- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Psikoloji Bölümü - Bilinen Doğrular ve Yanlışlar
Bu konudaki kullanıcılar:
 
97
Cevap
21
Favori
74538
Tıklama
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
203 Mesaj
14 Haziran 2012; 21:20:34 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet

Öncelikle herkese merhaba,
Zaman zaman psikoloji bölümleriyle ilgili çeşitli sorular soruluyor ve sık sık da bunlara yanlış cevap verildiği için bu konuda soru cevap şeklinde ayrıntılı bir bilgi vermek istedim. Eksik kalan noktalar olursa da yeni sorularla cevaplandırmaya çalışacağım. Bunları bir psikoloji ve yüksek lisans mezunu olarak yazıyorum...

1- Psikoloji okuyunca psikolog olunuyor mu?
Psikoloji bölümü okuyan herkes psikolog ünvanı almaya hak kazanmaktadır. Bunun için 4 yıllık psikoloji lisans bitirmeniz gerekir.

2- Psikoloji ile PDR bölümleri aynı mı, farklı mı?
Genel olarak Psikoloji bölümü ve PDR birbirine benziyor olsa da, yoğunlaştıkları alanlar birbirinden farklıdır. Psikoloji temel bir bilim alanıdır ve 4 yıllık eğitim sürecinde çeşitli psikoloji alt alanlarına ilişkin dersler verilir. Genel olarak bunlar deneysel psikoloji, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, kişilik kuramları, klinik psikoloji ve istatistiktir. PDR'ye geleck olursak, PDR bölümleri eğitim fakültesine bağlı olduklarından biraz daha eğitim alanına yönelik bir içeriğe sahiptir. PDR mezunları çoğunlukla eğitim kurumlarında çalışmaktadır (diğer alanlara ilişkin ayrıntılı bir bilgim yok) ve bildiğim kadarıyla atanmaları kolay.

3- Psikolog ile Klinik Psikolog nedir?
Psikoloji bölümü bitirildiğinde Psikolog ünvanı alınır, ancak klinik psikolog olunmaz. Yani diğer bir ifadeyle psikolog ünvanıyla resmi olarak psikoterapi yapamazsınız. Bu hastanede çalışılamayacağı anlamına gelmemekle birlikte, yapabileceklerinizin biraz daha kısıtlı olduğu anlamına geliyor. Terapi yapmak için psikoloji lisans eğitiminden sonra klinik psikolojide yüksek lisans yapılması gerekmektedir. Bu konuda bir yıl kadar önce yeni bir yasa çıkartıldı, fakat henüz yönetmekikle gerekli düzenlemeler yapılmadı. Zaman içinde biraz daha netleşecektir...

4- Psikolog olarak nerelerde çalışabilirim?
Psikolog ünvanıyla Türkiye'de çalışılabilecek birçok kurum bulunmaktadır (Adalet Bakanlığı, Emniyet, Sağlık bakanlığı, Askeriye, Sosyal Hizmetler, Özel Eğitim Kurumları vs.) ve psikoterapi dışında bir psikologun yapabileceği oldukça çok şey vardır.

5- Psikoloji okuduktan sonra okulda çalışabilir miyim? PDR okuduktan sonra Klinik yüksek lisans yapabilir miyim?
Resmi olarak okulda çalışmak mümkün olsa da bunun çok kolay olmadığını söylenebilir, çünkü formasyon kolay kolay açılmıyor. Peki PDR mezunu olarak klinik psikolojide yüksek lisans yapılabilir mi? Yine resmi olarak ve son çıkan kanunla birlikte mümkün gibi olsa da, özellikle devlet üniversitesinde bir PDR mezununun klinik psikoloji yüksek lisansına kabul alması çok zordur (neredeyse imkansız). Belki özel üniversitede kabul alabilir (o da belki), fakat özel üniversitede klinik masterı yapmak 20-40 bin TL arasında değişiyor.

6- Özel klinik açmak için ne yapmalıyım?
Psikolog olarak özel yer açmak için son çıkan yasa ile birlikte bu yetki sadece Klinik Psikologlara verilmiştir. Yani Lisans üzerine yüksek lisans şartı getirilmiştir ki bu yurtdışında da böyledir. Bununla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak Aile Danışma merkezi açılabiliyor. Birçok psikolog bu şekilde özel iş yerini işletiyor. Ancak Aile Danışma merkezi açmak için mezun olduktan sonra belli bir sertifika alma zorunluluğu var.

7- Klinik Psikoloji yüksek lisansı kazanmak kolay mı?
Maalesef az sayıda yüksek lisans açılmaktadır ve bundan dolayı kazanması kolay değildir, ancak yeni yasa ile birlikte ihtiyaç da arttığı için artık çok daha fazla yüksek lisans açılmaktadır. Ayrıca azimle çalışıldığında kazanması o kadar da zor değildir.

8- Hangi üniversitede okuduğum önemli mi?
Psikoloji bilgisi olarak nerede okuduğunuz çok önemli. Ama eğer ben diplomamı alayım sonra da KPSS ile atanayım derseniz hangi üni. olduğunun bir önemi kalmıyor. Fakat Klinik psikolog olmak istiyorsanız fazlasıyla önem taşıyor.

9- Özel üniversite ile devlet üniversitesi psikoloji bölümlerinden hangisini tercih etmeliyim?
Bu konuda kesin bir yanıt vermek mümkün değildir, çünkü hangi üniversite olduğuna göre değişecektir. Devlet üniversitelerinin en büyük avantajı çok köklü olmaları (3 büyükşehir için söylüyorum bunu) ve bundan dolayı da oldukça kaliteli hocaların bulunmasıdır. Tabi bir de ücretsiz olması. Diğer bir avantajı da klinik psikoloji yüksek lisans programı açabilecek alt yapıya sahipler. Özel üniversitelerin ise en büyük avantajı sosyal imkanların geniş olmasıdır. Ancak özel üniversiteler genellikle para kazanmak için kurulduğundan dolayı bilimsel kaliteyi düşük tutabiliyorlar (hepsi değil tabi). Yani bu sene çok iyi olan bir özel üniversitenin psikoloji bölümü, ertesi sene yönetimin değişmesinden dolayı birden kötü bir bölüm konumuna düşebilir. Bundan dolayı seçeceğiniz özel üniversitenin öğretim kadrosunu dikkatlice incelemekte fayda var. Bazı özel üniversite psikoloji bölümlerinde sadece bir tane psikoloji kökenli hoca olabiliyor ki, bu çok komik bir durumdur...

10- Psikoloji okurken matematik bilgisi önemli mi?
Her ne kadar psikoloji bölümündeki dersler sözel ağırlıklı olsa da, psikoloji biliminin olmazsa olmazlarından birisi istatistiktir. Dolayısıyla psikoloji okurken en az bir ders istatistik alınır. İstatistik dersi de doğal olarak bir parça matematik içermektedir.

11- Okurken nörobiyoloji konusunda ders alıyor muyuz?
Evet, temel fizyoloji bilgisi verilmektedir. Ayrıca birçok psikoloji dersinin içerisinde nörobiyolojik yaklaşım konusu ele alınmaktadır.

12- Psikanaliz gibi alanlardan da ders alabiliyor muyuz?
Çoğu psikoloji bölümünde kapsamlı bir psikanaliz eğitimi almak mümkün olmasa da, Freud'un kuramının temellerini mutlaka öğrenme fırsatı olacaktır. Onun dışında ilgi alanlarıyla ilgili bilgi edinmek biraz da öğrencinin kendi ilgi ve çabasına kalmıştır.

13- Uzmanlık (Yüksek lisans) eğitimi zor mudur?
Lisansa göre yüksek lisans eğitimi daha zordur. Ancak eninde sonunda bitiyor, merak etmeyin.

14- Yüksek lisans yaparken aynı zamanda bir işte çalışabilir miyim?
Ders günlerini ayarladıktan sonra neden olmasın, fakat tam zamanlı bir işte çalışmak mümkün olmayacaktır. Genellikle 2 gün kadar bir zaman ayırmak gerekir ve devam konusu psikoloji bölümlerinde dikkate alınmaktadır.

15- Akademik olarak ilerlemek için ne yapmak gerekir?
Bu sorunun cevabı birçok bölüm için aynı olsa da, kısaca özetlersek. İyi bir lisans ortalaması ile mezun olmak, yüksek bir dil puanına sahip olmak, kongre vb. faaliyetlerde aktif rol almak ve hocalarla iyi bir diyaloğa sahip olmak, çünkü bu size kendinizi geliştirme fırsatı sağlayacaktır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, eğer aklınıza takılanlar olursa soru ve cevap şeklinde buraya ekleyebilirim.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netkingv -- 31 Mayıs 2013; 8:22:35 >
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?
Verdiğim hangi bilginin yanlış olduğunu lütfen doğrusuyla birlikte verin. Edebinizi ve üslubunuzu bozmadan.
Ben linkleri ile birlikte verdim bilgiyi. PDR mezunu olduğumu da belirttim. Şimdi bana ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+5 | Volksdeutsche - 3 yıl önce


580 Mesaj
14 Haziran 2012; 23:01:15 

yararlı bir konu,teşekkürler.


1641 Mesaj
14 Haziran 2012; 23:06:30 

8- HAngi üniversitede okuduğum önemli mi?
Psikoloji bilgisi olarak nerede okuduğunuz çok önemli. Ama eğer ben diplomamı alayım sonra da KPSS ile atanayım derseniz hangi üni. olduğunun bir önemi kalmıyor. Fakat Klinik psikolog olmak istiyorsanız fazlasıyla önem taşıyor.

Bu madde hakkında bir soru sormak istiyorum. Üniversite etiketi klinik psikolojisi yüksek lisans başvurusu yapmak için çok mu önem teşkil ediyor? Yani dil öğrenmiş, psikoloji alanında gerçekten yetkin olmuş birinin x bir devlet üniversitesinden mezun olduğu için yüksek lisans şartlarını(klinikte) sağlamasına rağmen( ales, dil vs. yüksek puanlar alarak) yüksek lisanstan red yeme ihtimali yüksek mi? Çevrenizden gördüklerinize göre yorum yaparsanız sevinirim.
_____________________________ 
203 Mesaj
14 Haziran 2012; 23:17:28 

Hangi üniversiteden mezun olup hangi yüksek lisansa başvurduğunuz önemli bu noktada? Benim genel yaklaşımım şu, eğer üç büyükşehirdeki bir psikoloji bölümünden mezunsanız ve kendinizi geliştirmişseniz yüksek lisansa kabul edilme şansınız iyi demektir. Ancak eğer bir anadolu üniversitesinden mezunsanız, kendinizi gerçekten iyi geliştirmiş olmanız ve anlatabilmeniz gerekir. Çünkü çok fazla psikoloji bölümü var fakat çok kaliteli ve köklü bölümler sadece bu üç büyükşehirde bulunuyor (Bursa, Mersin ve Bolu gibi yerler de gelişmeye başladı). Bir de mezun olduğunuz üniversitede yüksek lisansa kabul almak tabi ki daha kolay oluyor, çünkü hocalar yakından sizi tanıdıkları için, bunu torpil olarak düşünmeyin, ister istemez hocalar 4 yıl içerisinde çok daha yakından tanıdıkları kişileri alma eğiliminde oluyor, eğer kişi yeterliyse... Bu noktada da yüksek lisans programlarının çoğunlukla üç büyükşehirde açıldığını düşünürsek, İstanbul, Ankara ve İzmir'de okumak otomatik olarak avantaj oluyor... Son bir not, örneğin Mersin Psikoloji bölümünden mezun olup çok iyi yerlerde yüksek lisans yapan arkadaşlar da biliyorum...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netkingv -- 14 Haziran 2012; 23:19:34 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


1641 Mesaj
14 Haziran 2012; 23:20:23 

quote:

Orijinalden alıntı: netkingv

Hangi üniversiteden mezun olup hangi yüksek lisansa başvurduğunuz önemli bu noktada? Benim genel yaklaşımım şu, eğer üç büyükşehirdeki bir psikoloji bölümünden mezunsanız ve kendinizi geliştirmişseniz yüksek lisansa kabul edilme şansınız iyi demektir. Ancak eğer bir anadolu üniversitesinden mezunsanız, kendinizi gerçekten iyi geliştirmiş olmanız ve anlatabilmeniz gerekir. Çünkü çok fazla psikoloji bölümü var fakat çok kaliteli ve köklü bölümler sadece bu üç büyükşehirde bulunuyor (Bursa, Mersin ve Bolu gibi yerler de gelişmeye başladı). Bir de mezun olduğunuz üniversitede yüksek lisansa kabul almak tabi ki daha kolay oluyor, çünkü hocalar yakından sizi tanıdıkları için, bunu torpil olarak düşünmeyin, ister istemez hocalar 4 yıl içerisinde çok daha yakından tanıdıkları kişileri alma eğiliminde oluyor, eğer kişi yeterliyse... Bu noktada da yüksek lisans programlarının çoğunlukla üç büyükşehirde açıldığını düşünürsek, İstanbul, Ankara ve İzmir'de okumak otomatik olarak avantaj oluyor...

Anladım hocam. Zaten 3 büyük il dışında bir ilde klinik psikoloji mevcut zamanda yok diye biliyorum ben. Bir kaç vakıf üniv.de ve Boun, Odtü gibi üniversiteler başta olmak üzere 3 büyük şehirde açıyorlar klinik psikolojiyi diye biliyorum..
_____________________________ 
203 Mesaj
14 Haziran 2012; 23:23:20 

Doğrudur... Türkiye'de klinik psikoloji yüksek lisansı açan üniversiteler, Boğaziçi, Odtü, Hacettepe, Ankara ve Ege, bir de bazı özel üniversiteler açıyor. İstanbul üniversitesinin durumunu tam bilmiyorum... Yüksek lisans açıyor ama klinik adıyla mı emin değilim...
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


1641 Mesaj
14 Haziran 2012; 23:24:48 

quote:

Orijinalden alıntı: netkingv

Doğrudur... Türkiye'de klinik psikoloji yüksek lisansı açan üniversiteler, Boğaziçi, Odtü, Hacettepe, Ankara ve Ege, bir de bazı özel üniversiteler açıyor. İstanbul üniversitesinin durumunu tam bilmiyorum... Yüksek lisans açıyor ama klinik adıyla mı emin değilim...

Teşekkürler. İyi akşamlar.
_____________________________ 
203 Mesaj
25 Haziran 2012; 13:32:08 

Psikoloji bölümleri ile ilgili fikir sahibi olmak için sitelerini ziyaret etmeniz de oldukça bilgilendirici olacaktır... Küçük bir hatırlatma...
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


 
97 Mesaj
27 Haziran 2012; 15:06:40 

yeditepe üni psikoloji bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz ?
_____________________________

bu uzun süren gecenin karanlığını aydınlatmaya yetmeyecekse gökteki ay;geciken şafak bir bozkurt ulumasıyla sökecektir..


4032 Mesaj
27 Haziran 2012; 17:56:39 

Ortalama maaş ne kadar başlangıçta.Rehber ögretmenler ile maas konusu arasında fark var mı?
_____________________________

http://www.oecdbetterlifeindex.org/countries/turkey/


 
77 Mesaj
23 Temmuz 2012; 1:33:01 


Merhaba ben de bu sene psikoloji okumayı düşnüyorum ilk tercihim odtü psikoloji daha sonra hacettepe psikoloji sorularım şunlar hacettepe psikoloji hakkında bilgisi olan var mı psikolojiyi bitirdikten sonra yüksek lisans yapmadan girebileceğimiz iş alanları var mı ve kpss ile hastanelerde çalışmak için de yüksek lisans yapmamız gerekiyor mu şimdiden teşekkürler
_____________________________4 Mesaj
23 Temmuz 2012; 15:22:39 

ben de ege psikoloji düşünüyorum yardeımcı olabilir misiniz.ailemde kimse psikolojiye sıcak bakmıyor herkes hukuk oku diyor kararsızım
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Temmuz 2012; 15:38:44 

quote:

Orijinalden alıntı: *sharku*

ben de ege psikoloji düşünüyorum yardeımcı olabilir misiniz.ailemde kimse psikolojiye sıcak bakmıyor herkes hukuk oku diyor kararsızım

benim de durumum aynı.Onlar da hukuk istiyorlar ama ben psikoloji istiyorum.Sıralaman kaç?
Buna gelen 1 yanıtı gör.


4 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:21:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Fan of Canada


benim de durumum aynı.Onlar da hukuk istiyorlar ama ben psikoloji istiyorum.Sıralaman kaç?

sıralama 15k tm3 20k tm2 peki ne yapacaksın
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Temmuz 2012; 16:28:59 

quote:

Orijinalden alıntı: *sharku*


sıralama 15k tm3 20k tm2 peki ne yapacaksın

tabii ki de kendi bildiğimi
Onlar mı okuyacak sanki o bölümü,ben mezun olunca onlar mı çalışacak o işte?
Buna gelen 1 yanıtı gör.


4 Mesaj
23 Temmuz 2012; 16:31:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Fan of Canada


tabii ki de kendi bildiğimi
Onlar mı okuyacak sanki o bölümü,ben mezun olunca onlar mı çalışacak o işte?

aileni takdir ettim hocam benim erzincan hukuk olsun yine olsun mantığında bir çevrem var bakalım süreç neyi gösterecek
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
24 Temmuz 2012; 15:03:05 

up


384 Mesaj
24 Temmuz 2012; 15:42:01 

iş imkanı bakımından hangisi daha mantıklı olur pdr ve psikoloji arasından?
_____________________________ 
203 Mesaj
24 Temmuz 2012; 19:42:59 

Çok büyük bir farkın olduğunu düşünümüyorum... Yukarıda da ifade ettiğim gibi her iki alanda da birçok iş imkanı bulunmaktadır. Bu noktada hangi işi yapmak istiyorsunuz ona karar vermek gerekir...
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


 
1 Mesaj
24 Temmuz 2012; 19:57:42 

ben psikolojiden yüksek bir ortalamayla mezun olup yurtiçi/yurtdışında adli psikoloji üzerine lisansüstü / doktora artık her neyse eğitim almak istiyorum. bildiğiniz vakıf ve devlet üniversitelerinde bana bu konuda avantaj sağlayabilecekler var mı? sıralamam 16.052 .

uludağ üniversitesi psikoloji bölümüyle ilgili bilgisi olan veya okuyan birisi bana yardımcı olabilir mi?
_____________________________ 
857 Mesaj
24 Eylül 2012; 16:03:17 

teşekkürler.
_____________________________ 
203 Mesaj
26 Kasım 2012; 13:22:28 

Yeni soru eklenmiştir.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


 
203 Mesaj
26 Kasım 2012; 16:23:45 

Arkadaşlar bana pm'den soru atmadan önce mutlaka yukarıdaki metni de okuyun.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netkingv -- 30 Mart 2013; 16:47:01 >
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


 
203 Mesaj
30 Mart 2013; 19:39:22 

Arkadaşlar, PM ile cevapladığım sorularla ilgili buraya düşüncelerinizle ilgili geri bildirim eklerseniz başka kişiler de faydalanabilir.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


350 Mesaj
31 Mart 2013; 6:01:43 

Bir ekleme de ben yapayım, psikolojinin 60'ın üzerinde dalı var. Gelişim, spor, endüstriyel, adli, kültürel, sosyal gibi bir çok alanı var ve klinik bunlardan sadece birisi. En popüler olanı olduğu şüphesiz, ancak psikoloji okuduktan sonra illa klinik yapacaksınız diye bir durum da yok.< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


 
203 Mesaj
22 Nisan 2013; 14:45:15 

Yeni soru-cevaplar eklenmiştir.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


12 Mesaj
31 Mayıs 2013; 2:11:24 

Emeğinize sağlık gerçekten de yararlı bir konu olmuş< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________ 
203 Mesaj
31 Mayıs 2013; 8:25:39 

quote:

Orijinalden alıntı: En normal anormal

Emeğinize sağlık gerçekten de yararlı bir konu olmuş

Teşekkür ederim.

Sorularda bazı eklemeler yapıldı... Bilginize...
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


719 Mesaj
19 Haziran 2013; 5:09:22 

Yazıda psikoloji yalnızca klinik psikoloji olarak alt dala ayrılıyor gibi anlaşılıyor. Psikoloji kendi içinde çok sayıda alana sahip. Nörobiyoloji ile temel fizyoloji farklı yani yanlış soru ya da yanıt yani temel fizyoloji ile nörobiyoloji öğrenme seviyesi alfabeyi öğrenerek dilbilim öğretildiğini açıklamak gibi ama daha da alakasızı. Psikanaliz bir alan değil, yöntem.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Eve online, Guild wars, Warhammer, lord of the rings online, World of warcraft, Diablo II, starcraft II, BFbc2,Aion
"Hayvanları ve doğayı koruyalım"


 
203 Mesaj
19 Haziran 2013; 8:30:02 

Sıkça sorulan sorular diye ifade etmiştim zaten. Psikolojinin klinik psi.'den ibaret olmadığını da yazdım. Bir de alan kelimesine takılmış olmanız ilginç. Alanın tanımını bana yapar mısınız?
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


 
203 Mesaj
19 Haziran 2013; 8:33:28 

Ayrıca nörobiyoloji ile temel fizyolojinin aynı olduğu sonucunu belirttiğimi nereden çıkarttınız? Lütfen sırf eleştirmek için bir şeyler yazmazsanız sevinirim...
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


2954 Mesaj
19 Haziran 2013; 10:12:06 

Arkadaşım bu nasıl bilgilendirme, tamamen yanlış bilgiler ile dolu. Ben de, Psikoloji bölümünde okudum, yatay geçiş ile PDR ye zor da olsa geçebilmeyi başardım. İki bölümü de tanımış birisi olarak yazıyorum.

- Psikoloji bölümü lisans mezunu birisi Psikolog ünvanı almaz, Psikoloji mezunu olur. Her üniversitenin bölöm başkanlığından bu bilgiyi edinebilirsiniz. Psikolog olmak için yüksek lisans yapmanız gereklidir. Fen edebiyat fakültesi altında edebiyat lisans eğitimi tamamlayan birisi nasıl edebiyat ezunu oluyorsa, psikoloji bitiren birisi Psikoloji mezunu olur. Psikoloji bölümüne özel bir kıyak geçme olayı yoktur.

-gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, kişilik kuramları, klinik psikoloji ve istatistik derslerinin TAMAMINI PDR bölümü ALIR. Bu yanlış bir bilgilendirme. PDR bölümü Psikoloji derslerinin tamamının yanında, danışmanlık, eğitim dersleride alır. Burada cümlende katıldığım tek nokta yoğunlaştıkları alanın farklı olmasıdır.

- Psikoloji bilimsel PDR eğitsel olayı tamamen uydurmadır. Psikoloji bölümüne gelenlerin yarısı PDR bölümüne geçmeye çalışır. Tercihlerinizi buna göre yapın. Atanma durumlarına da zaten kendiniz bakarsınız.

- PDR Mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapabilir. Kimse zorluk falan çıkarmaz. Kabul edilen bölüm içindedir PDR. Ama bir Psikoloji mezunu PDR alanında yüksek lisans yapamaz. (Ör: Dil terapistliği)
Buna gelen 5 yanıtı gör.
_____________________________2954 Mesaj
19 Haziran 2013; 10:14:41 

quote:

Orijinalden alıntı: wampirrr

Yazıda psikoloji yalnızca klinik psikoloji olarak alt dala ayrılıyor gibi anlaşılıyor. Psikoloji kendi içinde çok sayıda alana sahip. Nörobiyoloji ile temel fizyoloji farklı yani yanlış soru ya da yanıt yani temel fizyoloji ile nörobiyoloji öğrenme seviyesi alfabeyi öğrenerek dilbilim öğretildiğini açıklamak gibi ama daha da alakasızı. Psikanaliz bir alan değil, yöntem.

Aynen dediğiniz gibi, katılıyorum.
_____________________________ 
203 Mesaj
19 Haziran 2013; 10:32:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Skayn

Arkadaşım bu nasıl bilgilendirme, tamamen yanlış bilgiler ile dolu. Ben de, Psikoloji bölümünde okudum, yatay geçiş ile PDR ye zor da olsa geçebilmeyi başardım. İki bölümü de tanımış birisi olarak yazıyorum.

- Psikoloji bölümü lisans mezunu birisi Psikolog ünvanı almaz, Psikoloji mezunu olur. Her üniversitenin bölöm başkanlığından bu bilgiyi edinebilirsiniz. Psikolog olmak için yüksek lisans yapmanız gereklidir. Fen edebiyat fakültesi altında edebiyat lisans eğitimi tamamlayan birisi nasıl edebiyat ezunu oluyorsa, psikoloji bitiren birisi Psikoloji mezunu olur. Psikoloji bölümüne özel bir kıyak geçme olayı yoktur.

-gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, kişilik kuramları, klinik psikoloji ve istatistik derslerinin TAMAMINI PDR bölümü ALIR. Bu yanlış bir bilgilendirme. PDR bölümü Psikoloji derslerinin tamamının yanında, danışmanlık, eğitim dersleride alır. Burada cümlende katıldığım tek nokta yoğunlaştıkları alanın farklı olmasıdır.

- Psikoloji bilimsel PDR eğitsel olayı tamamen uydurmadır. Psikoloji bölümüne gelenlerin yarısı PDR bölümüne geçmeye çalışır. Tercihlerinizi buna göre yapın. Atanma durumlarına da zaten kendiniz bakarsınız.

- PDR Mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapabilir. Kimse zorluk falan çıkarmaz. Kabul edilen bölüm içindedir PDR. Ama bir Psikoloji mezunu PDR alanında yüksek lisans yapamaz. (Ör: Dil terapistliği)


Eleştirileriniz için teşekkür ederim, ancak neden yazılanları istediğiniz yönde anlamaya çalışıyorsunuz buna anlam veremedim.

Eleştirilerinize gelirsek.

PDR bölümünde ilgili derslerin alınmadığını ifade etmedim zaten. Sadece psikoloji bölümünün klinik alandan ibaret olmadığını vurgulamak için çeşitli dersler alındığını ve genel bir alan olduğunu belirtme ihtiyacı duydum. Sonrasında da PDR'nin doğası gereği eğilimin farklı olduğunu ifade ettim. Sizin de vurguladığınız gibi PDR bölümünde eğitime yönelik dersler alınmaktadır ki ben de bunu söyledim. Eğitime yönelik bir eğilim var. Takdir ederseniz ki PDR mezunu arkadaşların önemli bir kısmı okullarda çalışmakta ve doğal olarak eğitim psikolojisine yönelik dersler almaktadır.

Psikoloji bilimsel, PDR eğitsel gibi bir ifadem zaten yok. Bunu nereden çıkarttınız anlamadım.

Psikoloji mezunlarının diplomasında Psikoloji yazmakla birlikte, nasıl ki mühendislik bölümünden mezun olanlar mühendis oluyorsa, PDR bölümünden mezunlar Psikolojik Danışman oluyorsa, psikoloji bölümü mezunları da psikolog oluyor. Lütfen bu konuda bir kafa karışıklığına yol açmayalım.

PDR mezununun klinik psikolojide yüksek lisans yapmasına gelirsek de, sadece pes diyorum. Psikoloji mezunları da PDR de yüksek lisansa kabul almakta zorlandığı gibi PDR mezunları da klinik psikolojide kabul almakta zorlanır. Bunu özellikle devlet üniversiteleri için söylüyorum, kalkıp aksini iddia etmeyin lütfen, bu işin içinde olan birisiyim...
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


2954 Mesaj
19 Haziran 2013; 11:00:32 

Arkadaşım sen Psikoloji ve PDR kıyaslama başlığı altına Psikoloji temel bir bilim alanıdır yazarsan, bu da PDR temel bir bilim alanı değildir anlamına gelir. Psikoloji bölümü ile başlayan cümlene bu dersleri ekler, sonrasında gelen pdr cümlenin içinde ise eğitim dersen buda bu anlama gelir. Bu durumda kendi anlatımını sorgulaman gerekir. Keza diğer dediklerin için de geçerli bu.

Psikoloji mezunları Psikoloji mezunu olarak kalır. Benim Psikoloji bölümünden yatay geçiş yapmamdaki en önemli etkenlerden biri de budur. Bu benim için en önemli konuydu. Mühendislik mezunu mühendis olur, edebiyat mezunu edebiyat mezunu olur, psikoloji mezunu da psikoloji mezunu olur. Psikolog olacam diye gidenler de hayal kırıklığına uğruyor. Bunları yaşamış biriyim ben. Bu konuyu daha fazla tartışmayacağım, isteyen bölümlerin bölüm başkanlıklarından gerekli bilgiyi alabilir. Sakın forumda okudum Psikolog oluyormuşuz diye atlayıp gitmeyin demek için yazdım. Zaten tüm alan Psikoloji nin yeri için uğraşırken senin buna tek başına karar vermen abes olmuş.

Yüksek lisansta ise devlet üniversitelerinin nasıl işlediğini biliyorum. Bu durum üniversiteden üniversiteye, hocadan hocaya, öğrenciden öğrenciye değişir biliyorsun. Ayrıca Psikoloji mezunları hangi PDR yüksek lisans alanına girebilir bana söyler misin ? Bölümümde PDR yüksek lisans programına Psikoloji öğrencileri kabul edilmiyor. ( Ankara ünv. Konya Selçuk ünv. Anadolu ünv. ) kabul etmiyor örneğin. Örnek verirsen daha iyi olur.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skayn -- 19 Haziran 2013; 11:06:09 >
_____________________________ 
203 Mesaj
19 Haziran 2013; 11:11:07 

Psikoloji bölümü mezunları develete atandıklarında hangi kadroya atanıyorlar bir bakar mısınız lütfen. Hastanede çalışan psikologlar 4 yıllık lisans diploması ile çalışıyorlar. Yine örneğin biyoloji mezunları devlete atanırken biyolog olarak atanıyor. Burada hangi noktaya takıldığınızı anlayamadım. Yani sizin ifade ettiğiniz zorluğu açabilir misiniz? Burada acaba yanlış bir tartışma mı götürüyoruz.

Yüksek lisans ile ilgili tam da ifade ettiğim konu buydu, resmiyette herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak bölümler diğer alanlardan mezun olanları kabul etmemektedir. PDR'de kabul ediliyor gibi bir ifadem olmadı zaten. Ancak ilgili bölüm isterse kabul edebilir. Buna bir engel yok. Aynı durum klinik için geçerli. Bir arkadaşım Gazi PDR'ye başvurmuştu örneğin. Fakat benim zaten bu yönde bir iddiam olmadı ki, buna laf atıyorsunuz. Benim ifadem tam olarak klinik psi.'ye PDR'den kabul almanın zor olduğu yönündeydi. Aynı şekilde psikoloji mezunlarının da formasyon alıp okula atanmalarının zor olduğunu ifade ettim. Belki artık mümkün değildir. Fakat eskiden bunu yapanlar var. PDR yüksek lisans ile ilgili tek bir cümlem olmamıştı ana başlıkta...< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netkingv -- 19 Haziran 2013; 11:27:43 >
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


 
203 Mesaj
19 Haziran 2013; 11:13:36 

Küçük bir ekleme; ODTÜ PDR bölümünde doktoraya, Hacettepe'de yüksek lisansa devam eden iki psikoloji mezunu arkadaşım bulunmaktadır. Bu örneği sadece sorduğunuz için veriyorum, yoksa bu yönde bir iddiam zaten bulunmamaktaydı.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


 
203 Mesaj
19 Haziran 2013; 11:23:04 

Psikoloji temel bir bilim alanıdır ifadesi sonrasında PDR ile ilgili vurgulamak istediğim bir eğitim alanına yönelik eğilim olmasıydı. Buradan temel bir bilim alanıdır değildir gibi bir anlam çıkmasını hedeflememiştim. Ancak böyle anlaşılıyorsa tabi ki bir düzeltme yapabilirim. Burada daha hoş bir üslubunuz olsa zannedersem daha verimli bir tartışma olabilirdi.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Hiç delirmiş bir kutupayısı gördünüz mü?


937 Mesaj
19 Haziran 2013; 15:39:39 

quote:

Orijinalden alıntı: netkingv

Psikoloji temel bir bilim alanıdır ifadesi sonrasında PDR ile ilgili vurgulamak istediğim bir eğitim alanına yönelik eğilim olmasıydı. Buradan temel bir bilim alanıdır değildir gibi bir anlam çıkmasını hedeflememiştim. Ancak böyle anlaşılıyorsa tabi ki bir düzeltme yapabilirim. Burada daha hoş bir üslubunuz olsa zannedersem daha verimli bir tartışma olabilirdi.

Siz hala emniyette kadrolu olarak mı çalışıyorsunuz? Maaşınız ve çalışma koşullarınız nasıl acaba?
_____________________________40 Mesaj
19 Haziran 2013; 21:38:18 

devlette maaş durumu nedir ve en fazla ne kadar yükselir acaba detaylı bilgisi olan var mı?
_____________________________ 
1025 Mesaj
20 Haziran 2013; 14:52:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Skayn

Arkadaşım bu nasıl bilgilendirme, tamamen yanlış bilgiler ile dolu. Ben de, Psikoloji bölümünde okudum, yatay geçiş ile PDR ye zor da olsa geçebilmeyi başardım. İki bölümü de tanımış birisi olarak yazıyorum.

- Psikoloji bölümü lisans mezunu birisi Psikolog ünvanı almaz, Psikoloji mezunu olur. Her üniversitenin bölöm başkanlığından bu bilgiyi edinebilirsiniz. Psikolog olmak için yüksek lisans yapmanız gereklidir. Fen edebiyat fakültesi altında edebiyat lisans eğitimi tamamlayan birisi nasıl edebiyat ezunu oluyorsa, psikoloji bitiren birisi Psikoloji mezunu olur. Psikoloji bölümüne özel bir kıyak geçme olayı yoktur.

-gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, kişilik kuramları, klinik psikoloji ve istatistik derslerinin TAMAMINI PDR bölümü ALIR. Bu yanlış bir bilgilendirme. PDR bölümü Psikoloji derslerinin tamamının yanında, danışmanlık, eğitim dersleride alır. Burada cümlende katıldığım tek nokta yoğunlaştıkları alanın farklı olmasıdır.

- Psikoloji bilimsel PDR eğitsel olayı tamamen uydurmadır. Psikoloji bölümüne gelenlerin yarısı PDR bölümüne geçmeye çalışır. Tercihlerinizi buna göre yapın. Atanma durumlarına da zaten kendiniz bakarsınız.

- PDR Mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapabilir. Kimse zorluk falan çıkarmaz. Kabul edilen bölüm içindedir PDR. Ama bir Psikoloji mezunu PDR alanında yüksek lisans yapamaz. (Ör: Dil terapistliği)


PDR bölümünde 2. sınıfa geçmiş biri olarak psikoloji ve pdr konusunda benim bildiklerim de aynen bu şekilde. İki bölüm arasında şu daha iyi gibisinden bir karşılaştırma içine girmeyeceğim ama benim anladığım kadarıyla psikolojinin pdr'den ayrılan çok büyük bir artısı yok 1 senede anladığım kadarıyla.
_____________________________ 
12 Mesaj
23 Haziran 2013; 21:56:42 

ÖNCCELİKLE BENİM ADIMA VERİMLİ BİR BAŞLIK OLDU TEŞEKKÜR EDERİM
BEN DE SENEYE SINAVA GİRECEM VE AKLIMDA SADECE PSİKOLOJİ OKUMAK VAR
1:İLK BAŞTA ANADOLU ÜNİVERSİTELERİNDE BİR KIYASLAMA YAPACAK OLURSAK ÖNERECEĞİNİZ ÜNİ. ADLARI
2:HERKESİN AZ ÇOK ÖNEM VERDİĞİ ŞEY OLAN EKONOMİK AÇIDAN VERİMİ
_____________________________719 Mesaj
2 Temmuz 2013; 14:56:53 

quote:

Orijinalden alıntı: netkingv

Ayrıca nörobiyoloji ile temel fizyolojinin aynı olduğu sonucunu belirttiğimi nereden çıkarttınız? Lütfen sırf eleştirmek için bir şeyler yazmazsanız sevinirim...


'' 11- Okurken nörobiyoloji konusunda ders alıyor muyuz?
Evet, temel fizyoloji bilgisi verilmektedir. Ayrıca birçok psikoloji dersinin içerisinde nörobiyolojik yaklaşım konusu ele alınmaktadır. ''
_____________________________

Eve online, Guild wars, Warhammer, lord of the rings online, World of warcraft, Diablo II, starcraft II, BFbc2,Aion
"Hayvanları ve doğayı koruyalım"


719 Mesaj
2 Temmuz 2013; 15:13:13 

quote:

Orijinalden alıntı: Skayn

-gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, kişilik kuramları, klinik psikoloji ve istatistik derslerinin TAMAMINI PDR bölümü ALIR. Bu yanlış bir bilgilendirme. PDR bölümü Psikoloji derslerinin tamamının yanında, danışmanlık, eğitim dersleride alır. Burada cümlende katıldığım tek nokta yoğunlaştıkları alanın farklı olmasıdır.

- Psikoloji bilimsel PDR eğitsel olayı tamamen uydurmadır. Psikoloji bölümüne gelenlerin yarısı PDR bölümüne geçmeye çalışır. Tercihlerinizi buna göre yapın. Atanma durumlarına da zaten kendiniz bakarsınız.

- PDR Mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapabilir. Kimse zorluk falan çıkarmaz. Kabul edilen bölüm içindedir PDR. Ama bir Psikoloji mezunu PDR alanında yüksek lisans yapamaz. (Ör: Dil terapistliği)


Bence gereksiz bir yarış olmuş bir bölüm başka bir bölümden üstün değildir ama farklıdır ya da bir bütün içinde çalışır. Pdr eğitim bilimlerinde bir bölümdür sonuçta bu kişisel bir yakıştırma değil bağlı olduğu fakülte bu.

Boğaziçi ve Hacettepe'nin ( ikisinde de hem psikoloji hem pdr olduğu için ) psikoloji ve pdr lisans programlarına baktım. Kesinlikle pdr psikolojinin her dersi üzerine bir de fazladan danışmanlık, eğitim vs dersleri almıyor, yani danışmanlık, eğitim dersleri elbette alıyor pdr ve psikoloji almıyor ama psikolojide olan örneğin deneysel psikoloji, psikopatoloji-I ve II, bilişsel psikoloji bunun yanında 54 kredilik seçmeli ders var görünüyor programda tam detaylı olmasa da ve bu da hepsi bölüm seçmelisi alınırsa ders başına 3 krediden epey ders yapar ve bölüm seçmeli dersleri yanlış saymadıysam 50 tane de bölüm seçmeli dersi var elbette hepsi açılmıyordur ama bunlar pdr'de olmayan dersler. Zaten mantıklı olanı bu ikisi de aynı alandan beslense de farklı bölümler, farklı meslekler. Sonuçta psikoloji sadece danışmanlık ve terapistlikten ibaret değildir çok çeşitli alanlarıyla birlikte bir bilimdir, ana nesnesi beyin olan bir bilim ama bu onu üstün yapmaz bunların hepsi birbiriyle bağlantılı ve birbirine ihtiyaç duyan alanlar.
_____________________________

Eve online, Guild wars, Warhammer, lord of the rings online, World of warcraft, Diablo II, starcraft II, BFbc2,Aion
"Hayvanları ve doğayı koruyalım"


719 Mesaj
2 Temmuz 2013; 15:19:39 

quote:

Orijinalden alıntı: netkingv

Sıkça sorulan sorular diye ifade etmiştim zaten. Psikolojinin klinik psi.'den ibaret olmadığını da yazdım. Bir de alan kelimesine takılmış olmanız ilginç. Alanın tanımını bana yapar mısınız?

Açıkça yazıp yazmamanın da yanında psikolojiyle ilgili bir açıklama yaparken soruların klinik psikoloji ve bununla bağlantılı konularda olması öyle bir anlama çıkıyor ama. Bence ben size alan tanımını yapmayayım çünkü ben ilköğretim öğrencisi ve siz de öğretmenim değilsiniz. O yüzden doğrudan psikanalizin nesnel bir biçimde ''teori'' olduğunu söyleyeyim ya da daha günlük dil kullanımına uygun olarak terapi yöntemi. Klinik psikolojinin psikolojinin alanı ya da daha doğru bir biçimde alt dalı olmasından oldukça farklı olarak...
_____________________________

Eve online, Guild wars, Warhammer, lord of the rings online, World of warcraft, Diablo II, starcraft II, BFbc2,Aion
"Hayvanları ve doğayı koruyalım"


2954 Mesaj
2 Temmuz 2013; 17:28:45 

Arkadaşlar burada konuyu sidik yarışına çevirmenin alemi yok. Psikoloji mezunları kesinlikle Psikolog ünvanı almaz. Bir mühendis alır, bir eczacı alır, bir psikolojik danışmanda, psikolojik danışman ünvanı kazanır. Psikoloji mezunu aynı fakülte altındaki diğer bölümler gibi, tarih mezunu tarih mezunu olur, edebiyat mezunu edebiyat mezunu olur, psikoloji mezunu da psikoloji mezunu olur.

Ayrıca yukarıdaki arkadaşım. Seninde dediğin gibi farklı fakülte altındalar ve bazı ders farklılıkları olabilir. PDR bölümünde ben Psikolojiye girişten tut, gelişim psikolojisinden tut hemen hemen tüm psikoloji derslerini de aldım danışmanlık ve eğitim derslerinide aldım. Bu sene son sınıftayım, 2 bölüm de seçmeli dersler ile birlikte, Psikoloji 46 ders ile kredisini tamamlıyor. PDR ise 58 ders ile kredisini tamamlıyor.

Atanma konusuna değinmiyorum bile PDR 0 puanla atanırken Psikoloji mezunları tedirginlik içinde atanacakmıyız diye bekliyorlar.

Burada Psikolog olacaksınız diye milleti kandırıp bölüme gönderdikten sonra kimseyi pişman etmeyin. Böyle bir olay yok. Bu bilgiyi istediğiniz üniversitenin bölüm başkanlığından öğrenebilirsiniz. Forumda yazıyor diye kimse atlayıp gitmesin. Giden de artık kendi bilir. Ben paçayı zor kurtardım Psikolojiden. Haydi sağlıcakla.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________719 Mesaj
11 Temmuz 2013; 7:10:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Skayn

Arkadaşlar burada konuyu sidik yarışına çevirmenin alemi yok. Psikoloji mezunları kesinlikle Psikolog ünvanı almaz. Bir mühendis alır, bir eczacı alır, bir psikolojik danışmanda, psikolojik danışman ünvanı kazanır. Psikoloji mezunu aynı fakülte altındaki diğer bölümler gibi, tarih mezunu tarih mezunu olur, edebiyat mezunu edebiyat mezunu olur, psikoloji mezunu da psikoloji mezunu olur.

Ayrıca yukarıdaki arkadaşım. Seninde dediğin gibi farklı fakülte altındalar ve bazı ders farklılıkları olabilir. PDR bölümünde ben Psikolojiye girişten tut, gelişim psikolojisinden tut hemen hemen tüm psikoloji derslerini de aldım danışmanlık ve eğitim derslerinide aldım. Bu sene son sınıftayım, 2 bölüm de seçmeli dersler ile birlikte, Psikoloji 46 ders ile kredisini tamamlıyor. PDR ise 58 ders ile kredisini tamamlıyor.

Atanma konusuna değinmiyorum bile PDR 0 puanla atanırken Psikoloji mezunları tedirginlik içinde atanacakmıyız diye bekliyorlar.

Burada Psikolog olacaksınız diye milleti kandırıp bölüme gönderdikten sonra kimseyi pişman etmeyin. Böyle bir olay yok. Bu bilgiyi istediğiniz üniversitenin bölüm başkanlığından öğrenebilirsiniz. Forumda yazıyor diye kimse atlayıp gitmesin. Giden de artık kendi bilir. Ben paçayı zor kurtardım Psikolojiden. Haydi sağlıcakla.

Tabii ki ders farklılıkları var, olabilir değil alanlar farklı. pdr bölümü psikolojiyle ilgili kendi alanı dahilinde kullanması için gereken bilgiyi alıp asıl işi danışmanlık ve rehberlikle ilgili öğrenimini görecek. Gerçi eğitim fakültesinde olması ve Türkiye'de daha çok rehberlikçi, rehber öğretmen gözüyle bakılmasından ötürü eğitimle ilgili özelleşmiş dersleri var. Psikoloji bölümünün ise asıl dersleri psikoloji ama psikolojiyle ilgili genel derslerin yanında alt dallarıyla ilgili dersler de ve doğal olarak da eğitim bilimleriyle alakalı bir dersi yok. Psikoloji alanında daha sonra farklı alt dallarında uzmanlaşmak isteyenler için bilişsel psikoloji, sinirbilim, klinik psikoloji, sosyal psikoloji, örgütsel psikoloji, gelişim psikolojisi ( o tek ders olarak değil ) ne kadar gerekli ve alan içindeyse, pdr için de kişisel veya grup içinde rehberlik danışmanlık yapmak ve bunun için özelleşmiş dersler almak o kadar gerekli ve alan içinde. Gelişim psikolojisi gelişim psikolojisi alanında uzmanlaşmak için değil, rehberlik ve danışmanlık alanında kullanmak için var. Gelişim psikolojisinden psikolojik bozukluklar ya da rahatsızlıklara kaynak oluşturma, yeni bir teori oluşturmak için değil yani amaç farklı.

Gerçi işi ''atanmak'' olarak görmekten bahsedilen bir yoruma göre çok gereksiz tabii bu bilgiler. Ama sonra sosyoloji mezunları felsefe mezunları atanıyor biz atanamıyoruz diye de isyan etmeyin. Hedef öyle ''atanmak'' gibi tek bir hedef olunca ne olacağı belli olmaz.

Ama böyle bir yorum yapmak da sonuçta burayı okuyup da fikir sahibi olacaklar için kesinlikle ciddiye alınması ve düzeltilmesi gereken bir yorum.

Psikoloji hedefi sadece atamak olan bir bölüm değildir. Sahası çok geniştir ve her alanda olduğu gibi çaba gösterilmesi gerekir. Psikoloji okumanın çıkardığı tek yok klinik değil yani yüksek lisans yapmadan örgütsel psikoloji ilgi alanınsa ona göre lisans eğitimin süresince kendini geliştirip insan kaynakları vb alanlarda çalışılabilir. Diğer alanlar genelde akademik çalışma gerektirdiğinden uzmanlaşma yani yüksek lisans, doktora vs ile yol alınır ve sürekli araştırma yapma, bilgini geliştirme, yabancı dil, yüksek ortalama vs gerektirir.

Bu açılardan bakınca elbette pdr eğitimi çok daha rahat ve kolay. Ama rehberlik yapmak ve okullarda bu alanda çalışmak isteyen birinin psikoloji okuması da yersiz psikolojinin alt alanlarında uzmanlaşmak isteyen birinin pdr okuması gibi. Kulağı uzak olan elle tutmak gibi, laf olsun diye bu iki bölümün adı da fakültesi de farklı değil.Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Eve online, Guild wars, Warhammer, lord of the rings online, World of warcraft, Diablo II, starcraft II, BFbc2,Aion
"Hayvanları ve doğayı koruyalım"


2954 Mesaj
11 Temmuz 2013; 12:51:53 

quote:

Orijinalden alıntı: wampirrr


Tabii ki ders farklılıkları var, olabilir değil alanlar farklı. pdr bölümü psikolojiyle ilgili kendi alanı dahilinde kullanması için gereken bilgiyi alıp asıl işi danışmanlık ve rehberlikle ilgili öğrenimini görecek. Gerçi eğitim fakültesinde olması ve Türkiye'de daha çok rehberlikçi, rehber öğretmen gözüyle bakılmasından ötürü eğitimle ilgili özelleşmiş dersleri var. Psikoloji bölümünün ise asıl dersleri psikoloji ama psikolojiyle ilgili genel derslerin yanında alt dallarıyla ilgili dersler de ve doğal olarak da eğitim bilimleriyle alakalı bir dersi yok. Psikoloji alanında daha sonra farklı alt dallarında uzmanlaşmak isteyenler için bilişsel psikoloji, sinirbilim, klinik psikoloji, sosyal psikoloji, örgütsel psikoloji, gelişim psikolojisi ( o tek ders olarak değil ) ne kadar gerekli ve alan içindeyse, pdr için de kişisel veya grup içinde rehberlik danışmanlık yapmak ve bunun için özelleşmiş dersler almak o kadar gerekli ve alan içinde. Gelişim psikolojisi gelişim psikolojisi alanında uzmanlaşmak için değil, rehberlik ve danışmanlık alanında kullanmak için var. Gelişim psikolojisinden psikolojik bozukluklar ya da rahatsızlıklara kaynak oluşturma, yeni bir teori oluşturmak için değil yani amaç farklı.

Gerçi işi ''atanmak'' olarak görmekten bahsedilen bir yoruma göre çok gereksiz tabii bu bilgiler. Ama sonra sosyoloji mezunları felsefe mezunları atanıyor biz atanamıyoruz diye de isyan etmeyin. Hedef öyle ''atanmak'' gibi tek bir hedef olunca ne olacağı belli olmaz.

Ama böyle bir yorum yapmak da sonuçta burayı okuyup da fikir sahibi olacaklar için kesinlikle ciddiye alınması ve düzeltilmesi gereken bir yorum.

Psikoloji hedefi sadece atamak olan bir bölüm değildir. Sahası çok geniştir ve her alanda olduğu gibi çaba gösterilmesi gerekir. Psikoloji okumanın çıkardığı tek yok klinik değil yani yüksek lisans yapmadan örgütsel psikoloji ilgi alanınsa ona göre lisans eğitimin süresince kendini geliştirip insan kaynakları vb alanlarda çalışılabilir. Diğer alanlar genelde akademik çalışma gerektirdiğinden uzmanlaşma yani yüksek lisans, doktora vs ile yol alınır ve sürekli araştırma yapma, bilgini geliştirme, yabancı dil, yüksek ortalama vs gerektirir.

Bu açılardan bakınca elbette pdr eğitimi çok daha rahat ve kolay. Ama rehberlik yapmak ve okullarda bu alanda çalışmak isteyen birinin psikoloji okuması da yersiz psikolojinin alt alanlarında uzmanlaşmak isteyen birinin pdr okuması gibi. Kulağı uzak olan elle tutmak gibi, laf olsun diye bu iki bölümün adı da fakültesi de farklı değil.

Yaran olduğu yerden gocunmuşsun arkadaşım. İki bölüm arasındaki ders farklılıkları ve çalışma alanları konusunda hemfikiriz. Fakat... Atanma konusuna neden bu kadar takıldın, konudaki tek mesajım atanmaymış gibi bir tavıra girdin . Bu ülkede puanları belirleyen atamalardır. Aç tercih klavuzunu atanması olan bölümlere bir bak kaç puan. Dersane de tercih hazırlatan öğrenciler PDRlerden sonra Psikolojileri ekliyorlar. PDR gelmez ise Psikolojiye gidiyorlar. Bu ortada olan bir gerçek. Milletin bu ülkede edebiyat dinlemekten çok işe ihtiyacı var.

PDR'nin tek hedefi ataması mı arkadaşım ? Bu sonuca nerden vardın ? Hangi bilimsel makalelerden yararlandın ? Boş kıyaslamalar bunlar.. PDR sahası çok geniş ve ataması olan, geleceği olan bir bölümdür. Çaba gösteren çok daha iyi yerlere de gelir. Bunun yarışına girersek konu dağılır ve farklı yönlere gider. Bu paragrafını bu yüzden daha fazla uzatmayacağım. İsteyen kişilere zaten elimden geldiğince her iki bölüm hakkında bilgi veriyorum.

Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________