Şimdi Ara

KIA RIO 1.5 CRDI ALDIMMM... (28. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
639
Cevap
2
Favori
301.603
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Accent Era'nın amortisörleri hoşuma gitti. Çukur, tümseklerdeki geçişleri yeterince yumuşak geldi. Rio da Accent ile emsal sayılır. Bu konuda Accent ile Rio aynı mı acaba? İkisini de kullanmış olup karşılaştırma yapabilecek var mı?
  • ARKADAŞLAR..ELİMDE 2002 RİO VAR..SATAMIYORUM..ACİL YARDIM LÜTFEN.Bİ DAHA KİA ALMAM..UCUZ YENİLERİ DE GÜZELMİŞ AMA..BU TÜRK MİLELTİNİN KAFASI ANCA BİKAÇ BİLDİK MARKAYA BASIYOR..TOFAŞ VERİN ÇAMURDAN OLSUN
  • merhabalar güncel yakıt tüketimiyle rio dizel hb euro dizel 3.26 50 tl mazotla 200 km yol yaptı böldügün zaman ortlama şehir içi 230 kuruş 240 arası yaktı aracımın tüm bakımları yapıldı normal devirli kullanım ile arkadaşlar.bana biraz fazla gibi geldi değerler sizce normalmi yardımcı olabilirmisiniz tşk ederim
  • merhabalar güncel yakıt tüketimiyle rio dizel hb euro dizel 3.26 50 tl mazotla 200 km yol yaptı böldügün zaman ortlama şehir içi 230 kuruş 240 arası yaktı aracımın tüm bakımları yapıldı normal devirli kullanım ile arkadaşlar.bana biraz fazla gibi geldi değerler sizce normalmi yardımcı olabilirmisiniz tşk ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: lood06

merhabalar güncel yakıt tüketimiyle rio dizel hb euro dizel 3.26 50 tl mazotla 200 km yol yaptı böldügün zaman ortlama şehir içi 230 kuruş 240 arası yaktı aracımın tüm bakımları yapıldı normal devirli kullanım ile arkadaşlar.bana biraz fazla gibi geldi değerler sizce normalmi yardımcı olabilirmisiniz tşk ederim

Ortalama 7.5 Litre mazot tüketimin olmuş ki , bu rakam 1.5 Dizel yeni teknoloji bir araç için oldukça fazla.....

Güçleri neredeyse aynı olan Megane Dcı 100 Hp ile şehir içinde deliler gibi basmama sert kullanmama rağmen 6.7 Lt nin üzerine çıkamadım , ayrıca araç Budget tan kiralık bir araç bakımları ne kadar düzgün yapılmış bilinmez....

Biraderin Fİat GP 90 Hp si şehir içinde 5.4 Lt ortalama ile geziyor ama sonuçta 20 Bg düşük güçte bir araç kıstas almamak lazım..

Ancak Rio için şehir için 7.5 Lt tüketim fazladır , Cerato Crdi ler bile neredeyse o kadar yapıyor... Rio nun şehir için aklı başında kuıllanım ile yakması gereken maksimum mazot 6.5 Lt dir bana göre... Bunun üstündeki tüketim değerleri olduğu takdirde bir anlamı kalmaz ki dizel araç kullanmanın...
  • mutlaka sana katılıyorum megane dci sınıfında az yakan araçlardan bırısı artı renault dizel teknolojısınde motorlarında %40 kullanmaktadır dn gücü yanii kıa tam tersi 110 beygırlık 240 nm tork gucunde % 20lık fazlalık var ama yınede haklılık payın var tşk ederım cvp yazmıssın sorun su neden cok yakıyor acaba ustama gosterdım normal dedı mevsım sartları ankara trafıgı dur kalklar falan yazın dahada dusebılır dedi.tatmınkar bı cvp degıl tabı bu benım acımdan.turbo saglam bakımlar yenı yag yenı degıstı hemde 5/30 kıslık mobil attım yanıı fabrıkasyon tum degerlere uyup.bakımları yapıldı herseyı orjınalıyle degıstı ama yınede yakıt bugun olçtum 230 kuruş yaktı enkektörlerden şüpelendik cihaza takmadan bıle usta 215 220 normal enjektörlere bakmaya bıle gerek yok dedı eger sorun olsa daha cook yakar dedı yanıı sorunum yıne cozulmedı :)) yaa mıllet 180 170 krş cıvarı dıyor nasıl dıyor anlamadım tşk..
  • quote:

Orijinalden alıntı: lood06

mutlaka sana katılıyorum megane dci sınıfında az yakan araçlardan bırısı artı renault dizel teknolojısınde motorlarında %40 kullanmaktadır dn gücü yanii kıa tam tersi 110 beygırlık 240 nm tork gucunde % 20lık fazlalık var ama yınede haklılık payın var tşk ederım cvp yazmıssın sorun su neden cok yakıyor acaba ustama gosterdım normal dedı mevsım sartları ankara trafıgı dur kalklar falan yazın dahada dusebılır dedi.tatmınkar bı cvp degıl tabı bu benım acımdan.turbo saglam bakımlar yenı yag yenı degıstı hemde 5/30 kıslık mobil attım yanıı fabrıkasyon tum degerlere uyup.bakımları yapıldı herseyı orjınalıyle degıstı ama yınede yakıt bugun olçtum 230 kuruş yaktı enkektörlerden şüpelendik cihaza takmadan bıle usta 215 220 normal enjektörlere bakmaya bıle gerek yok dedı eger sorun olsa daha cook yakar dedı yanıı sorunum yıne cozulmedı :)) yaa mıllet 180 170 krş cıvarı dıyor nasıl dıyor anlamadım tşk..

Hyundai Era larda durum nasıl o araçları kullananlara bir bak , Diğer Rio kullanıcılarının görüşlerini almak lazım.. Ama aynı şartlarda olması gerek kullanımların..

Yani sen Ankara sıkışık trafiğinde 7,5 Lt yakarken , başkası da senin kadar yoğun trafikte araç kullanıyorsa onun yakıt tüketimini kıstas almak lazım.
  • Merhaba lood06
    Yaklaşık 6 aydır 2009 Model 1.5 CRDI Advance kullanıyorum. Bu zaman içinde yaptığım ölçümlerde en çok 0,20 kr gördüm. Ölçümleri yaptığım zamanlarda genelde klima açık oluyordu. Havalar soğuduktan sonra doğrusu ölçüm yapmadım. Sonucu bende merak ediyorum. Karma 18 kr, şehirler arası 16 kr yakıyor. Buda bana fazla geliyor. Yol bilgisayarında en düşük 6.1 i görebildim. Doğrusu daha az yakacağını bekliyordum.
  • bende 2006 model var yakıtı 200 civarı bana göre normal yakıt pahalandı
    ve aracın gücü var 80 km kullanırsan 120 ye göre %20-30 daha az yakar
    şehiriçi kullanım ise ankara şehiriçi küçük bir başka ehiriçi değişir vites 2 de kullanır 3de kullanır
    kimisi 5 bulur
  • enteresan olan şu yakın tarihlere bakıyorum rio kullanıcıları genelde normal kullanımla 6 7litre civarında yakıyor mazot 3 10 ken ya şimdi yakıt 3.26 oldu bukadar fark etmemesi lazım ustama yıne götürdüm cihaza bağlattım bir sorun gözükmüyor pompacı usta hava akış metreyi temizletin dedi ok temizledi harbidende pisti.fakat değişen hiç bir şey yok yine 230 240 tl civarı yaktı yanii böyle bir aracın muhtemelen 200 krş yakmasına razıyım sizce değerler yüksek değilmi.yada arkadaşlar yakıtlar eskisi gibi kaliteli değil yada biz otomotiv sektörden biri olarak kullanmayı bilmiyoruz:) bi arakadaşım 180 krş yakıyoo ve aynı şartlarda kullanıoruz.bide cihazla enjektör ayarı yapılabilirmi acaba ayarlarımı bozuldu yanii iyice taktım ben bu olaya rio kullanan arkadşlar varsa bize sizden fikirlerinizialayım tşk yardımcı olursa sevinirim
  • merhaba nemesis055 esasında senın yakıt değerlerin yazın ölçüm yapmıssın sanırım en son hangi tarihli yaptınız eğer dediğin ölçüm dogruysa bizim değerler biraz fazla gibi 50 tl yakıt bugün ölçtüm yine 50*200 ışık yanarak birazda o şekilde bindim 50 tl 200 km yaptım ışık yandı biraz daha zorlarsam 15 20 km daha binebilirim ama depoyu çektirmek ıstemıyorum çünki pislik gelebilir mazot filtresıne zarar verir.yanii şuki yıne bana fazla geliyoo devirli ve fabrika verilerine görekullandım yine değişen yok :(( ışık yandıgında tekrar söylüyorum arkadaşlar 50 tl 185 km ışık yandı ve bıraz o şekilde bındım şu an km 200 yanii şuu 250 krş fazla gibi
  • lood06 Merhaba
    Haklısınız, bu ölçümleri Ağustos ve Eylül aylarında klima açık yapmıştım. Son zamanlarda ölçüm yapmadım. Şu günlerde depoyu doldurup ölçüm yapma imkanım yok, ancak tutar/km olarak bilgi verebilirim. Yakıt alıp kullandığında sonucu yazarım.
  • Burada kullanıcı değerleri olarak ortalama tüketim 6.04 lt yani 20 krş civarı.
  • selam arkadaslar ben henuz yenıym
    kıa rıo crdi aldım 2007 model ve 110000 de
    arabam sehırıcınde 150 lıralık mazotla 650 km yol yaptı bana çok geldı. arabayı almadan once herkes cok met ettı az yakar ıyı kaçar falan dedıler.araba suruş acısından gayet ıyı fakat yakıt konusunda şaşırttı. sizce normalmi?
  • Gezginim81 Merhaba
    Vermiş olduğun değerlere göre aracın kilometrede 23 kr yakmış görünüyor. Benim daha önce yapmış olduğum ölçüm sonucu şehiriçi 20 kr tu. O zaman hem havar sıcak hem eurodizel daha ucuzdu. Demek istedeğim senin aracın değerleri riolara göre çokta yüksek görünmüyor. Değer marka ve modellere göre ayrı bir kıyaslama yapılabilir tabiki. Örneğin şehirler arası benim araç 16 kr yakarken komşumun symbol 13 kr yakıyor. O araç 65 beygir bizim araç 110, komşumda benim riomun gidişine hasta. Kendi aracından çok farklı olduğunu söylüyor. Yeni ölçüm yapabilirsem değerleri yazarım. Araca alıştıkça değerler biraz daha düşer. Bende alırken daha az yakacağını bekliyordum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nemesis055

Gezginim81 Merhaba
    Vermiş olduğun değerlere göre aracın kilometrede 23 kr yakmış görünüyor. Benim daha önce yapmış olduğum ölçüm sonucu şehiriçi 20 kr tu. O zaman hem havar sıcak hem eurodizel daha ucuzdu. Demek istedeğim senin aracın değerleri riolara göre çokta yüksek görünmüyor. Değer marka ve modellere göre ayrı bir kıyaslama yapılabilir tabiki. Örneğin şehirler arası benim araç 16 kr yakarken komşumun symbol 13 kr yakıyor. O araç 65 beygir bizim araç 110, komşumda benim riomun gidişine hasta. Kendi aracından çok farklı olduğunu söylüyor. Yeni ölçüm yapabilirsem değerleri yazarım. Araca alıştıkça değerler biraz daha düşer. Bende alırken daha az yakacağını bekliyordum.

Aracın motorunun çok güçlü olması nedeniyle pek bi sakin kullanım tarzı olmuyor. Böyle olunca da yakıt tüketimleri fazlalaşıyor. Tabi ki Rio yu Sümbül ile karşılaştırmamak lazım neredeyse iki katı motor gücü var. Arkadaşımın Cerato Crdı aracının yol bilgisayarı bile şehir içinde 6,8 - 7,2 arasında değişen veriler gösteriyor. Bu durumda Rio nun çok daha az yakacağını sanmıyorum. Accent Era Crdı ler de şehr içinde 6.5 -7 Lt tüketimler sergiliyor.

Kia nın Crdı motorları çok performanslı olduğu için diğer firmaların dizel motorları gibi fazla tutumlu değiller , yoksa biraderde GP Multijet(90Hp) var. Şehir içinde istediğin kadar bas 5,7 Lt nin üzerine çıkmıyor. İstanbul- Edirne yaptık yazın Klima 23 C ye ayarlı 3 kişi araçta 90- 110 Km arasında bir hızım vardı. 4,2 Lt ortalama ile gittik şehir dışı tüketimi olarak...

Ama Bir Rio nun Era nın performansını beklemek tabi ki hayal...
  • Merhaba Arkadaşlar;

Ben yeniyim burada, 2011 model Rio Trend (Sedan) aldım 3 hafta önce. Aracı 26250 TL'ye aldım. Tanıdık filan değildi:D

Araç şu an 1350 km'de ve şimdiye kadar ortalama 20 kuruş, 6,04 lt / 100 km yaktı. İlk 1000 km'de sarfiyat biraz fazla olacağı için ve kış mevsiminde olduğumuz için biraz daha düşecektir bu değerler zannımca. Aracı şehir içinde kullandım hep. iki kere izmit - istanbul yaptım. ama düşük performansta pek kullanmadım. (Çok zorlamadım tabii ki ama 80-90 km/s hızla da gitmedim). Ayrıca, işime gitmek için bayağı dik yokuşlu uzun bir yolu geçmem gerekiyor. Sadece Opet'ten eurodizel aldım başka yakıt kullanmadım.

Aracın ivmelenmesi benden önce 5000 kişinin de belirttiği gibi, gayet iyi. Daha önce renault kangoo kullanmıştım dizel araç olarak. Rio'nun yanında performansta oyuncak gibi kalıyor. Benzinli araçlarda da yeni nesil TSI motorlar dışında Rio'yu yolda (şehir içinde) zorlayacak pek araç yok :)

Ama yol tutuşu beni korkuttu. 120km/s hızın üstünde viraja girmek özellikle araç boşken, insanın içini gıcıklıyor. Araç malzeme kalitesi olarak fiyatını da göz önünde bulundurunca fena değil. Hatta iyi diyebilirim.

Yorumların birinde bir arkadaş müzik sistemi icin berbat demiş. Alakası yok, gayet başarılı bir ses sistemi var. Benim aldığım modelde USB girişi yok, olsa iyi olurdu.

Yan aynalar otomatik değil, direksiyonda radyo-CD kontrol düğmeleri yok. Bunlar sürüş konforunu olumsuz etkiliyor. Özellikle benim gibi koltuğu geri çekerek araç kullanmayı seviyorsanız, şarkı/radyo frekansı değiştirmek işkence haline gelebiliyor.

Koltukları konfor olarak başarılı buldum. İç mekan da sınıfına göre gayet iyi bir genişlikte. Bagaj hacmi de tatminkar. Çocuk sahibiyseniz, bagaj hacmi araç alırken dikkat ettiğiniz birincil özelliklerdendir.

Kazasız belasız sürüşler herkese....
  • Herkese selamlar...05/01/2011

Arkadaşlar 30/12/2010 tarihinde 2006 model Rio CRDİ aracımla Çanakkalenin ezine ilçesinden Manisa Alaşehire gittim. izmir şehir içi ve alaşehirde şehir içinde dolaşmalarım dahil..depom boş ve ışık yanıyordu..Neyse doldurdum ve depo borusunda mazot görününceye kadar 152.06 TL lik mazot aldı litre fiyatı 3,30 TL..KM yi sıfırladım ve yola çıktım 100-120 KM arası hep gezindim 100 oldu 105 oldu yeri geldi 110-120 oldu ama genelde 100-110 arası seyahet ettim...bu seyehatim 795.4 Km tuttu.. 31/12/2010 tarihinde yine Ezineden Bigaya gitmek üzere yola çıktım..ve 880 Km de ışık yandı..ama depoyu doldurmadan kaç gün ışık yanık olarak gezdim hatırlamıyorum ama sanırım 1 gün ışık yanık gezdim..şehir içinde çocukları okula bırakmak ve işe gitmekte kullanıyorum..neyse 880 km yol yaptığını düşündüğümüzde ve mazotun litresinin 3,30 olduğu halde km de 152,06/880= 0,1727 Kuruş yakmış oluyor litre olarakta 100 km de 5.23 LT mazot yakmış oldu...Bence Gayet güzel ..soran arkadaşlar için günce yakıt tüketimi budur biraz daha dikkatli kullansaydım sanırım 900 km üzerine çok rahat çıkabilirdim..

*** Arkadaşlar şunu özellikle belirtmek istiyorum daha önce Renault Kangoo 2005 model 1,5 DCİ 65 Beygir arabam vardı onla kıyasladığımızda RİO çok daha fazla seriii çok daha fazla güçlü ve bir o kadarda sessiz bir araç kangoda 2500 devire geldiğinizde motor sesi çok fazlalaşıyor ve vites değiştirme hissine kapılıyorsunuz oysaki rioda hangi viteste olursanız olun 3.000 devre bile çıksanız bunu hissetmiyorsunuz ancak ve ancak 4.500 devir civarına çıkarsanız hissediyorsunuz bu nedenledirki yakıt tüketimi artıyor ve siz bunun farkında olmuyorsunuz...Normal şartlarda ve ekonomik kullanımda 2200 devir civarında vites değiştirdiğinizde yakıt tüketimini minimuma düşürme şansınız var kaldı ki rio 5. viteste 2.000 devirde 90 Km hız yapıyor..yanii 2000-2200 devir civarında vites değiştirdiğinizde araç bunu hiç hissetmiyor ve maksimum ekonomi sağlamış oluyorsunuz...AMA RİO DA BUNU BAŞARMANIZ İÇİN GÖZÜNÜZÜ GÖSTERGE TABLOSUNDAN AYIRMAMANIZ GEREKİYOR..Tablodan gözünüzü ayırdığınızda araba 2 inci 3üncü ve 4 üncü viteste 3000 devire hemen geliyor buda yakıt tüketiminizi arttırıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhozcan -- 5 Ocak 2011; 15:39:53 >
  • güzel rakam uzun yolda 172 kuruş iyi bır deger guncel motorın fıyatları göz önunde bulundurunca normal birde arkadaslar bı konu paylasayım deponuzu doldururken yada yarım alırken mutlaka tabancanın tek konum ayarına getırıp doldutturun bır depoda 20 km fazla yakıt tasarufu saglıyorsunuz deneyın ve gorun sebebı nedır dıye soracaksınız tabıı.arkadslar motorın cabuk kopuren ve karısımı zengın olan bır yakıt turu cabuk kopuruyoo ve pompacılar bunu bıldıgı ıcın hem zamandan tasaruf hemde yakıt depo agzına gelınce kopürüyo hatta taşıyoo sız tamam doldu sanıyorsunuz aksıne .en az 2 lıtre fark edıyor ben aracımda denedım 2 lıtreye yakın fazla aldı bır depoda.ınce bır konu demeyın deneyin.
  • bende 2008 crdi comfort var ve 27 aralıkta yaptığım ölçüme göre ş.içi 203 ş.dışı 170 krş.yakıyor arabanızın gerçek yakıt tüketimi için ilk bakımını yaptırıp (7500 km)depoyu doldurum deneyin. Bri de ş.içi kullanıyorsanız yağınızı en az 1000 km önce değiştirin. yakıt tüketimi birazda bakım ile ilgili. ben ankaradan ist. sabit 90 ile gidip gelebiliyorum ama bunu bir kere denedim. sonra dayanılmıyor ve 140 - 150 den aşağı basmıyor insan.
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.