Şimdi Ara

sıfır aracın ilk muayenesi 3 yıl deilmi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
68
Cevap
0
Favori
80.988
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bugün imzamdaki aracı teslim aldım aracın trafiğe çıkış tarihi 3-4-2012 ama ilk muayene geçerlilik süresi 2-12-2014 yazıyor neden 3 yıl deilde 2 yıl 8 ay gibi bir süre yazılmış anlamadım bilgisi olan varmı ilk muayene geçerlilik nisan 2015 e kadar olması gerekmiyormu?

• arkadaşım aynı şey başıma geldi fakat ben taaki 2 buçuk yıl kadar sonra farketim bir trafik çevirmesinde polis muayene süreniz geçmiş dediğinde nasıl olur araç şu şu tarihte trafiğe çıktı bakın yazıyor dedim o zaman trafik tescilde yanlış yazmışlar biran önce düzelttirin dedi gidip 1 saat içinde halletmiştim
  • quote:

Orijinalden alıntı: pulpa

arkadaşlar bugün imzamdaki aracı teslim aldım aracın trafiğe çıkış tarihi 3-4-2012 ama ilk muayene geçerlilik süresi 2-12-2014 yazıyor neden 3 yıl deilde 2 yıl 8 ay gibi bir süre yazılmış anlamadım bilgisi olan varmı ilk muayene geçerlilik nisan 2015 e kadar olması gerekmiyormu?

benim aracın ilk muayenesi tamıtamına 2 yıl 9 ay 15 gün sonra.hangi kritere göre hesaplıyorlar bilmiyorum.
  • Trafiğe çıkışı 3/4/2012 olduğuna göre ilk muayene geçerlilik süresi de 3/4/2015 olması gerekir...Zira şimdi ruhsata baktım,oradan yazıyorum...Bir yerde bir aksaklık görünüyor...
  • Birkaç arkadaşımızın araç ruhsatında benzer tarih tutarsızlıklarına ben de rastlarım. Önceki aracım 23 Ocak 2008'de tescil edilmişti ve muayenesi de 23 Ocak 2011'deydi, şimdiki aracımın muayenesi de yine 3 yıl sonra ama 1 gün öncesi. Aynı gün ya da 1-2 gün öncesi olması konusunda herhalde trafik tescil memurları bizden daha iyi biliyorlardır fakat 4 ay eksik yazması ya bir copy & paste hatası veya önceki tescil işleminden ekranda kalan bir tarih.

• Bende şimdi ruhsata baktım 20 gün kadar fark var.
  • Terhis günümüz, 12 ay normal + 4 ay uzatma toplam 16 ay askerlik görevimizi yerine getirmişiz, memlekete dönüyoruz. Son maaşları almak için muıtemedin yanındayız, 45 kişiyiz, ben 3. sıradayım. Sivil memur parayı verdi, Astsubay da kalemi uzattı, "şurayı imzala" dedi, ben de imzaladım, odadan çıktım.

Parayı saydım (tabi ki...!). Para eksikti, 1995'in parasıyla 6.750.000 TL yerine 6.700.000 TL vardı, anladım ki para "kırpılmıştı". Odaya geri girdim. "50.000 TL eksik" dedim, Astsubay "Tamam" dedi, sivil memura döndüm, "50.000 TL eksik" dedim, sivil memur ve Astsubay bakıştılar, anlamsız el-kol-parmak hareketleri yapıldı, sırada 40'tan fazla kişi var, herkes birbirine bakıyor, "para eksik" dediğim için. Sonra sivil memur desteten 50.000 TL daha verdi ve konu "kapandı".

Anlaşılıyor ki İlk Tescil Tarihi ile İlk Muayene Geçerlilik Süresi henüz tespit edemediğimiz bir nedenden dolayı tescili yapan memurlar tarafından "kırpılıyor" ama hangi sebeple, hangi amaçla?

• Sanırım, ithalat tarihi ile alakalı bir şey... Aracın trafiğe çıkış tarihi değil yurda geliş tarihinden itibaren 3 yıl başlıyor. Çünkü benim aracın muayenesi yanılmıyorsam ithalat tarihinden üç yıl sonra... Benim aldığım tarih ile 3 yıl sonraki muayene arasında 6 ay farklılık var ... Ruhsat ve aracın faturası şimdi yanımda değil ama böyle bir şey hatırlıyorum...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet bende de farklı nasıl düzeltilecek bu iş ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Birkaç arkadaşımızın araç ruhsatında benzer tarih tutarsızlıklarına ben de rastlarım. Önceki aracım 23 Ocak 2008'de tescil edilmişti ve muayenesi de 23 Ocak 2011'deydi, şimdiki aracımın muayenesi de yine 3 yıl sonra ama 1 gün öncesi. Aynı gün ya da 1-2 gün öncesi olması konusunda herhalde trafik tescil memurları bizden daha iyi biliyorlardır fakat 4 ay eksik yazması ya bir copy & paste hatası veya önceki tescil işleminden ekranda kalan bir tarih.

O bir gün erkene gelmesinin sebebi araya artık yıl (2012) girdiği için olabilir mi? 3*365=1095 gün üzerinden hesaplanmıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: UYAKSOY

Sanırım, ithalat tarihi ile alakalı bir şey... Aracın trafiğe çıkış tarihi değil yurda geliş tarihinden itibaren 3 yıl başlıyor. Çünkü benim aracın muayenesi yanılmıyorsam ithalat tarihinden üç yıl sonra... Benim aldığım tarih ile 3 yıl sonraki muayene arasında 6 ay farklılık var ... Ruhsat ve aracın faturası şimdi yanımda değil ama böyle bir şey hatırlıyorum...

Böyle birşey olacağını sanmıyorum, çünkü araçlar yurda girdikten sonra kimi zaman yıllarca beklemek zorunda kalıyorlar.

Sanki bu işte acentelerin bi parmağı varmış gibi geliyor. Tarihlere dikkat ederseniz hep yılbaşından önceki 1 ay içinde hayali tescil süreleri başlatılmış...
  • Karayolları Trafik Kanunu
    Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik

TIKLA

quote:

YEDİNCİ BÖLÜM
    Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi
    Madde 14-Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
    b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
    d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
    e) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur.
    Askeri araçlarla, iş makinesi türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca yapılır.
    Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.
    Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir. Bu durumda trafik zabıtasınca bir “Uygunsuzluk Tespit Tutanağı” düzenlenir. Bu tutanak olmaksızın muayene istasyonuna sevk yapılamaz.

• quote:

Birkaç arkadaşımızın araç ruhsatında benzer tarih tutarsızlıklarına ben de rastlarım. Önceki aracım 23 Ocak 2008'de tescil edilmişti ve muayenesi de 23 Ocak 2011'deydi, şimdiki aracımın muayenesi de yine 3 yıl sonra ama 1 gün öncesi. Aynı gün ya da 1-2 gün öncesi olması konusunda herhalde trafik tescil memurları bizden daha iyi biliyorlardır fakat 4 ay eksik yazması ya bir copy & paste hatası veya önceki tescil işleminden ekranda kalan bir tarih.

bir yıl 365 gün hafta sonu günleri de araya girince 4 yıl da bir şubatın 29 çekmesi gibi ayrıntılar ile 1 2 gün yada bayram tatili öncesi sonrası derken 15 gün bile değişebilir tarih bi taksici bayramın son gün ne gelen muayene sini yaptırmadığı için bayram dan sonra trafk tarafından muayenesiz olduğu için ceza ödemişti ...

• Ekim 2011 de eniştem sıfır km partner teppe aldı,ilk muayenesi nisan 2012 yazıyor ruhsatta
  • quote:

Terhis günümüz, 12 ay normal + 4 ay uzatma toplam 16 ay askerlik görevimizi yerine getirmişiz, memlekete dönüyoruz. Son maaşları almak için muıtemedin yanındayız, 45 kişiyiz, ben 3. sıradayım. Sivil memur parayı verdi, Astsubay da kalemi uzattı, "şurayı imzala" dedi, ben de imzaladım, odadan çıktım.

Parayı saydım (tabi ki...!). Para eksikti, 1995'in parasıyla 6.750.000 TL yerine 6.700.000 TL vardı, anladım ki para "kırpılmıştı". Odaya geri girdim. "50.000 TL eksik" dedim, Astsubay "Tamam" dedi, sivil memura döndüm, "50.000 TL eksik" dedim, sivil memur ve Astsubay bakıştılar, anlamsız el-kol-parmak hareketleri yapıldı, sırada 40'tan fazla kişi var, herkes birbirine bakıyor, "para eksik" dediğim için. Sonra sivil memur desteten 50.000 TL daha verdi ve konu "kapandı".

Anlaşılıyor ki İlk Tescil Tarihi ile İlk Muayene Geçerlilik Süresi henüz tespit edemediğimiz bir nedenden dolayı tescili yapan memurlar tarafından "kırpılıyor" ama hangi sebeple, hangi amaçla?

3 4 kere söyleyince verir bazıları da siz yine 1 kere söyleyince vermişler

• çok sorun deil araç 1000-1500 kmye gelince lpg takılacak ama genede bir dolaplar dönmüş gibi sıfır aldığım aracın ikinci sahibi olmayayım aklıma gıcık gıcık şeyler geliyor çok üzrinde durmaacağım aracın trafiğe çıkış tarihibu hafta geçiyor neyse hayırlısı olsun....
  • aracın trafiğe çıkış tarihi değil,

aracın üretim tarihi dikkate alınıyor.(fenni muayene için)
  • kamyonetse her sene

otomobil de ise biraz muamma
  • Yanlış hatırlamıyorsam benim arabada da 3-4 ay fark var. Ruhsat yanımda değil. Fatura kesim tarihi esas sanırım.
  • Aynı durum motosikletlerde de olabiliyor. Benim motorum 14.06.2006 da alınmıştı ilk muayene 14.06.2007 görünüyordu trafiğe gidip hallediyorsunuz düzeltiyorlar fazla zor bir şey değil.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.