Şimdi Ara

*Bulaşık makinesi: Deterjan yerine 'ARAP SABUNU'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
5
Favori
58.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: baberti

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OVERCLOCKM@NI@

@baberti

Mesajınızı okumam iyi oldu arap sabununu bulaşık makinesinde kullanma macerasına girmeye gerek yokmuş demek ki

OVERCLOCKM@NI@,

bugün kendimi insanlığa adadım, toplamda 4, arap sabunu ile 3. kez makinayı çalıştırdım...

bakalım ne olacak, "ya arap sabunu beni alacak, yada ben onu"...

ben onu zaten satın almıştım yaw...

sonuçlar için bekleyin, evden çıkıyorum, ikindiye yada en geç akşama dönerim...

geldim, gördüm, beğenmedim...yine puslu beyaz bir tabaka var, tek tek elle duruladıktan sonra ne anlamı kaldı makinanın...

5. kez yıkıyorum millet...fena takıldım bu beyaz tabakaya, onu çözmeye çalışıyorum...

bekleyin efendim, azzzz sonraaa...

5. yıkama bitti, beğenmedim...makinanın filtresini söktüm ki ne göreyim, topak topak beyaz çökelti...

6. seferde deterjan koymadan ve makina tamamen boşken çalıştırdım...

çalışırken ara ara baktım, içi köpük köpük...sanırım yılların deterjan kalıntıları hayli birikim yapmışlar...

makina bitti, içine baktım pırıl pırıl, ama bulaşık bulunmadığı için yorum yapamam...

asıl yorumu tam dolu yıkama sonrasına bıraktım, son kez arap sabunu ile denemeye karar verdim...

bütün mesele doğruyu bulmak ve bilime katkı olsun...

arkadaşlar,
    deneme faslı bitti, kesin sonuçları açıklıyorum:

HERŞEYDEN EMİN OLMAK VE OBJEKTİF BİR DEĞERLENDİRME İÇİN HİÇBİR FEDAKARLIKTAN KAÇINMADIM, GİTTİM BULAŞIK TEMİZLEME SOLÜSYONU (CALGONİT) ALDIM...HERŞEY SİZİN VE BİLİM İÇİN ARKADAŞLAR, VATAN SAĞOLSUN...

TEMİZLİKTEN ÖNCE FİLTREYİ MİLTREYİ SÖKTÜM, TEMİZLEDİM...DÜN YAZMIŞTIM ZATEN, 6. KEZ TAMAMEN BOŞTA BİR YIKAMA YAPMIŞTIM...

SONRA TEMİZLİK SOLÜSYONU İLE TEKRAR ÇALIŞTIRDIM, YANİ 7. YIKAMA...MAKİNA GICIR GICIR OLDU, ÖMRÜ HAYATINDA BÖYLE TEMİZLİK GÖRMEDİ GARİBİM...
    YANİ OBJEKTİF LABORATUAR ORTAMINI HAZIRLADIM, İÇ VE DIŞ ETKENLERDEN TAMAMEN TEMİZLEDİM...

EN SONUNDA BULAŞIKLARI YERLEŞTİRİP HER ZAMANKİ GİBİ 65* SÜPER PROGRAMDA ÇALIŞTIRDIM, TABİİ BİR DOLU YEMEK KAŞIĞI ARAP SABUNU VE SİRKE EŞLİĞİNDE...

YARIM SAAT ÖNCE UZATMALI MAÇ BİTTİ...

VEEEE SONUÇ:

ÇOK ÜZGÜNÜM ARKADAŞLAR, HEP BİR SÜRPRİZ YAPIP BENİ HANIMA KARŞI "BAK GÖRDÜN MÜ, NASILMIŞ, ŞAHANE" DEDİRTSİN DİYE BEKLEDİM AMA OLMADI...

BU DA GOL DEĞİL MİLLET...MAALESEF YİNE YER YER VICIKLIK VE BOLCA BEYAZ PUSLU TABAKA MEVCUT...YİTER YAAAA, BARİ BU GOL OLSAYDI...

NETİCE-İ KÜBRA: ...ELVEDA ARAP SABUNU...

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Öyle bir kayganlık yok ama eşimin dediğine göre tencere ve tavalar ilk ısıtıldığında sabun kokusu veriyormuş.

Doğrudur. Fairy'nin elle yıkama deterjanı bile inanılmaz derecede zor durulanıyor çünkü. Yıkamaya sarfettiğiniz eforun 3-4 katını durulamada sarfediyosunuz. Elle iyice ovmazsanız bulaşıklar durulanmıyor. Ariel, yani P&G firmasından kanserojen ürünlere karşı daha duyarlı olmasını beklerdim. Resmen vücudumuzda deterjan birikiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAATURN

http://www.firsatabaksana.com/firsat-detay-144-son-yillarin-en-guzel-icadi-deterjansiz-bulasik-makinesi-yikama-pedi-nanoball-ile-ortalama-2000-yikama-yapabilirsiniz-bu-harika-urun-89-tl-yerine-

bu ürün hakkında bilgisi olan varmı

Nano Ball Bulaşık Yıkama Pedi İçeriği:

-Alkali topları: İçme suyu arıtma cihazlarının filtrelerinde de kullanılan doğal bir toprak elementidir, suyun Ph değerini değiştirerek çözünürlüğünü arttırır, yemek artıklarının kolayca çıkmasını sağlar.
    -Klorür topları: Sudaki kireci kendi üzerine çekip biriktirir, makineyi korur, Bulaşıkların daha berrak olmasını sağlar.
    -Toprak mıknatısı topları: Sudaki negatif iyonların titreşimlerini arttırarak yüzey gerilimini değiştirir yemek artıklarını ve yağları çözer.
    -Porselen-Kireç topları: Anti bakteriyel özelliktedir. Küf ve bakterilerden arındırır.

bütün bunları bu pedler mi yapıyomuş?

bi yürüyüp gitsinler diyorum

geyik bi yana benim teyzem kanıp kullanmıştı bunlardan. inanç sömürüsü yapan bi kadın var şimdi adını vermiyim onun tvde pazarladıklarından. bunun çamaşır makinesi için olanı da vardı hatta. 49 liraya mı ne satmışlar. hiç bi halta yaramadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

pedlerin birini mutfakta sabunluk niyetine kullanıyodu en son teyzem çamaşır makinesi için olanıda attı sanırım.

paranızı bunlara çarçur etmeyin derim. biraz araştırırsanız bu tip ürünlerin hakkında yurt dışında yanıltıcı reklam olayı yüzünden bir çok dava açıldığını, çamaşır bulaşık temizlemeyi bırakın daha makinenize zarar verme olasılığı olduğunu görürsünüz.

birde sitelerinde dalga geçer gibi hafif kirli veya az yağlı bulaşıklarda deterjan bile gerekmeden temizler falan demiş. a benim zeka küpü kardeşim 60-70 derece sıcaklıkta 1,5 saat yıkandıktan sonra hafif kirli bulaşık zaten büyük ihtimal temiz çıkar senin pedine ne gerek var.

• Geçenlerde Siemens bulaşık makinemizde deterjan yerine "Arap sabunu" kullandım. Deterjanlar gibi ağır kimyasal içermiyor, tamamen bitkisel yağ bazlı ve sağlık yönüyle çok daha az zararlı bir temizleyici.

2-3 hafta boyunca sürekli olarak bulaşıkları bununla yıkattırdım. 65 derecede yıkayan en sıcak programda... Sonuç harikaydı.
    Makinenin parlatıcı gözüne de elma sirkesi koydum. Hiç ama hiç sorun yaşamadım. Fairy yeşil tabletlerden ve Calgonit Finish'in ucuz serisi PowerBall modellerinden daha iyi sonuç verdi.

* Özellikle bebek eşyalarını ve mutfakta kullanılan tahta eşyaları yıkamak için bire bir! Ev hanımları tahta kaşık, kepçe, spatula vb. eşyaları bulaşık makinesine atarak esasında tehlikeye davetiye çıkartıyor. Çünkü bu ürünler bulaşık makinesinde deterjanla yıkandığında 1-1,5 saat boyunca ağır kimyasallara mağruz kalıp sıcağın da etkisiyle bunları absorbe ediyorlar (emiyor). Daha sonra tencerece yemek pişirirken aynı tahta kepçe kullanılırken emdiği kimyasalları yemeklere veriyor. Bu yüzden tahta kepçeler için en güzeli elde yıkama. İlla makine diyenler için bulaşık makinesinde doğal temizleyicilerle yıkanması lazım.

*Bulaşık makinesi: Deterjan yerine 'ARAP SABUNU'

Az kirli bulaşıklarda bir tablet miktarı kadar koysanız yetiyor. Çok kirli bulaşıklar için 1,5 tablet kadar koymak zorunda kaldım, az koyunca yetmedi. Yani neredeyse deterjan gözünü doldurunca tüm ağır kirlileri temizledi. Makinenin temizlendiğinden emin olmak için de ayda bir ya da 2 defa da Fairy Platinum kullanılabilir.

Bazı markaların çıkarttığı "Sıvı Arap sabunu" ise iyi sonuç vermedi. Jel olanı iyi sonuç veriyor. Deneyin görün.

400ml jel ürün fiyatı Ankara'da 3 TL'den biraz fazla, İzmir'de ise 2,2-2,5 TL civarı.
    http://www.adepo.com/lofcali_arap_sabunu_kase_400_ml-6350.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulaş-ım -- 26 Mayıs 2012; 23:51:42 >

• Fairy durulanma konusunda vasat ve bardakları bozuyor zaten. Calgonit'in kalitesi yerlerde sürünüyor malum.

Ben arap sabununun kokusundan nefret ediyorum. Çamaşıra kokusu siner ama bulaşıkta koku kalmaz herhalde.

Deterjana para vereceğimize ekonomik 50'C yerine 70'C yoğun programı seçip elektriğe 20 kuruş fazla para veririz. En azından sağlığımız tehlikeye girmez. Ben de deneyeyim bari :)
  • denemek lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Fairy durulanma konusunda vasat ve bardakları bozuyor zaten. Calgonit'in kalitesi yerlerde sürünüyor malum.

Ben arap sabununun kokusundan nefret ediyorum. Çamaşıra kokusu siner ama bulaşıkta koku kalmaz herhalde.

Deterjana para vereceğimize ekonomik 50'C yerine 70'C yoğun programı seçip elektriğe 20 kuruş fazla para veririz. En azından sağlığımız tehlikeye girmez. Ben de deneyeyim bari :)

Yok ustam. Arap sabunu bulaşıklarda hiç koku bırakmıyor. Son durulama suyuna giren "SİRKE" kokusu bile olmuyor.

Hatta Calgonit Finish PowerBall kullandığımız günlerde makineye sinen o ağır kokuyu da hiç duymadık. Çok çok ağır kirli bulaşıklarda (balık kızartılmış tava, dibi yanmış küçük tepsi vs.) deneyemedik, bu aralar öyle bir bulaşık olmadı. Katı kirleri mümkün olduğunca arındırılmış bulaşıklardan bahsediyorum, ancak yine de çıkarılamayan katı kirler oluyordu. O tür bulaşıkları bugüne kadar makinede hiç bir deterjanla halledememiştik zaten. Arap sabunu bu tür bulaşıklarda ne yapacak merak ediyorum.

(Bulaşık makinesinde şu aralar sadece bardaklarda kireç kalıntısına benzer "beyaz buğu" olayından şikayetçiyim. Ucuz model yeşil renkli Fairy'ler var evde, onları bitirmek için arada bir onlardan atıyoruz. Ancak makineden çıkan bardaklarda buğu oluyor. Arap sabununda bile buğu olmamıştı. Bunula ilgili de bir teorim var: Kullandığımız tuz çok ince taneli. Kaba taneli tuz kullanırken böyle bir şikeyetimiz yoktu. Belki de tuz ince taneli olduğu için su aralardan geçemiyor. O yüzden eski tuz bitince ilk fırsatta tuzu değiştirip tekrar deneyeceğim.)

• İlginç bir konu, deneme imkanı bulan arkadaşlar yorum yaparlarsa seviniriz...
  • Cumartesi akşamı denedim 50 c ekonomik programda bardaklar ve tabaklar süper, tencerede fena değildi,ısıyı 65 c getirsek ve daha yoğun yıkamada yağlı kızartma vs türü daha ağır kirlerden eminim iz kalmaz yakında onuda deneyeceğim hanımı zar zor ikna ettik:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ulaş-ım

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Fairy durulanma konusunda vasat ve bardakları bozuyor zaten. Calgonit'in kalitesi yerlerde sürünüyor malum.

Yok ustam. Arap sabunu bulaşıklarda hiç koku bırakmıyor. Son durulama suyuna giren "SİRKE" kokusu bile olmuyor.

Hatta Calgonit Finish PowerBall kullandığımız günlerde makineye sinen o ağır kokuyu da hiç duymadık. Çok çok ağır kirli bulaşıklarda (balık kızartılmış tava, dibi yanmış küçük tepsi vs.) deneyemedik, bu aralar öyle bir bulaşık olmadı. Katı kirleri mümkün olduğunca arındırılmış bulaşıklardan bahsediyorum, ancak yine de çıkarılamayan katı kirler oluyordu. O tür bulaşıkları bugüne kadar makinede hiç bir deterjanla halledememiştik zaten. Arap sabunu bu tür bulaşıklarda ne yapacak merak ediyorum.

(Bulaşık makinesinde şu aralar sadece bardaklarda kireç kalıntısına benzer "beyaz buğu" olayından şikayetçiyim. Ucuz model yeşil renkli Fairy'ler var evde, onları bitirmek için arada bir onlardan atıyoruz. Ancak makineden çıkan bardaklarda buğu oluyor. Arap sabununda bile buğu olmamıştı. Bunula ilgili de bir teorim var: Kullandığımız tuz çok ince taneli. Kaba taneli tuz kullanırken böyle bir şikeyetimiz yoktu. Belki de tuz ince taneli olduğu için su aralardan geçemiyor. O yüzden eski tuz bitince ilk fırsatta tuzu değiştirip tekrar deneyeceğim.)

ne tür tuz kullanıyorsunuz? Makineler için özel tuzdan mı? Markası nedir?
    Arap sabununu ben de denemek istyrm nice zamandır. Evdeki pril tabletlerin bitmesini bekliyorum. Hatta çamaşırlar için de deneyeceğim.

• Evet dediğiniz gibi sirke makinede koku yapmıyor. Bunun yanında köpük kesici, kireç giderici ve su itici özelliği olduğundan parlatıcı gözünde kullanmak için birebir.

Ben Pril tabletler kurutma konusunda berbat olduğundan mecburen parlatıcı kullanmaya başladım. Ancak tabletlerim bitince kullanmayacağım.

Elimde kalan Calgonit tabletleri de paramparça yaparak kullanınca deterjan kalıntısı bırakmıyor ve iyi yıkıyor. Resmen tablet kullanma zevkinin içine etti bulaşık deterjanı üreticileri. Elimdeki deterjan yığını bitince makinemi kombinin sıcak su çıkışına bağlayıp sürekli yoğun 70'C programında arap sabunu+sirke ekleyerek kullanmayı planlıyorum. Arap sabunu işe yaramazsa da en azından toz deterjan alacağım.
  • Biz Fairy kullanıyoruz, 55-65 Auto Programda bulaşıkta kalıntı yapmyor
  • Kalıntıdan kastım bulaşıklara ıslak elle dokununca kaygan çıkmasıydı. Yoksa gözle görünen bir kalıntı olmuyor. Siz makinede yeni yıkanmış bulaşıkların ıslak kısımlarına dokunduğunuzda kayganlık hissediyor musunuz?
  • Öyle bir kayganlık yok ama eşimin dediğine göre tencere ve tavalar ilk ısıtıldığında sabun kokusu veriyormuş.
  • ay deterjan şirketleri batar be
  • Elma sirkesi takviyesi deterjan kalıntılarını alır mı?
  • Ariel çok zor durulanan bir deterjandır zaten.Bence artık deterjan firmalarının bu durulama konusuna dikkat etmeleri gerekiyor.Bu konuda en kolay durulanan deterjanlar henkel firmasına aittir.
  • Ben de tablet deterjandan bezmiş durumdayım. Piyasada sıvı arap sabunu olarak satılan ürünler var. Bunlar bulaşık makinası için daha uygun olabilir mi?

Bir de toz deterjan olarak piyasada kullanabileceğimiz en iyi deterjan nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: metamorphoses

Ben de tablet deterjandan bezmiş durumdayım. Piyasada sıvı arap sabunu olarak satılan ürünler var. Bunlar bulaşık makinası için daha uygun olabilir mi?

Bir de toz deterjan olarak piyasada kullanabileceğimiz en iyi deterjan nedir?

sıvı olanın pek işe yaramadığını belirtmiş zaten konuyu açan arkadaş ilk mesajında.
  • Arap sabunu sıcak suda aşırı köpürüyor. Kullananlar hiç bu sorunla karşılaştımı acaba? Biz bir kere halıları arap sabunu ile yıkamıştık. Annem geceden arap sabununu kaynar suda eritip bekletti, ertesi gün kullandığımızda acayip köpürmüştü ama kolay durulanıyor.

Bu Fairy konusuna gelince, 14lü platinum almıştım annem hiç beğenmedi. Bu tencereyi makineye kirli koyduğun gibi geri alırsın diyor bana :)) Üstelik köpürüyor ve tam durulanmıyor keza elde yıkama deterjanı da öyle. Artık tek çare Pril perfect, çünkü o son durula suyunda köpük bırakmıyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.