Şimdi Ara

Mühürleme Devresi Yardım!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Daha önce aramızda yapan arkadışımız varmı bilmiyorum ama bana bir mühür devresi gerekmekte.
    Röle ile bu devreyi gerçekleştirmek istiyorum. Çalışma mantığıda şu şekilde olucak: Sinyali verdim kestim tetikleme alıcak röleden çıkışı devam ettirecek diğer sinyali verdiğimde röle çıkışını kesicek şekilde. Aynı otobüslerde bulunan tek butonla kapıyı açmak aynı butonla kapıyı kapamak tarzında olucak? buna benzer bir uygulama yapan arkadaşımız varmıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tazmania_vn -- 27 Mayıs 2012; 12:46:53 >

• Tek butonla start stop diye aratırsanız aradığınız devreyi bulursunuz.
  • Benim anlatmak istediğim farklıydı.
    Yapacağım devre şu sekilde olucak . Bir yerden sinyal alıcam tek bobinli valfe vericam. Piston ileri gidecek geri gelmemesi için sinyali orada kilitliyecek taki diğer sinyal gelene kadar. Diğer sinyal geldiğinde ise bobindeki elektriği kesicek piston geri gelicek. Hatırladığım kadarıyla bunlara mühür devresi deniyordu. Bu sinyalide bir sensörden alıcağım zaten.
  • Sinyal kesilince piston geri gelecekse yay geri getirişli piston kullanacaksınız. Geri gelme komutu olmayacak yani.
    PLC sistemi için tasarladığım çalışan şu sistem mevcut,

BS1 butonu R1 rölesini, röle ise valfi tetikleyecek, tekrar basınca valf havayı kesecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aksoy93

Sinyal kesilince piston geri gelecekse yay geri getirişli piston kullanacaksınız. Geri gelme komutu olmayacak yani.
    PLC sistemi için tasarladığım çalışan şu sistem mevcut,

BS1 butonu R1 rölesini, röle ise valfi tetikleyecek, tekrar basınca valf havayı kesecek.

Aynen buna benzer bir sistem olucak ama ben buton yerine sinyal vermek istiyorum. ASlında şöyle bir durum var. Sisteme bir counter sayıcı koydum Her 1000 tanede bir tetikleme sinyali veriyor. Bu sinyalı ben pistonun valfine vererek pistonu ileri itmek sinyal kesilsede pistonun ileride kalmasını istiyorum taki ikinci sinyal gelene kadar.Yani manual buton yerine sinyalli nasıl bir sistem yaparım diye düşünüyordum?

Çizmiş olduğun şekli bir deniyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tazmania_vn -- 19 Mayıs 2012; 11:15:13 >
  • tamam işte. BS1 kontağına basınca R3 rölesi tetikleniyor. Devrede 3 röle var, özel bir durumla devre tek butonla on off haline gelmiş. Sen BS1 kontağı yerine counterin sinyal ucunu bağlayacaksın.

Devrenin çalışma mantığı zaten BS1 butonuna bas-çek devre mühürlü kalır çıkış verir. Tekrar bas-çek mühür bozulur çıkış 0 olur ve yay geri getirişli piston havanın kesilmesiyle ilk konumuna döner

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoy93 -- 20 Mayıs 2012; 0:38:05 >
  • quote:

tamam işte. BS1 kontağına basınca R3 rölesi tetikleniyor. Devrede 3 röle var, özel bir durumla devre tek butonla on off haline gelmiş. Sen BS1 kontağı yerine counterin sinyal ucunu bağlayacaksın.

Devrenin çalışma mantığı zaten BS1 butonuna bas-çek devre mühürlü kalır çıkış verir. Tekrar bas-çek mühür bozulur çıkış 0 olur ve yay geri getirişli piston havanın kesilmesiyle ilk konumuna döner

Peki R1a R1b R2a R2b R3a R3b rölenin hangi kanallarını belirtmektedir. Onları hangi duruma göre adlandırdınız? (kanalların NO ve NC tarzındamı)
  • Hatırladığım kadarıyla bunlara mühür devresi deniyordu. Bu sinyalide bir sensörden alıcağım zaten.
  • Eğer zaten röle kullanılacaksa piyasada mühürlü röleler mevcut, onları kullanmak çok daha kolay olabilir. Dediğiniz gibi bir pine sinyal gelince kontağı açıyor, diğerine gelince kapatıyor. DPDT olanını iki sene önce 5 liraya aldığımı hatırlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tazmania_vn

quote:

tamam işte. BS1 kontağına basınca R3 rölesi tetikleniyor. Devrede 3 röle var, özel bir durumla devre tek butonla on off haline gelmiş. Sen BS1 kontağı yerine counterin sinyal ucunu bağlayacaksın.

Peki R1a R1b R2a R2b R3a R3b rölenin hangi kanallarını belirtmektedir. Onları hangi duruma göre adlandırdınız? (kanalların NO ve NC tarzındamı)

Şekilde belli zaten

R1a: R1 rölesi a tipi (Normal Open) kontak,
    R1b: R1 rölesi b tipi (Normal Close) kontak.

Düzeltme:
    @PHaLaNX. , arkadaş tek butonla start stop yapmak istiyor. Yani ikinci bir pin girişi olmayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksoy93 -- 22 Mayıs 2012; 19:26:19 >
  • Arkadaşlar değerli cevaplarınız çok teşekkür ederim. Piyasadan Uzaktan Kumanda Darbe Akım Şalteri diye bir ürün tedarik ettim. Bİrebir uygulamalarda tavsiye ederim. Farklı Voltajlarda çalışan tipleri var. Bana 24V luğu gerekiyordu ve istediğim şekilde çalışıyor. 24V gerilim verdiğimde sinyalı vermeye devam ediyor. 2inci seferde verdiğimde sinyali kesiyor. 2 veya 3 röle kullanacağınız yerlerde veyahut plc kulanmadığınız yerlerde güzel bir çözüm.
    Saygılarımla
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.