DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
pert kaydı, hasar kaydı?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
62
Cevap
4
Favori
94.987
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
      497 Mesaj
      27 Temmuz 2012 12:15:10
      Pert kaydı, hasar kaydı ne demek, aralarında fark var mıdır,
      Sigortada ve kaskoda bu araçların durumları ne olur?
      Satılık sitelerde pert kaydı olan araçlar, hasar kaydı olan araçlar var. bu araçlar baş ağrıtır mı?
      Cvp için şimdiden teşkkürler.

Helal dairesi keyfe kafidir, harama girmeye gerek yok.
    • Yarbay
      10585 Mesaj
      29 Temmuz 2012 23:41:38
      Pert kaydı ciddi kaza yapan araçların tamiri, astarı yüzünden pahalıya geleceği zaman uygulanan işlemdir yani hurdaya çıkartılır,
      Bazı arabalar da vardır
      cok ciddi kazası olmasa da araç sahibi içine sinmediği için perte çıkartılmasını talep eder arabanın parasını ister,

Hurdaya cıkan aracı da sigorta şirketi yaptırıp düşük fiyata piyasa verebilir.

Hasar kaydı da arabanın yaptığı kazaları gösterir.
      Genelde kaza takıntılı insanlar coktur,
      Kimisi çizik bile olmasın der, kimisi parçası değişmemiş olsun der
      Asıl önemli olan arabanın sorun ve masraf çıkartmadan bütün fonksiyonların yerin getirmesidir.

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.
    • Yarbay
      3201 Mesaj
      30 Temmuz 2012 00:42:39
      Ama günümüzden çoğu kişi ''Aracın pert kaydı vardır..!!'' , yazmak yerine daha kibar bir dilde yazıyor ''Aracın hasar kaydı vardır..''
      Sonuçta değişen bişey olmuyor ikisi aynı şey..

İmzaya gerek yok, after all, everything is forbidden...2.0privilage
    • Yüzbaşı
      497 Mesaj
      30 Temmuz 2012 11:41:17
      pert kaydı olan araca;
      1- kasko yapılır mı?
      2- sigorta yapılır mı?

hasar kaydı olan araca
      1- kasko yapılır mı? (Fiyat farklı olur mu )
      2- sigorta yapılır mı? (Fiyat farklı olur mu)

önceki sahibinde kaza yapmış olan araçlarda başkasının yaptığı kaza bizim kasko ve sigota fiyatımıza etki eder mi

Helal dairesi keyfe kafidir, harama girmeye gerek yok.
    • Yarbay
      2005 Mesaj
      30 Temmuz 2012 12:04:37
      pert kaydı sigortacıların türetmiş olduğu bi tabirdir, hiç bir anlam ifade etmemektedir, çünkü pert kaydı olan araç çok basit bir nedenden de hasar kaydı açmış olabilir, yani sigorta tertemiz bir aracı sırf müşterisi taşaklı diye perte çıkartmış olabilir ki böyle araçlar kolay kolay sana bana gelmez tanıdık eşe dosta gider, onlarda tamir ettirip ağız tadıyla binerler, sadece şu var bazı kıl sigorta firmaları kasko yapmayabilir veya normalden daha pahalı yapabilirler, hasar kaydı dediğimiz şeyde herhangi bir nedenden oluşmuş olan tıklamadan tutta aklına gelebilecek en ağır hasara kadar oluşmuş olan tüm durumların neticesinde sigorta firmasına yansıttığın her durumda açtığı dosyadan dolayı oluşan hasar kaydıdır, tramer sorgulamalarında çıkar, çekme belgesi ise trafiğe çıkamayacak durumda hasar görmüş olan hasar kaydı bulunan, sigorta tarafından tamir ettirmenin mantıklı görülmediği durumlarda ortaya çıkan bir tablodur, müşteri isterse bu aracı tamir ettirip tekrar muayene ettirerek trafiğe alabilir, buraya kadar yazdıklarım tüm hasar tipine uğramış araçlara kasko yapılır, sigorta yapılır, alınır, satılır, binilir, birde hurda belgesi almış araçlar vardır ki bu araçlara herhangi birşey yapılması sözkonusu olamaz, tekrar trafiğe döndürülemez, kasko, zorunlu, yapılamaz, binilemez, bu araçların yolu, değerliyse çıkmacı parçacılardır, orada değerlendirilir, parça parça satılır, yok oda mümkün değilse hurdalık presidir ...

yanlışım varsa forumdaşlar düzeltsin lütfen...

" Ö l ü m _ O l m a s ı n _ R e z i l l i k _ Ç e k i l i r ! "
    • Yüzbaşı
      367 Mesaj
      31 Temmuz 2012 23:31:31
      ablam yaklaşık 20 gün önce kaza yaptı. aracın dışında sadece 2 parça değişimi ile yapılabilecek gibi ama alttan dağıtmış ortalığı. airbaglar patlamış ve camların 2 si değişecek araç perte çıkmış.
      aracın piyasa değerine yakın ödeyecekler.
      sorum : çıkmacılardan aracı toparlayabileceğimi sanıyorum bu sebeple ablam benim adıma bu aracı uygun fiyatlı alabilirmi? yoksa ona hiç sormadan ihaleyemi çıkartırlar. ihaleye bizim katılma hakkımız olabilirmi? yoksa illa şirketmi olmak gerek ihaleye girebilmek için?
      bu süreçten nasıl haberdar olabiliriz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stornado -- 31 Temmuz 2012; 23:32:36 >

• Yarbay
      10585 Mesaj
      01 Ağustos 2012 01:06:14
      Pert kaydı olan araca şu anda anadolu hayat sigorta yapmıyor genelde diğerleri yapıyor ve normal fiyattan yapıyorlar
      3 - 4 yıl sende kalır ve kaza yapmassan hasarsızlık indirimi ile primler daha az olabiliyor
      Mesela akbank ve garantinin sigortaları pert araçlara kasko yapıyor

Pert kaydına kasko yapan sigorta hasarlı araçlara hayli hayli kasko yaparlar merak etmeyin
      Geçmişten gelen herhangi bir ek ücret vs aracın yeni sahibine yansımaz.
      İnsanlar kaza takıntıları yüzünden daha az ödemek varken 2 el araçlara fazla para veriyorlar

Profili gizli olan bana da özel mesaj atmasin.
    • Er
      1 Mesaj
      20 Haziran 2013 12:47:58
      Pert kaydı demek aracın kullanılamayacak kadar büyük bir kaza yaptığı yada ne bilim doğal bir afet nedeniyle hurdaya çıktığının göstergesidir. Hasar kaydı ise aracın yaptığı kazaları gösterir. Bu büyük bir kazada olabilir, küçük bir kazada. Atıyorum park ederken başka bir araca sürtme ne bilim anarya gelirken duran araca çarpma, ne bilim arkadan yada başka yerlerden bir araca çarpma gibi. Atıyorum ben otoparka girerken başka bir araca hafifçe çarptım. Karşı aracın çamurluğunu eğdim. Ama benm arabamda bişe yok. Ben karşı tarafın masrafını kendi sigorta şirketimden karşılatırsam benm aracımın hasar kaydı oluşur. aracımda hiçbirşey yokken hasar kaydı olarak girilir. çünkü sigortadan karşı tarafın masrafını karşılattığım için. burdaki amaç sigortacıların poliçe yenilemede fazla para talep etmek istemesi. şimdi benim aracımda bir göçme eğilme ne bilim hasar yokken sigorta şirketi benm aracımı hasar kaydı var diye gösterdiği için arabam kusurlu mu olacak. İşte bu yüzden tramerden aracın ne tür bir kaza yaptığını iyice araştırıp öyle ön yargıya varmak gerekir. Umarım yardımcı olmuşumdur...

• Yüzbaşı
      675 Mesaj
      20 Haziran 2013 14:01:36
      hort!

Macbook Air 13"
      İşlemci: Intel i7 4790k @ 4.6 ghz Anakart: Asus Z97 Pro Gamer Ekran Kartı: MSI GTX 970 Gaming 3,5G+0,5g OC @1450 Mhz Ram: 16 GB Kingston Hyperx Fury 1600 Mhz SSD: Kingston Hyperx 3k 240 GB HDD: WD Blue 1 TB Kasa: Cooler Master HAF X 942 Kulaklık: Steelseries H Wireless
      Ekran: Asus VN247 1ms Klayve: Logitech G710+ Mekanik Klayve Mouse: Steel Series Sensei Fnatic Edition PSU: High Power Astro Lite 750W CPU Soğutucu: Corsair Hydro H105
      Golf 1.4 TSI
    • Binbaşı
      1444 Mesaj
      30 Haziran 2013 11:19:54
      herkes bilgisi nispetinde cevap vermiş ancak yanlış yorumlarda var.Bir konu da şüphe götürmeyecek kadar net bilgiler varken herkesin sağdan soldan duyduklarıyla yorum yapması başkalarını da yanlış yönlendiriyor,kafa karıştırıyor.Forum sitesi denince nedense herkesin aklına "her konuya mesaj yazarsam mesaj sayım artar hatta binlerce mesaj sayım olursa millet beni de bir .ok sanır" diye geliyor
      Neyse konumuza dönelim;

eskiden aracın onarımı mevcut piyasa değerine göre ciddi oranda maliyet tutarsa (belki de hasar çok minik ama maliyeti pahalı olabilir örneğin sel hasarı gibi) kasko şirketi bununla uğraşmayıp hasarlı haliyle aracı satıyor,sahibine piyasa rayici kadar ödeme yapıyor (dikkat ediniz kasko bedeli kadar vermez) ve araca PERT TOTAL kaydı işliyordu.Kısaca PERT deniliyor.PERT kaydı olan araçlar TRAMER kayıtlarında PERT olarak gözüküyor.Pert haricindeki hasarlar ise TRAMER ' e sms attığınızda tarih ve onarım tutarı ile birlikte cep telefonunuza sms olarak geliyor.
      Kasko şirketi PERT aracı açık arttırmayla satıyor,alıcı da onarımını yaptırıp muayeneden geçirip satıyor yada kullanıyor.Buraya kadar olan bölümde anormal birşey yok.Ama aracın geçmişini gizlemeye çalışıp hasarsızmış gibi satmaya çalışanları allaha havale ediyorum,zaten başka da şansınız yok noterde imzaladığınız kağıtlarda "aracı bu haliyle görerek beğenrek aldım" yazıyor.Yani aracın pert kaydını sonradan öğrenirseniz satıcı ben söylemiştim bilerek aldı dese birşey iddia edemezsiniz.
      Ama işin diğer boyutu piyasası 50.000 tl olan az hasarlı bir aracı alıp onarımını yapıp toplam olarak 40.000 - 42.000 tl ye mal edip binebilirsiniz de,satarkende hasarsız olanın piyasa fiyatından değil pert kaydı olanlar arasındaki piyasa fiyatından rahatça satarsınız (rahatça sattım)

şimdiki uygulama ise şöyle;
      aracın hasar tutarı fazlaysa aracı yine açık arttırmayla satıyor, hasar tutarı düşükse müşteriyi anlaşmalı servise yönlendirip onarımını sağlıyor ama her iki durumda da TRAMER kayıtlarında tarih ve onarım tutarı gözüküyor.yani PERT şeklinde bir deyim görünmüyor ama piyasası 35.000 tl olan bir araç için TRAMER de 28.000 tl hasar kaydı varsa bu araç PERT olacak seviyede onarım masrafı çıkarmıştır.Satıcılarda bu durumda PERT KAYDI VAR yazmak yerine hasar kaydı var yazıyor.hasar kaydından ziyade bu kaydın tutarı önemlidir.
      Son olarak şunu eklemek istiyorum.

1. Almak istediğimiz araçta çizik bile olmasın,kuş bile konmamış olsun derken 2.el piyasasını kendi ellerimizle çok yükselttik.Aslında araba üstüne bindiğimiz yerde giden yükümüzü taşıyan bir eşek,bu kadar değer vermemek lazım bir mala.Bırakın boyanan veya değişen parçası olsun ama değerinde alın,daha fazla para vermeyin kazıklanmayın

2. Almak istediğiniz aracı sadece TRAMER den gelen sms e güvenerek almayın.Araç alma niyetine girdiğinizde yakınınızdaki bir sigorta ofisine gidip,ben yakında araba alcam ve kaskoyu da size yaptırcam ama araç ararken arada sırada sizi arayıp şasi no versem sistemde hasar kaydı varmı sorgularmısınız deyin.Bence kabul etmeyen sigorta ofisi pek çıkmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helpgod -- 30 Haziran 2013; 11:25:09 >
    • Teğmen
      112 Mesaj
      02 Temmuz 2013 21:14:51
      merhabalar.ben bu aracı anlamadım.tek parça boyası var.30 000 tl hasar kaydı nasıl oluyor.alınabilirmi sizce piyasasından 4-5 bin aşağı fiyat.
      http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-passat-fsi-85000-orjinal-km-cok-temiz-129916991/detay

• DH Yönetici
      8974 Mesaj
      02 Temmuz 2013 21:24:40
      quote:

Orijinalden alıntı: celal42

merhabalar.ben bu aracı anlamadım.tek parça boyası var.30 000 tl hasar kaydı nasıl oluyor.alınabilirmi sizce piyasasından 4-5 bin aşağı fiyat.
      http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-passat-fsi-85000-orjinal-km-cok-temiz-129916991/detay

Tek parça boyası olduğu teyit edildi mi yoksa ilanda yazılan açıklamaya göre mi değerlendiriyorsunuz?
      Eğer açıklamaya göre değerlendiriyorsanız yanıltıcı olabilir.
      Kaldırım vb. yere çıkıp, mantar vb. bir şeye vurup alt önden hasar aldıysa tek parça boyayla kurtarmış olma durumu var.

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//
    • Teğmen
      112 Mesaj
      02 Temmuz 2013 21:35:33
      quote:

Orijinalden alıntı: supremum

Alıntıları Göster

Tek parça boyası olduğu teyit edildi mi yoksa ilanda yazılan açıklamaya göre mi değerlendiriyorsunuz?
      Eğer açıklamaya göre değerlendiriyorsanız yanıltıcı olabilir.
      Kaldırım vb. yere çıkıp, mantar vb. bir şeye vurup alt önden hasar aldıysa tek parça boyayla kurtarmış olma durumu var.

telefon açıp öğrendim tek parça boyo var.gerisine kefilim diyor.bilgilendirirseniz sevinirim sıkıntı olurmu.30000 tl de nasıl olmuş bilmiyor önceki sahibi para almak için farklı yöntem uygulatmış olabilir diyor.

• DH Yönetici
      8974 Mesaj
      02 Temmuz 2013 21:42:49
      quote:

Orijinalden alıntı: celal42

Alıntıları Göster

telefon açıp öğrendim tek parça boyo var.gerisine kefilim diyor.bilgilendirirseniz sevinirim sıkıntı olurmu.30000 tl de nasıl olmuş bilmiyor önceki sahibi para almak için farklı yöntem uygulatmış olabilir diyor.

Kapalı kutu. Değil bilgisayar başından aracı görerek bile yorum yapmak zor olur. Detaylı bir inceleme lazım.
      Tek parça boya kanıtlanırsa dediğim gibi muhtemelen önden alttan alınmış bir hasardır. Sert vurduğu için havayastıkları açılmış olabilir. Motora ait aksamlarda, farlarda,radyatörde vs. değişimler olmuş olabilir.
      Eğer gerçekten yürürü etkileyen bir sıkıntı yoksa daha az ödenecek olan mebla önemliyse alınıp binilebilir. Ancak her ne şartta olursa olsun satış zamanı biraz uğraştırabilir.

Core2Duo E6850@3600mhz //Big Water 735//Abit IN9 32XMAX Wifi //Sapphire 4770//2*2GB Crucial Ballistic Tracer//2*500 Gb Seagate RAID0//HP W2207//Ev Yapımı Feel! Tıkla //LG Dvd-rw//Philips cd-rw//Lc POWER 550Watt//HP 1315 All in one//Creative Megaworks THX550 5 1//Creative Audigy2ZS //Logitech Momo Racing Force//
    • Teğmen
      112 Mesaj
      02 Temmuz 2013 21:47:28
      quote:

Orijinalden alıntı: supremum

Alıntıları Göster

Kapalı kutu. Değil bilgisayar başından aracı görerek bile yorum yapmak zor olur. Detaylı bir inceleme lazım.
      Tek parça boya kanıtlanırsa dediğim gibi muhtemelen önden alttan alınmış bir hasardır. Sert vurduğu için havayastıkları açılmış olabilir. Motora ait aksamlarda, farlarda,radyatörde vs. değişimler olmuş olabilir.
      Eğer gerçekten yürürü etkileyen bir sıkıntı yoksa daha az ödenecek olan mebla önemliyse alınıp binilebilir. Ancak her ne şartta olursa olsun satış zamanı biraz uğraştırabilir.

teşekkürler.bir miktar aydınlatıldım.bütçemi zorlayamadığımdan bu araçla ilgileniyorum.ankaradan kalkıp şanlıurfaya gitmekte masraflı olacak tabi. iyi test yaptırabilecek bir yerleri bilmemekte ayrı bir sıkıntı.eli boş dönmekte var.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      12 Temmuz 2013 16:33:24
      bu adresten ücretsiz kasko sorgulaması yapabilirsiniz.

http://kaskodegersorgulama.blogspot.com

aracın ruhsatı yanınıza almanız faydalı olur.

• Yüzbaşı
      338 Mesaj
      12 Temmuz 2013 17:05:18
      benim arkadaşımda bmw 116 araç var pert yazıyor yanındada miktarı var 5000tl bu araba 5000tl ye pertemı cıkıyor ?

• Binbaşı
      1692 Mesaj
      15 Temmuz 2013 23:56:09
      hort

http://www.sahibinden.c...r-micra-129619528/detay/

nasıl oluyorda 18 binlik ağır hasar kaydı olan araba bu kadar ucuza gidiyor ?

Bu araç sanırım takla atmış ancak hiçbirr kötü yanı gözükmüyor resimlerde.

TEk istediğim aracın yürüyeninin sağlam olması ve zırt pırt sorun çıkarmaması

• Teğmen
      200 Mesaj
      16 Temmuz 2013 03:04:13
      quote:

Orijinalden alıntı: bar3

hort

http://www.sahibinden.c...r-micra-129619528/detay/

nasıl oluyorda 18 binlik ağır hasar kaydı olan araba bu kadar ucuza gidiyor ?

Bu araç sanırım takla atmış ancak hiçbirr kötü yanı gözükmüyor resimlerde.

TEk istediğim aracın yürüyeninin sağlam olması ve zırt pırt sorun çıkarmaması

ARABANIN TURŞU OLDUGU RESİMLERDEN BELLİ NERDEN ANLADIN DEME BEN ANLARIM

• Binbaşı
      1692 Mesaj
      17 Temmuz 2013 12:01:32
      quote:

Orijinalden alıntı: ayarotoservis

Alıntıları Göster

ARABANIN TURŞU OLDUGU RESİMLERDEN BELLİ NERDEN ANLADIN DEME BEN ANLARIM

ağa farkettim ben araç turşu değil bildiğin küllerinden doğmuş ahahah :D geçmişi sorgulattım 18000 lik hasarla kalsa iyi üstüne birde 4 binlik 6 binlik hasarlar daha var :D.

Kullanıcı ya kör , ya trafik canavarı yada ayyaş başka açıklama bulamıyorum :D

• Teğmen
      208 Mesaj
      19 Temmuz 2013 03:08:33
      Benim de şöyle bir durumum var. 2011 model aracım var aracın geçmişi şu, bu araç nakliye sırasında tırdan düşmüş sağ tarafına doğru hasarlıydı sağ iki cam değişdi ön cam değişti yani aracın sol tarafı ve bagaj hariç elden geçti. Ama araç plaka üzerinde yokken bu duruma geldiği için pert kaydı yok.Kaskosu değeri üzerinden yapıldı. Aracımın kazasız yada bir kaç lokal boya görmüş olanları 42.000- 44.000 tl arası. Bu durum aracımın değerini düşürürmü... Pert kaydı olmaması bir avantajmı ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myhopes -- 19 Temmuz 2013; 3:10:34 >

• Yarbay
      3838 Mesaj
      19 Temmuz 2013 07:12:47
      arkadaşlar bildiğim kadarı ile pert kaydı olan araçlara kasko olmuyor, yapan firmalarda şase nolarla oynama yaparak örneğin sıfır yerine o harfi koyarak "(0)(O)" yaparak yapıyorlarki ilerde kaza durumunda sorun yaşanır. Dikkat etmekte fayda var ...

... Testinde ne varsa dışarıda o dökülür !..

• Er
      1 Mesaj
      01 Ağustos 2013 21:36:24
      arkadaşlar bir araba almayı düşünüyorum aracı şase no ile araştırdım 8 adet çarpma çıktı ortalama 2000 2500 tl hasar kaydı var sahibi sadece ön tampon değişti diyor bu kayıtlar bana sıkıntı yaratırmı yada araç ne durumdadır piyasası 18000 26000 tl arası bir araç 2004 model ben 20 000 tl ye anlaştım sizce çokmu ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

• Yüzbaşı
      344 Mesaj
      01 Ağustos 2013 22:53:13

Pert kaydı olmaması pek tabi avantaj. Ama öyle tahmin ediyorum ki ileride satarken talipliye arabanın başına ne gelmiş anlatırsanız , ki bunu yapmalısınız, bu avantaj ortadan kalkar, pert muamelesi çekerler.

myhopeskullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Para mutluluğu satın alamaz" diyenler sadece parayla neyin nerede ve ne için satın alınacağını bilmeyenlerdir
    • Yüzbaşı
      344 Mesaj
      01 Ağustos 2013 22:54:44

Bir yakınım böyle bir alacak olsa mani olmak için her şeyi yaparım. 24000 TL'ye sembol al ama sicili bozuk arabaya girme derim.

yuksel-bkullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Para mutluluğu satın alamaz" diyenler sadece parayla neyin nerede ve ne için satın alınacağını bilmeyenlerdir
    • Yüzbaşı
      252 Mesaj
      04 Ağustos 2013 22:52:48
      40-50 bin liralık arabada 13000 hasar kaydı ağır hasar kaydı yazıyo nası pert olmuş oluyo bu kadar az parayla tahmini olan varmı

Peugeot 308 1.6 HDI 110bg

Packerd Bell Easynote TJ75

• Er
      1 Mesaj
      16 Ekim 2013 11:43:27
      aracın hasar kaydı yüksek ama pert kaydı yoksa ne fark eder

• Er
      5 Mesaj
      18 Kasım 2013 21:36:25
      Merhaba,
      Acil olarak tecrübelii birinin tavsiyesine ihtiyacım var.
      1,5 sene önce 9900 tl hasarlı oldugunu bilerek bir 2005 ford c-max tdci ghia almıştım. Kasko degeri 26000 olarak görünüyor. Yeni bir araba almak için takas amaçlı bayiye gittiğimde bana perte çıkmış olduğunu, smste ağır hasarlı yazmasının pertin kibarcası olduğunu o yüzden arabaya ancak 12000 tl verebileceklerini söylediler.
      Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Arabayı gayet güzel kullanıyorum, bir problem yok. Sadece daha yeni birşey almak istediğim için satmak istedim. Sizce haklılar mı?
      Ne yapmalıyım?

• Yarbay
      4889 Mesaj
      18 Kasım 2013 23:16:07
      Dostum araç al satı yapanlar ki bunların içinde yetkili servis olsa bile öldürmeye programlanmışlar. Onun yerine aracınızı muadillerinden 1-2 bin lira aşağıya ilan verin telefonunuz susmaz :)

• Er
      2 Mesaj
      19 Kasım 2013 12:46:25
      arkadaşlar sırf sigorta şirketleri tarafından yada siz plakadan sorgulayarak pert kaydı çıkması aracın pert anlamına da gelmez araç başka bir ilden pert olmuş bir aracın plakasına nakil edildiğinde plakadan sorgulama yapıldığında pert kaydı gösterebiliyor yani emin olmak için aracın şase numarasından sorgulamak en doğrusudur aksi taktirde aracınıza yeni aldığınız plaka daha önce pert olan bir araca takılı olduğundan sizi yanıltabilir.

• Uzaklaştırılmış 5 gün cezanın, 4 gün 2 saat 30 dakika kadarı kaldı.
      23 Şubat 2014 12:44:45
      Sadece sağ arka çamurluk değişmiş sağ arka kapı ve bağaj kapagında 1 karış boyalıdır. başka hiç bir şeyi yoktur. Araçta 47000 hasar kayıtlıdır

Bu nasıl oluyor anlayan var mı?

http://www.sahibinden.c...kampanya-141447975/detay

• Çavuş
      80 Mesaj
      23 Şubat 2014 13:38:29
      Bu arabada söylenmeyen baya bir şey var kesinlikle ilan doğru değil,

Fazla fazla tamiri şişirseler de yetkili serviste de yapılsa yazdığı hasarın o kadar tutması imkansız.

arka çamurluk 1000tl olsa
      işçilik sökme,takma boyama 1000tl'de o olsa
      sağ arka kapı ve bagaj kapağındaki 1 karış boya diyor ya hadi ben onada uçuk yazayım 500tl'de o olsaki imkansız(1 karış boya var ya)

ettimi sana 2500tl fazla fazla yazmama rağmen 47000tl etmedi

bu ilan kısacası yersen.

• Yarbay
      12441 Mesaj
      23 Şubat 2014 14:45:38

Yanlış yazmış olabilir ya da bazı ilanlarda karşı tarafın hasarı vs diyorlardı ama forumda yanlış olduğu söyleniyordu.

yyildirayykullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Automobilista Efsanesi Bitti... Hoşçakalın !
    • Teğmen
      200 Mesaj
      23 Şubat 2014 19:06:18

Galerici ,ölücü,al-satçı vatandaşa göre:

Hasar kaydı : Aracın bir kaç yerinde minik çizik vardır, temizlik boyası yapılmıştır

Pert kaydı : Araç çıtır hasarlıdır ama sigortacı aracı bilerek perte ayırmıştır

not: Bu vatandaşlar sadece alacakları paraya bakarlar,aracı alan kişinin yaşadığı stres,can sıkıntısı,hakkını arama çabası ve bu hakkı alamamanın verdiği mutsuzluğu,tüm bunların sadece kendisini değil ailesini de etkileyip üzdüğünü umursamazlar. Ama olur da kendileri kandırılsalar dünyanın en namuslu ve mağduru olurlar...

Türkiyede nadiren rastlanan vatandaşa göre:

Hasar kaydı : Araç, özellikle önden, yanlardan,arkadan bir kaza geçirmiştir , aracın tamir ücreti nispeten pahalıdır ancak tamir edilemeyecek gibi değildir.

Pert kaydı : Araç şiddetli bir kaza/felaket(sel vb.) geçirmiş ve tamir/işçilik ücreti aracın sıfır ücretini bile geçmektedir. Ayrıca tamir edilse bile sorunları devam edecektir.

not: bu insanlara ratlayan ve bunlarla alışveriş yapanlar şanşlıdırlar , o kadar ki aracı aldıktan/sattıktan sonra bile arayıp sorarlar ,insani duyguları tekrar hatırlatırlar bize
      bazen pazarlık bile yapılmaz,kontrol ettirilmez araçlar.Hemen alınır/satılır ve huzur içinde binilir.

• Uzaklaştırılmış 7 gün cezanın, 6 gün 6 saat 30 dakika kadarı kaldı.
      17 Mart 2014 13:25:00
      quote:

Orijinalden alıntı: helpgod

herkes bilgisi nispetinde cevap vermiş ancak yanlış yorumlarda var.Bir konu da şüphe götürmeyecek kadar net bilgiler varken herkesin sağdan soldan duyduklarıyla yorum yapması başkalarını da yanlış yönlendiriyor,kafa karıştırıyor.Forum sitesi denince nedense herkesin aklına "her konuya mesaj yazarsam mesaj sayım artar hatta binlerce mesaj sayım olursa millet beni de bir .ok sanır" diye geliyor
      Neyse konumuza dönelim;

eskiden aracın onarımı mevcut piyasa değerine göre ciddi oranda maliyet tutarsa (belki de hasar çok minik ama maliyeti pahalı olabilir örneğin sel hasarı gibi) kasko şirketi bununla uğraşmayıp hasarlı haliyle aracı satıyor,sahibine piyasa rayici kadar ödeme yapıyor (dikkat ediniz kasko bedeli kadar vermez) ve araca PERT TOTAL kaydı işliyordu.Kısaca PERT deniliyor.PERT kaydı olan araçlar TRAMER kayıtlarında PERT olarak gözüküyor.Pert haricindeki hasarlar ise TRAMER ' e sms attığınızda tarih ve onarım tutarı ile birlikte cep telefonunuza sms olarak geliyor.
      Kasko şirketi PERT aracı açık arttırmayla satıyor,alıcı da onarımını yaptırıp muayeneden geçirip satıyor yada kullanıyor.Buraya kadar olan bölümde anormal birşey yok.Ama aracın geçmişini gizlemeye çalışıp hasarsızmış gibi satmaya çalışanları allaha havale ediyorum,zaten başka da şansınız yok noterde imzaladığınız kağıtlarda "aracı bu haliyle görerek beğenrek aldım" yazıyor.Yani aracın pert kaydını sonradan öğrenirseniz satıcı ben söylemiştim bilerek aldı dese birşey iddia edemezsiniz.
      Ama işin diğer boyutu piyasası 50.000 tl olan az hasarlı bir aracı alıp onarımını yapıp toplam olarak 40.000 - 42.000 tl ye mal edip binebilirsiniz de,satarkende hasarsız olanın piyasa fiyatından değil pert kaydı olanlar arasındaki piyasa fiyatından rahatça satarsınız (rahatça sattım)

şimdiki uygulama ise şöyle;
      aracın hasar tutarı fazlaysa aracı yine açık arttırmayla satıyor, hasar tutarı düşükse müşteriyi anlaşmalı servise yönlendirip onarımını sağlıyor ama her iki durumda da TRAMER kayıtlarında tarih ve onarım tutarı gözüküyor.yani PERT şeklinde bir deyim görünmüyor ama piyasası 35.000 tl olan bir araç için TRAMER de 28.000 tl hasar kaydı varsa bu araç PERT olacak seviyede onarım masrafı çıkarmıştır.Satıcılarda bu durumda PERT KAYDI VAR yazmak yerine hasar kaydı var yazıyor.hasar kaydından ziyade bu kaydın tutarı önemlidir.
      Son olarak şunu eklemek istiyorum.

1. Almak istediğimiz araçta çizik bile olmasın,kuş bile konmamış olsun derken 2.el piyasasını kendi ellerimizle çok yükselttik.Aslında araba üstüne bindiğimiz yerde giden yükümüzü taşıyan bir eşek,bu kadar değer vermemek lazım bir mala.Bırakın boyanan veya değişen parçası olsun ama değerinde alın,daha fazla para vermeyin kazıklanmayın

2. Almak istediğiniz aracı sadece TRAMER den gelen sms e güvenerek almayın.Araç alma niyetine girdiğinizde yakınınızdaki bir sigorta ofisine gidip,ben yakında araba alcam ve kaskoyu da size yaptırcam ama araç ararken arada sırada sizi arayıp şasi no versem sistemde hasar kaydı varmı sorgularmısınız deyin.Bence kabul etmeyen sigorta ofisi pek çıkmaz.

• Çavuş
      78 Mesaj
      13 Mayıs 2014 02:50:42
      Şu http://www.otosigorta.o...ert-kaydi-ve-agir-hasar/ adresteki son cümle her şeyi çok açık bir şekilde anlatıyor bence.

quote:

Sonuç olarak Pert kaydı kalktı mı diye soran arkadaşlara şunu diyebilirim ki; hayır kalkmadı sadece ismi değişerek ağır hasar kaydı oldu.

• Yüzbaşı
      301 Mesaj
      19 Mayıs 2014 17:41:56
      verdiğiniz linkteki yazının bu paragrafında ;
      ''Sigorta şirketlerinin hasarlı vaziyette sattıkları bu araçların tramer sorgusunda pert olduğunun belirtilmesi ile bu işin ticaretini yapan insanlar(hasarlı yani pert araç alıp satan kişiler) zarar görmeye başladılar.sigorta şirketleri araç bedelini ödeyip aldığı araçları satmamaya başlayınca gerekli düzenleme yapıldı ve artık tramer sorgusunda pert olmuştur yada pert kaydı vardır yazısı yerine ağır hasar kaydı vardır yazıp yanına araç kasko bedeli yazılmaktadır.''

Geçen yıl kayma sonucu tek taraflı kaza yaptım 1 ayda rapor ''pert ön onaylı'' çıktı ama hasar hasar sayılmaz 30km ile viraj içinde çim sulayanların yola akıttığı su üzerinden geçerken spin atıp bariyere kafadan çarpmak. ön tampon sağ far ön cam değişti iki de ufak çamurluk boyası yapıldı. yetkili servisten ilk 12bin tl lik değişen ve işçilik dahil rapor çıkmıştı ben yaptırılmasını istiyorum dedikten sonra teslim aldığım raporda alt rakam 8 bin TL idi. Perte ayırma rakamını rayiçi söyledikleri halde kabul etmeyip yaptırma yoluna gittim.
      Şimdi sormak istediğim tramerden plaka hasar sorgulaması yaptığımda ERP-Ağır hasarlı, 6679TL olark çıkıyor. Ben buradan ne sonuç çıkarmalıyım ve ne yapmalıyım anlayamadım.
      Yukarıda ki kırmızı yazıda ki gibi bir şey yazmıyor.
      Lütfen açıklayıcı bir şeyler yazın.
      Teşekkürler.

• Yarbay
      2498 Mesaj
      17 Haziran 2015 00:42:20
      daha yeni aracımın plakasını 5664 e gönderdim 14bin tl hasar kayıtlı cıktı arabayı 38bine aldık moralimi fena bozdu satılmaz mı şimdi bu araba arkadaşlar ?

• Binbaşı
      1748 Mesaj
      17 Haziran 2015 09:04:49
      quote:

Orijinalden alıntı: stars4ever

daha yeni aracımın plakasını 5664 e gönderdim 14bin tl hasar kayıtlı cıktı arabayı 38bine aldık moralimi fena bozdu satılmaz mı şimdi bu araba arkadaşlar ?

Eğer pert durumu varsa aracı aldığınız kişiye iade edebilirsiniz.

Hasar kaydına alırken bakmanız gerekiyordu yine de sorunsuz olarak belirttiyse dava açabilirsiniz.

Arkadaşlar hep söylüyorum , araç almadan önce en kötü bana şasi numarasını verin bir bakayım ne durumda diye.

Ray , Anadolu Ve Sompo Japan Sigorta acentesi.Donanım haber üyelerine özel indirimler ve sürprizler için bir mesaj atmanız yeterli.
    • Yarbay
      2468 Mesaj
      17 Haziran 2015 10:04:26
      quote:

Üzücü bir durum , ilk defa mı ikinci el aldınız ?
      Size yardım eden , yol gösteren biri yokmuydu ?

Satıcı size nasıl tanıttı aracı , hasardan vs bahsetti mi ?

• Yarbay
      2498 Mesaj
      17 Haziran 2015 10:54:35

@spacewolf
      @L&M

hocam cevaplarınız için teşekkür ederim fakat aracı iş karşılığı aldık kazası var dedi fakat 14bin tl bana fazla geldi ağır hasar yazmıyor sadece yazan 1 adet çarpma 14750tl yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stars4ever -- 17 Haziran 2015; 10:59:52 >
      Bahsedilenler: L&M , spacewolf

• Binbaşı
      1748 Mesaj
      17 Haziran 2015 10:59:31
      quote:

Alıntıları Göster

hocam cevaplarınız için teşekkür ederim fakat aracı iş karşılığı aldık kazası var dedi fakat 14bin tl bana fazla geldi ağır hasar yazmıyor sadece yazan 1 adet çarpma 14750tl yazıyor.

Bu durumda yapabileceğiniz bir şey maalesef yok hocam.

Değerinin altına satmanız gerekecek aracınızı.

Ray , Anadolu Ve Sompo Japan Sigorta acentesi.Donanım haber üyelerine özel indirimler ve sürprizler için bir mesaj atmanız yeterli.
    • Er
      9 Mesaj
      22 Haziran 2015 08:12:21
      Selamlar arkadaşlar.
      Pert Kayıtlı bir ilan var almak mantıklı olur mu?
      http://www.sahibinden.c...bulunmaz-216675549/detay

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Saserka
    • Binbaşı
      1748 Mesaj
      22 Haziran 2015 08:55:17
      quote:

Orijinalden alıntı: Saserka

Selamlar arkadaşlar.

Satışında sıkıntı yaşarsınız.

Otomobillerden çok iyi anlamıyorsanız ben pert kayıtlı araç almanızı önermem.

• Er
      2 Mesaj
      25 Temmuz 2015 12:06:12
      Pert kaydı ve ağır hasar kaydı aynı şey. Pert nedir ? Aracın onarım maliyeti aracın piyasa rayiç bedelinin % 50 sini geçmesi durumunda Sigorta şirketleri araçları pert işlemi gerçekleştirir.

Pert kayıtlı araçlar onarıldıktan sonra ise bir çok sigorta şirketi bu araçları birdaha kasko yapmaz. Fakata Pardus Sigorta isimli şirket pert kayıtlı araçlar ile ilgili özel bir çalışma yapmış. Kısacası pert kayıtlı araçlara halk tabiri ile Full kasko denilen herhangi bir muhafiyet uygulamadan pert araç kaskosu yapıyor. Bu tip sorunu olan arakadaşlar pardus sigorta'dan yardım alabilirler. Aşağıda pardus sigorta'nın bilgilerini paylaşacağım.. Aynı zamanda web sitelerinden bilgilerinizi girerek online pert araç kaskosu fiyatı öğrenebilirsiniz.

Pardus Sigorta Telefon numaraları
      0532 111 14 40
      0532 388 24 61
      0232 342 10 33
      0533 123 29 43
      0533 123 29 44

Tıkla online pert kasko fiyatı al.Pert Kaskosu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nilaydem -- 25 Temmuz 2015; 12:07:41 >

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      25 Temmuz 2015 19:40:35

quote:

Orijinalden alıntı: Saserka

Selamlar arkadaşlar.

tampondan pert
      buna inanan varmı hala

• Çavuş
      70 Mesaj
      30 Ağustos 2015 15:41:01
      pert araca kasko yapan şirketler var, ancak bir elin parmağını geçmez ve zaman zaman çeşitli konularda muafiyet koyabiliyorlar.
      pert araca trafik sigortası yapılır mı sorunun yanıtını da linkte bulabilirsin.

• Onbaşı
      25 Mesaj
      20 Ocak 2016 18:01:56

selamın aleyküm,şasi nosu versem ilgilenebilirsmisin arkadaşım?544.818.73.40

spacewolfkullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1748 Mesaj
      21 Ocak 2016 09:36:10
      quote:

Orijinalden alıntı: boldghost

selamın aleyküm,şasi nosu versem ilgilenebilirsmisin arkadaşım?544.818.73.40

Tabi mesaj ile gönderin bakayım hocam.

• Onbaşı
      25 Mesaj
      23 Ocak 2016 20:33:23

telefon nosu ulaştırabilirsen sevinirim,araç alırsamda sigortayıda inşaallah sana nasip olur yapması,ilgine teşekkür ederim

spacewolfkullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1748 Mesaj
      23 Ocak 2016 21:11:17
      quote:

Orijinalden alıntı: boldghost

telefon nosu ulaştırabilirsen sevinirim,araç alırsamda sigortayıda inşaallah sana nasip olur yapması,ilgine teşekkür ederim

Özel mesaj ile ilettim değerli hocam.

• Onbaşı
      35 Mesaj
      17 Şubat 2016 20:37:16
      Dostlar bizdede 2001 Model golf 4 var 7 senedir bizde ve alındığı günden beri sürekli kaskısunu yaptırıyoruz satmaya niyetlendik fakat 2005 yılına ait 27960 TL gibi bir hasar kaydı görünüyor fakat ağır hasar kayıtlı yada pert vs. yazmıyor arabada değişen parça yok bel altı boyalı , bu hasar nasıl olduğu hakkında bilgimiz yok acaba satarken nasıl bir yol izlemeliyiz fiyatını ne kadar etkiler bu durum yardımcı olursanız sevinirim @spacewolf

• Çavuş
      41 Mesaj
      01 Nisan 2016 02:45:13

merhaba arkadaşlar işin içinde olmayan bu durumları bilmez. şu an ben ön tampondan hasar almış ön sol sis farı farı ön tamponu ön sol davlumbazı ve ön sol çamurluğu kırık araç aldım. normal piyasası 40 bin tl. ben 22 ye aldım. 4 bin masraf ettim 26 tl mal oldu trafiğe girmesi için 350 tl vergi ve muayene ücreti ödemem ve sigorta yaptırmam gerekiyor. toplam maliyeti 28 diyelim. gayet uygundur. evet gelelim asıl konuya benim sanayide işçilikle beraber 4bin liraya topladığım araca servise sadece ne tutar diye sordum parçalarıhemen aktarayım

arma logo ___ 500
      tampon kuşak ___500
      ön tampon ___1500 __ orj çıkma __750 komple dolu tampon ızgara sis logo kuşak vs. vs.
      çamurluk ___1000 __ orj çıkma__ 250
      tampon ızgara ___1000
      far ___450 __ orj çıkma__ 200
      sis farı ___300
      davlumbaz ___200 __orjinal ydk__ 60
      cam suluğu ___400 __orj yedek__ 170
      tampon braketi ___150 __orj yedek __ 50
      klima kompr. ___2800 __orj. çıkma __400 sadece kasnak kırık idi tamiri 150 tl ama bir an evvel toplamak için uğraşmadım
      dir. pompası ___ 2400 __ orj. çıkma __550 sadece yağ dolum haznesi kırık idi diğer pompaların bu parçası 50-100 tl ama benim aracınkini ne hikmetse üretmemişler bende çıkma aldım kendi orj. pompasına taktım yani 100 tl lik parçaya 550 tl verdim çıkmasına. bu parçanın orj. yedeğini 1000 tl almıştım dedimki yenisi olsun madem... ama pompanın kodlanması lazımmış koskoca yetkili servis kodlayamadı bizden alacaksın fiyatı 2400 tl ama sana ikram olsun işçilik almayalım dediler. birde işçilik geçirmeyecekler akılları sıra dışarıda 1000 tl.lik mal için. bende zamanında yetkili servislerde çalışmış otomotiv teknikeriyim hiç yer miyim bu ayakları neyse

toplamda 10700 tl malzeme çıkarttılar artı işçilik ve boya 6500 TL yetkili servis onarım ücreti arkadaşlar. malzeme ve işçilik ile toplamda 4000 tl harcadım en ufak bir sorunu yok serviste 2-3 katı fiyat çekiyor adamlar aracın toplanması bir hafta ya sürdü ya sürmedi bunlara ek olarak 2000 tl de periyodik bakımlarına harcadım oldu 6000 tl serviste yaptırsaydım 20000 lira tokatlayacaklardı adamlar.

hal böyleyken servislerde illaki araçlara ağır hasar işlenir. ağır hasar rakamsız yazıyorsa kasko bedeli araç sahibine ödenir ERP raporu işlenmez ve araç hasarlı bir halde ihale ile sigortadan satılır. aklı olan böyle çıtır hasarlı araçları alır biner arkadaşlar. neden bu araca 40 bin sayayım ki bana maliyeti 28bin 33-34 bin yazdığım zamanda peynir ekmek gibi satılır hadi satılmasın yine bana kar arabanın en ufak bir yerinde boya dahi yok metal olan kısımlarda tampon ve çamurluk plastik bunlardaki boya ve değişme zaten kaportadan sayılmıyor.
      yani çok takılmayın ağır hasar kaydına götürün ekspertize baktırın araçta darbe değişme şasede oynama var mı önemli olan bunlar
      çok şükür benim aracımda şasesi düzgün oynama yok tamponun alt köşeyi vurmuşlar tampon farı kasmış far çamurluğu kırmış karter koruma kasılıp direksiyon pompasının haznesini kırmış kırılan hazne gergi kayışı arasına girerek klima kompresörünün kasnağını kırmış tertemiz mis gibi arabam oldu hasarını görüpte aldım yaptırdım hiçte pişman değilim tertemiz Allah kazasız belasız binmeyi nasip eder inşallah.

ağır hasarda erp raporlu ise değişen parçaları ve maliyetlerini sorgulatabiliyorsunuz. erp raporu var ise ağır hasarlı ve bedeli yazar. benden size bir arkadaş tavsiyesi fazla takılmayın bunlara dediğim gibi ekspertiz yaptırın kaportacıya ve tamirciye gösterin içinize sinerse neden 3-5 bin aşağısına alıp binmeyeceksiniz ki. hadi farz edin sıfır aldınız ya da 2. el ertesi gün 10 bin tl lik hasar oluştu ne yapacaksınız? ne aracı sigortaya verebilirsiniz ne de aldığınız fiyata satabilirsiniz.

KONU ZATEN HORT OLUNCA GİRİP YAZMAK İSTEDİM AĞZI OLAN KONUŞMUŞ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mido_46 -- 1 Nisan 2016; 2:49:37 >
      BatuKırkullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Ne MuTLu TÜRK'üM DiYeNe"
    • Çavuş
      41 Mesaj
      01 Nisan 2016 03:34:33

ayrıca arkadaşlar şunu da belirtmek isterim ki PERT denilen araçlar tanınamaz hale gelen araçlardır sözün özünde. ancak böyle maliyetli olan araçlara da pert denilmesi insanları kuşkulandırıyor ve agır hasar işlenmiş araçlardan uzaklaştırıyor. sebebini hiç düşündünüz mü?? bunun tek sebebi var arkadaşlar SIFIR ARAÇ SATMAK. tramere her seferinde 5tl gibi bir rakam ödeniyor düşünün Türkiye de günlük 1000 araç satılsa 5000 lira yapar bu sadece satılırken sorgulanan bunun yanında sorgulatıp almayanlar da var ona da bin kişi dersek günlük 10000 lira yılda 3.650.000 lira yapar bu para nereye gidiyor? bizler zaten zorunlu trafik sigortası ile soyuluyoruz!!! kasko ile resmen öpüyorlar.. tramer iyi tamam güzel almayı düşündüğümüz araçlar hakkında bilgi ediniyoruz ama bundan önce tramer mi vardı kaportacıya tamirciye gösterip alıyorduk. kaportacı 3 boya 2 değişen var dediğinde bunun maliyeti nedir diye mi soruyorduk? içimize sinerse alıyorduk aracı öyle değil mi. şimdi ne değişti.. çok mu bilinçlendik.. bence hayırr bize bir yular bağlamışlar ordan çekiyorlar.. nereye???? tabi ki sıfır araç aldırtmak için bayilere.. arkadaşlar üstteki mesajda da dediğim gibi fiat ve ford yetkili servis ve bayide staj yaptım size yeminle söylüyorum kaç tane araca boya attık kaç tanesinin mekaniğindeki arızaları hallettik elimizde yoksa sigortadaki araçların parçalarını kullandık kaç tane boyalı aracı sıfır diye sattılar gözümün önünde tek amaçları var sömürmek emperyalizmin ve kapitalizmin kölesi olmayın kendi prensip ve kurallarınızla kendi standartlarınızla düşünün karar verin. benim için önemli olan bir araç alırken hor kullanılmamış, temiz motoru ve kupası dik olmalıdır. pert kaydı var diyelim kendi adıma söylüyorum şasesinde oynama işlem yoksa değişen olarakta önemsiz 1-2-3 parçası değişmiş veya boyanmış olabilir. misal genelde bizim millet önden kazası olmasın diyor arkadan darbeli olması sorun değil önemli olan motor içi diyor ama aslında önemli olan aracın arka tarafıdır. neden mi? ön tarafın yönünü siz belirlersiniz ancak arka tarafı kontrol edemezsiniz. arka tarafın onarımı daha zordur değişeni olmayabilir ama arka tarafı düzeltmek önü düzeltmekten daha zordur söküp takılmaz çünkü tek parçadır kesmek gerekir. önde ise çamurlukları çıkartır düzeltir yada hiç uğraşmaz yenisini çıkmasını takar tertemiz geçer. ağır hasar kaydı pert kaydı önemsiz aslında tek amacı insanları ikinci elden tiksindirmek benim 4 bin liraya mal ettiğim aracı servis 16 bine topluyordu. hadi diyelim ki hasar kaydını biz tutsak siz kendi aracınızı istediğiniz yerde istediğiniz şekilde toplama imkanı verilse ve hasar kaydı takıntınız varsa servistemi toplarsınız? ben sanayide yaptırırım 2. el çıkma parça mümkünse ucuzsa sıfır yedek parça takarım sonrasında da sorsalar kaça mal oldu diye misal 5 bin ise yazsınlar tramere 5bin neden benim 5 bine mal ettiğimi servis 20 bine mal edip benim aracımın değerini düşürüp beni zarara sokup kendisi kar etsin. biraz mantıklı düşünmek lazım.

benim arkadaşımın aracı 2007 model 2 kapı değişmiş 25bin hasar kaydı var 2 kapı boyalı. kendi aracım 2010 model ağır hasarlı gözüküyor ve değişen sadece ön tampon boyanan ön tampon ve 1 ön çamurluk o istiyor 30 bin lira ben istiyorum 33 bin lira onun aracı civic benimki 308 benim aracım daha dolu daha orjinal, boyasız, modeli yüksek, kilometresi yarı yarıya daha düşük hangisini tercih edersiniz bu ikisi arasında kalsanız marka fanatikliği göstermeden? ben olsam 308 i alırım değişen sadece plastik parça mekanikte değişenleri ise zaten hareketli parçalar ve zamanı gelince yenilenmesi gereken parçalar. benim aracım serviste yapılsaymış 17bin tl hasar kayıtlı olacakmış ama sigorta şirketi sahibine kasko bedelini ödemiş aracı ihale ile satıp 17 bin lira araca masraf etmektense 32bin kasko bedeli ödeyip aracıda 19 bine satıp zarardan kar elde etmiş. sigorta şirketleri için mantıklı olan aracı perte çıkarmaktır her zaman çünkü 17bin onarım ücreti ödese araç sahibi aracını satrken zarar edecek ve kasko sigorta maliyeti o kişi için artacak belkide müşteri araca bir daha aynı şirketten kasko ve sigorta yaptırmayacak. bunları iyi düşünün arkadaşlar hasar kayıtlı araba almaktan korkmayın... satıcı şayet hasar halinin fotoğraflarını ispatlayabiliyorsa hiç çekinmeden çıtır hasar görmüş veya önemsiz yerlerinden hasarlanmış araç almaktan korkmayın isterse pert kaydı olsun normalinden 3-5 ucuza alır 3-5 ucuza satarsınız her malın bir alıcısı vardır elbet
      bana 200 binlik aracın 500 bin hasar kaydı olsun isterse 100 bine versinler alır binerim. ve bunu demişkende aklıma geldi eski aracımın değeri 10bin lira idi 2 parça düzeltme boya vardı onlar olmasa 12 ederdi ve 35bin tl hasar kaydı vardı tek kazadan. bu kazadan ben aracı 2bine topladım ve ön kaput düzeltilip boyandı ön tampon değişti farları bile kırılmadı karşı tarafın masrafı benim sigortamdan ödendiği için hasar bana işlendi bende bu aracı sıkıştım 8.500 liraya suriyelilere sattım adamlar gelipte hiç tramer sorgulamadı çünkü araba diri ve dik idi kendini belli ediyordu motoru canavar gibiydi eğer bir Türk olsaydı aracı sorgulatsa arkasına bakmadan bu araç pertmişşş diye bağıra bağıra kaçardı

yer yer karışmış olabilir mevzuular,
      uzun oldu okuyanlara teşekkürler
      neyse hayırlısı o olsun hakkımızda

mido_46kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Ne MuTLu TÜRK'üM DiYeNe"
    • Çavuş
      76 Mesaj
      06 Mayıs 2016 23:16:21
      alınacak araç plaka şasi sorgulandığında hasar kaydı çıkmadı diyelim fakat çarptığı araç alacağn aracın tamir masraflarını karşıladığında bunu sistemden veya başka yerden görebiliyormıyuz

• Yüzbaşı
      310 Mesaj
      20 Mayıs 2016 20:58:30
      quote:

Orijinalden alıntı: TiSKE

Pert kaydı ciddi kaza yapan araçların tamiri, astarı yüzünden pahalıya geleceği zaman uygulanan işlemdir yani hurdaya çıkartılır,
      Bazı arabalar da vardır
      cok ciddi kazası olmasa da araç sahibi içine sinmediği için perte çıkartılmasını talep eder arabanın parasını ister,

Hurdaya cıkan aracı da sigorta şirketi yaptırıp düşük fiyata piyasa verebilir.

Hasar kaydı da arabanın yaptığı kazaları gösterir.
      Genelde kaza takıntılı insanlar coktur,
      Kimisi çizik bile olmasın der, kimisi parçası değişmemiş olsun der
      Asıl önemli olan arabanın sorun ve masraf çıkartmadan bütün fonksiyonların yerin getirmesidir.

abi bir motor var yan yatmış yan kapaklarında hasar var, çocugun sigortasıcı tanıdık oldugundan cocugun eline parayı saymış motoru perte cıkarmıslar sigortacı şimdi tekrar motoru satacak seninde dediğin gibi almayı düşünüyorum ama aklımdaki soru şu sigortası vergisi vb fazla çıkarmı ? bu konuda bir bilgin varmı yada başıma neler gelebilir?

• Çavuş
      79 Mesaj
      24 Mayıs 2016 20:57:50
      2008 de yapılan kazada çarpma 38785 TL. ERP (EKSPER RAPORU) yazıyor. Değişen parçaları 5664 den öğrenmek istediğimde EKSPER RAPORU BULUNAMADI cevabı geliyor. Hem plakadan hem şasi numarasından denedim ikisinde de aynı şey oluyor. sbm.org.tr sitesinden de baktım orada da çıkmıyor. Ne yapmam lazım? Neden çıkmıyor olabilir.

• Yarbay
      2098 Mesaj
      04 Haziran 2016 15:59:05
      Ya beyler ortalığın ... koymuşsunuz. Saçma sapan şeyler yazmış birçoğu. Allahtan işe hakim ve 2 cümle ile anlatanlardan birisi direkt olarak 2.mesajı yazmışta görmüş olduk.

Pert kaydı ile hasar kaydı aynı yazmış biriside.Bende pek bilmiyorum ama bu tespitin saçma olduğu kesin.

• Teğmen
      236 Mesaj
      01 Temmuz 2016 11:11:06
      Merhaba arkadaşlar bir aracımız var.Araçta ağır hasar gözüküyor.Satacağız alıcı bunu biliyor ilanda yazıyor zaten.Şimdi bizim noterde bunu noter satış kağıdına geçmemiz gerekiyor mu.Yarın bir gün dava nedeni olmasın diye.Nasıl bir yol izlenme?

• Er
      5 Mesaj
      18 Kasım 2016 09:28:09

Sigorta şirketleri bazen tanıdık kişilere torpil yapıyorlar maalesef. Aracın şasi numarasında ya da plakasında sıfırları "o" harfi olarak girerek(ya da tam tersi) torpil geçtiği kişinin kaydının çıkmaması gibi bir duruma sebep olabiliyorlar. Başımıza geldi, pert kaydı olan aracın plakasından ve şasi numarasından hiçbir kayıt çıkmadı neyse ki acentemiz durumu farketti, noter satışını iptal ettirdik paramızı geri aldık.

Brigade34kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.