Şimdi Ara

Üniversite Mezunlarının Askerde Kalması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
24.782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar biraz araştırdım da birde buradan sormak istedim.Ben üniversite mezunuyum.Eskiden askerde kalmak diye birşey vardı, 12 ay askerlik yapıyordun asteğmen olarak başlayıp teğmen olarak terhis alıyordun.Belli bir miktar da maaş alıyordun.
    Şimdi durum nasıldır, maaş ne kadar? Amacım 12 ayda para biriktirmek olacak.Yardımcı olabilir misiniz ?

• Takip!!
  • hocam askerde kalmak diyerek mi 12 ayi soruyosun. oyle bir sey yok. normal astek olarak gitmek senin dedigin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tam olarak bilgim yok, bugün işte konuşurken bir arkadaş anlattı.Biraz bilgi verir misin biliyorsan ?
  • Sözleşmeli askerde alıyorlar bi inceleyin googlede filan
  • 1,500-2.000 olması lazım.
  • 4 yıllık üniv. mezunu olduğunda kısa dönem er olarak askere gitmeden önce bir sınıflandırma sınavına tabi tutulursun... Aslında bu senin askerlikteki sınıfını belirlemek için ama halk arasında asteğmenlik sınavı olarak da bilinir... Asteğmen olmak-ya da olmamak gibi hiç bir sonuca etkisi yoktur bu sınavın...

Sana asteğmenlik çıkması tamamen piyangodur... Çıkarsa 12 ay astek olarak yaparsın.... Yok eğer çıkmazsa zaten 6 ay kısa dönem er olarak yapar gelirsin...

O sınavda soruları doğru ya da yanlış cevaplaman bi halt değil yani... Boş kağıt verip ya da atmasyon işaretleyip asteğmen olanlar var...

Ben hesabı şöyle yaptım askere giderken... ulen sivilde 1800-2000 maaşımız var askere gidince bu para gidecek bi de cepten yiyecez 6 ay inşallah astek olurum 12 ay maaş alırım bi de komutan olarak askerlik yaparım dedim... ama çıkmadı... kısa dönem yaptım ben...

mesela bizim asteğmenimiz adanalı bi mühendisti adamın maaşı da sağlammış sivilde sokarım asteğmenliğine diyip duruyodu keşke kısa dönem yapsam hemen sivile dönsem diyordu... benden de küçüktü yaş olarak... başbaşa konuşmalarımızda bana abi derdi bi de...

yani anlıcan seçme şansın yok şans işi...
  • hocam unuttum hep ama 3 ay egitimden sonra 12 ay astek olarak gorev yaparsin.son 1 ayda tegmen olursun. maaslari guzeldi.ama saglikci degilsen plan yapmana gerek yok.cikma ihtimali zor ve sansina. netten bi bak. askerde kalma sonrasi icin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki KötüKediŞero ve reyesssss. Teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.