- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Aktif ve Pasif 3D Gözlük Arasındaki Farklar
Bu konudaki kullanıcılar:
 
283
Cevap
13
Favori
95402
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


1373 Mesaj
15 Haziran 2012; 17:55:52 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Evde kullanım için mevcut olan iki yaygın tip 3D teknolojisi şöyledir: Active 3D and Passive 3D. Aktif 3D ve Pasif 3D teknolojisi arasında pek çok farklılık olmasına rağmen, ilki ev 3D deneyiminin kalitesidir. Pasif 3D teknolojisi her bir göze 1080p çözünürlüğü yarım (540p) kesen gözlükler kullanır. Samsung Aktif 3D gözlük her iki göze Full 1080p HD deneyimi sunar.


Pasif bir 3D TV’de 3D içeriği görüntülerken, ekranın üst kısmından alt kısmına yatay olarak soluk siyah çizgilerin görünmesi veya göreceli olarak kısa dikey açılarda 3D görüntü kalitesinin kaybedilmesi yaygındır. Bu, Samsung Aktif 3D teknolojisi ile meydana gelmez. Samsung Aktif 3D teknolojisi tutarlı olarak her bir göze 1080p HD deneyimi gösterir ve 178 dereceye kadar açılarda bile mükemmel 3D resim sunar. (ALINTI)


http://www.samsung.com/...uide-explore-the-wonderEdit: Samsung'un kendi sitesindeki bilgiler bunlar, gelen cevaplarda çok yararlı bilgiler mevcut..quote:

Orijinalden alıntı: sercrazy

Arkadaşlar merhaba, 3D gözlükleri araştırırken bende bu konuya geldim, bir duruma açıklık kavuşturmak istiyorum. Aktive 3D lerin 1080p, passive 3D lerin 540p olduğundan bahsedilmiş. Böyle bir şeyin mevcut olmadığını bildirmek isterim, bu tamamen samsung un ticari amaçla uydurmuş olduğu bir şeydir. Yoksa passive 3D gözlükler 2 TL ye satılırken, active 3D gözlükleri kim 150-200 TL ye satabilecek ?

Active 3D teknolojisi passive den önce çıkmış bir teknolojidir. Türkiye de bir çok şehirde neredeyse en iyi kaliteye sahip cinemaximum sinemaları da Real 3D yani passive 3D kullanmaktadır, adamların br bildiği vardır herhalde. Full HD konusuna gelecek olursak;

3D filmler, SBS (Side-by-Side) veya TB(Top-Bottom) şeklinde olmaktadır. Yani iki adet yanyana görüntü veya üst üste görüntü bulunmaktadır. Bu iki görüntü 3D tv de çift led e aktarıldığı zaman, sağdaki görünü bir led e, soldaki görüntü diğer led e aktarılır. İzleyeceğiniz film 1920*1080 formatında ise iki ayrı görüntü olduğundan sağ ve sol led e aktarılan görüntüler 960*1080, veya 1920*540 formatına düşerler. Bunlara Half-SBS filmler denir, yani yarı çözünürlüklü filmlerdir bunlar, fakat günümüzde F-SBS(Full-SBS) filmler de mevcuttur ve 3840*1080 formatında ki bu görüntüler ikiye bölündüğü zaman zaten full hd ye düşmektedir, dolayısıyla Passive 3D teknolojisinde de her iki göze de full hd görüntü vermek mümkündür.

Sonuç olarak, active 3D film ekranını passive göre daha fazla karartır, çok dikkatli bir izleyici, gözlükteki frekans titreşimini hisseder, ayrıca çok fazla paralar ödemek zorundadır. Passive 3D ise hem ucuz, hem ekranı çok daha az karartır, hem de active deki kırpma teknolojisi olmadığından titreşim söz konusu dahi olamaz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Herkese iyi seyirler.

quote:

Orijinalden alıntı: hd.lover

Hangi 3D Full HD TV?

3D TV teknolojisindeki yenilikler o kadar hızlı ki üretici firmalar pastadan büyük payı almak için zamana karşı yarışıyorlar ve bu nedenle bazen yanlış üretimler bile yapıyorlar.

Bu durum, çok araştırmayan, çok irdelemeyen tüketicilerin zarar görmesine neden oluyor. Aldığı cihaz bazen bir yılda eski veya tercih edilmeyen bir teknolojiye dönüşüyor. Maalesef 3D TV teknolojisi tam da böyle bir kararsızlık dönemi yaşıyor.

Üretici firmalar belli standartlarda henüz anlaşmış değiller. Bu yazının bir amacı da çok fazla teknik detaya girmeden insanları bu konuda biraz bilgilendirmek ve kararlarını doğru vermelerine yardımcı olmak…

3D Gözlük
3D TV satın alınacaksa tercih nedenlerinin başında kullanılacak 3D gözlüğün cinsi, yani SG (shutter glassses) veya FPR ( film type pattern retader) gözlüklerden hangisinin TV ile uyumlu olduğu gelmektedir.

Bazı televizyon markaları SG ( shutter glasses) aktif gözlüğü tercih ederek hareket alanlarını kısıtlamışlardır. Bu gözlükler pille çalıştığı, ağır olduğu, ekran karşısında sabit bir konumda oturmayı gerektirdiği, seyir açısının darlığı, yarım saati geçen seyirlerde göz yorgunluğu, mide bulantısı yaptığı, çok pahalı olduğu (150-250 tl ) için maalesef gelecekleri parlak görünmüyor.

Ayrıca alınan gözlüğün bir sonraki teknoloji ile veya bir başka marka ile uyumlu olup olmayacağı da kesin değildir. Oysa FPR ( film type pattern retader) pasif gözlükler pil gerekmediği için son derece hafiftir (16 gram) , ucuzdur (15-25 tl) ve saatlerce kullanıldığında bile rahatsızlık vermezler.

Bu gözlükle uyumlu bütün TV ve monitörlerde, bilgisayar, tablet PC’ler hatta cep telefonlarında bile kullanılabilir. Kolaylıkla edinilebilir. Pil, elektronik devre vs ihtiva etmediğinden kolay temizlenir, yıkanabilirler.

Bolca bulundurularak kalabalık bir izleyici kitlesi ile 3D TV izlenebilir. (Bazı firmalar 7 gözlük hediye etmektedir) TV karşısında sabit bir konum gerektirmediği gibi kafa hareketlerinden etkilenmez.

SG gözlüklerdeki gibi görüntünün üst üste binmesi rahatsızlığı yaşanmaz.
Yukarıdaki detaylardan anlaşılacağı üzere gözlük kullanma zorunluluğu varsa FPR 3D gözlük kullanılan televizyonlar tercih edilmelidir. Pasif gözlük de denilen bu tür gözlüklerin 3D görüntüyü algılamaları camlarının polarizasyon yapma yeteneğine dayanır. Yani camları bazı güneş gözlüklerinde olduğu gibi polarizedir.

Aktif (SG) gözlüğün aksine FPR gözlükler 3D televizyonla elektronik senkronizasyon kurmaya ihtiyaç duymazlar. Analog teknoloji ürünü Mavi, kırmızı renkli gözlükle 3D izlenen TV’ler artık iyice terk edildiği için bunlar hakkında fazla detaya girmeye gerek yoktur. Çünkü amacımız yeni 3D TV alacaklara bir öneri de bulunmak ise geleceği olan teknolojilerden bahsetmek daha yerinde olacaktır.

Gözlüksüz 3D TV
3D Full HD televizyonda henüz standartlar oluşmadı. Biraz beklemekle karşımıza yeni seçenekler çıkabilir. Geleceğin en önemli gelişmelerinden biri gözlüksüz izlenebilen 3D TV teknolojisidir.

Toshiba’nın 2012 yılının son çeyreğinde satışa sunmayı düşündüğü bu teknoloji şimdiden diğer 3D TV fiyatlarının ucuzlamasına neden olmuştur. Bu teknoloji başlangıçta biraz pahalı olabilir ama TV piyasasındaki rekabet kısa sürede onu da ucuzlatacaktır.

3D televizyonlar konusunda Samsung, LG, Philips, Toshiba’dan sonra Sharp ve güçlerini birleştirerek uzun hatalar zincirinden kurtulmak isteyen Sony-Panasonic ortaklığı da harekete geçmiştir. Bu arayışlar 1-2 yıl içinde meyvelerini vermeye başlayacaktır.

Sony’nin plazma TV üretiminden vazgeçmesi plazma TV’lerin de gelecekte yarış dışı kalacağının bir göstergesi gibidir. Özellikle Sharp yeni satışa sunduğu 80 inç ve quatrron teknolojisi ile ( rgb = kırmızı, yeşil, mavi yerine rgby= kırmızı, yeşil,mavi, sarı renklendirme) yani 4. renk olarak sarı rengi de ilave ederek netliği artırdığını iddia etmektedir. Tanıtımlarında kullandığı resimlerde de bu fark kolayca görünmektedir.

3D’ye ilave olarak, özellikle büyük ekranlı TV’ler için geliştirilen bir de 4K yani 4 kat pikselli (3840x 2160 quad full high definition) TV ler yola çıkmıştır. Bu teknolojinin kullanımı henüz çok sınırlıdır. Çünkü günümüzdeki Bluray’ler ( 1920x1080p) ve de TV yayınları ( 1280x720p) bu piksellere ulaşmaktan çok uzaktır. Ancak bu TV’ler gelen düşük pikselli görüntüleri upscale edebilmektedir. Bazı uzmanlar upscale in renklerin doğallığını azalttığını, hatta biraz photoshop etkisi yarattığını söylemektedirler. Sıradan TV izleyicilerinin beğenileri uzmanlardan farklı olabilir belki de bundan hoşnut bile kalabilirler.

3D Bluray
Bluray cihazı 3D’yi desteklemiyorsa, 3D televizyon, 3D gözlük ve 3D Bluray disk olsa bile televizyon 3D izlenemez. Hepsinin hem birbiriyle uyumlu teknolojide hem de Bluray cihazının 3D özellikli olması gerekir. Eski model Bluray cihazlarının çoğu 3D yi desteklemez.

3D film izlemek isteyen tüketicilerin bu detayı unutmamalarında fayda vardır.
Yeni nesil elektronik ürün almak isteyenlerin yola koyulmadan önce dikkat edecekleri özellik ve detayları yazılı bir listeye dönüştürmeleri eksik, yanlış, bir seçim yapmalarını önler. Kendi önceliklerini bu listede belirlerse aradığı ürünü daha kolay bulur. Çünkü şu anda piyasada artıları ve eksileriyle kafa karıştıracak kadar çok seçenek vardır.

Yeni nesil 3D TV’lerde resim yenileme hızlarının 120 hertz den 240 hertze, 400 ve hatta 800 hertze çıkması, kontrast oranlarının LED aydınlatma ile birlikte 10 milyonda bir seviyesine inmesi beklenen gelişmelerdendir. 2-4 Mili saniye aralığındaki tepkime süresi (response time) şimdilik yeterli görülmekle beraber bu değerler de zamanla değişebilir. Bu özelliklerin de yapılan listede bulunması iyi olur.

3D Plazma Full HD TV
Plazma TV’ler tepkime süresi, siyah kontrast değerleri, görüntü doğallığı gibi konularda hala üstünlüğünü sürdürmektedir. Fakat ekran parlaması LCD TV’lerden %30 daha fazladır. Plazma TV’ler yüksek enerji tüketimine, ağırlığına, ekran parlamasına, zamanla ekran aydınlığının azalmasına, LCD ve LED TV’lere kıyasla daha kısa olan kullanma süresine bir çözüm getirebilirse gelecek yıllarda da bunları tercih eden tüketiciler bulabilir. Çünkü bazı tüketiciler alıştıkları görüntü teknolojisini değiştirmekte çok istekli değildir. Örneğin ABD de küçümsenmeyecek oranda büyük ekran plazma ve DLP TV kullanan tüketiciler vardır.

3D LED Full HD TV
LED TV’ler rakipleriyle kıyaslandığında artıları eksilerinden fazladır. Bu sonuçların elde edilmesinde LED arka aydınlatmasının (LED Back Light) etkisi çok büyüktür. LED (Light Eimitting Diode) öyle bir ışık kaynağıdır ki girdiği her ürüne büyük artı değerler kazandırmaktadır.

LED aydınlatmanın televizyonlarda kullanılmasıyla elektrik sarfiyatı birkaç kat azalmış, ömrü birkaç kat uzamış ( 100 000 saate yaklaşmış), kalınlığı ve ağırlığı birkaç kat azalmıştır.

Keza yaydığı ısı yok denecek kadar azdır.
Gelen enerjinin % 80-90’lık kısmını ışığa dönüştürür.
Yaydığı ışığın gelen görüntüye göre ayarlanabilmesi (dimmlenmesi) ekranın siyah kontrast seviyesini yükseltir. Işık kaynağı 110 santigrad derecede aktif hale gelir, bekleme gerektirmez. Floresan (CCFL) tüpler 1100 santigrad derecede aktif hale gelir ve beklemek gerekir.

Aslında LED TV’lerde ve LCD TV’lerde likit kristal ekran (LCD = liquid crystal display) kullanılır. Aralarındaki en önemli fark ekranın niteliği değil, kullanılan ışık kaynağıdır. LCD TV’lerde ekranın ışık kaynağı ince çubuk flüoresan (CCFL= cold cathode fluorescent lamp) lambalardır. Bu lambaların ömürleri 30 000 saat civarındadır.

Flüoresan lambaların görüntünün karanlık yerlerinde bile sürekli aynı parlaklıkta yanar durumda kalmaları siyah kontrast değerlerini azaltma nedenidir. Oysa LED TV lerde karanlık sahnelerde aydınlatmanın azaltılması (dimm lenmesi) mümkündür.

Şimdi ki bazı büyük ekran LED televizyonların (80 inç) backlite dışında, kenar aydınlatmalarında (alt, üst- sağ, sol) hala flüoresan lambalar kullanılmaktadır.
Yaşamımızı kökten değiştirecek güçte bir bilimsel mucize olan led aydınlatma ve ürünleri özellikle ısı yaymadıkları, fazla enerji harcamadıkları, kolay kırılıp, dökülmedikleri, çok uzun ömürlü oldukları için hep daha çok tercih edilecektir.

Eğer 3D TV alınacaksa 3D LED TV olması doğru bir tercihtir. LED hangi ürününün bünyesine girerse onu değerlendirir. Zamanla piyasada CTR (cathode ray tube) , plazma ve LCD TV’ler, LED TV’nin sunduğu avantajlar yanında zayıf kalacaklar, harcadıkları enerji, kısa ömürleri, ağırlıkları, kalınlıkları, yetersizlikleri daha çok göze batmaya başlayacak, piyasadaki rekabet kızıştıkça daha da ucuzlayacaklar hatta bazıları tamamen terk edileceklerdir.

Şu anda bazı üretici firmalarda LCD ve PLAZMA TV stoklarından bir an önce kurtulma telaşı başlamıştır. Elektronik marketler bu ürünlerin fiyatını indirseler de tüketiciyi ikna etmekte zorlanmaktadır.

Geleceği iyi gören yatırımcıların içinde LED olan ürünlere yatırım yapmaları (LED aydınlatma, LED TV, LED lamba, LED ekran, LED tasarım, LED pano) onun yadsınamayan üstünlüklerindendir.

LED özellikle çevreye duyarlı insanların ilk tercihidir.

3D OLED TV
Bir silikon polimeri olan OLED TV ekranlarının bazı dezavantajlarından dolayı kısa sürede büyük ekran (55 inç ve üzeri) LED TV’lerin yerini alması zordur. Çünkü ultraviyole, su gibi dış etkilere karşı çok hassastırlar.

Renklerinin zamanla bozulması, ekranın gündüz, açık havada (outdoor) çok yansıması gibi handikapları vardır. Ancak esneklikleri, olağanüstü incelikleri, hafiflikleri nedeniyle küçük ekranlı monitörler, bilgisayarlar ve tablet PC’ler ve cep telefonları için ideal olabilirler.

Büyük miktarlarda ve büyük ölçülerde (46 inç 55 inç vs) üretimi engelleyecek hammadde sıkıntıları ve üretim zorlukları vardır. Şimdilik pahalı bir teknolojidir.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fantasticoo -- 13 Mayıs 2014; 12:30:31 >
_____________________________3026 Mesaj
15 Haziran 2012; 19:01:38 

hadi abartılıyor diyelim peki aktifteki dusuk kontrast ve koyu renkli bir goruntuye ne diyeceksin.

sadece dikey cozunurlukte yarı cozunurluk kaybına karsı;

aktif de dusuk kontrast, flicker, ghosting ile ugrasacaksın.

3d de tavsiye edilen izleme mesadece tv nin dikey boyutunun 3 katı.

o mesafeden o cozunurluk farkını bile anlamak guc.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________1373 Mesaj
15 Haziran 2012; 19:25:27 

Hocam pasif diyorsun yani... Birde bu dert çıktı zaten bunaldım tv seçiminde...
_____________________________828 Mesaj
15 Haziran 2012; 19:46:39 


quote:

Orijinalden alıntı: caglar_sss

hadi abartılıyor diyelim peki aktifteki dusuk kontrast ve koyu renkli bir goruntuye ne diyeceksin.

sadece dikey cozunurlukte yarı cozunurluk kaybına karsı;

aktif de dusuk kontrast, flicker, ghosting ile ugrasacaksın.

3d de tavsiye edilen izleme mesadece tv nin dikey boyutunun 3 katı.

o mesafeden o cozunurluk farkını bile anlamak guc.

Benimde kafama takılan Panasonic 5milyara sattığı en üst modelinde aktif,en alt modelinde pasif gözlük gözlük kullanıyor,aynı keza Philipstede öyle.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________1373 Mesaj
15 Haziran 2012; 19:57:00 

Eternity çok önemli bir noktaya dikkat çektin evet.... Samsung da zaten pasif 3d diye bir şey yok, philipsin en son çıkan modellerinde de aktif gözlük kullanılıyor...
_____________________________189 Mesaj
15 Haziran 2012; 19:57:20 

hocam pasifteki 540p olayında hatan var. LG Pasif 3D de dahi 1080p Full HD görüntü sunuyor
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________3026 Mesaj
15 Haziran 2012; 20:05:33 


quote:

Orijinalden alıntı: eternityBenimde kafama takılan Panasonic 5milyara sattığı en üst modelinde aktif,en alt modelinde pasif gözlük gözlük kullanıyor,aynı keza Philipstede öyle.

cunku pana ve samsung. aktife yatirim yaptilar

pasif tv de illa lg den panel almak zorundalar

bu sene sony ve pana pasif seri de cikardi musteri talebinden

zaten plazmaya pasif yapilamiyor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________3249 Mesaj
15 Haziran 2012; 20:07:01 


quote:

Orijinalden alıntı: ugoss

Evde kullanım için mevcut olan iki yaygın tip 3D teknolojisi şöyledir: Active 3D and Passive 3D. Aktif 3D ve Pasif 3D teknolojisi arasında pek çok farklılık olmasına rağmen, ilki ev 3D deneyiminin kalitesidir. Pasif 3D teknolojisi her bir göze 1080p çözünürlüğü yarım (540p) kesen gözlükler kullanır. Samsung Aktif 3D gözlük her iki göze Full 1080p HD deneyimi sunar.


Pasif bir 3D TV’de 3D içeriği görüntülerken, ekranın üst kısmından alt kısmına yatay olarak soluk siyah çizgilerin görünmesi veya göreceli olarak kısa dikey açılarda 3D görüntü kalitesinin kaybedilmesi yaygındır. Bu, Samsung Aktif 3D teknolojisi ile meydana gelmez. Samsung Aktif 3D teknolojisi tutarlı olarak her bir göze 1080p HD deneyimi gösterir ve 178 dereceye kadar açılarda bile mükemmel 3D resim sunar.


http://www.samsung.com/...uide-explore-the-wonderArkadaşlar bana göre bu bulantı, baş ağrısı gibi mazeretler de abartılıyor gibi geliyor?

Resmen taraf tutmussun aciklayici bir yazi degil< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________1373 Mesaj
15 Haziran 2012; 20:24:54 

Arkadaşlar linkini verdiğim, samsung sitesindeki bilgiler bunlar, ekledim alıntı olduğunu...
_____________________________555 Mesaj
15 Haziran 2012; 23:35:01 

aktif pasif olayı kişinin göz tembelliğiyle doğru orantılı olduğunu düşünüyorum... 3D algısında göz eğer tembel ise inanılmaz baş ağrıları olabilir ancak bir süre sonra bu tembellik geçecektir, şu ana kadar hem pasif hem aktif gözlükte yüzlerce insanı test etme imkanı bulmuş biri olarak söylüyorum... genel olarak aktif gözlük tercih ediliyor...

aktif sistem 3D için varsayılan diyebiliriz, sebebine gelecek olursak hem kalite hem de algının oluşturulma yöntemi arasında fark var...

aktif gözlükte bir gözümüz tamamen kararırken pasif sistemde asla bir gözümüz tamamen kararmaz bu da daha fazla göz yorulmasına ve göz rahatsızlıklarına sebep olabilir... Çünkü göz bizim fark edemediğimiz ışıkları da beyne göndermeye çalışır...

zaten pasif sistem maliyetler yüzünden ve 3D nin yayılması için bazı şeylerden ödün verilerek piyasaya sürülmüş bir teknolojidir...

yine söylüyorum kişiye göre mutlaka değişir, her zaman istisnalar vardır ancak genel gerçek aktif sistemin hem kalite hem de göz sağlığı için daha başarılı olduğudur...

zaten pasif gözlükte aktife göre çok daha fazla uyarı vardır...

---------

buraya kadar işin teknik gerçekleriydi.. gerçek hayatta maliyet herşeyden önce geliyor... hangisi hem gözü hem cebi rahat ediyorsa o en doğru seçimdir...

3D tvlerin sağlık üzerindeki etkileri 10 yıl sonra anlaşılabilecek... 3D tv sahipleri üzerinde şimdiden başlayan ve 10 yıl sürecek bir araştırma başlamış...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

"Sadece Hayaller Gelecekten Haber Verebilirler"


3026 Mesaj
16 Haziran 2012; 0:16:38 

quote:

Orijinalden alıntı: gozluk3d

aktif pasif olayı kişinin göz tembelliğiyle doğru orantılı olduğunu düşünüyorum... 3D algısında göz eğer tembel ise inanılmaz baş ağrıları olabilir ancak bir süre sonra bu tembellik geçecektir, şu ana kadar hem pasif hem aktif gözlükte yüzlerce insanı test etme imkanı bulmuş biri olarak söylüyorum... genel olarak aktif gözlük tercih ediliyor...

aktif sistem 3D için varsayılan diyebiliriz, sebebine gelecek olursak hem kalite hem de algının oluşturulma yöntemi arasında fark var...

aktif gözlükte bir gözümüz tamamen kararırken pasif sistemde asla bir gözümüz tamamen kararmaz bu da daha fazla göz yorulmasına ve göz rahatsızlıklarına sebep olabilir... Çünkü göz bizim fark edemediğimiz ışıkları da beyne göndermeye çalışır...

zaten pasif sistem maliyetler yüzünden ve 3D nin yayılması için bazı şeylerden ödün verilerek piyasaya sürülmüş bir teknolojidir...

yine söylüyorum kişiye göre mutlaka değişir, her zaman istisnalar vardır ancak genel gerçek aktif sistemin hem kalite hem de göz sağlığı için daha başarılı olduğudur...

zaten pasif gözlükte aktife göre çok daha fazla uyarı vardır...

---------

buraya kadar işin teknik gerçekleriydi.. gerçek hayatta maliyet herşeyden önce geliyor... hangisi hem gözü hem cebi rahat ediyorsa o en doğru seçimdir...

3D tvlerin sağlık üzerindeki etkileri 10 yıl sonra anlaşılabilecek... 3D tv sahipleri üzerinde şimdiden başlayan ve 10 yıl sürecek bir araştırma başlamış...

temelsiz gercekler olmus
bir sag bir sol gozun kapatildigi sg ile polarize camin isigin kirmasi ile ayni anda 2 farkli goruntu saglanmasi yani pasifi karsilastirip aktif daha saglikli demek dunya duz demekle esdegerdir.


zaten aktifin sagliksiz ve rahatsiz edici yonu surekli saniyenin1/60 inda sag sol goze siyah perde indirerek kapatmasi
tam olarak ayni anda iki goze goruntu verememesidir

bu sadecevgoz ve denge sorununa yol acmakla kalmayip izlenen videonun kontrastini cok dusurerek karanlik bir goruntuye nedrn olmaktadir

pasif daha sagliklidir hem de aktifle karsilastirilamayacak kadar buyuk bit fark vardir

pasifte daha fazla uyari da yoktur

aktifin elle tutulur tek avantaji her iki goze 1080p cozunurluk vermesidir

kontrast rahatlik flicker crosstalk ve her alanda pasifin gerisindedir.( bir de hakkini yemeyelim dikey gorus acilarinda 15 dereceyi pasifte asinca crosstalk oluyor aktifte daha ozgur)

ayrica insanoglu ilk defa polarize cam kullanmiyor etkileri icin 10 yila gerek
zaten yeni bir teknoloji degil

eger maliyet arttirilip 4k paneller ile pasif tv ler yapilirsa 1080p goruntu iki goz icin saglanir, sgvde teknoloji coplugune betamax gibi hd dvd gibi gider< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caglar_sss -- 16 Haziran 2012; 0:34:01 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________828 Mesaj
16 Haziran 2012; 0:25:46 


quote:

Orijinalden alıntı: caglar_sss


temelsiz gercekler olmus
bir sag bir sol gozun kapatildigi sg ile polarize camin isigin kirmasi ile ayni anda 2 farkli goruntu saglanmasi yani pasifi karsilastirip aktif daha saglikli demek dunya duz demekle esdegerdir.

pasif daha sagliklidir hem de aktifle karsilastirilamayacak kadar buyuk bit fark vardir

pasifte daha fazla uyari da yoktur

aktifin elle tutulur tek avantaji her iki goze 1080p cozunurluk vermesidir

kontrast rahatlik flicker ghostong ve her alanda pasifin gerisindedir.

ayrica insanoglu ilk defa polarize cam kullanmiyor etkileri icin 10 yila gerek
zaten yeni bir teknoloji degil

eger maliyet arttirilip 4k paneller ile pasif tv ler yapilirsa 1080p goruntu iki goz icin saglanir, sgvde teknoloji coplugune betamax gibi hd dvd gibi gider

Yani suan pasif 1080p full HD 3d değilmi?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________3026 Mesaj
16 Haziran 2012; 0:28:47 


quote:

Orijinalden alıntı: eternityYani suan pasif 1080p full HD 3d değilmi?

pasif her goze 1920 ye 540 cozunurluk vermektedir< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________1373 Mesaj
16 Haziran 2012; 0:35:27 

Arkadaşlar çok yararlı bilgiler geliyor, teşekkürler...
_____________________________828 Mesaj
16 Haziran 2012; 0:41:06 


quote:

Orijinalden alıntı: caglar_ssspasif her goze 1920 ye 540 cozunurluk vermektedir

İşin acigi bende maliyetten dolayı pasif gözlük tercih edeceğim ama forumda uzun yıllardır takib ettigim albani ve diğer uluslararası forumlarda prof yorumcular çözünürlükten dolayı 3d isteyenlere pasif önermemekte buyüzden kafam çok karıştı,fakat benim için 3d çözünürlükten önce önceligim sd yayın ve film modunda gercek renk verebilen panel buyüzden hig end panellere bakacağım burdada alternatifler aktif gözlüklü (Philips,Panasonic,Toshiba high end modeller gibi).< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________3026 Mesaj
16 Haziran 2012; 0:56:19 


quote:

Orijinalden alıntı: eternityİşin acigi bende maliyetten dolayı pasif gözlük tercih edeceğim ama forumda uzun yıllardır takib ettigim albani ve diğer uluslararası forumlarda prof yorumcular çözünürlükten dolayı 3d isteyenlere pasif önermemekte buyüzden kafam çok karıştı,fakat benim için 3d çözünürlükten önce önceligim sd yayın ve film modunda gercek renk verebilen panel buyüzden hig end panellere bakacağım burdada alternatifler aktif gözlüklü (Philips,Panasonic,Toshiba high end modeller gibi).

ben sadece dikey cozunurluk icin(tavsiye edilen 3d mesafesinden algilamak da zor)
karanlik ve rahatsiz edici bir goruntu kabul edemiyorum

panny ve sony nin high endlrinin aktif olmasinin nedeni sirketlerin yatirimi bu yonde yapmasi ve frp yi suan sadece lg uretmesi yuzundendir

sony nin turkiyeye gelmeyen pasifi de panasonic in philipsin pasifi de lg paneldir
haliyle firmalarin high endi lg disinda aktif< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________555 Mesaj
16 Haziran 2012; 1:32:32 

quote:

Orijinalden alıntı: eternityYani suan pasif 1080p full HD 3d değilmi?

temel derken?!? 3D'nin göz üzerinde bir temeli yok aslında herkes gözlemlerini belirtiyor... siz de ordan burdan okuduklarınızı (ki bu okuduklarınız herkesin işine geldiği gibi sattığına uygun pazarlamasından ibarettir) paylaşıyorsunuz

birşeyi daha iyi duymak için gözlerimizi kapatırız ki beynimiz odaklanabilsin, yada sağır dilsiz okullarına giderdim eskiden onlarda diğer duyular çok fazla gelişmiştir, gözlüklü bir sağır dilsiz görmeniz çok zordur...

beynin çalışma sistemi budur, veri ne kadar fazla olursa beyin o kadar yorulur... SG tam karartma ile beynin net olarak veri işlemesini sağlar... saniyede gözümüz 24 kare algılayabiliyor... ama biliyoruz ki 24 kareden fazlası meşhur 25. kare ve fazlası da algılanabiliyor... bu yüzden FPR de tam kararmayan diğer göz de veri işleyeceği için beyni ve gözün bütün donanımlarını daha fazla yoracaktır...

FPR teknolojisi zaten olmasına rağmen firmaların neden SG çıkardığı da ayrıca sorgulanmalı bana göre... maliyet faktörleri olmasaydı FPR teknolojisini tartışmıyor olabilirdik...

Kaliteden ve gerçeklerden ödün vermeyen SONY firması FPR'ye ısrarla geçmeyerek kararlılığını sürdürüyor...

Bir de zaten keyif için tercih edilen 3D teknolojisinde Full HD kalitesinden ödün vermeye anlam veremiyorum... Madem keyif yapacaksın bari keyfi kaliteli yap... (diyelim kendini zehirlemek için sigara içeceksin git parliament iç, yada cola içeceksen asidi gitmiş kola içme!!!)

FPR 3D Gözlükler çok sayıda kullanıcılı salonlarda misal sinema salonlarında avantajlı olabilir, firma için :D, Xpand ise çalınmasın diye gözlükleri ağır yaptığı ve göze baskı yaptığı için baş ağrıyor karıştırılmasın lütfen...

Bu arada topicte özellikle belirtmek isterim, gelişim çağındaki çocukları 3D GÖZLÜKTEN UZAK TUTUNUZ!!! 7 yaş hatta mümkünse 10 yaşına kadar 3D gözlük takmayınız, çocuk gözlüğü çıkaran SONY firması bana göre burada kendinle çelişmiş oluyor :D bu da ayrı bir gerçek :D


ayrıca buradaki linkte çıkmış 3D gözlüklerin neredeyse tümünü görebilirsiniz...

tüm 3D TV Gözlükleri
_____________________________

"Sadece Hayaller Gelecekten Haber Verebilirler"


 
110 Mesaj
16 Haziran 2012; 1:39:31 

quote:

Orijinalden alıntı: akin_orta

hocam pasifteki 540p olayında hatan var. LG Pasif 3D de dahi 1080p Full HD görüntü sunuyor

Hata yok arkadaş gayet güzel açıklamış sen neye dayanarak full hd diyosun Lg nin geçen seneki broşürlerini diosan davayı kaybettiler güzel kardeşim tazminatıda ödicekler paşa paşa Bu açık ve nettir polirze gözlük sistmenin maliyeti ucuzdur Aktifte ise pahalıdır ancak full hd taktığın görüntüyü full hd alırsın hem gözlük hem panel tarama yapar pasifte ise sadece panel tarama yapar 3 kat meselesine gelince biri dikey tarama yapıyo (pasif) diğeri ise yatay (aktif) Piksel ölçümünde ise satır baz alınır sütun değil.

Baş ağrısı falansa biraz göreceli değişebiliyor ancak kesinlikle pasif yapmaz aktif yapar diye bir şey yok açıkcası bende hepsi yapıyo sonuçta birgöznüzü kapatırken bir gözünüzü açıyo bunu ışıkla yapıyo buda ağrı yapabilir evdeki lambayı sürekli aç kapat bir süre sora ağrı yapar bunuda öyle düşün

Neden pana gibi firmaların kullanmadığına gelince sebebi ortada 540p çözünürlük ile 1080p arasında dağlar ferrariye tüp mü taksın adam hakkı bu Pana açıkcası bu sene yaptı ama tamamen ticari tuttu diye biz bu sene daha doğrusu 2011 in ikinci yarısında eş zamanlı olarak crysis 2 yi üç boyutlu olarak denedik TVler Sony nin hx920 si panasonic vt30 lg 980s ve lg yi direk eledik inanılmaz gözle görülür fark var adam hareket ederken binaların bulanıklığı vs. deneyin görün varsa kullanan arkadaşınız kendiniz oynayın ikisindede maç yapın. Benim en çok duyduğum evde bu 3d yi alamadık alamazssınız alın LG nin bilgisayar ortamında hazırladığı demoları alın bide mağazalara dağıttığı 1000TL lik Hd box u o zmn dünyanın en iyisi bide avatarı alın hepsine takın aradaki farkı siz görün< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bambam1912 -- 16 Haziran 2012; 1:49:10 >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

BU İŞİ EN İYİ YAPAN
MADE İN JAPAN


 
108 Mesaj
16 Haziran 2012; 11:15:34 

quote:

Orijinalden alıntı: bambam1912


Hata yok arkadaş gayet güzel açıklamış sen neye dayanarak full hd diyosun Lg nin geçen seneki broşürlerini diosan davayı kaybettiler güzel kardeşim tazminatıda ödicekler paşa paşa Bu açık ve nettir polirze gözlük sistmenin maliyeti ucuzdur Aktifte ise pahalıdır ancak full hd taktığın görüntüyü full hd alırsın hem gözlük hem panel tarama yapar pasifte ise sadece panel tarama yapar 3 kat meselesine gelince biri dikey tarama yapıyo (pasif) diğeri ise yatay (aktif) Piksel ölçümünde ise satır baz alınır sütun değil.

Baş ağrısı falansa biraz göreceli değişebiliyor ancak kesinlikle pasif yapmaz aktif yapar diye bir şey yok açıkcası bende hepsi yapıyo sonuçta birgöznüzü kapatırken bir gözünüzü açıyo bunu ışıkla yapıyo buda ağrı yapabilir evdeki lambayı sürekli aç kapat bir süre sora ağrı yapar bunuda öyle düşün

Neden pana gibi firmaların kullanmadığına gelince sebebi ortada 540p çözünürlük ile 1080p arasında dağlar ferrariye tüp mü taksın adam hakkı bu Pana açıkcası bu sene yaptı ama tamamen ticari tuttu diye biz bu sene daha doğrusu 2011 in ikinci yarısında eş zamanlı olarak crysis 2 yi üç boyutlu olarak denedik TVler Sony nin hx920 si panasonic vt30 lg 980s ve lg yi direk eledik inanılmaz gözle görülür fark var adam hareket ederken binaların bulanıklığı vs. deneyin görün varsa kullanan arkadaşınız kendiniz oynayın ikisindede maç yapın. Benim en çok duyduğum evde bu 3d yi alamadık alamazssınız alın LG nin bilgisayar ortamında hazırladığı demoları alın bide mağazalara dağıttığı 1000TL lik Hd box u o zmn dünyanın en iyisi bide avatarı alın hepsine takın aradaki farkı siz görün

kesinlikle aktifmi tercih edelim arkadaşım...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

SYNEVO


564 Mesaj
16 Haziran 2012; 11:36:37 

bana görede baş ağrısının en büyük sebeplerinden birisi göz tembelliği ve videolarda yapılan 3D efektlerini artırmak için paralaks oranlarının orantısız bir şekilde fazla tutması, paralaks arttığında gözümüzü şaşı bakmaya zorlarız, çok fazla paralakslı bir videoyu izlerseniz baş ağrısı kaçınılmaz ve kısa sürede oluşur, yada 2-3 dakika gözlerinizi şaşı bakmaya zorlayın, veya uzunca bir süre çok uzağa veya çok yakın bir nesneye odaklanın yine baş ağrısı oalcaktır. birde küçük bir ekranda 3d film izlemeye çalışıyorsanız beyin kendisiyle çelişir,
yine bana göre 3D nin en güzel tarafı örneğin bir dağ manzası sahnesinde gözlerinizin kilometrelerce öteye odaklanabiliyor olmasıdır, normal ekranda gözleriniz sadece ekrana odaklanabilir, derinlere bakamazsınız sadece ekrandaki nesneleri incelersiniz odak mesafeniz ekranla sizin aranızdaki mesafe kadardır. 3D bir sahnede ise dağlara odaklanabilirsiniz bu bende 3D yi vazgeçilmez kılar.
ve diğer bir gerçek şuki bende de ilk zamanlar baş ağrısı oluyordu ancak aynı filmlerde artık olmuyor 2-3 saatlik filmler izliyorum, baş ağrısı yapmıyor, gerçi bazı 3D yönünden kötü olan filmler nadir de olsa baş ağrısı yaptığı olabiliryor, Yani ve yine bana göre 3D film seyretmek göz egzersizi yapmak için de iyi bir neden.

paralakstan behsetmişken, paralaksın baş ağrısında etkisini denemek için stereoscopic playerda 3D bir film açın ve paralaksı kademe kademe artırarak filmi izlemeye çalışın, paralaks arttıkça 3D algısı artacak ama gözleriniz daha hızlı yorulacak ve baş ağrısı başlayacaktır.

Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


3D Teknoloji Takipçisi


189 Mesaj
16 Haziran 2012; 11:49:21 

quote:

Orijinalden alıntı: bambam1912


Hata yok arkadaş gayet güzel açıklamış sen neye dayanarak full hd diyosun Lg nin geçen seneki broşürlerini diosan davayı kaybettiler güzel kardeşim tazminatıda ödicekler paşa paşa Bu açık ve nettir polirze gözlük sistmenin maliyeti ucuzdur Aktifte ise pahalıdır ancak full hd taktığın görüntüyü full hd alırsın hem gözlük hem panel tarama yapar pasifte ise sadece panel tarama yapar 3 kat meselesine gelince biri dikey tarama yapıyo (pasif) diğeri ise yatay (aktif) Piksel ölçümünde ise satır baz alınır sütun değil.

Baş ağrısı falansa biraz göreceli değişebiliyor ancak kesinlikle pasif yapmaz aktif yapar diye bir şey yok açıkcası bende hepsi yapıyo sonuçta birgöznüzü kapatırken bir gözünüzü açıyo bunu ışıkla yapıyo buda ağrı yapabilir evdeki lambayı sürekli aç kapat bir süre sora ağrı yapar bunuda öyle düşün

Neden pana gibi firmaların kullanmadığına gelince sebebi ortada 540p çözünürlük ile 1080p arasında dağlar ferrariye tüp mü taksın adam hakkı bu Pana açıkcası bu sene yaptı ama tamamen ticari tuttu diye biz bu sene daha doğrusu 2011 in ikinci yarısında eş zamanlı olarak crysis 2 yi üç boyutlu olarak denedik TVler Sony nin hx920 si panasonic vt30 lg 980s ve lg yi direk eledik inanılmaz gözle görülür fark var adam hareket ederken binaların bulanıklığı vs. deneyin görün varsa kullanan arkadaşınız kendiniz oynayın ikisindede maç yapın. Benim en çok duyduğum evde bu 3d yi alamadık alamazssınız alın LG nin bilgisayar ortamında hazırladığı demoları alın bide mağazalara dağıttığı 1000TL lik Hd box u o zmn dünyanın en iyisi bide avatarı alın hepsine takın aradaki farkı siz görün

teşekkürler ayrıntılı bilgilendirme için. Ben de LG'nin kendi tanıtımlarına göre konuşmuştum. Açılan davayı ve kaybettiklerinden haberim yoktu.
_____________________________ 
1 Mesaj
19 Haziran 2012; 13:39:56 

quote:

Orijinalden alıntı: newonw1

bana görede baş ağrısının en büyük sebeplerinden birisi göz tembelliği ve videolarda yapılan 3D efektlerini artırmak için paralaks oranlarının orantısız bir şekilde fazla tutması, paralaks arttığında gözümüzü şaşı bakmaya zorlarız, çok fazla paralakslı bir videoyu izlerseniz baş ağrısı kaçınılmaz ve kısa sürede oluşur, yada 2-3 dakika gözlerinizi şaşı bakmaya zorlayın, veya uzunca bir süre çok uzağa veya çok yakın bir nesneye odaklanın yine baş ağrısı oalcaktır. birde küçük bir ekranda 3d film izlemeye çalışıyorsanız beyin kendisiyle çelişir,
yine bana göre 3D nin en güzel tarafı örneğin bir dağ manzası sahnesinde gözlerinizin kilometrelerce öteye odaklanabiliyor olmasıdır, normal ekranda gözleriniz sadece ekrana odaklanabilir, derinlere bakamazsınız sadece ekrandaki nesneleri incelersiniz odak mesafeniz ekranla sizin aranızdaki mesafe kadardır. 3D bir sahnede ise dağlara odaklanabilirsiniz bu bende 3D yi vazgeçilmez kılar.
ve diğer bir gerçek şuki bende de ilk zamanlar baş ağrısı oluyordu ancak aynı filmlerde artık olmuyor 2-3 saatlik filmler izliyorum, baş ağrısı yapmıyor, gerçi bazı 3D yönünden kötü olan filmler nadir de olsa baş ağrısı yaptığı olabiliryor, Yani ve yine bana göre 3D film seyretmek göz egzersizi yapmak için de iyi bir neden.

paralakstan behsetmişken, paralaksın baş ağrısında etkisini denemek için stereoscopic playerda 3D bir film açın ve paralaksı kademe kademe artırarak filmi izlemeye çalışın, paralaks arttıkça 3D algısı artacak ama gözleriniz daha hızlı yorulacak ve baş ağrısı başlayacaktır.bende başlarda yapardı baş ağrısını, oda filmin çok derinlikli sahneleri varsa olurdu. ama şu anda alıştığım için midir nedir hiç baş ağrısı çekmiyorum 3d gözlüklerde.

Pasif gözlüklerin ucuzluğu ve hafifliği göz önüne alındığında avantajlı gibi dursada bana göre sg derinlik ve görüntü kalitesi olarak daha başarılı. bu benim denemelerim sonucu şahsi görüşüm elbet.

_____________________________8305 Mesaj
19 Haziran 2012; 14:45:14 

Derinlik algısı SG ya da FPR panel teknolojisiyle değil, izlediğiniz demo ya da filmle, videoyla alakalı. O konuda her ikisi arasında da karşılaştırma yapmak doğru değil. Onun dışında SG gözlüklerin aşamadığı bir crosstalk ve ekran titremesi durumu vardır. Çoğu kişi bunu yakalamayabilir ama hassas izleyici fark eder. Ayrıca FPR teknolojisine göre de parlaklığı ciddi şekilde daha yüksektir. Ayrıca FPR gözlük ve FPR paneller dual play, dual view gaming dediğimiz oyunları tek ekranda çift kişi oynama gibi fonksiyonel bir özellik de sunuyor her modelinde marka gözetmeksizin.

Nvidia 3D kit de, FPR teknolojisi de kullanmış birisi olarak şahsi görüşlerim bunlar. Kağıt üzerinde yazan değil, kullanıcının görüşleri önemli.
_____________________________

### HARİCİ BİLEŞENLER BÖLÜM KURALLARI ### ###EV ELEKTRONİĞİ BÖLÜM KURALLARI###
ÖNEMLİ: ARKADAŞLAR PM İLE SORDUĞUNUZ SORULARA YETİŞEMEDİĞİM İÇİN CEVAPLAYAMIYORUM. FORUM ÜZERİNDEN ALINTIYLA BANA ULAŞABİLİRSİNİZ.
AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2 GHz 8 MB Cache 4, Gigabyte 880GA- UD3H AM3 AMD 880G / SB850 DDR3 1866 MHz (O/C) DV, Kingston 4 GB (2x2 GB) KIT Hyperx DDR3 1333 MHz CL7 XMP Ram, Cooler Master HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W Midt ATX, Sapphire HD 6950 GDDR5 1 GB 256Bit AMD Radeon DX11, Samsung 1 TB 32 MB SATA 2 7200 RPM, LG 3D Cinema TV 42LW4500, Sony PS3, Sony PSP 3000, iPOD Touch 4G 32GB White
 
44 Mesaj
20 Haziran 2012; 14:21:25 

Herkes kendi görüşünü bildirmiş.

Benimkisi ise şöyle:

AVM lerde çeşitli elektronik mağazalarda izlemlerim neticesinde Aktif gözlük kullanımının daha zor olmasına(parlaklık,ağırlık ,şarj vb.) rağmen daha net ve sorunsuz 3D performansı vardır.

FPR ise azıcık bir yana geçme ile veya ayarın gözümüze göre yapılmadığından gölgelenme o kadar çok olabilir ki 3D den nefret edebilirsiniz.

Tüm bu düşüncelerime rağmen ben LM660s (FPR teknoloji gözlük) almaya çalışan birisiyim.

Belki sonunda bile bile hata yapcam ama ALLAH'tan hayırlısı ne ise o olsun...

Ayrıca en başta sony,toshiba,panasonic gibi devlerin neden hala aktif gözlük tercih ettikleri beni de düşündürüyor.
Sanki aktif gözlük kullananlar televizyon diğerleri bir oyuncak havası estiriyor bende.

Bir de ileride Side by side harici 3D film bulmak çok zor olacak ve herkes önce pasif gözlüğe göre 3D çıkaracak aktif gözlükler için bir converter işlemi olacak gibi geliyor.
Yani her seferinde 1 film seyretmek için convert .Bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

HERKESE MERHABA


 
213 Mesaj
20 Haziran 2012; 15:42:18 

Herkese göre farklı mesala ben derinliği hiç hissetmem pek umrumda da olmaz, çünkü ben videonun dışarı taşmasını isterim sanki yanımdaymış gibi, bu ve baş ağrım nedeniyle AG tercih etmiyorum.

Peki AG'de dışarı çıkma yok mu var tabiki de özellikle İMAX-Under The Sea'de balık nerdeyse yanımdaydı ama ben 15 saniyelik dışarı çıkma için 2 saatlik baş ağrısı çekemem
_____________________________3076 Mesaj
20 Haziran 2012; 16:09:04 

Kimse her iki yapıyı kullanan gözlük fiyatlarında değinmemiş,
küçük ama önemli bir ayrıntı olduğu düşüncesindeyim pasif3d gözlük 4'lü 6'lı 100TL seviesindeyken;aktifler çifti 250TL seviyesinden başlamakta.Aktiflerin en büyük -'si 4-6 saatlik kullanım periyotlarında şarj süresi...
_____________________________

Atatürk Gençliği Görev Başında...


 
44 Mesaj
20 Haziran 2012; 16:59:27 

Gözlük bir defa alınıp uzun süre kullanılan bi şi olduğu için ve genelde tvnin yanında hediyesi de oluyor bu nedenle fiyat arka planda kalabiliyor.

Önemli olan tv'ye o kadar cok para verip aradığını bulabilmek.En azından verdiğim paraya değdi diyebilmek bence.

Videonun dışarı taşması ise sadece kısa metraj filmlerde demolarda var gibi.
Uzun bir 3D film genellikle derinlikle içeri doğru 3D oluyor.

Panel uzmanları ise bizim burada bahsettiklerimizle hiç ilgilenmiyorlar. 3D genelde onların umrunda bile değil.Onlar panelin kalitesi ile ilgileniyorlar biz galiba boş işlerin peşindeyiz
Bilmem farkında mıyız ama oldum mu 3D de olsun yaa. :))
_____________________________

HERKESE MERHABA


 
166 Mesaj
21 Haziran 2012; 15:44:46 

Aktif/Pasif her iki 3D teknolojisini de çok uzun süredir kullanan biri olarak benim şahsi görüşüm pasif 3D nin gözü daha az yorduğu ve daha canlı olduğu yönünde. İşim gereği stereo fotogrametrik değerlendirme sistemleri ile çalışıyorum. Eskiden CRT monitörler ve ekran filtreleri ile pasif gözlükler kullanılıyordu sonradan CRT ler piyasadan kalkınca 3D LCD ekranlar ve nVidia 3D vision ile aktif gözlüklere geçtik. Halen çalıştığım şirkette hem CRT hem LCD sistemler mevcut ve operatörler CRT ekranların daha rahat kullanımı olduğu konusunda hemfikirler. CRT nin normalde bile insanı yoran yapısını düşünecek olursanız fark daha da belirgin ortaya çıkar. ayrıca detay seçimi ve ekran parlaklığı konularında da pasif sistemlerin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Aktif gözlüklerdeki kapanıp açılma gözü dinlendirmekten ziyade daha fazla yorar çünkü gözümüzün doğal görme yapısı sürekli gelen ışığın algılanması şeklindedir ve kesintili gelen ışık gözde soruna neden olabilir. ayrıca özellikle elektrikle aydınlatılmış ortamda (özelikle floresan kullanılıyorsa) aktif sistemler kullandığında ekran dışındaki alanlarda (mesela TV nin arkasındaki duvar) çok ciddi titreşimler görürsünüz. bunu engelleyebilmenin tek yolu uygun ekran tazeleme oranı kullanmaktır ancak bu durumda bile bir miktar titreşim oluşur ve izleyiciyi rahatsız eder. elektrik şebekemiz 50Hz olduğundan ekran tazeleme oranı 100Hz olduğunda titreşim olmaması gerekir ancak şebeke her zaman 50Hz de sabit kalamaz veya sizin göz algılamanız bir şekilde bu senkronizasyonu tutturamaz. pasif sistemde ise böyle bir durum kesinlikle olmaz.

pasif ekranın yarı çözünürlük olması konusuna da çok takılmamak gerek bence. Sonuçta izlediğiniz yayınlar da bir şekilde 1920*1080 çözünürlükte iki parçalı geliyor (Full-SBS kaynaklar hariç) yani indirdiğiniz Half-SBS filmler, TV deki 3D yayınlar zaten hep 1920*1080 de iki gözün görüntüsü yan yana (Side By Side) olacak şekilde. Bu durumda sizin kaynağınız 960*1080 olduktan sonra TV niz FullHD 3D sunsa kaç yazar? Aynen SD yayın kaynağına sahip olup FullHD TV almak gibi bir şey. Pasif 3D kullanıcıları bahsedilen dezavantajı SBS değil de altlı-üstlü (over-under) filmler indirerek eşitleyebilirler. Bu durumda aktif TV de SBS izlemek ile pasif TV de OU film izlemek eşit kaliteye ulaşır.
_____________________________

Intel Core i7 6700K - MSI Z170A GAMING M3 - 4*8GB Kingston Hyprex Fury 2400MHz DDR4
PNY Quadro 4000 - 2*Sandisk Extreme 512GBSSD (RAID-0) - Seagate 4000GB - OCZ ZS Series 650W PSU
Dark SUB-ZERO Kasa - Microsoft Wireless Desktop 2000 - Philips MMS460 5.1

MOBILE: Samsung Note 5 Gold


 
54 Mesaj
21 Haziran 2012; 17:33:35 

Ekranda aynı anda hem sol görüntü hem de sağ gürüntü mevcut, jaluzi gibi düşünebilirsin. Full HD 3D --> 1920 *1080 pixel iken Sol göze 1920 *540 sağ göze 1920 *540 görüntü ulaşır. Yani Full HD 3D malesef yoktur. Sevgiler
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
54 Mesaj
21 Haziran 2012; 17:34:55 

sony ve panasonic hala aktif 3D kullanıyor. Yanlış bilgi :(
_____________________________ 
54 Mesaj
21 Haziran 2012; 17:37:17 

Değil ama LG öyle iddaa ediyor. Beyin sola gelen 540p ve sağa gelen 540p birleştirip 1080p yapıyormuş. Ozaman aktif 3D'ler 2160p oluyor :). Matematik ve gerçekler. :)
_____________________________ 
166 Mesaj
21 Haziran 2012; 18:31:09 

quote:

Orijinalden alıntı: xaxxixxax

Ekranda aynı anda hem sol görüntü hem de sağ gürüntü mevcut, jaluzi gibi düşünebilirsin. Full HD 3D --> 1920 *1080 pixel iken Sol göze 1920 *540 sağ göze 1920 *540 görüntü ulaşır. Yani Full HD 3D malesef yoktur. Sevgiler

yanlışınız var, 3840*1080 çözünürlükte 3D görüntüyü PCde stereo media player ile oynatırsanız TV otomatik olarak 3D modunu algılayıp FullHD 3D görüntü gösterebiliyor (aktif olması koşuluyla)

ayrıca 3D blu-ray filmler de FullHD 3D dir.
_____________________________

Intel Core i7 6700K - MSI Z170A GAMING M3 - 4*8GB Kingston Hyprex Fury 2400MHz DDR4
PNY Quadro 4000 - 2*Sandisk Extreme 512GBSSD (RAID-0) - Seagate 4000GB - OCZ ZS Series 650W PSU
Dark SUB-ZERO Kasa - Microsoft Wireless Desktop 2000 - Philips MMS460 5.1

MOBILE: Samsung Note 5 Gold


 
54 Mesaj
21 Haziran 2012; 20:01:05 

lutfen birşeye yanlışınız var yazmadan konunun başını okuyun PASİF 3D ile söylenmiş bir söz bu zaten. En sonunda parantez açmış ve AKTİF 3D'de demişsiniz, insanlar böyle yanlış okuyarak yanlış öğreniyorlar. son yorumum şahsınıza değil amaç birbirimizden doğruyu öğrenmek ve paylaşarak öğrenmek. tşk
_____________________________ 
44 Mesaj
28 Haziran 2012; 16:43:24 

Bu günkü 3D ile zaten sadece gönül eğlendirilebilir.

Her iki yöntemde göz cok zarar görüyor bence.

Bu nedenle kısa seyler izleyip, gözü fazla yormamalıyız.
_____________________________

HERKESE MERHABA


 
701 Mesaj
29 Temmuz 2012; 13:44:56 

bana göre en iyi sistem şu an lg nin pasif teknolojisi. Göz sağlığı açısından en iyi teknoloji pasif 3d teknolojisi. Bu aralar olimpiyat oyunlarını pasif 3d olarak izliyorum hiç sıkıntı çekmiyorum. Esas gelecek olan teknoloji toshibanın gözlüksüz 3d sini incelemek lazım.
_____________________________

*** DH MERCEDES-BENZ YILDIZ TAKIMI ***
TÜM MERCEDES' CİLERİN BULUŞTUĞU YER


 
103 Mesaj
24 Ağustos 2012; 11:09:29 

Burada bu bilgileri bizlerle paylaşan arkadaşlara teşekkürü borç bildim açıkcası. Eline emeğine klavyesine sağlık herkesin.
_____________________________1263 Mesaj
24 Ağustos 2012; 11:40:08 

Benim aktif (SG) gözlüklü 3D plazmam var. Bana kalırsa kafadan 3D olayını geçmek lazım. Anlayacağınız hiç bulaşmayın. Sebebi de yeteri kadar 3D içerik olmaması yada olanlarında 3D için katlanılan zahmete değmemesi. Zahmet derken yanlış anlaşılmasın SG ile alakalı değil kuzende FPR gözlüklü panel var onda bile gözlüğü takmak bana zul geliyor.

Ha illede 3D istiyorum derseniz bence kesinlikle çözünürlük düşüşünü sorun etmeden FPR derim. Bence tek sıkıntı 540p çözünütlük olayı. İzlerken hangi mesafede olursam olayım piksel arası boşlukları görebiliyorum ve bu beni rahatsız ediyor. Zaten 72 ekran CRT den panele geçme kararını CRT deki piksel arası boşluklar nedeniyle vermiştim.

Plazma isteyenler zaten SG kullanmak durumundalar.
_____________________________

Lenovo Z580 Panasonic TX-P42GT20E neoPDP 3D TV Phillips HTS3154 DVD Home Theater System Egreat R6S Network Media Player Toshiba 1TB 2,5'' USB 3.0 External HDD


1556 Mesaj
24 Ağustos 2012; 11:58:43 

Ben bu konuda şunu bir kez daha anladım.şu an dört dörtlük bir 3D yok.tıpkı panellerin kronik sorunları gibi 3D teknolojisinde de aşılması gereken sorunlar var.eminim bir gün daha sorunsuz 3D olacak.
_____________________________

İki ihtimal var...ya evrende yalnızız ya da değiliz...ikisi de eşit derece korkunç.
Arthur C.Clarke


 
10 Mesaj
7 Ekim 2012; 14:58:36 

quote:

Orijinalden alıntı: BAYBARSM

Herkes kendi görüşünü bildirmiş.

Benimkisi ise şöyle:

AVM lerde çeşitli elektronik mağazalarda izlemlerim neticesinde Aktif gözlük kullanımının daha zor olmasına(parlaklık,ağırlık ,şarj vb.) rağmen daha net ve sorunsuz 3D performansı vardır.

FPR ise azıcık bir yana geçme ile veya ayarın gözümüze göre yapılmadığından gölgelenme o kadar çok olabilir ki 3D den nefret edebilirsiniz.

Tüm bu düşüncelerime rağmen ben LM660s (FPR teknoloji gözlük) almaya çalışan birisiyim.

Belki sonunda bile bile hata yapcam ama ALLAH'tan hayırlısı ne ise o olsun...

Ayrıca en başta sony,toshiba,panasonic gibi devlerin neden hala aktif gözlük tercih ettikleri beni de düşündürüyor.
Sanki aktif gözlük kullananlar televizyon diğerleri bir oyuncak havası estiriyor bende.

Bir de ileride Side by side harici 3D film bulmak çok zor olacak ve herkes önce pasif gözlüğe göre 3D çıkaracak aktif gözlükler için bir converter işlemi olacak gibi geliyor.
Yani her seferinde 1 film seyretmek için convert .Bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?...


Son soruna cevap vererek başlıyayım, TV nin görüntüleme sistemi Aktif de olsa Pasif de olsa 3D görüntünün elde edilebilmesnin sadece 2 değil neredeyse 7-8 yöntemi var. Ama TV lerde en çok SBS ya da OU kullanılıyor ki Aktif TV ler de Pasif TV ler de bu iki sistemi destekliyor.

Bunun yanında Aktif TV ler beyinde görüntü oluşması esasına değil de gözlükte görüntü oluşması esasına dayandıkları için mide bulantısı baş ağrısı gibi sorunları sadece göz bozukluğu olanlar tarafından yaşanmasına sebep olan bir sistem. Pasif TV lerde işin içine göz ve beyin de dahil olduğu için gerçeklik algısının yitirilmesi sonucunda mide bulantısı baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetleri daha fazla görülebiliyor. Ama göz ağrısı ve baş ağrısının temel sebebi göz bozukluklarıdır.

Bunun yanında Pasif panelleri LG den aldıkları için Aktif panele daha fazla yatırım yapıyor diyen arkadaşlara şunu soralım peki nasıl oluyor da pasif panelli TV ler Aktif panelli TV lerde %40 a varan fiyat farkına sahipler? Hem de dışardan üstelik rakip firmadan satın alındıkları halde.

Aktif sistem şu anda 3D için en iyi sistem ama mükemmel değil elbette. Özellikle gündüz aydınlıkta gözlüklerin kırpışması en büyük sorun. Bunun yanında her ne kadar Ev tipi gözlükler Sinema tiplerine göre hafif olsa da yine de Pasif gözlüklere nazaran çok daha ağırlar ve pahalılar.

3D almak isteyenler Aktif ve Pasif arasında seçimlerini yaparken bütçelerine baksınlar eğer güçleri yetiyorsa Aktif yetmiyorsa Pasif alsınlar kullanımda az biraz problem yaratsa da aralarında dağlar kadar fark yok.
_____________________________

Samsung 40D7000 3D Led TV + Dsmart HD

Amd Athlon XII 2,2Ghz 3GB DDRII 800 Mhz 3,5 TB HDD 512 MB Asus DVI
Acer Aspire5742G i5480M 15,6" HD LED LCD 4GB DDRIII 1333 Mhz. 2GB Nvidia GeForce GT420M 640 GB HDD

Nokia 5800 Samsung Galaxy S3 32GB JB 4.1.1
PSP Slim Ultra


 
24 Mesaj
8 Ekim 2012; 18:35:52 

Hangi 3D Full HD TV?

3D TV teknolojisindeki yenilikler o kadar hızlı ki üretici firmalar pastadan büyük payı almak için zamana karşı yarışıyorlar ve bu nedenle bazen yanlış üretimler bile yapıyorlar.

Bu durum, çok araştırmayan, çok irdelemeyen tüketicilerin zarar görmesine neden oluyor. Aldığı cihaz bazen bir yılda eski veya tercih edilmeyen bir teknolojiye dönüşüyor. Maalesef 3D TV teknolojisi tam da böyle bir kararsızlık dönemi yaşıyor.

Üretici firmalar belli standartlarda henüz anlaşmış değiller. Bu yazının bir amacı da çok fazla teknik detaya girmeden insanları bu konuda biraz bilgilendirmek ve kararlarını doğru vermelerine yardımcı olmak…

3D Gözlük
3D TV satın alınacaksa tercih nedenlerinin başında kullanılacak 3D gözlüğün cinsi, yani SG (shutter glassses) veya FPR ( film type pattern retader) gözlüklerden hangisinin TV ile uyumlu olduğu gelmektedir.

Bazı televizyon markaları SG ( shutter glasses) aktif gözlüğü tercih ederek hareket alanlarını kısıtlamışlardır. Bu gözlükler pille çalıştığı, ağır olduğu, ekran karşısında sabit bir konumda oturmayı gerektirdiği, seyir açısının darlığı, yarım saati geçen seyirlerde göz yorgunluğu, mide bulantısı yaptığı, çok pahalı olduğu (150-250 tl ) için maalesef gelecekleri parlak görünmüyor.

Ayrıca alınan gözlüğün bir sonraki teknoloji ile veya bir başka marka ile uyumlu olup olmayacağı da kesin değildir. Oysa FPR ( film type pattern retader) pasif gözlükler pil gerekmediği için son derece hafiftir (16 gram) , ucuzdur (15-25 tl) ve saatlerce kullanıldığında bile rahatsızlık vermezler.

Bu gözlükle uyumlu bütün TV ve monitörlerde, bilgisayar, tablet PC’ler hatta cep telefonlarında bile kullanılabilir. Kolaylıkla edinilebilir. Pil, elektronik devre vs ihtiva etmediğinden kolay temizlenir, yıkanabilirler.

Bolca bulundurularak kalabalık bir izleyici kitlesi ile 3D TV izlenebilir. (Bazı firmalar 7 gözlük hediye etmektedir) TV karşısında sabit bir konum gerektirmediği gibi kafa hareketlerinden etkilenmez.

SG gözlüklerdeki gibi görüntünün üst üste binmesi rahatsızlığı yaşanmaz.
Yukarıdaki detaylardan anlaşılacağı üzere gözlük kullanma zorunluluğu varsa FPR 3D gözlük kullanılan televizyonlar tercih edilmelidir. Pasif gözlük de denilen bu tür gözlüklerin 3D görüntüyü algılamaları camlarının polarizasyon yapma yeteneğine dayanır. Yani camları bazı güneş gözlüklerinde olduğu gibi polarizedir.

Aktif (SG) gözlüğün aksine FPR gözlükler 3D televizyonla elektronik senkronizasyon kurmaya ihtiyaç duymazlar. Analog teknoloji ürünü Mavi, kırmızı renkli gözlükle 3D izlenen TV’ler artık iyice terk edildiği için bunlar hakkında fazla detaya girmeye gerek yoktur. Çünkü amacımız yeni 3D TV alacaklara bir öneri de bulunmak ise geleceği olan teknolojilerden bahsetmek daha yerinde olacaktır.

Gözlüksüz 3D TV
3D Full HD televizyonda henüz standartlar oluşmadı. Biraz beklemekle karşımıza yeni seçenekler çıkabilir. Geleceğin en önemli gelişmelerinden biri gözlüksüz izlenebilen 3D TV teknolojisidir.

Toshiba’nın 2012 yılının son çeyreğinde satışa sunmayı düşündüğü bu teknoloji şimdiden diğer 3D TV fiyatlarının ucuzlamasına neden olmuştur. Bu teknoloji başlangıçta biraz pahalı olabilir ama TV piyasasındaki rekabet kısa sürede onu da ucuzlatacaktır.

3D televizyonlar konusunda Samsung, LG, Philips, Toshiba’dan sonra Sharp ve güçlerini birleştirerek uzun hatalar zincirinden kurtulmak isteyen Sony-Panasonic ortaklığı da harekete geçmiştir. Bu arayışlar 1-2 yıl içinde meyvelerini vermeye başlayacaktır.

Sony’nin plazma TV üretiminden vazgeçmesi plazma TV’lerin de gelecekte yarış dışı kalacağının bir göstergesi gibidir. Özellikle Sharp yeni satışa sunduğu 80 inç ve quatrron teknolojisi ile ( rgb = kırmızı, yeşil, mavi yerine rgby= kırmızı, yeşil,mavi, sarı renklendirme) yani 4. renk olarak sarı rengi de ilave ederek netliği artırdığını iddia etmektedir. Tanıtımlarında kullandığı resimlerde de bu fark kolayca görünmektedir.

3D’ye ilave olarak, özellikle büyük ekranlı TV’ler için geliştirilen bir de 4K yani 4 kat pikselli (3840x 2160 quad full high definition) TV ler yola çıkmıştır. Bu teknolojinin kullanımı henüz çok sınırlıdır. Çünkü günümüzdeki Bluray’ler ( 1920x1080p) ve de TV yayınları ( 1280x720p) bu piksellere ulaşmaktan çok uzaktır. Ancak bu TV’ler gelen düşük pikselli görüntüleri upscale edebilmektedir. Bazı uzmanlar upscale in renklerin doğallığını azalttığını, hatta biraz photoshop etkisi yarattığını söylemektedirler. Sıradan TV izleyicilerinin beğenileri uzmanlardan farklı olabilir belki de bundan hoşnut bile kalabilirler.

3D Bluray
Bluray cihazı 3D’yi desteklemiyorsa, 3D televizyon, 3D gözlük ve 3D Bluray disk olsa bile televizyon 3D izlenemez. Hepsinin hem birbiriyle uyumlu teknolojide hem de Bluray cihazının 3D özellikli olması gerekir. Eski model Bluray cihazlarının çoğu 3D yi desteklemez.

3D film izlemek isteyen tüketicilerin bu detayı unutmamalarında fayda vardır.
Yeni nesil elektronik ürün almak isteyenlerin yola koyulmadan önce dikkat edecekleri özellik ve detayları yazılı bir listeye dönüştürmeleri eksik, yanlış, bir seçim yapmalarını önler. Kendi önceliklerini bu listede belirlerse aradığı ürünü daha kolay bulur. Çünkü şu anda piyasada artıları ve eksileriyle kafa karıştıracak kadar çok seçenek vardır.

Yeni nesil 3D TV’lerde resim yenileme hızlarının 120 hertz den 240 hertze, 400 ve hatta 800 hertze çıkması, kontrast oranlarının LED aydınlatma ile birlikte 10 milyonda bir seviyesine inmesi beklenen gelişmelerdendir. 2-4 Mili saniye aralığındaki tepkime süresi (response time) şimdilik yeterli görülmekle beraber bu değerler de zamanla değişebilir. Bu özelliklerin de yapılan listede bulunması iyi olur.

3D Plazma Full HD TV
Plazma TV’ler tepkime süresi, siyah kontrast değerleri, görüntü doğallığı gibi konularda hala üstünlüğünü sürdürmektedir. Fakat ekran parlaması LCD TV’lerden %30 daha fazladır. Plazma TV’ler yüksek enerji tüketimine, ağırlığına, ekran parlamasına, zamanla ekran aydınlığının azalmasına, LCD ve LED TV’lere kıyasla daha kısa olan kullanma süresine bir çözüm getirebilirse gelecek yıllarda da bunları tercih eden tüketiciler bulabilir. Çünkü bazı tüketiciler alıştıkları görüntü teknolojisini değiştirmekte çok istekli değildir. Örneğin ABD de küçümsenmeyecek oranda büyük ekran plazma ve DLP TV kullanan tüketiciler vardır.

3D LED Full HD TV
LED TV’ler rakipleriyle kıyaslandığında artıları eksilerinden fazladır. Bu sonuçların elde edilmesinde LED arka aydınlatmasının (LED Back Light) etkisi çok büyüktür. LED (Light Eimitting Diode) öyle bir ışık kaynağıdır ki girdiği her ürüne büyük artı değerler kazandırmaktadır.

LED aydınlatmanın televizyonlarda kullanılmasıyla elektrik sarfiyatı birkaç kat azalmış, ömrü birkaç kat uzamış ( 100 000 saate yaklaşmış), kalınlığı ve ağırlığı birkaç kat azalmıştır.

Keza yaydığı ısı yok denecek kadar azdır.
Gelen enerjinin % 80-90’lık kısmını ışığa dönüştürür.
Yaydığı ışığın gelen görüntüye göre ayarlanabilmesi (dimmlenmesi) ekranın siyah kontrast seviyesini yükseltir. Işık kaynağı 110 santigrad derecede aktif hale gelir, bekleme gerektirmez. Floresan (CCFL) tüpler 1100 santigrad derecede aktif hale gelir ve beklemek gerekir.

Aslında LED TV’lerde ve LCD TV’lerde likit kristal ekran (LCD = liquid crystal display) kullanılır. Aralarındaki en önemli fark ekranın niteliği değil, kullanılan ışık kaynağıdır. LCD TV’lerde ekranın ışık kaynağı ince çubuk flüoresan (CCFL= cold cathode fluorescent lamp) lambalardır. Bu lambaların ömürleri 30 000 saat civarındadır.

Flüoresan lambaların görüntünün karanlık yerlerinde bile sürekli aynı parlaklıkta yanar durumda kalmaları siyah kontrast değerlerini azaltma nedenidir. Oysa LED TV lerde karanlık sahnelerde aydınlatmanın azaltılması (dimm lenmesi) mümkündür.

Şimdi ki bazı büyük ekran LED televizyonların (80 inç) backlite dışında, kenar aydınlatmalarında (alt, üst- sağ, sol) hala flüoresan lambalar kullanılmaktadır.
Yaşamımızı kökten değiştirecek güçte bir bilimsel mucize olan led aydınlatma ve ürünleri özellikle ısı yaymadıkları, fazla enerji harcamadıkları, kolay kırılıp, dökülmedikleri, çok uzun ömürlü oldukları için hep daha çok tercih edilecektir.

Eğer 3D TV alınacaksa 3D LED TV olması doğru bir tercihtir. LED hangi ürününün bünyesine girerse onu değerlendirir. Zamanla piyasada CTR (cathode ray tube) , plazma ve LCD TV’ler, LED TV’nin sunduğu avantajlar yanında zayıf kalacaklar, harcadıkları enerji, kısa ömürleri, ağırlıkları, kalınlıkları, yetersizlikleri daha çok göze batmaya başlayacak, piyasadaki rekabet kızıştıkça daha da ucuzlayacaklar hatta bazıları tamamen terk edileceklerdir.

Şu anda bazı üretici firmalarda LCD ve PLAZMA TV stoklarından bir an önce kurtulma telaşı başlamıştır. Elektronik marketler bu ürünlerin fiyatını indirseler de tüketiciyi ikna etmekte zorlanmaktadır.

Geleceği iyi gören yatırımcıların içinde LED olan ürünlere yatırım yapmaları (LED aydınlatma, LED TV, LED lamba, LED ekran, LED tasarım, LED pano) onun yadsınamayan üstünlüklerindendir.

LED özellikle çevreye duyarlı insanların ilk tercihidir.

3D OLED TV
Bir silikon polimeri olan OLED TV ekranlarının bazı dezavantajlarından dolayı kısa sürede büyük ekran (55 inç ve üzeri) LED TV’lerin yerini alması zordur. Çünkü ultraviyole, su gibi dış etkilere karşı çok hassastırlar.

Renklerinin zamanla bozulması, ekranın gündüz, açık havada (outdoor) çok yansıması gibi handikapları vardır. Ancak esneklikleri, olağanüstü incelikleri, hafiflikleri nedeniyle küçük ekranlı monitörler, bilgisayarlar ve tablet PC’ler ve cep telefonları için ideal olabilirler.

Büyük miktarlarda ve büyük ölçülerde (46 inç 55 inç vs) üretimi engelleyecek hammadde sıkıntıları ve üretim zorlukları vardır. Şimdilik pahalı bir teknolojidir.

3D SMART TV
3D Televizyona ilave edilen bilgisayar, akıllı telefon, uydu alıcı özelliklerinin hepsi fiyatı biraz yükseltse de çok fonksiyonluluğa ( multi function ) alışmış günümüz tüketicisinin arzularından biri mümkün olan her özelliğin ( all in one) bir cihazda olmasıdır.

Yeni teknolojileri öğrenme arzusu ve komplike cihazları kullanabilme dürtüsü de bu tercihte rol oynar. Tüketici elektronik eşyalardaki eski korkularını yenmeye başlamıştır. Bir zamanlar ayarını bozarız diye elimize almaktan çekindiğimiz uzaktan kumandaları artık 3 yaşındaki çocuklar kullanabilmektedir. Artık 70’li,80’li, 90’lı yaşlarındaki büyüklerimiz bile TV kumandasını elinden düşürmüyor.

Hangi saatte, hangi kanalda, hangi programın başlayacağını biliyorlar. Günümüzde televizyon, bilgisayar, akıllı telefon bizi o kadar oyalıyor ki bunlarla tek tek vakit geçirmektense hepsini bir cihazda görmek itiyoruz. İşte bu cihazın adı Smart TV’dir.

İstediğimiz dijital cihazı kablosuz veya kablolu olarak ona bağlayabiliriz. Taşınabilir hard diskimizi, dijital kameramızı, cep telefonumuzu, uydu alıcımızı, dijital amfimizi, bilgisayarımızı, bütün ses ve görüntü cihazlarımızı bir birine entegre edebilir, oturduğumuz yerden hepsini kumanda edebiliriz.

3D DLP Full HD TV
Evimizde kurduğumuz ses ve görüntü sistemleri bizi cezp etmeye, daha iyisine, daha büyüğüne, daha donanımlısına yöneltmeye başlamıştır. Örneğin şu anda ABD de büyük ekran TV çılgınlığı yaşanmaktadır.

DLP TV’nin tercih nedenlerinin başında ekran büyüklüğü ( genellikle 70-80-90 inç civarında) ve fiyatının panel televizyonlardan 2-3 kat daha ucuz olması gelmektedir.
Bu alanda büyük bir Pazar olduğunu keşfeden Japonlar ve Koreliler peş peşe onların büyük ekran beklentilerine cevap vermeye çalışmaktadır.

Artık dijital görüntü teknolojilerine meraklı Amerikalıları 55 inç, 60 inç TV tatmin etmemektedir.
Sharp 80 inç 3d LED TV ile, Mitsubishi 83 inç DLP Laservue TV ve 92 inçlik 3d rear projeksiyon DLP (digital light processing) televizyonlar ile beklentiye cevap vermeye çalışmaktadır.

Bu kadar büyük ekran bir HD televizyon, güzel bir manzaraya bakan panoramik pencerenin kanatlarını sonuna kadar açarak dışarıya bakıyormuş hissi verebilir.
Yapılan bir araştırmaya katılan insanlar ekrandaki insan görüntülerinin yakın plan çekimlerinde boyutlarının bire bir, yani normal insan boyutlarında olmasının gerçeklik duygusunu artırdığını belirtmişlerdir. Bu da ancak 65 inç üzeri TV’lerde mümkündür.

DLP televizyonların tercih nedenleri arasında görüntü kalitesinin doğallığı ve mükemmelliği, siyah kontrast seviyelerinin yüksekliği de vardır. LCD TV’ler tepkime sürelerinden dolayı hareketli sahnelerde görüntü izleri bırakırken DLP TV’lerde bu olumsuzluk yoktur.

Enerji tüketimleri büyüklükleri göz önüne alındığında Plazma ve LCD TV’lerden daha azdır. Texas instrument’in geliştirdiği DLP TV teknolojisi ağırlığı, hantallığı ve depolama, taşınma, yer bulma zorlukları yüzünden Avrupa’da pek ilgi görmemiştir.

DLP teknolojisi daha çok arkadan projeksiyonlarda ( rear projection) ve normal projeksiyonlarda tercih edilir. Yaklaşık 3000 saatle sınırlı lamba ömrü başka bir dezavantajıdır. Her ne kadar lambası defalarca ( 200 -300 TL’ye) değiştirilebilse de bazı insanların gözünde büyümektedir.

Ev Sinemaları (HOME CINEMA)
DLP televizyonların bazı ülkelerde tercih edilmemesinin bir nedeni de geniş mekanlar gerektirmesidir. 90 İnç büyüklüğünde bir televizyonun ideal izleme mesafesi 5-6 metre civarındadır.

Bu türler için ya geniş bir salon ya da özel olarak dizayn edilmiş ev sinema odalarına (cinema room) ihtiyaç vardır. ABD de bu tür odaların düzenlenmesi, dekorasyonu ile uğraşan profesyonel bir sektör vardır. Bu sinema odalarına 7+2 veya 9+2 ses düzeni, projeksiyon ve perde ilave edilmesiyle cep sineması niteliği kazanmıştır.

Room Cinema’nın giderek başka ülkelerde de yaygınlaşma ihtimali vardır. TV’lerde her geçen yıl büyüyen ekran genişlikleri, özellikle görüntü ve ses teknolojisi hayranlarını dört dörtlük ev sinemasına özendirmektedir. Hatta bazıları bu konuda işin uzmanlarıyla yarışacak kadar bilgi ve deneyime sahiptir.

Sistemin kurulmasında kullanılan özel hoparlör (speaker) kabloları bile çok yüksek fiyatlarına rağmen alıcı bulabilmektedir. Çünkü böyle yüksek performanslı ürünlerde bütün detaylar önemlidir.

Bazı insanların en büyük hobilerinden biri, evini veya ofisini tam bir görüntü ve ses teknolojisi üssüne dönüştürerek en üst sınırları deneme ve yaşama isteğidir.
Böyle meraklıların varlığı bu tür üretimi yapan firmaları daha da iyisini yapmaya motive etmektedir. Teknoloji biraz da böyle insanların varlığı sayesinde gelişmesini sürdürmektedir.

Çoğumuz gelişen bu teknolojiler sayesinde gidemediğimiz, göremediğimiz, gezemediğimiz yerleri HD televizyonlarımızdan izlemekte, Dünya’da olup bitenleri TV den öğrenmekteyiz.

Sanat olaylarını, spor karşılaşmalarını, festivalleri, karnavalları, doğayı, bilimsel gelişmeleri televizyonlarımızdan izleyebiliyoruz. Bazılarımız günde 3-5 saatini, özellikle yaşlılarımız 7-8 saatini TV karşısında geçiriyor.

Bu alışkanlığı edinmiş insanların televizyonları ve benzer cihazları önemsemeleri ve beklentilerini yükseltmeleri gayet anlaşılabilir, normal bir gelişmedir.

İyi Seyirler.


_____________________________ 
532 Mesaj
8 Ekim 2012; 20:34:00 

quote:

Eğer 3D TV alınacaksa 3D LED TV olması doğru bir tercihtir. LED hangi ürününün bünyesine girerse onu değerlendirir. Zamanla piyasada CTR (cathode ray tube) , plazma ve LCD TV’ler, LED TV’nin sunduğu avantajlar yanında zayıf kalacaklar, harcadıkları enerji, kısa ömürleri, ağırlıkları, kalınlıkları, yetersizlikleri daha çok göze batmaya başlayacak, piyasadaki rekabet kızıştıkça daha da ucuzlayacaklar hatta bazıları tamamen terk edileceklerdir.
Şu anda bazı üretici firmalarda LCD ve PLAZMA TV stoklarından bir an önce kurtulma telaşı başlamıştır. Elektronik marketler bu ürünlerin fiyatını indirseler de tüketiciyi ikna etmekte zorlanmaktadır.

Yeni nesil plazmalar için geçerli olmayan eski ve aslı olmayan bilginin forumdaki arkadaşların kafasını karıştıracagı bir gerçek.Plazma tv ler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan boyle kopyala yapıştır yapmamak gerekir...
LCD tv lerin sanki yeniden keşfediliyormuşcasına led tv olarak lense edilmesine nasıl bakıyorsak yeni nesil neo plazma teknolojisinide araştırp değerlendirmek lazım.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

....KRALLAR AYAKTA ÖLÜR....
.........K 790İ...........


 
86 Mesaj
8 Ekim 2012; 20:57:56 

Sony serisinin 3D görüntüde başın çok az egiminde görüntünün bozulmasına niye kimse deginmiyor< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________ 
7 Mesaj
9 Ekim 2012; 10:51:18 

ben aktif gözlukle sinemada seyrettigimde gözum agrimisti, sonra 3d tv aldim ve yaninda pasif gözluk hediye veriyorlardi 4 tane. onunla seyrettim. renkler gayet guzeldi derinlik 3d de guzeldi. hatta bazi marketlerde aktif gözlukle baktigimda cok digitallik geliyordu gözume , göruntuler sanki gercek degil hertaraftan bir digital kokusu aliyordum. pasifde ne bas agrim oldu ne renklerde sorun. tv markasi anderson ama tr de yok tabi bu marka. hemde tv 42 inc 1350 ye aldim kur gerci suan yuksek .ve mkv altyazili ve bircok film ve ses resim oynaticisida var , kayit özelligide var.
_____________________________ 
581 Mesaj
9 Ekim 2012; 11:00:31 

arkadaşlar lg 50pm6800 plazma alacağım aktif gözlük kullandığını öğrenebildim fakat bu alette şu sinemalarda dağıtılan gözlükler çalışırmı ?
_____________________________8305 Mesaj
9 Ekim 2012; 11:16:01 

İşte ona crosstalk deniyor. Aktif gözlükte bakış açısına bağlı olarak 3D görüntüde bozulmalar meydana gelebilir. FPR'da da oluyor elbet ama SG kadar kısıtlı değil açısı.
_____________________________

### HARİCİ BİLEŞENLER BÖLÜM KURALLARI ### ###EV ELEKTRONİĞİ BÖLÜM KURALLARI###
ÖNEMLİ: ARKADAŞLAR PM İLE SORDUĞUNUZ SORULARA YETİŞEMEDİĞİM İÇİN CEVAPLAYAMIYORUM. FORUM ÜZERİNDEN ALINTIYLA BANA ULAŞABİLİRSİNİZ.
AMD Phenom II X4 955 Black Edition AM3 3.2 GHz 8 MB Cache 4, Gigabyte 880GA- UD3H AM3 AMD 880G / SB850 DDR3 1866 MHz (O/C) DV, Kingston 4 GB (2x2 GB) KIT Hyperx DDR3 1333 MHz CL7 XMP Ram, Cooler Master HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W Midt ATX, Sapphire HD 6950 GDDR5 1 GB 256Bit AMD Radeon DX11, Samsung 1 TB 32 MB SATA 2 7200 RPM, LG 3D Cinema TV 42LW4500, Sony PS3, Sony PSP 3000, iPOD Touch 4G 32GB White
1590 Mesaj
10 Ekim 2012; 15:12:13 

3d gozluk kullanımı acaba nasıl olmalı...?? en iyi goruntuyu nasıl alabilirim..?? kullanımda aktif ve pasif gozluklerin farklılıkları varmı..?illa dik acıyla mı bakamak lazım? yada minumum mesafe ne olmalı daha yakın daha iyi gibimi..??yok sa daha uzak daha iyimi.??
bende aktif gozlukler var youtube dan izlediğim bazı gorutnulerde gozlukte goruntu çift gozukuyor...tek gozumu kapadıgımda goruntu teklesiyor ama baya ufalıyor..acaba bunu sebebi ne olabilir gibi kullanınla ilgili baya bi merak ettiğim konu var...
bu konuda ki deneyimler hem benim gibi acemi kullanıcalara hemde yeni alacaklara baya yardımcı olur kanaatindeyim..bi ton para verilip alınan cihazlar daha verimli kullanıla bilmeli....nede olsa...
_____________________________

...................بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم...................
!!!!!..............Gerçek hürriyet Hakk'a köleliktir (Hz. Ali R.a)............!!!!!


8305 Mesaj
10 Ekim 2012; 17:26:44