Şimdi Ara

Doblo 1.6 105hp bakım önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
18.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2011 ocak ayında elimizdeki wv transporter 2006 yı satıp doblo aldık.
    2012 ocak da km 8.000 olduğu halde bir yıl olduğu için servise girip yağ değişimi vesaire yaptırdık 400 tl verip çıktık.
    şuanda yani haziran 2012 de km 13.000 civarında.yıl sonunda da en fazla 20.000 olur.
    Sorum şu öncelikle ilk bakımda ısrarla mazot filtresi değiştirmeye çalışan servise direnip mazot filtresini değiştirmedim sizce doğru mu yaptım?opetten başka bir yerden yakıt almıyorum ve araç 8.000 km de idi.
    400tl ye yaptırdığım ilk bakımı servis dışında 180-190tl ye tamamlayabilecek olduğumu bilmek beni üzüyor.Şimdi ben 40.000e ulaşamadığım halde ikinci bakımı da mı 1 yılda yaptıracağım yani ocak 2013 de ?

• Evet Ocak 2013 de bakıma girmeniz gerek. Araçların bakım periyodu belirtilen Km yada 1 yıldır. İlk önce hangisi dolarsa. Yani 20,000 km de olmayan ama 1 yıllık araca bakım yapılmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur81 -- 19 Eylül 2012; 11:25:59 >
  • hayır arkadaşım km dolmadıkça gidip bakım yapmak zorunda değilsin! neyazıkki servise bunu sorduğunda 400tl almak için -evet yapmanız lazım yoksa garanti dışı kalır. diyorlar! bunu daha önce söylediğim bir abim neyazıkki laftan anlamadı komuşu şehirdeki servis daha iyi diye o servise giderken (-ki o senede 7000km yapmıştı) kaza yaptı arabasını parçaladı! bakım sorunuza gelince hayır abicim 1 yıl dolduğunda servise gitmek zorunda değillsin km'yi tamamla öyle git. X şehrin servisi yukarıdaki kaza yapan abinin sorusu üzerine aradığımda gelin dedi sonra Y şehrinin bayisini aradım araba daha 7000 de ben X şehrinde yaptırmak istemiyorum Y'ye gelip yaptırmak istiyorum ama bu ışık yanıyor bir sıkıntı olurmu diye sorduğumda hayır abicim hiçbirşey olmaz gerek yok 7000de yaptırmana buraya gel 20000 dolunca demişti.

Arkadaşlar sevis 3 litre yağ koyup bir hava filtresi iki kıytırıktan bakım için 400 tl istiyor. biz 20000 bakımında bu fiyatı öğrenince anında çıkarttık arabayı sevisten gittik sanayideki ustalara aynı bakımı 80tl ye yaptırdık :) ha noldu garanti dışı kalmış oldu ama yerim garantisini yıllardır onlarca araba geçti elimden hiçbiri 3 yıldan önce arıza vermedi! eğer beim gibi yılda 20000 civarında km yapıyorsanız serviste çok para istiyorsa kesinlikle gitmeyin derim ben! hele hele 20000 den az yapıyorsanız hiç hiç gitmeyin!!! Servis ışığını sanayideki bir arkadaş bedavaya kapattı artık ekranda servise gidiniz falan yazmıyor! 20000 de bir servis ne yapıyorsa sanayidede onu yaptırırım olur biter. Eski arabam Connectte servise 150 tl verirken Fiat'ın 400 tl istemesi beni garantidende Fiattanda soğuttu neyazıkki.

• Doblolarda ilk bakım için iki seçeneğiniz var.
    1. Yıllık Bakım
    2. 20.000 Bakım

Hangisi önce gelirse...
    Yıllık bakımda hava yağ filtreleri ve yağ değişir. 180-210 tl arasındadır. 1.6 motorlara ekstradan yağ koydukları için 200 tl civarına geliyor. Ayrıca isterseniz bir 200 tl daha verip komple 20.000 bakımını da önceden yaptırabilirsiniz. İstemezsenizde 20.000 e gelmemişseniz sadece yağ+filtre değişimi yaptırabilirsiniz. Orjinal servisine gittiğinizde servis akıllılık edip bakımı 400 tl diyip sizden arabanız 20.000 olmadan 20.000 bakımına da sokar. Keza bana öyle oldu. Bende sadece yıllık yağ bakımı istiyorum diyince fiyatı düşürdü. Garantiye girmeme gibi bir durumu yok. Çünkü zaten fiat kendisi bana 20000 olduğunda bakıma gel diyor. Kendi sitesinde de bu şekilde. İlk bakım 20.000' de. Tabi 1 yıl içinde filtrelerin dolma ihtimali olduğundan ve yağında değişmesi gerektiğinden yıllık bakıma giriyorsunuz. Zaten 1 sene bittimi motorun sesinden benim yağımı değiştir dediğini anlarsınız.İkinci senenin bakımında da 20.000 olmadıysa yine yıllık bakıma girip, sonrasında 3. yıla ile arasında 20.000 km ye gelirse o arada 200 tl civarında, yağ değişimi olmadan bakıma sokabilirsiniz.

• Ben 60 bin bakımına geldim demekle ben bakıma geldim demek ayrı şeylermi
  • Selam arkadaşlar geçen hafta bende 2014 _ 1,6_105 hb panoroma doblo 60 bin bakımı için teklif aldım .

Bakım 850 tl ( motor yağ + tüm filitreler )

Ek olarak 60 bin bakımına

Fren hidrolik yağ değişimi 200 tl
    Direksiyon hidrolik yağ değişimi 100 tl
    Şanzıman yağ değişimi 200 tl
    V kayışı değişimi 300 tl

Toplamda 1600 tl fiyat verdiler . Ve ortalık karıştı :)

1 - Ben geçen sene 40 bin bakımını garantisi devam etsin diye 900 tl serviste bakım yaptırdım . Bana 60 de gel dediler .
    dedim 10 bin olmasın yok 20 bin (opar yağ ) dediler nitekim 20 bin de oldu .
    DİZEL ARAÇLARDA YAĞ 20 bin gidermi ? piyasa gitmez diyor servis gider diyor . Bu noktada kafam karışık şayet 20 bin gider ise bu gün ben piyasada yağ değiş sem ortalama 300 tl mal oluyor ve 10 bin gidiyor . 20 bin 600 tl yapar . 200 daha veririm . serviste yaparım .

2- Garanti bitti bundan sonra servisle devam etmelimi ? Bu noktadada kafam karışık arkadaşım aracına piyasada yanlış yağ koymuşlar ve turboyu bozmuş .

Yağ olayı basit gibi gözüksede bence teknik bi olay bizim aracın YAĞ modeli nedir mesela kitapcıkta 5w30 yazıyor bu mudur . 5 w 30 sentetik yağ . Çünkü piyasada 70 tl yede yağ var 150 tl yede illaki bi farkı vardır
    Ziraaa Servis Euro 4 de farklı Euro 5 de farklı DPF varsa farklı yoksa farklı dedi bizimi yedi anlamadım . 500 tl kar edicem derken 1 kaç bin km sonra turboyu katalizörü vs . kucaklamayalım 35 ay lık araba sonuçta :)

3- 60 bin bakımının içeriği ben şöför olarak bu yağ ların değiştini ne duydum ne de gördüm anca eksilirse tamamlanır . Ama teknik bi eleman olarak evet bexce değişmeli bir nem den etkileniyor bir çalışmadan biri sıcak soğuktan He ücreeti tartışılır .

4- Servis ücretleri diğer firmalardada böylemi biz fiat yurdun malı diye tercih ettik volkswagen , ford , renualt ?

sizin yorumlarınız nedir

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.