Şimdi Ara

Yeni hdd sonrası MBR error 1 MBR error 3 sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
13.025
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar , sisteme , ikinci elden yeni bir samsung hd753lj model 750gb hdd aldım...Dolayısıyla hdd elime geldiğinde boş değildi...Ben sisteme taktım pc yi açtım, pc yi ilk açarken şu uyarıyı verdi pc ''MBR error 1 MBR
    error 3 insert floppy and press any key'' bu hatayı verdi , ben de reset atıp pc açılırken f8 e bastım ve oradaki hdd listesinden sistem diskini seçtim ve pc normal olarak açıldı...Aygıt yöneticisine girip hdd yi biçimlendirip yeni bir birim haline getirdim...Gayet sorunsuz çalışıyor..Hdtune testi de yaptım değerleri gayet normal 73 mb average ...Ama hala sistemi açarken aynı sorunu veriyor...Ben her seferinde f8 ile boot diskini seçmek zorunda kalıyorum...Bunun çözümü nedir arkadaşlar...Format mı ? Yoksa bios ayarı mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hdd'deki bütün bölümleri silip tekrar oluşturmayı denedin mi? Disk Yönetiminden yapabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 7Mhz

Hdd'deki bütün bölümleri silip tekrar oluşturmayı denedin mi? Disk Yönetiminden yapabilirsin.

Hocam yaptım zaten...Tüm birimleri silip biçimlendirip yeni bir G: sürücüsü oluşturdum...Dediğim gibi sorunsuz çalışıyor ancak açılış diskini el ile seçmem gerekiyor...Format ya da biosu sıfırlamak çare olur mu ki aceba hocam

• Bölümleri silip tekrar oluşturduktan sonra hdd'ye sistemi nasıl yüklüyorsun ki? Format çzözüm olurmu diye sorduğun için sordum bende.
    Bios ayarlarında boot sıralamasında birinci sıraya o hdd'yi koydun değil mi?
  • quote:

Bölümleri silip tekrar oluşturduktan sonra hdd'ye sistemi nasıl yüklüyorsun ki? Format çzözüm olurmu diye sorduğun için sordum bende.

Hocam , size şöyle anlatayım...Benim sistemde , 80 + 320 gb iki tane daha hdd var...Ve sistem 80gb ın üzerine kurulu ....Bunların yanına bir 750 daha ekledim...Ancak bu 750 nin içinde bazı eski kullanılan birimler vardı...Ben bunları sildim ve yeni bir G : sürücüsü oluşturdum disk yöneticisinden ...Yani sistem hala 80 lik de kurulu...Şimdi benim bios a girip birincil diski kendim mi belirlemem lazım?

• quote:

Orijinalden alıntı: zalimahmet

quote:

Bölümleri silip tekrar oluşturduktan sonra hdd'ye sistemi nasıl yüklüyorsun ki? Format çzözüm olurmu diye sorduğun için sordum bende.

Hocam , size şöyle anlatayım...Benim sistemde , 80 + 320 gb iki tane daha hdd var...Ve sistem 80gb ın üzerine kurulu ....Bunların yanına bir 750 daha ekledim...Ancak bu 750 nin içinde bazı eski kullanılan birimler vardı...Ben bunları sildim ve yeni bir G : sürücüsü oluşturdum disk yöneticisinden ...Yani sistem hala 80 lik de kurulu...Şimdi benim bios a girip birincil diski kendim mi belirlemem lazım?

Selam Ahmet,

HDD'deki tüm partition'ları kaldırıp, temiz bir format atmış ve yeni işletim sistemi kurmuşsun. Bu durumda yeni HDD'inin sistem partition'ı aktif durumdadır. Sorun bios ayarlarında gibi gözüküyor

Bios ayarın eski şekilde kaldığı için diğer HDD'lerden birinde işletim sistemi arayıp ondan başlatmak istiyor. Bunu bios ayarlarından değiştirerek, yeni 750 GB hdd'ini en üste birinci sıraya taşıman gerekli. Tabii öncelik DVD'de veya usb'de olsun sonra HDD'te olsun demekte, PC bozulduğunda kurtarma yapma amaçlı olarak mantıklı olabilir. Ben şahsen HDD'i en başa alıyorum ve gerektiği zaman bios'tan DVD'yi birinci olarak ayarlama yoluna gidiyorum.

Kolay gelsin...

• Evet birinci disk olarak 80gb'lığı seçmelisin (boot sıralamasında). Sistemin yüklü olmadığı bir diskin Mbr'sini deneyip başarısız olunca o hata mesajını veriyor olmalı.
  • quote:

Evet birinci disk olarak 80gb'lığı seçmelisin (boot sıralamasında). Sistemin yüklü olmadığı bir diskin Mbr'sini deneyip başarısız olunca o hata mesajını veriyor olmalı.

Hocam bu ayar aceba biosun hangi kısmında olabilir ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Evet birinci disk olarak 80gb'lığı seçmelisin (boot sıralamasında). Sistemin yüklü olmadığı bir diskin Mbr'sini deneyip başarısız olunca o hata mesajını veriyor olmalı.

Hocam biostan 1. Diski 80 gb olarak atadim sorun çözüldü herşey için çok sağolun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rica ederim. Yeni diskini güle güle kullan.
  • Ben 1 yıldır bu hatadan müzdaribim. Ne yaptıysam çözülmüyor.

Bilgisayarı 1 yıldır uyku moduna alıyorum çünkü kapatıp açtığımda 5. 6. seferden sonra MBR error yazısı geliyor ve pc acılmıyor.
  • Üzerinden zaman geçmiş ancak çoğu insanın arayıpta bulamadığı bir durumdur
    mbr hatası
    0xc000000f ve benzeri başlangıç hatalarının çözümü bu kadar basittir
    önyüklemeli bir windows cd ile bilgisayarınızı başlatın
    dili seçtikten sonra bilgisayarınızı onarın a tıklayın
    geçerli işletim sistemini seçip ileri deyin gelen menüden komut istemi yada command .... seçin en altta
    bootrec/FIXMBR yazıp enter basın
    bootrec/FIXBOOT enter basın
    bootrec/REBUILDBCD enter basın
    EXIT YAZIN ENTER BASIN
    restart a basın ve bilgisayarınız açılsın... eğer farklı bir hdd taktığınızda yada bilgisayarınızda bölümlerle oynama yaptığınızda bu hatayı aldığınızda hdd takılı olsun
    kolay gelsin....
    kendim üretmedim çözümü internette var ancak bulmak zor oluyor...
  • keeenon K kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Benim hddde de aynı hata vardı. Düzelltim bu sayede.

Yeni anakart takınca MBR Error 3 hatasının altına bir de MBR Error 1 hatası geldi ve de açılmadı bir daha.

yukarda yazılanları yaptım. bu sefer açılışta bootmgr dosyası eksik hatası verdi.

gene win7 dvd si ile açıp aynı yere gelip bu sefer "başlangıç kurtarma " yaptım ve windows hatasız açıldı.

MBR mesajları da artık yok.

teşekkürler..
  • keeenon K kullanıcısına yanıt
    Hocam ustunden 4 yil gecmis ama simdi isime yaradi cok sagolun

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.