Şimdi Ara

hangi çamaşır deterjanını kulanyorsunuz? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.033
Cevap
42
Favori
534.763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: GülçinGE

Valla benim makinam siemensin 8 kg olanlarından full kapasite doldururum mutlaka şuana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Çamaşırları makinaya atarken katlayıp öle atarım hem az buruşuyor ve daha fazla çamaşır alıyor. ben beyazlarda mutlaka 2 kez ön yıkama yaparım. ön yıkamanın çok faydası oluyor. 60 derece yoğun yıkamayı kullanırım 3 saatten fazla yıkanır.Çamaşırlar makinadan çıktıktan sonra hem tertemiz çıkar hemde mis gibi kokar bu arada beyazları yıkadıktan sonra mutlaka güneşe asın güneşde beyazlatıyor çünkü.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bendede 8 kg Bosch makine var. Bu kazan rulmanları meselesi kafama takılıyor bakalım Candoğan ne diyecek. Sorun olmazsa bu yöntemi deneyeceğim. Sizin geçen gün bir mesajınızı okudum çamaşrıları yumuşatıcı katarak yıkayınca kurutma makinesine atmayın hem kansorejen etkiye neden oluyor hemde çamaşırları sarartıyor demiştiniz. Bu mesajınız sonrası özellikle beyazlarda yumuşatıcı kullanmamaya karar verdim.

Candoğan dan gelecek habere göre beyazlarda akşamdan suya bastırma olayını deneyeceğim bakalım ne diyecek @candogan62

• quote:

Orijinalden alıntı: OVERCLOCKM@NI@

quote:

Valla benim makinam siemensin 8 kg olanlarından full kapasite doldururum mutlaka şuana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Çamaşırları makinaya atarken katlayıp öle atarım hem az buruşuyor ve daha fazla çamaşır alıyor. ben beyazlarda mutlaka 2 kez ön yıkama yaparım. ön yıkamanın çok faydası oluyor. 60 derece yoğun yıkamayı kullanırım 3 saatten fazla yıkanır.Çamaşırlar makinadan çıktıktan sonra hem tertemiz çıkar hemde mis gibi kokar bu arada beyazları yıkadıktan sonra mutlaka güneşe asın güneşde beyazlatıyor çünkü.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bendede 8 kg Bosch makine var. Bu kazan rulmanları meselesi kafama takılıyor bakalım Candoğan ne diyecek. Sorun olmazsa bu yöntemi deneyeceğim. Sizin geçen gün bir mesajınızı okudum çamaşrıları yumuşatıcı katarak yıkayınca kurutma makinesine atmayın hem kansorejen etkiye neden oluyor hemde çamaşırları sarartıyor demiştiniz. Bu mesajınız sonrası özellikle beyazlarda yumuşatıcı kullanmamaya karar verdim.

Candoğan dan gelecek habere göre beyazlarda akşamdan suya bastırma olayını deneyeceğim bakalım ne diyecek @candogan62

Rica ederim yardımcı olduysam ne mutlu bana. Beyazlarda yumuşatıcı kullanıldığı zaman kurtma makinasına atatılmaması gerektiğini bi yerde okumuştum makina yumuşatıcıyı son durulama suyunda aldığı için direk çamaşırlarda kalıyor. uzmanlar yazın terlendiği zaman ter yoluyla vücuda girdiğini söylüyor o sebeple bende her çamaşır yıkandıktan sonra makinayı durulamaya getiriyorum. kurutma makinası bana sağlık açısından içime sinmiyor.Eskiden kanser yada başka hastalıklar yoktu bilmem farkında mısınız teknoloji ilerledikçe değişik ve ölümcül hastalıklar ortaya çıkıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Rica ederim yardımcı olduysam ne mutlu bana. Beyazlarda yumuşatıcı kullanıldığı zaman kurtma makinasına atatılmaması gerektiğini bi yerde okumuştum makina yumuşatıcıyı son durulama suyunda aldığı için direk çamaşırlarda kalıyor. uzmanlar yazın terlendiği zaman ter yoluyla vücuda girdiğini söylüyor o sebeple bende her çamaşır yıkandıktan sonra makinayı durulamaya getiriyorum. kurutma makinası bana sağlık açısından içime sinmiyor.Eskiden kanser yada başka hastalıklar yoktu bilmem farkında mısınız teknoloji ilerledikçe değişik ve ölümcül hastalıklar ortaya çıkıyor.

Haklısınız gerçekten son zamanlarda tedavi edilemeyen yada tedavi ile bile çare bulunamayan hastalıklar çıktı.

Kurutma makinesi gerçekten çok konforlu yumuşatıcı atmasanız bile çamaşırlar yumuşacık çıkıyor. Bizim balkonda hava akımı neredeyse sıfır bu yüzden kışın mecbur kurutma makinesi kullanıyoruz. Ama artık havalar ısındı çok şükür çok çok gerekmedikçe aciliyet yoksa balkona asıyoruz çamaşırları.

• quote:

@thr_Y

Hocam kullanıcı adınızı değiştirmişsiniz hayırlı olsun

Siz bu kazan rulmanları hakkında ne düşünüyorsunuz

Teşekkür ederim
    Yeni nesil makineler bu olay için pek uygun değil bana kalırsa. Hem elektronik oldukları için, hem de artık makinelerin amortisörleri eskiler kadar sağlam değil. Mesela 2100'de 5 tane amortisör varken, yeni makinelerin çoğu sadece 2 amortisörlü. Tabii makineye yük bineceği için bunun yanında rulmanlara da zararı olur diye düşünüyorum. Ayrıca bu olaya gerek yok zaten, eko/yoğun programlar ziyadesiyle uzun olduğu için çamaşırlar ön işleme gerek kalmaksızın temiz çıkıyor. Annem şu anki makinemizde beyazları yıkarken ön yıkamaya biraz ace ekliyor o kadar. Programa herhangi bir müdahalede bulunmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: thr_Y

Teşekkür ederim
    Yeni nesil makineler bu olay için pek uygun değil bana kalırsa. Hem elektronik oldukları için, hem de artık makinelerin amortisörleri eskiler kadar sağlam değil. Mesela 2100'de 5 tane amortisör varken, yeni makinelerin çoğu sadece 2 amortisörlü. Tabii makineye yük bineceği için bunun yanında rulmanlara da zararı olur diye düşünüyorum. Ayrıca bu olaya gerek yok zaten, eko/yoğun programlar ziyadesiyle uzun olduğu için çamaşırlar ön işleme gerek kalmaksızın temiz çıkıyor. Annem şu anki makinemizde beyazları yıkarken ön yıkamaya biraz ace ekliyor o kadar. Programa herhangi bir müdahalede bulunmuyor.

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Deterjanlar artık eskisi gibi değil. Performansları oldukça düştü çoğu kişi bu durumdan şikayetçi. Haftada bir beyazları yıkarken bir miktar çamaşır suyu eklemenin makineye zararı olurmu ön yıkamaya değilde ana yıkamaya ekleyip çalıştırsak.

• Çamaşır suyunu ana yıkamaya eklemek çamaşırları daha çabuk yıpratır. Bu yüzden iyi durulanması gerek diye düşünüyorum. Ek durulama özelliği varsa seçmek yerinde olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thr_Y -- 28 Haziran 2012; 0:47:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: thr_Y

Çamaşır suyunu ana yıkamaya eklemek çamaşırları daha çabuk yıpratır. Bu yüzden iyi durulanması gerek diye düşünüyorum. Ek durulama özelliği varsa seçmek yerinde olur.

Makinem normalde 3 durulama yapıyor ama ek olarak +3 durulamaya kadar ek durulama eklenebiliyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

quote:

quote:

Yıllar sonra ilk defa Persil aldık, renklilerde kullanacağız. Annem pek istemedi ama bu sefer deneyelim alalım dedim :)) yanında 30 yıkamalık Vernel max ile birlikte 24 lira. Yalnız, Vernel'in kokusu çok fazla değil, konsantre olduğu için sanırım.

Ben persilden çok memnunum sakız gibi yapıyor. Ben geceden ıslıyorum makina suyu ısıtıp makinanın fişini çekiyorum. Sabah program devam ediyor zaten bitiyo güneşe asıyorum kar gibi :)

Umarım biz de memnun kalırız :)) Paketi açtım kokusu Alo ve Arielin renkli olanına benziyor.

Kalırsınız merak etme siz neden memnun kalmadınız ?

Yıllar önce almıştık, beyazları yeşilimsi yapmıştı, normale dönmeleri epey zaman almıştı. Ondan annem de memnun kalmamıştı. Bir daha da almadık. Şimdi nasıldır bilmiyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yıllar sonra ilk defa Persil aldık, renklilerde kullanacağız. Annem pek istemedi ama bu sefer deneyelim alalım dedim :)) yanında 30 yıkamalık Vernel max ile birlikte 24 lira. Yalnız, Vernel'in kokusu çok fazla değil, konsantre olduğu için sanırım.

Ben persilden çok memnunum sakız gibi yapıyor. Ben geceden ıslıyorum makina suyu ısıtıp makinanın fişini çekiyorum. Sabah program devam ediyor zaten bitiyo güneşe asıyorum kar gibi :)

Umarım biz de memnun kalırız :)) Paketi açtım kokusu Alo ve Arielin renkli olanına benziyor.

Kalırsınız merak etme siz neden memnun kalmadınız ?

Yıllar önce almıştık, beyazları yeşilimsi yapmıştı, normale dönmeleri epey zaman almıştı. Ondan annem de memnun kalmamıştı. Bir daha da almadık. Şimdi nasıldır bilmiyorum.

Anladım umarım sorun yaşamazsınız :)

• quote:

quote:

Haklısınız gerçekten son zamanlarda tedavi edilemeyen yada tedavi ile bile çare bulunamayan hastalıklar çıktı.

Kurutma makinesi gerçekten çok konforlu yumuşatıcı atmasanız bile çamaşırlar yumuşacık çıkıyor. Bizim balkonda hava akımı neredeyse sıfır bu yüzden kışın mecbur kurutma makinesi kullanıyoruz. Ama artık havalar ısındı çok şükür çok çok gerekmedikçe aciliyet yoksa balkona asıyoruz çamaşırları.

Eğer balkonunuz elverişli değilse kurutma makinası şart tabiki. İnsanlar artık doğal yaşama geçmeye çalışıyor etrafıma bakıyorumda kanser hastalığına yakalanan bir sürü insan var. Şunuda yazıyım Makinada yıkanan çamaşırın elde 30 kez durulanması gerekmiş ki deterjanlardan tam arınabilsin.

• Korkuyorum resmen bu başlığı okuduğum zamanlarda. Elde 30 kez durulamak ne demek? Off fena valla

Şu kazanda çamaşır bekletme konusunda sanırım ben makineme kıyamam. Artık her şey elektronik, program seçiminden tutun da ısı ayarına kadar. Fişini çekmek sanki elektronik beynini harap edermiş gibi geliyor bana.
  • quote:

quote:

quote:

Eğer balkonunuz elverişli değilse kurutma makinası şart tabiki. İnsanlar artık doğal yaşama geçmeye çalışıyor etrafıma bakıyorumda kanser hastalığına yakalanan bir sürü insan var. Şunuda yazıyım Makinada yıkanan çamaşırın elde 30 kez durulanması gerekmiş ki deterjanlardan tam arınabilsin.

Biz bırakın yumuşatıcı kullanmayı bulaşık makşnesinde parlatıcı bile kulanmıyoruz, kanser riski var diye.

IQ makinede deterjan kalıntısı kalınca bu yazarak bildiriyor birde deterjan kalıntısı bitene kadar bir kaç durulama daha yapıyor, bol su ile duruluyoruz seçeneklerden seçerek

• quote:

Orijinalden alıntı: Perfect Blue

quote:

quote:

quote:

Biz bırakın yumuşatıcı kullanmayı bulaşık makşnesinde parlatıcı bile kulanmıyoruz, kanser riski var diye.

IQ makinede deterjan kalıntısı kalınca bu yazarak bildiriyor birde deterjan kalıntısı bitene kadar bir kaç durulama daha yapıyor, bol su ile duruluyoruz seçeneklerden seçerek

Yumuşatıcısız çamasır yıkamayı sevmiyorum deterjanının kokusu yıkandıktan sonra pis kokuyo cunku. zaten makina vernelle beraber 4 su duruluyo makina bittikten sonra bende makinayı durulamayı başa alıyorum kaldı ki zaten makina bol suyla duruluyo içim rahat ediyo yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: dusty

Korkuyorum resmen bu başlığı okuduğum zamanlarda. Elde 30 kez durulamak ne demek? Off fena valla

Şu kazanda çamaşır bekletme konusunda sanırım ben makineme kıyamam. Artık her şey elektronik, program seçiminden tutun da ısı ayarına kadar. Fişini çekmek sanki elektronik beynini harap edermiş gibi geliyor bana.

Dusty'cım malesef ama bunlar gerçekler :) Bencede sen makinada çamaşır bekletme yazık uzun programlarda güzel sonuç alırsın ama.

• quote:

Dusty'cım malesef ama bunlar gerçekler :) Bencede sen makinada çamaşır bekletme yazık uzun programlarda güzel sonuç alırsın ama.

Sonuçlardan oldukça memnunum ama sırf merakımdan annemin makinesinde deneyeceğim bu uyguladığınız takdiği eğer can doğan bey sorun olmaz derse. Onun yorumunu bekliyorum merakımı gidermek için
  • 30 - 40 sene önce annelerimiz deterjandan tasarruf etmek için haftada bir banyo olayı oldugu için ıslatırlar birde kaynatırlardı.

Şimdi biz hergün üst baş değiştiriyoruz fazla kirli olmayan çamaşırlarıda ıslatmak (bekletmek) gereksiz diye düşünüyorum.

İş kıyafeti dense ben onuda hergün değiştirdigim için evde aşırı kirli çamaşır olmuyor ama genede eşim ön yıkama uzun yıkamayı seçiyor.

Mahallemizde sakız çamaşırlar bizim evden sorulur.

• Eşimin gömlekleri için ben de ön yıkamalı uzun programları seçiyorum ama bu sefer de kıyafetlerin kullanım süresi kısalıyor. Islatma olayı beyaz çamaşırlar için mantıklı olabilir ama bir yandan da sağlık kısmı düşündürüyor beni. Bakteri yayılımı için çok müsait bir ortam oluşuyor neticede. Çok sıcak yıkasak bir ne kadar hijyen sağlayabilmiş oluruz ki?
  • 40 derecede uzun yıkamayı beyazlar için bile tavsiye ediyorlar hiç bir tek leke bile kalmıyor, 25 yıldır hiç bekletme, bastırma yapmadık.
  • Tabikide bu yaz sıcaklarında her gün banyo yapmadan olmaz bazen günde 2 yada 3 defa duşa giriyoruz banyo yaptıktan sonra temiz kıyafet giyıyoruz yazın makinada bastırmaya gerek olmuyor ancak kışın gerçekten iyi oluyor çamaşırlar deterjanlı sıcak suda bekleyince hem beyaz hemde hijyen sağlanıyor. Geçen gün gazetede okumuştum çamaşırlarınızı 60 derece altında yıkamayın perfect blue'nun dediği gibi eskiden insanlar çamaşırları kaynattıkları için hastalıklar yoktu. Ancak kimsenin pek umrunda değil diye düşünüyorum. Önceden herkes beyaz pamuklu çamaşırlar giyermiş ama simdi öle değil malesef gün geçtikce hastalıklar artıyor ve ölüme kadar gidiyor. şimdi herkes doğal hayata dönmeye çalışıyor. Yabancılar pazardan kurtlu sebze meyve alıyor organik olması için. Bilmiyorum ama ben çamaşırlarda hijyen sağlanmasından yanayım.

• Tursil 10 kilo 25.90

Alarak kullanıyorum, bir sene gider.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.