Şimdi Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.704
Cevap
88
Favori
395.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: olcay352

merhaba benim bir kaç sorum olcaktı
    1)Mesala 4+1 lik bi kontrat yaptım burdan alacağım parayla karada 10-12 ay gibi bi süre geçinebilirim bu süre doldugunda tekrar 4 aylık bi kontrat şeklinde paran bittiğinde çalış felfesiyle iş bulma olanağım olabilirmi

Evet olabilir ancak bu şekilde terfiler için gereken hizmet süresini çok geç tamamlarsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: excolizma

quote:

Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim.ben deniz liman işletmeciliği okuyorum fakat kafamda soru işaretleri var..öncelikli merak ettigim bu bölüm sonunda nerede olacağım ve ne kadar kazanacağım..araştırdığım tüm sitelerde hep kopyala yapıştır yapmış.bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

Up

Bu bölümle ilgili bir bilgim yok malesef

• quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

quote:

quote:

Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim.ben deniz liman işletmeciliği okuyorum fakat kafamda soru işaretleri var..öncelikli merak ettigim bu bölüm sonunda nerede olacağım ve ne kadar kazanacağım..araştırdığım tüm sitelerde hep kopyala yapıştır yapmış.bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

Up

Bu bölümle ilgili bir bilgim yok malesef

Teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok saolun. Bir şey daha sormak istiyorum 24 aylık görev sürenizi doldurduktan sonra terfi almak için girdiğiniz sınavda başarısız olunursa tekrar bi 24 aylık görev yapma mecburiyeti mi var yoksa belli aralıkla yapılıyomu sınav biraz açıklarsanız memnun olurum
  • quote:

çok saolun. Bir şey daha sormak istiyorum 24 aylık görev sürenizi doldurduktan sonra terfi almak için girdiğiniz sınavda başarısız olunursa tekrar bi 24 aylık görev yapma mecburiyeti mi var yoksa belli aralıkla yapılıyomu sınav biraz açıklarsanız memnun olurum

Sınavda belirli dersler var bu dersler icin internet uzerinden istediginiz gunlere randevu alarak ( sınav bilgisayar ortaminda yapilmakta GOSS- Gemiadamı Online Sınav Sistemi) sinava girersiniz. Basarisiz oldugunuz dersler var ise 30 gun sonra yeniden sınav harcı ödeyerek girebilirsiniz. Toplamda bir dersten 6 defaya kadar hakkiniz var. Eger bu sinavlarda basarili olamazsaniz yeniden en bastan tüm derslerden girersiniz.

Sonuc olarak bir daha hizmet yapmaya gerek yok. Ancak hem sınava giris harci hemde bu surede calisamamak ciddi maddi zorluk getirebilir. Uzakyol Vardiya Zabitligi icin 7 dersten sinava girilmekte

-Seyir (Navigasyon)
    -Gemicilik
    -Gemi stabilitesi - gemi inşa
    -Denizcilik İngilizcesi
    -Deniz Hukuku ve Uluslararası sözleşmeler
    -Denizde Haberlesme
    -Vardiya Standartları

Sinav hakkinda daha fazla bilgi icin google'da "Goss Sınav Konuları" gibi arama yapabilirsiniz.

• Bir sey daha sormak istiyorum cruz gemisi veya benzeri yolcu gemilerinde kaptanlık yapma ihtimali nedir
  • quote:

Bir sey daha sormak istiyorum cruz gemisi veya benzeri yolcu gemilerinde kaptanlık yapma ihtimali nedir

O tip gemilerde (Cruise ve Yolcu) malesef Türk Zabitan almıyorlar (Güverte sınıfı için). Ben stajdayken Royal Carribean şirketine başvurmuştum Cadet Training programına kabul edildim ancak kurs öncesi Türk lisansım olacağı için son aşamada elenmiştim.

• quote:

quote:

Bir sey daha sormak istiyorum cruz gemisi veya benzeri yolcu gemilerinde kaptanlık yapma ihtimali nedir

O tip gemilerde (Cruise ve Yolcu) malesef Türk Zabitan almıyorlar (Güverte sınıfı için). Ben stajdayken Royal Carribean şirketine başvurmuştum Cadet Training programına kabul edildim ancak kurs öncesi Türk lisansım olacağı için son aşamada elenmiştim.

nasıl yani hocam türk ehliyeti gecerli olmuyor mu ?
  • Turk ehliyeti gecerli ancak halen egitimimiz AB tarafindan kabul görmedigi icin Almanya, İngiltere, Hollanda gibi bayraklarin endorsmentini alamiyoruz. Zodiac'ta İngiliz bayrakta staj yaptim ama zabit olunca Panama Liberya bayrakta calistim.

Birde Cruise firmalari genelde Bridge management e onem veriyor yani ayni lisani konusabilen genelde Norvecli veya İtalyan zabit aliyorlar

• takip hayalimdeki mesleklerden su hava rüzgar ateş toprak tahta severim
    Puanlar ne alemde peki üni için bu sene tercihlere yazacağım.
  • quote:

Turk ehliyeti gecerli ancak halen egitimimiz AB tarafindan kabul görmedigi icin Almanya, İngiltere, Hollanda gibi bayraklarin endorsmentini alamiyoruz. Zodiac'ta İngiliz bayrakta staj yaptim ama zabit olunca Panama Liberya bayrakta calistim.

Birde Cruise firmalari genelde Bridge management e onem veriyor yani ayni lisani konusabilen genelde Norvecli veya İtalyan zabit aliyorlar

egitimi imo vermiyor mu ?

hocam belki o zamanlar tc beyaz listede degildi simdi beyaz listede ama ne farketti bilemiyorum ?

• quote:

Orijinalden alıntı: emrenaz

quote:

Turk ehliyeti gecerli ancak halen egitimimiz AB tarafindan kabul görmedigi icin Almanya, İngiltere, Hollanda gibi bayraklarin endorsmentini alamiyoruz. Zodiac'ta İngiliz bayrakta staj yaptim ama zabit olunca Panama Liberya bayrakta calistim.

egitimi imo vermiyor mu ?

hocam belki o zamanlar tc beyaz listede degildi simdi beyaz listede ama ne farketti bilemiyorum ?

Eğitimi IMO vermez, IMO'nun STCW standartlarında eğitim verilir.

Ancak AB eğitimi standardı ise , Gerekli araç gereç, eğitim gemisi, ders içerikleri vs. gibi konuları kapsar.

Ben öğrenciyken bizim okula eski MCA (İngiliz Coast Guard - İngiliz lisanslarının denetleyici ve yasal veren devlet kurumu) yöneticilerinden birisi gelmişti. Onun anlattığına göre Türkiye'de İngiliz ve AB endorsmentleri verebilmek için sadece birkaç okulda derslere girmek ve okulları gezmek için AB heyeti ile bizim o zamanlar Denizcilik Müsteşarlığı'na ve Ulaştırma Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını ancak YÖK tarafından geri çevirildiklerini söylediler. Bir aralar Denizcilik Bakanlığı'nın Denizcilik Eğitim Kurumlarını denetleme kurulu vardı ancak uzun zaman Yök ile yetki yüzünden mahkemelik olmuşlardı. Yök kendisi dışında ona bağlı ünilerin bölümlerinin denetlemesine izin vermemekte.
    Daha sonra Ziya Kalkavan ADML için tekrar başvuruda bulunmuşlar ancak o da aynı şekilde MEB tarafından geri çevirilmiş.

O zamanlar Tüdev'i denetleyebilecekleri söylense de MCA kurs statüsündeki bir kurumun yetki belgesi verilmesini uygun görülmediği için malesef olmamış.

Aynı kişi bu durumun Türk armatörlerince piyasayı yükseltmemek için bir baskı olduğunu savunuyor. Çünkü yarın birgün bu endorsment olayı açılırsa İngiliz bayraklı gemide 2500-3000€ seviyesinde 2. Zabit çalışmaya başlar ise bizim armatörlerimiz çalıştıracak adam bulamazlar. Daha bu yaz Denizcilik toplantılarının birinde bir armatör büyüğümüz 500$ maaşla çalıştıracak zabit yetiştireceğinin müjdesini veriyordu.

• Hocam,peki bu eğitimin uluslararası karşılığı nedir tam olarak? İsim olarak soruyorum aslında.
    Zabitan olarak yetişeceğimiz bölüm mesela şurada hangisidir reis

http://www.maritime.edu/index.cfm?pg=392
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceyrekasır

Hocam,peki bu eğitimin uluslararası karşılığı nedir tam olarak? İsim olarak soruyorum aslında.
    Zabitan olarak yetişeceğimiz bölüm mesela şurada hangisidir reis

http://www.maritime.edu/index.cfm?pg=392

Uluslararasi adi Unlimited Oceangoing Watchkeeping Officer

• Butun sayfalari okuyamadim bazi sorular hala aklima takildi umarim sormamda sakinca yoktur...
    Tm ogrencisi oldugum icin fakulte bolumu secemiyorum bu yuzden aklimda 4 universite var ama onlar hakkinda da sorularum var. Girne Amerikan uni 4 yillik gemi-guverte bolumu acmis bu bolum ulastirma ile ayni kapiya mi cikiyor? Ismini hatirlamiyorum ama karadeniz uni ygs-1 ile 4 yillik bolume sahip ulastirma icin, mf ile almamasinin ozel bi sebebi var mi ya da akademik basarisi? Son olarak 2 yillik meslek yuksek okullari galatasaray ve bahcesir gibi bu myo'lerden mezun olursam sinavlarla uzak yola gecebilirmiyim?

Kisaca tm ogrencisi uzak yol icin nasil bir hedef belirlemeli?

Cevaplarsaniz aklimdaki belirsizliklerin cogu kalkmis olcak tesekkur ederim...

• quote:

Orijinalden alıntı: olkert

Butun sayfalari okuyamadim bazi sorular hala aklima takildi umarim sormamda sakinca yoktur...
    Tm ogrencisi oldugum icin fakulte bolumu secemiyorum bu yuzden aklimda 4 universite var ama onlar hakkinda da sorularum var. Girne Amerikan uni 4 yillik gemi-guverte bolumu acmis bu bolum ulastirma ile ayni kapiya mi cikiyor? Ismini hatirlamiyorum ama karadeniz uni ygs-1 ile 4 yillik bolume sahip ulastirma icin, mf ile almamasinin ozel bi sebebi var mi ya da akademik basarisi? Son olarak 2 yillik meslek yuksek okullari galatasaray ve bahcesir gibi bu myo'lerden mezun olursam sinavlarla uzak yola gecebilirmiyim?

Kisaca tm ogrencisi uzak yol icin nasil bir hedef belirlemeli?

Cevaplarsaniz aklimdaki belirsizliklerin cogu kalkmis olcak tesekkur ederim...

Merhaba

Girne Amerikan Üniversitesinin şu an için akıbeti belirsiz. Bakanlıktan halen yetki belgesi alınmış değil. Şu an için sadece macera olur.

Karadeniz'de bahsettiğiniz Rize Üniversitesi veya KTÜ olabilir. Bunlarda Güverte ( Deniz işletme müh.) mevcuttur.

İki seneliklerden Uzakyola geçiş şu an için mümkün değil. Eski mezunlar intibak eğitimi ile geçiş yaptılar ancak bu son düzenleme ile kalktı.

MF mezunlarının girmesi doğru çünkü Matematik-Fizik-Kimya dersleri okunmakta.
    Stabilite ve yük hesapları hep bunlara dayanmakta.

TM mezunu olacağın için Güverte yerine Deniz İşletmeleri Yönetimi - DEÜ tercih etmeni öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 14 Kasım 2012; 17:02:30 >

• Çoğu kişi denizciliği yapılacak en son meslek veya mecbur kaldıgı için maddi yönden en azından ailesini rahat ettirmek için seçtiğini söylüyor benim küçüklükten beri denize olan bi sevgim var maddi yönden bi sıkıntım yok mimarlık mühendislik gibi bölümleride tutturabilcek düzeydeyim sizce denizciliği seçersem hatami yapmış olurum biraz fazla abartıldıgını düşünyorum denizciliğin zorlugunu haksızmıyım
  • quote:

Çoğu kişi denizciliği yapılacak en son meslek veya mecbur kaldıgı için maddi yönden en azından ailesini rahat ettirmek için seçtiğini söylüyor benim küçüklükten beri denize olan bi sevgim var maddi yönden bi sıkıntım yok mimarlık mühendislik gibi bölümleride tutturabilcek düzeydeyim sizce denizciliği seçersem hatami yapmış olurum biraz fazla abartıldıgını düşünyorum denizciliğin zorlugunu haksızmıyım

Eskiden öyleydi. Şu an için açılan yeni okullarla ve yeni işe başlayan gemiciler ile sektör değişik bir hal aldı. Genelde personel artık eski örf adetlerden uzak ve çalışma konusunda umursamaz.Bu yüzden iş konusunda gerekli disiplin olmayınca bir takım sıkıntılar olmakta.
    Benimde ailemden dolayı maddi yönden bir sıkıntım yok. Ancak şu anda yeni başlayacak birisi kısa sürede çok iyi para kazanma hayalleri ile girmemesi gerekir. Sırf denize,denizciliğe sevgi ile yapılacak iş değil bunu da belirteyim. Şu anda cazip olarak görünen şartların, maaşların her sene yerinde sayması ve aileden uzak geçirilecek günlerden sonra keşke hiç bulaşmasaydım diyebileceğin günler de olacak.

Denizciliğin çok çok zor olduğu zamanları da vardır, çok güzel olduğu zamanları da..Hep kötü değil ancak hepte çok güzel değil. Canının çok sıkıldığı anda bunalıp 5 dakika dışarı çıkmak istediğinde kaçacağın yer yok :) Sorun yaşadığın yüzünü bile görmek istemediğin adamla her gün muhatap olmak zorunda kaldığın ve aynı masada karşılıklı yemek yediğin bile olacak.

Yani özetle anlatmak istediğim her işin zorluğu var evet ancak fazla abartıldığı konusuna katılmıyorum.

Çünkü şu anda mesleğin dışarıdan görünen tarafı Beyaz Üniforma + Yabancı Ülkeleri Gezmek + Yabancı Sevgililer + Bol para, rahat yaşam, sınırsız alkol
    Ancak içerideyken olan tarafı Küçük bir aksaklıkta bile büyük sıkıntı + Şehirden yüzlerce km uzaktaki fabrika terminalleri + Asosyalleşme + Çoğunlukla tatmin etmeyen senin çektiğin zorlukları karşılamayan maaş

• quote:

quote:

Çoğu kişi denizciliği yapılacak en son meslek veya mecbur kaldıgı için maddi yönden en azından ailesini rahat ettirmek için seçtiğini söylüyor benim küçüklükten beri denize olan bi sevgim var maddi yönden bi sıkıntım yok mimarlık mühendislik gibi bölümleride tutturabilcek düzeydeyim sizce denizciliği seçersem hatami yapmış olurum biraz fazla abartıldıgını düşünyorum denizciliğin zorlugunu haksızmıyım

Eskiden öyleydi. Şu an için açılan yeni okullarla ve yeni işe başlayan gemiciler ile sektör değişik bir hal aldı. Genelde personel artık eski örf adetlerden uzak ve çalışma konusunda umursamaz.Bu yüzden iş konusunda gerekli disiplin olmayınca bir takım sıkıntılar olmakta.
    Benimde ailemden dolayı maddi yönden bir sıkıntım yok. Ancak şu anda yeni başlayacak birisi kısa sürede çok iyi para kazanma hayalleri ile girmemesi gerekir. Sırf denize,denizciliğe sevgi ile yapılacak iş değil bunu da belirteyim. Şu anda cazip olarak görünen şartların, maaşların her sene yerinde sayması ve aileden uzak geçirilecek günlerden sonra keşke hiç bulaşmasaydım diyebileceğin günler de olacak.

Denizciliğin çok çok zor olduğu zamanları da vardır, çok güzel olduğu zamanları da..Hep kötü değil ancak hepte çok güzel değil. Canının çok sıkıldığı anda bunalıp 5 dakika dışarı çıkmak istediğinde kaçacağın yer yok :) Sorun yaşadığın yüzünü bile görmek istemediğin adamla her gün muhatap olmak zorunda kaldığın ve aynı masada karşılıklı yemek yediğin bile olacak.

Yani özetle anlatmak istediğim her işin zorluğu var evet ancak fazla abartıldığı konusuna katılmıyorum.

Çünkü şu anda mesleğin dışarıdan görünen tarafı Beyaz Üniforma + Yabancı Ülkeleri Gezmek + Yabancı Sevgililer + Bol para, rahat yaşam, sınırsız alkol
    Ancak içerideyken olan tarafı Küçük bir aksaklıkta bile büyük sıkıntı + Şehirden yüzlerce km uzaktaki fabrika terminalleri + Asosyalleşme + Çoğunlukla tatmin etmeyen senin çektiğin zorlukları karşılamayan maaş

Verdiğiniz bilgiler için teşşekkür ederim. bir şey daha sormak istiyorum güverte bölümünü bitirdikten sonra askere büyük ihtimal bahriyeli olarak yapma imkanım olucak uzun dönem için astssubaylık yaptıktan sonra denizciler için teskere bırakma imkanı varmı

• Abi iyi güzel araban var evin var ama bunlarla yılda toplasan ne kadar vakit geçiriyorsun bunu öğrenebilir miyim yani kısaca tatil süren nedir 1 yılda ?
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.