- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Merkez bankası kara listede temizlik yapmış.
Bu konudaki kullanıcılar:
 
3
Cevap
6027
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


3490 Mesaj
6 Mayıs 2012; 19:35:52 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

HALK arasında ‘kara liste’ olarak bilinen ve Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi kartı ve banka kredisini ödemeyen kişilerin bilgilerinin tutulduğu ‘Risk Merkezi’nde Türkiye Bankalar Birliği’ne devredilmeden temizlik yapıldı.

Yapılan çalışma sonucunda, borcunu geç ödeyenlerin ve tamamen kapatanların isimleri listeden çıkarıldı. Bu kapsamda tam 179 bin 337 tüketicinin bilgileri kara listeden silindi. Star Gazetesi'nin haberine göre geçen yıl çıkarılan torba yasada yer alan hüküm doğrultusunda Merkez Bankası bünyesinde bulunan Risk Merkezi bilgileri yani kara liste bilgileri, Türkiye Bankalar Birliği’nde kurulan Risk Merkezi’ne aktarılacak. Transfer işlemi, mayıs ayının ikinci yarısından itibaren başlatılacak. Merkez Bankası, transfer işlemi öncesinde, tüketicilerin mağdur olmaması için, kara listede bilgileri kontrol etti.

Borç ödeme alışkanlığı ölçülecek
Yapılan kontroller sırasında, ilginç bir gelişme yaşandı. Bankaların borcunu düzenli ödeyen kişilerin bilgilerinin de teknik veya personel hataları nedeniyle Merkez Bankası’na bildirildiği belirlendi. Bu kapsamda binlerce kişinin isminin kara listede bulunduğu bildirildi. Bankaların bilgileri ile yapılan çapraz kontroller sonucu, sehven kara listeye girenlerin isimleri listeden çıkarıldı. Türkiye Bankalar Birliği’nin bünyesinde oluşturulan risk merkezi, bankaların beyni olarak faaliyet gösterecek. Merkezde, tüketicilerin kredi kartı, kredi borçları, çek ve senet bilgilerinin yanı sıra elektrik ve su borçları da tutulacak. Bir banka, kredi talebinde bulunan tüketicinin, kredi bilgilerinin yanı sıra elektrik ve su faturalarını ödeme durumunu da görebilecek. Bu bilgilerle tüketicinin borç ödeme alışkanlığının ölçülmesi hedeflendiği kaydedildi. Bankalar Birliği bünyesinde kurulan Risk Merkezi’nin 9 kişiden oluşan bir yönetim kurulu olacak. Yönetim kurulu üyelerinden birini Merkez Bankası birini de Bankalar Birliği seçecek.

BU YIL 333 BİN KİŞİ
2011 yılında 1.4 milyon kişi borcunu ödemedi BANKALARIN sadece 2011 yılında kredi kartı ve ferdi kredi borcunu ödemediği için Merkez Bankası’na 1 milyon 393 bin 255 kişinin ismini bildirdiği öğrenildi. 2010 yılında ise bankalardan bu çerçevede 1 milyon 466 bin 20 kişinin ismi bildirilmişti. Bankalar bu yılın ocak ayında 101 bin 847, şubat ayında 107 bin 724 ve mart ayında 123 bin 423 olmak üzere toplam 332 bin 994 kişinin ismini Merkez Bankası’na bildirdi.

MB’nin verilerine göre kartta kredi miktarı 56.5 milyar TL’ye ulaştı
BANKALARARASI Kart Merkezi’nin (BKM) verilerinden ve Kart Mo-nitör Araştırmasından derlenen bilgilere göre, Türkiye’de 2001 so-nu itibariyle yaklaşık 14 milyon olan kredi kartı sayısı, 2011 so-nunda 51.4 milyona ulaştı. Özel-likle birçok sektörde uzun vadeli faizsiz taksitli alışverişe imkan sağlanması, kredi kartı kullanımını artırdı. Merkez Bankası’nın 26 Nisan’da açıklanan haftalık bültenine göre, bireysel kredi kartı kullanım tutarı 56 milyar 508 milyon 150 bin lira olarak gerçekleşti.
Kaynak: http://ekonomi.habertur...ye-kara-liste-piyangosu


Kara liste sorgulama için dilekçe örnekleri ;
http://www.tuketicifina...ra-liste-sorgulama.html
_____________________________585 Mesaj
6 Mayıs 2012; 21:42:13 

dilekçe örnekleri çok işime yaradı hocam sağol :D
_____________________________466 Mesaj
16 Temmuz 2012; 15:27:54 

Herkese merhaba,
Hazır açılmış bir başlık varken buraya yazmayı tercih ettim.
Benim sorum şu yaklaşık 4 sene önce cok ciddi bir rahatsızlık gecirdim ve kredimi ödeyemedim daha sonra bankam ile görüştüm ve kredimi yeniden yapılandırdım ancak sanırım kara listeye girdim (Emin değilim)
Cuma günü ise yeni bir arac alacagım için bankaya kredi basvurusunda bulundum cevabı bekliyorum şuan düzenli bir gelirim ve iyi bir işim ayrıca bundan 2 ay önce farklı bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulundum ve ikisinden de sorunsuz bir şekilde kredi kartımı alabildim yani kredi kartı alabilmiş olmam kara listede olmadığımı gösterirmi sizce ?Kara listede olmuş olsam kredi kartı vermezlerdi diye düşünüyorum.
Sizler bu konu hakkında ne dersiniz acaba ?
teşekkürler.
_____________________________ 
58 Mesaj
11 Nisan 2014; 23:46:25 

Benim bildiğim kadarıyla banka kara listesi sadece kredi için değil kredi kartı içinde geçerli yani kredi kartı alabildiyseniz kredi başvurunuzda onaylanır. detaylı bilgiyi bu linkten alabilirsiniz http://www.acilkredibas...rgulama-nasl-yaplr.html
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı Özel » Merkez bankası kara listede temizlik yapmış.
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR1
0.281