Şimdi Ara

Harici HDD Raw Gözüküyor :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
12.056
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, yaklaşık 1 sene önce aldığım harici harddisk'im (http://www.vatanbilgisayar.com/wd-wdbaau0020hbk-3,5-2tb-elements-usb-20-harici-disk/productdetails.aspx?I_ID=47251 ) usb kablosuna ufak bir temas sonucu kasanın ön panelindeki usb portlarından çıkması üzere harddisk'imi göremiyorum.Disk Yönetiminden baktığımda ise dosya türü RAW olarak gözüküyor.

Daha önce bir kez daha başıma geldi aynı sorun.Onda ise hiçbir temas olmadan karşılaşmıştım.Yani akşam kapadım bilgisayarı sabah açtım ve harici harddisk raw olarak gözüküyordu.Çok araştırma yaptım ve cmd üzerinden "chkdsk/r" komutunu denedim.Uzun bir bekleme sonucu çözüldü ve tekrar erişim sağladım.Ama bu sefer tüm "chkdsk" komutlarını deneme rağmen şu sonuçları vermekte ve erişim sağlanamamakta :S

Bu konu hakkında bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok minnet duyarım.

Teşekkürler,

• Güncel !!
  • Bende de var bu diskten en önemli bilgilerim onda.

Ama korkumdan yerinden bile oynatmıyorum diski. Ayda en fazla iki defa takıyorumdur.

İyi bir HDD kampanyası olursa yeni ve daha kaliteli birşey alıp eskisini sarıp sarmalayıp bir kenara koyacağım.

Gelelim senin durumuna. Ben bu konularda çok profesyonel değilim ama yerinde olsam Cd'den çalışan pardus'u çalıştırıp denerdim. Bakalım linux görebiliyor mu.

(Yukarıdaki satırları yazdıktan sonra kısa bir araştırma yaptım bak ne çıktı: "RAW formatına dönüşmüş harici ve ya yerel HDD'leri herhangi bir yardımcı yazılıma ihtiyaç duymadan Ubuntu ile kurtarabilirsiniz. Ubuntu işletim sistemini PC'nize kurmanıza gerek olmadan, direk CD/DVD sürücünüzden çalıştırarak verilerinize kolayca ulaşabiliyorsunuz.") Sanırım bu işini görür. Linux tabanında bilgilerini başka bir diske kopyalayıp sonra hdd'yi formatlayabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caslantas -- 30 Haziran 2012; 22:49:14 >

• Teşekkür ederim hemen deneyip durumu paylaşacağım burada.
  • Hdd İşlemlerinizde MiniTool Partition Wizard Pro Edition 6.0 kullanmanızı öneririm ben çok kullandım kullanışlı ve güzel çalışıyor
  • Fırsat bulduğum anda 2 öneriyi de deneyeceğim.Başka önerisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.
  • iyi günler benim de başıma geldi dün hallettim. şöyle anlatayım.
    arkadaşımızın dediği gibi ubuntuyu indirip boot etmeniz gerekiyor size tafsiyem. sardu programını kullanmak. program hem türkçe hem işletim sistemini kendisi indirip hazırlıyor hem de flash belleğe boot ediyor. sırasıyla şöyle yapın
    programı googlede sardu diye arayın kendi sitesinde ücretsiz olarak indirebilirsiniz
    flash belleği takın
    menüde linux a gelin ve ubuntuyu seçin. seçtikten sonra indirmenizi isteyecek evet deyin ve indirin
    indirme işlemi bittikten sonra sağda usb şekli var yukarısında search var ona tıklayın ki usbyi görsün
    usbyi gördükten sonra usb şekline basın ve usbye boot etsin.
    işlem bittikten sonra pcyi usbden çalıştırın ubuntu açılış menüsü çıkacak kurmadan açmak istiyorsanız ilk satıra basın (ne yazdığını tam hatırlamıyorum)
    açıldıktan sonra sol üstte ubuntu şekli var ona basın ve arama bölümünde gparted gibi bir program olacak ona basın
    diskleriniz görünecek. program zaten türkçe ordan formatını ntfs yapıp formatlayın. işlem tamamdır. iyi günler

• quote:

Orijinalden alıntı: FlyPgs21

iyi günler benim de başıma geldi dün hallettim. şöyle anlatayım.
    arkadaşımızın dediği gibi ubuntuyu indirip boot etmeniz gerekiyor size tafsiyem. sardu programını kullanmak. program hem türkçe hem işletim sistemini kendisi indirip hazırlıyor hem de flash belleğe boot ediyor. sırasıyla şöyle yapın
    programı googlede sardu diye arayın kendi sitesinde ücretsiz olarak indirebilirsiniz
    flash belleği takın
    menüde linux a gelin ve ubuntuyu seçin. seçtikten sonra indirmenizi isteyecek evet deyin ve indirin
    indirme işlemi bittikten sonra sağda usb şekli var yukarısında search var ona tıklayın ki usbyi görsün
    usbyi gördükten sonra usb şekline basın ve usbye boot etsin.
    işlem bittikten sonra pcyi usbden çalıştırın ubuntu açılış menüsü çıkacak kurmadan açmak istiyorsanız ilk satıra basın (ne yazdığını tam hatırlamıyorum)
    açıldıktan sonra sol üstte ubuntu şekli var ona basın ve arama bölümünde gparted gibi bir program olacak ona basın
    diskleriniz görünecek. program zaten türkçe ordan formatını ntfs yapıp formatlayın. işlem tamamdır. iyi günler

valal dediğinizi yaptım ama alakasız bi menü çıktı

dediğiniz hiçbirşey yok menüde

ya yeni sürüm ubuntu yada başka bişey artık

• Arkadaşlar buradan:

Tıkla

Çalışan 2011'e tıklayıp indirin. Sonra cd sürücünüze takıp çalıştırın. Bu da linux tabanlıdır ve türkçedir.
  • Şimdi aklındaki herşeyi unut.

ilk olarka RAW olan diske ümit bağlamayacaksın.Fakat şans eseri bazı kısımları kurtarılabiliyor (80 gb verimin 4gb kısmını kurtarmak gibi)
    üstteki yorumdaki gparted ile işlem yaparsan diski komple biçimlendirirsin.Sen önce diskin içeriğine boot ile çalışan linux ile ulaşmaya çalışmalısın.Eğer buradan olumlu sonuç alamaz isen, diskini biçimlendireceksin, biçimlendirdikten sonra bir kısmı görünebilir şansına, o kısıma recovery yaparak veri kurtarma deneyeceksin, şansına ne kadar veri çıkarsa.

Sonrasında verilerini alınca da,gparted tekrar girip diski biçimlendirilmemiş hale getirip,garantiye göndereceksin. HDD boyutu kadar gözükmüyor,Kararsız çalışıyor vs diye yazıcaksın formada.Sonra direk değişim yapıyorlar.En kazançlı yol bu.

Eksiğim olan bir kısım var ise, ekleyin sizde.

*Fiziksel olarak müdahale ile veri kurtarımı yapan firmalar var 500$ dan fiyat başlıyor ve artıyor.işlem sonucunda veri bulunamaz ise de ücret ödüyorsunuz.ve hdd daha sonra kullanılamıyor.

• Son olarak Active Partition Recovery programını denedim ve dosyalarımı gördüm ancak demo versiyonu olduğu için kurtaramıyorum.Serial'ini bilen veya nerede bulabileceğimi bilen biri var mı acaba :S
  • Merhaba arkadaşım benimde başıma şimdi geldi aynı problem önce R-studio programıyla bağlanıp hayati dosyalarımı kurtardım sonrasında chkdsk yaptım external geri geldi. Ama senin dediğin gibi chkdsk /r değil

chkdsk F: /f

bu komutu kullandım F: benim surucu numaram

umarım düzelir düzelmezsa r-studio full versiyonu herseyi kurtarıyor bugüne kadar çok farklı durumlarda hayatımı kurtardı. Geçmiş olsun.
  • Aynı diskin içine mi kurtarıyor yoksa o boyutta farklı bir diske mi ? Benim istediğim şey diskimin eskisi gibi olması herşeyiyle eski haline dönmesi :S
  • recorver my fıles pr ile ben kurtardım dosyalarımı .Benıde RAW olarak goruyordu sımdı kurtadım Sonra formatladım ve kulandım
  • quote:

Orijinalden alıntı: qw3rty

Merhaba arkadaşım benimde başıma şimdi geldi aynı problem önce R-studio programıyla bağlanıp hayati dosyalarımı kurtardım sonrasında chkdsk yaptım external geri geldi. Ama senin dediğin gibi chkdsk /r değil

bu komutu kullandım F: benim surucu numaram

umarım düzelir düzelmezsa r-studio full versiyonu herseyi kurtarıyor bugüne kadar çok farklı durumlarda hayatımı kurtardı. Geçmiş olsun.

Allah razı olsun,işe yaradı,bu sorunu olan herkese denemesini tavsiye ederim.
    Başlata cmd yazup enterlayın
    kodunu girip enterlayın (F:)-->sürücü harfi
    birz bekledikten sonra diskiniz onarılmış olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoalf -- 16 Ekim 2013; 12:20:00 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.