- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
YENİ VERGİ SİSTEMİ GELİYOR!
Bu konudaki kullanıcılar:
 
204
Cevap
16835
Tıklama
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


 
137 Mesaj
21 Mart 2012; 7:54:18 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, “Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor” dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi’nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Enerji Bakanı Yıldız, bu uyarıyı dün katıldığı Limak Enerji ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği kredi anlaşması töreninde yaptı. Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’ni yayımladıklarını vurgulayarak, “16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi’yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor. Bu konuda hükümette tüm bakanlıklarla birlikte ortak bir dil kurduk” diye konuştu.

Bakan Yıldız’ın dikkat çektiği 2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımı şöyle anlatıyor: “Emisyon seviyesi düşük çevre dostu (yürürlükteki tip onayı mevzuatına uygun) küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi. Mevzuat revizyonu ile Bakanlık ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile yapılacak düzenleyici etki analizi sonuçlarına bağlı olarak ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD’ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürüyecek bu eylemle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülecek.”

24 ay içinde devrede

Belgede eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, “İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi:

“Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.

Dizelin vergisi artacak

Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

Vatan

_____________________________1772 Mesaj
21 Mart 2012; 8:08:56 

Ahanda hapi yuttuk.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

TÜRK olmak zordur;dünya ile savaşırsın,
TÜRK olmamak daha da zordur;çünkü TÜRK ile savaşırsın

Fatih Sultan Mehmed Han.


9467 Mesaj
21 Mart 2012; 8:20:07 

Acaba bu sistemden dolayı vergiden kaç trilyon kazanç elde edilecek?
_____________________________

Audi A4 2.0 Tdi 190 Hp Quattro Sport
When the lamp is turned off, all women get beauty.


4870 Mesaj
21 Mart 2012; 8:21:21 

Yıllardır hep aynı muhabbet, her sene geliyor... Eski araçtan fazla vergi sistemini bizim ülkede uygulayabileceklerini sanmıyorum...
_____________________________

Araç içi Kamera İncelemelerim


1230 Mesaj
21 Mart 2012; 8:23:30 

Insanları yavaş yavaş hazırlıyorlar.Sımdı yuksek hacımlı motorlara yuksek vergı getırerek dusuk hacımlı motorlara yoneltıcek ınsanları daha sonra benzıne dızele zam yaparak ınsanların daha az tepkı cekmesını saglıyacak.

Bu ulkede yasamak gercekten zor.Benım bıldıgım halk vergı oder halka yol su elektrık olarak gerı doner. Ama bunlar halktan x ulkesıne gore 2 kat vergı alıp ceplerıne yandaslarına vs vs gıdıyor. Sımdı para kendılerıne geldı ya ee bu sefer yol su elektırıgı nasıl yapıcaklar TABIKI BIR ZAMLA DAHA ( ONLARIN DILIYLE GUNCELLEME ) gercekten artık acınası duruma geldık. Demokrası yok ınsan hayatı cok ucuz ıssızlık hat safhada maasların mınımum gıderlerın maxımum oldugu acınası bır ulke halıne geldık. TABI BIZ HALK OLARAK TEPKI VERMEDIKCE HERSEY DEVAM EDICEK.
_____________________________1900 Mesaj
21 Mart 2012; 8:24:22 

quote:

Orijinalden alıntı: kzafiDizelin vergisi artacak

Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

sizin yapacağınız iş anca bu kadar hem çevreci olsun diyorsunuz hemde dizellerin vergisi artacak diyorsunuz
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

RüzgarEranus


6333 Mesaj
21 Mart 2012; 8:24:34 

Dizelden fazla vergi mi ? Benzinden zaten sömürüyosunuz bari dizeli rahat bırakın. Adam ekonomi yapmak için dizel aliyor sen ondan daha fazla vergi aliyor. Boyle mantık nerede görülmüş arkadaş.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________ 
840 Mesaj
21 Mart 2012; 8:43:39 

cılkı çıkmış 2.el piyasasını biraz olsun kendine getirir bu uygulama, saçma sapan araçlar için saçma sapan fiyat istiyenler şimdi düşünsün bakalım

bu uygulama yeni araç alımları için yeterli değil bence birde şu ötv olayına da el atmaları lazım bu oranlarla milletin işi zor,
gerçi millet asgari maaşla çalışıyor arabadan inmiyor. nasıl iş anlam veremiyorum doğrusu bu tiplere
_____________________________640 Mesaj
21 Mart 2012; 9:15:32 

Dizeller çevreyi daha çok kirletiyor. Karbondioksit zehirli değildir ancak dizelin yaydığı zehirli gazlar (kükürtlü ve azotlu) benzine/lpgye göre 24 kat daha fazla. İstanbulda yolda giderken biraz uzağa bakarsanız ileriyi sisten, buğudan göremezsiniz. Neden acaba?

http://forum.donanimhaber.com/m_54590967/tm.htm
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________ 
1175 Mesaj
21 Mart 2012; 9:20:40 

Çıkmaz ayın son çarşambasında değişicek sanırım bu vergi sistemi, yıllardır aynı muhabbet nabız yokluyorlar,
_____________________________

2014 Corolla


16419 Mesaj
21 Mart 2012; 9:23:30 

adamlar çok akıllı, yıllardır milleti dizel araca alıştırdılar ucuz yaksın diye, şimdi yıllık satışlarda dizeller benzinliyi geçti, herkes dizel sahibi oldu, bir karar değişikliği adam arabasını satamayacak nasıl olsa kullanmasa bile bu vergiyi ödeyecek, seve seve milletten alacağını bildiği içinquote:

Orijinalden alıntı: chevymel1

Çıkmaz ayın son çarşambasında değişicek sanırım bu vergi sistemi, yıllardır aynı muhabbet nabız yokluyorlar,merak etme dostum, devletin kasasına girecek para söz konusu ise o tasarı geçer kafan rahat olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogameci -- 21 Mart 2012; 9:26:28 >
_____________________________

Ne yapalım ? Burası Türkiye abicim !


> > < <


5410 Mesaj
21 Mart 2012; 9:25:03 

yabancı ülkeler referans alınacak yazılmış , aslında bir bakmak lazım ingilterede , almanyada nasıl bir uygulama var acaba ?

bu uygulamanın taslağı uzun süredir vardı , artık araçların ruhsatlarınada emisyon değeri falan yazarlar heralde.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________3014 Mesaj
21 Mart 2012; 9:25:52 

degisecek sistem daha dogrusu Turkiye de degisen her sistem, her zaman bir oncekini aratmistir, kisaca gelen, gideni aratmistir, boyle birseyi yapabilmek ciddi beceriksizlik ister, iste bunu nasil basariyorlar, universitede tez konusu olur, bosuna ikinmayalim, 2014 subat diye diye, geldigi zaman goruruz anya konya yi ...
Buna gelen 1 yanıtı gör.


1738 Mesaj
21 Mart 2012; 9:32:04 

quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

degisecek sistem daha dogrusu Turkiye de degisen her sistem, her zaman bir oncekini aratmistir, kisaca gelen, gideni aratmistir, boyle birseyi yapabilmek ciddi beceriksizlik ister, iste bunu nasil basariyorlar, universitede tez konusu olur, bosuna ikinmayalim, 2014 subat diye diye, geldigi zaman goruruz anya konya yi ...

+1
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


15201 Mesaj
21 Mart 2012; 9:43:29 

bunlardan adaletli bi vergi toplamasını beklemek hayal olur...
_____________________________


HYUNDAİ i20 KULÜBÜ
Hyundai i20 1.4 Crdi 90 HP Select Opak Kırmızı
2009

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
21 Mart 2012; 9:47:00 

Her sene düzenli olarak bu haberi veriyorlar zaten.


2983 Mesaj
21 Mart 2012; 9:47:25 

gercekten çevreciyseniz cevreyi düşünüyorsaniz L P G araçlarada vergi indirimi saglayin .
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Mondeo>micra>Civic>focus>PoloGTI>Getz


5869 Mesaj
21 Mart 2012; 9:48:11 

Böyle sistem mi olur? Yeni dizeller en az benzinliler kadar çevreci zaten. Dizellerin vergisini artıramazlar bence. Eski araçlar da bu düşünülebilir. Ticari araçlarda durum nasıl olacak acaba?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


10550 Mesaj
21 Mart 2012; 9:53:22 

herhangi bir bekleyiş içinde olmamak lazım ama umarım milletin yararına bi uygulama olur.sıfır otomobillerdeki verginin makul oranlara çekilmesi şart oldu.

şu an görünen tek faydası ikinci eli adam edecek olması.gerçi o zaman da pahalı ikinci el-düşük vergiden ucuz ikinci el-yüksek vergiye geçiş olacak.iyi mi olacak kötü mü bilemedim uzun vadede.

bu sistemdeki felaket senaryom ise sıfır otomobil vergilerinin şu anki oranda sabit kalması ve araçlar eskidikçe daha da artması.
Buna gelen 1 yanıtı gör.


9111 Mesaj
21 Mart 2012; 9:53:46 

inanalalımmı?
halk için ne düşündülerki
anca soymayı düşünuyorlar.< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!


 
1182 Mesaj
21 Mart 2012; 9:54:24 

Amaçlardan biri çevreyi daha az kirletmek ancak benzinden daha çevreci yakıt olan dizele daha fazla vergi planlanıyor...Burda bir yalnışlık var?
_____________________________

Cahillerle yaptığım bütün tartışmaları kaybettim.
[İmam-ı Azam]


5549 Mesaj
21 Mart 2012; 9:55:58 

quote:

Orijinalden alıntı: ilyus

gercekten çevreciyseniz cevreyi düşünüyorsaniz L P G araçlarada vergi indirimi saglayin .

Benzinli araçtan elektrikliye dönüşüm için bir mevzuat da yok. Dolayısıyla böyle arabalara ruhsat almak da çok zor.

Ben hakkaniyetli bir iş yapabileceklerini sanmıyorum; ama ikinci el piyasasını patlatacak birşey yaparlarsa sevineceğim.
_____________________________2983 Mesaj
21 Mart 2012; 10:00:25 

quote:

Orijinalden alıntı: causeandeffect

herhangi bir bekleyiş içinde olmamak lazım ama umarım milletin yararına bi uygulama olur.sıfır otomobillerdeki verginin makul oranlara çekilmesi şart oldu.

şu an görünen tek faydası ikinci eli adam edecek olması.gerçi o zaman da pahalı ikinci el-düşük vergiden ucuz ikinci el-yüksek vergiye geçiş olacak.iyi mi olacak kötü mü bilemedim uzun vadede.

bu sistemdeki felaket senaryom ise sıfır otomobil vergilerinin şu anki oranda sabit kalması ve araçlar eskidikçe daha da artması.

hiç bir faydası olamaz bu dedikleride bu şekliyle mumkun olamaz ..

ancak şöyle bişey yaparlar biz onu demiştik derler

2012 model 1,6 araçtan yıllık 768 lira vergi aliyorken 2004 modelden 770 lira vergi ister

bunun tersi mümkün olamaz yani

kendi bindigi dalida kesmez devlet 2012 modelden 30 lirami vergi alacak 1996 modelin yerine ama eskiye dogru araç sayisi çok fazla orta bir noktada buluşrutup yeniden taviz verir bu seferde eski araci olan vatandaş bu vergiyi ödeyemez ..

deli saçmasi bişey olur .
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Mondeo>micra>Civic>focus>PoloGTI>Getz


 
1655 Mesaj
21 Mart 2012; 10:03:02 

Eski araç sahiplerine iyi bir teşvik verilirse sıfır km araç satışlarında patlama olur.
_____________________________ 
3664 Mesaj
21 Mart 2012; 10:08:46 

quote:

Orijinalden alıntı: ersinbektas


sizin yapacağınız iş anca bu kadar hem çevreci olsun diyorsunuz hemde dizellerin vergisi artacak diyorsunuz

dizel cevreci degil ki. ise bir tek CO2 salinimi olarak bakamazsin. baksan bile CO2 zehirli bir gaz degildir. ancak dizel araclar yaydiklari partikul ve NOXlar(benzinliye gore onlarca kat daha fazla ve bazi NOX molekulleri CO2den daha fazla kuresel isinma etkisi yaratiyor) sayesinde birer kanser fabrikasina donusuyor. insan sagligini ve cevreyi asit yagmuru olusumu ile tehdit ediyor.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar


10550 Mesaj
21 Mart 2012; 10:10:09 

quote:

Orijinalden alıntı: ilyus


hiç bir faydası olamaz bu dedikleride bu şekliyle mumkun olamaz ..

ancak şöyle bişey yaparlar biz onu demiştik derler

2012 model 1,6 araçtan yıllık 768 lira vergi aliyorken 2004 modelden 770 lira vergi ister

bunun tersi mümkün olamaz yani

kendi bindigi dalida kesmez devlet 2012 modelden 30 lirami vergi alacak 1996 modelin yerine ama eskiye dogru araç sayisi çok fazla orta bir noktada buluşrutup yeniden taviz verir bu seferde eski araci olan vatandaş bu vergiyi ödeyemez ..

deli saçmasi bişey olur .

felaket senaryom diyerek belirttiğim kısımda aynı görüşleri paylaşıyoruz sanırım


 
3664 Mesaj
21 Mart 2012; 10:10:46 

quote:

Orijinalden alıntı: K.B.R.O

Dizelden fazla vergi mi ? Benzinden zaten sömürüyosunuz bari dizeli rahat bırakın. Adam ekonomi yapmak için dizel aliyor sen ondan daha fazla vergi aliyor. Boyle mantık nerede görülmüş arkadaş.

dunya uzerinde belki bir tek tc vardir mazotun benzinden daha ucuza satildigi.
Buna gelen 2 yanıtı gör.
_____________________________

parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar


 
3225 Mesaj
21 Mart 2012; 10:14:51 

Madem çevreyi düşünüyorlar LPGli araçlardan daha düşük vergi alsınlar.
Bu işin hükümetlerle ilgisi olduğunu zannetmiyorum.Ben bildim bileli sürekli vergi artışı olur.
Maliye zihniyeti bozuk, sürekli iflas eden tüccar gibi. Yarını düşünüyor fakat daha sonra ne olacağı umurunda değil.
ABD'den bürokrat transfer etsek mi acaba? Düşük oranla vergi nasıl toplanır gösterseler.


 
3664 Mesaj
21 Mart 2012; 10:15:30 

quote:

Orijinalden alıntı: kestamit

Dizeller çevreyi daha çok kirletiyor. Karbondioksit zehirli değildir ancak dizelin yaydığı zehirli gazlar (kükürtlü ve azotlu) benzine/lpgye göre 24 kat daha fazla. İstanbulda yolda giderken biraz uzağa bakarsanız ileriyi sisten, buğudan göremezsiniz. Neden acaba?

http://forum.donanimhaber.com/m_54590967/tm.htm

eskiden yani ekonomi dusunenlerin lpg kullandigi yillarda boyle bisey yoktu ama artik ekonomi dusunen cogu kisi dizele dondugu icin ayni etkiyi ben de ilkkez gecen yil farkettim. e5in ustu kapkara dumanla dolu. bu dandik avrupa dizel(dizel gemi-tren-tir yakiti. piyasadaki araclarin yarisindan fazlasi dizele dondugu icin aritmadan cikan benzini kullanan yok ve 1lira gibi komik fiyata disari satiyoruz) teknolojisi bize atilan en buyuk kazik. gelecekte cogu kisinin solunum ve akcigerden sikinti cekecegini dusunuyorum.
_____________________________

parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar


 
3664 Mesaj
21 Mart 2012; 10:19:25 

quote:

Orijinalden alıntı: ridleyscott

yabancı ülkeler referans alınacak yazılmış , aslında bir bakmak lazım ingilterede , almanyada nasıl bir uygulama var acaba ?

bu uygulamanın taslağı uzun süredir vardı , artık araçların ruhsatlarınada emisyon değeri falan yazarlar heralde.

arkadasim dunya,diger yabanci ulkeler= yalnizca ab ulkeleri takintisini artik bi kenara birakin. dunya uzerinde bir tek avrupa kitasi yok.

asil dedigin gibi dunya geneline bakarsak bizim gibi sehiricinde dizel kullanan kac ulke vardir merak ediyorum. bi arastirin kanadaya,avustarlayay,amerikaya,japonya ve koreye bir bakin.
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar


6171 Mesaj
21 Mart 2012; 10:21:38 

Böyle bir sistemin oturması için en az 4-5 sene lazım...
_____________________________ 
841 Mesaj
21 Mart 2012; 10:22:54 

Lüks segmentteki arabaların vergisini artıra artıra doyuma ulaştılar... Geriye kim kalıyor tahmin etmek hiç de zor değil... Yüzbinlerce arabanın vergisinde ufacık bir artış bile onlara yetecek. Özetle bu seferde sürümden kazanacaklar......
_____________________________1935 Mesaj
21 Mart 2012; 10:28:27 

he yaw hehe
_____________________________4924 Mesaj
21 Mart 2012; 10:32:16 

Kesin yeni araçların vergisi sabit kalıp eskiye doğru artışı çakarlar. 50TL vergi ödeyen hacımuratlılar yeni araclara göre hesaplarsak ilk vergide anahtarları maliyeye verirler gibi geliyor...
_____________________________

Toyota Corolla

1.33 Life | 2015 | İnci Beyaz


6050 Mesaj
21 Mart 2012; 10:46:00 

Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak.

Cümledeki ahenge bak :D

Senin vatandaşın ekonomik ömrünü tamamlamış sen neden bahsediyorsun. Adamın parası olsa eski model araca biner mi? bu nasıl mantık. Versene eski aracını yenileyene faizsiz uzun vadeli araç kredisi görelim devletliğini. Adam fakir, parası yok eski araça mahkum, bunlar aracı hurdaya atıp yenisini alsın diyor mantığa bak. Eski aracını hurdaya ayırıp yeni araç alırsa vergi indirimi olacakmış, zaten yeni modelde az vergi alacam diyorsun ne indirimi? vergiden muafmı tutacaksın?< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...


2129 Mesaj
21 Mart 2012; 10:55:24 

quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak.

Cümledeki ahenge bak :D

Senin vatandaşın ekonomik ömrünü tamamlamış sen neden bahsediyorsun. Adamın parası olsa eski model araca biner mi? bu nasıl mantık. Versene eski aracını yenileyene faizsiz uzun vadeli araç kredisi görelim devletliğini. Adam fakir, parası yok eski araça mahkum, bunlar aracı hurdaya atıp yenisini alsın diyor mantığa bak. Eski aracını hurdaya ayırıp yeni araç alırsa vergi indirimi olacakmış, zaten yeni modelde az vergi alacam diyorsun ne indirimi? vergiden muafmı tutacaksın?

Yani devlet hertürlü iskiyor.
_____________________________5410 Mesaj
21 Mart 2012; 11:02:33 

quote:

Orijinalden alıntı: daturkishulan


arkadasim dunya,diger yabanci ulkeler= yalnizca ab ulkeleri takintisini artik bi kenara birakin. dunya uzerinde bir tek avrupa kitasi yok.

asil dedigin gibi dunya geneline bakarsak bizim gibi sehiricinde dizel kullanan kac ulke vardir merak ediyorum. bi arastirin kanadaya,avustarlayay,amerikaya,japonya ve koreye bir bakin.

sevgili arkadaşım bak yazıda ne yazmış , bu kanun neye istinaden gündeme geliyor ???

avrupa birliği uyum kriterlerine göre geiyor. doğal olarak ab üyesi ülkelerdeki duruma bakmak gerekir diyorum. adamlar kenyadaki duruma bakıp yapmayacaklar bu düzenlemeyi değil mi ?
_____________________________6125 Mesaj
21 Mart 2012; 11:06:23 

Ulan tamda 92model Mazda alıcaktım. Bizde şans olsa...
Kararsız kaldım şimdi. alırız bi sene sonra vergisi 5e katlarsa kötü olur< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


 
958 Mesaj
21 Mart 2012; 11:07:09 

quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni otomobil olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak.

Cümledeki ahenge bak :D

Senin vatandaşın ekonomik ömrünü tamamlamış sen neden bahsediyorsun. Adamın parası olsa eski model araca biner mi? bu nasıl mantık. Versene eski aracını yenileyene faizsiz uzun vadeli araç kredisi görelim devletliğini. Adam fakir, parası yok eski araça mahkum, bunlar aracı hurdaya atıp yenisini alsın diyor mantığa bak. Eski aracını hurdaya ayırıp yeni araç alırsa vergi indirimi olacakmış, zaten yeni modelde az vergi alacam diyorsun ne indirimi? vergiden muafmı tutacaksın?

Yani devlet hertürlü iskiyor.


Bunun başka bir tarifi olamazdı
_____________________________ 
883 Mesaj
21 Mart 2012; 11:11:06 

Bu sistemin geliş amacı belli


1) Dizelin kaymağını biraz daha yemek

2) 0 araç piyasasını biraz daha canlandırmak

3) Artık yollarda "Canımımı alcaksınız araç zaten 3000tl 1000tl vergisimi olur " diye isyan edenleri görücez , yazık gerçekten yazık
_____________________________8087 Mesaj
21 Mart 2012; 11:13:08 

yapılan en mantıklı olay eski araçlara vergi yükselmesi olur, diğerlerini zaten öpüyorlar .
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________

birinci sayfa, ilk mesaj günceldir :)http://forum.donanimhaber.com/m_46528250/tm.htm email:ferhatde@hotmail.com


1541 Mesaj
21 Mart 2012; 11:23:08 

quote:

Orijinalden alıntı: daturkishulan


dunya uzerinde belki bir tek tc vardir mazotun benzinden daha ucuza satildigi.

Ticari dağıtım ağının %90 ı karayolu dağıtım ağı ie sağlanıyor diye okumuştum. Ayrıca ülkemizde ki otobüs sayısı da malum. Ne yazık ki ekonomi yapmak için dizel araç kullanıyorum. Gönül ister ki benzinli, daha sessiz bir araç kullanayım ama nasıl olacak kardeş?
_____________________________

2000 Honda CRV - 1998 Peugeot 406


16892 Mesaj
21 Mart 2012; 11:32:56 

"Sen de bunu yedin?"< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________6333 Mesaj
21 Mart 2012; 11:33:00 


quote:

Orijinalden alıntı: daturkishulan


dunya uzerinde belki bir tek tc vardir mazotun benzinden daha ucuza satildigi.

Farketmez konu dünyada neyin nasıl satıldıgı degil.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________7276 Mesaj
21 Mart 2012; 11:37:52 

EHLIYETTE STAJYERLIK DONEMI BASLIYOR geyigine dondu bu konu da
_____________________________1423 Mesaj
21 Mart 2012; 11:38:44 

Çok mu yüzeysel düşünüyorum bilmiyorum da, 20 yaşında arabayı kullanan vatandaş keyfinden kullanmıyor ki, yenisini alamadığı için kullanıyor, haksız mıyım? Ha vatandaşa diyorlarsa eğer 20 yaşında araba kullanacağına otobüs kullan, orası ayrı tabii.
_____________________________6050 Mesaj