Şimdi Ara

Tv arıza parça tespiti için yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
6.183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar eski bir seg marka televizyonum var. Televizyonun power ledi yanıyor fakat sürekli "vik vik vik" diye ses geliyor ve açılmıyor. içini açtığımda sesin bir parçadan geldiğini anladım ve resminden ve adından yola çıkarak bu parçanın ne olduğu konusunda nerden yenisini temin edeceğim konusunda yardımınıza ihtiyacım var.
    şimdiden çok teşekkür ederim
    parçanın tam adı:mz9 sk mz72b-9rom

• kardes o parçanın adı ptc dir bu parcayı elektronik parca satan dükkanlardan bulabilirsin 2 ve 3 ayaklı olmak üzere çesitleri vardır. İlk asama olarak o parçayı sök kulagına yaklastır ve salla tıngır tıngır diye ses geliyosa parca arızalıdır yenisini takmalısın.

NOT:O kat besleme katıdır elektronik bilgin yetersizse müdahale etme o katta 300 V vardır.
    300v Blok kondansatör üzerindedir bu voltajı bosaltmak için blok kondansatöre havya nın fis ucunu paralel olarak temas ettir ve tetige bas.
    Veya Akkor Flemanlı bildigimiz sarı ampülü Blok kondansatörün ayaklarına temas ettir ve kondansatörü Deşarj et yoksa çarpılabilirsin kardes dikkatli ol. Kolay gelsin.........
  • ses o komponentten degil smps trafosundan geliyor

O arızanın Ptc ile alakası yok Horizontal transistörünü,smps çıkış diyotlarını-kapasitörlerini kontrol et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 18 Haziran 2012; 21:54:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: certy

quote:

Orijinalden alıntı: berke2011

ses o komponentten degil smps trafosundan geliyor

O arızanın Ptc ile alakası yok Horizontal transistörünü,smps çıkış diyotlarını-kapasitörlerini kontrol et

Dostum seni böyle bir konuda bulmuşken bende bir şey sorayım. Benim televizyon bazen kendi kendine ekranı daraltıp - düzeltiyor. Sorun nedir sence?

Yanlardan mı daralıyor ekran.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: berke2011

ses o komponentten degil smps trafosundan geliyor

Dostum seni böyle bir konuda bulmuşken bende bir şey sorayım. Benim televizyon bazen kendi kendine ekranı daraltıp - düzeltiyor. Sorun nedir sence?

berke arkadasımızın dedigi gibi o ses smps trafosunda gelir genelde ve bunun nedeni horizantal transistörünün arızalı olması veya kondansatörlerden kaynaklanabilir ama ptc den süphe ettiysen onuda deistirebilirsin kimi zaman ptc arızalı olunca tv calısmaz bunuda göz önünende bulundurmak lazım bu arada horizantal transistörü EHT trafosunun yakınında olan transistördür EHT trafosuda kartın uç trafında olan siyah büyük parçadır üzerinden tüp'ün anod ucuna voltajı ilemek için 1 kabloyla tüpe baglanmıstır.

Not:Resimden anlayabildigim kadarıyla bilgi vemeye calıştım kardes kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CyRaX_ -- 19 Haziran 2012; 3:05:05 >

• kardes daralma arızası horizantal kat arızası olur genelde kutupsuz kondansatörlerden kaynaklanır TV kartının foto sunu koyarsanız yardımcı olmaya calışırım
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: CyRaX_

kardes daralma arızası horizantal kat arızası olur genelde kutupsuz kondansatörlerden kaynaklanır TV kartının foto sunu koyarsanız yardımcı olmaya calışırım

Boş vaktimde bakacağım. Sağ olsun Berke'nin de çok yardımı dokundu. Sizde sağ olun.

Önemli deil yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

• Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgurgokhan

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Senin ve cihazın saglıgı için cihazı bir teknik servise götürmeye bak,kaş yapacagım derken göz çıkarmaya gerek yok
  • arkadaşlar endişelenmenize gerek yok. elektrik teknikeriyim.yeterli altyapım var. parça konusunda yardımınızı istedim. sizlerde sağolun yardımcı oldunuz.
  • Merhaba beko f 106-203 fhd lcd tv bu şekilde sıkıntı var neden yapıyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.