Şimdi Ara

GRANDE PUNTO (574. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
12.287
Cevap
31
Favori
884.764
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 572573574575576
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 12 Ağustos pazar günü İstanbul Anadolu yakasında iftar buluşması etkinliğimiz olacaktır. Katılmak isteyen arkadaşlar özel mesaj atabilirler.
  • kimse pek yazmamış ama en çok merak ettiğim bir olay da model seçeneklerinden hangisi fiyat / performans olayında iyidir? bu aşağıda yazılanların ne özellikleri var? ne kadar yakar. gibi. bilgi verilirse çok iyi olur. hatta ve hatta bir babayiğit hepsinin karşısına ne olduğunu yazsa tadından yenmez.

Grande 1.3 M.jet Fun
    Grande 1.4 Fire Active
    Grande 1.4 Fire Dynamic
    Grande 1.4 Fire Emotion
    Grande 1.4 Fire Fun
    Grande 1.4 Starjet Active
    Grande 1.4 Starjet Dynamic
    Grande 1.4 Starjet Emotion
    Grande 1.4 Starjet Fun
    Grande 1.4 T-jet Dynamic
    Grande 1.4 T-jet Sport
  • arkadaşlar fiat puntolara bakıyodurdumda t-jet starjet ve fire motor var bunların farkı nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jjuuddaass

arkadaşlar fiat puntolara bakıyodurdumda t-jet starjet ve fire motor var bunların farkı nedir ?

fire motor : en boşu en güçsüzü en donanımsızı 77 hp yakıt ekonomik ama performans beklemeyin
    starjet : daha iyidir donanımlı 95 hp benzinli motor donanım orta seviye yakıt ekonomisi ve azda performans bekliyosan idealdir
    t-jet : en dolusu en performanslısı 120 hp lik benzinli motor, sakin kullanımda starjet gibi yakar ama yüksek devirli kullanırsan fazla yakar

şahsen benim tercihim t-jet olurdu ...hem 120 hp hem donanım hemde sakin kullanımda starjet gibi yakar,
    fire motorda bassanda araba gitmez yakıtı çiğ yakar motor ömrü kısalır, tabi tercih meselesi bana az yaksın dersen fire motor, performans dersen t-jet idealdir, starjet orta karar
    tercih senin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ligdevi -- 30 Temmuz 2012; 21:06:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ligdevi

quote:

arkadaşlar fiat puntolara bakıyodurdumda t-jet starjet ve fire motor var bunların farkı nedir ?

fire motor : en boşu en güçsüzü en donanımsızı 77 hp yakıt ekonomik ama performans beklemeyin
    starjet : daha iyidir donanımlı 95 hp benzinli motor donanım orta seviye yakıt ekonomisi ve azda performans bekliyosan idealdir
    t-jet : en dolusu en performanslısı 120 hp lik benzinli motor, sakin kullanımda starjet gibi yakar ama yüksek devirli kullanırsan fazla yakar

şahsen benim tercihim t-jet olurdu ...hem 120 hp hem donanım hemde sakin kullanımda starjet gibi yakar,
    fire motorda bassanda araba gitmez yakıtı çiğ yakar motor ömrü kısalır, tabi tercih meselesi bana az yaksın dersen fire motor, performans dersen t-jet idealdir, starjet orta karar

hocam teşekkürler mesela demişsiniz ki tjet sakin kullanımda starjet kadar yakar ama starjet kaç litre yakar ?
    bu motorlar ayrıca lpg ile tam uyumlumudur ?

• quote:

quote:

quote:

hocam teşekkürler mesela demişsiniz ki tjet sakin kullanımda starjet kadar yakar ama starjet kaç litre yakar ?
    bu motorlar ayrıca lpg ile tam uyumlumudur ?

Hocam starjetler ortalama şehir içi 6-7 lt değişir kullanıma bağlı ama çoğunlukla böyledir, şehir dışı da 4-5 lt civarı gibi yaktıranlar var. lpg ile tam uyumludur bir çok arkadaş var lpgli kullanan ...

• quote:

quote:

hocam peki active,fun, dynamic,emotion bunların farkları ne?

• quote:

quote:

fire
    starjet
    tjet
    multijet

bunlar motor isimleri olup, DONANIM ile uzaktan yakından alakaları bulunmamaktadır :)

Emotion en donanımlı versiyon olup,
    Dynamic donanımı Emotion'a yeterince yakındır.
    Active ise en düz modeldir, diğer bir çok markanın baz modeli gibi. (Aynalar siyah,kapı kolları siyah, jant kapaklı,döşemeleri en basit olanı, sis far yok, manuel klima, 2 hava yastığı vs vs.)

Sitesine girip bakın: Active donanımlı Punto şimdinin POP denen donanımı ile neredeyse aynı.
    Dynamic denen ise şimdinin "Easy donanımı + arka camlar otomatik+ otomatik klima-çelik jant - karartılmış far "

Fun ise ara değişik bir donanım :)

Kliması manuel
    Arka camlar manuel
    ama

quote:

Yeni Fun versiyonundaki standart donanımında ise şunlar yer alıyor: “Klima, direksiyondan kumandalı radyo-CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, yükseklik ayarlı direksiyon ve sürücü koltuğu, ABS, sürücü ve yolcu havayastığı, gövde rengi yan aynalar, asimetrik katlanan arka koltuk, sportif tasarımlı deri direksiyon simidi ve vites topuzu, karbon görünümlü ön panel, ön sis farları, karartılmış arka camlar, 16 inçlik alüminyum jantlar, spoiler, marşpiye, krom çerçeveli gösterge paneli, gövde rengi tamponlar ve kapı kolları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celenlee -- 31 Temmuz 2012; 12:47:24 >

• Merhabalar,
    1.3 mjet, 90 hp olan puntoların hangileri 6 vitesli? yıla göre mi, donanıma göre mi neye göre değişiyor? her yere baktım bulamadım..
    birde punto donanımlarını karşılaştıran bir tablo arıyorum puntonun, (2008-1010 modelleri için) nerden bulabilirim?

activenin elektrikli yan cam, yol bilgisayarı 4 cam otomatik gibi donanımları var mı?

yardımcı olursanız çok makbüle geçer, bilgi bulmakta zorlanıyorum..
  • fire
    starjet
    tjet
    multijet

bunlar motor isimleri olup, DONANIM ile uzaktan yakından alakaları bulunmamaktadır :)

Active ise en düz modeldir, diğer bir çok markanın baz modeli gibi. (Aynalar siyah,kapı kolları siyah, jant kapaklı,döşemeleri en basit olanı, sis far yok, manuel klima, 2 hava yastığı vs vs.)

Sitesine girip bakın: Active donanımlı Punto şimdinin POP denen donanımı ile neredeyse aynı.
    Dynamic denen ise şimdinin "Easy donanımı + arka camlar otomatik+ otomatik klima-çelik jant - karartılmış far "

Kliması manuel
    Arka camlar manuel
    ama

Yeni Fun versiyonundaki standart donanımında ise şunlar yer alıyor: “Klima, direksiyondan kumandalı radyo-CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, yükseklik ayarlı direksiyon ve sürücü koltuğu, ABS, sürücü ve yolcu havayastığı, gövde rengi yan aynalar, asimetrik katlanan arka koltuk, sportif tasarımlı deri direksiyon simidi ve vites topuzu, karbon görünümlü ön panel, ön sis farları, karartılmış arka camlar, 16 inçlik alüminyum jantlar, spoiler, marşpiye, krom çerçeveli gösterge paneli, gövde rengi tamponlar ve kapı kolları.

Orijinalden alıntı: ozas_91

Merhabalar,
    1.3 mjet, 90 hp olan puntoların hangileri 6 vitesli? yıla göre mi, donanıma göre mi neye göre değişiyor? her yere baktım bulamadım..
    birde punto donanımlarını karşılaştıran bir tablo arıyorum puntonun, (2008-1010 modelleri için) nerden bulabilirim?

activenin elektrikli yan cam, yol bilgisayarı 4 cam otomatik gibi donanımları var mı?

"celenlee" Arkadaşında dediği gibi puntonun 4 motor seçeneği var :

fire motor 77 hp benzinli motorlar
    starjet motor 95 hp "
    turbo jet motor (t-jet) 120 hp "

multijet motor 75 hp - 90 hp dizel motorlar

Bu motorların her biri kendi içinde en boş donanımdan en dolu donanıma göre 4 e ayrılır sırayla en boştan en dolu donanıma : active - fun - dinmamik - emotion
    bu arada fun donanımı spor paket diye biliyorum.

Emotion donanımda : ABS - ASR - ESP - EBD - FOLLOW ME HOME - HIL HOLDER (YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ)-4 HAVA YASTIĞI - OTOMATİK YAĞMUR SENSÖRÜ - OTOMATİK FAR GECE SENSÖRÜ - SİS FARI - DİJİTAL KLİMA - DERİ KAPLI DİREKSİYON VE VİTES TOPUZU gibi donanımlar var

"ozas_91" kardeşim senin sorunu ise bildiğim kadarını cevaplayayım. Bende 2006 model 1.3 multijet dynamic 90 hp 6 ileri vitesli grande punto var, puntoların 6 ileri vitesli serileri 2006 da benim bildiğim 500-600 adet civarında fiat tarafından italyadan getirtilmiş daha sonraki modellerde 6 ileri olanları getirtmemiş 5 vitesli olanları getirtmiş. fiatın bu yaptığı ne kadar mantıklı tartışılır, active modelde sadece elektrikli aynalar ve ön camlar 2 hava yastığı var arka camlar ve klima manueldir abs standarttır ...activede yol bilgisayarı 2 satırlıdır, dynamic modelde ise yol bilgisayarı 3 satırlı ayrıntılı bilgi verir. Puntoların hepsi italyan üretim olduğu için yol bilgisayarında türkçe menü yoktur ingilizce italyanca almanca ispanyolca dil seçenekleri var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ligdevi -- 31 Temmuz 2012; 22:23:47 >

• 2. El alacak arkadaşlar için önemli bir uyarı.

Multijet 75-90BG arasında Debriyaj seti değişiminde ~400-450 TL fark var onu da belirteyim :)
    90'lığın işçişiği de biraz daha pahalıdır..

Çağdaş Usta'dan tavsiye fiyatlar.
    quote:

1.3 75BG orjinal set 135 tl + işcilik
    1.4 8V orjinal set 160 tl + işcilik
    1.4 16v 95 starjet orjinal set 200 tl + işçlik
    1.3 90 hp 6 ileri orjinal set 250 tl + rulmanı 270tl +işcilik
  • quote:

Orijinalden alıntı: halils2

quote:

Orijinalden alıntı: BIXI MAN

quote:

Orijinalden alıntı: LegenDKyubi

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-sahibinden-orjinal-2009-grande-punto-33000-km-51405749/detay/

arkadaşlar gerçek ve kusursuz Grande Punto isteyen varsa buyursun, fiyatı tabana çektim.
    isteyen varsa mail yada mesaj atabilir.
    tamamiyle orjinal ve garantisi devam ediyor!

Aracınızın satış ilanında belirttiğiniz "Dizelleri kıskandıracak yakıt tüketmi " diye bir açıklama var.. Nasıl bir kıskandırıcı tüketim sergiliyor sizin araç... ??

Aracın Teknik verilerine bakarsanız Fabrika değerleri bile Şehir içi tüketim için 8.2 LT ortalama diyor... Düz hesap rahat 9 Lt olur bu... ?? Nasıl dizelleri kıskandırıyor bu araç.... ?

Yakıt Tüketimi
    Şehir İçi: 8.2 lt/100km
    Şehir Dışı: 4.6 lt/100km
    Genel: 5.9 lt/100km

grande punto forumda istanbul ş.içi 5.6 tüketen bir abimiz var, ayrıca sert kullanımıma rağmen aracımın 230kmdeki yol bilgisayar ortalaması 7.8lt dir. buaraç ş.içinde sakin kullanıldığı taktirde ki ş.içi kullanım için yapılmış bir araç 7lt dolaylarında seyrediyor. kullanımı çok keyifli rahat bir araçtır tevsiye edilir. uzun yolda ise motor biraz zayıf kalıyor o yüzden ben seri araba isterim derseniz önerim T-Jet tir.

Bir azcık hortlatmıs olacagım ama yazmadan edemedim. 1.3muttijet kullanıyorum İstanbul da yol bilgisayarı şehir içi 5.2-5.6 altı seviyesinde full depo olarak.Gene full depo 750 km görüyorum.Ne hikmettir Adana'da 6.1 seviyelerindeyim.Uzun yolda 1000 km görüyor full depo

• Arkadaşlar Merhaba bir sorum olacak
    2009 model G.Punto 1.3 Multijet arabam var ancak bu araba ile ilgili fazla bilgim yok
    mesela diyorlarki sabah arabayı ilk çalıştırdığınızda 3 - 4 dakika çalıştırın ısınsın. park ettiğinizde de
    motoru kapatmadan 3 - 4 dakika rolantide çalışsın turboya zararı olur diyorlar. Bu işlem ya kış hep mi
    yapılmalı böyle bir şey varmı. Birde bu araçlarda triger zincirliymiş sanırım ama nezaman değiştirileceğini
    bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
    Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayca06_58 -- 1 Ağustos 2012; 13:30:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayca06_58

Arkadaşlar Merhaba bir sorum olacak
    2009 model G.Punto 1.3 Multijet arabam var ancak bu araba ile ilgili fazla bilgim yok
    mesela diyorlarki sabah arabayı ilk çalıştırdığınızda 3 - 4 dakika çalıştırın ısınsın. park ettiğinizde de
    motoru kapatmadan 3 - 4 dakika rolantide çalışsın turboya zararı olur diyorlar. Bu işlem ya kış hep mi
    yapılmalı böyle bir şey varmı. Birde bu araçlarda triger zincirliymiş sanırım ama nezaman değiştirileceğini

Aboooo servet düşmanlarına bakın :)

Yaz kış farketmez. Turbo dizel araçta motorun ısınması beklenmez.

Çalıştırınca 30 saniye kadar bekletmeniz yeterli, sırf yağlama için.
    Motor ısınana kadar da yüksek devir yapmıyoruz 1. vites hariç 2500ü geçmiyoruz.
    Kontak kapatmadan önce de son hareketlerinize bağlı olarak yine 5-30saniye bekliyoruz.

----Parkederken yokuşta gaza yüklendim, turbolar şahlandı ve park olayı bitti. =>30 saniye beklerim ;)
    ----Düz yerde önüm açık, frenleye frenleye park ettim, gazı bırakalı bi 5-10 saniye oldu zaten. =>5 saniye daha beklerim ;)

Triger için de googledan bir arama yapın.
    Emin olmamakla birlikte 120.000-160000km gibi değerler hatırlıyorum.
    Ses yapması durumunda kontrol ettirilip gerekirse değişmesi gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ayca06_58

Arkadaşlar Merhaba bir sorum olacak

Turbo Dizel araçlarda yaz kış 4-5 dk ısınmasını beklicen diye bi muhabbet yok palavradan ibaret. :)
    Yaz-kış farketmez bu araçlar ilk çalıştırmadan önce kontak çevrilir marşa basmadan önce yaklaşık 5-10 sn kadar beklenir (kızdırma bujisinin motoru ısıtması için), sonra marşa basılır 30 sn falan beklenir hareket edilir ama motor yüksek devirde (2500 devir gibi) kullanılmaz motorun ömrünü kısaltır zararlıdır, hararet yükselmeye başladıkça normal devirlerde kullanabilirsiniz...stop etmeden önce de rölantide 20-30 sn bekledikten sonra stop edin. beklemenin esprisi turbonun yağlanması uzun ömürlü olması için.

multijet motorların trigeri zincirlidir. Servislerde 160000 km de değiştirilir, 200bin km ye kadar ömrü vardır ama triger önemli parça olduğu için 200bini beklemeyin bence 160bin - 170bin km gibi değiştirin, bunların değişimi biraz külfetli sanırım 400-500bin tl gibi değiştiriyolar diye biliyorum ...

• Orijinalden alıntı: ligdevi

fire
    starjet
    tjet
    multijet

Kliması manuel
    Arka camlar manuel
    ama

Orijinalden alıntı: ozas_91

Merhabalar,

"celenlee" Arkadaşında dediği gibi puntonun 4 motor seçeneği var :

fire motor 77 hp benzinli motorlar
    starjet motor 95 hp "
    turbo jet motor (t-jet) 120 hp "

multijet motor 75 hp - 90 hp dizel motorlar

Bu motorların her biri kendi içinde en boş donanımdan en dolu donanıma göre 4 e ayrılır sırayla en boştan en dolu donanıma : active - fun - dinmamik - emotion
    bu arada fun donanımı spor paket diye biliyorum.

Emotion donanımda : ABS - ASR - ESP - EBD - FOLLOW ME HOME - HIL HOLDER (YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ)-4 HAVA YASTIĞI - OTOMATİK YAĞMUR SENSÖRÜ - OTOMATİK FAR GECE SENSÖRÜ - SİS FARI - DİJİTAL KLİMA - DERİ KAPLI DİREKSİYON VE VİTES TOPUZU gibi donanımlar var

"ozas_91" kardeşim senin sorunu ise bildiğim kadarını cevaplayayım. Bende 2006 model 1.3 multijet dynamic 90 hp 6 ileri vitesli grande punto var, puntoların 6 ileri vitesli serileri 2006 da benim bildiğim 500-600 adet civarında fiat tarafından italyadan getirtilmiş daha sonraki modellerde 6 ileri olanları getirtmemiş 5 vitesli olanları getirtmiş. fiatın bu yaptığı ne kadar mantıklı tartışılır, active modelde sadece elektrikli aynalar ve ön camlar 2 hava yastığı var arka camlar ve klima manueldir abs standarttır ...activede yol bilgisayarı 2 satırlıdır, dynamic modelde ise yol bilgisayarı 3 satırlı ayrıntılı bilgi verir. Puntoların hepsi italyan üretim olduğu için yol bilgisayarında türkçe menü yoktur ingilizce italyanca almanca ispanyolca dil seçenekleri var...

Bugün fiat bayiine gittim, 90 değil 95 hp olduğunu söyledi, 2 versiyon var, biri 75, biri 95 hp dedi şaşırdım..
    2010a kadar bütün 95likler 6 ileri dedi bir daha şaşırdım

bu işin aslı nedir halen öğrenebilmiş değilim..

3 satır yol bilgisayarı içinde ekstradan tarih yazar, pek farkları yoktur dedi..

2009 90lık(bayiye göre 95lik) 90 binde değişensin çamurluk boyalı active punto ne kadara alınır? dynamicse ne kadara alınır? ben bana verilen fiyatları şimdi yazmıyorum, sizin yorumlarınızdan sonra söyleyeceğim..

ilginize teşekkür ederim, sağolun

• @ozas_91

Sıfır mı alacaksın?
    İkinci el mi?

2012 senesindeyiz bu arç 2006dan beri var ve bi dünya motor yenileniyor değişiyor vs.vs
    2010a kadar 95lik motor yok bi kere :) zaten o sennin sonunda çıktı.

2006da baz sayıda 90BG araç 6 vites geldi, gerisi hep 5 vites.
    sanırım 2007model ve sonrası 90-95 Bg hepsi 6 ileri.
    75Bgler çıktığından bu yana 5 ileri

Bu arada boşluğa fiyat tahmini yapılmaz.
    Aracın durumunu ek donanımını kmsini lastik durumunu kaporta durumunu net yazacaksın ki burda sana tam fiyat verilsin ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: celenlee

@ozas_91

Sıfır mı alacaksın?
    İkinci el mi?

2012 senesindeyiz bu arç 2006dan beri var ve bi dünya motor yenileniyor değişiyor vs.vs
    2010a kadar 95lik motor yok bi kere :) zaten o sennin sonunda çıktı.

2006da baz sayıda 90BG araç 6 vites geldi, gerisi hep 5 vites.
    sanırım 2007model ve sonrası 90-95 Bg hepsi 6 ileri.
    75Bgler çıktığından bu yana 5 ileri

Bu arada boşluğa fiyat tahmini yapılmaz.
    Aracın durumunu ek donanımını kmsini lastik durumunu kaporta durumunu net yazacaksın ki burda sana tam fiyat verilsin ;)
    quote:

Bugün fiat bayiine gittim, 90 değil 95 hp olduğunu söyledi, 2 versiyon var, biri 75, biri 95 hp dedi şaşırdım..
    2010a kadar bütün 95likler 6 ileri dedi bir daha şaşırdım

bu işin aslı nedir halen öğrenebilmiş değilim..

3 satır yol bilgisayarı içinde ekstradan tarih yazar, pek farkları yoktur dedi..

2009 90lık(bayiye göre 95lik) 90 binde değişensin çamurluk boyalı active punto ne kadara alınır? dynamicse ne kadara alınır? ben bana verilen fiyatları şimdi yazmıyorum, sizin yorumlarınızdan sonra söyleyeceğim..

ilginize teşekkür ederim, sağolun

:) :) Benim aracımın ruhsatında 90 hp yazıyor 2006 dynamic 6 ileri m.jet ben bayiiyemi inanayım ruhsatamı 95 hp m.jet ilk defa duyuyorum, o arkadaş starjet benzinli puntoyla karıştırmasın, çünkü starjet motorlar 95 hp ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ligdevi -- 2 Ağustos 2012; 19:27:54 >

• Bilgi veren değerli hocalarım, başka bir sorumda şu
    110.000 km de olan araç için nomalde kaç km de bir periyodik
    bakım yapılması lazım. Ayrıca multijet araçlarda buji yokmuş sanırım
    bu araçlarda en önemli değişmesi gereken parçalar kaç km de
    ne olmalıdır.

Bu soruları sormamın sebebi servis farklı söylüyor, tamirci ayrı söylüyor,
    Ankara'dayım kafam iyice karıştırıyorlar. Bilgiler için şimdiden çok teşekkür
    ederim
  • 12 Ağustos pazar günü İstanbul Anadolu yakasında iftar buluşması etkinliğimiz olacaktır. Tüm FIAT kullanıcılarının katılımı ile gerçekleşecek bu iftar da siz Punto sahiplerini de görmek isteriz. Katılmak isteyen arkadaşlar özel mesaj atabilirler.
  • 
Sayfa: önceki 572573574575576
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.