıyla görüşeyim, isminiz siciliniz neydi acaba? diye sorun, yine yapmıyorsa arayın garanti şikayet hattını derdinizi anlatın. Buna benzer bir durumda şikayetim olmuştu ve ben haksız olmama rağmen gerekeni yapacağız dediler ve bir kaç gün sonrada adresime sürpriz hediye olarak şifrematik cihazı gönderdiler. olay budur, siz yeterki baskın olmaya çalışın.

• Yüzbaşı
      475 Mesaj
      31 Temmuz 2012 22:00:24
      quote:

Orijinalden alıntı: sayaras

Alıntıları Göster

Şimdi diyelim benden bu ay 120 lira hayat sigortası kestiler; bu kestikleri para önümüzdeki 1 yılın hayat sigortası, ama ben 2 ay sonra gittim krediyi peşin olarak kapadım. Ne oldu şimdi? Banka benden 12 aylık prim kesti ama benim kredi 2 ay sonra kapandı, bu durumda kalan 10 aylık prim yani 100 lirayı krediyi kapatırken muhatap olduğum banka çalışanına söylüyorum ve onun için ayrı bir işlem yapıyor. Bunun içinde bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadan 3 gün içinde parayı hesabıma geçirdiler.

Baktınız çalışan yok öyle birşey diye inat ediyor, o zaman deyin ben bi müdürünüzle veya garanti şikayet hattıyla görüşeyim, isminiz siciliniz neydi acaba? diye sorun, yine yapmıyorsa arayın garanti şikayet hattını derdinizi anlatın. Buna benzer bir durumda şikayetim olmuştu ve ben haksız olmama rağmen gerekeni yapacağız dediler ve bir kaç gün sonrada adresime sürpriz hediye olarak şifrematik cihazı gönderdiler. olay budur, siz yeterki baskın olmaya çalışın.

sağolun hocam ancak ben krediyi kapatmadan hayat sigorta parasını geri alıyorsun diye anladım

• Teğmen
      218 Mesaj
      31 Temmuz 2012 22:22:54

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      01 Ağustos 2012 10:26:54
      quote:

Orijinalden alıntı: kadirekinci

Alıntıları Göster

Dün akşam görüldüğü üzere bu başlık şikayet edilip "onay bekliyor" konumuna düşmüştü. Şaşırmadım, zaten bekliyordum böyle birinin çıkıp egolarını tatmin etmeye çalışmasını. Neyse ki yönetim bir sakınca görmemiş olmalı ki tekrar açılmış başlık.

• Yarbay
      2731 Mesaj
      01 Ağustos 2012 10:56:03
      quote:

Alıntıları Göster

Dün akşam görüldüğü üzere bu başlık şikayet edilip "onay bekliyor" konumuna düşmüştü. Şaşırmadım, zaten bekliyordum böyle birinin çıkıp egolarını tatmin etmeye çalışmasını. Neyse ki yönetim bir sakınca görmemiş olmalı ki tekrar açılmış başlık.

Amacı neyse şikayet ediyorlar anlamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirekinci -- 1 Ağustos 2012; 10:56:46 >

• Yüzbaşı
      389 Mesaj
      01 Ağustos 2012 14:58:12
      peki ben bilgisi olan arkadaşlara şöyle bir soru sorabilir miyim?
      diyelim ki x bankasından bir kredi aldım 5 yıl vadeli.
      bu kredim devam ederken bir de y bankasından kredi almam gerekti.
      x bankasından yaptığım hayat sigortası, y bankasının bana sigorta yapılmamasını sağlar mı?

• Binbaşı
      1187 Mesaj
      01 Ağustos 2012 17:47:47
      quote:

Orijinalden alıntı: mavera71

peki ben bilgisi olan arkadaşlara şöyle bir soru sorabilir miyim?
      diyelim ki x bankasından bir kredi aldım 5 yıl vadeli.
      bu kredim devam ederken bir de y bankasından kredi almam gerekti.
      x bankasından yaptığım hayat sigortası, y bankasının bana sigorta yapılmamasını sağlar mı?

Hayır x bankasındaki priminiz, o bankadaki kredi miktarı ve yaşınıza göre hesaplanmıştır. Y bankası için yeni kredi miktarı ve yaşınıza göre yeni hayat sigortası yapılır.

NOT : Konut kredisi için hayat sigortası zorunluluğu yoktur, bankanıza sigorta istemiyorsanız bildirin.

• Teğmen
      144 Mesaj
      02 Ağustos 2012 11:49:16
      geçen yıl temmuz ayında akbanktan 20.000 tl 30 ay faizli krediçekmiştim. bu krediyi mart 2012 de kapattım. nisan ayındada 34bin tl 48 ay vadeli kredi çektim bunuda bu ay kapatmayı dusunuyorum.

şimdi ben bu ılk kredıden bana odenmeyen hayat sıgortası prımımı nasıl alırım,suresi geçmişmidir.ıkıncısını kapatırken hangi yolu izlemeliyim ki bu hayat sıgortasının geri odemelerini alayım.sıgortaların ıkısıde 400 tl cıvarı ıdı.

Alışveriş yapılmasını tercih etmediklerim."PixieLLenCe"
    • Er
      11 Mesaj
      02 Ağustos 2012 14:18:55
      Merhaba;

2008 yılı kasım ayında finansbanktan 76000 tl konut kredisi kullandık. Hayat sigortasını 1 yıllık yapmışlar. yıldönümünde yenilemek için aradılar ve zorunlu olduğunu söyleyerek kalan yıllar için uzun süreli hayat sigortası yaptırdılar. Haliyle taksitlerimize ekstradan 48 tl bindirme oldu. Hayat sigortasının zorunluluğu var mı ? İptal ettirmek mümkün mü ? Aynı şekilde her yıl tekrarlanan konut sigortasını da iptal ettirmek mümkün müdür ? Teşekkürler.

• Yarbay
      25309 Mesaj
      02 Ağustos 2012 15:03:31
      Babamin son 4 ayi kalan 36 vadeli bir kredisi var

Krediyi kullanirken 500 tl sigorta parasi aldilar simdi bu krediyi kapatinca bu parayi gerimi iade edecekler

2014 Model GOLF 1.4 TSI BMT 122 PS DSG Highline METALİK PASİFİK MAVİ
      2016 model Bmw 1,16 d One editon Valencia Turuncu
      İnsana saygı yok ama Arabaya var !!!!
    • Yarbay
      3105 Mesaj
      02 Ağustos 2012 15:11:38
      AkbabaBank dan krediniz varsa ve erken kapatmayi dusunuyorsaniz bidaha dusunun. Neredeyse banka subesinde nefes almaya bile para isteyecek olan bu banka hayat sigortasinin geri kalan ucretini iade etmesini birakin, benden krediyi erken kapatma ucreti bile aldi...

Arbeit Macht Frei
    • Yüzbaşı
      496 Mesaj
      02 Ağustos 2012 15:14:18
      anladıgım kadarıyla tam yıllarda bır sey alamıyoruz. ya kredı erken kapatılırsa yada 15,18,30 ay gıbı kusuratlarla alınan kredılerden gerı alınabılıyor

Roland ua-22, M Audio axiom 49; Bağlama, Gitar, Bateri, Keman, Org, Keman, Ud, Kanun, Mey
    • Yüzbaşı
      822 Mesaj
      02 Ağustos 2012 15:28:20
      yararlı bilgi için teşekkürler.
      ben ne kadar sürelik kredi alacaksam o süre içersinde sigorta yaptırıyorum.
      erken ödemede paramızı geri almamız haberi önemliydi.
      hiç erken ödemedim fakat kulağıma küpe olsun.

100YIL

Bizi en çok bizden olanlar vurdu...
      Ne oldum dememeli. nooluyo ulan demeli.
      Yuri Gagarin uzaya giden ilk insan değil. Canlı dönen ilk insandır.
    • Onbaşı
      15 Mesaj
      02 Ağustos 2012 15:45:38
      x bankası meclis şubesinden hayat sigortası yaptırmadan konut kredisi çekilmiştir, kredi kullanan kişi genç olduğu için hayat sigortası yaptırmadan kredi kullandırılabiliyorken bu bankalar bizi daha çook yolmaya devam eder, ben kendim konut kredimi bitirdim ve ipotek fek yazısı için 350 lira talep ediyorlar yasalmış gibi işin yoksa uğraş dur.

• Binbaşı
      1721 Mesaj
      02 Ağustos 2012 15:51:00
      Merhaba,
      Ben, şimdiye kadar 2 adet tüketici kredisi çektim. Birini erken kapadım. Diğeri normal vaktinde bitti. Konuyu tam anlamadığım 2 için bi kaç soru sormak istiyorum.
      1-) İlk kredi İNG Bank'tan yaklaşık 3-4 yıl önce çekmiştim. Yine tam rakamı hatırlamamakla beraber 15.000 Tl. civarı bir kredi çekmiştim. 2010 yılının ortasında kredim yarıya gelmişken peşin ödeyerek kredimi kapatmıştım. Kaç aylık çektiğimi hatırlamıyorum. 36 ay olabilir. Sonrasında İNG Bank'ta tüm hesaplarımı, kredi kartlarımı kapattım. Banka ile ilişiğimi kesitim. Aradan 2 yıl geçmiş. Şimdi İNG'den birşeyler alabilir miyim? Uğraşmaya değer mi?
      2-) 2.kredimi Garanti Bankası'ndan ortalama 3 yıl önce çekmiştim. Yanlış hatırlamıyorsam 10.000 tl. kredi çekmiştim. Yine yanlış değilse 24 ay vade ile çekmiştim. Bu kredimi normal periyodunda bitirmiştim. 24 ay çekti ise 12'nin katı olduğu için bir hak talep edemiyorum di mi? Doğru mu anlamışım?

• Yüzbaşı
      614 Mesaj
      02 Ağustos 2012 16:06:45
      Bilmediğimiz ne kadar çok şey var, çok iyi oldu bunu öğrenmemiz. Teşekkürler hocam

Professional Person.
    • Yarbay
      8215 Mesaj
      02 Ağustos 2012 16:15:29
      tşk ederim, çevremdeki arkadaşlarıma çok faydası olacak bir haber.

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      02 Ağustos 2012 16:35:14
      Rica ederim arkadaşlar. 1 kişi bile faydalansa mutlu olurum. (Özellikle de bankalara karşı bir antipatim olduğu için.)

• Onbaşı
      16 Mesaj
      02 Ağustos 2012 17:00:37
      Cok tesekkurler bende degerlendiricem, ama acaba yaklasik ne kadarlik bir iadeden bahsediyoruz

• Yüzbaşı
      458 Mesaj
      03 Ağustos 2012 00:37:44
      quote:

Orijinalden alıntı: santralist1907

Merhaba;

2008 yılı kasım ayında finansbanktan 76000 tl konut kredisi kullandık. Hayat sigortasını 1 yıllık yapmışlar. yıldönümünde yenilemek için aradılar ve zorunlu olduğunu söyleyerek kalan yıllar için uzun süreli hayat sigortası yaptırdılar. Haliyle taksitlerimize ekstradan 48 tl bindirme oldu. Hayat sigortasının zorunluluğu var mı ? İptal ettirmek mümkün mü ? Aynı şekilde her yıl tekrarlanan konut sigortasını da iptal ettirmek mümkün müdür ? Teşekkürler.

ben de bunu merak ediyorum.akbanktan 82.000 lira konut kredisi çekmiştim..ilk yıl her türlü sigortasını aldılar..bu ay 2.yıla girdik..85 lira hayat sigortası köstüler.235 lira da konut poliçe bilmem ne diyerek kösmüşler,,daha bi de dask var galiba.onu yaptırmadım hala..sorduğumda bu ikisine de zorunlu dediler...acaba bunları iptal ettirip paramızı geri alabilir miyiz?..bu tefecilerin elinden bi kurtulaydık

para bir çok şeyi halleder.halledemediği şeyler için de, uygun pozisyon hazırlar.
    • Yarbay
      7368 Mesaj
      03 Ağustos 2012 03:30:17
      oooo çok iyiiii

ocakta kredi bitiyor
      bi b.k çıkarmazlarsa gidip paramızı alırızz...

• Binbaşı
      1721 Mesaj
      03 Ağustos 2012 10:31:45
      quote:

Orijinalden alıntı: crossfire

Merhaba,
      Ben, şimdiye kadar 2 adet tüketici kredisi çektim. Birini erken kapadım. Diğeri normal vaktinde bitti. Konuyu tam anlamadığım 2 için bi kaç soru sormak istiyorum.
      1-) İlk kredi İNG Bank'tan yaklaşık 3-4 yıl önce çekmiştim. Yine tam rakamı hatırlamamakla beraber 15.000 Tl. civarı bir kredi çekmiştim. 2010 yılının ortasında kredim yarıya gelmişken peşin ödeyerek kredimi kapatmıştım. Kaç aylık çektiğimi hatırlamıyorum. 36 ay olabilir. Sonrasında İNG Bank'ta tüm hesaplarımı, kredi kartlarımı kapattım. Banka ile ilişiğimi kesitim. Aradan 2 yıl geçmiş. Şimdi İNG'den birşeyler alabilir miyim? Uğraşmaya değer mi?
      2-) 2.kredimi Garanti Bankası'ndan ortalama 3 yıl önce çekmiştim. Yanlış hatırlamıyorsam 10.000 tl. kredi çekmiştim. Yine yanlış değilse 24 ay vade ile çekmiştim. Bu kredimi normal periyodunda bitirmiştim. 24 ay çekti ise 12'nin katı olduğu için bir hak talep edemiyorum di mi? Doğru mu anlamışım?

Arkadaşlar ramazanda kafam basmadı. Benim durumumu yukarda anlattım. Bana bir akıl verirmisiniz ?

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      09 Ağustos 2012 11:50:07
      Görmeyip faydalanabilecekler için bir up...

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      22 Ağustos 2012 21:35:01
      Konuyla alakası yok, ama ayrı başlık açmak istemedim. Malum, kralcılar çok bu forumda...

quote:

MALİYEDEN MİLYONLARCA KİŞİYE İADE

Bireysel emeklilik ve birikimli hayat sisteminden 29 Ağustos 2012’den önce ayrılanların ana paralarından yapılan stopaj kesintileri iade edilmeye başlanıyor. Bu parayı alabilmek için emeklilik şirketlerine başvuru yapmak şart.

Yeni bireysel emeklilik sisteminde, stopaj sadece getiriden kesilecek. Eski uygulamada, stopaj toplam para (hem ana para hem de getiri) üzerinden yapılıyordu. Emeklilik şirketleri ile müşterileri arasında en fazla anlaşmazlık yaşanan ve yargıya taşınan bu konu, yeni kanunla çözüme kavuştu.

Yeni kanuna göre, uygulama geçmişe dönük olarak da uygulanacak. Yani, 29 Ağustos 2012’den önce bireysel emeklilik sisteminde 10 yılını tamamlamadan veya 56 yaşını doldurmadan ayrılanlar, şirketlerine başvurarak ana paradan yapılan kesintilerini alabilecekler.
      Sistemden bugüne kadar ayrılan kişi sayısının 1.5 milyonu bulduğu belirtiliyor. Ancak, bu kişilerin ne kadarının hak sahibi olduğu ve ne kadar bir iade alacağı emeklilik şirketlerinin yapacağı inceleme sonucu ortaya çıkacak.

Bir yıllık süre var...

Sistemden ayrılanların paralarını alabilmeleri için bir yıl içinde yani 29 Ağustos 2013’e kadar ilgili sigorta şirketlerine başvurmaları gerekiyor. Kişiler, şirketlerin çağrı merkezlerini arayarak veya şahsen şirkete giderek isimlerinin ödeme listesinde olup olmadığını öğrenmeliler. Listede isimleri olan kişilerin ise şu belgeleri hazırlaması gerekiyor:
      * Her şirkette hazır bulunan dilekçe formunu doldurmaları gerekiyor. Bu dilekçede ödemenin yapılacağı banka adı, şube adı, IBAN nuraması, TC Kimlik Numarası ve irtibat telefonu mutlaka yazılmalı.
      * Emeklilik/sigorta şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneğini de şirkete vermeleri gerekiyor.
      * Ayrıca, düzenlenmiş olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile yapılan kesintileri gösteren belgelerin bir örneği de bulunmalı.
      * Açılmış dava bulunması halinde, ilgili yargı merciinden davadan feragat edildiğine dair şerhli dilekçe veya mahkemenin feragat nedeniyle davanın reddine dair vereceği karar örneği de olmalı.

NE KADAR ALINACAK?

Bireysel emeklilik sistemine üye olan ve 10 yılını doldurmadan veya 56 yaşından önce parasını alarak sistemden ayrılanlardan artık sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek.
      Örneğin, bireysel emeklilik sisteminde 10 bin TL’si (7.500 TL anapara, 2.500 TL’si getiri) bulunan bir kişi, hem 10 yılını doldurmadığı hem de emekli olabilme şartı olan 56 yaşını tamamlamadığı için sistemden çıktığında bu parası için yüzde 15 stopaj kesildi. Yani, 1.500 TL kesinti oldu. Ancak, yüzde 15 stopajın sadece 2.500 TL getiriden yapılması gerekiyordu. Yani, 1.500 TL değil 375 TL kesinti olmalıydı. Bu kişi bir yıl içinde emeklilik şirketine başvurduğunda ilgili vergi dairesi kendisine 1.125 TL’yi iade edecek.

2007 YILI ÖNCESİ AYRILANLAR YANDI!

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların geri ödemelerine ilişkin yapılan açıklamaya göre uygulama, 07.10.2001 tarihinden sonra akdedilen poliçelerle ilgili olarak 29.08.2012 tarihinden önce yapılan kesintileri kapsıyor. Açıklamada, “Ancak söz konusu kesintilerin 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca düzeltme zamanaşımına da uğramamış olması gerekmektedir” deniliyor.
      Yani, vergide 5 yıllık bir zaman aşımı uygulaması var. Bu nedenle 2007 öncesi ayrılanlar bu uygulamadan yararlanamayacaklar. Para iadeleri bu nedenle 2007 yılı itibariyle sistemden ayrılanları kapsıyor.

Vergi dairesi kontrol edecek...
      Bireysel emeklilik şirketleri, hak sahiplerinin doldurmuş olduğu form ve istenilen belgeleri ilgili vergi dairesine gönderecek.
      Vergi daireleri de bunları, kendilerinde kayıtlı bulunan belgelerin yanı sıra Emeklilik Gözetim Merkezi verileriyle karşılaştıracak. Para iadesi almaya hak kazananlara ödemeler, kişilerin dilekçede yazmış oldukları IBAN numarasına EFT yoluyla yatırılacak.

• Binbaşı
      1570 Mesaj
      24 Ağustos 2012 13:35:13
      Yine ayrı bir başlık açmadan başka bir iade haberi paylaşmak istiyorum:

quote:

11 milyon kişiye çağrı

Bankaların komisyon ve masraf adı altında kestiği 'Deli Dumrul' ücretlerine hakem heyeti karşı çıktı. Uzmanlar, son 10 yılda kredi çeken 11 milyon insana 'dosya masraflarını geri almak için bankalara koşun' çağrısında bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın 'Deli Dumrul ücretleri' olarak adlandırdığı ve kaldırmak için çalışma başlattığı banka komisyonlarına tokat gibi cevap Konya'dan geldi. Konya Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti 2009 yılında bir bankadan 10 bin liralık tüketici kredisi çeken öğretmen Şamil Özkan'a çıkarılan 400 liralık masrafın geri verilmesine hükmetti. Kararın çıkmasının ardından öğretmen Özkan, bankadan 400 lirasını geri aldı.

Yargıtay'ın kararı var

Öğretmen Şamil Özkan'ın hareketi kredi kullanan tüketicilere de umut ışığı oldu. Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Avukat Bülent Deniz, Yargıtay'ın kararları uyarınca tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık süreyle bankaların kestiği masrafları alabileceğini söyledi. Deniz, kredi kullanan milyonlarca insana işlem masraflarını geri almak için bankalara koşun çağrısında bulundu.

Sözleşmeye dikkat

Artık bankaların 31 kalem için aldığı masraflara yönelik hakem heyetine başvuran insanların davaları kazanmaya başladığını aktaran Deniz, "Bankalar eğer istediği masrafların nedenini ispatlayamazsa ücretleri geri ödemek zorunda kalıyorlar. Bankalar artık keyfe keder para talep edemeyecekler. İnsanlar 50-800 lira arasında değişen bu paraları ufaktır deyip almamazlık etmesin. Ortalama 5 bin lira kredi çeken milyonlarca insanı düşününce ortaya akıl almaz rakamlar çıkıyor" dedi.

Tüketici Yasası'nın 10/a bendine dikkat çeken Deniz şöyle devam etti:

"Burada tüketicinin önüne konmuş sözleşmelerin önceden görüşülmeden hazırlandığı kabul ediliyor. Yasaya göre bu tip sözleşmelerde tüketici aleyhine olan hükümler yok sayılıyor. Bankalar bunu aşmak için tüketiciden ayrı bir kağıda sözleşmeyi okudum anladım diye imza alıyorlar. Bu da bankayı kurtarıyor. Bu alınan tüm krediler için geçerli."

11 milyon kişi kredi aldı

Bankalar Birliği verilerine göre, son 10 yılda 11 milyon 455 bin kişi kredi çekti. Bunun 273 bin 674'ü taşıt, 1 milyon 275 bin 920'si konut, 6 milyon 997 bini tüketici kredilerinden oluşuyor. 2 milyon 503 bin 863 kişi de diğer kredileri kullandı.

Masal anlatmasınlar yasada hüküm var

Tüketiciler Derneği Onursal Başkanı Engin Başaran, bankaların tüketiciyi doğru bilgilendirmediğini belirtti. Başaran şu noktalara dikkat çekti:

"Tüketicinin bu hakkı zaten yasalarda vardı. Ancak kamu kuruluşları bankaların bu masrafları yıllardır almalarına göz yumdu. Yasalar tüketici lehine hiçbir zaman uygulanmadı. Masrafların geri alınmasına ve kredi kartı aidatlarının geri alınması gerektiğine dair iki tane yargı kararı var. Masal anlatmasınlar. 31 kalemde çıkarılan masrafların geri alınmasına karşı biraz tepki oldu diye bankalar hemen bir araya geldi ve büyük tepki gösterdiler. Aynı güçte tepkiyi tüketiciler de vermeli."

Nasıl başvurulur?

İşlem masrafı adı altında toplanan 'Deli Dumrul ücretleri'nin geri alınması için şu iki yolun izlenmesi gerekiyor:

1- Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderin.

2- Banka parayı iade etmezse kaymakamlıkta hakem heyetine gidin. Buraya verilecek dilekçe sonrası karar en geç üç ay içinde size bildiriliyor. (MURAT GÜLDEREN / BUGÜN)

Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Sıcak Fırsatlar >> Diğer Fırsatlar >> Kredi kullananlar hayat sigortası paralarını geri alabilirler
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.