Şimdi Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı (163. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3.705
Cevap
88
Favori
395.564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 161162163164165
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Bu tip canlı yayın sohbet, soru cevaplar olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okulu uzattık, staja geç kaldık, bir dönemi sonra okuyacağız derken nihayetinde gönlümde olan yerden haber geldi.

Pazartesi günü Arkas Holding'e ait gemiye katılıyorum. 7.5-8 ay sonrasında görüşmek üzere Denizcilik Fakültesi.
  • El Cazador kullanıcısına yanıt
    Hayirli ugurlu olsun, gemi ismi belliyse özelden at :) Bizim çocuklardan biri varsa kpt veya 2. yardimci olmaya calisirim

• quote:

Orijinalden alıntı: El Cazador

Okulu uzattık, staja geç kaldık, bir dönemi sonra okuyacağız derken nihayetinde gönlümde olan yerden haber geldi.

Pazartesi günü Arkas Holding'e ait gemiye katılıyorum. 7.5-8 ay sonrasında görüşmek üzere Denizcilik Fakültesi.

Helal olsun, hayirli olsun, darisi bize artik

Bi de hocalarim, staj icin dil kritik mi acaba? Sart yani di mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osurgan -- 22 Temmuz 2016; 17:38:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: osurgan

quote:

Orijinalden alıntı: El Cazador

Okulu uzattık, staja geç kaldık, bir dönemi sonra okuyacağız derken nihayetinde gönlümde olan yerden haber geldi.

Helal olsun, hayirli olsun, darisi bize artik

Bi de hocalarim, staj icin dil kritik mi acaba? Sart yani di mi

Sağol kardeşim. Darısı başına inşallah.

Staj için dil şart diye bir şey yok fakat tabiki sana avantajı çokça olur. Hala İngilizce bilmeyen zabitler var sonuçta.

Kimse seni bilmiyorsun diye yermez fakat biliyorsan artısı çok olur.

• El Cazador kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam, sağolasın.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

Bu tip canlı yayın sohbet, soru cevaplar olacak

Kaptan
    Gemi makineleri işletme bölümüyle ilgili fikirleni bizle paylaşabilir misin?
    Ytü gmim yazmayı güşünüyorumda.

• Maas farki yok fakat gemi makine mezunu yillik bazda biraz daha az. Ote yandan gemi makineciler karaya gecebiliyolar genel makineci olarak calisabiliyolar. Yani gemi makine sektorundeki devir daim biraz daha sık oluyor. Hem mezun sayisi gorece az hemde mezunlar denizde kaptanlara gore daha az kaldiklari icin makineciler bi tik daha avantajli.

Calisma sartlari gorece agir olabiliyor. Geminin durumuna bagli.

• quote:

Orijinalden alıntı: permanency

Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim , sektörün çok daraldığı maaşlarda sıkıntılar yaşandığı vs. söylenmis. Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz ?

Once bin kez sorulan sorunun cevabini yazayim, forumdan kaptan 2000 dolar civarinda başlandığını soyluyor.. Buyuk sirketler daha fazla verir diye dusunuyorum ama 5yil sonra sen mezun olunca kac kisiye verecek o parayi bilemeyiz, he bu para da seni keser mi bilemem, yilda yuzlerce mezun veriliyor peki kac kisilik yer aciliyor gemilerde? Yurtdisi turk ehliyeti icin cok zor.. Ben işin icinde degilim fakat bunlar soyleniyor ne kadar dogru bilemem..

Sonra bu soruyu soranlarin genel düşüncelerini yazayim;

10yil calisirim milyoner olur cikarim gemiden diye dusunuyosun..

Dusuk bi ihtimalle hem zengin olayim, hem de aile hayatim olsun diyosun..

Hem gezerim hem para biriktirim demis de olabilirsin..

Biz cok cektik cocugum cekmesin, ben calisirim ailemi beslerim de diyebilirsin en tutarlisi bu gibi,

Ozetle sen daha okula baslamadan bunlari dusunuyosan; ben seni fazla yormadan soyliyim bu meslekten vazgececeksin, cok dusunme.. Bu konu altindan kac kisi ayni soruyu sordu bilemezsin simdi nerdeler kimse bilmiyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osurgan -- 24 Temmuz 2016; 16:35:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: permanency

Dostum ilgin için teşekkür ederim ama ben 5 yil sonra mezun olduğumda bahsedildiği gibi rahat iş bulabilir miyim sorusunun cevabini merak ediyorum. Sektörün içindekiler az-çok bir şeyler söyleyebilir diye umuyorum.

Iste bunu bilemeyiz dostum, ekonomi ne yonde gidiyo malum.. turkiye disa bagli bi ulke, sirketler ne yonde atilim yapiyo, yeni gemi alarak bize is alani mi aciyolar acacaklar mi ileride yoksa gemileri mi satacaklar 5yil sonrasini kimse bilemez.. Boyle dusunurek sağlık alani disimda hic bi alanda olumlu bi sonuca varamazsin.. Sen kendini gelistirirsen ve meslegini seversen bunlari dusunmene gerek kalmaz, gemi piyasasi olmez ama kalitesiz ve ucuza calisacak elemanlar artar.. senin onlem alman gerekir kalifiye hale gelerek ki aranan adam ol, maasin da yuksek kalsin.. butun muhendisliklerde boyledir..

• Sırf sizin için üye oldum.2013 yılında dokuz eylul duim kazandim.basta sizin gibi kaptan olma hayaliyle yazdim ve ailemin uyarilarini dinlemedim keske dinleseymis.puanim celal bayar ve dokuz da makine,endustri muh yetiyordu. Ben dedim kaptan olacagim parasi umrumda degil.neyse yazdik tuttu da.daha ilk yıldan bin pişman oldum.denizciligin bu ulkede bukadar süründüğünü ve şirketlerin halini gördüm.İlk stajımı bulmam samanlıkta iğne aramak gibiydi.not ortalamam çok yüksek olmasina ragmen hicbir sirket stajyere olumlu bakmiyordu. Dayanırım dedim ama olmadı ve bu sene tekrar hazırlandım.allah izin verirse bu yıl tekrar tercih yapacam. Size tavsiyem sakin uniformaya özenmeyin. Kimsenin umrunda olmuyor.Alt Ust iliskisini kaldıramam diyorsan baştan patladın. Maaşları ise (mezun abilerimden biliyorum) neredeyse karadaki muhendise eşit.Her sehirde açıldı duim.Bir acı haber daha Recep Tayyip Erdogan Universitesindede bu yıl açildi 75 kisilik kontenjani var.İtüde durum dokuz eylulden farksız.Benden günah gitti çünkü bende sizin gibiydim ben ettim siz etmeyin.Gidin herzaman iş olacak bir muh. seçin.Bu arada sorularinizi abiniz olarak cevaplarim sorun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chfofficer -- 24 Temmuz 2016; 19:11:23 >

• chfofficer C kullanıcısına yanıt
    Samimi yazin hakkinda tesekkurler oncelikle..

Yildiz Gemi makine hakkında ne dusunuyosun? Daha dogrusu gemi makine muh hakkinda genel düşüncelerin ne?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osurgan -- 24 Temmuz 2016; 20:38:03 >
  • Makineci olmak isteyen arkadaslara oncelikle sunu soylemek zorundayim,gmim gemiler için adam çikartir yani bu meslegi okuyup karadaki makine muhendislerinin yaptigi isleri zor yaparsiniz(yapanlar yok mu?tabiki var ama kendini gelistirmek çok onemli).tıpkı duim gibi alt ust iliskiler ama staj bulma zorluğu duime gore daha rahat.(duimden daha hızlı bulurlar).Maaslar aynı duzeydedir guverte zabitleriyle.dedigim gibi guverticelere gore cok sanslilar.Daha az rakipleri var.Ama onlarda bile sıkıntı çıktığı oluyor net.Turkiyede denizciligin ölmeye başlaması bunun en buyuk sebebi.Karadaki muhendislerle ayni maasa talip kalabilirsiniz cunku herzaman gemide kalamazsiniz ve gemideki kazandigin parayla calismadigin zaman idare edersin.hickimse 12 ay gemide olmaz.bunu orana vurunca oyle gecinmene yeten cok paran kalmaz.bu yuzden puanlari bukadar düştü ve girenlerden ayrilanlar oldu.

• Arkadaslar bircogunuz dunyayi gezmek istiyorsunuz para kazanirken ama sunu unutmayin eski gemiler gibi degil artik hicbirsey.yani gemi limanda gunlerce durup murettebat takilmaya gidemiyor.ayni gun icinde yuklerin nakliyati ve belge islemleri yapiliyor basini kasiyacak vakit olmuyor.ben 2 limanda stajyerken inemedim ve cok koymuştu.makineciler bile kontrollerini yapiyor limanda.eski denizci abilerimiz anlatir gemi yanaşinca hepsi giyinirmisler hop gezmeye :) maalesef aç gözlü şirketler sizin hep çalismanizi ister ve geç maas yatirir.

• Zor meslek hem fiziksel hem duygusal olarak. Öyle yaparım demekle olmuyor.
    Fakir aile babası mecbur kalır inşaatta çalışır ya. Hem iş yoktur başka hemde inşaatın parası iyidir biraz. Ama o adamın güneşte g*tü terler zordur ama mecburdur.

İşte bu meslek de zihinsel, psikolojik olarak o derece zor kafayı yersiniz. Delilerle kapalı demirden bir hapishanede. İçersiniz vakit geçirmek için.Hayallerizde kalmak gerçeğe yalnızlığınıza dönmemek istersiniz.
    Sonra karaya varırsınız nihayet ama şirket paranızı geç yatırır delirirsiniz. 3.dünya ülkesi vatandaşı olmanın ceremesini her yerde çekersiniz. Yabancı gemilerdeki çalışanlardan daha kötü (yaşlı) gemilerde daha az maaşa çalışırsınız. Şirketiniz kriz olduğunu söyler maaşları azaltır ama bi gemi daha alır. İsyan edersiniz sizin sesiniz olacak doğru düzgün bi sendika bulamazsınız, yalnızsınızdır. Cimri armatörler dünya para kaldırırken size acımazlar. Ellerinden gelenin en azını verirler.Mesleğinizin parası iyi sanırsınız, belki saygın bi meslektir ama sizde modern kölesinizdir. Ama mecbur kalmışsınızdır bu mesleğe tıp, iyi bi mühendislik olmamıştır. Hemşire olup ukala doktorlardan emir almak zorunuza gidecektir. Küçükken parasızlığın her türlü zorluğunu yaşamış. Elektriğiniz kesilmiş. Evde yiyecek kalmamış anneanne dedenin evine kaçılmıştır aç kalmamak için. İşte o zaman dersiniz ki bi daha paranın sorun olduğu bi hayat yaşamak istemiyorum. Tek istediğim annemin doğalgazlı, klimalı temiz bi evde yaşaması. Tercih döneminde elinizde denizcilik vardır ve zorluğunu hiç umursamadan yazarsınız. Bir eve ekmek getiremeyen babanın yaşadığıkları karşısında hangi meslek zordur ki. Bana zor demeyin.

İşte böyle kardeşlerim. Yiyorsa yazın yani.Hayat kolay değil. Ekmek aslanın bi tarafına sokulmuş birileri daha çok yat kat sahibi olabilsin diye.

Yazım hataları için özür dilerim. Mobilden yazıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maldan adam -- 25 Temmuz 2016; 1:47:03 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: maldan adam

Zor meslek hem fiziksel hem duygusal olarak. Öyle yaparım demekle olmuyor.
    Fakir aile babası mecbur kalır inşaatta çalışır ya. Hem iş yoktur başka hemde inşaatın parası iyidir biraz. Ama o adamın güneşte g*tü terler zordur ama mecburdur.

İşte bu meslek de zihinsel, psikolojik olarak o derece zor kafayı yersiniz. Delilerle kapalı demirden bir hapishanede. İçersiniz vakit geçirmek için.Hayallerizde kalmak gerçeğe yalnızlığınıza dönmemek istersiniz.
    Sonra karaya varırsınız nihayet ama şirket paranızı geç yatırır delirirsiniz. 3.dünya ülkesi vatandaşı olmanın ceremesini her yerde çekersiniz. Yabancı gemilerdeki çalışanlardan daha kötü (yaşlı) gemilerde daha az maaşa çalışırsınız. Şirketiniz kriz olduğunu söyler maaşları azaltır ama bi gemi daha alır. İsyan edersiniz sizin sesiniz olacak doğru düzgün bi sendika bulamazsınız, yalnızsınızdır. Cimri armatörler dünya para kaldırırken size acımazlar. Ellerinden gelenin en azını verirler.Mesleğinizin parası iyi sanırsınız, belki saygın bi meslektir ama sizde modern kölesinizdir. Ama mecbur kalmışsınızdır bu mesleğe tıp, iyi bi mühendislik olmamıştır. Hemşire olup ukala doktorlardan emir almak zorunuza gidecektir. Küçükken parasızlığın her türlü zorluğunu yaşamış. Elektriğiniz kesilmiş. Evde yiyecek kalmamış anneanne dedenin evine kaçılmıştır aç kalmamak için. İşte o zaman dersiniz ki bi daha paranın sorun olduğu bi hayat yaşamak istemiyorum. Tek istediğim annemin doğalgazlı, klimalı temiz bi evde yaşaması. Tercih döneminde elinizde denizcilik vardır ve zorluğunu hiç umursamadan yazarsınız. Bir eve ekmek getiremeyen babanın yaşadığıkları karşısında hangi meslek zordur ki. Bana zor demeyin.

İşte böyle kardeşlerim. Yiyorsa yazın yani.Hayat kolay değil. Ekmek aslanın bi tarafına sokulmuş birileri daha çok yat kat sahibi olabilsin diye.

Yazım hataları için özür dilerim. Mobilden yazıyorum.

+1

• İnsaat muh: Dogu yıkıldı tekrar yapilacak,kentsel donusumle tum turkiyede insaatcilar calisabilecek.
    Makine muh:cok genis calisma kosullari var,asla modasini kaybetmeyecek cizim yaparak para kazanani bile var.saglik gibidir hep lazim
    Enerji sistemleri muh:bu adamlarin ekmegini endustriciler yedi cunku yoktu.simdi bircok yerde var ve issiz kalanini gormedim.gelecegin degil direk bugunun meslegi
    Endustri muh:bunlarin calismadigi yer yok.
    Duim:ölmüş türk denizciliginin modern koleleri.eski maas avantajini yitirmis hatta maasini alamayan isciler var.denizi olmayan yerden mezun vermesi bile düşündürücü.
    NOT
    İyice puanlari okursaniz zaten ölen sektörler el sallıyor.benim zamanimda mezun olan denizciler ilk 40 bindendi.simdi cocuklari itu deu diye zor kaparlar.Leş kokan tuzlayi gezmissinizdir umarim cunku itu kampusu orda.itü deki mezun ile kktc deki mezun arasinda bir fark yoktur dostlarim.
    NOT
    Elimde bu yıl yeni açılan onlarca muhendislik bolumu kontenjan bilgeri var.yani bu yıl 100 bininci adam kafadan 90 bin olacak.neredeyse hersehirde gecerli bu.1 tek hayatiniz var herkese basarilar.

• Dün 3 saat boyunca soru cevap yaptık :) Umarım izleme fırsatınız olmuştur. Malesef youtube'da yedeği silinmiş

Bugünlerde yine canlı yayınla sohbet muhabbet devam edebiliriz

• İstanbul Üniversitesi duim(Güverte) hakkında yorumlar nasıl sizce Merkezi puanla yatay geçiş düşünüyorum.Mekatronik mühendisliği okuyorum bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Judo1997 -- 27 Temmuz 2016; 15:31:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: chfofficer

Sırf sizin için üye oldum.2013 yılında dokuz eylul duim kazandim.basta sizin gibi kaptan olma hayaliyle yazdim ve ailemin uyarilarini dinlemedim keske dinleseymis.puanim celal bayar ve dokuz da makine,endustri muh yetiyordu. Ben dedim kaptan olacagim parasi umrumda degil.neyse yazdik tuttu da.daha ilk yıldan bin pişman oldum.denizciligin bu ulkede bukadar süründüğünü ve şirketlerin halini gördüm.İlk stajımı bulmam samanlıkta iğne aramak gibiydi.not ortalamam çok yüksek olmasina ragmen hicbir sirket stajyere olumlu bakmiyordu. Dayanırım dedim ama olmadı ve bu sene tekrar hazırlandım.allah izin verirse bu yıl tekrar tercih yapacam. Size tavsiyem sakin uniformaya özenmeyin. Kimsenin umrunda olmuyor.Alt Ust iliskisini kaldıramam diyorsan baştan patladın. Maaşları ise (mezun abilerimden biliyorum) neredeyse karadaki muhendise eşit.Her sehirde açıldı duim.Bir acı haber daha Recep Tayyip Erdogan Universitesindede bu yıl açildi 75 kisilik kontenjani var.İtüde durum dokuz eylulden farksız.Benden günah gitti çünkü bende sizin gibiydim ben ettim siz etmeyin.Gidin herzaman iş olacak bir muh. seçin.Bu arada sorularinizi abiniz olarak cevaplarim sorun

Not ortalamandan, yapabileceğin tercihlerden çok güzel bahsetmişsin eyvallah da ben de 2013 RTEÜ girişliyim.

Şuana kadar çıktığım 2 gemide çeşitli okullardan stajyer vardı ve hepsine de nal toplattım. Ekmek aslanın ağzındaysa, aslan olacaksın kardeşim. Oturduğun yerden bir cacık olmaz.

10 tane de okul olsa 20 tane de olsa, kalifiye adam işi bilen adam yine el üstünde olur.

Evet okul sayısı arttı, mezun sayısı çoğaldı, maaşlar düştü. Yabancı şirketlere gitmenin önünde engel ne? Kendini geliştirdikten sonra öyle bir engel yok.

O beğenmediğin RTEÜ'den devre arkadaşım bu sene "0" torpille Zodiac'a çıktı. Çoğu zabitten katbekat iyi İngilizce'si ve mesleki bilgisiyle.

Her şey kişinin kendinde biter. Oturduğun yerden hiçbir şey olmaz.

• 
Sayfa: önceki 161162163164165
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.