Şimdi Ara

Nüfus cüzdanımı kaybettim, ne yapmam lazım ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
34.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşım kendini Amerikada yaşıyor felan mı sanıyorsun. Yenisi çıkınca eskisi hükümsüz oluyor denmiş diye rahatlıyorsun.Evet senin için hükümsüz ama şerefsizin biri için bulunmaz fırsat. Kimliğinin fotosunu değiştirip şirket kurarlar senin bilgilerin ile,bankadan çek karnesi alıp piyasayı dolandırırlar. Sonra TC numarasından senin yakana yapışır devlet ve derdini anlatana kadar yıllarca mahkemelerde sürünürsün.
    Yapacağın belli, varsa kaybettiğin kimliğin fotokopisi onunla birlikte bağlı olduğun vergi dairesine yada herhangi bir vergi dairesine gidip,
    O kimliği kara listeye sokturman. O kimlik ile firma kurmaya kalktıkları an vergi dairesinde sahtekarlık anında anlaşılıyor ve sen d.tü kurtarıyorsun.
    Hiç üşenme ve vergi dairesine git.
  • Günahımız nedir arkadaşlar nasıl bir yol izlemem lazım ? Kaybettim cüzdanı.

• gazeteye ilan ver.polise git zabıt tutur tutmazsa zorla tuttur ;) vergi dairesine git durumu bildir.
  • Gazeteye ilan olayı kalkmıştı diye hatırlıyorum eğer hafızam beni yanıltmıyorsa.
  • Evet gazeteye ilan olayı, emniyete bildirme olayı vs. kalkmış sanırım resmi sitesinde öyle yazıyor.
    http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html

İsteğe bağlıymış. Yine de her ihtimale karşı ben gidip karakola tutanak tutturayım. Oradan gider çıkartırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turbulencia

Evet gazeteye ilan olayı, emniyete bildirme olayı vs. kalkmış sanırım resmi sitesinde öyle yazıyor.

İsteğe bağlıymış. Yine de her ihtimale karşı ben gidip karakola tutanak tutturayım. Oradan gider çıkartırım.

üzerine firma kursalar yada bir cinayette kimliğini bulsalar nasıl kanıtlayacaksın orada olmadığını ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: naneliseker

quote:

Evet gazeteye ilan olayı, emniyete bildirme olayı vs. kalkmış sanırım resmi sitesinde öyle yazıyor.

üzerine firma kursalar yada bir cinayette kimliğini bulsalar nasıl kanıtlayacaksın orada olmadığını ;)

Yenisini alınca eskisi geçersiz oluyor işte Zaten her ihtimale karşı karakola gidip tutanak tutturacağım. Üşenmezsem vergi dairesine de giderim.
  • karakola mutlaka uğra. şirket kurmak falan çetrefilli işler. eğer art niyetli kişilerin eline geçerse, banka hesabı açarlar. çek karnesi düzenlerler. hapislerde çürürsün
  • quote:

Orijinalden alıntı: victoire

karakola mutlaka uğra. şirket kurmak falan çetrefilli işler. eğer art niyetli kişilerin eline geçerse, banka hesabı açarlar. çek karnesi düzenlerler. hapislerde çürürsün

Aynen hocam belli olmaz vallahi Kapımızın önünde düşürdüm gerçi ama belli olmuyor gerçekten. Sabah erkenden gidip tutturacağım tutanağı.
  • Karakola uğradım ama kayıp için işlem yapmıyorlarmış. Muhtarlığa gidip 1 resim verip nüfus başvuru belgesi aldım. 5 tl verdim. Oradan direk nüfus müdürlüğüne gittim, bir kaç soru sordular. Ondan sonra üç kağıda imza attım, muhralıktan aldığım kağıda imza+parmak bastım. kimliğimi alıp cezamı ödedim ve işlem tamam. Gazete ilanı vs. gerek yok dediler, diğer kimlik hükümsüz oldu dedi memur.
  • Cezası kaç tl. Nakit mi ödeme yaptınız.
  • Evet nakit ödeme yaptım. 67 tl ceza + 5,75 kimlik ücreti ödüyorsun. Muhtarda 5 lira ücret kesiyor. Hemen ödediğim için indirimli oldu ceza. Tam aklımda değil ama indirimli ücret.
  • acaba cüzdanımı çaldırdım deyince ne oluyor? yine ceza ödeniyo mu
  • Ödenmez ama öyle yaparsan uzun sürer. Karakola gidip tutanak falan tutturuyorsun, hırsızı arıyorlar falan filan... Gerek yok bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: realgs

Arkadaşım kendini Amerikada yaşıyor felan mı sanıyorsun. Yenisi çıkınca eskisi hükümsüz oluyor denmiş diye rahatlıyorsun.Evet senin için hükümsüz ama şerefsizin biri için bulunmaz fırsat. Kimliğinin fotosunu değiştirip şirket kurarlar senin bilgilerin ile,bankadan çek karnesi alıp piyasayı dolandırırlar. Sonra TC numarasından senin yakana yapışır devlet ve derdini anlatana kadar yıllarca mahkemelerde sürünürsün.
    Yapacağın belli, varsa kaybettiğin kimliğin fotokopisi onunla birlikte bağlı olduğun vergi dairesine yada herhangi bir vergi dairesine gidip,
    O kimliği kara listeye sokturman. O kimlik ile firma kurmaya kalktıkları an vergi dairesinde sahtekarlık anında anlaşılıyor ve sen d.tü kurtarıyorsun.

Vergi dairesine gidip ne diyeceğim ? Fotokopisi falan yok elimde kimliğin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: realgs

Arkadaşım kendini Amerikada yaşıyor felan mı sanıyorsun. Yenisi çıkınca eskisi hükümsüz oluyor denmiş diye rahatlıyorsun.Evet senin için hükümsüz ama şerefsizin biri için bulunmaz fırsat. Kimliğinin fotosunu değiştirip şirket kurarlar senin bilgilerin ile,bankadan çek karnesi alıp piyasayı dolandırırlar. Sonra TC numarasından senin yakana yapışır devlet ve derdini anlatana kadar yıllarca mahkemelerde sürünürsün.

Vergi dairesine gidip ne diyeceğim ? Fotokopisi falan yok elimde kimliğin.

>> KAYIP VEYA ÇALINTI NÜFUS CÜZDANI İLE MÜKELLEFİYET TESİSİNİN ENGELLENMESİ HUSUSUNDA YAPILACAK İŞLEMLER

Bilindiği üzere 2007/1 Seri Nolu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesi uyarınca, Nüfus Cüzdanları kaybolan veya çalınan gerçek kişilerin, kayıp veya çalıntı nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesisi yapılmasını engellemek için bir dilekçe ile vergi dairelerine müracaat etmeleri gerekmekteydi.

Ancak, vergi dairelerine MERNİS Kimlik Paylaşım Sisteminden kayıp ve çalıntı nüfus cüzdanı sorgulaması imkânı getirildiği için, nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran gerçek kişilerin vergi dairesine müracaat etmelerine gerek kalmamıştır.

Kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenebilmesi için vergi dairelerince yapılacak işlemler, konu ile ilgili olarak yayınlanan 2010/1 Seri Nolu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesinde açıklanmıştır.

Şöyle bir bilgi buldum İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI RESMİ SİTESİ.
  • bende bi ara kaybettim ve polise felan haber vermeye gerek yok . karakola gittim haber vermeye adam dedi gerek yok . muhtarlığa gidip kayıp belgesi alıosun ordanda nufüs kağıdı çıkartcağın yere gidiosun direk . kimlik bedeli olarak 5 tl 62 tl de ceza ödüyosun .s
  • şuan durum nasıl galiba bende kaybettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ayarsız Enerji

şuan durum nasıl galiba bende kaybettim

arkadaşım kesinlikle kaybettim deme ceza ödersin çalındı de
  • o zaman arancak galiba büsürü iş daha
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.