DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
KOMBİ ARIZALARI BURAYA
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: MertMeteAlp Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 5 Misafir Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
10.004
Cevap
203
Favori
835.025
Tıklama
Giriş
      283 Mesaj
      02 Haziran 2012 19:07:56
      merhaba arkadaşlar, Demirdöküm Kalisto marka kombim var. Sabah baktığımda hiç çalışmıyordu, su ısıtması vs. de yapmıyordu, ekranında hiç bir şey (hata kodu, ısı derecesi, vs.) gözükmüyordu. Kendi sigortasını açıp kapattım, kendi anahtarından kapatıp açtım fakat herhangi bir değişiklik omadı. Sigortanın çıkışına baktım, elektrik var. Fakat Kombiyi açmadım. Sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir, bir fikir verebilir misiniz? Güç katı arızası vs. olabilir mi? Yada bakmak gereken başka noktalar var mı?

not: Ben yaparım şu kadar lira diye mesaj atmayın lütfen.

Verecek ışığı olmayan karanlığı sever.
      (ノ°□°)ノ ⚽ ノ(°□°ノ)
    • Uzaklaştırılmış 6 gün cezanın, 5 gün 14 saat 16 dakika kadarı kaldı.
      02 Haziran 2012 19:58:04
      quote:

Orijinalden alıntı: erakan

merhaba arkadaşlar, Demirdöküm Kalisto marka kombim var. Sabah baktığımda hiç çalışmıyordu, su ısıtması vs. de yapmıyordu, ekranında hiç bir şey (hata kodu, ısı derecesi, vs.) gözükmüyordu. Kendi sigortasını açıp kapattım, kendi anahtarından kapatıp açtım fakat herhangi bir değişiklik omadı. Sigortanın çıkışına baktım, elektrik var. Fakat Kombiyi açmadım. Sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir, bir fikir verebilir misiniz? Güç katı arızası vs. olabilir mi? Yada bakmak gereken başka noktalar var mı?

kart arızalı tamir edilecek tamir 150 sıfır 330 tl piyasa fiyatı ben yaparım dersen gel beraber çalışalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kombiustası -- 2 Haziran 2012; 19:59:37 >

• Teğmen
      156 Mesaj
      02 Haziran 2012 20:33:09
      quote:

hocam kartı söküp bakabilirsen cam sigorta ve ptc ye bakacaksın... cam sigorta yanık ise sök kartı her hangi bir elektronikçiye götür güç devresini kontrol ettir. ptc patlak cam sigorta sağlam ise zaten kombi sigorta attırır sürekli bu gibi durumda ptc yi sök çalışmaya devam ama ptc söktüğün için bir dahaki sefere kartı korumaz. yani önce bir sök bak cam sigorta yanıksa yerine yenisi sakın takma hemen bir elektronikçiye götür.

HVAC
    • Teğmen
      156 Mesaj
      04 Haziran 2012 07:46:57
      quote:

Alıntıları Göster

Merhaba Hocam, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, kombinin içine bu gece baktım. Kapağı açtım, karta ulaştım, fakat kartı, yuvasından nasıl çıkarılabileceğini bulamadım. Kartı kombiden sökerken hangi adımları takip etmemiz gerekir?

Elimde fenerle, devre üzerinde göz gezdirdim ve FSD 210 ( http://www.datasheetcat...akopwtjweir7lyi0wowy.pdf ) entegresinin drain bacağında bir karartı gördüm, bunun dışında başka bir şeye rastlayamadım. Sigorta sağlamdı ve PTC bu açıdan bakınca da sağlam gözüküyordu. Kartın resmini de çektim aşağıdaki gibi. Sizce sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

hocam kartı önce soketlerini söküp sonra üzerinde vidalar var arada öyle sökeceksin kablolarıda söktüğün yere dikkat et sigortayıda kapatmadan yapma bu işi.
      elektronikten çok anlamam tecrübeyle bir kaç birşey öğrendim sadece sen onu televizyon tamircisine götür. bazen yapıyorlar. malzemesi kolay bulunan birşey ise.

HVAC
      05 Haziran 2012 20:14:40
      quote:

Alıntıları Göster

Tamamdır hocam, kombimi tamir ettim Cuma günü aradığım servis, pazartesi günü akşam üstü saat 5'de teşrif etti. Kart için 230 TL, garanti uzatmak için de 280 TL istedi. Peki deyip kapıyı gösterdim. Sonra elektronikçiler çarşısına gidip yanan malzemeyi 4,5 TL'ye aldım, eve geldim, 1 saat içinde montajını yaptım ve geri taktım (lehim sökmek için lehim pompam yok, tellerle lehim sökmek de uzun sürüyor, ama en kısa zamanda alıcam bir tane artık ). Sonra da 1 saatlik iş için niye dört gün servisi beklemişim diye üzüldüm

Aşağıdaki resimde neler yaptığımı anlattım. Belki başkalarının işine yarar diye yayımlıyorum. İlginiz için teşekkür ediyorum, elinize, klavyenize sağlık

@kombiustası: Ne diyorsun ustam, beraber çalışabilecek miyiz? Maaş nasıl yol, yemek dahil mi?

yaptıysan helal olsun

• Teğmen
      156 Mesaj
      05 Haziran 2012 22:41:15
      quote:

Alıntıları Göster

Tamamdır hocam, kombimi tamir ettim Cuma günü aradığım servis, pazartesi günü akşam üstü saat 5'de teşrif etti. Kart için 230 TL, garanti uzatmak için de 280 TL istedi. Peki deyip kapıyı gösterdim. Sonra elektronikçiler çarşısına gidip yanan malzemeyi 4,5 TL'ye aldım, eve geldim, 1 saat içinde montajını yaptım ve geri taktım (lehim sökmek için lehim pompam yok, tellerle lehim sökmek de uzun sürüyor, ama en kısa zamanda alıcam bir tane artık ). Sonra da 1 saatlik iş için niye dört gün servisi beklemişim diye üzüldüm

Aşağıdaki resimde neler yaptığımı anlattım. Belki başkalarının işine yarar diye yayımlıyorum. İlginiz için teşekkür ediyorum, elinize, klavyenize sağlık

@kombiustası: Ne diyorsun ustam, beraber çalışabilecek miyiz? Maaş nasıl yol, yemek dahil mi?

eline koluna aklına sağlık hocam... bunu paylaşman çok güzel..

HVAC
    • Yüzbaşı
      695 Mesaj
      12 Haziran 2012 00:07:06
      3 sene önce aldığım ECA confeo plus kombimi kışın 15 tatilde 1 hafta tatildeyken soğuk havalarda kapatıp elektrik fişini çekip gittim. Tatil dönüşü kombi sürekli arıza çıkarmaya başladı. Önce seyrek aralıklarla başlayan arıza resetleyince geçiyor birsüre daha idare ediyordu. Ancak zamanla çok sık aralıklarla arıza vermeye başladı. 4 - 5 ve 10 nolu arıza kodları ekranda gözüküyor . En çok 5 nolu kod yanıyor sonra 4 çok nadirde 10 . İstanbul Avcılardaki eski ECA servisi daha yeni bıraktılar yetkili servisi tanıdığımdır aynı zamanda , kartın değişmesi lazım dedi . Ancak imkanım olmadığı için yaptıramadım bayadır. Kart tamiri yapanların olduğunu duydum . Bu işlem sağlıklı mıdır ? ikincisi ise kaç liraya malolur ?

Lütfen yardım.

2005 Honda Accord 2.4 Executive
    • Binbaşı
      1527 Mesaj
      12 Haziran 2012 21:16:13
      Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Dün apartmanda bakım yapılacak dendi ve doğalgaz komple kesildi. Neyse bugün az önce tekrar açtılar doğalgazı, ocağa gaz gidiyor lakin kombiye gitmiyor. Gaz yok ışığı yanıp sönüyor sürekli. Kombiyle ilgili hiçbir vanayı kapatmadık, acaba ne gibi bir problem olmuş olabilir?

Daha dün sorun yoktu.

ASUS M5A97 R2.0 EVO - AMD FX-8120 / Contac 21 - GSkill Ripjaws 2x4gb 1600mhz - Sapphire Radeon HD3870 - OCZ Agility 3 120gb - OCZ StealthXStream 600Watt - Cooler Master Centurion CAC T05 - Microsoft Wireless Desktop 3000 - Samsung 2232BW - Altec Lansing VS2421
      12 Haziran 2012 21:23:09
      quote:

Orijinalden alıntı: ufukcoskun

Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Dün apartmanda bakım yapılacak dendi ve doğalgaz komple kesildi. Neyse bugün az önce tekrar açtılar doğalgazı, ocağa gaz gidiyor lakin kombiye gitmiyor. Gaz yok ışığı yanıp sönüyor sürekli. Kombiyle ilgili hiçbir vanayı kapatmadık, acaba ne gibi bir problem olmuş olabilir?

Daha dün sorun yoktu.

valf hava yamıştır bir kaç kez resetle düzelir

• Binbaşı
      1527 Mesaj
      12 Haziran 2012 21:41:36
      quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

Alıntıları Göster

valf hava yamıştır bir kaç kez resetle düzelir

Hocam ben Demirdöküm Aden kullanıyorum, reset tuşu nerede acaba göremedim?

ASUS M5A97 R2.0 EVO - AMD FX-8120 / Contac 21 - GSkill Ripjaws 2x4gb 1600mhz - Sapphire Radeon HD3870 - OCZ Agility 3 120gb - OCZ StealthXStream 600Watt - Cooler Master Centurion CAC T05 - Microsoft Wireless Desktop 3000 - Samsung 2232BW - Altec Lansing VS2421
    • Yüzbaşı
      695 Mesaj
      13 Haziran 2012 00:59:35

quote:

Orijinalden alıntı: cceylan22

3 sene önce aldığım ECA confeo plus kombimi kışın 15 tatilde 1 hafta tatildeyken soğuk havalarda kapatıp elektrik fişini çekip gittim. Tatil dönüşü kombi sürekli arıza çıkarmaya başladı. Önce seyrek aralıklarla başlayan arıza resetleyince geçiyor birsüre daha idare ediyordu. Ancak zamanla çok sık aralıklarla arıza vermeye başladı. 4 - 5 ve 10 nolu arıza kodları ekranda gözüküyor . En çok 5 nolu kod yanıyor sonra 4 çok nadirde 10 . İstanbul Avcılardaki eski ECA servisi daha yeni bıraktılar yetkili servisi tanıdığımdır aynı zamanda , kartın değişmesi lazım dedi . Ancak imkanım olmadığı için yaptıramadım bayadır. Kart tamiri yapanların olduğunu duydum . Bu işlem sağlıklı mıdır ? ikincisi ise kaç liraya malolur ?

Lütfen yardım.

Sayın Kombi ustası , lütfen benim sıkıntımla ilgili bir fikriniz yada bilginiz varsa yardımcı olunuz .

13 Haziran 2012 10:33:23
      quote:

Orijinalden alıntı: ufukcoskun

Alıntıları Göster

Hocam ben Demirdöküm Aden kullanıyorum, reset tuşu nerede acaba göremedim?

aç kapa onun reset dir

13 Haziran 2012 10:41:15
      quote:

Alıntıları Göster

Sayın Kombi ustası , lütfen benim sıkıntımla ilgili bir fikriniz yada bilginiz varsa yardımcı olunuz .

bahsetdiğiniz arızalar kart arızası gibi yalnız bu cihazın kart tamiri pek dikiş tutmuyor yenisi 340 tl

• Binbaşı
      1473 Mesaj
      13 Haziran 2012 12:19:51
      quote:

Lütfen yardım.

http://www.kombikarttam...rti-Tamiri-AAsidKT20-ECA

Aynı şehirdesiniz arayın gelsinler.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R
      Ey Oğul (İmam Gazali) http://www.youtube.com/watch?v=WpR1-_WfiDU
      Dinle Ey Ali (Sacit Onan) http://www.ttnetmuzik.c...lbum/Dinle_Ey_Ali/247543
    • Er
      12 Mesaj
      14 Haziran 2012 21:22:36
      iyi akşamlar arkadaşlar;
      Benim evimde demirdöküm kalisto marka kombi var, kombi su basınçını 30-40 derecede 1,5 ayarlıyorum kombi derecesini 50-60 dereceye çıkarttığımda su basıçı çok aşırı yükseliyor ısıyı düşürünce basınçta düşüyor bu yakıt sarfiyatınıda arttırıyor yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler,

14 Haziran 2012 21:27:32
      quote:

Orijinalden alıntı: nisayasin

iyi akşamlar arkadaşlar;
      Benim evimde demirdöküm kalisto marka kombi var, kombi su basınçını 30-40 derecede 1,5 ayarlıyorum kombi derecesini 50-60 dereceye çıkarttığımda su basıçı çok aşırı yükseliyor ısıyı düşürünce basınçta düşüyor bu yakıt sarfiyatınıda arttırıyor yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler,

genleşme tankınızın havası bitmiş veya delinmiş yakıta gelince etki yapmaz ekimdeki bakıma kadar idare eder sorun olmaz

• Er
      12 Mesaj
      14 Haziran 2012 21:29:44
      servis bakımda genleşme tankına hava basıyormu veya değiştiriyor mu değişiyorsa bana kaça mal olur teşekkürler

14 Haziran 2012 21:32:20
      quote:

servis bakımda genleşme tankına hava basıyormu veya değiştiriyor mu değişiyorsa bana kaça mal olur teşekkürler

isterseniz hava basar fakat havayı tutmazsa 150 tl

• Er
      12 Mesaj
      14 Haziran 2012 21:35:15
      quote:

Alıntıları Göster

isterseniz hava basar fakat havayı tutmazsa 150 tl

siz ne yapmamı tavsiye edersiniz eylülde bakım yaptırmayı düşünüyorum

• Teğmen
      156 Mesaj
      15 Haziran 2012 21:10:27
      quote:

iyi akşamlar arkadaşlar;

hocam kombide tankın nerede olduğunu biliyorsan (çoğu kombide arkasında yukardan bacanın arkasından sibop kapağına ulaşabilirsin) bisiklet lastiği şişirir gibi 21psi hava basacaksın basit bir pompayla basabilirsin.
      öncelikle kombinin sigortasını kapat. alttaki bağlantılardan petek vanaları ve temiz su giriş vanasını kapat. kombinin su basma vanasını sonuna kadar aç. içerdende sıcak suyu aç çeşmeden kombideki su boşalır. çeşme açık konumdayken tanka hava basmaya başla taki çeşmeden hiç su gelmeyene kadar. su bitince hava basmaya devam et 21psi de basıncı bırak iş tamamdır.

bazı arkadaşlar kızıyor anlatmama ama forumun amacı bu

HVAC
    • Yüzbaşı
      695 Mesaj
      16 Haziran 2012 01:56:14
      quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

Alıntıları Göster

http://www.kombikarttam...rti-Tamiri-AAsidKT20-ECA

Aynı şehirdesiniz arayın gelsinler.

Hocam Teşekkürler . Bu verdiğiniz servisle bir görüşeyim bakalım neticesi ne olacak , burada paylaşırım inşaallah.

• Çavuş
      63 Mesaj
      18 Haziran 2012 20:34:35
      Arkadaşlar, Selamun Aleykum

Kiracıyım.. Garibanım yani

1999 model Vaillant marka kombi var evde. Geçen sene yazın sıcak su vermiyordu. İçinden demir kalp gibi bir parça çıkarmıştı tamirci, 200tlye yenisini takmıştı.

Şimdi ne güzel çalışıyor derken yine bozuldu. Kum saati gibi bir ışık var. Kombiyi açınca yanıp sönmeye başlıyor. Önceleri yanıp sönmeye başlayınca kombiyi kapatıp açardım. Düzelirdi. Ancak git gide daha fazla yanıp sönmeye başladı. Ve bugün itibariyle, tam banyodayken yanıp sönmeye başladı ve artık sıcak su vermiyor..

Ev sahibim yaşlı amca bu aralar hasta. İyi olsaydı ona haber verecektim ancak o imkanım da yok. Kombi tamircilerinin bazıları ahlaktan ve şereften muaf yaşıyorlar. Onlardan birini çağırmak istemiyorum.

En azından arıza nedir? Nasıl bir parçadır? Kaç para eder onları öğreneyim de ona göre tamirciyle pazarlık yapayım..

Yardımınıza ihtiyacım var.

• Teğmen
      156 Mesaj
      18 Haziran 2012 20:58:40
      quote:

Orijinalden alıntı: KUB1LAYHAN

1999 model Vaillant marka kombi var evde. Geçen sene yazın sıcak su vermiyordu. İçinden demir kalp gibi bir parça çıkarmıştı tamirci, 200tlye yenisini takmıştı.

Şimdi ne güzel çalışıyor derken yine bozuldu. Kum saati gibi bir ışık var. Kombiyi açınca yanıp sönmeye başlıyor. Önceleri yanıp sönmeye başlayınca kombiyi kapatıp açardım. Düzelirdi. Ancak git gide daha fazla yanıp sönmeye başladı. Ve bugün itibariyle, tam banyodayken yanıp sönmeye başladı ve artık sıcak su vermiyor..

Ev sahibim yaşlı amca bu aralar hasta. İyi olsaydı ona haber verecektim ancak o imkanım da yok. Kombi tamircilerinin bazıları ahlaktan ve şereften muaf yaşıyorlar. Onlardan birini çağırmak istemiyorum.

En azından arıza nedir? Nasıl bir parçadır? Kaç para eder onları öğreneyim de ona göre tamirciyle pazarlık yapayım..

hocam şu anlattıklarından teşhis yapmak zor kombi modelini yazar mısın?

HVAC
      18 Haziran 2012 22:33:34
      quote:

kombin vck serisi deyişen o kalıp parçada üç yollu vana revizyon yapılmış geri takılmış arızan ise pompa ,pompa sivici prüjör ve son ihtimal elektronik kart arızası

• Çavuş
      63 Mesaj
      19 Haziran 2012 16:26:59
      Arkadaşlar çok teşekkürler öncelikle..

Resimdeki kombiye benziyor. Bir kaç ufak farklılığı var.

En iyisi resmini çekip göndereyim size..

19 Haziran 2012 21:05:20
      quote:

Arkadaşlar çok teşekkürler öncelikle..

Resimdeki kombiye benziyor. Bir kaç ufak farklılığı var.

En iyisi resmini çekip göndereyim size..

gerek yok resim çeksen ne ifade edecek cihazın arızalı işte

• Çavuş
      68 Mesaj
      20 Haziran 2012 00:10:26
      senin cihazın suyu bitmiş olabilir.bazen manometre takılabiliyor...cihaz hafif sesli çalışıyorsa.suyu bitmiştir.

www.dulgerstore.com

YA HAYIR SÖYLE YADA SUS..............

• Çavuş
      63 Mesaj
      20 Haziran 2012 17:28:36
      quote:

Arkadaşlar arıza tam olarak nedir?

Ve bozulan parçanın yenisinin maliyeti ne kadardır??

• Teğmen
      156 Mesaj
      20 Haziran 2012 20:58:17
      quote:

Alıntıları Göster

Arkadaşlar arıza tam olarak nedir?

Ve bozulan parçanın yenisinin maliyeti ne kadardır??

hocam kombinin su basıncı tamam mı? ona bir bak. sonra sök kapağını üzerinde vaillant yazan sirkülasyon pompasının ön tarafındaki vidayı sök kombiye reset at bak bakalım pompa dönüyor mu? yani şöyle söyleyeyim sana orda yanan kum saati bir çok durumda yanar o yüzden sana kesinlikle şudur diyemem. birde lamba direk açar açmaz yanıyor mu yoksa bir kaç ateşleme denemesi yapıp sonra mı arızaya geçiyor biraz gözlem yap ki bizde sana birşey diyebilelim.

HVAC
    • Çavuş
      63 Mesaj
      21 Haziran 2012 08:52:56
      quote:

Orijinalden alıntı: klimavekombi

Alıntıları Göster

hocam kombinin su basıncı tamam mı? ona bir bak. sonra sök kapağını üzerinde vaillant yazan sirkülasyon pompasının ön tarafındaki vidayı sök kombiye reset at bak bakalım pompa dönüyor mu? yani şöyle söyleyeyim sana orda yanan kum saati bir çok durumda yanar o yüzden sana kesinlikle şudur diyemem. birde lamba direk açar açmaz yanıyor mu yoksa bir kaç ateşleme denemesi yapıp sonra mı arızaya geçiyor biraz gözlem yap ki bizde sana birşey diyebilelim.

Hocam çok sağolasın.

Eve gidince hemen söylediklerine bakıp ona göre yanıt vereceğim.

• Çavuş
      54 Mesaj
      25 Haziran 2012 16:06:15
      Demirdöküm Aden kombide şöyle bir sorun var. Sıcak suyu musluktan açıyorum. Kombi ateşleyip yandıktan sonra su açık olmasına rağmen (tazyikli olarak) kombi sönüyor, sonra tekrar yanıyor. Su sürekli açık ve sabit hızda akmasına rağmen kombi bir yanıp bir sönüyor ve su da doğal olarak bir ısınıp bir soğuyor. Sebebi ne olabilr? Tamiri nasıl yapılır?

25 Haziran 2012 22:10:00
      quote:

Orijinalden alıntı: losen cılıs

Demirdöküm Aden kombide şöyle bir sorun var. Sıcak suyu musluktan açıyorum. Kombi ateşleyip yandıktan sonra su açık olmasına rağmen (tazyikli olarak) kombi sönüyor, sonra tekrar yanıyor. Su sürekli açık ve sabit hızda akmasına rağmen kombi bir yanıp bir sönüyor ve su da doğal olarak bir ısınıp bir soğuyor. Sebebi ne olabilr? Tamiri nasıl yapılır?

ntc deyişecek ve limitasyon ayarı yapılacak

• Teğmen
      156 Mesaj
      25 Haziran 2012 23:54:35
      quote:

Orijinalden alıntı: losen cılıs

bu arızanın bir çok sebebi olabilir...
      1. Sirkülasyon pompası çalışmıyordur cihaz aşırı ısıdan termik açıyordur.
      2. Hava basınç prosestatı arızalıdır basınç yükselip alçalıyordur.
      3. NTC sensörü arızalıdır.
      4. İyonizasyon hatası veriyordur.
      5. Türbülatör sıkışıyordur.
      ...
      kesin olarak çözüm için iyi bir gözlem gerekir. yanıp sönme arasında geçen süre eşit mi değil mi bu bilgiyi verirsen yukardaki şıklardan bazılarını eleriz.

HVAC
    • Yüzbaşı
      604 Mesaj
      04 Temmuz 2012 09:07:26
      selamlar, merhaba Ustalar

baymak luna kombi kullanıyorum. geçen kış, karttan kaynakladığı söylenen bir problem vardı. evdeki radyatörler problemsiz çalışırken sıcak su açıldığında su ısınmıyordu. petekleri kapatıp sadece sıcak suyu açtığımda, ateşelemenin düzgün yapılmadığını gördüm. kombi belli aralıklarda gazı kesiyor, sonra yeniden ateşelemeye başlayıp çalışıyor. sonra yine duruyor .servis geldi, 200 TL pazarlıkla kartı değiştirdiler.

ertesi hafta kombi hiç ateşeleme yapmadı, sıcak su ve petekeleri kullanamadım. Servis geldi, ateşeleme kartından sorun olduğunu söyledi ve bunu da değiştirdi ( 120 TL)

şimdi yine sıcak su problemi var, sıcak su sürekli açık olduğunda bile, kombi belli aralıklarda gazı kesiyor, sonra yeniden ateşelemeye başlayıp çalışıyor. sonra yine duruyor...
      yine kart bozulmuş olabilir (200 TL). Bu kartların tamirini nerede kontrol ettirip yaptırabilirim. Bilgisi olan varsa lütfen paylaşabilir mi?

servisin teşhisi, evimdeki eletrik akımından kaynaklandığını söyledi. voltaj dalgalanması olduğu için her zaman böyle olacakmış.
      elektrikte problem olmadığını düşünüyorum, elektrikçi çağırıp ölçtürdüm.

kombiden çok memnunum, sessiz ve gayet ekonomik bir tüketimi var.

bu gidişle sanırım kombiyi değiştireceğim, vaillan kombi almayı planlıyorum.

Görüşlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim, problem nasıl çözülür, atladığımız birşey mi var? yoksa yeni kombi almayı pek istemiyorum.

Tesekkurler

vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor!
      bir hilal uğruna ya rab,ne güneşler batıyor!!!!
      " Savaşarak Ölmek, İhtimal Dahilindedir! Kaçarak Ölmek İse Muhakkaktır! "
    • Çavuş
      83 Mesaj
      18 Temmuz 2012 12:23:43
      Merhaba Usta Arkadaşlar,

benim evimde 7-8 yıldır kullandığım BAYMAK 240Fİ kombi var. geçenlerde kırmızı ışık yakarak bir arıza yaptı. Sıcak suyu açtığımda 30 sn sonra tak diye suyu kesiyor ve kırmızı ışık yakıyor. Resetledim vs. ama düzelmedi. Servislerle görüşüyorum sadece eve gelip bakmaya 50 TL istiyorlar. Ek parça değişimi için 150-300 tl diyorlar. Sizce bu arıza neden kaynaklanıyordur. Teknik bilgim az biraz var parça bulup yapabileceğimi düşünüyorum. Bu arıza ile ilgili bana bir tavsiye yada onarım hakkında bir yönlendirme yaparsanız sevinirim. şuan maddi nedenlerden dolayı kendim halletmek zorundayım. yardımcı olurmusunuz lütfen. ŞimdidenTeşekkür ediyorum...

Tylin Nikli ERKUT DURMA HIRSIZ Ve DOLANDIRICIDIR.
    • Teğmen
      156 Mesaj
      19 Temmuz 2012 07:56:42
      yüksek bir ihtimalle pompa sıkışıklığı yada ntc arızasıdır ayrıntılı gözlem lazım.

HVAC
    • Çavuş
      83 Mesaj
      19 Temmuz 2012 09:50:40
      Kombimin ön paneli resimdekidir. kırmızı ışık yanan ledi işaretledim.

• Çavuş
      83 Mesaj
      19 Temmuz 2012 09:53:20
      quote:

yüksek bir ihtimalle pompa sıkışıklığı yada ntc arızasıdır ayrıntılı gözlem lazım.

kombinin suyu 2 de.
      yaz modunda da kış modundada aynı şeyi yapıyor. resetlesemde birşey farketmiyor. hep aynı hatayı alıyorum.

19 Temmuz 2012 11:05:11
      quote:

Orijinalden alıntı: tohumluk

Alıntıları Göster

kombinin suyu 2 de.
      yaz modunda da kış modundada aynı şeyi yapıyor. resetlesemde birşey farketmiyor. hep aynı hatayı alıyorum.

cihaz hararet yapıp emniyet termiğini atttırıyor bakılması lazım cihaza

• Yüzbaşı
      808 Mesaj
      19 Temmuz 2012 18:15:39
      Merhaba arkadaslar,

Kiraci bulundugum evdeki vaillant vuw tr202/2-5 r1 model kombi arizalandi. Arada f28 ariza kodu veriyor. Cakmak sembolune basip resetleyince bazen duzeliyor bazen duzelmiyor. Isi dugmesini saga sola cevirince (dereceyi arttirip azaltinca) bazen calisiyor. Bazen de isi dugmesini sonuna kadar cevirince calisiyor. Su anda sorun yok ancak son bir haftada bu sorunu bir kac kez yaptigi icin iyi bir bakima ihtiyaci var diye dusundum. Sonra neler oluyor oralarda diye kapagini actim ve asagida verdigim linkteki manzara ile karsilastim. Bu resimdeki cihazin bu halde olmasi soruna neden olmus olabilir mi?
      Elim biraz alet tutar, bu parcayip alip degistirsem sorun cozulur mu? Ya da servis + parca tahminen ne kadar tutar?

Resmi ekleyebilir miyim bilmiyorum, telefonumdan yukledim. Link asagida;
      http://imageshack.us/ph...03/img2012071900082.jpg/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teğmen
      156 Mesaj
      19 Temmuz 2012 19:27:06
      quote:

Orijinalden alıntı: diabolical

Merhaba arkadaslar,

Kiraci bulundugum evdeki vaillant vuw tr202/2-5 r1 model kombi arizalandi. Arada f28 ariza kodu veriyor. Cakmak sembolune basip resetleyince bazen duzeliyor bazen duzelmiyor. Isi dugmesini saga sola cevirince (dereceyi arttirip azaltinca) bazen calisiyor. Bazen de isi dugmesini sonuna kadar cevirince calisiyor. Su anda sorun yok ancak son bir haftada bu sorunu bir kac kez yaptigi icin iyi bir bakima ihtiyaci var diye dusundum. Sonra neler oluyor oralarda diye kapagini actim ve asagida verdigim linkteki manzara ile karsilastim. Bu resimdeki cihazin bu halde olmasi soruna neden olmus olabilir mi?
      Elim biraz alet tutar, bu parcayip alip degistirsem sorun cozulur mu? Ya da servis + parca tahminen ne kadar tutar?

kireç baş düşmanımız iyi bir servise bakım yaptırmanızı öneririm..

HVAC
      19 Temmuz 2012 20:44:26
      quote:

Merhaba arkadaslar,

resimdeki türbin üstü kireç sızıntısı her cihazda nadiren görülür sorun teşkil etmez sizin sorununuz elektronik kart veya prosestat arızası

• Yüzbaşı
      808 Mesaj
      20 Temmuz 2012 09:07:23
      quote:

Alıntıları Göster

resimdeki türbin üstü kireç sızıntısı her cihazda nadiren görülür sorun teşkil etmez sizin sorununuz elektronik kart veya prosestat arızası

Hocam teşekkürler.

Prosestat vaillant'ta nerededir? Eski evde baymak kombimizin prosestat'ını değiştirmiştim, bunda da çok zor bir yerde değilse yaparım.

Peki hocam, diyelim ki prosestat'ı ben değiştiremiyorum. Yaptırmaya kalksak iyi bir bakım + prosestat değişimi ne kadara patlar? Ayrıca eğer sorun prosestat değilse kart+bakım ne kadara patlar?

Tahmini bir masrafı öğreneyim de ona göre ev sahibim ile görüşeceğim. 2 yılda bir bakım yapılması lazım, esasen bakımları ev sahibinin, arızaları benim ödemem gerekir herhalde diye düşünüyorum.

• Çavuş
      83 Mesaj
      20 Temmuz 2012 10:00:30
      quote:

Alıntıları Göster

cihaz hararet yapıp emniyet termiğini atttırıyor bakılması lazım cihaza

Bunun için ne yapabilirim. hangi parçayı değiştirmem lazım?

Teşekkür ederim..

20 Temmuz 2012 11:23:38
      quote:

Alıntıları Göster

Hocam teşekkürler.

Prosestat vaillant'ta nerededir? Eski evde baymak kombimizin prosestat'ını değiştirmiştim, bunda da çok zor bir yerde değilse yaparım.

Peki hocam, diyelim ki prosestat'ı ben değiştiremiyorum. Yaptırmaya kalksak iyi bir bakım + prosestat değişimi ne kadara patlar? Ayrıca eğer sorun prosestat değilse kart+bakım ne kadara patlar?

Tahmini bir masrafı öğreneyim de ona göre ev sahibim ile görüşeceğim. 2 yılda bir bakım yapılması lazım, esasen bakımları ev sahibinin, arızaları benim ödemem gerekir herhalde diye düşünüyorum.

tahmini 200 tl tutar arıza buysa eğer kart tamiri vs

20 Temmuz 2012 11:25:48
      quote:

Orijinalden alıntı: tohumluk

Alıntıları Göster

Bunun için ne yapabilirim. hangi parçayı değiştirmem lazım?

Teşekkür ederim..

sıra ile pompa , dönüş filtresi ,bypass ,,üç yollu gövdesini kontrol edeceksin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kombiustası -- 20 Temmuz 2012; 11:27:50 >

• Er
      1 Mesaj
      20 Temmuz 2012 16:36:31
      Merhaba arkadaşlar. Ariston ft32 model kombim ateşleme yapmıyor baca ikaz lambası yanıyor ve baca fanı sürekli çalışıyor. arıza nereden kaynaklanıyor olabilir

• Binbaşı
      1913 Mesaj
      20 Temmuz 2012 16:45:24
      quote:

Alıntıları Göster

F9 Arıza Kodu: Hava Akış Swichi Kontak Hatası
      Bu arıza kodu lodoslu& rüzgarlı havalardada görülebilir Reset yapınız.
      Kombinizin Hava Prosostatını değiştirin ve Reset Yapın. fan veya prosestat arızalı baca donması ilk defa duyuyorum

baca donması derken prosestat hava akış borusu soguktan ve prosestat swici donuyor şimdi öğrenmiş oldun

LG 4k ips hdmi 2.0 27 inc Monitor-Samsung s7-edge
      Xbox One S Gears of War 4 Limited Edition
      20 Temmuz 2012 18:39:57
      quote:

Orijinalden alıntı: nizoselim

Merhaba arkadaşlar. Ariston ft32 model kombim ateşleme yapmıyor baca ikaz lambası yanıyor ve baca fanı sürekli çalışıyor. arıza nereden kaynaklanıyor olabilir

prosestat ventürü örümcek ağı bağlamış veya arızalı yada kart arızalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kombiustası -- 20 Temmuz 2012; 18:41:10 >

• Teğmen
      156 Mesaj
      21 Temmuz 2012 22:25:43
      quote:

Alıntıları Göster

prosestat ventürü örümcek ağı bağlamış veya arızalı yada kart arızalı

ventüri örümcek ağı mı bağlamış:) zuhaaaaaaaahahahahah sıcaklık 100 derecenin üstünde fan çalışıyor ventüri örümcek ağı mı bağlıyor:)))) hayal gücüne bak yahu...

HVAC
    • Er
      1 Mesaj
      22 Temmuz 2012 15:34:47
      Arkadaşlar ben Alarko Serena kombi kuLlanıyOrum kombiyi fişe takıyorum tam alevi alacak yanı çalışacak ikaz lambası yanıyor öylece kalıyor bunun nedenı ne olabılır.. .s

• Onbaşı
      37 Mesaj
      22 Temmuz 2012 19:07:46
      Tatil öncesi hem elEktrikleri hemde doğalgaz vanasını kapattım. 2 hafta sonra gelince kombim artık ısıtmıyordu.
      Kombi çalışıyor görünüyor ancak gaz sayacında sayma yok yani gaz almıyor görünüyor.
      Kombi Ferroli Domiproject F24. Fikri olan varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasancatalkaya -- 22 Temmuz 2012; 19:09:14 >

22 Temmuz 2012 19:52:29
      quote:

Orijinalden alıntı: hasancatalkaya

Tatil öncesi hem elEktrikleri hemde doğalgaz vanasını kapattım. 2 hafta sonra gelince kombim artık ısıtmıyordu.
      Kombi çalışıyor görünüyor ancak gaz sayacında sayma yok yani gaz almıyor görünüyor.
      Kombi Ferroli Domiproject F24. Fikri olan varmı?

cihaz çalışmadığı için gaz hava yapmış olabilir 5 nolu reset tuşuna bir kaç kez bas olmazsa teknik destek lazım suyuda 1.5 bar olacak

• Yüzbaşı
      808 Mesaj
      23 Temmuz 2012 09:12:30
      quote:

Alıntıları Göster

tahmini 200 tl tutar arıza buysa eğer kart tamiri vs

Hocam peki prosestat vaillant vuw'lerde nerededir? Bir bakayım, conta vs... ile alakalı bir şey var ise ben hallederim sanıyorum. Baymak Luna'da oturduğum 2 ayrı evde denk geldim, ikisini de kendim yapmıştım. Bu biraz daha karmaşık gözüküyor ama tarifle yapabilirim. Bu çözmez ise sorun elektronik karttır zaten, o vakit bir şey yapamam, usta çağıracağız. En azından prosestat'ı ben kontrol etmiş olayım, 3-5 liralık bir şey ise halledelim.

• Teğmen
      156 Mesaj
      23 Temmuz 2012 10:37:54
      quote:

Alıntıları Göster

Hocam peki prosestat vaillant vuw'lerde nerededir? Bir bakayım, conta vs... ile alakalı bir şey var ise ben hallederim sanıyorum. Baymak Luna'da oturduğum 2 ayrı evde denk geldim, ikisini de kendim yapmıştım. Bu biraz daha karmaşık gözüküyor ama tarifle yapabilirim. Bu çözmez ise sorun elektronik karttır zaten, o vakit bir şey yapamam, usta çağıracağız. En azından prosestat'ı ben kontrol etmiş olayım, 3-5 liralık bir şey ise halledelim.

kombiler hava basınç prosestatı baca fanı salyangozuna plastik hortum ile bağlıdır. fan üzerindeki hortumu takip et prosestata ulaşırsın. prosestat üzerinden genellikle 2 adet kablo girişi vardır. bu kabloları sök cihazı çalştır fan çalıştıktan 2sn sonra iki kablonun ucunu birbirine temas ettir cihaz çalışmaya devam ediyorsa hata vermeden sorun prosestat kısmında çalışmıyor arıza veriyor ise sorun kartta. sorun prosestatta ise kabloların yerine bağla baca fanı salyangozuna gelen plastik hortumun ağzını çıkar cihazı çalıştır fan çalıştıktan 2sn sonra hortumu ağzına al ve em öylece emme durumunda bekle cihaz çalışıyorsa prosestat sağlam çalışmıyor arıza veriyorsa prosestat arızalı. prosestat sağlam ise bir şekilde emme basıncı yeterli gelmiyor salyangoz üzerinde hortumun bağlı olduğu ventüri kısmı tıkalı olabilir. bu işlemleri yaparken yalıtkan bir eldiven giymenizi tavsiye ederim aksi durumda akıma kapılabilirsiniz dikkatli olun.

HVAC
    • Yüzbaşı
      808 Mesaj
      23 Temmuz 2012 11:24:29
      quote:

kombiler hava basınç prosestatı baca fanı salyangozuna plastik hortum ile bağlıdır. fan üzerindeki hortumu takip et prosestata ulaşırsın. prosestat üzerinden genellikle 2 adet kablo girişi vardır. bu kabloları sök cihazı çalştır fan çalıştıktan 2sn sonra iki kablonun ucunu birbirine temas ettir cihaz çalışmaya devam ediyorsa hata vermeden sorun prosestat kısmında çalışmıyor arıza veriyor ise sorun kartta. sorun prosestatta ise kabloların yerine bağla baca fanı salyangozuna gelen plastik hortumun ağzını çıkar cihazı çalıştır fan çalıştıktan 2sn sonra hortumu ağzına al ve em öylece emme durumunda bekle cihaz çalışıyorsa prosestat sağlam çalışmıyor arıza veriyorsa prosestat arızalı. prosestat sağlam ise bir şekilde emme basıncı yeterli gelmiyor salyangoz üzerinde hortumun bağlı olduğu ventüri kısmı tıkalı olabilir. bu işlemleri yaparken yalıtkan bir eldiven giymenizi tavsiye ederim aksi durumda akıma kapılabilirsiniz dikkatli olun.

Cevap için teşekkürler hocam. Peki şöyle bir şey daha söyleyeyim denemeden önce. Bendeki F28 hatası her çalışmada karşıma çıkan bir şey değil, ara sıra oluşuyor. Bu durumda kabloları birbirine değdirerek yaptığım testin sonucu yine kesin sonuç olacak mı? Yoksa testi bir kaç kez tekrar etmeli miyim?

Anladığım kadarıyla olay şu; Ventüri protestat'a kabloyla bağı ve oraya bir emme kuvveti uyguluyor, eğer yeterli çekiyor ise protestat'ın içinde bir şey tetikleniyor ve bu iki kablonun kısa devre yapmasına neden olacak döngü oluşuyor ve bu devrenin tamamlanması ile elektronik kart yapması gerken işlemi yapıyor. Bu zincirin nerede koptuğuna bakacağız değil mi hocam?

• Teğmen
      156 Mesaj
      23 Temmuz 2012 11:29:31
      quote:

Alıntıları Göster

Cevap için teşekkürler hocam. Peki şöyle bir şey daha söyleyeyim denemeden önce. Bendeki F28 hatası her çalışmada karşıma çıkan bir şey değil, ara sıra oluşuyor. Bu durumda kabloları birbirine değdirerek yaptığım testin sonucu yine kesin sonuç olacak mı? Yoksa testi bir kaç kez tekrar etmeli miyim?

Anladığım kadarıyla olay şu; Ventüri protestat'a kabloyla bağı ve oraya bir emme kuvveti uyguluyor, eğer yeterli çekiyor ise protestat'ın içinde bir şey tetikleniyor ve bu iki kablonun kısa devre yapmasına neden olacak döngü oluşuyor ve bu devrenin tamamlanması ile elektronik kart yapması gerken işlemi yapıyor. Bu zincirin nerede koptuğuna bakacağız değil mi hocam?

evt hocam doğru anlamışsın. ventüri dediğimiz hava akımını emme basıncına çeviren bir parça. fakat hava basınç prosestatı içindeki membran özelliğini kaybediyor bazen switch açılırken bazen açılmıyor. kabloları temas ettirmen kesin sonuç verir. kısacası fanın çalıştığını karta bildirir emniyet içindir fan çalışmadan kombi yanmasın diye.

HVAC
      23 Temmuz 2012 11:34:15
      quote:

Alıntıları Göster

senin arıza % prosestat diyemeyiz kartdaki fan roleleride arızalı olabilir çok tamir ettim

• Yüzbaşı
      808 Mesaj
      23 Temmuz 2012 11:46:11
      quote:

senin arıza % prosestat diyemeyiz kartdaki fan roleleride arızalı olabilir çok tamir ettim

Cevap için teşekkürler. klimavekombi nick'li arkadaşın söylediği testleri yaptıktan sonra eğer sorunun karttan olduğuna kanaat getirirsek yardımınıza ihtiyacım olacak sanırım.

• Teğmen
      156 Mesaj
      23 Temmuz 2012 12:02:49
      quote:

Alıntıları Göster

Cevap için teşekkürler. klimavekombi nick'li arkadaşın söylediği testleri yaptıktan sonra eğer sorunun karttan olduğuna kanaat getirirsek yardımınıza ihtiyacım olacak sanırım.

kombiustası arkadaş doğru söylüyor kesinlikle prosestat diyemeyiz karttada bir sıkıntı olabilir. testleri yapıp arızayı tespit etmeliyiz.

HVAC
Sayfa:   <<     < önceki   3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   sonraki >     >>
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.