DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
PC'den TV'ye Görüntü Aktarımı Üzerine Notlar
669
Cevap
5
Favori
372.958
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Televizyonlar >> PC'den TV'ye Görüntü Aktarımı Üzerine Notlar
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   2833 Mesaj
   02 Mart 2006 14:43:41
   PC ile TV arasındaki fiziksel bağlantı nasıl olmalı?

   --------------------------------------------------------------------------------

   Her gün elime ulaşan sorun mesajlarının içinde, PC'den TV'ye görüntü aktarmak isteyen arkadaşların sorunları en çok yer işgal ediyor. Bu mesajların içinde de en fazla göze çarpan, PC ile TV arasındaki fiziksel bağlantı ile ilgili mesajlar.

   Bu kısa yazıda, PC'den TV'ye görüntü aktarımı konusunu her yönü ile ele almaya olanak yok. Bu yazının amacı, daha çok aradaki fiziksel bağlantıyı incelemek ve çok yapılan bir hatayı, PC'den alınan çıkışı TV'nin anten girişine takma konusunu irdelemek.

   Şimdi, önce konunun PC tarafını ele alalım. Güncel ekran kartlarının çoğunda TV'ye çıkış özelliği var. Aslında buna Video Çıkış özelliği desek daha doğru, sonuçta kartın çıkışından video, yani görüntü sinyali alıyorsunuz ve bu sinyali istediğiniz cihaza gönderebilirsiniz. Kavram karmaşasının ilk sinyallerini de burada alıyoruz işte, çünkü İngilizcede "görüntü" demek olan "video" kelimesi, ülkemizde video kaset kaydeden ve oynatan cihazlara verilen genel bir isim haline gelmiş. Dolayısı ile video çıkış denince çoğunluk evindeki video cıhazını düşünüyor ve siz "Bu ekran kartında video çıkış var" dediğinizde karşınızdaki şahıs "ama bende video yok ki" diye cevap verebiliyor.

   Ekran kartının üzerindeki video çıkışı bağlantı noktası iki formatta olabiliyor, 4 pinli bir soketi olan S-Video ya da RCA formatını kullanan Composite Video.

   [image][/image]

   Yukarıdaki resimde yeni bir AGP ekran kartı üzerindeki video çıkış noktalarını görüyorsunuz. Gördüğünüz gibi S-Video standartına uygun bağlantı, bilgisayarın PS/2 Mouse girişine çok benzer bir görüntüde. RCA standartına uygun fişler kullanan Composite Video bağlantısını ise çok çeşitli cihazın üzerinde görme şansınız var.

   S-Video bağlantısındaki 4 pinin 2 tanesi toprak bağlantısı, diğer 2 tanesi ise renk ve ışık bilgisini taşıyor. Composite Video'da ise isminden de (Composite = Birleşik) anlayacağınız gibi renk ve ışık bilgileri birleştirilmiş, dolayısı ile bir pin görüntü bilgisini taşıyor, diğer pin ise toprak oluyor. Görüntü kalitesi bakımından S-Video daha üstün.

   Şimdi, olayın asıl sorun yaratan kısmı olan TV'ye bir bakalım. Aslında ülkemizde bu bağlantı sorunlarının yaşanmasına hiç şaşmamak gerek, çünkü bizim TV'lerimizde, teknolojik eksikler var. Her ne kadar reklamlarda uzaylılar tarafından kapışıldıkları gibi fazlası ile iddialı görüntüler sergilense de, son bir kaç yıla kadar ülkemizde üretilen TV'lerin üzerine konulan tek giriş, anten girişiydi. İşte sorunu yaratan da bu, çünkü ben dahil çoğumuzun evindeki TV'lerde anten girişinden başka bir giriş yok! TV üreticileri, pek gereksiz buldukları video, scart gibi girişleri, ancak Cine5'in ülkemizde başlaması ve yaygınlaşması ile ürettikleri TV'lere koymaya başladılar.

   Fazla dağılmadan konumuza dönelim. Arkadaşlar, ekran kartından ya da başka bir cihazdan aldığınız görüntü sinyali eğer Video, Composite Video ya da S-Video diye etiketlenmişse, bunu TV'nin anten girişine bağlayarak görüntü alamazsınız! Anten girişine bağlayarak görüntü alabileceğiniz sinyalin ismi RF sinyalidir ve direkt olarak bu standartta görüntü çıkış veren cihazlar çok azdır, böyle bir ekran kartı ise yoktur. Eskiden Commodore 64 gibi bilgisayarların üzerindeki, direkt TV'nin anten girişine bağladığımız bağlantı RF türündedir örneğin, Commodore 64'ün ilgili çıkışında da açıkça RF ifadesi bulunur.

   İşte en çok yaşanan sorun, ekran kartının Composite Video çıkışından alınan sinyali TV'nin anten girişine bağlayarak görüntü almaya çalışmak yanılgısı. Belirttiğim gibi, elindeki TV biraz eskice olan arkadaşların böyle bir yanılgıya düşmeleri de çok normal, çünkü başka seçenekleri yok.

   Peki elimizdeki TV sadece anten girişine sahipse, ekran kartımızdan gelen video sinyalini nasıl TV'de görüntüleriz? Bu iş için, S-Video ya da Composite Video sinyalini RF sinyaline dönüştüren, piyasada RF Modülatörü ismi ile satılan yerli üretim cihazlar var. Ama ben size bu işe bulaşmamanızı öneririm. Çünkü zaten ekran kartından çıkan görüntü sinyali çok matah bir kalitede değil. Bir de bu sinyali olabilecek en ucuz şekilde üretilmiş, kalitesi tartışmalı bir RF modülatörü ile çevirip, TV'nin anten girişine verirseniz, çok düşük kalitede bir görüntü elde edeceksiniz. Bence uğraşmaya ve para harcamaya kesinlikle değmez, TV'ye çıkış almadan çalışmaya devam etmeniz çok daha mantıklıca.

   Eğer çok eski olmayan Avrupa üretimi bir TV'ye sahipseniz, ya da gelişmiş bir yerli TV'niz varsa, TV'nizin arka ya da ön panelinde görüntü ve ses girişleri bulunacaktır. Çoğu TV'de ekran kartından aldığınız Composite Video sinyalini, iki ucunda RCA fişleri olan bir kablo ile direkt olarak bağlayabileceğiniz Video In etiketli bir giriş vardır. Ekran kartından video sinyalini getirir, buraya bağlar, TV'de de video kanalını seçerseniz, görüntüyü alırsınız.

   Daha şanslı TV'lerde S-Video formatında da giriş bulunur. Bu girişi de aynı video girişi gibi kullanırsınız. Üstelik, eğer ekran kartından S-Video standartında sinyal alıp da TV'nin S-Video girişine bağlayabilirseniz, biraz daha kaliteli görüntü de elde edersiniz. Ne yazık ki S-Video bağlantısı yerli TV'lerin çoğunda yok ve satıcılar da böyle bir bağlantıdan haberdar değil. Büyük ekranlı, gelişmiş bir TV satın alacaksanız S-Video girişli olmasına bence dikkat edin, çünkü bu bağlantı DVD player, oyun konsolu gibi cihazlardan kaliteli görüntü almak için de hayli kullanışlı.

   Ara kablo konusuna gelince, normalde PC ile TV arasındaki kabloyu fazla uzatmamakta fayda var, uygulamada kötü kablolar 9-10 metreden sonra ciddi sinyal kaybı yaratıyor. Ama piyasada bulunan kaliteli fişlerden ve kaliteli kablolardan kullanarak, lehimleri de düzgün yapmaya dikkat ederek, görüntü sinyalini oldukça koruyarak taşıyan bağlantı kabloları yapabilir ya da yaptırabilirsiniz.

   "Benim ekran kartımın çıkışı S-Video ama TV'de Composite Video giriş var" ya da "Kartım Composite çıkış veriyor, TV'de S-Video giriş var" gibi bir sorunuz varsa, hiç canınızı sıkmayın. Aşağıda gördükleriniz gibi ufak ara dönüştürücüler ile iki formatı birbirine çevirebilirsiniz. Kimi zaman bu dönüştürücü kablolar ekran kartlarıyla birlikte de gelmekteler.   TV üzerinde Video ve S-Video girişlerinden başka, SCART girişi de olabilir, hatta güncel TV'lerde en az 1 SCART girişi mutlaka var. TV'nizde sadece anten ve SCART girişi varsa hiç sorun yok. Elektronik malzemesi satan dükkanlarda ufak adaptör parçalar satılıyor. Bu parçaların bir yüzü SCART formatında ve TV'ye takılıyor. Diğer yüzünde ise Composite Video ve S-Video girişleri var. Siz ekran kartından aldığınız görüntüyü kablonuz ile bu adaptörün uygun bağlantısına takıyorsunuz, adaptörü de TV'nin SCART girişine taktığınızda bağlantı yapılmış oluyor.

   Stereo ses girişi olan TV'lerde, dilerseniz PC'nin ses kartından aldığınız ses sinyalini de özel bir ara kablo ile sağ ve sol kanalları birbirinden ayırarak TV'ye girebilir ve sesin TV hoparlörlerinden gelmesini sağlayabilirsiniz.

   Bir de, ekran kartında video çıkışı olmadığı halde, TV'ye görüntü vermek isteyen arkadaşların durumu var. Bu amaçla kullanılmak için çeşitli VGA - TV çeviriciler var piyasada. Bu çevirici cihazlar PC'den aldıkları VGA görüntü sinyalini Composite Video, S-Video ya da bazen RF sinyali haline getirip size sunuyorlar. Farklı cihazları denemiş kullanıcıların deneyimleri çeşitli, ama benim kendi deneyimim, bu cihazlara harcanan paraya yazık olacağı yönünde. Söz konusu dönüştürücü cihazlar ucuz cihazlar değil, ve görüntü kaliteleri oldukça düşük. Belki VideoCD gibi bir şeyleri TV'de izlemek için yeterli olabilirler, ama başka bir amaçla işe yarayabileceklerini söylemek zor. Ben bu cihazlara hiç bulaşmayın derim.

   Evet, en başta belirttiğim gibi bu kısa çalışma sadece PC ile TV arasındaki bağlantının fiziksel yönü ile ilgili genel bilgileri vermek amaçlıydı. Konunun PC tarafı, sürücüler, çözünürlükler, yazılımlar derken fazlası ile karmaşık, belki başka bir yazıda o kısımları da elimden geldiğince açıklamaya çalışırım. Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

   [image][/image]   alıntıdır
   yazan:lecent pekcan


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mobilecom -- 2 Mart 2006; 13:44:51 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2833 Mesaj
   02 Mart 2006 14:57:57
   birde şöyle bir kablo
   21P PLUG/15P DSC 515 2MTR resmi burada
   http://rapidshare.de/fi...4498911/scart30.jpg.html


   _____________________________

  • Yarbay
   2069 Mesaj
   04 Mart 2006 11:46:34
   bu açıklamalar çok güzel eline sağlık..demekki scart a bir adaptör yardımı ile s-video kablosunu bağlayabiliyoruz peki diyelimki bunu yaptık ekran kartı ayarlarından çözünürlük vs bunları deneye yanılamı bulacağız yoksa bu işinde püf noktası varmıdır?


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   04 Mart 2006 14:48:44
   bilgiler için teşekkürler


   _____________________________

   Yiğitler kan döker başak solmaya,
   Anadolu başlar vatan olmaya,
   Kızıl Elmaya hey Kızıl Elmaya,
   En güzel marşını vurmada mehter,
   Ya Allah Bismillah, Allahuekber!
  • Yarbay
   2833 Mesaj
   06 Mart 2006 12:43:11

   quote:

   Orjinalden alıntı: VirtualFrog

   bu açıklamalar çok güzel eline sağlık..demekki scart a bir adaptör yardımı ile s-video kablosunu bağlayabiliyoruz peki diyelimki bunu yaptık ekran kartı ayarlarından çözünürlük vs bunları deneye yanılamı bulacağız yoksa bu işinde püf noktası varmıdır?   VALLA BENDE 128 GFORCE VAR PC Yİ KAPATTIM KABLOLARI TAKTIM VE AÇTIM PC Yİ GÖRÜNTÜ HEMEN GELDİ DAHA SONRA GİTTİ GÖRÜNTÜ AYARLARINDAN GELİŞMİŞ SEÇİLİP GÖRÜNTÜ OLARAK ZATEN ORADA TV SEÇİMİ VAR ONU SEÇİP AYARLRIDA KAYDETTİKTEN SONRA MONİTÖR OF DÜŞÜYOR VE GÖRÜNTÜ TV DE
   BENİM ALDIĞIM DÖNÜŞTÜRÜCÜ KABLODA İKİ ÇIKIŞ VAR S-VİDEO VE SES ÇEVİRİCİ SESİ UNUTMAYIN SAKIN 55 EKRAN TV YE GÖRE BEKLEDİĞİMDE DAHA İYİ BİR SONUÇ ALDIM TABİ TAM AYARLARI OTUTTURAMDIM AGE OF OYNADIM DVD SEYRETTİM DİVX CVD NEYSE BENİM AMACIM ZATEN ŞUYDU DVD PLAYE VCD PLAYER ALACAĞIMI BU KABLO 15 YTL VE PC DEKİ TÜM GÖRÜNTÜLERİ TV DE İZLEMEKTİ İYİ DE YAPTIM ŞİMDİ 72 EKRAN BİR TV ALACAĞIM VE GÖRÜNTÜ SANIRIM DAHA İYİ OLACAK


   _____________________________

  • Yarbay
   2069 Mesaj
   07 Mart 2006 09:35:19
   nasıl yani ekran büyüdükçe daha iyimi görüntü olacak bende tam tersidir diye düşünüyordum :)


   _____________________________

  • Yarbay
   2833 Mesaj
   07 Mart 2006 14:28:27

   quote:

   Orjinalden alıntı: VirtualFrog

   nasıl yani ekran büyüdükçe daha iyimi görüntü olacak bende tam tersidir diye düşünüyordum :)   şunu demek istedim 55 ekran eski bir tvden tabikide yeni teknoloji 72 ekran tv güzel gösterecek

   ama ekranın büyük olması görüntü kalitesi anlamına gelmez unutmayın en iyi görüntü en yüksek çözünürlük ve en çok piksele sahip cihazlardadır


   _____________________________

  • Çavuş
   70 Mesaj
   14 Mart 2006 04:57:48
   Ben bir türlü başaramadım bu işi ekran kartım geforce4 MX 440 SE sanırım takıyorum kabloyu tv ile pc arasında tv den de av kanalını açıyorum ama sonuç yok nerede yanlış yapıyorum ki ben


   _____________________________

   turunç daldan koparılıp yenmez, reçel olur ondan.
  • Yarbay
   2833 Mesaj
   14 Mart 2006 09:39:50
   şidi dostum ekran kartında s-video çıkışı varsa tv dede scart çıkışı varsa alacağın kabloda bir s-video çıkışı birde audio çıkışı birde scart girişi olacak pc kapalı iken s-video girişi pc nin ekran kartı üzerindeki s-video girişine tak audio kabloyuda normal hoporlerini taktığın ses girişine tak scartıda tv ye buraya kadar tamammı
   tv yi aç av konumuna getir pc yi aç tv de renksiz bir görüntü gelecek daha sonra makina açılınca tv deki görüntü gidecek görüntü ayarlarında tv yi seçeceksin ayarları deneme yanılma yöntemi ile bulacaksın

   pc in umarım xp ve ekran kart driveri son versiyondur ayarlarda tv yi seçip uygula diyince pc monitörü kapanıp tv de görüntü alacaksın   _____________________________

  • Yarbay
   2069 Mesaj
   14 Mart 2006 16:43:04
   Mobilecom kardeşim senin bu konuda bilgin vardır umarım.. sana göre en iyi PC den Tv ye görüntü aktaracak ekran kartı hangisidir 87 ekran 100 hz s-video ve fazlaca girişleri olan bir tv almayı düşünüyorum hangi ekran kartı ile iyi netice alabilirim acaba ?


   _____________________________

  • Yarbay
   2833 Mesaj
   14 Mart 2006 17:50:47

   quote:

   Orjinalden alıntı: VirtualFrog

   Mobilecom kardeşim senin bu konuda bilgin vardır umarım.. sana göre en iyi PC den Tv ye görüntü aktaracak ekran kartı hangisidir 87 ekran 100 hz s-video ve fazlaca girişleri olan bir tv almayı düşünüyorum hangi ekran kartı ile iyi netice alabilirim acaba ?   dostum en iyi görüntüyü alman 100% hesabından yapacak olursak %30 kablo %70 tvden kaynaklanır 774-84-106 farketmez önemli olan alacağın tvnin ekran çözünürlüğüdür.
   şuda var tabi 50-55 ekran eski tvlerde alacağın görüntü ile 72 ekran yeni tv lerde alacağın görüntü kalitesinde tabikide fark olacaktır pcyi gerçekten tv ye bağlayıp kullanacağım diyorsan doğru gidip lcd tv alacaksın iyi akşamlar


   _____________________________

  • Yarbay
   2833 Mesaj
   17 Mart 2006 20:47:27
   üst konu olursa herkes faydalanabilir


   _____________________________

  • Çavuş
   82 Mesaj
   19 Mart 2006 03:19:27
   arkadaşlar bayadır bu pc > tv olayıyla uğraşıyorum televizyonumda composit scart (RGB) s-video bütün girişler var ve 1024x768 çözünürlükte çalıştırabiliyorum.ama araştırma ve denemelerimden anladığım kadarıyla eğer pc den tv ye composit yada s-video kablosu kullanarak görüntü almaya çalışıyosanız istediğiniz kadar iyi bir tv alın görüntü kalitesi değişmiyor sebebi s-video 2 kanal composit ise tek kanal görüntü veriyor dolayısı ile görüntüde karışıklıkları oluyor.Ben uzun zamandır pc den tv ye RGB (3 kanal mavi-yeşil-kırmızı ve mevcut en iyi görüntü kalitesi aktarım teknolojisi) çıkış almaya çalışıyorum ama bir türlü böyle bir kablo yada çevirici bulamadım bence hiç uğraşmayın ya bi plazma yada bi LCD tv alın direk 15pin D-SUB dan bağlayın gitsin...
   Eğer pc den tv ye RGB sinyali ile görüntü alabilen bi arkdaş varsa yardımcı olursa sevinirim.


   _____________________________

   Final Fantasy 11 Online
   Job & lvl : 75sam (merit x90) 74nin
  • Yarbay
   2069 Mesaj
   19 Mart 2006 15:18:46
   bu ekran kartlarının üstüne iş olsun diye koymuşlar bu s-video olayını ya biz beceriksiziz yada gerçekten iş olsun diye koymuşlar


   _____________________________

  • Yarbay
   2069 Mesaj
   22 Mart 2006 18:34:32
   bu konu üst konu olsun gerçekten başka yerleride dolaştımda bu konuda sıkıntı çeken çok bu arada bir şey fark ettim benim netice alamamamın sebebi aldığım S-Video kablosunun ucundaki soketlerde 4 delik var fakat ekran kartınınki aynı değil yani boşa uğraşmışım Sapphire ekran kartının S-video çıkış daha farklı bir soket içinde 8 adet delik bulunan bir soket bu iki çeşit bağlantı ne ile birbirine adapte edelebilir acaba ?


   _____________________________

  • Yarbay
   2069 Mesaj
   30 Mart 2006 20:51:10
   Bir adaptor buldum bi tarafı 8 delikli ekran kartına takılıyor arkası bildiğimiz şu toz fişmi ne ondan ama merak ettiğim o 8 delikteki bağlantı nasıl olduda teke düştü bu tarz bi bağlantıda görüntü kalitesi nasıl olur acaba yarın o fişe göre başka bir kablo bulup denicem bakalım ne olacak oda olmazsa ekran kartını üreten firmaya mail yazıp sövecem


   Bu konuya yazıyorum aşağılara gitmesin diye bu mevzudan çeken çok bari paylaşım olsun


   _____________________________

  • Er
   6 Mesaj
   12 Nisan 2006 12:16:21
   Merhaba Bana lazım olan aparat Scart Vga dönüştürücü veya scart Dvi dönüştürücü olabilir. Uyduda Aynı zamanda svideo çıkışıda mevcut. Svideo Vga veya Svideo dvi dönüştürücüde olsa bu işi çözebilirim diye düşünüyorum. Digital yayın seyretmek istediğim için ekstra olarak Avertv tarzı bi parça almak istemiyorum araya. Teşekkür ediyorum ilginize. uydu recevirindan lcd monitörde görüntü almak istiyorum.


   _____________________________

   TATA OTOMOTİV G.O.PAŞA/RAMİ ŞB.
   ATM OTOMOTİV A.Ş.
   SERHAT ENSARİ
   TEL : 0212 564 71 50 - 0212 564 42 29
  • Er
   6 Mesaj
   12 Nisan 2006 12:18:50
   Bu resimdeki kabloyu nerede bulabilirim sence yüzbaşım?


   _____________________________

   TATA OTOMOTİV G.O.PAŞA/RAMİ ŞB.
   ATM OTOMOTİV A.Ş.
   SERHAT ENSARİ
   TEL : 0212 564 71 50 - 0212 564 42 29
  • Çavuş
   78 Mesaj
   16 Nisan 2006 21:04:14
   mobilecom arkadaşım sen bu işlerden anlıyosun bende 256mb GeForce FX5500 ekran kartı var buna S-Video/2 phone+scart kablo taktım görüntü aldım ama görüntü almasam daha ii olurdu iki TV de denedim görüntü aynı TVlerden biri Vestel 55 ekran Diğeri Samsung 55 bunun bi ayarı varmı yoksa görüntü bu kadar iğrençmi siyah beyaz çıkıyoo yaw bana bi yol göster kardeş help!...


   _____________________________

   LENOVO Y570+Samsung 40D7000 +SAMSUNG GALAXY W WONDER GT-I8150 +SanDisk Extreme USB Flash+ZALMAN ZM-NC2000 17+Motorola V6 Maxx Ferrari
  • Yarbay
   2833 Mesaj
   17 Nisan 2006 09:06:20

   quote:

   Orjinalden alıntı: TheWoLF

   mobilecom arkadaşım sen bu işlerden anlıyosun bende 256mb GeForce FX5500 ekran kartı var buna S-Video/2 phone+scart kablo taktım görüntü aldım ama görüntü almasam daha ii olurdu iki TV de denedim görüntü aynı TVlerden biri Vestel 55 ekran Diğeri Samsung 55 bunun bi ayarı varmı yoksa görüntü bu kadar iğrençmi siyah beyaz çıkıyoo yaw bana bi yol göster kardeş help!...   ekran ilk etapta siyah beyaz çıkıyo daha sonra pcde ayarları var pal yapacaksın ve monitör kapanacak otomatik ıunutma tabikide 55 ekranda bişey olmaz çözünürlük iyi olacak tvde mesela lcd lerde ilk mesajımda belirtmiştim


   _____________________________

  • Çavuş
   78 Mesaj
   17 Nisan 2006 21:50:55
   çok PAL var ama ben SELECT TV FORMAT/advanced/B/PAL TURKEY /s-video out diye işaretledim ama yine tam olarak olmadı MASAÜSTÜ renkli ama görüntü kötü ,bir internet sayfası falan açtığımda ise görüntü ii ama siyah beyaz ...Ben anlamadım bu işi varmı anlayan?... NVIDIA 81.98 kullanıyorum. +Media player' da falan bişey açınca tv de izliyemiyorummedia player çıkıyor ama sanki hiç birşey açmamışım gibi içi boş gözüküyor ....


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheWoLF -- 17 Nisan 2006; 21:54:29 >
   _____________________________

   LENOVO Y570+Samsung 40D7000 +SAMSUNG GALAXY W WONDER GT-I8150 +SanDisk Extreme USB Flash+ZALMAN ZM-NC2000 17+Motorola V6 Maxx Ferrari
  • Teğmen
   213 Mesaj
   20 Nisan 2006 12:08:08
   sevgili ve bilgili arkaaslarim;

   sorunum sudur ki;
   ekran kartı s-video'dan tv s-video'ya goruntuyu aktarıyorum ama tv deki goruntu ekran goruntusunun genisligi kadarki alan kadar sagda cikiyor. (hayal edememis olabilirsiniz ne demek istedigimi) soyle izah ediyorum. monitorde bir sayfa actigimi dusunun (tam ekran degil mesela) o sırada tv'de ki goruntu sadece mavi ekran. sonra monitordeki sayfayı taşıma yerinden tutup saga dogru monıtorun disina cikardigimda tv'nin ekranina ilgili sayfa geliyor ki o zamanda zaten anlamissinizdir monitorde gozukmuyor. bana cok sacma geliyor ama boyle bir problem yasayan varmidir ve daha onemlisi yasayipta cozen var midir ? merak ettim.
   ekran karti sapphire 256 mb. tv ise normal crt televizyon (2 ayri crt'de denedim ama ayni problem)

   tsk.   _____________________________

   Macbook Pro, iPad Air, Apple TV 3, iPhone 7
  • Çavuş
   70 Mesaj
   07 Mayıs 2006 23:17:23
   bendede ati 256 saphire var aynı sorun gene
   ekrana bıturlu aktaramadım goruntuyu bu konu hakkında yardımcı olan olursa sevınırım
   ekran kartı ozellıklerınde tv out ılglı bı yer yok cok aradım bulamadım nettede bilgi


   _____________________________

   Navahoo
  • Teğmen
   213 Mesaj
   08 Mayıs 2006 12:46:17
   sevgili caldwel ne yapacagiz peki ?

   ben monitordeki goruntuyu tam ekran yapmadan monitorun sagina dogru tasiyorum ki o zaman zaten tv'nin ekranina geliyor.
   orada tam ekran yaptigimda tv ekranina oturuyor simdilik idare ediyoruz ama zaten sıkıldım buna cozum aramaktan dolayısı ile
   boyle gecinip gidiyoruz. galiba yapacak bisi yok.
   ama biliyorum ki bunun ekrar kartıyla bi alakasi yok galiba (ve tv ile de bir alakası yok 2 ayrı tv'de denedim cunku) cunku 2 tv ile denedigim gibi 2 ayrı ekran kartıylada denedim. sonuc aynı.
   _____________________________

   Macbook Pro, iPad Air, Apple TV 3, iPhone 7
  • Binbaşı
   1461 Mesaj
   08 Mayıs 2006 16:41:12
   akrdes bende palıt 5200 ekran kartı var tv cıkıslı
   s-vıdeo cıkısına takılan kablomda var. dıger ucu scart gırıslı
   tv de yenı 72 ekran scart gırısı socet gırısı her bısey var. nwdıa nın en son versıyonuda yuklu ama yınede goruntu alamıyorum

   bı daha mı denesem acaba


   _____________________________

  • Teğmen
   213 Mesaj
   10 Mayıs 2006 14:18:22
   acaba notebook'larda olan olay bu bizim masaustlerinde de varmi bilen goren varmi acaba ?
   notebook'ta alt+F4 gibi kompinasyonlarla goruntu baska bir cikisa veriliyor ya bunda da belki oyle bisiler vardir.

   denemekten olumsuz sonuc olmaktan sıkıldım ama taktim kafaya cozecem valla...

   umarim yani


   _____________________________

   Macbook Pro, iPad Air, Apple TV 3, iPhone 7
  • Teğmen
   183 Mesaj
   10 Mayıs 2006 16:26:41
   Bilgisayarla tv arasında yaklaşık 10 metre mesafe var ekran kartı *700 tv 82 ekran 16,9 100 Hz şimdi bu ikisi arasında bağlantı kursam görüntü kalitesi sinyal kaybı nedeniyle çok kötü olurmu.Alacağım görüntü yapacağım çalışmaya değermi.


   _____________________________

   Allah hepimizi insan gibi insanlarla karşılaştırsın.
  • Teğmen
   213 Mesaj
   11 Mayıs 2006 08:05:00
   bir miktar dusecek olsa da sonucta kendi gozunle gorup karar vermen gerekir.
   yani attigin tas urkuttugun kurbagaya degecektir :)

   kolay gelsin...


   _____________________________

   Macbook Pro, iPad Air, Apple TV 3, iPhone 7
  • Binbaşı
   1764 Mesaj
   27 Mayıs 2006 18:10:06
   Ben aktarıyorum ama tv'de görüntü siyah-beyaz oluyor bir türlü çözemedim...ekran kartım ati 9550, tvtool programı da nvidia için çalışıyor sadece....renkli görüntü nasıl alabilirim ?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   368 Mesaj
   01 Haziran 2006 21:39:28
   walla bende de war msi X550 benım kartta goruntu sıyah beyaz
   ayarlardan pal filan yaptım ama yemedı gozune tukurdugum.Eski Voodoo3 umle ne guzel goruntu alabılıyordum....


   _____________________________

   ıı|ı,
  • Teğmen
   152 Mesaj
   31 Temmuz 2006 17:50:34
   Benimde Toshiba Satellite notebook var... S cikisini kullandim daha dün, bütün Pal, Ntsc seceneklerini denedim.. görüntü sadece siyah beyaz oluyor...Bunun oluru nedir arkadaslar bir bilen var mi?
   thanks


   _____________________________

   Suetonius der ki;
   Vulpem pilum mutare, non mores... (tilki tuyunu degistirir, huyunu degil..)
  • Binbaşı
   1040 Mesaj
   31 Temmuz 2006 19:55:08
   quote:

   Orjinalden alıntı: cobain

   Ben bir türlü başaramadım bu işi ekran kartım geforce4 MX 440 SE sanırım takıyorum kabloyu tv ile pc arasında tv den de av kanalını açıyorum ama sonuç yok nerede yanlış yapıyorum ki ben


   dostum öncelikle nvida'nın güncel driver'ini yükle pc.ne, sağ alt köşede nvida ikonu çıkacak ona tıkla ve properties var ona tıkla ve monitor seçeneklerini göreceksin. Kablo bağlantını yaptıktan sonra zaten tv orada çıkacak senin yapman gereken kısayol tuşu ataman geçişler için. Seçenekler arasında kısayol tuşu ata seçeneği mevcut oraya gir ve tuş ata... atadığın tuşlara tıklayınca göreceklsin ki görüntü tv ye aktarılacak... fakat monitordeki goruntu kapanır... ayarları kurcalarsan aynı anda hem tv hemde pc de görüntüyü görebilirsin kolay gelsin...


   ATIkullanan arkadaşlar ise zaten kabloyu bağlayınca Control center menusune girin görünüm var ona tıklayın ve açılan pencereden gelişmiş seçeneklere tıklayın ve karşınıza gelen menude Görüntü yöneticisi var ona tıklayın ve yanda açılan menude kolon ve ana-kolon diye 2 seçenek var Ana yazan yerde monitorunuz var diğer kolon ise boş olur genelde. Hemen altta "Ekte su an etkin olmayan seçenekler " diye bir kısım var orada da tv var onu tutup kolon kısmına sürükleyip bırakın. daha sonra aynı menude video diye bir seçenek var ve hemen altında sinama kipi diye bir seçenek var oraya girin ve örtüşme görüntü kipi ayarlarını "sinema kipi tam ekran" olarak seçin... goreceksiniz ki pc de video açtığınıza tv ye tam ekran kolonlayacaktır... goruntuyu tv de seyrederken bir yandan da pc de istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. İyi seyirler


   _____________________________


   PS4 PSN : kafkef39
   2015 KIRMIZI HYUNDAİ İ30 CRDİ DCT
  • Yüzbaşı
   297 Mesaj
   05 Ekim 2006 00:41:15
   merhaba,
   en iyi divx player BİLGİSAYARDIR gerçeğine inanıyorum.Tek kelime ile kusursuz.Fakat pc den tv ye aktarım s-video kablosu ile kalite düşüyor.benim tv de arçelik pek özelliği yok 550 ytl ye alınmış 72 ekran,(ASIL PROBLEM)direk s-video girişi yok ek aparatla receiverden veya tv nin arkasından giriş yapıyorum...7 ytl ye aldığım 10 metrelik s-video kablosu ile görüntü kalitesi azalıyor ek olarak bi de ses kablosu çekiyoruz salona biraz uğraşı gerekiyor.Daha kaliteli bir s-video kablosu alsam görüntü kalitesi düzelirmi?veya ekran kartımın monitör çıkışından tv ye görüntü aktarımını nasıl yaparım,mümkünmü?
   yorumlarınızı bekliyorum...
   _____________________________

   MURAT4108
  • Yarbay
   2058 Mesaj
   05 Ekim 2006 09:13:07
   arkadaşlar ben laptopu ilk seferde tv nun ve laptopun s-video girişlerinden bağladım ancak hiç memnun kalmadım.arkadaşlarımızın bahsettiği adaptörü kullanarak scart dan bağladığımda da aman aman bir değişiklik gözüme çarpmadı.ancak şöyle bir uygulama yaptım;adaptörün üzerindeki rca girişlerinden sarı olanı rca kablosu yardımıyla tv nun av2 girişine taktığımda görüntü biraz daha netleşti, ancak tatmin edemedi açıkçası.bunun üzerine vga kablosu aldım.(15 pin d sub erkek-erkek olması gerekiyor,piyasada genelde erkek-dişi var.ben konya da bulamadım internetden almak zorunda kaldım)bilgisayarı bağladığımda işte budur dedim.tabii bu durum dvi çıkışı olan yeni nesil cihazları kapsamıyor.15 pin kabloyla sonuç böyle oldu tavsiye ederim:
   _____________________________

  • Yarbay
   3663 Mesaj
   05 Ekim 2006 10:42:11

   quote:

   Orjinalden alıntı: dandini2000

   arkadaşlar ben laptopu ilk seferde tv nun ve laptopun s-video girişlerinden bağladım ancak hiç memnun kalmadım.arkadaşlarımızın bahsettiği adaptörü kullanarak scart dan bağladığımda da aman aman bir değişiklik gözüme çarpmadı.ancak şöyle bir uygulama yaptım;adaptörün üzerindeki rca girişlerinden sarı olanı rca kablosu yardımıyla tv nun av2 girişine taktığımda görüntü biraz daha netleşti, ancak tatmin edemedi açıkçası.bunun üzerine vga kablosu aldım.(15 pin d sub erkek-erkek olması gerekiyor,piyasada genelde erkek-dişi var.ben konya da bulamadım internetden almak zorunda kaldım)bilgisayarı bağladığımda işte budur dedim.tabii bu durum dvi çıkışı olan yeni nesil cihazları kapsamıyor.15 pin kabloyla sonuç böyle oldu tavsiye ederim:
   Olay budur


   _____________________________

   Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hurriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.

  • Yüzbaşı
   297 Mesaj
   05 Ekim 2006 13:04:52
   PYLŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM RKDAŞIM.KABLOYU ALDIĞIN İNTERNET5 ADRESİNİ YAZMAYI UNUTMUŞSUN,KABLONUN RESMİNİDE EKLERSEN SEVİNİRİM.BEN Bİ KABLO BULDUM Bİ BAKARSAN;VE ayrıca laptopta yapmışsın,ben kasada nasıl yapabilirm?sanırım kasadan çıkan 15 pin erkek fakat tv ye girecek uç olan composite olmalı...ekran kartım msı fx 5200 t128 tvout s-video

   http://www.gittigidiyor....php?id=2606262#aciklama
   Ufaltılmış önizleme resmi   Ufaltılmış önizleme resmi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MURAT4108 -- 5 Ekim 2006; 13:12:28 >
   _____________________________

   MURAT4108
  • Yarbay
   2058 Mesaj
   05 Ekim 2006 14:53:51
   dostum ben bundan aldım.yalnız senin ekran kartının özelliklerini bilmiyorum.


   http://www.hepsiburada....id=1255&productid=bs5525


   _____________________________

  • Er
   2 Mesaj
   14 Ekim 2006 00:02:41
   Arkadaşlar benim sorunuma bi çözüm bulunursa cok memnun olucam
   Ben Sony Vaio Laptop aldım ama bi konuda cok canım sıkıldı
   Laptopun ne s-video ne compozit çıkışı var
   1 VGA ve 1 İ.link (ieee1394) çıkışı var
   benim derdim tv ye nasıl bağlayacağım
   Nette baktım Türkiyede VGA to S-Video dönüştürücü ve VGA to Scart dönüştürücü satan bi site yok
   Yabancı sitelerde buldum fakat sipariş veremiyorum
   1) Bunu alabileceğim bir yer varmı
   2) İ.Link (ieee1394) çıkışından bir dönüştürücüyle tv ye görüntü verebilirmiyim
   Lütfen yardımcı olun
   Şimdiden teşekkürler


   _____________________________

  • Er
   3 Mesaj
   19 Ekim 2006 01:19:07
   Merhaba, benim laptopun sadece s-video ve vga çıkışı var.(15 pin) Tv’de Philips 29PT9521 ve s video,component ve hdmi girişi var. Laptopu s videodan tv ye bağladım ama kaliteli bir görüntü alamadım. Vga dan hdmi girişine bağlantı sizce mümkün müdür?(ya da component’e) Bütün forumları okudum ama pek bir açıklama bulamadım. Kablolara baktım, vga to vga var, onu vga-dvi dönüştürücüsüne bağlasam onuda dvi-hdmi kabloyla tv ye aktarabilir miyim?(çok mu ütopik oldu) kusura bakmayın ama böyle bir şeyle karşılaşsanız ne yapardınız , yardımlarınız için teşekkür ederim.


   _____________________________

  • Yarbay
   2058 Mesaj
   19 Ekim 2006 15:35:44
   dostum o dönüşüm kablolarını bulmak bayağı zor.çok da dert etme kendine.bak:
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   19 Ekim 2006 16:08:19
   quote:

   Orjinalden alıntı: man115

   Merhaba, benim laptopun sadece s-video ve vga çıkışı var.(15 pin) Tv’de Philips 29PT9521 ve s video,component ve hdmi girişi var. Laptopu s videodan tv ye bağladım ama kaliteli bir görüntü alamadım. Vga dan hdmi girişine bağlantı sizce mümkün müdür?(ya da component’e) Bütün forumları okudum ama pek bir açıklama bulamadım. Kablolara baktım, vga to vga var, onu vga-dvi dönüştürücüsüne bağlasam onuda dvi-hdmi kabloyla tv ye aktarabilir miyim?(çok mu ütopik oldu) kusura bakmayın ama böyle bir şeyle karşılaşsanız ne yapardınız , yardımlarınız için teşekkür ederim.   DÜZELTME:
   vga>hdmi olamıyormuş yabancı bir forumda okudum.............özür..................VGA>DVI oluyor, çünkü DVI-I hem sayısal hem analog ve DVI-A analog sinyal taşıyabiliyormuş..... DVI-D ise sadece sayısal
   (It won't work. Vga to dvi is possible, because there are two kinds of dvi signal (DVI-I, which has both analog and digital output, and DVI-A which has only the analog output.). So if you hook in the vga->dvi cable, the signal will analog on the dvi-end of the cable. Since hdmi is digital, it doesn't support analog signals.)

   ama bir araştırayım başka yol varmı?
   kolay gelsin   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onbes -- 19 Ekim 2006; 16:43:48 >
   _____________________________

   Eh artık Aragones İstifa demenin zamanı geldi. :)
   Aslında sevmem bu tip olayları ama,
   Luis ile kan uyuşmazlığı olduğu ortada.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   19 Ekim 2006 16:14:27
   VGA dan HDMI bulamadım

   ancak diğer çözüm daha iyi galiba

   işte vga > component


   ve link:

   http://www.lenexpo-elec...duct.php?productid=16189

   kolay gelsin

   [image]local://upfiles/166857/26FE46328342402399785A3E4384795E.jpg[/image]


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onbes -- 19 Ekim 2006; 16:41:21 >
   _____________________________

   Eh artık Aragones İstifa demenin zamanı geldi. :)
   Aslında sevmem bu tip olayları ama,
   Luis ile kan uyuşmazlığı olduğu ortada.
  • Yarbay
   8613 Mesaj
   19 Ekim 2006 17:48:16
   Ben DVI-HDMI kullanıyorum laptop (Apple MacBook pro 17) ve TV arasında.(Vestel XGA).Sonuca şaşırdım.Çok çok kaliteli.En ufak bir defarmasyon olmadan titremeden vb son derecede iyi sonuç veriyor.


   _____________________________

  • Teğmen
   228 Mesaj
   19 Ekim 2006 22:05:49
   laptop un vga çıkışından bilgisayarın rgb çıkışına bağlantı yapılabilir mi
   yapılırsa nasıl bi görüntü ortaya çıkar


   _____________________________

  • Er
   3 Mesaj
   20 Ekim 2006 00:13:57
   İlginiz için sağolun,ben şu üç bağlantıyı düşünmüştüm ama olamıyor demek ki,

   1. http://www.hepsiburada....id=1255&productid=bs5525 (vga-vga)
   2. http://www.ideefixe.com...sid=GVHGI52XUV0ACTIDYKTF (vga-dvi adaptörü)
   3. http://www.ideefixe.com...sid=GGJURY33708IKQ02QTLK (dvi-to hdmi)

   bu kabloları bağlasam da sonuç alamıyorum değil mi doğru anladıysam? Peki şu vga-compomemt kabloyu nasıl bulabilirim biliyor musunuz? Fethiye’de oturuyorum ve yerli alışveriş sitelerinde bulamadım. Bu kabloyla ses alabilirim herhalde çünkü s video ile bağlayınca ses gelmiyor.


  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   20 Ekim 2006 12:49:50
   komponent ses taşımaz, bilgisayarın ses çıkışından tv ye vereceksiniz, bunun içinde bir aaparat lazım olacak, çünkü giriş jack leri aynıu değil ama bunu kolay bulursunuz,
   size bir izmir yolu gözüküyor, çankayada bulursunuz.
   selamlar


   _____________________________

   Eh artık Aragones İstifa demenin zamanı geldi. :)
   Aslında sevmem bu tip olayları ama,
   Luis ile kan uyuşmazlığı olduğu ortada.
  • Teğmen
   228 Mesaj
   20 Ekim 2006 13:11:48
   laptop un vga çıkışından, televizyonun rgb girişine bağlantı yapılabilir mi?
   yapılırsa nasıl bi görüntü ortaya çıkar
   bu görüntü s-video dan daha mı iyidir?

   Cevaplarsanız sevinirim
   bayağıdır merak ediyorum bunu
   ona göre kablo alacam
   teşekkürler...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   20 Ekim 2006 13:47:21
   rgb'den kastin nedir?
   scart rgb mi?
   vga tipi baglantida bir cesit rgb'dir.
   laptopta vga dedigin cikis,
   D-Sub 15 pin'dir.
   TV'de hangi girisler var??   _____________________________

  • Teğmen
   228 Mesaj
   20 Ekim 2006 15:10:52
   laptoptaki ok.
   37lc2r nin arkasında
   RGB (PC/DTV) diye üzeri siyah bi çıkış var. (resim koymayı bulamadım. bulabilsem koyacam resmini)
   oradan bağlayabilir miiyim?
   yapılırsa nasıl bi görüntü ortaya çıkar
   bu görüntü s-video dan daha mı iyidir?


   _____________________________

  • Teğmen
   228 Mesaj
   20 Ekim 2006 15:17:36
   resimde 2 hdmi in yanındaki siyah giriş
   buraya laptop un vga çıkışından gelen çıkışı bağlayabilir miyiz?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   20 Ekim 2006 16:06:54
   evet dostum, orasi zaten.
   orasi vga /pc girisi.

   ordan baglayacaksin, anlattigim kablo ile.
   s-video'dan cok daha kaliteli goruntu alacaksin merak etme.
   bu baglantidan daha da iyisi var, ama
   Laptop'da DVI cikis olacak,
   DVI to Hdmi kablo ile baglayacaksin ama, imkanlarimiz bu.

   ben de laptop'i erken almisim, ona uzuluyorum.
   Bende de DVI cikis yok


   _____________________________

  • Yarbay
   2058 Mesaj
   20 Ekim 2006 17:10:30

   quote:

   Orjinalden alıntı: sulokal

   evet dostum, orasi zaten.
   orasi vga /pc girisi.

   ordan baglayacaksin, anlattigim kablo ile.
   s-video'dan cok daha kaliteli goruntu alacaksin merak etme.
   bu baglantidan daha da iyisi var, ama
   Laptop'da DVI cikis olacak,
   DVI to Hdmi kablo ile baglayacaksin ama, imkanlarimiz bu.

   ben de laptop'i erken almisim, ona uzuluyorum.
   Bende de DVI cikis yok   aynı dertten muzdaribiz dostumo hatayı ben de yaptım maalesef


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   322 Mesaj
   10 Kasım 2006 00:38:54
   arkadaşlar uydu alıcısındaki görüntü lcd monitörde izlemek için bir kablo varmı. RGB den vga veya dvi çıkış gibi

   bir de bizim cartel tv nin scart giriş yeri bozuk tamir edilebilirmi


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   10 Kasım 2006 09:59:23
   scart to vga kablo bulacaksin.
   uyduya scart, lcd monitore vga girisi baglayacaksin.

   http://www.weblebi.com/...d=mXjK0nF7X_DnGfa41cXwVg
   http://www.weblebi.com/...d=NlWyIxAqoX-ROtZnB5kSYg

   ancak, dikkat etmen gereken, vga kablonun ucu, erkek olacak.
   linktekiler, dişi gorunuyor.

   http://www.hifi-regler....ed58b82a25c58a76093fa64c   _____________________________

  • Yüzbaşı
   322 Mesaj
   10 Kasım 2006 17:12:48
   o sorun değil bende iki taraflı erkek var. Bunu bağladığımızda lcd monitörde direk izleyebiliyoruz değilmi bir de sesi nasıl yapacağız bilen varmı.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   781 Mesaj
   10 Kasım 2006 17:19:04
   lcd monitor multimedya ozellikli degilse,
   yani uzerinde hoparlor yoksa,
   harici ses sistemi ile uydudan ses alacaksin.
   varsa da uydu ses cikisi ile lcd ses girisini baglayacaksin.   _____________________________

  • Yüzbaşı
   322 Mesaj
   10 Kasım 2006 17:38:37
   hoca bende i-trigue 3400 var onun girişi olurmu ben bu uydular hakkında pek bir bilgim yok o yüzden soruyorum.


   _____________________________

  • Teğmen
   207 Mesaj
   10 Kasım 2006 17:49:08
   Samsung DLP TV'im var 46" sp46l6hx.PC'den TV'ye bağlantıyla genelde 1280*720 filmler izliyorum.15m+2m iki parça D-sub kabloyu ek yapıp bağladım , toplam 17m kaliteli kabloyla sorunsuz görüntü alıyorum.Mesafe hakkında endişelenenlere duyrulur...


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   322 Mesaj
   10 Kasım 2006 18:47:37
   scart ile uydu alıcısından lcd izlemek sorun oluşturmaz değilmi.


   _____________________________

  • Çavuş
   48 Mesaj
   10 Kasım 2006 23:45:15
   [image][/image]
   benim pc'deki görüntü çıkışları resimdeki gibi. tv'ye en iyi görüntüyü nasıl akatarabilirim. tv'de ise 2 scart (biri rgb destekli), s/video ve audio-video girişi var.
   _____________________________

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Televizyonlar >> PC'den TV'ye Görüntü Aktarımı Üzerine Notlar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.