Şimdi Ara

BMW E36 3.16/.18/.20 ile ilgili birkac sorum olacak lutfen okuyarak yorum yapiniz :)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
54
Cevap
1
Favori
38.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oncelikle butun forumdakilere guzel gunler dilemek isterim.

Baslikta da dedigim gibi rica etsem tumunu okuyarak, marka fanatikligi yada sanayiden cikamazsin o parayi verene kadar biton araba var gibi yorumlarda bulunmazsak memnun olurum :)

Oncelikle alfa romeo bolumunde actigim konudan dolayi alfaya olan duskunlugumu belirtmek isterim. Lakin biraz maddi birazda keyfi nedenlerle alfa hayalimi biraz ertelemek istedim. Ve kucuklugumde en cok sevdigim arabalardan biri olan BMW E36 kasa istiyorum hem bagaji var koca tup bile olsa bence bana yetecek kadar bagaji olacaktir ki mumkunse simit lpg tercih ederdim(simdi alacak olsam lakin agustos ayinda alacagim)

Oncelikle sizlere birkac sorum olacak
    Herkesin bildigi gibi bu arabalar genclerin elinde hasat olabiliyor. "Yanlama"dedikleri sey yuzunden her yesilkoy sahilyolundan gectigimde mutlaka bitane goruyorum :d
    Tamam gercekten cok ilgili olanlar var hatta benim diyen araba sevdalilarindan iyi bakanlarda var fakat yanlama yuzunden ne kadar iyi bakilsa da ariza kacinilmaz oluyor.(Diye biliyorum) o yuzden ozellikle apaci tipli 3 kurus parasiyla artislik yapmak icin ugrasanlar yerine aile babasi tipli ya da duzgun genclerden almak icin ugrasmali miyim ?

Motor ve yakita deginmek istiyorum.
    3.16 nin kasayi cekmedigi artik kalip oldugu icin bu secenegi zaten eledim fakat benim asil sorunum 3.18i/is ve 3.20i arasinda kalmam.
    3.18(i/is) lere cogu kisi 3.20 kadar gider ama 3.20den az yakar dediler.bu yuzden 3.18 almayi tercih ettim Fakat cogu insan da 3.18(i/is)'in 3.20 kadar yaktigini ama onun kadar gitmedigini soyledi ve kafam karisti. 3.18 ler 4 silindir 3.20ler 6 silindirli motorlar ve bu bilgiye dayanarak 3.20 nin 6 silindir oldugu icin daha uzun omurlu ve sorunsuz olacagini soyleyenler oldu.
    Acaba bu denilenler dogru mu 3.18 mi alinmali 3.20 mi?
    Aralarinda asiri tuketim farki varmi?

Birde kronik sorunlar yada durduk yere bana sorun cikarir mi bunu ogrenmek isterim.

Ben 19 yasinda bir gencim ilk arabam olacak bu onceligim cok gezecegimden oturu yakitin biraz dha uygun olmasi diyeceksiniz ki bicok model var evet var ama ben bu model icin bilgi toplamak istedim.
    Modifiye adi altinda arabayi mahvedip(yanlis anlasilma olmasin lutfen gercekten hos modifiyeli araclar da var) yanlama trafigi aglatacak derecede hiz/zipirlik yapmak gibi amaclarim yok. Lakin 3.20 sahibi olacaksam da biraz performans isterim sinirlar icinde.
    Yilda ortalama 8-12 bin km yapacagim daha az da olabilir
    Ilk goz agrim olacagindan dolayi da bakimlarini aksatmam surekli arastirmak isterim daha guzel olsun diye.

Amacim suan 200 bin km nin altinda bulunan siyah veya beyaz 4 kapili sunroof bulunan bir bmw e36 kasa

Cok uzun yazdim kabul ediyorum gozlerinizi yordugum icin de kusruma bakmayin lakin

Gercekten konuya hakim kullanmis tecrubeli abilerim yorym yaparsa cok memnun olurum.

Simdiden hepinize cok tesekkur ederim. Iyi gunler dilerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 316i den 328i ye kadar butun e36 kasalari kullanma sansim oldu.Aralarinda benim en cok begendigim 318is oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmeta60 -- 30 Ocak 2012; 11:43:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmeta60

316i den 328i ye kadar butun e36 kasalari kullanma sansim oldu.Aralarinda benim en cok begendigim 318is oldu.

Eger mumkunse biraz daha ayrintili bilgi verebilirmisiniz sizce 3.20i alsam iyi bir lpg tikiylr daha sorunsuz kullanabilirmiyim
    Acikcasi suan kafamda 3.20i alip iyi bir lpg takip kullanmak.
    Ancak asiri yakit tuketim farki var mi bakimlari haricinde servise goturdunuz mu yada durduk yere ariza cikariyor mu ne yapmaliyim tavsiyeleriniz varmi acaba
  • arkadaş aldı 1 hafta felan oldu temiz cabrio 3.20 ci mercedes c180 inini sattıda aldı inanın mercedesi bazen arıyorum diyor yakıt konusunda yanlama felan yaparsanız zaten uçurursunuz benzin başınıza çok büyük dert olucaktır bu arabayı alınca baştan söyleyeyim arkadaşın araba şu an 50-53 kuruş felan yakıyor basarsan yanlarsan felan ise 60 kuruşu buluyor bu tüketim diye düşünüyorum
  • quote:

316i den 328i ye kadar butun e36 kasalari kullanma sansim oldu.Aralarinda benim en cok begendigim 318is oldu.

Hangi yönden daha çok beğendiniz? 3.18is performans olarak yeterli mi?

quote:

Orijinalden alıntı: ismailduger

arkadaş aldı 1 hafta felan oldu temiz cabrio 3.20 ci mercedes c180 inini sattıda aldı inanın mercedesi bazen arıyorum diyor yakıt konusunda yanlama felan yaparsanız zaten uçurursunuz benzin başınıza çok büyük dert olucaktır bu arabayı alınca baştan söyleyeyim arkadaşın araba şu an 50-53 kuruş felan yakıyor basarsan yanlarsan felan ise 60 kuruşu buluyor bu tüketim diye düşünüyorum

3.20ci için 50-60kr yakıt bence gayet normal. Arkadaşınız alırken ne yakmasını bekliyordu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _eRay -- 30 Ocak 2012; 13:20:47 >
  • bende zaten anormal demedim yardımcı olmaya çalışıyorum burada size aldıktan sonra yakması daha bir ayrı koyuyor insana onu demeye çalışıyorum almadan önceki gibi şu kadar yaksa tamam ya altından kalkarım diyorsunuz ya hani öyle olmuyor diyorum ve iyi günler diliyorum sizlere
  • E36 Hakkında çok konu açıldı aslında ve klasik cevabım temizini bulmak imkansız değil buluncada sanayide çürütmeyin arabayı serviste motoruna iyice baktırın gerekli bakımları yapıldığı takdirde sizi götürür o araç süre bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0kancan

http://www.auto-data.net/tr/?f=showSubModel&modeli_id=953#3er%20%28E36%29

Bu sitede tüm e36'ların teknik verileri mevcut, hepsini inceleyip karşılaştırabilirsin.
    Yakıt ve performans olarak sana en uygununu seçersin.
  • Ara motorlar dışında kalın bence en güzel 3.20 olabilir ancak 3.18is çok tatmin edecek bir motor değil güçlendirilmiş motor ancak performansı çok iyi değil 3.20 daha iyi performans sunar kesinlikle birde sorun çıkartma konusunda araç bmw sonuç olarak bir takım masrafları olabilir biraz sıkıştırmada aracın belli bir yaşı olduğu için masraf çıkarabilir kısacası bütçeyi biraz zorlayabilir.
  • 318is tavsiye ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismailduger

arkadaş aldı 1 hafta felan oldu temiz cabrio 3.20 ci mercedes c180 inini sattıda aldı inanın mercedesi bazen arıyorum diyor yakıt konusunda yanlama felan yaparsanız zaten uçurursunuz benzin başınıza çok büyük dert olucaktır bu arabayı alınca baştan söyleyeyim arkadaşın araba şu an 50-53 kuruş felan yakıyor basarsan yanlarsan felan ise 60 kuruşu buluyor bu tüketim diye düşünüyorum

Verdiginiz bilgi icin tesekkur ederim fakat ben onceden de belirttigim gibi yanlama gibi seyler yapmayi sevmiyorum hayatimda en fazla 2 3 kere yapmisimdir o da 2 si yagmurda hafif araba yuzunden kic atmasindan dolayi :d istemeyerek oldu toyota corolla 2001 1.4 terra ile :d

Birde ben zaten benzinle ayda yilda bir kere kullanacagim buyuk ihtimal lpg li kullanacagim icin bildigim kadariyla 25-27 kr yakiyorsehir icinde tabi kullanima gore artiyor yada azaliyor.
    Fakat lpg li degerini kullanan birisi yazarsa cok memnun olurum
  • quote:

Orijinalden alıntı: buko59

E36 Hakkında çok konu açıldı aslında ve klasik cevabım temizini bulmak imkansız değil buluncada sanayide çürütmeyin arabayı serviste motoruna iyice baktırın gerekli bakımları yapıldığı takdirde sizi götürür o araç süre bilmiyorum.

E36 hakkinda pek konu yok aslinda daha dogrusu insanlar yorumlarin cogunu bu araba hurda hasat sanayiyle akraba olursunuzlarla doldurdugu icin dogru duzgun bilgi yoktu iclerinde arattim baktim oyle konuyu acma gereksinimi duydum. Sizinde bahsettiginiz gibi aldigimda zaten hem teste sokup hemde bastan asagi masraf yaparak kafam rahat bi sekilde binmeyi isterim tabiki
    Ama mesela butun bakimlari yaptiktan sonra surekli tekrar eden sorunu varmi diye kuskudayim illaki sorun cikaricak araba ama her bindigimde de tedirgin olmak istemem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bmw 318is kullanırken çok keyif aldım Bmw 320i biraz bagırıyordu bastan iyi hoşuma gidiyordu sonradan rahatsız etmeye basladı,ama 318is sessiz hemde 320i kadar performans sunuyor hemde daha akıcı bir sürüşü var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: of dead

Ara motorlar dışında kalın bence en güzel 3.20 olabilir ancak 3.18is çok tatmin edecek bir motor değil güçlendirilmiş motor ancak performansı çok iyi değil 3.20 daha iyi performans sunar kesinlikle birde sorun çıkartma konusunda araç bmw sonuç olarak bir takım masrafları olabilir biraz sıkıştırmada aracın belli bir yaşı olduğu için masraf çıkarabilir kısacası bütçeyi biraz zorlayabilir.

Kimileri dediginiz gibi 3.20 alin diyor kimileri de ara motorlari yani 3.18i/is diyor ben aslinda 3.20 taraftariyim madem yakacak bari hakkini versin dercesine ama beni tedirgin eden sey 6 silindirin lpg de bile olsa km basina 35 40 kr yakmasi
  • quote:

quote:

E36 Hakkında çok konu açıldı aslında ve klasik cevabım temizini bulmak imkansız değil buluncada sanayide çürütmeyin arabayı serviste motoruna iyice baktırın gerekli bakımları yapıldığı takdirde sizi götürür o araç süre bilmiyorum.

E36 hakkinda pek konu yok aslinda daha dogrusu insanlar yorumlarin cogunu bu araba hurda hasat sanayiyle akraba olursunuzlarla doldurdugu icin dogru duzgun bilgi yoktu iclerinde arattim baktim oyle konuyu acma gereksinimi duydum. Sizinde bahsettiginiz gibi aldigimda zaten hem teste sokup hemde bastan asagi masraf yaparak kafam rahat bi sekilde binmeyi isterim tabiki
    Ama mesela butun bakimlari yaptiktan sonra surekli tekrar eden sorunu varmi diye kuskudayim illaki sorun cikaricak araba ama her bindigimde de tedirgin olmak istemem

Anladım tavsiyem 95 model ve üstü e36lara bakın..
  • 94-95 model araba alırken de boyası, değişeni var mı diye bakılmaz, öyle bakarsanız araba bulamazsınız zaten. Motor ve yürüyen aksamını iyi baktırın.
  • quote:

Bmw 318is kullanırken çok keyif aldım Bmw 320i biraz bagırıyordu bastan iyi hoşuma gidiyordu sonradan rahatsız etmeye basladı,ama 318is sessiz hemde 320i kadar performans sunuyor hemde daha akıcı bir sürüşü var.

Bagirma konusu abort mudur nedir o egzos yuzunden geliyorsa tabiki istemem lakin motor gucunden dolayi bagiriyosa sorun yok benim icin

Peki birkac soru sorayim o zaman tecrubeli abime

Iceri motor sesi asiri aliyor mu
    Bir de mesela
    3.18is cok yok piyasada en azindan temzi ve az kilometrelisi az 3.18 is 320i ile ayni yakiti mi yakiyor yada arasinda ne kadar oynuyor.
    Birde 3.18is den aldiginiz keyfi 3.18i den alabilirmiyiz ne kadar yakit oynar ne kadar performans oynar acaba aciklayabilirseniz memnun olurumm
  • quote:

quote:

quote:

Anladım tavsiyem 95 model ve üstü e36lara bakın..

Tavsiyeniz icin tesekkurler evet bunu bmw kullanan tanidiklarimda (e36) ve forumlarda da yaziyor nedeni galiba gelistirilmis guclendirilmis ve yatki tuketimi azaltilmis diye duydum lakin piyasada genellikle 92 93 94 model var umarim 95ustu bulabilirim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: _eRay

94-95 model araba alırken de boyası, değişeni var mı diye bakılmaz, öyle bakarsanız araba bulamazsınız zaten. Motor ve yürüyen aksamını iyi baktırın.

Ya zaten boya takintim yoktur hatta mumkunse yeni boyanmis piril piril dha bile guzel olur benim icin :d
    Degisen konusu da kac parca olduguna ve hangi parcalar olduguna bagli aslinda. (Tutupta tavan degismis bi araba alamam :d yada butun kaporta tampon cam kapidegismis istemem :d)
    Umarim alacagim zaman sansli olurum da motor ve yuruyeni elden gecmis hatta yenilenmis bir araba denk gelir.
  • e36 kasa sanırım 95 ya da 96 yılında makyajlandı, makyajlı kasa almaya çalışın. 3.18is performans olarak 3.20i'ye yakındır, ama sıralı 6 silindirin sesini alamazsınız. 6 silindirli arabayı kullanırken her tünelde gaza basmak isteyeceksiniz motor sesini duymak için :)

Motoru-yürüyeni temiz olmalı bu en büyük şart. BMW ustası bir tanıdığımdan duyduklarımı aktarıyorum, bu arabaların temizini istiyorsan ve yanlamicaksan otomatik al, derdi. Ayrıca neden bilmiyorum ama arka panzotu delipte hoparlör-bass takan bütün BMW'lere çöp gözüyle bakıyordu. "Arabanın dengesini bozuyo yaaa" derdi, artık kendi düşüncesi mi bi dayanağı var mı bilmiyorum :)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.