Şimdi Ara

YENİ YASAYA GÖRE PASAPORT KAYDI NASIL YAPILIYOR ? ANLATIMI İÇERİDE... (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.051
Cevap
42
Favori
213.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Pasaport Türk pasaportu ise,
    Pasaporta 2 yıl öncesine kadar kayıt yapılmamışsa yani kayıt hakkı mevcutsa,
    Ülke dışına çıkış ve ülkeye giriş damgası pasaportun üzerinde mevcutsa,

Şartlara uygun pasaport kayıt hakkı var demek oluyordur muhtemelen.
  • E-devlet sifrem ile yurtdisindan aldigim cihazi kendi pasaportumun uzerine e-devlet vasitasi ile 100TL harc ucreti odemeden kayit altina alabilirmiyim ?
  • Ben arkadaşımın 17 Kasım Türkiye girişli pasaportunu aldım vergi dairesine gidip pasaportu ve Imei numarasını verip 100 TL harcı yatırdım buraya kadar sorunum yok fakat arkadaşım ailevi nedenleri ile memleketine gitti ben kendisini arayamadığım için şu an bekliyorum fakat yatırdığım ücret zaman aşımına uğrar mı veya ben bu işlemi bir şekilde arkadaşım olmadan halledebilir miyim bunlar benim aklıma takılan sorular bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi ?
  • Bayiler imza için pasaport sahibini istemeseler iyi olurdu. Yada kendi E-Devlet şifremizden girebilseydik.

Keşke.
  • Bayide dilekceye atilan imza ile pasaporttaki imza karsilastiriliyor kayit islemleri btk tarafindan tamamlanirken.

Herhangi bir resmi islemde baskasinin yerine imza atamayacaginiz gibi burada da ayni olay gerceklesiyor malesef.

Ayni sekilde e-devlet de bir nevi e-imza tabi, o yuzden dediginiz gibi oradan da farkli bir sey cikartilamaz.
  • 3G veya LTE ozellikli tablet olayinda SIM cardli hallerde telefon gibi pasaport kayit islemi gerekiyormu ?

ses destekli (Tablet with support for GSM voice) Huawei MediaPad 7 Lite tahminimce IMEI kaydi gerektiriyordur.

YENİ YASAYA GÖRE PASAPORT KAYDI NASIL YAPILIYOR ? ANLATIMI İÇERİDE...

ses desteksiz ama SIM 'li (Tablet with no support for GSM voice) Asus Google Nexus 7 Cellular 'da IMEI kaydi gerektiriyormu ?

YENİ YASAYA GÖRE PASAPORT KAYDI NASIL YAPILIYOR ? ANLATIMI İÇERİDE...

• quote:

Orijinalden alıntı: Onur__

Kişi Türk Vatandaşı ise,
    Pasaport Türk pasaportu ise,
    Pasaporta 2 yıl öncesine kadar kayıt yapılmamışsa yani kayıt hakkı mevcutsa,
    Ülke dışına çıkış ve ülkeye giriş damgası pasaportun üzerinde mevcutsa,

Şartlara uygun pasaport kayıt hakkı var demek oluyordur muhtemelen.

Arkadaşlar peki bir şey soracağım..Ben en son pasaport kaydı yaptırdığımda yıl 2009 muydu 2010 muydu hatırlamıyorum...Hakkım olup olmadığını nasıl sorgulayabilirim? Tarih kayıt yapılan gün olarak mı yoksa ülkeye giriş yapılan gün olarak mı baz alıyorlar?

Takvim yılına bakıldığını biliyorum..Mesela 2010 Aralık'ta kayıt yapan birisi 2013 Ocak'ta tekrar yapabilir..Ama 2011 Ocak'ta kayıt yapan 2013 içinde yapamaz...Yanlışsam düzeltin..

Misal ben son kaydımı 2010 x ayında yapmış olayım ülkeye de 2012 de 31 Aralık giriş yapmış olayım..Bu durumda 2013 Ocak ayında kayıt hakkım sıfırlanır mı yoksa öyle olması için 2013 Ocak ayında mı giriş yapmam lazım?

Kafam çok karışık..Net bilgisi olan paylaşırsa sevinirim...

• Kusura bakmayın yazdığınız tarihlere falan bakamadım, benim de kafamı karıştırdınız ama şöyle özetleyeyim

Yarın yani 24.11.2012 de kayıt yaptırırsanız bir sonraki kaydınızı en erken 1.1.2014'te yaptırabilirsiniz. Yani tam 2 yıl (365x2) değil, 2 takvim yılı.

Tam 2 yıl olsaydı 24.11.2014'te yaptırabilirdiniz, ancak 2 takvim yılı olduğu için 01.01.2014'te yaptırabilirsiniz, yani yaklaşık 11 ay falan karda olursunuz.

En maksimum örnek 31 Aralık 2012'de yaptırırsanız 01 Ocak 2014'te yaptırabilirsiniz, yani 1 yıl 1 gün gibi bir süre oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kusura bakmayın yazdığınız tarihlere falan bakamadım, benim de kafamı karıştırdınız ama şöyle özetleyeyim

Yarın yani 24.11.2012 de kayıt yaptırırsanız bir sonraki kaydınızı en erken 1.1.2014'te yaptırabilirsiniz. Yani tam 2 yıl (365x2) değil, 2 takvim yılı.

Tam 2 yıl olsaydı 24.11.2014'te yaptırabilirdiniz, ancak 2 takvim yılı olduğu için 01.01.2014'te yaptırabilirsiniz, yani yaklaşık 11 ay falan karda olursunuz.

En maksimum örnek 31 Aralık 2012'de yaptırırsanız 01 Ocak 2014'te yaptırabilirsiniz, yani 1 yıl 1 gün gibi bir süre oluyor.

Hocam Takvim yılı diyorsunuz ama 24.11.2012 ile 1.1.2014 arasında Takvim yılı olarak 2 sene yok ki..Aslında BTK 2 yılı geçmemizi mi bekliyor..2011-2014 gibi

Şunu sorgulayabileceğimiz bir yer olmalı..Tc kimlik verip hakkım var mı yok mu diye..Btk nın sitesinde rastlamadım,sizin bir bilginiz var mı bu konuda? Misal ben en son ne zaman pasaportumu telefon kaydı için kullandığımı hatırlamıyorum...Bunu nasıl öğrenebilirim?

• Hocam nesini anlamadınız

"2 yıl" demek tam tamına 730 gün geçmesi demek (365x2)

"2 takvim yılı" demek sadece yıla bakmak demek. Güne aya bakılmaz. 2012'nin 365 gününün herhangi birinde kayıt yaptırırsan, 2014 yılının 365 gününden herhangi birinde ikinci kaydını yaptırabilirsin.

Minimum 31 Aralık 2012-01 Ocak 2014 arası 1 yıl 1 günde,
    Maksimum 31 Aralık 2012-31 Aralık 2014 arası 2 tam yılda ikinci kaydınızı yapabilirsiniz.

Yani kayıt yaptırmayı düşünenler eğer mümkünse sakın boşuna 2013'e bırakmasınlar, hazır 2012'nin sonlarındayken yaptırsınlar.

Başka bir forumdan da konu ile ilgili alıntı:
    "takvim yili demek bulundugun yil ilk yil , ertesi yil ikinci yil demektir .. 29 aralik 2010 da telefon kaydettirdiniz dielim , 1 ocak 2012 tekrar hakkiniz olur. yani sure olarak 2 yil gerekmez"

• quote:

Hocam nesini anlamadınız

"2 yıl" demek tam tamına 730 gün geçmesi demek (365x2)

"2 takvim yılı" demek sadece yıla bakmak demek. Güne aya bakılmaz. 2012'nin 365 gününün herhangi birinde kayıt yaptırırsan, 2014 yılının 365 gününden herhangi birinde ikinci kaydını yaptırabilirsin.

Minimum 31 Aralık 2012-01 Ocak 2014 arası 1 yıl 1 günde,
    Maksimum 31 Aralık 2012-31 Aralık 2014 arası 2 tam yılda ikinci kaydınızı yapabilirsiniz.

Yani kayıt yaptırmayı düşünenler eğer mümkünse sakın boşuna 2013'e bırakmasınlar, hazır 2012'nin sonlarındayken yaptırsınlar.

Başka bir forumdan da konu ile ilgili alıntı:
    "takvim yili demek bulundugun yil ilk yil , ertesi yil ikinci yil demektir .. 29 aralik 2010 da telefon kaydettirdiniz dielim , 1 ocak 2012 tekrar hakkiniz olur. yani sure olarak 2 yil gerekmez"

Sanırım ben 'takvim yılı' ibaresini tam olarak anlamamışım..Sizin dediğiniz gibiyse önemli olan 730 gün geçmiş olması..Bu 730 gün 2012 nin sonlarında da dolabilir 2013 ün başlarında da..
    Başını ağrıtıyorum kusura bakma ama sana son 2 sorum olacak :) 2. sorum çok önemli ve hala cevabını bulamadım!

1-Bu takvim yılı kayıt yapılan gün mü yoksa ülkeye giriş yapılan günden mi saymaya başlıyorlar?
    2-En son ne zaman kayıt yaptığımı nasıl sorgulayabilirim?

Çok teşekkür ederim hocam..

• Hocam tam tersi, ben 730 gün geçmesi gerekir demiyorum.

Sadece yıl olarak 2 yıl geçmesi gerekiyor. 2012-2014 gibi. 2008-2010 gibi. Aradaki gün sayısının 730 olmasını beklemeye gerek yok.
    Kayıt yaptırdığınız tarihe bağlı olarak 366 gün ila 730 gün arasında ikinci kaydınızı yapabilirsiniz

1)kayıt yapıldığı tarihten itibaren tabiki
    2)kayıt yaptığınız tarihi mi bilmiyorsunuz?
    Peki hangi operatörden kayıt yaptırdığınızı biliyor musunuz? O operatör sizden imzalı dilekçe alıp işleme koyuyor, onun için belki operatörün sisteminde yer alıyor olabilir.
    Ya da BTK'yı arayıp sordunuz mu? Pasaport seri numarasından veya tc kimlik numarasından söyleyebilirler belki

• arkadaşlar pasaport giriş damga tarihi 1 ayı geçmişse kaydedilmiyor mu¿
  • kaydedilmiyor !
  • merhaba benim cihazım 1 ay öncesine kadar yolcu beraberinde getirilen cihaz yazıyordu şimdi kayıt dışı oldu vergi yatırmama gerek var mı daha önce yatmışmı bilmiyorum hazır aldım bu şekilde
  • bilmediğiniz pasaport kayıtlı cihazları almak sakat iştir beyler. alırsın cihazı cihaz btk da evrak için bekler sen kullanırsın ama aynı pasaporta senden önce veya sonra başka cihazlarda kaydedilir senin ruhun duymaz. bi bakmışın kayıt dışı dedi. kayıt paralarıda gitti telefonda. ayıkla bakalım pirincin taşını..
  • arkadaşlar ben kıbrıs dan gelen bir yakınımın pasaportuna cihaz kaydettirmek istiyorum..pasaport ve tc kimlik numarası ile birde cihazın imail numarası ile herhengi bir vergi dairesine gitsem harç ücretini yatırsam sonra oradan aldıgım evrak ile yakınımın e devlet şifresi ile internetten kayıt yaptırmam mı daha dogru yoksa yakınımı alıp turkcell bayii sine gidip kayıt yaptırsam mı daha dogru olur..turkcell bu kayıt işi için ne ücret talep ediyor acaba..? birde bu vergi dairesine illa telefonu kullanacak kişinin mi gidip harç yatırması lazım yoksa herhangi birini yollasam halledebilir mi..?
  • Eline sağlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: system electronıc

arkadaşlar ben kıbrıs dan gelen bir yakınımın pasaportuna cihaz kaydettirmek istiyorum..pasaport ve tc kimlik numarası ile birde cihazın imail numarası ile herhengi bir vergi dairesine gitsem harç ücretini yatırsam sonra oradan aldıgım evrak ile yakınımın e devlet şifresi ile internetten kayıt yaptırmam mı daha dogru yoksa yakınımı alıp turkcell bayii sine gidip kayıt yaptırsam mı daha dogru olur..turkcell bu kayıt işi için ne ücret talep ediyor acaba..? birde bu vergi dairesine illa telefonu kullanacak kişinin mi gidip harç yatırması lazım yoksa herhangi birini yollasam halledebilir mi..?

kıbrıstan gelen tc vatandaşı ise girişte verilen kaşeli beyaz kağıt la gidip yaptırabilirsin çünkü kıbrısa pasaportla girilmediği için sorun olmasın. Vergi dairesine pasaport sahibinin gitmesine gerek yok sadece kimlik numarası ve belge ne ise o gerekli. bence e devlet üzerinden yapman daha iyi bence ama yinede senin kolayına hangisi geliyorsa o şekil yap bayiler 10 tl ile 20 tl arası fiyat alıyormuş galiba ama bizzat bilmiyorum duyduklarım öyle

• quote:

Orijinalden alıntı: hamdi1980

quote:

Orijinalden alıntı: system electronıc

arkadaşlar ben kıbrıs dan gelen bir yakınımın pasaportuna cihaz kaydettirmek istiyorum..pasaport ve tc kimlik numarası ile birde cihazın imail numarası ile herhengi bir vergi dairesine gitsem harç ücretini yatırsam sonra oradan aldıgım evrak ile yakınımın e devlet şifresi ile internetten kayıt yaptırmam mı daha dogru yoksa yakınımı alıp turkcell bayii sine gidip kayıt yaptırsam mı daha dogru olur..turkcell bu kayıt işi için ne ücret talep ediyor acaba..? birde bu vergi dairesine illa telefonu kullanacak kişinin mi gidip harç yatırması lazım yoksa herhangi birini yollasam halledebilir mi..?

kıbrıstan gelen tc vatandaşı ise girişte verilen kaşeli beyaz kağıt la gidip yaptırabilirsin çünkü kıbrısa pasaportla girilmediği için sorun olmasın. Vergi dairesine pasaport sahibinin gitmesine gerek yok sadece kimlik numarası ve belge ne ise o gerekli. bence e devlet üzerinden yapman daha iyi bence ama yinede senin kolayına hangisi geliyorsa o şekil yap bayiler 10 tl ile 20 tl arası fiyat alıyormuş galiba ama bizzat bilmiyorum duyduklarım öyle

evet yakınım tc vatandaşı..kaşeli kagıt hakkında bir bilgim yok..arar sorarım olmazsa hem pasaportunu hemde varsa kaşeli kagıt ı alır giderim vergi dairesine..cevap için teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.